-sïss-s-- Revue der bloembollencultuur Prijs f 1.- REDE E. H. KRELAGE SC MAANDAG 18 DECEMBER AAN DEN START Bij den politiewedstrijd op de ijsbaan aan de Kleverlaan Het saneeringsplan onder de loupe genomen en scherpe critiek op de regeering uit geoefend Hoopvolle cijfers De omzetbelasting Automatische telefoon W at er onttrekking Reclame Wetenschappelijk onderzoek De wegenbelasting Hoopvolle cyfers Het saneeringsplan De tentoonstelling 193S Herdenking overledenen STEUN AAN BLOEMBOLLEN CULTUUR Adres aan den Minister van Economische Zaken INBRAAK TE HEILOO Ongeveer 700.gestolen Geheime distilleerderij ontdekt IJs en wedstrijden Gevaarlijk ijs H. S. V. „De Kampioen" Wedstrijden van de Politie-Sport- Vereeniging „Haarlem" Te Heemstede KERSTMIS OUD EN NIEUW! BRAADT EN BAKT ^/^VC/7^ Tjföjar/e'/rt 90 (iriiote tloutsmat Tel. Nf 13926. Te Assendelft Te De Rijp Haarlemmermeer Te Spaarndam Te Warmond STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG MARKTBERICHT 1 vil' - Vin jat* Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de N.V.Drukkerij De Tijd Giro 22884 - A'dam-C. De Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur hield Maandagmiddag om 1 uur haar 172ste al gemeene vergadering in het Krelagehuis te Haarlem. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, hield een openingsrede, waaraan wij het vol gende ontleenen: In den algemeenen crisistoestand mag het bloembollenbedrijf zich, vooral in vergelijking met nagenoeg alle andere bedrijven, gelukkig prijzen, dat het nog steeds bogen kan op een nauwelijks verzwakt afzetgebied in het buiten land. Dat de moeilijkheden van het oogenblik in de eerste plaats niet dóAr liggen, maar in de binnenlandsche overproductie, wettigt het ver trouwen, dat die moeilijk-eden te overwinnen zijn en geeft hoop op een betere toekomst. Een veelbewogen jaar ligt achter ons, waar aan in de geschiedenis van het bloembollen- bedrijf een bijzondere beteekenis zal worden toe gekend". Van groote beteekenis voor ieder persoonlijk is de gunstige beslissing van de Tweede Kamer om de bloembollen liet in de omzetbelasting te betrekken. Ofschoon hieraan geen financieele voordeelen van beteekenis verbonden zijn, is deze beslissing daarom van zooveel waarde, omdat ons daardoor een niet te ontwarren administra tieve rompslomp bespaard blijft. Zoowel de mi nister van Financiën, die hiertoe zijn bereidwil lige medewerking verleend heeft, als de Tweede Kamer, die het amendement-Lovink aanvaard heeft, hebben aanspraak op onze erkentelijkheid voor de aandacht die zij aan de vertoogen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur hebben willen schenken. De openstelling van den geautomatiseerden telefoondienst in enkele gemeenten ven de bol lenstreek is de eerste stap naar de volledige automatiseering van het geheele telefoonnet in Nederland. Het wordt op prijs gesteld, dat men onze nijvere streek daarvan de primeur heeft willen geven. Mogen de tarieven in verband met de eigenaardige behoeften van onze vakgenoo- ten, zoo laag mogelijk worden vastgesteld. Voor de bollenkweekers in Egmond en om geving dreigde het gevaar van wateronttrekking aan hun gronden tengevolge van den aankoop van gronden in hu- nabijheid ten behoeve van de watervoorziening zij het ook in een verre toekomst der provincie Noord-Holland. Door den aankoop van het Geversduin is het gevaar geweken. De onpersoonlijke reclame, waaraan onze ver eeniging via het Centraal Bloembollen Comité hare medewerlpig verleent, werd Ji' jaar met groot succes g&serd te Philadelphia en te Gent op de vtjfjaarlfjksche Floraliën. De film „Van Bol rot Bloem" werd dit jaar herhaaldelijk in Zuid-Amerika, in het bijzonder te Buenos-Aires, vertoond. Ook op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek werd ondanks den verminderden fi- nancieelen steun, die het vak geven kon, hoogst verdienstelijk werk geleverd. Bijzondere aan dacht werd besteed -an het onderzoek naar de oorzaken van de schade die onze bloembollen bij uitvoer naar Amerika ondervinden tengevolge van de hevige hitte, waaraan ze gedurende het transport zijn blootgesteld. Nauwkeurige bepa ling van de voor dit transport meest geschikte data van verscheping zal vermoedelijk een uit weg uit deze moeilijkheden zijn. De proeven met het koelen van bloembollen voor het Zuidelijk halfrond werden met goed gevolg voortgezet. Wat hiermede te bereiken is, leerde de schitterende bloemenhulde uit Argen tinië aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haren verjaardag gezonden, bestaande uit Hya cinthen en Tulpen, aldaar in Augustus vol maakt in bloei gebracht. De verkeersbelangen van onze streek hebben de volle aandacht van het hoofdbestuur. Be lemmeringen en verhooging van belasting be dreigen het vrachtauto ver voer. Voor de belan gen van onze vakgenooten zal te bevoegder plaatse worden opgetreden. Hoopvol is, dat ondanks contingenteeringen in Frankrijk, Zwitserland en elders, in dezen voor de geheele wereld zoo benarden tijd de ex port tot 30 November '33 een gewichtskwantum van rond 41 600.000 K.G. en een waarde van 18.983.000 kon bereiken, waarbij nog in acht te nemen is, dat het kwantum opzettelijk door de saneeringsmaatregelen ter beteugeling van dumping is gedrukt. Vergeleken met het vorig jaar, toen het ge- Wichtskwantum tot denzelfden datum 46.400.000 K.G. en de waarde 18.715.000.bedroeg, is er dus een onmiskenbare verbetering. Er is minder Uitgevoerd, maar tegen een iets hoogeren prijs. Het saneeringsplan voorkwam een algeheele catastrophe. Zonder dwang van overheidswege was het beoogde doel niet te verwezenlijken. Maar de wijze waarop deze maatregelen zijn voorbereid en uitgevoerd, liet te wenscnen. In tegenstelling met de gedachte zoowel van het L.T.B.- als van het C.B.C.-plan, die uitgin gen van een saneering en bloc voor het geheele bloembollenbedrijf, die in hare gevolgen allen individueel ten goede zou komen, stelde het Departement voorop, dat de maatregelen zoo ontworpen moesten worden, dat ieder der 17000 bloembollenkweekers een van zijn teelt even redig aandeel in de uitkomsten van den export behoorde te hebben. Deze gedachte heeft geen andere dan zuiver theoretische beteekenis. Ook is het onjuist, dat de kleinen tegen de grooten in bescherming moeten worden genomen. Het bloembollenbedrijf kan alleen bestaan en bloeien, wanneer het den export goed gaat. Is deze voorwaarde vervuld, dan hebben grooten en kleinen daarvan beiden gelijkelijk voordeel. Het gevolg daarvan is geweest dat het Depar tement, meestal in strijd met deskundige ad viezen, een stelsel van maatregelen heeft voor geschreven, dat er niet in geslaagd is den bin- nenlandschen minimumprijs voldoende te hand haven, bovendien praktisch tot onoverkomelijke moeilijkheden aanleiding heeft gegeven en ook nog door velen als onrechtmatig werd be schouwd en derhalve niet algemeen met de zoo hoog noodige sympathie werd aanvaard en toe gepast. Uit deze opvatting van het Departement laat zich verklaren de aanvankelijk door het Depar tement voorgeschreven bonnen in alle kleuren van den regenboog ter controle van de leverin gen van bloembollen aan exporteurs, en de daarbij behoorende registers, die, hoewel iets minder ingewikkeld, toch de noodige moeilijk heden bij invulling opleveren, niet het minst daar ze eerst omstreeks November beschikbaar werden gesteld, terwijl de onderlinge handel reeds in Juli en vroeger begonnen was. Uit deze opvatting van het Departement laat zich verklaren de Handelsbeschikking van den Minister, waardoor de hoeveelheden "bollen, die ten behoeve van den export geleverd mochten worden, beperkt werd tot bepaalde getallen per Rijnl. Roede, overeenkomende met die van het zoogenaamde „raam" voor de inlevering van leverbare bollen. Een beperking die ook den exporteur bij uitvoer van de bollen uit eigen kraam werd opgelegd. Reeds op 23 Augustus j.l. heeft uw hoofdbestuur in een uitvoerig betoog by den Minister aangedrongen op intrekking van dezen maatregel, evenwel zonder gevolg. Uit deze opvatting van het Departement vloeit verder voort het standpunt ten opzichte der credietgevers. Het credietstelsel is nu eenmaal een der peilers, waarop het bollenvak rust. Het feit, dat de buitenlandsche afnemer het artikel eerst verhandelen kan een half jaar nê. de leve ring en dus eerst dan er vruchten van plukt, maakt een hoog crediet bij den export onver mijdelijk. Dit slaat terug op de crediet verhou dingen in den onderlingen handel in Neder land en heeft ten gevolge dat het bankcrediet een zeer belangrijke, onmisbare schakel vormt in den bloembollenhandel. De credietgevers zijn zich ten volle bewust van hun zware verantwoordelijkheid in dezen moei lijken tijd; zij hebben zich uiterst coulant be toond ten opzichte hunner debiteuren en zich bereid verklaard tot een regeling voor de ex portzaken, waarbij ook de belangen van de kwee kers als crediteuren van exporteurs, behoorlijk tot haar recht zouden komen. Nog vermeldde ik niet de grootste en meest algemeene grief, n.l. de volstrekte weigering van den Minister om zelfs maar een zeer nie tige credietverleening van Rijkswege in over weging te willen nemen. Het Departement, inplaats van deze houding te waardeeren, heeft echter niet willen mede werken tot een regeling, waarbij de belangen van exporteurs-debiteuren der banken en kweekers crediteuren der exporteurs gelijkelijk zouden zijn gebaat. Men vergete hierbij niet, dat het Departement niet één cent uit 's Rijks schatkist in welken vorm ook met uitzondering van het salaris van den Regeeringscommissaris voor de bloembollensaneering heeft uitgetrokken. Wa ren er belangrijke bedragen van Rijkswege be schikbaar gesteld, dan zou men den Minister zeker niet het recht betwisten kunnen daaraan de voorwaarden te verbinden, die hem wen- schelijk voorkwamen. Maar nu dit niet het ge val is en zelfs al zou de Minister nog een rentedragend crediet verleenen de saneering geheel door het bloembollenbedrijf zelf bekos tigd wordt, mocht dit bedrijf verwachten, dat de hulp, die het van de Regeering ingeroepen heeft ter beperking van de teelt en het toe zicht op de prijsvorming, zon zijn ingericht op de door de leidende organisaties in het bedrijfs leven aangegeven wijze. Dat dit niet geschied is, is vooral pijnlijk voor de beide uitvoerende organen, de Kwee kerscentrale en de Exporteurscentrale, die spr. alle hulde bracht. Mochten zij meer vertrou wen hebben van den Minister. In 1934 zal controle op de beteelde opper vlakte ingevolge de teeltbeperking en voort zetting van het toezicht op de prijsvorming nog onvermijdelijk zijn, maar daarna? De bittere ervaringen, die het vak, afgezien van het redelijk goede resultaat in 't algemeen, met de Regeeringsmaatregelen heeft opgedaan, smaken niet naar meer. Laat ons hopen, dat na de onvermijdelijke afwikkeling in 1934, de saneering niet meer behoeft te worden voortge zet en een snelle en definitieve liquidatie vol gen kan. Reeds verscheidene weken is de voorbereiding voor de groote tentoonstelling van 1935 in vollen gang. Wanneer tegen dien tijd de normale ver houding van teeltomvang en exportmogelijk heid zal zijn hersteld en er is een goede re den om daarop te mogen hopen zal die ten toonstelling een uitnemend middel zijn bij den hernieuwden opbouw van het vak. Dat deze overtuiging in onze vereeniging leeft, is duide- Hjk gebleken uit de ruime spontane medewer king, die nu reeds tal van onze afdeelingen hebben verleend, door aanmeldingen van zeer uitgebreide inzendingen bloembollen ter beplan ting van het uitgestrekte terrein, naar de aan wijzingen van den ontwerper, den heer Voors. De voorteekenen voor onze tentoonstelling zijn tot dusver bijzonder gunstig. Van alle zijden is het plan met groote instemming begroet en is ons krachtige en sympathieke medewerking toe gezegd. In het waarborgfonds is reeds door de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede en de Kamers van Koophandel te Haarlem, Rotterdam, Leiden en Alkmaar voor 26.000 in geschreven. Bij de Provinciale Staten van N.- Holland is een voorstel van Gedeputeerden aan hangig om voor 45.000 deel te nemen en vol gens een mededeeling van dat college wordt verwacht, dat de Staten van Zuid-Holland voor 35.000 zullen inschrijven, terwijl bij enkele andere openbare lichamen de aanvragen nog in behandeling zijn, zoodat de financieele opzet al leszins voldoende verzekerd is; 15 November ging de eerste spade in den grond, in alle rich tingen is de voorbereiding aan den gang. Spreker herdacht tenslotte de overledenen in het afgeloopen jaar: Mr. S. H. van Royen, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, de heeren P. N. Bijvoet, H. Zijp, A. B. Daans en D. Bruidegom. De zes organisaties op het gebied van Bloem bollencultuur hebben een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij mededeelen met diepe teleurstelling kennis te hebben genomen van den inhoud van den brief van Z. Exc„ d.d. 29 November J.L No. 1 17091 afd. II Directie van den Landbouw, waar uit blijkt, dat het tweeledig verzoek door on- dergeteekenden d.d. 2 November JJ. gedaan, door Zijne Excellentie is afgewezen. Het adres luidt verder: De redenen, in uw brief medegedeeld ter ver klaring van deze beslissing geven ons aanlei ding ons nogmaals de vrijheid te veroorloven ons tot Uwe Excellentie te wenden, omdat, naar onze meening, de motiveering voor het afwijzende besluit blijkbaar aan een misvatting moet worden toegeschreven. Met name geldt dit voor de opvatting, dat het opkoopen van de overgeschoten leverbare bollen „binnen het raam", m.aw. volgens de voor schriften, neergelegd in uwe mededeeling van 8 Augustus, iederen kweeker den prijs van een normalen oogst zou garandeeren. Vooreerst moge hieromtrent opgemerkt wor den, dat bij de vaststelling van de binnenland sche minimumprijzen rekening is gehouden met de laagste productiekosten in sommige deelen van de bloembollenstreek. De garantiebepaling van 8 Augustus waar borgt slechts dezen zeer lagen prijs voor een gedeelte van den oogst, want vooraf werd de inlevering zonder vergoeding van een gedeelte der leverbare bollen voor vernietiging geëischt. Wat de vroege tulpen betreft, werd de oogst op 225 leverbare bollen per R.R. vastgesteld. Hiervan werden 50 stuks zonder vergoeding in geleverd, terwijl voor de overblijvende 175 bol len een te lage opbrengst gegarandeerd werd- Naar verhouding geldt dit ook voor de andere onder de saneeringsmaatregelen gebrachte artikelen, als Darwintulpen, Narcissen en Hya cinten. Van deze drie artikelen werden teza men 6 000.000 R.R. geteeld. DDe kweekers heb ben ook hiervoor een bedrag ontvangen, dat verre ligt beneden den productieprijs. De kwee kers die een beteren oogst hadden, veelal ten gevolge van meer zorg en kosten, aan de be handeling der bollen besteed, hebben naar ver houding een even slecht resultaat, daar de door dezen bestede hoogere kosten geheel ongedekt bleven. Met betrekking tot de noodzakelijkheid van credietverleening moge opgemerkt worden, dat. daar nu reeds drie jaren achtereen de teelt- kosten niet door de opbrengst gedekt zijn. vele kweekers, zoowel groote als kleine, in bijkans onoverkomenlijke financieele moeilijkheden zijn geraakt; voor dezen is credietsteun onont beerlijk. Ondanks de nog steeds ongunstige wereld conjunctuur, meenen wij te moeten aannemen, dat de vooruitzichten voor onzen export eenigs- zins gunstiger zijn dan een jaar geleden. Bij de, tengevolge van het saneeringsplan, sterk ingekrompen teeltoppervlakte mag vermoed worden, dat in het volgend handelsseizoen een normaler verhouding zal bestaan tusschen vraag en aanbod; dat de handel zonder verdere ver liezen zal kunnen verloopen en dat verdere inkrimping der teelt niet meer noodig zal zijn. Het staat echter vast, dat vele bedrijfsgenoo- ten niet zonder hulp 't hoofd boven water zul len kunnen houden, totdat het nieuwe seizoen intreedt. Deze voor hen zoo moeilijke periode zou alleen door middel van een credietverlee ning kunnen worden overbrugd. Wij veroorloven ons deze beschouwingen onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen, omdat daardoor wellicht een wijziging in hare inzichten zou kunnen komen, die aan een gunstiger overweging van ons verzoek ten goede zou kunnen komen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij den heer Maas Geesteranus te Heiloo. De dieven hebben alles overhoop gehaald, waarbjj zij een bedrag van f 500 ten nadeele van het Burgerlijk Armbestuur en ongeveer f 200 eigendom van den heer Maas, bult maakten. De politie doet ijverig naspeuringen, tot nu toe zonder resultaat. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd door de Amsterdamsche en Zaandamsche recherche in samenwerking met de politie te Krommenie een inval gedaan in de voor kort geopende groentehal van D. A. aldaar, omdat men vermoedde dat daar in het geheim ge distilleerd werd. Het vermoeden bleek juist daar een complete installatie in volle werking werd bevonden. In verband met deze zaak zijn A. en een zekere K. uit Zaandam gear resteerd. De IJsvereeniging Haarlem en Omstreken meldt: Groote voorzichtigheid geboden, vooral Noor der Spaarne en Mooie Hel. Zondag hield de H.S.V. „de Kampioen" een wedstrijd op schaatsen op de Ijsbaan „St. Mo- rits" welke welwillend ter beschikking werd ge steld. Er waren 20 deelnemers. De uitslag was: 1. C. Moerkerk; 2. D. Veenhof; 3. D. Tabel. Zaterdagochtend hielden de leden van de Sportvereeniging van het Politiecorps wedstrij den in het schoon- en hardrijden op de ijsbaan aan de Kleverlaan. Het bestuur der ijsclub voor Haarlem en Omstreken was, evenals andere ja ren, bereid gevonden de banen hiervoor beschik baar te stellen. Begunstigd door prachtig weer en op een keu rig verzorgde baan hebben een dertigtal leden van bovenstaande vereeniging elkaar bekampt. Op het programma stonden wedstrijden in het schoonrijden waarvoor de jury bestond uit de heeren H. J. Eldering, bestuurslid der ijsclub en J. v. Toulon v. d. Koog en in het hardrijden jury de heeren B. v. Kessel, bestuurslid der Po litie Sport Ver. en J. Hillebrand. Voor het schoonrijden waren niet zooveel lief hebbers als verwacht mocht worden. Daaren tegen was het hardrijden dat gesplitst was in een wedstrijd voor leden tot 35 jaar en voor le den boven 35 jaar zeer in trek. De wedstrijden, die een prettig verloop had den, leverden vaak feilen strijd. Het was jammer dat een der deelnemers vlak na de finish kwam te vallen, waarbij hij een hoofdwonde opliep, die hem van verdere deelname uitsloot. Gelukkig bleek het minder ernstig te zijn dan zich aan vankelijk liet aanzien. Ook bij de afdeeling seniores werd fel gestre den en het was een vermakelijk gezicht twee onzer bekendste verkeersagenten na een wan- hopigen strijd om de eerste plaats, gezamenlijk languit op het ijs te zien vallen: zoo ziet Haar lems burgerij hen meestal niet. Na afloop van de wedstrijden werden de vele fraaie prijzen uitgereikt. Het bestuur der ijsclub had voor de winnaars schoonrijden en hardrij den beneden 35 jaar twee fraaie medailles be schikbaar gesteld, waarvoor de heer J. J. Valke nier, voorzitter der Vereeniging, hartelijk dank te. Mede werd dank gebracht aan hen die prij zen hadden beschikbaar gesteld, en aan de me dewerking verleend door den heer Commissa ris, die echter door bezigheden verhinderd was aanwezig te zijn. Daarna reikte inspecteur Berentsen met een kort woord de prijzen uit. De uitslagen waren: Schoonrijden: 1. Dirkmaat. 2. Valkenier. 3. Ten Broek. 4. v. Guldener. Hardrijden voor leden tot 35 jaar: 1. Wieringa. 2. Dijkstra. 3. Mulders. 4. Reinders. 5. Zwart. 6. Gilliam. 7. Offeringa. 8. Berentsen. 9. Eppinga. 10. Jonker. Hardrijden voor leden boven 35 jaar: I. Walbrecht. 2. V nier. 3. Ten Broek. 4. Heeremans. 5. v. d. Kroft. 6. Dirkmaat. 7. v. Huis. Naast de ijsbaan der Volharding trekt de v. Merlenvaart een enorme belangstelling. Hier is hef een allerprettigst gedoe van allerhande kun stenaars. Daar hier geen afzonderlijke banen zijn, rijdt alles dooreen, wat een interessanten aanblik geeft. Tentjes voor „heete melk en groote koeben" en de gebruikelijke nationale vlaggen geven aan het geheel een interessant wintergezicht. Op vijvers en vaarten eveneens vele liefheb bers. De Leidsche vaart wordt ook bereden, evenals het Spaarne, maar minder druk. Langs den weg ziet men enkel wandelaars of Ten gevolge van de te weinig deelname kon de wedstrijd in het schoonrijden Zaterdagmid dag op de baan ,,De Volharding" niet doorgaan. Hardrijden voor jongens. Deze wedstrijden, eveneens door „de Volhar ding" georganiseerd, trok meer belangstelling. Voor den leeftijd van 1113 jaar waren 19 deelnemers. Er werd in een uitstekend tempo gereden. De prijzen bestonden uit schaatsen, schaatsen- garnituren en luxe voorwerpen en werden als volgt gewonnen: 1. H. B. de Boer, 2. F. Samson, 3. Jul. v. d. Veldt, 4. Griethuizen, 5. K. Flak. Voor den wedstrijd jongens van 1315 jaar waren 12 deelnemers. Hier ging den strijd tusschen den jongen v. Rooden en den jongen Kooijman, die werkelijk wel iets voor de toekomst beloven. Na een feilen kamp werd S. J. Rooden jr. 1, met als nr. 2 L. M. Kooijman jr. met 'n halven M. verschil. 3. F. Samson, 4. F. Wennink. Na afloop .reikte de voorzitter in de con sumptietent de prijzen uit. De minder gelukkige rijders ontvingen allen een groote plak chocolade. Zondagmiddag hadden op de banen van „De Volharding" behendigheidswedstrijden plaats voor dames en heeren. Deze wedstrijden beston den in het volgende. Vanaf den start moesten eerst van een tafeltje op 25 M. afstand een 5-tal turven gehaald worden, dan op een afstand van 80 M. een parasol opnemen, open doen en deze weer terugbrengen naar den startplaats. Hier waren het niet altijd de hardste rijders en rijdsters die het eerst de finish bereikten, omdat een turf wel eens onwillig bleek mee te VOOR Volgens OUD- VADERLANDSCH GEBRUIK iedere degelijke Hollandsche Huisvrouw voor deze dagen om eigen Familie en Goede Kennissen te onthalen. Onze doelmatige artikelen voor de vervaardiging van CAKES TULBAND ZANDGEBAK KOEKJES CROQUETJES OLIEBOLLEN APPELBEIGNETS WAFELS enz. worden U gaarne getoond. Een alleraardigst KERSTGESCHENK VUURVAST GLASWERK, VUURVAST AARDEWERK enz. enz. enz. Gevuld met eigen-gemaakte CAKE. TULBAND of PLUMPUDDING. Ziet onze bijzondere BAK- en BRA AD-ET.AI .AGE met voorbeelden Sedert Jaren bekend adres. Geopend van 'smorg. 8 tot 'sav. 6 uur. Zaterdags steeds tot 's avonds 9 uur. Zijn Uw Kurketrekkers, Schenkkurken, Glazen en Servies, Kaarsverlichting Kerstboomstandaard, Bak- en Braadoven enz. in orde, om Uw gasten gul te kunnen ontvangen? WIJ KUNNEN U HELPEN gaan, of de parasol wel eens weigerde open te gaan. Voor de dames waren 14 deelneemsters: 1. mevr. Platerink, 2. mej. D. v. Amexongen, 3. mevr. Veldhuizen, 4. mej. M. v. d. Zouwe. Heeren: 1. H. v d Weiden, 2. J. F. v d Plaat, 3. L. Kooijman jr., 4. C. F. Visser. De prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, zullen hedenavond om 8.30 uitgereikt worden in de consumptietent van den heer Verdonchot. De banen van de ijsvereeniging „De Volhar ding" beginnen steeds grootere belangstelling te trekken. Zaterdagavond was aanvankelijk besioten de baan te sluiten, doch een deputatie uit de tal rijke liefhebbers wist het bestuur te bewegen op haar genomen besluit terug te komen en de mededeeling door de luidsprekers dat de baan alsnog van 7—9.30 zou opengesteld worden, werd rnet een enthousiast gejuich beantwoord. De Zuiderijsclub hield op haar banen te As sendelft een nationale hardrijderij met 34 deel nemers. Aan spann.ng ontbrak het niet, vooral niet bij de ritten tusschen Pronk uit Warmen- huizen en Tel van Zaandam. Pronk, de ex- amateur, moest op de 160-meter-baan in Tel zijn meerdere erkennen, waardoor hij buiten de prijzen viel. De laatste ritten werden bij kunstlicht gereden en hierna bleek dat D. Tel Zaandam den lsten prijs, 60.—, had gewonnen. J. Balm, Spaarndam, 2e pr. 25.J. Thaams, Oostzaan, 3e pr. 10.H. Roelse, Amsterdam, 4e pr. ƒ5.en J. Valkoog, Assendelft 5e prijs 2.50. Zondagmiddag organiseerde de R.K. IJs club te Assendelft een hardrijderij voor paren. Door niet minder dan 47 paren werd er aan deelgenomen. De uitslag was als volgt: le or. O. van der Berg en Ida van den Berg 10; 2e prijs A. Peetam en Marie Comelisse 8.3e prijs C. Bos en Trien de Jong 6. Te de Rijp werden wedstrijden gehouden in het hardrijden om geldprijzen. Hiervan was de uitslag: 1 A. Klaassen, Haarlemmermeer 100; 2 N. Oudejans, Graft 50; 3 J. Bond, Volendam ƒ30; 4 J. v. d. Maden, Grauw ƒ20. Hoofdvaart: goed, alleen bij de bruggen op passen. Ringvaart: Westzijde betrouwbaar, doch slecht ijs. Oostzijde onbetrouwbaar, zeer slecht ijs. Genievaarten en tochten in Haarlemmermeer: Betrouwbaar, goed ijs, oppassen bij de bruggen wegens het trekken der stoomgemalen. Banen van de ijsclub Haarlemmermeer: zeer mooi. Westeinderplassen: zeer mooi, betrouwbaar ijs Zaterdagmiddag werden op de banen van de IJsclub Haarlemmermeer kinderwedstrijden ge organiseerd. De wedstrijden hadden een vlot verloop en er waren veel belangstellenden op de baan. De uitslagen luiden als volgt: Meisjes 1015 jaar: 1 Janie de Njjs; 2 Truus de Boo; 3 Nellie Zwager. Jongens 912 jaar: 1 Dirk Esselink; 2 G. Overbeek; 3 J. Broere; 4 G. Thuis. Jpngens 1315 jaar: 1 Gerard Jeuring; 2 Rob. Jonker; 3 J. Anema; 4 P. v. d. Ban. Jongens 16 jaar en ouder- 1 F. Franse; 2 H. v. d. Marei; 3 J. v. d. Marei; 4 C. Meeuwig. Dinsdag a.s. gaat de ijsclub Haarlemmermeer met haar leden naar Marken op de schaats. Op de banen van de ijsclub te Hoofddorp kwam Mej. B. dusdanig te vallen, dat zij haar pols brak. Dr. B. verleende de eerste hulp en heeft later den pols gezet. Zondagmiddag te half twee zijn op de banen van „Nova Zembla" te Spaarndam estafette wedstrijden gehouden voor leden van Je Spaam- damsche voetbalclub om geldprijzen. Deze had den een vlot verloop. Winnaar der prijzen wer den de volgende ploegen: lste prijs, de heeren J. Bouwens, A. Oorthuys, C. v. d. Giesen en Cor Teeuwen; 2e prijs, de heeren H. Bouwens, W. Lucas, Cor Bouwens en K. de Vries; 3e prijs de heeren B. Germans, J. Heeremans, J. Veenen- brink en H. Germans. Toen deze wedstrijden ten einde liepen kwa men geregeld meer bezoekers op de baan. De ge zelligheid hiervan werd nog verhoogd door de vrooljjke muziek van een draaiorgel. IJs en weder dienende zal er Dinsdag 19 Dec. op de banen alhier een schoonrijwedstrijd ge houden worden, uitgeschreven door den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. Deze wedstrijd zal des morgens te elf uur aanvangen. Ongetwijfeld zullen velen dezen wedstrijd ko men zien. c Onder ideale weersomstandigheden had Za terdagmiddag op het Poelmeer te Warmond een nationale hardrijderij plaats. Honderden zijn ge tuige geweest van de zeer spannende ritten en het is voor de Warmondsche IJsclub een groot succes geworden. Een opmerkelijke figuur in dezen wedstrijd was de heer J. Zwetsloot, uit de Kaag, die, ondanks zijn 46-jarigen leeftijd, blijk heeft gegeven zich nog met de beste krachten te kunnen meten. Hij won den derden prijs. Na een boeienden en spannenden strijd was de uitslag als volgt: 1. A. Klaassen uit oe Haarlemmermeer. 2. A. van Amsterdam uit Lei derdorp. 3. j. Zwetsloot uit de Kaag. 4. W. Kerk vliet uit Oegstgeest. De prijzen werden uitgereikt door den bui gemeester. Gezien de activiteit van de IJsclub, staat Warmond, ijs en weder dienende, in de komen de dagen nog veel te wachten. Arretikken op Dinsdag a.s. Zijn wij goed ingelicht, dan be staat voor dezen wedstrijd veel animo. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: Ommering 500 manden 3160.Gloria 660 manden 4700.Christine 315 manden 3400.Hoop I 410 manden 2860.—, Olympia 160 manden 1650.Roode Zee 100 manden 2060.Zwaluw 105 manden 2400. Turkoise 75 manden 1970.Bruinvisch 105 manden 1820.Elie Cheminière 130 manden 2270.Walrus 145 manden 2100. IJMUIDEN, 18 Dec. 1933 Rijksvischafslag Tarbot per kg. 1.50 tot 1.10, griet per 50 kg. 31.— tot 13.50, tong per kg. 1.50 tot 0.70, groote schol per 50 kg. 21.tot 17.middel schol per 50 kg. 21.50 tot 18.zetschol per 50 kg. 23.tot 21.kleine schol per 50 kg. 26.tot 8.50, schar per 50 kg. 13.tot 4.60, tongschar per 50 kg. 41.rog per 20 stuks 18.tot 8.50, vleet per stuk 1.70 tot 0.85, Pieterman en poon per 50 kg. 8.80 tot 4.30, groote schelvisch per 50 kg. 34.tot 29.middel schelvisch per 50 kg. 29.— tot 24.kleine middel schelvisch per 50 kg. 26.tot 13.50, kleine schelvisch per 50 kg. 13.50 tot 6.10, kabeljauw per 125 kg. 40.tot 26. gullen per 50 kg. 12.tot 3.leng per stuk 1.10 tot 0.48, heilbot per kg. 1.tot 0.75, wijting per 50 kg. 5.70 tot 4.koolvisch per stuk 0.35 tot 16.makreel per 50 kg. 21.versche ha ring per kist 5.70 tot 4.20. ir. ,ri

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3