Een ijs-Zondag zonder weerga Mgr. C. v. d. Pas f WINKELSLUITINGSWET LICHT, LUCHT, KLEUR EN KRACHT MARKTEN MAANDAG 18 DECEMBER Een smartelijk verlies voor de missie der Carmelieten op Oost-Java Een energiek leider Het jubileum van Prins Hendrik Koninklijke onderscheidingen HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND Bij het sluiten er van is het hoofd doel bereikt Moord in Rotterdam opgehelderd Duitscher te Aken gearresteerd WINKEL UITGEBRAND Het gevaar van wasch-benzine STRIJD TEGEN DE WERKLOOSHEID Wetsontwerp ingediend beoogen- de in hoofdzaak een tech nische wijziging Tegemoetkoming aan bezwaren Duizenden en duizenden zochten hun weg door het be vroren Waterland De Gouwzee één feest- vlakte Naar Marken! Echt Hollandsch Bruiloft op het ijs? Snert-festijn DE RIJN ZIT BIJ RENKUM PRONKEN MET ANDERMANS VEEREN 464e STAATSLOTERIJ Te Malang is Zaterdag de Apostolisch Prefect van Malang, Mgr. Clemens van der Pas, die de zer dagen van de laatste H.H. Sacramenten was voorzien, overleden. Monseigneur van der Pas werd in 1885 in Heeswijk (N.-Br.) geboren, dat, hoe klein ook, toch overal bekend is om zijn fantastisch kas teel en rustig-voorname abdij. Hij bereikte dus den leeftijd van 48 jaar. Aan deze abdij kreeg hij zijn gymnasiale op leiding, waarna zijn intrede in de Carmel-Orde volgde. 3 October 1905 mocht hij te Boxmeer zijn H. Geloften afleggen en zich voor het leven aan God toewijden. Na de voltooiing zijner filo sofische en theologische studiën werd hij 10 Juli 1910 door Mgr. Hoffmann z.g. priester gewijd. Een jaar na zijn priesterwijding werd de jeugdige Pater Clemens benoemd tot leeraar aan het gymnasium der Orde te Zenderen (O.), waar hij ruim tien jaren zou blijven. Hier kreeg hij de gelegenheid zijn talenten als opvoeder en leider der jeugd volop te toonen. Met den grootsten ernst en nauwgezetheid nam hij zijn taak op en toonde te begrijpen, wat er van een leeraar van een priester-seminarie ge vorderd wordt. Goedheid met strengheid ver- eenigend was hij bemind bij leeraren en stu denten. Allen, die bij hem in de schoolbanken zaten, kunnen getuigen, dat het een genot was zijn goed voorbereide lessen te volgen, hoeveel hij ook van den ijver, oplettendheid en werklust zijner leerlingen vorderde. Zijn stipte plichtsbetrachting en vurige ijver trokken de opmerkzaamheid zijner Oversten; en toen in 1921 het pas opgerichte klooster te Aalsmeer een prior noodig had, werd Pater Cle mens met deze moeilijke en verantwoordelijke functie belast. Ook hier was hij weldra bemind en geacht, niet alleen door de bewoners van het klooster zelf, maar ook ver daarbuiten. Het was daarom voor Aalsmeer geen prettige tijding, toen in 1923 het bericht kwam, dat de Prior var. het klooster tot eerste Missie-Overste van Oost- Java benoemd was. Al begreep men, dat hij in Indië meer noodig was dan in Holland, nimand zag hem toch gaarne vertrekken. Op Hemelvaartsdag 1923 vertrok hij met twee confraters naar Indië, waar de P-P. Carmelieten de statie Malang van de Paters Jezuïeten zou den overnemen. De meeste zorg van den nieuwen missie overste was, zich geheel en al in zijn nieuwe omgeving in te werken, de plaatselijke toestan den te leeren kennen en na te gaan, welk werk direct het meest noodig was. En met zijn die pen blik doorzag hy aanstonds den toestand en begreep, dat naast de zielzorg voor de Euro peanen, de missioneering der inlandsche bevol king met kracht moest worden ter hand geno men. Daarvoor immers was hij voornamelijk uitge zonden; dat was het, wat Kardinaal van Ros- sum, de Prefect van de Congregatie tot Voort planting des Geloofs, hem by de audiëtie te Rome vooral op het hart had gedrukt. En daarom zette hij zich ook aanstonds met geweld aan de studie der Javaansche taal. Naast de zielzorg als hoofdpastoor der Europee- sche parochie (geen kleinigheid by zulk een verscheidenheid van menschen en tusschen In dische toestandent wydde hij al zijn tyd, elke vrye minuut, aan de studie van het Javaansch. Geheel de energie van zyn krachtigen wil was noodig, om erby te blijven; maar hy bleef er by en vorderde steeds meer, zoodat hy na 'n paar jaar reeds zich vrij goed kon uitdrukken en preeken en biechthooren in die taal. Een enor me prestatie, als wij eenigszins weten, hoe moei- ïyk en ingewikkeld de Javaansche taal is. Hy mocht zyn werk dan ook met succes bekroond zien. In enkele jaren slechts zijn honderden Ja vanen voor de Katholieke Kerk gewonnen, voor al dank de verschillende inlandsche scholen die Monseigneur in die jaren stichtte en de hulp van leekenapostelen, die hierbij een krachtige steun waren. Doch ook de Europeesche katholieke bevol king werd niet vergeten. Met de huto van nieu we onderwijs-congregaties stichtte Mgr. Euro peesche scholen te Malang, Djember en Probo- linggo, die in de toekomst voor het katholiek le ven veel beloven. En by al dit werk bezielde deze energieke leider zonder ophouden zijn medebroeders met ijver en missiegeest. Hij had geen woorden noo dig, om zyn missionarissen tot werken aan te sporen, zijn voorbeeld dwong daartoe. Het voor recht hebben in zyn omgeving te verblijven stond gelijk met steeds grooter apostolisch vuur in zich voelen ontbranden. Naast hem te leven zonder missieijver en zonder liefde voor de zielen was onmogelijk, daarvoor ging een tè groote invloed uit van zyn persoon en werk kracht. Den 19den Juli 1927 mocht Mgr. C. van der Pas het genoegen smaken, dat de missie, waar- hy werkzaam was, tot apostolische prefectuur werd verheven. De nieuwbenoemde apostolisch- prefect was Mgr. van der Pas. Den I9den Juli 1927 mocht Mgr. C. van der overledene nog zijn zilveren professiefeest in de Orde van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Aan dit noo zooveel belovende priester-mis sionarisleven is thans een ontijdig einde ge komen. Zijn dood beteekent een groot en smar telijk verlies voor de Malangsche prefectuur. Moge echter de groote arbeid, dien Mgr. van der Pas reeds heeft verricht in den Wijngaard des Heeren voor hem ten beste spreken. Hy ruste in vrede. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als voorzitter van het Ned. Roode Kruis heeft Z. K. H. Prins Hendrik medegedeeld, dat H. M. de Koningin benoemd had: generaal jhr. J. A. Röell, eerste onder-voorzitter, tot ridder in den Ned. Leeuw; mr. W. J. baron v. Lynden, pen ningmeester tot ridder in den Ned. Leeuw; den heer De Kanter, hoofdbestuurslid, tot ridder ln de orde van Oranje-Nassau. Aan den heer A. A. van Kampen, sinds 1915 concierge van het gebouw op de Prineessegracht, is de zilveren medaille in de Oranje-Nassau-orde toegekend. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdagochtend, ter gelegenheid van zyn zilveren jub leum, in het gebouw van het Hoofdbestuur aan de Princ.sse- gracht te 's-Gravenhage het personeel van het Roode Kruis een souvenir aangeboden. De hee ren ontvingen een dasspeld met gekroonde H.. de dames een broche, eveneens met gekroonde H Aan de receptie, die Z. K. H. de Prins Zater dagmiddag hield in het gebouw van het hoofd bestuur van het Nederl. Roode Kruis, ter ge legenheid van zyn zilveren jubileum als voor zitter dier vereeniging, ging vooraf een korte samenkomst van den Prins met hoofdbestuurs- ea oud-hoofdbestuursleden. De receptie was o.m. bezocht door: jhr. A. G. Sickinghe, kamerheer der Koningin, die H. M. s gelukwenschen kwam overbrengen aan den Prins als voorzitter van het Roode Kruis en aan het hoofdbestuur. Jhr. Sickinghe overhandigd2 daar bij tevens, namens de Koningin en de Prinses, een geschenk aan Z. K. H. in deze functie (zil veren bladen). Namens de Koningin-Moeder is een bloemstuk aangeboden. Voorts verscheen een groot aantal civiele en militaire autoriteiten, vertegenwoordigers van legaties, oud-ministers, Eerste en Tweede Ka merleden, personen uit kunstenaarskringen. In den loop van den middag verscheen mi nister Deckers op de receptie. Hij bood namens de regeering den Prins aan de regeeringsmo- daille van het Ned. Roode Kruis, in een speciale uitvoering met brillanten. Het hoofdbestuur bood een klein model van deze medaille aan. Opgemerkt werden nog o.m. mr. Fock, oud gouverneur-generaal van Ned.-Indië; jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State; Ch. Weiter, oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië; dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam; staatsraden en tallooze andere hooggeplaatste personen en de putaties van vereenigingen. Nog werd den Prins aangeboden: door den kunstschilder Willy Sluyter een portret van den Prins; door den beeldhouwer Aug. Falise het afgietsel van een borstbeeld van den Prins; door de Ver. „Het Oranjekruis" een door Mastenbroek vervaardigde crayonteekening; door de Vogefa. een verzameling officiersdassen. Verder kwam een groot aantal bloemstukken binnen. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdagavond als voorzitter van het Ned. Roode Kruis den feest avond bijgewoond, die voor het gansche per soneel van het Roode Kruis gehouden is in hotel Wittebrug te 'sGravenhage Ook Prinses Juliana was tegenwoordig. Voorts waren o.m. aanwezig de minister van Defensie, dr. Deckers, de burgemeester van Den Haag, Jhr. mr. dr. Bosch v. Rosenthal, en vele burgemeesters uit het land. De avond begon met het ten gehoore brengen van het Wilhelmus en den Roode Kruis-marsch. De heer en mevr. Clinge Doorenbos werk ten mede. terwyl een ballet werd opgevoerd uit Bouwmeester's revue 1934. Ook werd een film vertoond, voorstellende verschillende episodes uit het bestaan van het Ned. Roode Kruis. De aanwezigen hadden gelegenheid tot dansen. Zooal's reeds is gemeld, is het nieuwe han delsverdrag tusschen Nederland en Duitschland onderteekend. Naar aanleiding en ter aanvulling van dat bericht wordt van officieele zijde nog het vol gende medegedeeld: Het hoofddoel dezer onderhandelingen was de handelsbetrekkingen tusschen de beide buur landen zoo te regelen, dat ook bij den huidigen zeer ongunstigen economischen toestand en niet tegenstaande de in Duitschland gevolgde nieu we richtlynen op het geb ed van de landbouw politiek, welke in de richting van centralisatie gaan, voor den Nederlandschen agrarischen ex port bevredigende mogelijkheden te scheppen, die bovendien de bestaande handelsbetrekkingen tusschen Nederlandsche producten en Duitsche importeurs onverlet laten. Dit doel is bereikt. Zoowel voor den zuivel en de eieren als voor de belangrijkste producten van den tuinbouw (b.v. sla en kool) zijn mo gelijkheden geschapen voor de instandhouding van deze productietakken. Ook voor de boomkweekery en de visschery en den export van spek zijn aannemelyke re sultaten verkregen. Voor den uitvoer van verscheiden niet onbe langrijke industrieele artikelen werden verbete ringen bereikt. Voor steenkool werd bedongen, dat de Nederlandsche uitvoer naar Duitschland in een zekere evenredigheid met de vermeerde ring van het verbruik aldaar zou kunnen toe nemen. Ook werd de exportmogelijkheid van superfosfaat en zout verbeterd, terwijl tijdens de onderhandelingen en onder toezicht van de delegatie bevredigende onderlinge regelingen werden getroffen door de belanghebbenden bij den handel in rijst en lynolie. Bij het afmeten van de contingenten voor Duitsche industr'e-artikelen werd uiteraard met de belangen van den Duitschen uitvoer rekening gehouden. Niettemin werd nauwlettend zorg gedragen op de Nederlandsche markt afzetmo- gelykheden voor noodlydende Nederlandsche industrieën vrij te houden, terwijl ook in de toe komst de Nederlandsche regeering uiteraard de vrijheid behoudt desnoods zekere bescherming te verleenen. Tenslotte is overeengekomen, dat voor tal van in ons land geproduceerde artikelen Duitschland van al te zeer prijsdrukkende me thoden (door middel van crips, registermarken, enz.) zal afzien. Op 4 Dec. j.l. werd de twintigjarige Duitscher Johann Robakowsky, die uit Holland kwam, in België aangehouden en daar hij niet in het be zit was van de vereischte papieren over de Duit sche grens gezet. By het onderzoek, door de politie te Aken, aldus meldt een Wolff-telegram, bleek, dat R. ervan werd verdacht in Rotterdam een roofmoord te hebben gepleegd op een make laar Na een urenlang verhoor bekende de aan gehoudene inderdaad op 2 Dec. j.l. den 38-jari- gen huizenmakelaar J. A. D. te Rotterdam te hebben vermoord en beroofd. R. had D des nachts op straat overvallen, hem twee vuist slagen in het gezicht gegeven, waardoor de aan gevallene buiten bewustzyn geraakte, en hem vervolgens beroofd. Den volgenden dag werd het lyk van den verslagene uit een kanaal op gehaald. Men vermoedt, dat R. na den moord het lijk van zyn slachtoffer in het water heeft geworpen. Hierna is de moordenaar naar Bel gië gevlucht, waar hij zich eenige dagen heeft opgehouden. Daar zijn papieren niet in orde waren en hij zonder middelen van bestaan was. werd hij hier aangehouden en over de grens gezet. Een beambte der Akensche politie zal thans naar Rotterdam gaan, om hier de zaak nog na der te onderzoeken. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur ont stond een felle uitslaande brand in het mode- magazyn van den heer Akerlaten, Heerenstraat 12 te Den Haag, doordat de bewoonster in den winkel van het perceel tegen een flesch wasch- benzine opliep, welke omviel, waarna de ben zinedampen ontvlamden. In een oogenblik tyds vatte het vloerkleed vlam. Het vuur verspreidde zich met een zoodanige snelheid,, dat in korten tijd de geheele winkel uitbrandde. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeeld en kort daarop verscheen de motorspuit van de Louise-Henriëttestraat, mede gevolgd door die van de Prinsestraat. De bewoners van het bovenhuis vluchtten aan de achterzyde op het dak, omdat zy meen den, dat ook de trap in brand stond, hetgeen niet het geval was. De brandweer slaagde er in, het vuur spoedig te blusschen, zoodat geen gevaar meer aanwezig was voor het daarachter gelegen gebouw van het Algemeen Rijksarchief, waarvoor de politie-brandweer bereids bescher mende maatregelen had getroffen. De schade in den winkel en die der boven bewoners wordt door verzekering gedekt. -nr-riÉT In de nabijheid van San Francisco (Californië) is men met den aanleg van een landweg begonnen, welke ongeveer 35000 werkloozen loon en brood verschaft Ingediend is een wetsontwerp tot wyziging der Winkelslutingswet. Dit ontwerp beoogt in hoofd zaak technische wijziging dezer wet. De eerste wyziging houdt verband met het bepaalde in art. 4 der wet. Zy houdt rekening met de omstandigheid, dat in kappers- en bar bierswinkels meestal niet alleen kappers- of bar bierswerkzaamheden worden verricht, doch dat daar of van daar uit ook voorwerpen of stoffen in het klein aan het publiek plegen te worden verkocht of afgeleverd. De bepalingen der wet zyn thans niet van toepassing verklaard op winkels, voor zoover het den verkoop en de aflevering van bepaalde wa ren betreft, in plaats van op den verkoop en de aflevering van deze waren zelf; de huidige redactie bood de mogelykheid, iederen winkel na het wettelyk sluitingsuur en op Zondag open te houden voor den hier bedoelden verkoop en aflevering, welke mogelykheid in sommige ge vallen tot ontduiking van de bepalingen der wet geleid heeft. De aangebrachte wyziging heeft ten doel de kans hierop te beperken. Voor zoo ver de bedoelde waren ook door venters ver kocht worden, is daarvoor een afzonderlijke regeling opgenomen. Het komt den Minister voor dat consumptie ijs is aan te merken als een geringe eetwaar; een speciale regeling voor wat het venten be treft, schijnt hem niet voldoende gemotiveerd, te minder, waar consumptie-ijs slechts een sei zoenartikel is. Openstelling op Zondag op een vroeger tyd- stip dan 8 uur des voormiddags komt den Mi nister niet noodig voor. Ten aanzien van melkwinkels is wijziging der tot dusver geldende regeling niet noodig ge bleken. Alleen wordt voorgesteld hier ook het consumptie-ys op te nemen. De thans voor visch- en fruitwinkels geldende regeling laat een geopend zijn toe tot des mid dags 12 uur, terwijl de practijk heeft uitgewe zen, dat het debiet in deze winkels op Zondag hoofdzakelyk in den namiddag of den vooravond De tweede ys-Zondag, welken wy dit seizoen mochten beleven, heeft de stoutste verwachtin gen overtroffen. Het vroor nog, maar de vol komen afwezigheid van den sny-kouden wind schiep een atmosfeer, frisch en tintelend als op een vroegen lentedag. Aan den strak-blauwen hemel stond 't lage zonnetje te glanzen en haar stralen tooverden een gloed over de wintersche wereld, over de wit-berypte velden en het ein- delooze ys-complex, waarvan duizenden en dui zenden, monter en levensbly, dezen Zondag hebben genoten. Ditmaal vooral ging 't naar buiten. Het Hol- landsche land lag open voor de ryders, nieuwe wegen baanden zich met andere aspecten, we gen, niet bedorven door stof en benzinedamp, maar waar men de wintersche lucht, zuiver als glas, kon snuiven met volle longen. Kleur en kracht schonk dit zeldzame ijsweer aan alles en allen. Talloos velen hebben Zondag de schaatsen ondergebonden (achter de R. K. kerk te Nieu- wendam) en zyn langs Zunderdorp, Broek in Waterland naar Monnikendam gereden, om vandaar den grooten tocht te ondernemen óf naar Volendam en Edam óf over de Gouwzee naar Marken. Zoowel de autobussen der Waco, vanaf het Centraal-Station te Amsterdam, die een half uurdienst onderhielden van 's morgens zes tot 's avonds half twaalf, naar Monnikendam, als de electrische tram, vervoerden duizenden schaatsenliefhebbers naar de wijdbevroren vlak te tusschen Monnikendam en Marken. Het anders zoo stilly stedeke aan de Gouw zee was in een wereldstad herschapen, zoodat ter beveiliging van het verkeer zelfs extra po litiemacht door de ryksveldwacht was gere- quireerd. Honderdtallen auto's volgden de landwegen door het ysryke Waterland; honderdtallen auto's waagden den traditioneelen rit over de Gouwzee naar Marken. De Gouwzee by Monnikendam was een feest plaats bij uitnemendheid. Tientallen „yszeilers" stonden gereed om de passagiers te vervoeren en bij gebrek aan wind werden zij voortgetrokken door lichte auto's. Tientallen fraai versierde arresleden en Noordhollandsche sjeesen op yzers stonden, getuigd met mooie paarden, gereed om de dui zenden bezoekers te vervoeren. Ook de auto's brachten de noodige variatie en één ondernemer had zelfs zijn wagen om gebouwd in de gedaante van een vliegmachine. Het behoeft geen betoog, dat deze attractie veel aftrek had. Ook de „taxi-dienst" maakte goede zaken, zoomede de tientallen „koek- en zoop"-kramen. De Gouwzee was ditmaal zelfs een „sleemo len" ryk, waarvan vooral oe jeugd genoot en in vliegende vaart om den zeilmast rondzweef- de. In een lange file trokken de duizenden be zoekers te voet naar Marken, omdat de eer ste etappe niet berijdbaar was Halverwege ont dekte men nog de ingevroren postboot. Vele nieuwsgierigen maakten daarlangs een extra tocht tot bij den Noord wal van de haven. Het ys onder de kust van het eiland Mar ken was in schitterende conditie en uitstekend berijdbaar. Geen wonder dan ook, dat het eiland zelf duizenden bezoekers trok en zelfs bezoek ont ving van een echt vliegtuig. De drukte op de Gouwzee tusschen Monni kendam, Marken en Volendam werd vanuit dit vliegtuig, dat soms slechts enkele meters boven de ysvlakte vloog, verfilmd. Ook de baan naar Volendam trok veel ys- gangers en de Trekvaart van Volendam naar Edam was eveneens in prachtige conditie. IJS en weder dienende, vernamen wy nog, dat er plannen bestaan, om evenals in 1917, ook thans weer op de Gouv/zee een Marker bruiloft op het ys te organiseeren. Dit feest trok reeds in 1917 meer dan tien duizend bezoekers, zoodat het welslagen by doorvriezend weer ook thans wederom verzekerd zal zyn. In samenwerking met de ysclubs en nota belen te Monnikendam, Marken en Volendam, wordt door één der oude organisators van 1917 het plan uitgewerkt. Wie schryft over ys, schrijft ook over snert. Is er schooer, volmaakter ideaal tydens een grooten tocht dan de dampende pot met erwten soep waarin worst en kluif dobbert en geurt? Zooiets „staat" in je maag en doet zoo'n ver kwikkende warmte door heel je body tintelen. Een ongekend snert-festyn is er weer gevierd onder den lagen balkenzolder van 't roemruchte Hotel „Spaander" te Volendam. Daar streek het bonte gezelschap neer, de eene groep na de ander, als hongerige kraaien rond den lustig snorrenden kachel. Men at er de nationale ys- snert met teilen en emmers. Men zat er met hooge kleuren en verwarde haren als in een stoombad van snertdamp. En men aanvaardde den langen terugweg met herboren energie. Dubbel mooi werd het Hollandsche land in den vroegen, blauwen schemer, die haast onmerk baar kwam gekropen van achter de paarse hori zonten. Steeds donkerder stonden de silhouet ten der Waterlandsche torens, het fijne ragwerk der boomen, een breed gebarend molenkruis wlt- geëtst tegen den avondhemel. Vooruit wenkten de duizenden lichten van Amsterdam. De „koek- en-zoopies" onderweg hadden een flakkerende lantaarn, een lampion of fel-schyend carbid- licht ontstoken. Zóó werd ook de terugtocht over schemer-duistere banen tot een ongekende sensatie, een heerlyk besluit van dezen pretti- gen dag. valt. Voor deze categorieën winkels wordt der halve een gelyke regeling voorgesteld als voor brood- en banketbakkerswinkels. Door het tijdstip, waarop de winkels op Zon dag opengesteld mogen worden, op 8 uur des voormiddags te stellen, in plaats van op 9 irur, wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van vele plattelandsgemeenten, die, in verband met de gewoonte van haar inwoners om op Zondag na 't kerkbezoek inkoopen te doen, aan open stelling der winkels van 8 uur des voormiddags af, behoefte hebben. De niet geheel volledige regeling voor de Is- raëlietische feestdagen in het huidige derde lid is thans in het nieuwe tweede lid aangevuld. In het algemeen is het principe gevolgd, dat op den dag, onmiddellijk voorafgaande aan som mige feestdagen en op enkele andere bepaald aangewezen dagen, waarop voor de Israëlieten werkonthouding is voorgeschreven, aan de daar voor in aanmerking komende winkeliers toe gestaan wordt, om, by wijze van compensatie, voor het gesloten houden hunner winkels op de feestdagen zelf, hun winkels twee uur lan ger geopend te houden dan by de wet geoor loofd is. Het schynt niet noodig, uitsluitend voor de aflevering van maaltijden, kokswaren en in herstelling gegeven voorwerpen, ten aanzien van de winkels, van waaruit deze aflevering plaats heeft, de bepalingen der wet buiten toepassing te stellen. Naar den minister is gebleken hebben ver schillende gemeenten gebruik ervan gemaakt om gedurende een aantal Zondagen de bepa lingen der wet ten aanzien van fiet venten bui ten werking te stellen. Nu de gelegenheid zich daartoe voordoet, schynt het gewenscht aan de op dit punt nog steeds bestaande onzekerheid een einde te maken door een toevoeging aan het derde lid, bepalende, dat onder de 21 door den gemeenteraad aan te wyzen dagen geen Zondagen kunnen vallen. Daarmede wordt uit drukking gegeven aan de aanvankelyke bedoe ling, dat door de betrokken bepaling aan de wettelijk geregelde Zondagsrust niet afbreuk zou worden gedaan. Ten einde een geleidelyke aanpassing aan den nieuwen toestand mogelyk te maken en den gemeenten de gelegenheid te geven, in haar verordening de gewenschte wyzigingen aan te brengen, wordt een overgangsperiode van zes maanden in het leven geroepen, gedurende wel ke de te wyzigen bepalingen van thans van kracht zijnde plaatseiyke verordeningen nog zullen blyven gelden. Maandagmorgen omstreeks 6 uur is de Rijn by Renkum gaan zitten. Direct werden dcor den eigenaar van het Renkumsche veer pogingen in het werk gesteld om een vaargeul te verkrygen. Na ruim twee en een half uur door het ys ge manoeuvreerd te hebben, bereikte men te on geveer kwart vóór 9 de Renkumsche oever, zoo dat de verbinding tot stand was gekomen. Dit was echter van korten duur. Te ongeveer kwart over 9 is het ys weer langzaam aan be ginnen te dryven en te 10.40 uur zat de rivier voor de tweede maal. De belangstelling aan den oever was groot. De advocaat en procureur mr. Nygh uit Hel- levoetsluis, heeft zooals bekend,het faillissement aangevraagd van den fascistenleider Baars. Omtrent hetgeen aan deze faillissementsaan vraag is voorafgegaan, weet „Het Volk" nog het volgende mee te deelen. In 1931 had de fascist Baars een auto gekocht waarop een gedeelte werd betaald en de rest in termynen zou volgen. Verleden jaar stond daar nog steeds 501 van, waarvan de verkooper, een autohandelaar op de eilanden te Rotterdam, nimmer een cent te zien kreeg. Langen tyd werd gewacht, er werden tele foontjes gewisseld en brieven geschreven, maar geld bleef uit. In November 1932 werd beslag op den auto gelegd, hetgeen nogal met moeilyk- heden gepaard ging, omdat de heer Baars en een andere fascist den auto niet wenschten e verlaten. Men liet de zaak weer loopen, nam in Maart 1933 genoegen met een accept van 200, op 1 Augustus te voldoen, en de rest nader te rege len, maar het accept werd niet voldaan. Nog liepen de schuldeischers niet te hard van stapel. Op 2 October kwam een telegram by den advocaat, dat de volgende definitieve regeling zou volgen. De regeling en de betaling laten zich nog altyd wachten. AMSTERDAM, 18 December Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 600 vette koeien, waarvan de pryzen waren. Ie kwaliteit 5760. idem 2e kw. 50—55, idem 3e kw. 42—46, mindere soorten 34—40, per K.G. slachtgewicht. 61 melk- en kalfkoeien per stuk 15010. 171 vette kalveren: le kw. 4250, idem 2e kw 35 40, enkele vette 4 cent hooger per K.G let end gewicht. 30 nuchtere kalveren 611, 92 schapen 1319 per stuk, 880 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 4445, zware varkens 4344, vette varkens 4243 per K.G. slacntge- wicht, 26 paarden 6100, 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop: Runderen, aanvoer ruimer dan vorige week, handel in het begin vlug. Nader hand stug, prijzen gelyk corige week. Vette kal veren tamelijke aanvoer, handel niet vlug en prijzen iets hooger. Nuchtere kalveren, korte aanvoer, handel vlug en prijzen hooger. Scnapen korte aanvoer, handel stug, en prijzen iets hoo ger. Varkens handel vlug en gewone prijzen. Paarden, korte aanvoeren, handel stil en ge wone prijzen. Melkkoeien, weinig aanvoer eii stugge handel. AMSTERDAM, 16 Dec. Veiling van Land- en Tuinbouwproducten, dir. H. J. Houtkooper, Ge meentelijk Veillinggebouw Marnixstraat 282. Am sterdam-C. Bloemenveiling van 15 Dec. Rozen: Hadley 47 cent, Roselandia 68 cent, Briar- cliff 69 cent per stuk. Seringen: Maria Legrave I 1417 cent, idem II 812 cent, Charles Dix 1216 cent per tak. Diversen: Freesia 2530 ct. per bos. Calla's 2026 cent per stuk. Chrysanthe mum: Germ 1014 cent, Sax 812 cent per stuk. Troschrysanten 1020 cent per bos. Tul pen: Allard Pierson 5.007.00, Roode Due 1.00- 2.00, Witte Due 1.002.00, Crammoisie Brillant 1.002.00 per 100 stuks. Hulst 3055 cent per K.G. Plantenveiling van 15 Dec. Azalea's 1.001.60, Primula's 1820 cent. Cyclamen 4075 ct. per stuk. Diverse Varens 1.001.60 per bak van 25 stuks. Fruitveiling van 16 Dec.: Bellefleur extra 14 17 cent, idem I 1012 cent, idem II 79 cent, Goudreinetten extra 19—26 cent, idem I 1518 cent, idem II 1013 cent, Jacques Lebel 1215 cent, Roodjes 710 cent, Rijnzoete 68 cent, Jasappelen 68 cent, Campagnezoet 811 cent. Present van Engeland extra 22—26 cent, idem I 1619 cent, idem II 1214 cent, Winterjannen 912 cent, IJsbouten 913 cent per K G. Drui ven: Alicante I 4852 cent, idem II 3036 cent per K.G. Groentenveiling van 16 Dec.: Selderie 4.00— 13.00, Prei 18.00—25.00. Peterselie 7.00—15.00 p. 100 bos. Breekpeen I 8.0011.00, idem II 4.00- 6.00. Holl. Lof I 26.00—32.00, idem II 14.00— 18.00, Uien 1.80—2.80 per 100 K.G. Bloemkool I 14.00—17.00, idem II 6.009.00, Roode kool 1.60 5.50, Gele kool 1.505.00, Groene kool 1.50 3.00, Knolselderie I 4.O0—7.00. idem II 1.50—3.00, Andijvie 0.704.50, per 100 stuks. ALKMAAR, 18 Dec. Veemarkt. Aangevoerd werden: 80 vette koeien 115240, handel re- delyk, 14 graskalveren 1540, 14 vette kalveren 3270, idem 5575 ct. per Kg.. 26 nuchtere kalveren 618, 559 vette varkens 3438 ct. per Kg. Handel stug. ALKMAAR, 16 Dec. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier Aanvoer 102000 kip eieren: 56-58 4.40—4.80, 58-60 4.80—5.00, 60-62 4.90—5.50, 62-64 5.40—5.70, 50-55 3.70—4.50. 10000 Eendeieren 4.10—4.20. BROEK OP LANGENDIJK, 18 December 1000 K.G. Peen 4.00; 25.800 K.G. Roode kool 1.10 —3.00; 22.600 K.G. Gele kool 1.50—2 00; 37.000 K.G. Deensche Witte kool 2.20—2.50 325 K.G. Uien Gele Drielingen 1.00; Gele Nep 2.10; 250C stuks andijvie 0.70. HOORN, 16 Dcc. Veemarkt. 6 Zeugen 50.00 75.00. 53 Biggen 7.0011.00. Handel goed. LEIDEN. Cóöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen- veilingvereen. .Leiden en. Omstreken" Roode kool per 100 stuks 2.107.70; Groene kool 1.10— 6.50, Savoye kool 1.806.50, Groene kool 1.10 2.70, Peterselie 1.10—3.30, Prei 2.40—9.90, Selde rie 1.405.20, Knolselderie 1.803.10, Kroten, gek. per 100 kilo 5.00. Witlof 6.0029.00. Boeren kool 1.503.40, Spinazie 21.0028.00, Uien 1.00 2.70, Wortelen 1.005.20, Spruiten I 15.00 27.00, idem II 10.00—18.00. LEIDEN. Turfmarkt. Lange turf geen aan voer. Prijzen 7.008.00 per 1000 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 18 Dec. 900 K.G. uien 2.60; 30.600 K. G. Roode kool 1.30— 3.00; 40.200 K.G. D witte kool 2.20—3.00 8600 K.G. Gele kool 1—1.70. OUDEWATER, 18 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer 37 partijen, 1665 stuks, 8325 K.G. le soort 24.00 —26.00, 2e soort 21.00—23.00. Handel matig. (Niet officieel) 3de klasse, Iste lijst Trekking van Maandag 18 December 1933 Hooge Prijzen Prijzen van 45. 1500.— 18901 1000.— 10934 18354 4008290 11489 16181 20053 200.— 4352 11161 16043 100.— 2723 4752 5031 10572 11964 12305 20035 20559 19 66 83 87 116 136 263 275 283 298 309 360 365 396 444 488 508 525 545 554 638 677 687 695 704 737 739 740 811 843 856 887 922 932 978 1083 1136 1155 1202 1214 1221 1224 1252 1277 1290 1324 1340 1345 1400 1419 1452 1539 1540 1575 1582 1588 1591 1690 1703 1814 1817 1885 1902 1923 1932 1940 1952 1961 1994 2055 2058 2080 2099 2155 2194 2202 2215 2231 2254 2266 2268 2304 2351 2375 2395 2411 2436 2454 2487 2509 2514 2525 2534 2584 2624 2630 2724 2755 2765 2794 2812 2911 2952 2980 3063 2094 3122 3139 3206 3274 3360 3364 3443 3463 3495 3513 3517 3540 3548 3551 3567 3653 3665 3699 3701 3768 3778 3780 3831 3840 3844 3884 3908 3926 3934 3946 3963 4029 4031 4035 4045 4067 4141 4142 4198 4208 4260 4320 4357 4389 4395 4426 4514 4527 4567 4586 4609 4651 4655 4656 4658 4659 4661 4715 4716 4785 4798 4801 4807 4808 4828 4833 4913 5029 5037 5077 5134 5135 5162 5209 5266 5329 5378 5397 5502 5510 5522 5533 5587 5647 5661 5673 5705 5727 5756 5819 5828 5841 5852 5872 5899 5947 5990 6019 6022 6026 6084 6092 6185 6211 6223 6236 6258 6319 6346 6397 6467 6516 6534 6593 6599 6618 6649 6684 6713 6758 6761 6771 67h4 6801 6810 6827 6878 6911 6944 6988 7118 7134 7172 7213 7215 7313 7315 7357 7359 7377 7394 7437 7462 7496 7498 7508 7528 7544 7551 7564 7597 7599 7612 7621 7629 7632 7647 7651 7685 7716 7725 7774 7786 7814 7835 7874 7881 7895 7916 7944 8015 8018 8035 8110 8144 8146 8166 8263 8292 8352 8355 8372 8402 8422 8443 8481 8483 8494 8550 8572 8609 8610 8615 8618 8631 8632 8639 8686 8690 8693 8698 8726 8803 8829 8962 8983 8996 9051 9060 9094 9099 9152 9173 9238 9256 9271 9281 9362 9364 9387 9466 9468 9482 9497 9506 9512 9532 9547 9573 9603 9620 9625 9642 9682 97.4 9721 9732 9742 9757 9767 9779 9818 9829 9852 9874 9896 9898 9940 9953 9977 99.'4 10008 10019 10035 10049 10057 10061 10099 10163 10184 10231 10240 10247 10257 10275 10310 10312 10348 10384 10409 10439 10466 10478 10541 10545 10569 10599 10618 10625 10655 10670 10681 10834 10844 10899 10906 10908 10923 10943 10961 11003 11081 11085 11093 11094 11106 11108 11115 11127 11150 11162 11211 11244 11260 11316 11373 11406 11422 11424 11463 11524 11545 11635 11660 11565 11692 11779 11782 1181.8 11868 11894 11910 11935 11948 11959 11980 11990 11991 12006 12018 12020 12041 12061 12067 12114 12134 12140 12195 12212 12216 12225 12295 12342 12369 12421 12439 124.9 12475 12494 12517 12547 12567 12597 12659 12680 12705 12723 12835 12847 12874 12933 12934 12963 12992 13039 13049 13082 13140 13250 13265 133J9 13388 13410 13415 13435 13528 13537 13544 13547 13612 13700 13722 13894 13901 13960 14035 14054 14073 14123 14130 14145 14179 14231 14257 14293 14307 14372 14373 14395 14412 14441 14458 14516 14518 14558 14564 14578 14582 14611 14675 14780 14796 14801 14832 14841 14933 14949 14954 14962 14983 15009 15016 15021 15054 15080 15110 15190 15221 15234 15245 15250 15314 15384 15388 15427 15471 15475 15532 15605 15751 15818 15825 15877 15948 15953 15977 15983 16102 16109 16188 16280 16322 16347 16379 16401 16420 16425 16436 16489 16515 16538 16546 16559 16569 16609 16610 16682 16724 16739 16744 16755 16827 16837 16856 16891 16941 17034 17038 17056 17084 17156 17162 17170 17202 17227 17242 17268 17323 17339 17348 17429 17467 17478 17479 17529 17530 17549 17551 17554 17641 17695 17712 17760 17764 17800 17807 17816 17863 17865 17881 17854 17913 17966 18007 18015 18023 18034 18054 18079 18104 18109 18161 18195 18239 18310 18340 18342 18397 18420 18431 18439 18494 18497 18537 18576 18607 18641 18645 18656 18665 18668 18683 18738 18740 18760 18794 18816 18821 18862 18874 18899 19037 19045 19053 19075 19103 19118 19211 19222 19226 19234 19249 19260 19294 19319 1937] 19386 19411 19439 19449 19460 19467 19492 1951 1 19511 19575 19580 19584 19587 19612 19614 196*" 19683 19692 19716 19748 19752 19758 19865 196„„ 19896 19970 20028 20096 20133 20173 20174 20191 20210 20255 20281 20299 20304 20321 20330 20319 20352 20366 20371 20437 20445 20502 20509 2"" 20567 20616 20524 20662 20715 20741 20743 20-.. 20929 20950 20964 20992

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9