m Prikkeldraad Eksteroogen REVEILLON ATLANTA - BRUSSEL Mgr. C. v. d. Pas De nieuwe Duitsche invoerrechten Onverantwoor delijk HET HANDELSVERDRAG Het is zielig DE VROOLIJKSTE EN VOORDEELIGSTE WIJZE DINSDAG 19 DECEMBER NIEUWE SYMPTOMEN Mr. M. A. M. Waszink Nog steeds vooruitgaande HET MOERDIJKSCHE VEER Geen dienst in den Kerstnacht Giften uit het Sophiafonds OM TE VIEREN VOLLEDIG PENSION IN LUXE KAMERS EN PRIVÉ BADFl.6- In memoriam Eenige verlichting voor land- en tuinbouw. Ook voor andere producten is een kleine verlaging vast gesteld Het bloembollenbedrijf niet gebaat Land- en tuinbouw Visch Zuivelproducten Allerlei Moordzaak opgehel derd Nadere bijzonderheden Leeningen van den Staat Bahia Stremming van verkeer Pauselijke onderscheiding Auto door het ijs Vijf inzittenden gered i JOURNALISTIEK JUBILE Albert Kaller R. K. RECLASSEERING De noodklok wordt geluid Er wordt te Haarlem onder katholieken een circulaire verspreid met beginselverklaring en instructie, welke stukken geen ander kenmerk van herkomst dragen dan „Postbox 46" en de aanduiding, dat deze documenten bestemd zijn voor den „Fascistischen Katholieken Nederlan der." In de circulaire wordt gezegd dat „wij er toe gekomen zijn een beweging in het leven te roe pen, waarin alle katholieken, die deze fascisti sche overtuiging voorstaan, in contact met elkaar kunnen komen." En wat deze „fas cistische overtuiging" is, wordt uiteengezet in een Beginselverklaring, welke 8 artikelen bevat. De eerste drie luiden als volgt: 1. God is het doel van den mensch. 2. Al het menschelijke en derhalve ook het bestuur van den Staat zij uiteindelijk gericht op dit verheven doel. Het positief geldend recht is dus ondergeschikt aan het absoluut Goddelijk recht (n.l. de Tien Geboden). 3. Erkend wordt het bestaan van absolute waarden: absoluut goed en absoluut kwaad. Men zou zoo zeggen, dat het stellen van deze principes voor den katholiek overbodig is. Waarom het dan tóch gebeurt? Om welke an dere reden dan om lieden mee te vangen, die er anders niet aan zouden denken zich in dit vaarwater te begeven? Uit die artikelen moet n.l. de orthodoxie spreken. Die orthodoxie is echter slechts schijn Want al is het waar dat de katholiek de geciteerde drie artikelen aanvaarden kan, ze zijn voor hem niet voldoende, immers er wordt, ook in de overige artikelen niet, met geen woord over Kerk en zelfs niet over Christendom gerept. Er wordt dus evenmin positie genomen in de voor den katholiek zoo belangrijke kwestie over de verhouding tusschen Kerk en Staat. En wan neer in art. 6 gezegd wordt dat „deze begin selen het zuiverste tot hun recht komen in een corporatief geordende maatschappij, onder be scherming van een organisch gevormden Staat," dan zou men toch verwachten de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" als normatieve codices vermeld te vinden, maar ook hiervan is in deze Beginselverklaring voor den „Fascistischen Katholieken Nederlander" niets te vinden. Van meer belang schijnt voor de samenstellers de vermelding, dat2 die staat geleid moet worden door een „onafhankelijk be stuur, verantwoordelijk aan de Kroon." De opzet is vrij duidelijk. Het schijnt dat wij hier te maken hebben met een beweging, welke een basis zoekt, geschikt ook voor niet-katho- lieken en welke dus gemakkelijk is in te scha kelen in de bestaande fascistische bewegingen hier te lande. Hoe weinig vertrouwen men hebben kan in de rechtzinnige bedoelingen van de samenstel lers der bedoelde documenten, toont de geheim zinnige wijze, waarop zij te werk gaan. Zij schu wen niet alleen hun namen te noemen, ook wordt van de geadresseerden gevraagd „dat zij op geen enkele wijze openbare propaganda ma ken b.v. door couranten-artikelen, openbare vergaderingen, geschriften, enz." en de instruc tie voegt er nog aan toe: „Wacht u voor de pers, die slechts met laster en leugen uw actie zal pogen te nekken, vanaf den dag dat zij er zich van meester heeft gemaakt." Men zou over dit alles de schouders ophalen, wanneer niet te vreezen ware, dat slecht ge oriënteerde, oppervlakkig lezende katholieken de fuik niet zien, die voor hen wordt opengezet en er onschuldig in loopen. Mogen zij daarom bij deze gewaarschuwd zijn! Intusschen is het diep te betreuren, dat een beweging als deze, waarvan toch langzamer hand bekend moest zijn hoe weinig zij strookt met het waarachtige katholieke belang, om het maar zacht te zeggen, uit kan gaan van ka tholieken. Zijn zij dan met blindheid geslagen? Of missen zij alle verantwoordelijkheidsge voel? H. C. J. SONDAAL, Deken van Haarlem. Minister Marchant, die er als minister van Onderwijs een eigen betoogtrant op na houdt, heeft Vrijdag in de Tweede Ka mer even voor het sluiten der plotseling zeer opgewonden rakende vergadering gezegd, dat hij als buitenstaander meende te moeten opmer ken dat samenwerkende groepen zoo min moge lijk over eikaars eksteroogen moesten loopen. Nu zullen we niet vallen over de uitdrukking „samenwerkende groepen" in het parlement, al hoewel daar uit politiek oogpunt nog wel het een en ander over te zeggen zou zijn; wij zullen ons bepalen tot wat deze bewindsman meende te moeten aanduiden als eksteroogen. Hieronder blijkt hij onder meer te verstaan t vraagstuk van de huwende onderwijzeres, door sommigen aangeduid als een principieel vraag stuk, waarover volgens den heer Ketelaar maar niet zoo tusschen neus en lippen mocht worden beslist. Van socialistische zijde ging men zelfs veel verder; gewend als men daar is aan groote woorden noemde men het onbehoorlijk over deze kwestie zonder voldoende schriftelijke voorbereiding een beslissing uit te lokken. Als wij in den rooden stijl wilden blijven, zouden we zeggen, dat het onbehoorlijk is deze kwestie thans zoo op te blazen. Wat is het geval? Door den heer Zijlstra is op 12 December een amendement ingediend op het aan de orde zijn de artikel 38 van de Lager Onderwijswet, dat aan de huwende onderwijzeres door Burgemees ter en Wethouders, op den dag, waarop het hu welijk wordt gesloten, ontslag als onderwijzeres moet worden gegeven. Hieraan is later nog toe gevoegd, dat in bijzondere gevallen van dit im peratief voorschrift door den minister onthef fing kan worden verleend. Het amendement is behalve door anti-revo- lutionnairen ook geteekend door de christelijk Historische leden, de Geer en Tilanus, door de Katholieken Suring, Goseling en Schaepman en vormt daardoor in de oogen van de tegenstan ders een amendement van de oude rechterzijde. Ziedaar nu de oorzaak van, den plotseling op gestoken storm. De rechterzijde zou met zooiets niet mogen komen, omdat het tenminste vol gens de beeldspraak van den minister een eksteroog is van de linkerzijde. Wij kunnen dit niet inzien, want in Rotterdam, waar in den gemeenteraad reeds een dergelijk besluit viel, hebben de liberalen dit eksteroog niet; zij heb ben daar vóór deze gemeentelijke 'bepaling ge stemd. Hierbij komt, dat in deze dagen de 18 ka raats liberale hoofdredacteur van „de Avondpost" met klem voor de aanneming van het amen dement pleit en het diep zou betreuren, als de liberalen er tegen stemden. Voorzoover de libe ralen en anderen echter nog wel met deze eksteroogen sukkelen, moet dit euvel zoo spoedig mogelijk worden verwijderd. Men zou zeggen, dat dit vanzelf sprekend is; het huwelijk toch heeft ten doel een huishouden op te zetten en in haar huis en niet in een school is de taak gelegen van een gehuwde vrouw. Een uitzondering zou kunnen worden gemaakt, als zij onmisbaar is, maar dat zal in deze tijden nu er meer dan duizend onderwij zers werkloos rondloopen, zeker niet vaak meer het geval zijn. Bovendien is het van groot be lang voor de schatkist, waaruit op het oogen- blik aan tal van onderwijzers wachtgeld moet worden betaald, terwijl daarnaast aan andere gezinnen een dubbel inkomen wordt gegeven. Nieuw is de kwestie in het geheel niet, want als er over iets de laatste jaren vellen zijn ge schreven dan zeker daarover, zoodat er niet ge sproken kan worden van onvoorbereid. In het Rijksambtenarenreglement is de kwestie reeds geregeld; daar is bepaald, dat aan de huwende ambtenares ontslag wordt verleend. De huwende onderwijzeres neemt een uitzonderingspositie in, die door niets gemotiveerd wordt, er is niets voor aan te voeren, dat steek houdt en daarom is het volkomen verantwoord, dat men er bij deze gelegenheid een einde aan poogt te maken. We zijn er van overtuigd, dat de rechterzijde niet zal wijken voor pressie, op haar uitgeoefend om ter wille van de linkerzijde. Het zou in het land ook niet worden begrepen; in overgroote meerderheid ziet ons volk in deze tijden de noodzakelijkheid van een en ander in en voelt het de rechtvaardigheid ervan. Woensdag bij het begin van de vergadering zal de beslissing vallen en wij hopen oprecht dat het amendement zal worden aangenomen. Ach teraf zullen zij die meenen, hun eksteroogen te moeten ontzien, dankbaar zijn voor deze ver verwijdering! De sociaal-democratische pers heeft den laatsten tijd heel wat te stellen met de bestrij ding van en door eigen partij genooten. En partijgenooten van beteekenis, niet de eer sten de beste, maar mannen met een langen dienststaat en onbetwistbaar gezag. Nauwelijks is de beroering over de brochure van den heer Duys een weinig geluwd, of daar komt de heer Schaper met zijn boek en zijne herinneringen aan de gebeurtenissen van 1918, welk boek en welke herinneringen nog een appendix kregen in een vraaggesprek met den redacteur van een liberaal dagblad. Het Volk is over dit toevoegsel niet minder ontstemd, dan over het boek zelf. Men kan het zich indenken. De heer Schaper heeft in zijn persgesprek geen blad voor den mond genomen, en aan zijn partij en haar pers, welke hij vrijwel geheel „gelijkgeschakeld" noemde, harde noten te kraken gegeven. Een nieuw en sterk sprekend bewijs levert dit geval dan ook voor de verdeeldheid van inzicht, van streven en stemming in de S.D.A.P. De afscheiding van den „linkervleugel", eenige jaren geleden, heeft wij wezen hierop reeds eerder allerminst de eenheid gebracht. En wanneer, luidens het relaas van de Avondpost, een veteraan als Schaper te kennen geeft, dat men in zijn partij blijkbaar een onafhankelijk oordeel over zaken, personen en beginselen vreest, dan is dit een uitspraak, welke geen spoor van twijfel overlaat aan den ernst en de diepte der geschillen. De sociaal-democratische pers gaat ook in dezen tijd voort met te zoeken en te speuren naar oneenigheid in andere partijen en daar over het noodige, of onnoodige, gerucht te maken. Het is een van haar kant roekeloos en ge vaarlijk bedrijf. Want al moge er ook in die andere partijen verschil van gevoelen bestaan, nergens worden toch de tweespalt, de disharmonie en ver scheurdheid aangetroffen, welke bij de sociaal democraten slag op slag in eigen kring tot uiting komen. P. S. Naar wij vernemen is de toestand van mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Roermond en oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, nog steeds vooruitgaande. De patiënt heeft een rustigen nacht gehad. De ingenieur van den Rijkswaterstaat te Breda deelt ons mede, dat de nachtdienst van het Moerdijksche Veer bij uitzondering niet zal war den gevaren in den nacht van 24 op 25 Decem ber (Kerstnacht) a.s. De laatste afvaart van Moerdijk zal zoodoende plaats hebben om 23.45, de eerstvolgende om 6.30 den volgenden morgen. Van Willemsdorp een kwartier later. Dit besluit is genomen, uit overweging dat zich voor dien nacht geen vervoer van beteekenis laat voorzien, zoodat het geringe belang van het verkeer voor deze gelegenheid ondergeschikt is geacht aan dat van het personeel. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin wederom een aantal giften aan verschillende instellingen en vereenigingen geschonken uit het Sophia-fonds, dat ter beschikking van H. M. werd gesteld door wijlen H. K. H. de Groot hertogin van Saxen Weimar Eisenach, gebo ren Prinses Sophie der Nederlanden. „Ik ben een naijverige God Een der eerste leeken medewerkers van den, Zaterdag j.l., te Malang overleden Mgr. Clemens v. d. Pas, schrijft ons uit Den Haag: Voor mij zie ik een eenvoudige pastorie- kamer, een schrijftafel waarop een kruis beeld en een madonna als eenige orna menten. Aan de tafel Mgr. Clemens v. d. Pas z.g., druk studeerend in een Maleischen CatechismusToenSeptember 1923, vol frisschen moed en enthousiasme, al heelemaal niet vreemd meer in de nieuwe omgeving, energiek en koppig zich door den berg van moeilijkheden een weg banend. Thans.... is hij er niet meer. J.l Zaterdag riep de Moedermaagd hem tot zich Ongetwijfeld zal hij met Kerstmis aanzitten aan den hèmelschen disch ter eere van Hem, die als een Kind onder de menschen heeft willen leven. Van Hem, die sprak: Laat de kleinen tot Mij komenEn op een andere plaats: Indien gij niet zult zijn als kinderen, zult gij het Rijk der Hemelen niet ingaan Mgr. v. d. Pas kon forsch en streng op treden, maar hij was zacht van karakter als een kind. Gehoorzamend aan de God delijke opdracht, bracht hij als eerste missiewerk in den vreemde de kinderen tot Hem.Daarvoor kende hij geen vermoeie nis, geen moeite, geen offers In October 1923 bezat Malang en Mgr. Cl. v. d. Pas, dus na nog geen 3 maanden van zijn optreden, een R.K. Hollandsch- Inlandsche school! Er was een huisje ge huurd, er waren enkele schoolbanken, er was een onderwijzer,.maar er waren op eind September 1923 nog geen leerlingen! 1 October zou de school worden geopend! "Wat zullen we doen, Pater?" vroeg de onderwijzer hem op den vooravond van den gewichtigen dag. „O jij kleingeloovige!" zei hij, „natuur lijk doorzetten en vooral bidden." Voorwaar een energiek leider! En God was met hem. Op 15 October d.o.v. kon er een klas gevormd worden, in Januari van het nieuwe jaar 1924 moest wegens plaats gebrek verhuisd worden en een jaar later bleek ook deze ruimte te klein geworden. Toen zijn wij uit elkaar gegaan, maar steeds volgde ik met belangstelling het De 80 M. hooge masten bij het in aanbouw zijnde omroepstation te Tandjong-Priok voor het in April 1934 aanvangende bedrijf van de NederlandschIndische Radio Omroep Maatschappij. zwoegen van dezen werker in Gods wijn gaard. Er is geen twijfel mogelijk, dat het Jezuskind tenslotte naijverig werd op Ma- langs kinderen en het meer dan tijd vond, hem geheel voor Zich te hebben. Daarom is Mgr. C- v. d Pas heengegaan Hij is thans gelukkig, laten wij hem dat geluk niet misgunnen Ingevolge het nieuwe handelsverdrag Neder land—Duitschland zullen voortaan de volgende rechten worden geheven bij invoer in Duitsch land. Alles is getekend in R.M. en per 100 K.G. Het eerste cijfer geeft het nieuwe tarief aan, terwijl het tweede cijfer het tot dusver geldende invoerrech aangeeft. Karwij, versch of gedroogd 8 (20); aardappe len, versch: goedgekeurd pootgoed in den tijd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 Septem ber tot 31 December 4 (4)kapok, onbewerkt, ook gezuiverd, in andere verpakking dan in geperste balen 3 (3). Groenten, versch: witte kool in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 2 (4)roode kool en sa voy ekool, in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 2 (6). De verdragsrechten gelden slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pet. (oud 50 pet.) van de hoeveelheden der afzon derlijke bovengenoemde goederen, welke vol gens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 1932 uit Ne derland in het Duitsche douanegebied zijn in gevoerd. Spruitkool in den tijd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 December 5 (10). Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 55 pet. van de hoeveelheid, die in het jaar 1932 volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek uit Neder land in het Duitsche douanegebied is inge voerd. Kropsla: in den tijd van 1 April tot 31 Mei 7 (15)in den tijd van 1 Juni tot 30 September 10 (10). Het verdragsrecht van 7 R.M. geldt slechts onder voorwaarde, dat de Ned. Regee ring overeenkomstig een met het oog daarop te treffen regeling er voor instaat, dat in de maan den April en Mei niet meer dan 75 pet. naar Duitschland wordt uitgevoerd van de hoeveel heid, die, na overeenkomst der beide partijen op grond van een gemeenschappelijke vaststel ling in de maanden April en Mei 1932 uit Ne derland in het Duitsche douanegebied is inge voerd. Boomen, wijnstokken, vaste planten, struiken, stekken en andere levende gewassen zonder of met aardkluiten, ook in potten of kuipen; entrijzen: planten zonder aardkluiten: vaste planten 20 (80); andere: rhododendrons en azalea's, met uitzondering van de Indische aza lea's, alle deze met aardkluiten 12,50 (25); magnolia's, laurier, Ilex, Aucuba, Taxus, Buxus, blauwspar, Chamaecyparis, alle deze met aard kluiten 10 (20); vaste planten met aardkluiten 20 (40). Op de verdragsrechten van 12,50 en 10 R.M. kunnen slechts importeurs aanspraak ma ken, die het kweeken van dergelijke planten als bedrijf uitoefenen. Hyacinten-, tulpen- en narcissenbollen 20 (20); Kruisbessen (versch) 10 (10); frambozen (versch) 12,50 (20). Als versche frambozen zijn ook te beschouwen versch geplukte frambozen, die in den tijd van 15 Juni tot 15 September zijn ingevoerd en die, alleen om ze voor bederf gedurende het vervoer te behoeden, lichtelijk met verduurzamingsmiddelen, zooals b.v. mie- renzuur, behandeld zijn. Aardbeienpulp in verpakkingen bij een ge wicht van 5 K.G. of meer 8 (10); Varkensspek, niet gerookt 20 (20). Het verdragsrecht geldt alleen voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pet. van de hoeveelheid goederen, val lende onder het tariefnr. 109, welke volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in het j|aar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanege bied is ingevoerd. Zeelt, levend en niet levend, versch, niet be vroren in den tijd van .1 Juni tot 31 Juli 40 (levend 80, niet levend 60). In het algemeene tarief niet afzonderlijk genoemde zeevisschen, levende en niet levende, versch, niet bevroren, vrij (versch 10, bevroren 15). De bij verdrag vastgelegde vrijdom van invoerrecht geldt slechts voor eene hoeveelheid, overeenkomende met 50 pet. van de hoeveelheid, die na over eenkomst van de beide partijen op grond van een gemeenschappelijke vaststelling in het jaar 1932 door Duitsche visschers en door de beman ning van Duitsche schepen gevangen en onder vrijdom van rechten in Nederland aan den wal is gebracht en slechts zoolang, als Nederland zeevisschen, welke door Duitsche visschers of door de bemanning van Duitsche schepen zijn gevangen, afgezien van de heffing van een compenseerend invoerrecht van 1 pet. van de waarde, vrij van invoerrecht laat invoeren en aan den wal laat brengen. Gezouten haring en z.g. „Breitlinge", niet in stukken gedeeld: in heele, halve, kwart of achtste tonnen; bruto 62 pet. van het voor een vat (ton) geldende in voerrecht (65). Boter, versch, gezouten of gesmolten, voor zien van een bewijs van overneming van een door den Rijksminister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 75 (75); Kaas, niet in afzonderlijke verpakking met een brutogewicht van 2% K.G. of lager, harde Edammer- en Goudakaas alsook bloksmeltkaas zonder korst, uit Edammer of Goudakaas be reid, alle deze voorzien van een bewijs van over neming van een door den Rijksminister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 20 (gemiddeld 28,50). Het bewijs, dat de bloksmeltkaas uit Edammer of Goudakaas is bereid, is door-een certificaat van een door de Nederlandsche Regeering aan te wijzen in stelling te leveren. Eieren van kippen, rauw, voorzien van een bewijs van overneming van een door den Rijks minister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 30 (tot 30 Sept. 40 1/10 tot 31/12 30)eieren van eenden, rauw 30 (30) Het verdragsrecht voor eendeneieren geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 90 pet. van de hoeveelheid, die na overeen komst van de beide partijen op grond van ge meenschappelijke vaststelling in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied is, ingevoerd. „Ander gebak" (volgens tariefnum mer 199) met inbegrip van cakes en van be schuit 100 (125). Gecondenseerde melk (melkstroop) met toe voeging van suiker van ten minste 40 pet., in blokken bij een gewicht van 10 K.G. of meer, voor de bereiding van chocolade in eigen be drijf met een bewijs van vergunning onder controle van het gebruik 60 (60). Glycerine, zuiver 4 (4). Zout (chloornatrium), (geraffineerd-, steen-, zeezout)) tot een hoe veelheid van ten hoogste 6.250.000 K.G. netto 0,80 (1,25 voor 6.000.000). Zinkwit tot een hoe veelheid van ten hoogste 40.000 K.G. 4 (6). Li- thopone 3 (4,50). Het verdragsrecht voor litho- pone geld slechts voor een hoeveelheid, over eenkomende met 100 pet. van de hoeveelheid, die volgens de ambtelijke Duitsche invoersta tistiek in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied ingevoerd is. Lakvernissen, lakken, zonder gebruik van wijngeest bereid (oplossingen van hars in ter pentijnolie, minerale olie, harsolie, olievernis, aceton, alkaliën of andere oplossingsmiddelen), ook met kleurstoffen vermengd 25 (25). Syn thetische muscus 120 (120). Met zuren behan delde fosforhoudende meststoffen (superfosfa ten), ook met andere stoffen vermengd: andere 0,90 (0,90). Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pet. (50 pet.) van de gemiddelde hoeveelheid goe deren, vallende onder het tariefnr. 362 A, welke volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in de jaren 1931 en 1932 uit Nederland is in gevoerd. Kapok, gekaard, gekamd, gebleekt of geverfd 3 (3). Ruwe ongevormde stukken, ruwe ge sneden of getrokken bladen, blokken, platen, buizen of staven van kunsthoorn van caseine, zonder vulstof tot een hoeveelheid van 75.000 K.G. 35 (35 voor 60.000 K.G.). Aardewerk, of fijn aardewerk voor hygiëni sche doeleinden, eenkleurig, in het algemeen tarief niet elders genoemd 9 (9). Het verdrags recht geldt slechts voor een hoeveelheid, over eenkomende met 100 pet. van de hoeveelheid goederen, vallende onder het tariefnr. 730, die volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied is ingevoerd. Kabels ter geleiding van electrischen stroom, ten gevolge van hun metaalarmeering in den vorm van hulzen (mantels), plaatijzer, draad, band of dergelijke, geschikt om in water of in den grond te worden gelegd 14,40 (14,40). In aansluiting op ons bericht betreffende den moord op den makelaar in huizen J. A. Don, wiens lijk op 13 April des morgens in een sloot bij den Smeetlandschen dijk te Rotterdam is gevonden, ontleenen we aan het „Vad." nog de volgende bijzonderheden Het eigenaardig was, dat het lijk lag in een sloot tusschen twee weilanden, welke weilanden alleen bereikt kunnen worden via een 2% meter hoog hek, dat aan weerszijden met prikkeldraad was afgesloten en welk hek op slot was. Don had dus alleen bij de sloot kunnen komen door over het hek te klimmen, óf men had hem over het hek gedragen. Voorts bleek, dat een bedrag van ongeveer 70, een zilveren horloge en een notitieboekje met potlood verdwenen waren. Zooals wij reeds hebben gemeld viel de ver denking op den 20-jarigen Duitscher Joh. R. een bokser, die in de Slaghekstraat woonde en die den avond tevoren met Don op stap was ge weest. Don had hem voortdurend getracteerd. Na den moord bleek R. te zijn verdwenen. Hij had op 13 April ruzie met zijn moeder gehad en was sindsdien niet meer thuis gekomen. La ter is uitgekomen, dat deze ruzie was geënsce neerd, om de verdwijning van R. te motiveeren. Het spoor van R. leidde naar België, waar hij als helper in een kermistent emplooi had ge vonden. Tot driemaal toe heeft men geprobeerd hem te pakken te krijgen, maar telkens bleek de vogel even te voren gevlogen te zijn. Tenslotte is R. te Luik opgepakt, omdat hij zonder middelen van bestaan en zonder papie ren rondzwierf. Als ongewenschten vreemdeling zette men hem over de Duitsche grens en men gaf hem aan de politie te Aken over, waarna men de Rotterdamsche politie waarschuwde, dat R. te Aken was opgesloten. Onmiddellijk heeft men toen Aken opgebeld. De Heerlensche politie, die in nauwe relatie staat met haar col lega's te Aken en die eveneens had gehoord, dat R- te Aken was, had inmiddels Aken ge waarschuwd, dat de Rotterdamsche politie R. zocht en Aken belde Rotterdam op, op hetzelfde oogenblik, dat Rotterdam Aken aanvroeg. Na dit telefoongesprek is de rechercheur Biesheuvel uit Rotterdam naar Aken vertrokken, waar nij R. heeft ondervraagd. Aanvankelijk ont kende R-, maar later is hij door de mand ge vallen. Op hem zijn voorwerpen in beslag ge nomen, welke afkomstig waren van den ver- slagene. De Duitsche politie, die de Rotterdamsche collega's behulpzaam is geweest, heeft daarop proces-verbaal tegen R. opgemaakt R„ die Duit scher is, kon n.l. niet uit Duitschland worden uitgeleverd. Hij zal dan ook voor een Duit sche rechtbank terecht staan. Hij heeft verteld, met Don ruzie te hebben gekregen op het oogenblik, waarop beide mannen in de wei bij den Smeetlandschen dijk liepen. Hij heeft hem toen een paar vuist slagen op het hoofd gegeven. Don zakte in elkaar en eerst toen kwam bij R. de gedachte op, om Don te berooven. Daarna heeft hij het lichaam in een sloot gegooid. De Duitsche politie zal nog nader overleg plegen met de Rotterdamsche justiitie en het onderzoek wordt nog voortgezet. Naar aanleiding van een in de dagbladen verschenen bericht inzake de instelling door de „Association Nationale des Porteurs Francais de Valeurs Mobilieres" van een beschermings commissie voor Fransche houders van obliga- tiën in de 5 pCt. leening 1888, de 5 pCt. leening 1910, de 5 pCt. leening 1915 en de 6 pCt. lee ning 1918 ten laste van den Staat Bahia. be richt het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel, dat haar hieromtrent niets be kend is. Wel heeft het bestuur vernomen, dat door de Association Nationale aan houders van 5 pCt. goud-obligatieleening 1910 van Bahia wordt aangeraden de reeds verschenen coupons en uit gelote stukken te deponeeren, teneinde t.z.t. in aanmerking te komen voor een eventueele uit- keering in verband met beslaglegging op gelden, bestemd voor den dienst dezer leening. Op een vraag, of ook houders van hier te lande genoteerde leeningen kunnen deelen in een eventueele uitkeering, heeft de Association Nationale geantwoord, dat hiervoor uitsluitend in aanmerking komen houders van obligatiën der leening 1910 van Bahia. Dordrechtveerdienst op Zwijndrecht regel matig met twee stoomponten. Culemborg: overltocht vooir voetgangers over spoorbrug. De heer P. Ramaekers te Maastricht is door Z. H. den Paus begiftigd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice," De nood moet in ons land toch wel hoog gestegen zijn en onze toekomst moet er toch wel heel donker uitzien, nu Neder landers in het buitenland zich vereenigen om volk en vaderland te redden. Wij vroegen reeds de aandacht voor 's heeren Adalberto Smits' „nationale" actie vanuit Düsseldorf. Er bestaat op dat gebied echter nog méér merkwaardigs: uit Berlijn ontvingen wij n.l. een oproepbiljet voor een vergadering van de nationaal-socialistische niederlandische Ar- beiterspartei, waarvan de leider Majoor Kruyt moet zijn. Het doel van die vergadering is de oprichting van een Ortsgruppe in Berlijn. Vooraf zal echter het woord gevoerd worden door Kreisleiter Duinker uit Essen, die zal spre ken over „Nationalsozialismus und die Juden in Holland." Dan lezen we verder in dezen oproep: Es ist die Pflicht eines jeden national den kenden Hollanders von arischer Abstammung, diese Versammlung zu besuchen. Es geht urn die Zukunft des hollandischen Volkes und des Vaterlandes. Kein aufrichtiger Niederlander darf fehlen. Wir rechnen deshalb bestimmt auch mit Ihrem Erscheinen. Wir bitten, Verwandte und Freunde mitzu- bringen. Die Landesleitung ftir Deutschland gez. v. d. HEUVEL. Domsdorf. Heeft u 't goed begrepen? „Het is de plicht van iederen nationaal- denkenden Hollander van Arische afstamming, deze vergadering te bezoeken." „Het gaat om de toekomst van het Holland- sche volk en vaderland. Geen oprecht Neder lander mag ontbreken." Een vergadering van Nederlanders, waartoe dezen in de Duitsche taal worden opgeroepen en dat, terwijl het gaat om de toekomst van het Nederlandsche vaderland. Het is zielig, dat men zich zóó weinig nationaal leent voor een vreemde actie nota bene in een tijd, dat ditzelfde vaderland groote kapitalen beschikbaar moet stellen om de be hoeftige Nederlanders in den heilstaat van het nationaal-socialisme te steunen. Deze gelijkgeschakelde Nederlanders behoeven zich over de toekomst van ons vaderland en van ons volk niet zoo ongerust te maken. We zullen het hier zelf wel klaarspelen en als zij daar geen vertrouwen in hebben, dan moeten ze majir Duitscher worden wat voor hen misschien wèl zoo goed zou zijn. Dan toch behoeven zij niet langer voor een vreemde natie hand- en spandiensten te verrichten, zoo als nu het geval is. Maandagmiddag reed een auto, waarin zich vijf inzittenden bevonden, te Gouda langs de Nieuwe Gouwe. Op de hoek van den Kattensin- gel slipte de wagen en gleed van den weg af op het ijs, dat echter de last niet kon dragen, zoo dat het voertuig in het water terecht kwam en spoedig zonk. Doo rden tegenwoordigheid van geest van den bestuurder, den 21-jarigen kaas handelaar K. Snoey uit Moordrecht, zijn bij het ongeval geen menschenlevens te betreuren. Ter stond nadat de auto te water geraakt was, sprong hij zelf uit den wagen en trok den naast hem zittenden man me zich mee. Daarna klom hij achter op den auto om de drie vrouwen die zich achterin bevonden te bevrijden. Het achterste gedeelte kon n.l. alleen met een sleu teltje van buiten af geopend worden. In een na- bijzijnd huis werden de drenkelingen onderge bracht en kregen zij gelegenheid, zich van den schrik te herstellen, terwijl hun kleeren in een wasscherij gedroogd werden. De auto, die niet verzekerd was en eigendom van den heer Snoey, is zwaar beschadigd. Op Driekoningendag zal het 25 jaar geleden zijn, dat Albert Kaller zijne intrede deed in de journalistiek. In 1885 te Leeuwarden geboren, vertrok hij na aflegging van zijn lagere en middelbare stu diën naar Amsterdam, om daar bij den beken den prof. De Groot O. P. diens lessen in filo sofie en sociologie te gaan volgen. Gedurende de drie jaren, welke hij als student doorbracht, schreef hij herhaaldelijk in het katholieke or gaan van zijn geboortegewest: „Ons Noorden", dat toen te Leeuwarden en later te Sneek (thans te Groningen) verscheen. Den 6en Januari 1909 deed hij zijn intrede in de redactie-bureaux van „De Maasbode", om reeds het volgende jaar over te gaan naar Am sterdam, alwaar hij aan het bijkantoor van „Het Centrum" werd werkzaam gesteld. In het jaar 1917 werd hij belast met de hoofdredactie van „Onze Courant", het kath. blad van Hoorn, dat toenmaals slechts twee malen per week verscheen en tijdens Kaller's redactie-periode op driemalige verschijning werd gebracht (het is thans dagblad). Van 1919 tot 1926 was de heer Kaller daarna hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord- Brabant" te Breda, welke functie hij in laatst genoemd jaar verwisselde met die van hoofd redacteur der geïllustreerde uitgaven der N.V. „Neerlandia" te Utrecht, een taak, die de jubi laris nog steeds met rusteloozen ijver en groote toewijding vervult. De dag van 6 Januari a.s. zal den heer Kal ler ongetwijfeld menige aangename herinne ring bereiden. De R. K. Reclasseeringsvereeniging heeft een circulaire uitgegeven, waarin de noodklok wordt geluid voor dit charitatieve werk. Kon deze vereeniging eerst door bezuiniging op haar uitgaven en materieele ondersteuningen haar jaarrekening sluitend maken, thans zal zij zich gedwongen zien haar bemoeiingen be langrijk in te perken, tot nadeel van veler maat schappelijke en geestelijke redding en welzijn, tenzij katholiek Nederland de reddende hand biedt. Het Centraal Bureau der Vereeniging is geves tigd Verwerstraat 30, Den Bosch (Gironummer ,76128).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5