Pijn hier of door: 'n "AKKERTJE" - klaar! De tollenoorlog RADIO-PROGRAMMA INDISCHE SALARISSEN DINSDAG 19 DECEMBER SDAP voor devaluatie? Een merkwaardig onderzoek Kleinere vermogens Naar verhouding van het inkomen te zwaar getroffen De Kerstvlucht van de K. L. M. Van der Lubbe Protest onzer regeering in geval eener ter dood veroordeeling? Mgr. G. P. B. Cobben Eenige levensbijzonderheden van den nieuwen bisschop De Zesdaagschen in Duitschland Belangrijke wijziging van het reglement Bende gearresteerd Diefstal en heling van Belgische fietsen DROEVIG ONGELUK BIJ HET SCHAATSENRIJDEN Katholiek schoolhoofd gevallen en kort daarop overleden Woensdag 20 Dec. 1933 De voorstellen tot herziening zijn thans verschenen Typische kenmerken B. en W. van Maartensdijk stellen den raad voor de tarieven te verlagen Luxe auto's uitgesloten OVERVAL TE ROTTERDAM Cassatieberoep verworpen EEN KOUD KARWEITJE Duiker onder het ijs DE VAART OPENGEHOUDEN Hardhandige wraak van ijs- liefhebbers Tijden van Thunberg Drama in de rimboe Deskundige meening over de doodsoorzaken BENOEMINGEN In het Aartsbisdom AUTO TEGEN EEN HUIS De bestuurder er ernstig aan toe VERHOOGING VAN DEN TABAKSACCIJNS Het verkeers-fonds Nieuwe belastingen Rijksdaalder-lawine Chineezen als valsche munten DE „BOKSERSWINKELS" KONINGIN EN PRINSES NAAR ZWITSERLAND TEXTIELBESPREKINGEN Onze oorlogsschepen op reis De vraag, welke de heer Albarda bij het de bat over de Staats-begrooting in de Tweede Ka mer aan minister Colijn stelde inzake devaluatie, schijnt een ernstige bespreking uit te maken in de kringen van de SBA.P. en N.V.V. Naar wij vernemen wordt door de organisaties van de S.D.A.P. en N.V.V. een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid van devaluatie onzer Standaardmunt. Zoo hebben enkele vertrou wensmannen een onderzoek ingesteld in de Scandinavische landen v/aar men zooals be kend tot devaluatie is overgegaan en waar de resultaten van een en ander gunstig zouden zijn. Zijn wij wel ingelicht, dan zou men ook in scheepvaart-kringen veel voor devaluatie ge voelen. Door bovengenoemde socialistische organisa ties wordt ook een onderzoek bij Nederlandsche groot-industrieelen ingesteld, en bij tal van an dere belanghebbenden bij depriciatle van den gulden. Bij de besturen der roode arbeiders-or ganisaties, die thans het onderzoek leiden, schijnt vor devaluatie veel sympathie te be staan, ondanks het feit, dat deze antikapitalis tische beweging dan hand aan hand gaat zou gaan met vele kapitalisten der groot-industrie en die van de groote industrie en die van de groote vervoer-bedrijven. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de fierste Kamer inzake het ontwerp van wet tot heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting en de vermogensbelasting over het be lastingjaar 193435, zou de Minister van Fi nanciën niet gaarne ontkennen, dat de heffin gen waarvan de veilenging bij dit wets-ontwerp wordt ingesteld, een zwaren druk uitoefenen. Dit is echter niet alleen ten aanzien van deze hef fingen het geval, het geldt voor alle belasting maatregelen men denke in het bijzonder aan de omzetbelasting die gedurende den laatsten tijd zijn genomen. Uit net oogpunt van een bil lijke verdeeling van den belastingdruk kan dan ook in de bestaande financieele omstandigheden de onderwerpelijke heffing niet worden gemist. Had men de belasting van het inkomen en het vermogen gelijkelijk willen verzwaren, dan zouden eigenlijk 50 opcenten op de vermogens belasting moeten zijn gelegd. De Minister acht het zeer juist, dat dit niet is geschied, mede omdat in de jafli*n 1926 tot 1929 de belasting van het inkomen eenige malen is verlaagd, zonder dat een verlaging op het vermogen daarmede gepaard ging, doch hij mag er dan ook op wijzen, dat door deze opcenten- heffing de verhouding niet ten ongunste van het veimogen is gewijzigd. De strekking van bovenstaand betoog is niet aan te toonen, dat de verhouding der belasting van inkomen en vermogen thans in alle opzich ten juist moet worden geacht. Integendeel is de Minister van meening, dat bij dé tegenwoordige tarieven de kleinere vermogens naar Verhouding van het inkomen te zwaar worden getroffen. Hij zou dan ook in beginsel niet ongenegen zijn te bevorderen, dat daarin verandering komt. Bij den bestaanden financieelen toestand be staat daartoe vooralsnog weinig gelegenheid, ook omdat een vermindering van de belasting van het veimogen in een tijd, dat zoovele hef fingen moeten worden ingevoerd, die met de draagkracht in veel mindere mate rekening houden, niet zonder bedenking zijn. De directie van de K. L. M. zendt ons om trent de vervanging van de „Zilvermeeuw" door „De Pelikaan" voor de Kerstvlucht naar Indië nog de volgende mededeeling: Inplaats van de „Zilvermeeuw" is gistermor gen de „Pelikaan", type F. XVIII, ingezet. De bemanning, die voor de „Zilvermeeuw" was aan gewezen, te weten Smirnoff, Soer, Grosfeld en van Beukering, heeft van de directie van de de K. L. M. de opdracht ontvangen, de Kerst vlucht met dit vliegtuig in een versneld tempo uit te voeren. De directie hoopt, dat de „Peli kaan" binnen een week te Batavia zal aanko men. De „Pelikaan" heeft echter een kruissnel heid van 195 K.M. per uur tegen de „Zilver meeuw" een van 250 K.M. per uur. De reden, welke tot wisseling van vliegtuig noopte, was, dat bij het aanslaan van de drie motoren van de „Zilvermeeuw" bij de midden motor een breuk van een der tandraderen der distributie optrad. Deze motoren, die een goede reputatie genie ten en in Amerika in groot aantal op de lucht lijnen worden gebezigd, terwijl Lindbergh zijn wereldvlucht met een vliegtuig, slechts voorzien van 'n enkelen motor van dit type uitvoert, was bij de K. L. M. eveneens langen tijd in be proeving. Echter deden zich onlangs onver wachts en kort achter elkander bij twee van de motoren van de „Zilvermeeuw" breuken van kamwielen voor en heeft de directie van de K. L. M. op het punt gestaan naar aanleiding daar van de vlucht van de „Zilvermeeuw" op te ge ven en een versnelde vlucht met een der ge wone lijnvliegtuigen (gelijk ook de „Pelikaan" er een is) aan te kondigen. Bij uitvoerige ruggespraak met de fabriek in Amerika (o.a. radio-telefonisch) werd echter de verzekering gegeven, dat het hier een toevallige omstandigheid betrof en dat men tandwielen van beter maaksel omgaand zou zenden, voor welker deugdelijkheid men ten volle borg stond. Na deze geruststellende verklaring werd het besluit om de versnelde Kerstvlucht met de „Zilvermeeuw" uit te voeren, gehandhaafd. De Blijkens een bericht in de Parijsche bladen, (al de Hollandsche regeering stappen doen wan neer Van der Lubbe ter dood veroordeeld wordt en wel omdat op de nysdaad, waarvan hij be schuldigd wordt, geen doodstraf stond toen hij haar pleegde. Zooals bekend, heeft onze regeering reeds na de arrestatie van Van der Lubbe op dit feit de aandacht van de regeering te Berlijn gevestigd. nieuwe kamwielen kwamen bijtijds aan en wer den gemonteerd, waarna de motoren nog ver scheidene malen op vluchten, die tezamen vier uren omstreeks duurden, werden beproefd. On der andere hebben Zondag de motoren, tenein de ze warm te houden, driemaal proef gedraaid, n.l. om 6 uur, 10 uur en te middernacht. Bij het aanslaan echter om kwart voor drie Maandagmorgen brak wederom een kamwiel. Onder deze omstandigheden werd besloten van de vlucht van de „Zilvermeeuw" af te zien en de „Pelikaan" in te zetten. Het vertrek van dit vliegtuig had om half 5 's morgens plaats. De bemanning aanvaardde de opdracht voor de versnelde vlucht met het langzamer toestel met dezelfde opgewektheid, waarmede zij de op dracht voor de Kerstvlucht met de „Zilver meeuw" had aanvaard, en de gezagvoerder sprak de hoop uit, niettemin een zeer snellen over tocht heen en terug te kunnen maken. Het ver trek van de versnelde thuisvlucht uit Batavia is dan ook op Woensdag 27 December gehand haafd. Omtrent de persoonlijkheid van den nieuw- benoemden Apost. Vicaris van Finland Gu- Ilelmus Petrus Bartholomeus Cobben, verne men we nog de volgende bijzonderheden. De nieuwe bisschop werd geboren te Sittard 29 Juni 1897. Hij studeerde humaniora in 't Ju venaat van de congregatie der Priesters van het H. Hart, te Bergen-op-Zoom. Na zijn no viciaat legde hjj de plechtige geloften af te Asten bij Helmond 8 Sept. 1917. Na volbren ging der hoogere studies te Liesbosch-Prin- cenhage werd hij door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans priester gewijd den 19den April 1924. In September 1924 vertrok hij als missiona ris naar Finland en was achtereenvolgens ka pelaan te Terijoki en Viborg. In October 1928 werd hij benoemd tot pastoor te Abo, waar de nieuwbenoemde bisschop thans nog zijn standplaats heeft. Reeds op 36-jarigen leeftijd dus zal deze Nederlandsche missionaris de volheid van het H. Priesterschap ontvangen. De leider van den Duitschen Wielerbond heeft een verklaring gepubliceerd met betrekking tot het houden van zesdaagsche wielerwedstrijden in Duitschland. Volgens deze verklaring zullen de voor het seizoen 1933/34 vastgestelde Zes daagsche wielerwedstrijden, in verband met hun economische beteekenis, doorgang vinden. De wijze van organisatie wordt echter in zooverre veranderd, dat de ochtenduren van 6 tot 12 uur voor alle renners van het geheele veld geneu traliseerd worden. Door dezen maatregel krijgen de renners gelegenheid voor verzorging en ver- frissching. De tijd, gedurenae welken de wed strijd wordt gestaakt, zal dienen voor. 't. schoon maken »n luchten der ruimten, waarin de wed strijden worden gehouden. Daar door deze wij ziging van het reglement de renners eiken dag met frissche krachten den wedstrijd kunnen her vatten, zullen de prestaties per dag worden gewaardeerd. De renners krijgen, behalve ver goeding van hun kosten, allen een gelijke ver goeding pjr dag, waarnaast prijzen worden toe gekend voor de eiken dag te houden klassemen ten. Op deze wijze warden eiken dag ieders prestaties gewaardeerd en beloond. Het zal hierdoor ook voor de „kleine renners" mogelijk zijn zich op enkele dagen goed te plaatsen en hierdoor grootere verdiensten te krijgen. Voor het eindresultaat worden hoogere prij zen vastgesteld. Uit de opte'ling van de afge legde afstanden en de verkregen punten van elk koppel, wordt het klassement voor den eind uitslag va:tgesteld. Na een uitgebreid onderzoek is de politie te Heerlen er in geslaagd de hand te leggen op een bende, die er haar werk van maakte in het Bel gische mijndistrict rond Genck rijwielen te ste len. Naar aanleiding hiervan zijn te Heerlen en Maastricht arrestaties gedaan. De zaak kwam aan het licht, toen Vrijdag middag 'n Slowaak zich bij iemand te Heerier- heide vervoegde, om hem een fiets te verkoopen/ De prijs was zoo billijk, dat de ander argwaan kreeg en in stilte de politie waarschuwde. Deze verscheen onmiddellijk en arresteere den aan bieder W. Op het politiebueau te Heerlerheide verhoord, verklaarde hij eerst de fiets gekocht te hebben van een anderen W. te Genck. Later echter zeide hij de fietsen voor dezen W. te verkoopen. Hij kreeg voor iedere fiets 3.De man werd m het politiebureau ingesloten; bij het verhoor had de politie aanwijzingen gekregen, dat hier sprake was van een complot. Het onderzoek werd voortgezet en het resultaat was, dat Zaterdag bij verschillende huiszoekingen bij Slowaken een 13-tal gestolen Belgische fietsen werden ge vonden. Bij een van hen, den werkloozen V., vond men zelfs vijf fietsen. Deze man werd eveneens gearresteerd en in arrest gesteld. Het onderzoek werd inmiddels voortgezet en opnieuw werden eenige gestolen fietsen uit België afkom stig, gevonden. Te Maastricht werden nog ge arresteerd R-. en diens zoon. In alle gevallen betreft het hier heling. De eigenlijke dieven wonen over de grens, doch zijn bij de politie bekend. Zondagmiddag is de 45-Jarlge J. Terpstra, hoofd der R. K. school te Dokkum, op de Leeu warder Ee bij het schaatsenrijden voorover met het hoofd op het ijs geslagen. De man bleef be wusteloos liggen Toen men hem in een nabij- L degen woning had gebracht en medische hulp earriveerd was, bleken de levensgeesten reeds geweken. De heer Terpstra, die een hooggeacht onder wijzer was, laat een vrouw met negen jeugdige kinderen achter. HUIZEN, 1875 M.: 8.00 NCRV: Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmu- ziek, 10.30 Morgendienst door Ds. Els- kamn, 11.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurlaanz, ,12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 Middagconcert, 2.00 Bespeling van het Studio-orgel door Visser, 2.30 Causerie. 3.16 The Columbia Three". 3.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender, 4.00 „The Columbia Three" 5.00 Kinderuurtle door P. Schmtt, zang, 6.00 Landbouwhalfuurtje, 6.30 Onderwijs fonds voor de scheepvaart, 7.00 Politiebe richten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau, 7.30 Gramofoonmuziek, 8.15 Orkestvereeniging onder .leiding van Spaanderman. 9.10 M. de Koning: Het werk van het Prot. Bureau v. advies voor Indische Zaken, 9.30 Vervolg concert, 10.15 Persberichten van het pers bureau Vaz Dias te Amsterdam, 10.25 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM. 296 M.: 8.00 VARA: Orgel spel door Corn. Steyn. 8.30 Gramofoonmu ziek, 9.30 „Onze Keuken", door P. J. Kers Jr. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.15 Uitzending voor arbeiders in de con tinubedrijven, 12.00 De Flierefluiters on der leiding van Jan van der Horst, 1.00 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins, 2.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.15 Knipcursus, 3.00 Kinderuurtie met medewerking van Vara- tooneel, 5.30 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 6.00 Zenderwisseling, 6.05 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. RVU: 6.30 H. Ch. G. J. van der Mandere spreekt. VARA: 7.00 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 7.20 Ka pitalisme. socialisme en socialisatie. 7.40 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 8.00 Herhaling S. O. S-berichten, 8.05 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 8.15 Concert door de „Stem des Volks", afd. Amsterdam, 8.55 Vaz Dias en varia 9.20 „De Stem des Volks", 10.15 Orgelspel door Johan Jong, 10.30 Voordracht door Janny van Ooven. 10.50 Orgelspel door Johan Jong, 11.05 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG. 1191 M.: 7.50 Luxemburg- sche avond, kinderconcert: 8.40 Concert, 9.20 Vocaal concert, 1.50 Orkestconcert. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Radio-orkest onder leiding van Karei Walpot. 1.30 Max Alexysorkest, 5.20 Kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 ..Millionnaire" luisterspel van Gabel. 7.20 Gramofoonmu ziek, 8.20 „Kaatje", opera van Bufftn, omroepsymphonie-orkest onder leiding vau Jean Kumps, 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Gramofoonmuziek, 9.30 Volgende bedrij ven van „Kaatje". KALUNDBORG. 1153 M.: 12.05 Strijkor kest van „Wivex" onder leiding van' A. Bendix, 2.20 Gramofoonmuziek, 2.50 Om roeporkest onder leiding van Launy Grön- dahl. 7.20 Concert, 9.35 Omroeporkest on der leiding van Fritz Mahler, 10.20 Dans muziek. BERLIJN, 419 M.: 6.20 Omroeporkest on der leiding van Eugen Jochum, 9.50 Dans muziek. HAMBURG. 372 M.: 10.50 Concert. 11.40 Vervolg, 12.40 Populaire muziek. 1.55 Gra mofoonmuziek, 7.25 Zangspel in drie be drijven. LANGENBERG. 472 M.: 11.20 Gramofoon muziek. 12.55 Omroeporkest onder leiding van Gustav Görlich. 3.20 Vesperconcert. 4.40 Orkest van den Westduitschen om- loep onder leiding van Kuhn. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Orgelconcert, 1.05 Western Studio-orkest onder leiding van Frank Thomas. 2.20 Cinema-orkest, 3 20 Pianorecital, 3.35 Stedelijk Orkest van Bournemouth onder leiding van Sir Dan Godfrey. 5.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Pia nospel, 9.40 B. B. C—orkest, onder leiding van Julian Clifford. 11.10 Roy Fox en zijn band. PARIJS EIFEL, 1446 M.: 6.35 Concert onder leiding van E. Flament. PARIJS R., 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek, 12.35 Gramofoonmuziek, 12.50 Or gelconcert, 1.25 Gramofoonmuziek. 7.05 Gramofoonmuziek, 7.40 Gramofoonmu ziek, 9.05 Svmphonieconcert onder leiding van Paul Paray. MILAAN. 331 M.: 4.30 Vocaal concert. 6.50 Gramofoonmuziek, 9.20 Gramofoonmuziek, 9.50 Dansmuziek. ROME, 441 M.: 4.30 Orkestconcert, 6.50 Gramofoonmuziek, 8.00 Opera. WEENEN, 517 M.: 6.20 Wintertijd, om roeporkest onder leiding van Max Schön- herr, 7.35 Weensch Symphonie-orkest on der leiding van Kabasta, 10.05 Jazzmu ziek. WARSCHAU, 1411 M.: 5.40 Populair con cert, 7.20 Kamermuziek, 9.20 Dansmuziek. BEROMilNSTER. 460 M.: 8.20 Moderne Europeesche muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS BATAVIA, 18 Dec. (Aneta) De voorstellen tot herziening der salarisregellngea zijn heden, verschenen. Uit deze voorstellen blijkt, dat onaangetast ls gebleven: le. het beginsel van gelijke bezoldiging onge acht den landaard, het land van opleiding en de plaats van aanwerving; 2e. dat het salarispeil zooveel mogelijk aan gepast moet worden aan den standaard der Oostersche maatschappij. Bij den gewijzigden opzet der grondslagen van het bezoldigingsbesluit vervalt elke aanlei ding om de betrekkingen in drie groepen, A, B en O, te verdeelen. Van een overbrenging van bepaalde betrekkingen uit de eene groep naar 'n andere groep zal in de toekomst geen sprake meer behoeven .te zijn. De eindsalarissen voor betrekkingen met vergelijkbare vooropleiding loopen vrü sterk uiteen. „Promotiebetrekkingen" zooals ongegradueerd referendaris en practijk- ingenieur worden geheel afgeschaft. Voor de subalterne ambten is de schaal-lengte ver lengd en de eindbezoldiging in die ambten wordt verkregen op een leeftijd, varieerende van 45 tot 48 jaar. Typische kenmerken van de herziening zijn; le. het beginsel van doorloopende diensttijd- waardeering te verlaten. De Regeering is in ver band hiermede voornemens het z.g. termijnen- besluit in te trekken. 2e. Gebroken is met de sterke diplomawaar- deering van de vorige salarisregeling. 3e. Een eind is gemaakt aan de systematische waaardeering van de z.g. voorpractijk. 4e. Functies als leerling of adspirant zijn in de nieuwe regeling niet meer opgenomen, doch er wordt een „jeugdsalaris" ingevoerd voor hen, die vóór het bereiken van hun 18den levens jaar in dienst treden, welk jeugdsalaris 60 pet. bedraagt van het normale aanvangsalaris. 5. De standplaats-toelagen blijven op het thans bestaande peil gehandhaafd. 6e. De regeling der kindertoeslagen ondergaat een nadere verruiming, waardoor ook gezinnen met één kind een toelage zullen genieten. De thans bestaande beperking tot vijf kinderen wordt geschrapt. 7e. De ambtstoelagen worden sterk besnoeid. Slechts enkele autoriteiten met vaststaande re presentatieve verplichtingen zullen voortaan een ambtstoelage genieten. De representatiekosten van burgemeesters dienen voor rekening der ge meenten te komen. 8e. Systematisch zal voor alle betrekkingen dienen te worden nagegaan in hoeverre een cen trale vaststelling van bepaalde aanstellings- eischen noodig ls te achten. 9e. Er zal blijvend ->en bezoldigingscommissie worden ingesteld, die zal worden belast met doorlöopend toezicht op de uitvoering der nieuwe bezoldlgingsregelen. 10e. Weddenverhoogingen zullen alleen wor den toegekend bij „gebleken geschiktheid en goede plichtbetrachting". Van zeer groot belang zijn de overgangsbe palingen. Ter voorkoming van een plotseling sterken achteruitgang in Inkomsten is de ma ximum begrenzing van den achteruitgang in sala ris gesteld op 25 pet. van het ongekort slarais per 31 Maart 1934. Wat de betrokkene meer zou moeten achteruitgaan, wordt hem bij wijze van overgangsbezoldiging toegekend, welke over gangsbezoldiging door de periodieke tractements- verhoogingen zoomede bij aanstelling tot een hooger ambt moet worden ingeloopen. Een andere overgangsbepaling (artikel 21) be paalt dat niemand bij de invoering der nieuwe salarisregeling op 1 April 1934 ten opzichte van het gekorte salaris der oude regeling, dat hij op 31 Maart 1934 genoot, vooruit zal mogen gaan. Mocht dit wel het geval zijn, dan wordt dit meerdere als een korting opgelegd, welke kor ting van kracht blijft tot 31 December 1935. Voor hen die wel achteruitgaan wordt de mo gelijkheid van salarisvermeerdering door perio dieke verhooging opengelaten, echter aldus be grensd, dat Zij evenmin als anderen kunnen uitkomen boven de bezoldiging op 31 Maart 1934 genoten. Tenslotte is als overgangsmaatregel bepaald, dat bij de aanstelling in de periode van 1 April 1934 tot 31 December 1935 van personen in be trekkingen waarvan het bezoldigingspeil uitgaat boven het peil van 31 Maart 1934, en waarvan de huidige bekleeders een korting ondergaan, ook aan die nieuwe bekleeders dier betrekkingen korting zal worden opgelegd. Pensioen, verlofsbezoldiging, non-actlviteits- bezoldiging en wachtgeld worden van de hier- voren bedoelde overgangskortingen uitgezon derd. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de Re geering vertrouwt dat de ambtenaren bij de overweging der gevolgen van de salarisherzie ning „het bfj uitstek groote belang van de sa- neerfqg tlfi"' bëgrooting van Ned: 'ÏÖSlë niet "tót het oog zullen verliezen." De nieuwe salarisregeltng bevat nog geen nieuwe salarissen voor de hoofden der departe menten, de leden van den Raad van Ned. Indië, den President van de Rekenkamer en de leden van dit College. De nieuwe bezoldiging van deze hoofdambtenaren moet nog worden vastgesteld. De tollenoorlog, die vooral in de omgeving van Utrecht voor eenigen tijd geleden een hevig karakter had aangenomen, is langzaam beëindigd. Niet dat belanghebbenden hun zin hebben gekregen, integendeel, maar de rust is weergekeerd; men heeft langs an dere wegen getracht het doel te bereiken. Intusschen ls een der meest gehate tollen, n.l. die van Maartensdijk, steeds door blijven gaan met het heffen van een buitengewoon hooge tol. Nu echter schijnt er eenige kentering te ko men in dezen toestand. Er is voor Donderdag a.s. een raadsvergadering belegd, waarin B. en W. den raad in overweging geven, gezien de tijdsomstandigheden, voor beide tol len tot tariefsverlaging over te gaan, voor alle voertuigen, behalve luxe-auto's. O.a. zouden zij het tolgeld voor voertuigen bespannen met bokken, geiten, honden en run derbeesten. geheel willen afschaffen. Deze ta riefsverlaging zou ook moeten gelden voor den autobusdienst E. G. de O., UtrechtHilversum, waartegenover de E. G. de O. dan haar tarieven zou verlagen. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van M. van C„ die in hooger beroep door het gerechtshof te 'sGravenhage inzake den overval op 9 Mei j.l„ gepleegd op een winkelier ster te Rotterdam, veroordeeld is tot een ge vangenisstraf van vier jaar. Een merkwaardig geval deed zich Zaterdag middag voor in het Maas- en Waalkanaal bij Nijmegen. Onder de vele schepen ligt daar de sleepboot „Dahlia", waar men al twee etmalen aan het pompen is om het ruim droog te hou den. Dat hielp evenwel niet. Ten einde raad heeft men zich in verbinding gesteld met de firma de Graaf en Hoeksma, welke den duiker Kausseld zond om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Dat viel evenwel niet mee. Na kort beraad werd een groote bijt in het ijs ge hakt nabij de „Dahlia" en daalde de duiker onder het Ijs door naar den wand van het schip. Hem bleek toen, dat de „Dahlia" aan den zijkant over een breedte van ruim zes me ter was ingedeukt en dat de klinknagels waren verwrongen, zoodat zich daar openingen had den gevormd, waardoor het water kon binnen dringen. Af>~ herstel van het schip in het ijs viel niet te denken. Men hoopt nu, dat de dool spoedig zal invallen, waarna de „Dahlia" naar een helling kan gesleept worden. Voorloopig blijft men nog pompen. Naar wij vernemen is het schip lek gestooten toen het nog in de vaart was en vermoedelijk tengevolge van den lagen waterstand tegen een krib gevaren. Zaterdag heeft een Purfina-boot de Ringvaart aan de Oostzijde van den Haarlemmermeerpol der weer opengebroken, teneinde de vaart Am sterdam—Lelden open te houden. Dit bleek niet naar den zin van een aantal ijsllefhebbers te zijn, waarom zij de-boot op een bombardement van steenen onthaalden. Politie was gelukig spoedig ter plaatse. Toen de boot echter voor de Leimulderbrug kwam, weigerde de brugwachter deze open te draalen. Of hij daartoe al dan niet gerechtigd was, zal nog nader uitgemaakt moeten worden. De zaak is bij politie en Polderbestuur aan hangig gemaakt. De wereldkampioen hardrijder Thunberg heeft Zondag te Helsingfors den afstand van 500 M. gereden in 45.5 sec. en de 1000 M. in 1 min 33 7 sec. In beide wedstrijden werd Undell tweede. MAKASSAR, 18 Dec. (Aneta). De Krijgsraad zette de behandeling van de zaak tegen kapi tein Van der V. voort. Als laatste getuige werd gehoord Dr. De Roock, die als zijn meening te kennen gaf dat de aan den gestrafte toegediende rottanslagen, wiens vomeeren annex diarrhee en voorts het feit dat "lij onder die omstandigheden een zware picolan (stok men draaglast) heeft moe ten dragen, tezamen als doodsoorzaken moeten worden aangewezen. Intusschen merkt Dr. De Roock op, dat de zoo juist genoemde ziektever schijnselen ook symptomen van een andere ziek te kunnen zijn. De toegebrachte rottanslagen kunnen volgens deze deskundige niet alleen als doodsoorzaak worden aangemerkt. Getuige meent dat aan den patrouillecommandant niet kan worden aangerekend dat hij niet heeft op gemerkt dat de gestrafte leed aan een beper king van de bewegingsvrijheid van het onderste deel van zijn rug. Getuige meent dat genees- heeren niet met zekerheid kunnen vaststellen welk aantal rottanslagen den dood kan hebben veroorzaakt, en evenmin hoelang een zware draaglast moet zijn gedragen om den dood te doen intreden. Getuige heeft gedacht aan de mogelijkheid dat de gestrafte na op den derden dag der patrouilletocht vuil sawahwater te heb ben gedronken, daaraan op den zesden patrouil ledag is overleden, ook zonder dat temperatuur- yerhooging of bloedontlasting ls opgetreden, zulks in verband met de overige uitwendige In vloeden. Het requisitoir zat op 19 December worden gehouden en vervolgens het pleidooi. Z. H. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Veendam dén zeereerw. heer C. J. L. van der He den, en tot pastoor te Buurse den zeereerw. heer J. Th. J. van den Berg. Zondagnamiddag ongeveer half twee toen de heer B. te Heemskerk met zijn luxe auto kwam aanrijden van de richting Alkmaar, verloor hij op den Rijksstraatweg ter hoogte van den Kerkweg door de gladheid van den weg de macht over zijn stuur. De auto kwam slingerend aan de overzijde van den weg tusschen een heg en een woning terecht. Het huis werd ernstig beschadigd. Binnen geleek het een ruïne. Nadat nog een wilgenboom finaal onderstbo ven gereden was, kwam de auto tenslotte zwaar beschadigd tot stilstand. Voor den bestuurder B. E. moest direct genees kundige hulp worden Ingeroepen. Dr. Ypma, die spoedig ter plaatse was, bracht den getroffene naar het St. Elisabeth Gasthuis te Alkmaar, waar de linkerarm van den patiënt In den loop van den middag moest worden geamputeerd. De beide andere inzittenden beiden uit Heems kerk, kwamen met den schrik vrij, evenals de bewoners van het vernielde huis. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot verhooging van den accijns op tabak, hadden enkele leden met vol doening kennis genomen van de Wijzigingen, welke met name in den aanvankelijken tekst van art. 1 dezer wetsvoordracht zijn gebracht ten gevolge van het overleg tusschen Minister en Tweede Kamer. De aangebrachte wijzigin gen zullen ten goede komen aan de hier te lande gevestigde sigarenindustrie. Overigens drongen deze leden aan op de invoering eener minimum-banderollebelasting van één cent per sigaret. Tevens bepleitten zij de heffing van een Invoerrecht van f 6 per duizend sigaretten, zoowel ter bestrijding der buitenlandsche con currenten als ter bevordering der nationale In dustrie. Andere leden waren bevreesd, dat bij de In werkingtreding van de in artikel 1 opgenomen maatregelen, de vraag naar bewerkte tabak sterk zou verminderen, hetgeeen toeneming der werkloosheid zou veroorzaken. Mitsdien aarzel den zij hun stem aan deze voordracht te geven. Sommige leden betreurden het voorstel tot verhoöging van den accijns op snuif. Gaarne zou men vernemen of het bedoelde verbod aangaande cadeaux alleen betrekking heeft op het Insluiten van bonnen, welke recht geven op geschenken of ook het invoegen door den fabrikant van plaatjes. Mocht deze laatste vraag bevestigend worden beantwoord, dan zou den enkele belangrijke Industrieën hier te lande ten zeerste worden getroffen. Bergen we de schaatsen op? Vijf graden dooi gisterennamid dag.... Mistig druilweer Luiten.... We bergen mistroostig onze schaat sen weder op.We hebben ons hart opgehaald aan de nationale ijs- vreugde en we kunnen de hoop koesteren dat 't wel weer zal be ginnen te vriezen. De winter is nog lang. Maar voor 't oogenblik gaan de ijzers weer in het vet. We schreven het reeds: de ijsbaan is als 't leven. Alle vreugde duurt kort. Zóó is het vloeiend water tot staalharde ijsblijheid- gestold zóó is alles weer pap en waterigheid. En wat voor den een pret is, blijkt voor den ander leed. De rivieren en ka nalen liggen dichtgevrorende scheep vaart is gestremd, ontslag en werk loosheid vormen een treurigen na sleep. Vele levensbehoeften worden opgeslagen" en tallooze werkloozen kruipen bij 't donker worden naar bed omdat ze geen licht en geen vuur hebben. Wat 'n ellende door het ijsom nog van de ongevallen niet te gewagen. De een bergt mis troostig z'n schaatsen weer op, de ander begroet met vreugde een mil der winterweertje. De ijsbaan is als ons leven. In „De R. K. Werkgever" is H. F. allerminst te spreken over Minister Kalff's plannen ten aanzien van het te stichten Verkeersfonds; de vraag wordt gesteld, of de crisis wel de oorzaak is van het terugloopen van het spoor- en tram- wegverkeer, of dat de oorzaak hierin gelegen ls, dat deze vervoerwijze niet kon voldoen aan den roep om ekonomisch, goedkoop en snel vervoer. Na uiteengezet te hebben, in welke mate het motorvervoer thans opnieuw belast gaat worden, schrijft H. F.: „Belanghebbenden kunnen nu aan 't rekenen gaan wat zij ingevolge dit wetsontwerp, indien het wet mocht worden, weer meer aan belas ting zullen hebben te betalen. De verzwaring dezer lasten zal aan het be drijfsleven wel zeer ongelegen komen; wellicht wordt deze lastenverhooging zoo zwaar, dat het betrokken bedrijf hierdoor en alles wat er. mede samenhangt overbelast wordt en moet wijken voor die lastenovermacht om het spoor wegtekort weg te werken." De achtergrond van de aanhouding van een Chineeschen stoker van de „Ouderkerk", op wien een vijftiental valsche rijksdaalders werd bevonden, ls van wijdere strekking, dan men oppervlakkig zou mennen. Het betreft hier niet èen Individueel geval van» valsche munt-smokfeel, maar een georganiseerde^ valsche munterij met een centrale te Hongkong, Tot nu toe circuleerden de valsche rijksdaal ders alleen in Indië en wel in zoo groote mate, dat het als een ware plaag is te beschouwen, maar thans hebben zij, zooals gebleken is, ook hun weg naar ons land gevonden. De politie was daarvan op de hoogte en onder leiding van de valsch-geld-centrale, commiss. de heer Broekhof, werd reeds geruimen tijd con- tróle uitgeoefend op de hier binnenkomende schepen, die Hongkong hadden aangedaan. Het valt echter niet mee, want de Chineezen zijn meesters in het verstoppen van ongeoor loofde waren als opium, revolvers en nu in dit geval valsche rijksdaalders. Dat de buit slechts zestien rijksdaalders be droeg, moet betreurend worden genoemd, waar immers met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden aangenomen dat het aantal in de duizenden liep. De rest zal dus wel op een of andere wijze zijn verdonkeremaand, reden waarom de politie na t vertrek van de „Ouwerkerk" op de plaats, waar het schip heeft gemeerd gelegen, gedregd heeft. De rijksdaalders zijn zeer goed nagemaakt, al leen het randschrift ontbreekt. Vermoed wordt, dat de geldstukken vervaar digd worden in een door den toestand in China onbeheerd geraakte m.unt-inriehting. Zondag hebben te Utrecht de grootwinkeliers in tabaksfabricaten, eigenaars van z.g. boksers zaken, een vergadering gehouden, waarin werd geprotesteerd tegen de wettelijke regeling van den verkoopsprijs en tegen het verbod van het cadeaustelsel in hun branche. De beide maat regelen worden van verstrekkenden aard ge noemd en een directe aantasting van het parti culier bezit, volgens den tekst van een telegram dat aan den minister van financiën door de vergadering is toegezonden. De nieuwe bepa ling, aldus dit telegram, voor de verkrijging van een bedrijfsvergunning als kleinhandelaar in tabaksfabrikaten zal het aantal winkels op schrikbarende wijze doen toenemen. Opge merkt wordt dat de z.g. bond van sigarenwin- keliersvereenigingen ln Nederland nog geen duizend leden telt, terwijl bijna 65.000 tabaks vergunningen zijn uitgereikt. H.M. de Koningin en de Prinses stellen zich voor op 3 Januari voor eenigen tijd naar Zwit serland te vertrekken. Prinses Juliana zal waarschijnlijk de maand Januari aldaar verblijven, terwijl H. M. de Koningin de Prinses zoo lang gezelschap zal houden, als de werkzaamheden van H. M. dit zullen toelaten. De Japansche textiel-delegatie, die voor het voeren van besprekingen met de Nederlandsche belanghebbenden eenige dagen ln ons land heeft vertoefd, ls Zondagavond vertrokken. Via Hoek van Holland zijn de heeren naar Londen terug gekeerd. Hr, Ms. torpedobootjagers „Banckert" en middag ter hoogte van Kaap Finistère. Hr. Mc. torpedobootjagers „Banckert" en „Van Nes" bevonden zich Zondagmiddag ter hoogte van Kaap St, Vincent,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6