m. m Internationaal bloemenfeest 1935 In het wandelbosch Groenendaal m te mm msm rlli DINSDAG 19 DECEMBER STADSNIEUWS Een stukje voorgeschiedenis Een jubileumtentoonstelling De omstandigheden Wat en waar zal worden tentoongesteld De financieele opzet V erkeerspropagand a Gelijktijdige exposities ALGEM. VEREENIGNING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR De jaarvergadering V oor stel-Voor hout GEMAKKELIJKE VISCH- VANGST Karpers van 7 pond gevangen SLAAP KINDJESLAAP sUffH AUTOBUSDIENSTEN Behandeling voor Ged. Staten KERSTMISVIERING R.K. VROUWENBOND Kunstavond bij Brinkmann MUZIEK DE COMEDIAN HARMONISTS Kerstgave R.K. Volksbond Bestuursraad R. K. Volksbond Leipziger Bonthandel RUIMT OP DE BLOEMENDAALSCHE KWEEKERIJ Krachtig pleidooi van wethouder Prinsenberg voor behoud Lesje óók voor Haarlem NED. HANDEL MIJ. N.V. C. J. Baron Collot d'Escury be noemd tot directeur Men zal zich nog de goed geslaagde, kleu rige affiche herinneren, die, welhaast tien jaren geleden, Nederland opriep naar de Intematicinale Voorjaarstentoonstel ling van 13 Maart tot 21 Mei 1925 te Heemstede gehouden. Deze zoo uitstekend geslaagde expositie, waar aan in ons blad tal van kolommen werden ge wijd, staat binnen afzienbaren tijd te worden hernieuwd. Vanzelfsprekend en voortvarend als het bestuur is van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die haar zetel heeft in het Krelagehuis te Haarlem, in het teeken van den nieuwen tijd, grootsch van opzet, en ingericht met de modernste middelen. Want hoezeer men ook in de kringen als die der Bloembollenkweekers te kampen heeft met de moeilijkheden, welke een gevolg waren van een wereldcrisis en het sluiten der grenzen voor alles wat import is, men zit er niet bij de pak ken neer, doch, gedachtig de spreuk: Gouverner, c'est prévoir, Regeeren is vooruitzien, heeft men zich met volle borst geworpen op het voorbe- reidingswerk eener grootscheeps opgezette volle- gronds-tentoonstelling, waarvan men alom uiterst gunstige resultaten verwacht, en waar toe van alle kanten reeds ruime medewerking werd toegezegd. De geheele regeling van dit uiterst omvang rijke werk heeft tot op heden berust in handen van een driemanschap, waaraan, naar ons dezer dagen bleek, deze zware en verantwoordelijke taak wel is toevertrouwd. Het zijn de bestuurs leden der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur E- H. Krelage, H. J. Voors en T. v. Waveren, die, in een jj. Vrijdag gehouden persconferentie, ons reeds een en ander ontvouwden van de grootsche plannen, aan de verwezenlijking waar van in den loop van het komende jaar reeds de eerste hand gaat worden gelegd. Ook deze on derneming zal straks het hare bijdragen tot leniging van crisis en werkloosheid in Haarlem en onmiddellijke omgeving. Een initiatief en een durf, welke men bewonderen moge, en waarvan men met volle gerustheid de gunstig ste resultaten verwachten mag. Deze expositie valt samen met een jubileum. Eigenlijk met twee: een officieel en een offi cieus jubileum. Want behalve dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur den lsten Juli 1935 haar 75-jarig bestaan viert, is- het omstreeks dien tijd ook drie eeuwen geleden dat de eerste Bollen-zendingen naar het buitenland plaats vonden. Zooals men weet dateert de Tul penwindhandel, waarop we nog wel eens nader zullen terug komen, van 1636, zoodat er toen reeds exporthandel moet hebben bestaan. Telde de vereeniging in 1860 nóg slechts 200 leden, thans zijn in 63 plaatselijke afdeelingen, verdeeld over de provinciën Noord- en Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant, Friesland en Groningen niet minder dan 4500 leden aange sloten. Was het aanvankelijk hoofddoel het houden van jaarlijksche tentoonstellingen vooral van nieuwe hyacinten in een zaal, gedurende de maand Maart, al spoedig werden, van 1875 tot 1905 om de vijf jaren tentoonstellingen van grooter omvang gehouden in de Gem. Concert zaal te Haarlem. Doch deze tentoonstellingen vormen thans nog slechts een onderdeel der vele bemoeiingen der vereeniging. Daarna had in 1910 de groote nationale Voor- japrsbloemententoonstelling plaats in den Haar lemmerhout, en in 1925 de Internationale Voor jaarsbloemententoonstelling te Heemstede. Op het oogenblik is, zooals reeds opgemerkt, de voorbereiding voor die van 1935 in vollen gang. Op de nader uitgewerkte plannen komen We in een tweede artikel terug. We laten hier onder nog slechts enkele algemeene feiten en gegevens volgen, opdat de lezer in staat zij, zich van een en ander een scherp en juist beeld te vormen. We stipten reeds aan, dat de omstandigheden waaronder deze tentoonstelling wordt gehouden, niet van de gunstigste zijn. Maar het Bestuur der Vereeniging ziet vooruit, en 't meent met op ervaring gefundeerd inzicht, te mogen verwach ten, dat in 1935 vermoedelijk de normale ver houding tiusschen teelt en afzetmogelijkheid, tengevolge van de saneering in het Bloembol- lenbedrijf wel zal zijn hersteld. Dan zal het dus ook een bij uitstek gunstig tijdstip zijn, om een overzicht te geven van de geheele cultuur, ter wijl het tevens een propaganda-gelegenheid is zoowel voor het Binnen-, als voor het Buitenland zooals men moeilijk een tweede zal kunnen den ken. En waar de gelegenheid tot inzending In ternationaal is opengesteld, zal ook een nuttige Uitwisseling met het Buitenland plaats hebben. Aalsmeer en Boskoop en ook de boomkweeke- rijen uit Utrecht en Brabant zullen er tevens van de uitstekende kwaliteit der gekweekte arti kelen kunnen doen blijken. Het wandelbosch Groenendaal te Heemstede Is door het gemeentebestuur wederom welwil lend voor het houden der tentoonstelling af gestaan. Met inbegrip van een perceel bollenland aan de Vrijheidsdreef beslaat het expositieter rein niet minder dan 20 Hectaren. Het ligt in de bedoeling, een gedeelte van het terrein ook des avonds open te stellen voor be zoekers. De moderne verlichtingsmogelijkheden het werken met schijnwerpers en lichtzuilen, indirecte verlichting, vuurfonteinen, zal dan aan het kleurige geheel zoo mogelijk nog meer gloed verleenen, en men zal er wandelen als in een sprookjestuin, vol fantastische licht- en kleurspelingen. Evenals in 1910 en in 1925 wordt er een volle- grondstentoonstelling gehouden, waar men dus de Flora onzer bollenstreek we lieten ons reeds influisteren dat de expositie den gemakkelijk te onthouden naam van „Flora" zal dragen zal kunnen bewonderen, benevens een aantal tijde lijke tentoonstellingen in een gebouw, waarvan we de stijlvolle maquette reeds konden bewon deren. De vollegrondstentoonstelling zal overwegend uit bloembollen bestaan. Alle groote beplantingen zijn, volgens de plannen van den tuin-architect reeds door de plaatselijke afdeelingen der ver eeniging toegezegd. De tijdelijke tentoonstellingen zijn nog niet in onderdeelen vastgelegd. Hieronder zal vermoede lijk ook vallen de voorjaarskeuring der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. De deelne ming hieraan van Boskoop en Aalsmeer, alsook van het buitenland, van de Ned. Gladiolenver- eeniging en van de Dahlia-vereeniging, voor in zendingen van vervroegde Gladiolen en Dahlia's, en wellicht ook nog van andere, soortgelijke artikelen, is reeds toegezegd. Er is een begrooting van rond twee ton. Doch men rekent er op dat de algemeene kosten min der hoog zullen zijn. De voornaamste bron van inkomsten wordt gevormd door de entreegelden, en wanneer men weet, dat op de expositie van 1925 400.00Q bezoekers kwamen, kan men voor 1935 veilig op 'n half millioen bezoekers rekenen. Want het auto-verkeer is inmiddels nog weer toegenomen, en vanuit het Noorden is, nu de afsluitdijk gereed is, de Bollenstad gemakke lijker te bereiken dan voorheen. Met de entree gelden die zoo laag mogelijk gehouden zul len worden, zal dus wel het grootste deel der uitgaven gedekt kunnen worden. Natuurlijk is het een maatregel van voor zichtig koopmanschap geweest, zich tegen alle eventualiteiten te dekken door een Waarborg fonds. Met de inschrijvingen resp. toezeggingen der Provincies Noord- en Zuid-Holland voor belangrijke bedragen, resp. 45 en 35 duizend gulden, en de reeds toegezegde inschrijvingen van de gemeenten Haarlem en Heemstede, elk voor 10 000 gulden, van de Kamer van Koop handel uit Haarlem voor 2% mille, van Rotter dam 2 mille, Leiden 1 mille en Alkmaar ad ƒ500, is men reeds ruimschoots aan het garan tiebedrag toe. Naar alle kanten heeft men reeds connecties gezocht met verkeerslichamen als daar zijn de Ned. Spoorwegen, de N. Z. H. T., de verschil lende lichamen en vereenigingen op verkeers gebied, Horecaf, V. V. V., enz. Van alle zijden is het van ondernemingsdurf getuigende plan met veel sympathie begroet en heeft men den organisators alle medewerking toegezegd. Men verwacht dus in 1935 een waren stroom van vreemdelingen in het Bollenland, grooter dan er ooit heen trok. Want de tentoonstelling zal gehouden worden van 15 Maart tot 19 Mei, in den tijd, dat ook in de streek tusschen Leiden en Haarlem de voorjaarsbloemen in volle pracht te bewonderen zullen zijn. In overweging heeft men voorts: le een his torische tentoonstelling in het Frans Hals museum te Haarlem, betreffende de ontwikke ling van de Bloementeelt en den handel ervan gedurende drie eeuwen, en 2e een Kunstten toonstelling, in Teyler's museum van bloemen- stillevens en bloemstukken uit alle tijden, even tueel beperkt tot die, waarop bloemen van bol gewassen zijn afgebeeld. Zooals men ziet, een voorloopig programma, dat, vooral zooals het nader werd uitgewerkt waarover in ons volgend feuilleton belooft tot een grootsche expositie belooft te leiden, waarvan de resultaten niet twijfelachtig zijn. Wij plaatsen hierbij een schetskaartje van het tentoonstellingsterrein, waardoor men een goed inzicht van een en ander reeds nu zal kunnen verkrijgen, en besluiten met den har- telijken wensch, dat de belangstelling van zeer velen moge uitgaan naar de „Flora" te Heem stede in 1935. U zegt: In 1935 pas? Inderdaad, maar „de tijd vliet snel" is een bekend spreekwoord, en we zullen vooral in den loop van het volgend jaar gelegenheid te over hebben om de lezers te herinneren aan een bezoek aan deze expositie, welke het nee plus ultra belooft te worden op dit J. S- Nadat de voorzitter in de Maandag gehouden vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem zijn reeds ge publiceerde rede geëindigd had, kwam aan de orde de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, ter vervulling van de vacatures, die op 31 December a.s. zullen ontstaan door het aftreden van de heeren W. Jonkheer en W. A. Philippo, die niet herkiesbaar waren. In hun plaats werden de heeren T. M. H. v. Waveren uit Bennebroek en J. W. A. Lefeber ui miiïitf fiWriln uit Lisse gekozen. Beiden namen deze benoe ming aan. Het voorstel van het hoofdbestuur, art. 48 der Statuten te wijzigen met de bedoeling, den leden, die hun verplichtingen jegens de ver eeniging niet nakomen, te beletten van de in stellingen der vereeniging te profiteeren, werd aangenomen met de stemmen der afdeelingen Wassenaar, Lisse en Sassenheim tegen. Het volgende voorstel van het hoofdbestuur, om de minimum-contributie van hen die lid worden in het jaar 1935, te bepalen op 10, en van hen, die lid-leerling worden in het jaar 1935, te bepalen op ƒ5, werd zonder stemming aangenomen. De begrooting voor het jaar 1934 werd op een totaal van ƒ51.980.aan ontvangsten en uit gaven vastgesteld. Het hoofdbestuur stelde vervolgens voor de leden, die bloembollen en aanverwante artike len kweeken, ook voorzoover betreft de heffing voor het teeltjaar 1933'34 vrij te stellen van de hun bij besluit der 151e algemeene vergade ring opgelegde verplichte contributie van 2 ct. per Rijnl. Roede ten behoeve van het weten schappelijk onderzoek en de onpersoonlijke re clame, onder voorbehoud, dat de andere bij het Centraal Bloembollen Comité aangesloten ver eenigingen hetzelfde standpunt innemen. De afdeeling Haarlem had in verband met dit voorstel van het Hoofdbestuur een voorstel ingediend om een fonds te stichten door vrij willige bijdragen van afdeelingen en tevens In dividueel om hieruit het laboratorium te Lisse te steunen. Om het goede voorbeeld te geven, had deze afdeeling hiervoor een bedrag van 50.beschikbaar gesteld. De afdeeling Wijdenes stelde voor wederom 2 cent per roe te betalen, maar deze over een tijdsverloop van 2 jaar te laten duren. De afdeeling SchotenVelsen diende een voorstel in om het bedrag op 1 cent per roe vast te stellen, terwijl de afdeeling Hillegom het heele voorstel van het Hoofdbestuur inge trokken wilde zien en dus weer 2 cent per roe geheven wilde zien met beperking van de in- ningskosten. De afdeeling Voorhout ging geheel accoord met het voorstel van het Hoofdbestuur om de heffing 1 jaar op te schorten. De afdeeling Lisse sloot zich aan bij het voor stel Schoten—Velsen. De afdeeling Langendijk stelde voor leden en niet-leden mede te laten betalen. De afdeeling Katwijk sloot zich eveneens aan bij het voorstel-Schoten—Velsen. De voorzitter vond het aangenaam tot de wetenschap te zijn gekomen, dat het weten schappelijk onderzoek zoo op prijs wordt ge steld en deelde mee, dat het hoofdbestuur vol komen bereid was het voorstel-SchotenVelsen over te nemen, vond in het voorstel-Haarlem niet voldoende basis om het wetenschappelijk onderzoek voldoende te steunen. Ook zegde hij toe, de inningskosten zoo laag mogelijk te houden. Na enkele discussies en hoofdelijke stemming werd het voorstel-SchotenVelsen, om 1 cent per roe te heffen, aangenomen met 251 tegen 36 stemmen. De afdeeling Voorhout stelde voor: 1. overtuigd van de noodzakelijkheid ervan, te trachten betaling te verkrijgen van alle lever bare bloembollen, het surplus zoowel als het ingeleverde gedeelte, berekend tegen de vast gestelde minimumprijzen; 2. indien de terugbetaling hiervan geheel of gedeeltelijk wordt verlangd, deze terugbetaling te doen geschieden door een Roebelasting over een periode van pl.m. 10 jaar. Het Hoofdbestuur opperde bezwaar tegen dit voorstel. De afdeeling Voorhout lichtte het voorstel nader toe. Zij achtte het noodzakelijk voor het al of niet voortbestaan van het vak en hoopte, dat het hoofdbestuur dit voorstel zijn steun niet zou onthouden. De afd. Texel gaat wel accoord met het voor stel, stuit alleen op de wijze van terugbetaling der voorschotten. Ze hoopte, dat het na dit, jaar niet meer noodig zou zijn het vak reglementair vast te leggen. Ze achtte ook een uitspraak van het vak niet noodig, omdat daar op het Departement toch geen rekening mee wordt gehouden en opperde bezwaren tegen een credietverleening op langen termijn. De afdeeling SchotenVelsen wenschte even eens het voorstel-Voorhout te steunen en sloot zich verder aan bij de opmerkingen door de af deeling Texel gemaakt. De afdeeling Lisse wilde betere maatregelen van de regeering bekomen door een andere hou ding van de vereeniging; het deed de afdeeling leed, dat het Hoofdbestuur tegen dit voorstel gekant is. De afdeeling verwachtte geen resul taten van de komende teelt als geen crediet werd verleend. De afdeeling legde er den na druk op, dat het hier gaat om het voortbestaan van een zeer groot aantal vakgenooten en riep aller medewerking in om tot een steunverlee- ning te komen. De afdeeling Hillegom, hoewel voor steun, moet om de vele regeeringsbemoeiingen tegen stemmen. De afdeeling Westland wilde ook wel steun- verleening, maar zonder terugbetaling. Ook al omdat slechts weinig steun aan het Westland ten goede zou komen en er veel terugbetaald zou moeten worden voor anderen. De afdeeling Andijk huivert om zich nog meer verplichtingen op fien hals te halen. Als de dure prijzen voor teeltbewijzen niet ophouden, gaat volgens deze afdeeling het vak onherroepelijk ten onder. Zij wilde geen schuldenlast van 10 jaar. De afdeeling Rijnsburg wilde eveneens graag steun zonder terugbetaling. De voorzitter deelde mede, dat het Hoofd bestuur hierover niet veel meer had te zeggen- Het heeft een prae-advies gegeven naar beste weten. Wanneer een crediet wordt gegeven, zou dit gebeuren volgens de landbouw-crisis wet. De regeering zou dan maatregelen moeten treffen voor terugbetaling, gebaseerd op deze wet. Meer dan eens is een waarschuwing van het Hoofd bestuur in den wind geslagen. Spr. hoopte, dat dit met het prae-advies op het voorstel-Voor hout niet het geval zou zijn, aangezien zware financieele gevolgen uit het voorstel-Voorhout voor het geheele vak zouden voortvloeien. Het voorstel-Voorhout werd ten slotte met 192 stemmen tegen en 94 stemmen voor, ver worpen. In bespreking werd nog gebracht een reeds bekende motie van de groep der vereeniging „De Narcis", die dezelfde strekking had als het voorstel-Voorhout, terwijl ze overigens speciaal betrekking had op de narcissenteelt. Deze motie werd in verband met de verwer ping van het voorstel-Voorhout met goedkeuring der vergadering niet verder in behandeling ge nomen. Door onverklaarbare oorzaak schijnen en kele vischsoorten in den Ringvaart te Vijf huizen het de laatste dagen te kwaad te krij- genwaardoor ze in bewusteloozen toestand te gen het ijs komen en duidelijk zichtbaar zijn waar het ijs helder is. Door een bijtje te hak ken zijn deze visschen gemakkelijk te bemach tigen, en begrijpelijk wordt daar druk gebruik van gemaakt. ,Het zijn voornamelijk karpers die gevangen worden en meestal van flinke maat, wij za gen er zelfs een die gevangen was door den heer J. S„ die het respectabele gewicht had van ruim 7 pond. De Opperburgemeester van Londen met zijn echtgenoote en eenige wethouders bij hun bezoek aan een groot stedelijk kindertehuis Voor een commissie uit de Ged. Staten van Noord-Holland werd Maandag in het Gouver nementsgebouw behandeld een verzoek van de N. V. Haarlemsche Brockway-Bus Maatschap- Pij te Heemstede, om de aan deze onderneming verleende vergunning tot het uitoefenen van een autobusdienst van Haarlem over Bloemen- daal naar Santpoort v. v. over te mogen dragen aan de N. V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden en aan de N.V. Autobusonderne mers Van Geelen en Van den Berkhof te Heiloo. Er werden geen mondelinge bezwaren inge diend. Vervolgens werden gezamenlijk behandeld een aanvrage van de N. V. N. A. C. O. te Amsterdam om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Zaandam naar Haarlem en terug en verzoeken van de N. V. Omnibus Mij. „Zaanland" te Koog a. d. Zaan en de N. V. Autobus Exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden om vergunning tot het in werking brengen van autobusdiensten van Haarlem over Buitenhui zen en Koog a. d. Zaan naar Zaandam v. v., van Koog a. d- Zaan over Furmerend naar Edam v.v. en van Koog a. d. Zaan naar Pur- merend v.v. De heer H. ter Cock, burgemeester van Wijde Wormer, verzocht Ged. Staten rekening te hou den met de belangen van de bewoners van den Zuiderweg in die gemeente. Spr. had geen voorkeur voor een bepaalde autobusonderne ming. De heer J. Fontein, sprekende namens Fon- tein's Autobusdienst, betoogde dat een vergun ning voor het traject PurmerendEdam over bodig is, omdat in de vervoergelegenheid op dit traject reeds is voorzien. Subsidiair pleitte spr. voor een vervoerverbod op het traject. De heer J. Kistemaker pleitte voor de N. V. N. A. C. O. en merkte op dat eerst thans, nu een goede Provinciale weg over Buitenhuizen is aangelegd, een autobusdienst ZaandamHaar lem kan ingesteld worden. Spr. bestreed de „aanvragen van Stormvogels" en „Zaanland" en verzocht met nadruk slechts aan één onder neming vergunning te verleenen, daar in het andere geval de concurrentie ten top zou stij gen, wat niet in het algemeen belang is. Spr. bestreedt vervolgens het ingekomen bezwaar schrift van de Ned. Spoorwegen en zeide dat tegen een vervoerverbod op het traject door Haarlem, zooals door de N. Z. H. T. M. gevraagd was, geen bezwaar bestaat. De gemeenten Haarlem en Velsen hadden gunstig op de aanvragen geadviseerd. Mr. v. d. Goot, optredende namens „Zaan land" en „Stormvogels", betreurde het zeer dat de betreffende concurreerende ondernemingen niet tot overeenstemming waren gekomen. Aan de hand van een schetskaartje van de Zaan streek verdedigde spr. uitvoerig de aanvraag van Stormvogels en vroeg Ged. Staten eveneens met klem slechts aan één onderneming vergunning te willen verleenen. Spr. merkte op dat het beste zou zijn dat de streken in Noord-Holland telkens afzonderlijk geheel aan bepaalde autobusondernemingen voor concessies zouden worden toegewezen. Door historische en economische oorzaken wordt thans het gebied, waartoe Haarlem en Zaan dam behooren, bediend door de „Stormvogels" en „Zaanland" en het zou verkeerstechnisch niet juist zijn als thans aan de N. V. N A. C. O. de concessie voor«HaarlemZaandam zou wor den toegewezen. Spr. deelde mede dat de bur gemeester van Zandvoort het toejuicht als een directe .verbinding van de Zaanstreek met Zandvoort zou tot standkomen. „Stormvogels" heeft bovendien reeds verschillende kleine tra jecten als HaarlemSpaarndam in exploitatie en deze zouden door de concessieverleening aan „Stormvogels" kunnen opgenomen worden in het groote traject HaarlemZaandam. Daar door zouden de kleine zwakke trajecten beter exploitabel worden en dus de hulp van buiten af, als b.v. het subsidie van de gemeente Haar lem voor den dienst HaarlemSpaarndam, kun nen vervallen. Na re- en dupliek werd de uitspraak op later bepaald. De donkere dagen voor Kerstmis werden door den R. K. Vrouwenbond in een lichtkring van zeer bijzondere sfeer gehaald. Had de R. K. Vrouwenbond, afd. Haarlem en Omstreken, door zijn tentoonstelling van Zon dag jj. van Kerstkribben een poging gedaan om bij de R. K. Kerstviering weer het Chris tuskindje in den stal in de huisgezinnen te brengen, door den Monica-naaikrans warme kleeding in de arme huisgezinnen, Maandag avond vergastte hij leden en introducé's op een kunstavond, die in het café-restaurant Gebr. Brinkmann gevierd werd. Alle aanwezigen werden met een hulsttakje getooid, terwijl een in een der hoeken opge steld stalletje er veel toe bijdroeg om de Kerstgedachte nu reeds naderbij te halen. Met groote vreugde begroette de presidente, mevr. M. Th. Schous-van Delft, de aanwezi gen ter Kerstviering. Spr. memoreerde nog even, dat de tentoonstelling de stoutste ver wachtingen heeft overtroffen. Voor den Monica- naaikrans werden door spr. om meer werken de leden gevraagd. Spr. deelde nog mee, dat de beide Kerststallen, die met den eersten prijs waren bekroond, onder de aanwezigen zouden worden verloot en besloot met de Crescendo-club en haar gasten dank te zeggen voor het werk, dat zij aan dezen avond ver richtten. Als eerste programma-nummer werd Willem Nieuwenhuis' fijn-geschreven Kerstverhaal „Is- maël en zyn liefste lam" op gevoelige wijze door een der leden van de Crescendoclub, mej. Reusing, voorgedragen. Vervolgens zong mej. N. yerkroost aan de piano begeleid „Hoe leit dit kindeke" en „Comt verwondert u hier men- schen". Mej. L. Diepenbrock declameerde „Annun ciatie" by een tableau vivant, dat dit bijbel- gebeuren, volgens de gebruikelijke wijze voor stelde, waarna het gast-duo I. Allard en E. Steger op piano en viool het overoude, toch steeds weer nieuwe Kerstlied „Stille Nacht, heilige Nacht," zongen. Als laatste nummer voor de pauze declameerde mej. L. Diepen brock „Incarnatie" by een tableau vivant, het Kerstwonder voorstellend. Na de pauze hield Dra. L. Lamour een cau serie met lichtbeelden over „De Kerstkribbe in de Schilderkunst". Hierin behandelde ze de meest bekende schilders, o.m. fra Angeüco e.d. By een voorstelling van de „Aanbidding der koningen" van Rubens, op het witte doek, de clameerde mej. L. Diepenbrock de rei der edelingen, uit de „Gysbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel. De zang „Er is een roos ontsprongen", met een lichtbeeld van de „Aanbidding der konin gen" van Leonardo da Vinei besloot deze geslaagde Kerstfeestviering van den R. K. Vrouwenbond. De presidente liep aan het ein de van den avond het programma nog even door en bracht den medewerkenden met een harteiyk woord dank namens alle aanwezi gen, die dit met applaus onderstreepten. Ons werd nog verzocht mede te deelen, dat by de sluiting der tentoonstelling, Zondag avond, een der werkloozen den Vrouwenbond dank zegde voor het door hem genomen ini- fiatief. De belangstelling voor deze Duitsche editie van The Revellers, die gisterenavond voor een uitstekend bezette Concertzaal optrad, vormt een gelukkig tegenwicht voor de nog altijd te groote belangstelling, welke een variété-artiste als Joséphine Baker nog dezer dagen alhier on dervond. Voor ons een bewys, dat het publiek de ware kunst nog op prijs weet te stellen, al verwedden we er 'n lief ding onder, dat 'n groot percentage der aanwezigen zich tot het zuiver begrip der fyngeestige doch scherpe pa rodie op Jazz- en negermuziek nog niet ver mocht te verheffen. Want vier van de zes parodie-nummers, welke deze meester-zangers ten beste gaven, waren ten slotte niets ander dan een rechtstreeksche aanval op de „Schund" in de muziek: geridicu liseerde Schund. Alleen reeds hierom hadden de Comedian Harmonists dezen avond de uitbun dige hulde en toejuichingen verdiend, die ze mochten in ontvangst nemen. De wqze, waarop ze een gestopte trompet na bootsen, een joedelende saxophoon of 'n senti- menteele banjo imiteeren, of waarop ze de schril dissoneerende slotnoot van een negerjazz voort brengen, is onnavolgbaar komisch en raak. En toch slaan ze nergens over tot het overdrevene of tot het banale. Hun kunst is er een van maat houden, van fyn berekende effecten, van zuiver afgewogen dynamiek, ook in de meest komische momenten. Dat vooral is het, wat de charme uit maakt van zulk een concerteeren, terwyi alles dusdanig is bestudeerd en beheerscht, dat het volkomen spontaan biyft en natuuriyk, en daar door altyd weer opnieuw verrast. En het repertoire is eindeloos. We hoorden, met de toegiften mee, die den zangers als *t ware werden afgeperst, meer dan twintig num mers, waarvan vele door de gramofoon en de radio bekend zijn. Stuk voor stuk geestig en gevarieerd bewerkte Schlagers, van het eenvou dige volkslied „Guter Mond" en „In einem küh- len Grunde" tot het zeer mooie, maar technisch moeiiyke lied van Cole Porter „Tag und Nacht". Natuuriyk behoorde ook ,,Die Liebe der Matro- sen" tot 't repertoire, waarmee 't programma nog werd aangevuld, en de koddige geschiedenis van den „Blumentopf" en van „die braune Mandoline". En hoe overbekend ze ook zyn, het quintet behaalde met al deze nummers het uit bundigste applaus, dat men zich denken kan. Het publiek was onvermoeibaar met zyn ap plaus, en scheen van meening, dat de Comedian Harmonists over het uithoudingsvermogen van een gramofoon beschikken. Uiterst geestig was dan ook het moment, toen de zangers, terug gekeerd op het podium, na reeds drie-, vier maal te hebben gedankt voor het aanhoudend applaus, dat om een toegift smeekte, den pianist als het volgend nummer lieten aankondigen: „Eine kleine Pauze". Men mpet zich weten te redden! En de aanwezigen, de mop appreciee- rend, beloonden haar met hartelijk applaus. Twee toegiften waren de belooning voor het onbedaariyk applaus, waarmee den zangers aan het slot van dezen mooien avond een „tot weer ziens" werd toegeroepen. J. S. Het bestuur van den R.K. Volksbond heeft besloten ook dit jaar wederom een Kerstgave te verstrekken aan de daarvoor in aanmerking komende leden. Deze Kerstgave zal bestaan evenals verleden jaar uit Kerstbrood. Het Kerstbrood zal worden uitgereikt op Vrü- dag 22 en Zaterdag 23 December. Eventueele bydragen voor deze Kerstgave worden gaarne ingewacht. Donderdag 21 December des avonds acht uur vergadert in „Sint Bavo" de bestuursraad van den R.K. Volksbond. Als spreker zal optreden de heer J. Branden burg, lid van de Katholieke Jonge Werkgevers- vereeniging, met als onderwerp: „Vrywillige Arbeidsdienst". De opkomst van allen wordt verwacht. 20 TOT 50 KORTING GROOTE HOUTSTRAAT 10S Ten aanzien van het voorstel omtrent een deskundigenrapport inzake de plantsoenen te Bloemendaal, heeft wethouder Prinsenberg als minderheid van B. en W. het volgende aan den raad geschreven. By de behandeling der begrooting in Novem ber j.l. is op den post Plantsoenen 2500.— bezuinigd. De vraag mag gesteld worden of het juist geacht moet worden thans te komen met voorstellen, welke klaarblijkelijk ten doel heb ben te komen tot ingrijpende veranderingen in den dienst der plantsoenen, zoolang niet vast staat, dat er door den Raad bepaalde bezuini ging niet door andere versobering te bereiken is. Geeft het hoofd van den Dienst een onbe vredigend rapport dan zou een rapport van buiten de Gemeentezaken staande deskundigen overwogen kunnen worden. Nu een andere weg echter in een voorstel belichaamd is, mogen omtrent de te stellen vraagpunten enkele opmerkingen volgen. Scherp zal bij de beantwoording der vraag punten onderscheiden moeten worden of men deze wenscht als mogelükheid of als wensche- lykheid en deze laatste bezien uit een oog punt van algemeen gemeentebelang en uit een oogpunt van financieel gemeentebelang. Over de mogelijkheid der opgeworpen vraag punten zal wel weinig verschil van meening bestaan; de wenscheiykheid uit een oogpunt van algemeen gemeentebelang moge hieronder nader bezien worden. Een gedeelte dezer kuipplanten worden in den zomer gebruikt voor plaatsing in sommige plantsoenen, waaraan zij dan een decoratieve sier en een bijzonder cachet geven. De kosten zijn alleen die van transport in voor- en najaar van de kassen naar de plant soenen. Ze overwinteren in koude kassen, welke alleen by vorst gestookt behoeven te worden. Welke zijn de overwegingen nu, wanneer men eraan denkt een zeker bezit te gaan oprui men? Het kunnen overwegingen van financiee- len aard zijn. Zeker, men kan in dezen tyd alles, wat maar eenigszins geld kost, als „luxe" bestem pelen en opruimen. De overheid vrage zich echter ernstig af of het tegenover de Gemeen schap verantwoord is zich te ontdoen van een plan ten-collectie, welke toch ook een ideëele en cultureele waarde heeft. De kassen vervullen verschillende functies: I. Overwinteren van gewassen. 2. Kweeken van plantmateriaal voor de plantsoenen (33.000 stuks per jaar). 3. Gelegenheid voor het laten zien van bijzondere bloeiende gewassen (6000 bezoekers per jaar). 4. Gelegenheid voor aan schouwelijk onderwys voor scholen Wanneer zelfs maar de helft vari het plant materiaal door de Gemeente j^jer jaar aan gekocht zou moeten worden, zouden de kosten zeker veel te hoog worden en zouden onze plantsoenen noodgedwongen van veel sier en kleur verstoken moet blijven. Voor de waarde der in de kassen aanwezige gewassen voor het aanschouwelijk onderwys voor de scholen, heeft het hoofd van een der Openbare scholen in onze Gemeente een lans gebroken. t Voor de algemeene waarde der kassen en het daarin aanwezige plantenmateriaal, spreekt zeker voldoende de meening van Dr. Jac. P. Thysse, wiens autoriteit op dit gebied zeker door niemand zal betwist worden en ook die van den bekenden Amsterdamschen hortula- nus, den heer A. J. van Laren. Het laatste vraagpunt, hetwelk eventueel aan de experts zal worden voorgelegd, is „beplan ting der plantsoenen zooveel mogeiyk met vaste planten." Met „vaste planten" zal wel iets anders be doeld zyn, dan datgene wat men in den tuin bouw eronder verstaat. Reeds nu vinden zeer vle vaste planten in onze plantsoenen toepassing, maar enkel in die plantsvoenen, welke zich ervoor leenen n.l. voor border- en randbeplanting. Maar „zooveel mogeiyk" zou een ietwat on mogelijke eisch zfjn want er zün perken en plantsoenen in onze gemeente, waar vaste plan ten niet op hun plaats zouden zijn. Waarschijnlijk wordt gedacht aan toepassing van heesterachtige gewassen als rhododendron, rozen, bloemheesters e.d. Er moet op gewezen worden, dat ook derge lijke gewassen in onze plantsoenen en beplan tingen reeds ruime toepassing vinden, maar deze zoo goed als overal te willen toepassen zoo onjuist zijn, tot eenzüdigheid leiden en aan vele plantsoenen de sier en kleur ontnemen. Onjuist, omdat ieder plantsoen een beplan ting vraagt in overeenstemming met plaats en omgeving. Eenzydig, omdat een mooi geheel slechts ver kregen wordt door tegenstelling, tegenstelling in casu van gedeelten met heesters en kleurige bloemvakken. Gebrek aan sier en kldur, omdat vele der genoemde heesterachtige gewassen slechts een korte bloeiperiode hebben en dus een groot deel van den zomer niet zouden beantwoorden aan het doel: versiering en kleur te geven aan de betreffende deelen der gemeente. Tot slot de hoofdvraag: welk gemeentebe lang vraagt de toestemmende beantwoording der gestelde vraagpunten? Vragen de financien groote zuinigheid? Goed, dan zal er versoberd moeten worden; gezonde financiën zijn tenslotte belangrijker dan mooie plantsoenen. Noodzakeiyke versobering zal wet houder Prinsenberg zeker bevorderen. Maar men bedenke zich tweemaal voordat men onnoodig en met schade voor gemeente en gemeenschap waarden gaat opofferen, welke met liefde voor de levende natuur zijn ge kweekt en bijeen gebracht, welke voor de ge meente tot sier zijn en voor de gemeenschap leering en vreugde geven. In de Algemeene Vergadering van Stemge rechtigde Deelhebbers in de Ned. Handel Maat schappij, waar 54.242 aandeelen, recht gevende op 56 stemmen, vertegenwoordigd waren, werd het door de directie ingediende voorstel tot wy- ziging van de statuten, waarby deze in overeen stemming zijn gebracht met de nieuwe wets bepalingen betreffende de Naamlooze Vennoot schappen, met algemeene stemmen goedgekeurd. Het aantal commissarisplaatsen werd gesteld op twaalf. In een tweede vergadering werd aan Mr. J. Bierens de Haan te Aerdenhout op diens verzoek met 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als directeur van de Maatschappy, waarby de president der Maatschappy, dr. C. J. K. van Aalst, den aftredenden directeur toe sprak. In de door het aftreden van den heer Bierens de Haan ontstane vacature werd voorzien door ,de benoeming van C. J. baron Collot d'Escury.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9