De overheid en het verkeer Verbrokkeld debat, rumoerige sfeer Doodslag te Oss De noodlijdende gemeenten BURGEMEESTER REGEERT F ransch-Duï tsclie handel Zilveraanmunt in Amerika DE KAMER OORDEELT VRIJDAG 22 DECEMBER TWEEDE KAM EE, Gemeenteraadsleden moeten ken nis van zaken hebben, zich aan de wet houden en „rugge- graat" bezitten Contingenteeringen Beerta onder curateele Geen ruggegraat Niet belangwekkend Groote lijn ontbrak S.D.A.P.-politiek Contingenteeringen Omzetbelasting aangevuld Orde-voorstel later Zes jaar geëischt Het marktgeknoei Hooger Beroep O'Duffy vrij gelaten De mislukking der Parijsche on derhandelingen. Naar een hand elsoorlog De spionnage-affaire in Frankrijk Een oude familietwist de oorzaak van een bloedige vechtpartij met tragischen aflóop Zal generaal Weygand aftreden Frankrijk en Duitsch land Handelsbesprekingen afgebroken De spionnage zou bedreven zijn als handelsonderneming Vrije aanmunt van zilveren Standaarddollars Na den Chaco-strijd „Wapenstilstand niet geschonden" Verkiezingsuitslag in Roemenië Alcoholica-invoer al uitgeput De Duitsche jeugd Ook de Evangelische jeugd in de Hitlerorganisatié Wegens de vele bezwaren, vindt het wetsontwerp op de open bare vervoermiddelen slechts weinig instemming Spoorwegen onmisbaar Coördinatie verkeer Vervoerraad gevraagd Weinig instemming Nog meer bezwaren EERSTE KAMER Wetsontwerp inzake steunverlee- ning door Eerste Kamer aanvaard Directe belastingen te hoog Bezuiniging in Indië Bij het binnenlandsch bestuur NOTARIS IN ARREST NEDERLAND—FRANKRIJK Een onderhoud te Parus Deelneming van Zwitserland DEN HAAG, 21 December 1933 In een vergadering, waarvan door het zeer groote aantal behandelde onderwerpen en door het aanhoudend omzetten van de agenaa een overzicht vrij lastig te schrijven is té ver brokkeld was het debat, tè rumoerig bovendien de sfeer is de Kamer erin geslaagd, reeds heden aan haar reces toe te komen. Voorzitter RUYS DE BEERENBROUCK heeft in een vlot speechje den leden en den anderen, die aan de Kamer annex zijn, een Zalig Kers. feest en een gelukkig Nieuwjaar ge- wenscht en er, mede namens de andere voor zitters, zijne voldoening over uitgesproken dat. tusschen de begrootingen door, nog tal van andere belangrijke ontwerpen behandeld zijn kunnen worden. De Tweede Kamer is thans tot 13 Februari uiteen gegaan. We zullen in dien tijd. meer dan in de achter ons liggende weken mogelijk was, aandacht aan de Eerste Kamer schenken. Want de rust, die de presi dent allen om hem heen toedacht, is voor de Kamerjournalisten niet weggelegd. Het „Beertawetje", waarbij in verband met de werkelijk dolzinnige capriolen van de commu nistische en semi-communistische raadsmeer- derheid in deze Groningsche gemeente alle bevoegdheden van raad en college van B. en W. worden overgebracht op den burgemeester die bovendien stiptelijk naar de bevelen van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal hebben te handelen is met 73 tegen 3 stem men (van de communisten de Visser en Wijn koop en den revolutionnair-socialist Sneevliet) aanvaard. Het spreekt vanzelf, dat door uiterst links deze maatregel bestreden en de gedra gingen van den gemeenteraad te Beerta ver goelijkt, ja, door den communist Wijnkoop, wien immers niets te dol is, als ideaal voorge steld zijn. Minister DE WILDE, die het niet moeilijk had, behoefde enkel nog maar eenige staaltjes van het te Beerta gevoerde wanbeleid aan te voeren, om ieder weldenkend mensch tot de gerechtvaardigheid van dit ingrijpen te doen concludeeren. Een zeer verstandig woord is bij dit ontwerp door den sociaal-democraat SCHAPER gespro ken, die onder het motto „wie zich aan Beer ta spiegelt, spiegelt zich zacht" uiteenzette, dat gemeenteraadsleden behalve over benoorlij- ke kennis van zaken en over den wil, om zich te houden aan de wet, moeten beschikken over „ruggegraat" tegenover verkeerde Invloe den. Die „ruggegraat" hadden to; spijt van dezen sociaal-demo- cratischen reaiiteits- mensch de leden der S. D. A. P. in den raad van Beerta te genover de commu nistische raddraaiers niet getoond te bezit ten en daarom vond de heer Schaper het maar heel goed. dat de Regeering het de zen onveran.woordely- ken personen nu eens voelen deed, dat wie een Janboel doen ontstaan en zoo den weg naar het fascisme banen onverbiddellijk uit hunne functies worden ontheven. Het deed ietwat pijnlijk aan, dat de heer Schaper zich in dit vers.andig speechje ook te wenden had tot den Katholieken afgevaardigde IJsselmuiden. die den raad of het college van B. en W. gaarne had zien behouden als advies college voor den burgemeester-regeeringscommis- saris. Alsof niet, aldus de heer Schaper deze onverantwoordelijke lieden al herhaaldelijk door Gedeputeerden ter hunner opvoeding waren ge waarschuwd. De heer IJSSELMUIDEN had namelijk het doen behouden eener adviseerende bevoegdheid bepleit met het argument, dat het opvoedend werken zou. Minister DE WILDE noemde deze gedachte psychologisch volkomen onjuist, omdat het en kel maar adviseeren het laatste greintje verant woordelijkheidsbesef zou doen verdwijnen De verdere behandeling van de begrooting van Koloniën heeft ook heden niet door be langwekkendheid uitgeblonken. Ook vandaag concentreerde zich het debat Mr. JOEKUS en de Katholieke afgevaardigde VAN POLL namen eraan deel om het Technisch Bureau, dat volgens verschillende afgevaardigden te duur is opgezet. Er is volgens Dr. COLIJN een onderzoek aan den gang naar de vraag, of hier de uit gaven nog verder kunnen worden beperkt. Maar in verband met de keuring van naar Indië te zender goederen zullen voor de ver schillende onderdeelen specialisten moeten wor den aangehouden. De deugdelijkheid van een locomotief b.v. kan niet worden beoordeeld door een chemicus- Over de andere aangeroerde onderwerp n het West-Indische Regeerings- reglement in ontwerp gereed, maar in dezen drukken tijd beter nog niet aan de orde te brengen, het Commissariaat voor Indische Za ken. het Koloniaal Etablissement, den steun aan oud-gepensionneerden, de vrijstelling van de teruggave van studietoelagen van ondanks ijver en toewijding niet-geslaagden voor den Indischen dien; den economischer, toestand van Curagao, die door den Christelyk-Histori- schen neer van Boetzelaer optimistischer wordt bezien dan door den liberaal van Kempen heeft dr Colijn geen nieuw klanken doen hooren. Zooals vrijwel ieder jaar ontbrak bij deze begrooting iedere lijn, omdat het Indische be leid later bij de Indische begrooting ter sprake komt. In verband met den ons toegemeten tijd kun nen we niet ingaan op het trouwens korte en wegens reces-stemming vrijwel niet te volgen debat over de verhooging van het Indische tarief, waarbij dr. Colijn alle pogingen, om J. II. Schaper verlaging van sommige posten te verkrijgen, rist af te wimpelen. Zonder hoofdelijke stemming werd het ont werp aanvaard. Uiterst links liet aanteekenen, tegen te zijn. De S. D. A. P. liet dit na, om aan de Re geering later bij de Indische begrooting, als zij bepaalde wenschen opperen zal, geen argu ment in handen te spelen. Er zijn door de Kamer heden ook eenige con- tingenteeringsontwerpen afgedaan. Wij noemen de artikelen brood en deeg, gort, pluche en aanverwante artikelen en draadnagels, draad- krammen, getrokken ijzerdraad en prikkel draad. Bij de invoerbeperking dezer laatste artikelen is tusschen dr. Kortenhorst en Mi nister Verschuur het bekende geval ter sprake gekomen van de fabriek te Helmond, die zich door een internationaal kartel tegen betaling deed stil leggen en haar personeel zijn congé gaf. Dr. KORTENHORST betoogde, dat deze ook volgens hem onmaat schappelijke daad voorkomen had kun nen worden, indien de Regeering eerder door contingenteering de Nederlandsche indus trie tegen buitenland- sche dumping in be scherming genomen had. Doch Minister Verschuur heeft eenig- zins verontwaardigd den Katholieken afge vaardigde geantwoord, dat het tegenhouden van daden als te Helmond gesteld de taak der Regeering tot niet te verwerken omvang zou doen uitdijen. Van de andere door de Kamer soms na eenig beknopt debat goedgekeurde ontwerpen noemen we de aanvulling van de Omzetbelas- tingwet, welke ten behoeve van fabrikanten een betere regeling van het verhaal der belasting op hun afnemers brengt, de verhooging van de tarieven voor afschriften van of uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand de vereeniging van de gemeenten Borkel en Schaft Dommelen en Valkenswaard, de grens wijziging van Rotterdam, Rhoon en Poortugaal en opheffing der gemeenten Pernis en Hoog vliet en de suppletoire begrooting voor den aankoop van terrein voor een nieuw gebouw voor den Pensioenraad. De wijziging van het Reglement van Orde, welke de bevoegdheden van den voorzitter uit breidt, is uitgesteld tot na het reces. Zij komt dan aan' de orde met (oa.) de wy- zigingen der Winkelsluitingswet de begrooting van het Zuiderzeefonds en de nieuwe regeling van het huweiyksvermogensrecht. dr. L. G. Kortenhorst 40-jarige G. van Lieshout, bijgenaamd „de zwarte", wonende op de Danenhoef'zijn vyand P. H. v. R. t Was al nacht en zoodra de twee die vroeger een familietwist hebben gehad, elkaar zagen dreigde er een vecntparty te komen. Beide mannen trokken naar buiten, gevolgd door de vrouw van Van Lieshout. Onmiddellijk trok verdachte een mes waarmede hij in 't wilde rondzwaaide. De vrouw trachtte nog haar man tegen den woesteling te be schermen, doch hij trof haar zoodanig met het mes, dat zij hevig begon te bloeden en wijken moest. Inmiddels had verdachte ook twee felle messteken toegebracht, waarna de getroffene nog enkele passen voortstrompelde, terwyi het bloed hem uit de kleeren liep. Hü stortte neer en gaf spoedig den geest. Verdachte nam de vlucht en niemand hield hem tegen Men haastte zich naar de politie, den geesteiyke en den dokter, maar 't was te laat! Burgemeester Ploegmakers verscheen zelf op het terrein van het drama, terwijl het ïyk werd weggevoerd. Dé vrouw van den verslagene. die met vier jonge kinderen achterbleef, was ernstig gewond. Ze had eenige sneden over de handen gekre gen, toen ze haar man vasthield. Inmiddels spande het er hevig in een ander afgelegen gedeelte van Oss, aan het Schaik- scheveld. waar ook vreeselijk gevochten werd. Verdachte P. H. v. R., een gevaarlijk type, was spoedig achterhaald en gevangen genomen Aanvankelijk kon de politie van de omstaan- ders weer niet te weten komen hoe het drama was ontstaan, doch een streng onderzoek bracht de noodige bewezen. Uiteraard was voor deze strafzaak enorme belangstelling. De eisch tegen van Run, die terecht stond wegens doodslag op v. Lieshout te Oss, luidde zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Naar wy vernemen heeft de Officier van Jus titie mr. De Blécourt hooger beroep aang°tee- kend van het vonnis der Amsterdamsche recht bank, waarby de veilingexploitanten van de groentenmarkt De J. en K. resp. waren veroor deeld tot een jaar en anderhalf jaar gevange nisstraf wegens knoeierijen met de verklaringen van aanvoer, waarop de berekening der markt- gelden berust. Ook de beide verdachten zyn in hooger Deroep gegaan van het vonnis, zoodat deze zaak voor het Gerechtshof zal worden behandeld. DUBLIN, 21 Dec. Het Iersche Opper ste gerechtshof heeft Donderdag de directe invryheidstelling van den gearresteerden generaal O'Duffy en van diens adjudant Sullivan bevolen. Het bevel is uitgevaardigd naar aanleiding van de door de Vereenigde Ierland Party ingediende aanklacht wegens onwettige vryheidsberooving. PARIJS, 22 Dec- Inzake de mislukking der Fransch-Duitsche onderhandelingen voor een nieuw handelsverdrag, meldt Havas, dat Frank- ryk nu vanaf 1 Januari 1934 in staat zal zijn ret Duitsch invoer-contingent automatisch met 75 procent te verlagen, zonder zich evenwel Legen Duitsche represailles te kunnen verzetten. Bovendien zal van Fransche zyde worden over wogen om extra aanvullende rechten te heffen, ingeval het Duitsche stelsel der scrips gehand haafd wordt. Het blad „L'Oeuvre" schrijft: Men moet er rekening mee houden, dat Duitschland vanaf 1 Januari 1934 contingenteeringsbepalingen zal uitvaardigen op Fransche wollen en katoenen stoffen en op Fransche wijnen. Een economische oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zou voor beide landen noodlottige gevolgen hebben en groote schade toebrengen aan de op het oogenblik gevoerde diplomatieke onderhande lingen tusschen beide nabuurstaten. Het is echter te hopen, dat men voor 1 Ja nuari a.s. tot overeenstemming komt, want men mag niet over het hoofd zien dat Duitschland per maand voor meer dan 150 millioen francs op de Fransche markten koopt. Volgens een mededeeling van Duitsche zyde zijn de onderhandelingen hoofdzakeiyk ge strand op twee Fransche eischen. Van Fransche zijde werd een zoo sterke vermindering van het Duitsche uitvoeroverschot verlangd, dat het ge vaar bestond, dat de rest niet voldoende zou zijn voor de dekking der betalingen, die onder het Stillhalte-accoord en het Duitsche trans fermoratorium nog uit Duitschland naar Frank rijk moeten worden overgebracht. Bovendien wilde Frankrijk byna alle Duitsche lar.dbouw- uitvoerartikelen, alsmede een reeks industrie producten, van de Fransche markt uitsluiten. Het handelsaccoord van 1927 loopt nu op zichzelf door. De Duitsche regeering zal haar houding richten naar de wyze waarop Frankrijk zijn invoercontingenteeringen zal handhaven. Voor de Rechtbank te Den Bosch werd de strafzaak behandeld tegen P. H. v. R., 29 jaar, arbeider te Oss, thans gedetineerd, die in den nacht van 3 op 4 Sept. 1933 te Oss opzettelyk G. van Lieshout van het leven heeft beroofd door hem met een mes zoodanig te steken, dat hij spoedig na den aanslag is overleden. Vanwege het O. M. werden vyftien getuigen gedagvaard. Het drama heeft zich als volgt afgespeeld: In Oss werd in plaats van kermis een Oranje feest gehouden, dat tot zoover zeer rustig vet- loopen was. Echter in het café van Nafge legen aan den weg naar Heesch, ontmoette de LONDEN, 21 Dec. (V. D.). De „Evening Standard" meldt, dat de chef van den Fran- schen generalen staf generaal Weygand by het Fransche kabinet zyn ontslagaanvrage heeft ingediend. Generaal Weygand zou volgens het blad aftreden, wanneer Daladier's voorstellen betreffende den leeftijd der recruten zouden worden aangenomen. PARIJS, 21 Dec. (Reuter) De Fransch Duitsche handelsbesprekingen, welke zes weken hebben geduurd, zyn heden afgebroken, om dat de Duitsche legatie, de definitieve Fran sche voorstellen niet kon aannemen. De Duitschers zyn vanavond naar Beriyn teruggekeerd. PARIJS, 22 Dec. (V.D.) De in Frankryk ont dekte spionnage-affaire biykt wijder vertakt te zyn, dan men oorspronkeiyk dacht. Hoewel vele onder verdenking staande personen uit het land zyn gevlucht, wordt verzekerd, dat de organisa tie in Europa veertig agentschappen had, ter wijl er redenen zijn om aan te nemen, dat de vertakkingen over de geheele wereld liepen. De in beslag genomen documenten hebben vooral betrekking op de ministeries van oorlog en marine. Het „Journal" meldt aldus Peuter dat negen van de gearresteerden Finnen zyn, die nauwe betrekkingen zouden hebben met het Sovjet-Russische gezantschap te Parijs en voor al met den Sovjet-Russischen militairen at taché. Een der gearresteerden is een vroüw, Marie Louise Martin, die dezelfde zou zijn als' de ge lijknamige vrouw, die genoemd is in het proces van den Engelschen luitenant Baiilie Stewart. De „Oeu'vre'> meldt nog, dat de gearresteerde Franschman, prof. Martin, die verbonden is aan het cijferschriftbureau van het ministerie van marine, een talen-genie is, die niet minder dan 68 talen en dialecten beheerscht. De „Petit Parisien" schrijft, dat, volgens de heerschende opinie, de gearresteerden minder voor een bepaald land gewerkt hebben, dan wel de spionnage bedreven als een handelsonder neming. WASHINGTON 21 Dec. President Roosevelt heeft heden het Londensche zilver-accoord on derteekend. Te president heeft tevens opdracht gegeven tot aankoop van zilver door de regeering tegen den prys van 64.5 dollar-cents per ounce. De houdige markLprijs bedraagt 43 dollar-cents per ounce. De president heeft verklaard, dat zyn onderzoekingen de no.odzakeiykheid aan getoond hebben dat de zilverprys verhoogd en gestabiliseerd wordt. In de proclamatie, waarin de ratificatie van de Londensche zilverovereenkomst wordt aan gekondigd, verklaart de president, dat hierdoor de munt opengesteld wordt voor den aanmunt van zilveren standaard-dollars uit de in de Ver eenigde Staten geproduceerd zilver aan de re geering de 'helft afstaan voor muntloon en voor dekking van alle gewone onkosten. De dollars, welke uit de helft van dergelijk nieuw gepro duceerd zilver'worden aangemunt, worden aan de aanbieders verstrekt en de helft, welke aan de regeering afgestaan is, behoudt de schat kist. In de proclamatie wordt aan de munt op dracht gegeven zilver aan te munten. De pre sident acht het noodzakelijk, samen te werken met andere regeeringen en een verhooging en stabilisatie van de binnenlandsche pryzen te bevorderen en den handel van de Vereenigde S.aten te beschermen tegen den ongunst:gen invloed van de depreciatie van buitenlandsche valuta's. De proclamatie zal tot 31 December 1937 van kracht zijn, tenzü deze gewüzigd of ingetrok ken wordt. De huidige gewichtsverhouding van den zuiveren zilveren dollar tot den goud dollar blijft tot nader order gehandhaafd. MONTEVIDEO, 22 Dec. (V.D.) Een onver wachte situatie is ter Pan-Amerikaansche-confe- rentie ontstaan door de inneming van een vier tal forten in den Chaco door troepen van Paraguay. In verband met dit feit is de zitting der conferentie verdaagd. Volgens hier ontvangen telegrammen van autoriteiten uit Paraguay verklaren dezen echter dat de wapenstilstand nog niet was ingegaan, toen de forten Sorpresa, Munoz, Chanar en Corrales genomen werden, zoodat hier geen sprake kan zijn van schending van den wapen stilstand. Van 19 December middernacht af hebben de troepen van Paraguay loyaa lden wapenstilstand in acht genomen, geen nieuwe posten meer bezet en het vuren gestaakt. Uit Montevideo wordt gemeld, dat Bolivia de voorstellen tot den wapenstilstand in het Gran Chaco-conflict heeft aanvaard. BOEKAREST 21 Dec. (V. D.) Het officieele resultaat der Roemeensche verkiezingen voor het parlement is nog niet bekend. Volgens par ticuliere mededeelingen zullen de Liberalen waarschijnlijk 303 zetels verwerven, waartegen over de uit 7 partijen bestaande oppositie slechts 84 zetels zullen kunnen stellen. WASHINGTON, 22 Dec. (V. D.) De Fransche en Portugeesche invoerquota van spiritualiën, resp. 784.000 en 60.000 gallons groot, ;,ijn reeds uitgeput. Ook de quota der andere landen zyn zoo goed als uitgeput. BERLIJN, 21 Dec. De Evangelische Jeugd organisatie is gisteren ontbonden; de leden wor den opgenomen in de „Hitlerjeugd" In een tele gram van rijksbisschop Mueller aan Hitier heet het o.a.: De aan het Evangelische jeugdwerk toever trouwde bijzondere taak is thans gezet voor het groote doel eener eenvormige opvoeding van de geheele Duitsche jeugd. De leider van het Evangelische jeugdwerk, die de dor Hitier gewenschte ontbinding zijner organisatie heeft tegengewerkt, is uit de N.S. D.A.P. gezet. Verschenen is het Voorloopig Verslag dei Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de wet openbare vervoermidde len. De in de Memorie van Toelichting voorop gezette stelling, dat een betere ordening van het vervoer per auto steeds dringender ge- wenscht 's, wordt onderschreven. Geheel los van den inhoud, werd de indiening van het ontwerp dan ook toegejuicht, omdat het be- 'angrijke vraagstuk van de verkeersordening immers door die indiening officieel aan de orde is gesteld. In de verhoudingen der naaste toekomst zal het personenverkeer, zoowel als het vrachtver voer per auto, ongetwijfeld meer intensief worden, naarmate het wegennet zich uitbreidt en naarmate de bruggen over de groote rivie ren zullen worden voltooid. Vooral voor het goederenvervoer op den weg kan het overbrug gen van de groote rivieren van byzondere be- teekenis worden, gezien het feit, dat thans reeds het aantal vrachtauto's in Nederland naar verhouding grooter is dan in andere, met Nederland vergelijkbare, landen. Alvorens in een beoordeeling van het onder havige wetsontwerp te treden, wenschten eeni ge leden van de commissie in het algemeen ten aanzien van de coördinatie van het ver keer, waartoe dit wetsontwerp een, zij het dan ook onvolledige, poging waagt, de volgen de opmerkingen te maken. Naar hun oordeel kan men by de coördinatie van het verkeer twee wegen volgen: a. de over heid stelt in het algemeen belang regelen, waaraan de vervoersondernemingen zich heb ben te onderwerpen, zonder dat de vrijheid en de ze'fstandigheid dier ondernemingen worden aangetast; b. de overheid treedt dwingend op, om de verschillende vervoermiddelen zooveel mogelijk in één hand te brengen, opdat bin nen de grenzen van één bedrijf de distributie van het verkeer over de transportmiddelen zoo doelmatig mogelijk zy. Naar het oordeel dezer leden, verdient de laatste methode, namelijk concentratie der verschil'ende vervoersmiddelen de voorkeur. Andere leden merkten hiertegenover op, dat er tusschen de methoden, in a en b uitgestippeld, andere oplossingen liggen, waarby de concen tratie niet zoover behoeft te gaan. Zij wezen in dit verband naar andere landen, waar de ontwikkeling gaat in de richting van het bren gen van alle vervoer onder één beheer. Weer andere leden waren van oordeel, dat op den duur aldus niet de meest gewenschte voor waarden voor de ontwikkeling van het ver keerswezen zuTen worden verkregen en dat het daarom gewaagd zoude zyn, thans zonder na der anderzoek in ons land een eersten stap in de richting dier concentratie tot een bedrü't te zetten, zy wezen tevens op het gevaar, dat concentratie in één hand tot verstarring kan leiden. Het wekt bevreemding, dat by deze eerste proeve van bedryfsordening geen rekening is gehouden met de wet, houdende instelling van een economischen raad. De vraag rijst dan ook, of het thans be staande en door het wetsontwerp uit te brei den en te verscherpen vergunningsstelsel, het welk wel niet tot behoorlijke bedrijfsordeninc leiden kan en dat de voor de ontwikkeling van de bedrijven noodzakeiyke concurrentie uitschakelt, niet beter ware te vervangen, door een vergunningsstelsel in dezen zin, dat ver gunning zal worden verleend, aan ieder die vo'doet aan by algemeenen maatrègel van be stuur te stellen voorwaarden. Dit zou een ver gunning zyn voor het uitoefenen van open baar vervoer op den weg, in tegenstelling met een soort van concessie voor het bedienen van een bepaald traject. De voorwaarden zouden kunnen betreffen: de financieele bestaansmogelykheid van de vervoeronderneming, de veiligheid van reizigers en goederen, de dienstregeling, de tarieven, het openbaar maken van een en ander en de ar beidsvoorwaarden. Eenige leden merkten naai aanleiding hiervan op, dat beperking van het aantal exploitanten van verkeersmidde'en op den weg in dezen een eerste vereischte is. Voor zooverre het wetsontwerp beoogt een begin te maken met de coördinatie van de verschillen de middelen vanvervoer, wilde het velen le den voorkomen, dat het toch wel een zeer een zijdige en onvolkomen coördinatie zou zyn, in dien deze beperkt werd tot het railvervoer en het wegvervoer, derhalve zonder het water vervoer daarin te betrekken. De in te stellen commissie van vyf zal, blij kens de memorie van toelichting, vermoedelyk uit bezoldigde leden bestaan en zy zal wel met anders dan in hoofdzaak ambtelyk kunnen worden samengesteld. Vele leden hadden daar tegen bezwaren, van oordeel zijnde, dat op die wijze ten aanzien van de komende verkeers ordening niet de noodige soepelheid kan wor den gewaarborgd en dat het particu'ier ini tiatief te veel aan banden zal worden gelegd. Acht men den tyd voor inschakeling van den Economischen Raad en de bedryfsraden op dit terrein nog niet iyp, dan ware toch de aan bedoelde commissie wan vyf toegedachte taak beter op te dragen aan een in te stellen vervoerraad. Enkele leden waren van oordeel, dat bij de oplossing van vraagstukken der verkeersorde ning thans vooral een regeling ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden en veiligheidsvoorschrif ten in het openbare vrachtautobedrijf urgent is. Resumeerende, kan worden opgemerkt, dat het wetsontwerp weinig instemming kon ver werven, zoowei wegens het ontbreken van een uitstippeling van het grootere kader, waarin de in het wetsontwerp vervatte partieele re geling moet passen, wegens niet voldoende rekening houden met zich baanbrekende or ganisatievormen in de vrye maatschappij en de thans bestaande wettelijke mogelijkheden dienaangaande, als wegens de, te eenzijdige be hartiging van de financieele belangen van een besrtaande vervoergelegenheid, met name die per rai'. Bovendien kon het verscheidenen le den der commissie niet bevredigen, dat niet tevens een regeling is voorgesteld ten aanzien van het vervoer te water. Doch er is meer. Eenige leden konden geen vrede hebben met de wyze van wetteiyke re geling, welke voor het autoverkeer nu ten tweedenmale blykt te worden nagestreefd. Deze leden konden namelijk niet inzien, dat de op lossing der moeilykheden moet worden ge zocht in een wyziging van de wet op' de open bare middelen van vervoer. Zy waren van oordeel, dat de wet op de openbare middelen van vervoer feite'yk wordt verwrongen, door daarin bijzondere bepalingen uitsluitend voor het motorisch verkeer op den weg te nemen en dat het derhalve de voorkeur moet ver dienen, om de aangelegenheden van dit ver keer by afzondeiiyke wet te regelen, in den geest, zooals dit ten aanzien van het lucht- vaartverkeer, het spoorwegverkeer en het scheepvaartverkeer het geval is. Deze leden meenden, dat vanwege de spoorwegtekorten de vrees voor het opkomend «verkeer op den weg een verkeerde richting heeft doen inslaan. Enkele leden der commissie wezen er in ver band mte de spoorwegtekorten nog op, dat zy een rede'yke bescherming van de belangen der spoorwegen gewenscht achtten. Ondanks het zich steeds meer uitbreidende vervoer over den weg kunnen de spoorwegen niet gemist wor den. Echter dient daarby niet uit het oog te worden verloren dat de staat een groot belang bjj de spoorwegen heeft, i Den Haag, 21 December "33 De Eerste Kamer heeft heden behalve de tydelijke staking van de uitkeeringen aan de pensioenfondsen voor de Indische ambtenaren, de voortzetting van de tydelyke opcenten op de Indische tarieven en de heffing van opcen ten op de gemeentefondsbelasting en de ver mogensbelasting over 1934/'35 zonder hoofde- ïyke stemming goedgekeurd het ontwerp, rege lende den steun aan noodlydende gemeenten, en de korting op de uitkeeringen uit het Ge meentefonds. By dit laatste ontwerp vroeg de sociaal-democratische fractie aanteekening. dat zy tegen was. Dr. WIBAUT had zyn tegenstand vooral ge motiveerd met het argument, dat de korting noodlydendheid schept en dat er in de geiyk- tijdige behandeling van dit ontwerp met dat tot steun aan noodlydende gemeenten een bit tere humor gelegen was. Met het ontwerp hebben zich vereenigd de Katholieke senator Mr. JANSSEN, die terecht vooropstelde, dat de materie door de herhaalde beraadslagingen in de Tweede Kamer eigenlyk vrywel was uitgeput, en die Dr. Wibaut's stel ling, als zou de korting aansturen op noodly dendheid, afwees, onder meer met het argu ment, dat het Ryk geen belang by, doch veeleer last heeft van die noodlydendheid, door den Haarlemschen vry'zinnig-democratischen wet houder Mr. SLINGENBERG, die liever gezien had, dat men de inkomsten van het Gemeente fonds nog maar wat had opgevoerd, en aoor den Rotterdamschen burgemeester Mr. DROOG- LEEVER FORTUYN, die, vooropstellend, dat de maatregel door de omstandigheden gerecht vaardigd wordt, een groot onderling ver trouwen tusschen Rijk en gemeenten be pleitte. Minister OUD heeft wederom bekwaam, maar ook hy moest wel in herhaling vallen zyn ontwerp verde digd. Nieuw was zyn argument, dat de kor ting noodzakeiyk is, wil het Ryk niet noodlijdend worden. Want by noodlijdend heid der gemeenten kunnen deze tenminste nog geholpen worden. Het Ryk zou, indien het in zulk een toestand kwam, hulpeloos staan. De inkomsten van het Gemeentefonds kun nen op het oogenblik niet worden verhoogd vol gens den bewindsman. De directe belastingen zyn reeds eigenlyk te hoog opgevoerd. In de toekomst zal echter Mr. Janssen legde daar terecht den nadruk op de voeding van het Gemeentefonds op een andere en betere wyze dienen te geschieden. Deze les moge men put ten uit de in de huidige crisis met het fonds opgedane ervaring. Men zal het minder dan totnogtoe uitsluitend op de behoeften van een normalen tijd moeten inrichten. Mr. P. J. Oud BATAVIA, 21 Dec. (Aneta). De „Java-Bode" verneemt, dat ter nadere overweging van een aantal belangryke bezuinigingssuggesties by het Departement van Binnenlandsch Bestuur een bestuurscommissie zal worden benoemd, be staande uit de Gouverneurs der drie provin cies en twee gouvernementen waarin Java is verdeeld en eenige regenten. De commissie zal worden gepresideerd dpor het lid van den Raad van Ned.-Indië, den heer Hardeman. Verder verneemt het blad, dat eenige mijn ingenieurs van den dienst der Banka-Tinwin ning naar elders zijn overgeplaatst en dat en- kelyke tydelyke ingenieurs zullen afvloeien. Na verder debat wordt het ontwerp aange nomen mpt 73—3 stemmen. Tegen de com munisten' en Sneevliet. Voorts zullen eenige electro-technische inge nieurs, werkzaam by de Banka-Tinwinning, doch afkomstig van den dienst der Waterkracht en Electriciteit, naar hun vorige dienstvak te- rugkeeren. Aan een twintigtal opzichters en administratieve werkkrachten is pensioen of wachtgeld aangezegd. Naar wy vernemen, is heden op last van den officier van justitie aangehouden te 's Graven- hage de sedert 1928 aldaar gevestigde notaris M. J. F. F P., die verdacht wordt zich te heb ben schuldig gemaakt aan onregelmatigheden in de uitoefening van zyn ambt. Na verhoor is notaris P. in arrest gesteld ln afwachting van het nader justitioneel onder zoek. Reuter meldt ons uit Parys, dat de Nederland sche handelsattaché, de heer Van Seventer, Donderdag is ontvangen door den heer Bonnefon Ramponne, directeur der afdeeling handelsver dragen van het Departement van Handel. Het onderhoud had in hoofdzaak betrekking op de middelen om compensaties te vinden voor de wyzigingen in het ruilverkeer tusschen Frank ryk en Nederland, welke een gevolg zullen zyn van de toepassing der nieuwe Fransche contln- genteeringspolitiek. Naar wy vernemen, zal Zwitserland officieel deelnemen aan de in het aanstaaned voorjaar te houden Internationale Jaarbeurs te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10