Het Commissarissenschandaal Vinden Hitler's voorstellen een gunstig gehoor? Het vonnis van Leipzig Het nieuws van heden OVER HUN BIJZONDERE MENTALITEIT KERSTTOESPRAAK VAN DEN PAUS GERESERVEERDE VER KLARING VAN SIMON DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Allerlei over olie, geld, processen- verbaal, eereteekens en ge dresseerde honden Indruk op het volk Paniek onder commissarissen OOK DAAR KERSTSTEMMING Vreugdevuren te Leuven En dat is nog niet het einde Over het Concordaat met Duitschland Onveilig Mandsjoerije DE DAGEN VOOR KERSTMIS TE DüSSELDORF >^tj De winkeliers en zakenlui te Düsseldorf hebben de straten feestelijk verlicht en versierd, om het publiek tot meer kooplust te verleiden. (Men zie het artikel elders in dit blad.) De priester-arrestaties in Duitschland Verbod van katholieke bladen Vrijspraak verwacht voor Tor gier en drie Bulgaren De dood voor v.d. Lubbe? Wife Naast het schildhuis voor den schildwacht van het Berlijnsche 'Vachtregiment staat een versierde dennenboom, Duitschland wellicht bereid con trole op zijn bewapening te aanvaarden De onafhankelijkheid van Oostenrijk Sir John Simon Hitler's voorstellen Nauw contact met Frankrijk Engelands houding tegen over den Volkenbond De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op de beide Kerst dagen'NIET verschijnen. Na Za terdagavond verschijnt dus het eerstvolgend nummer Woensdag avond 27 December. DE DIRECTIE Zijdie zich tegen 1 Januari op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Het Weer'oouiiiiKKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ Korte berichten ZOON VAN CHARLES DICKENS OVERLEDEN 0 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANC No. 18562 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.; ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Op het oogenblik dat een land als België wel réér behoefte heeft aan een atmosfeer van rust, van kalmte, van vertrouwen en betrouwen, op zulk een moeilijk oogenblik in het bestaan van een natie, is hier een schandaal losgebroken, waarvan men, helaas, nog niet zeggen kan, dat het einde reeds te overzien is. Wel is waar woedt het tot nog toe! in de ambtenarenwereld van lagere orde, maar de indruk op de doodgewone Belgen en zij zijn ettelijke millioenen sterk is er daarom niet minder diepgaand om. Zelden hebben de Belgische dagbladen met geestiger en toepasselijker titels uitgepakt. De „Standaard'- schrijft over de Brusselsche olie vlek, andere dagbladen deelen met nauw-ver- holen spot mede, dat het onderzoek als „ge smeerd" loopt Men weet reeds waarover het gaat. Vatten we eventjes samen: Een garage-houder van Ukkel was het moede geworden, dat hij zijn kliënten naar zijn kon- kurrent Pauwels zag gaan en daar hun olie en benzine bestellen Die konkurrent wist, wat duizenden autorij ders in België wisten en verklapte het aan het gerecht. Dit verklapte hij: De hoofdkommissiaris- van politie van Schaarbeek is goed bevriend met den heer Pau wels. Wie te Schaarbeek proces-verbaal krijgt wegens overtreding van het verkeer, hoort van den hoofdkommissaris het volgende: Ik wil dat zóó laten. Maar dan moet ge mij 'n genoegen doen: Koop voortaan uw olie, benzine enz. bij mijn vriend Pauwels.... De „bekeurden" liepen naar Pauwels! Het is óók gebeurd dat Pauwels ontving, d.i. geld op streek en niets leverde, noch olie, noch ben zine De klacht van den konkurrent werd goed ont haald. Het is te zeggen: er werd gevolg aan gegeven. Pauwels werd aangehouden. De kom- missaris van Schaarbeek ook De boeken van de „Firma Pauwels" werden In beslag genomen. En Iaat het waar wezen, dat Pauwels een gewetenloos mensch is en een ge wiekst handelaar, zeker is hij een zorgvuldig boekhouder. Alle zijn uitgaven vindt men ge trouwelijk aangeteekend in zijn boeken terug. Niet geheel kompleet, natuurlijk! Geen enkelen naam van een politiechef zal men in de afdee- ling „overdrachten", „uitgaven", „afstand" of zoo aantreffen. Wel andere namen.... Vraagt de onderzoekrechter aan Pauwels, die een ge wezen Kommissaris van Politie is, inlichtingen over een naam: Wie is dat?.... Dan antwoordt hij steeds: Zoek. Ik behoef u niet te helpen. Het Parket zoekt wie zich achter die namen schuil houdt en.... vindt. Toen zij de aanhouding van Pauwels verna men, welk een paniek moet er onder de kommis- sarissen geheerscht hebben! Want dra achter haalde het Parket aan wie Pauwels betaalde voor „bewezen diensten". Hij betaalde aan tusschenpersonen. Aan man nen, vrouwen, ook aan dochters van de politie- kommissarissen met wie hij vroeger ambte lijke betrekkingen had onderhouden. De kommissarissen van verschillende gemeen ten moeten den weg van Pauwels volgen.... Op dit oogenblik bestaat er egen veertig po litieambtenaren een dossier van onderzoek over bunne relaties met Pauwels! Een toppunt werd bereikt, toen men moest overgaan tot de arrestatie van niemand min der, maar dan ook van niemand minder dan van den heer Angerhausen, hoofdkommissaris van de stad Brussel, hoofdstad van het land. In de boeken van Pauwels staat de naam des heeren Angerhausen niet. Wèl deze van Catha- I 4 "A? i rina van Bielven, lokaalhoudster aan de Kool- kaai te Brussel. Deze dame is de vriendin van den heer Angerhausen, hoofd van het korps, dat te waken heeft o.a. ook over de goede zeden te Brussel. In haar, o, bizonder lokaal, kwam de heer Pauwels zijn tol aan den heer Anger hausen, hoofdkommissaris, betalen.... Dat duurt al van 1927De heer Angerhausen was noch tans in de oogen van de Brusselsche elite DE man! Hij hield Brussel van Vlaamsche en de mocratische smetten vrij! Hij had een bizondere methode uitgedacht om Vlamingen en demo craten mores te leeren. Hij hadhonden, u leest goed, hij had in het bizonder honden afgericht, niet om misdadigers op te sporen, maar om manifesteerende Vlamingen en demo craten teverspreiden en de rust in de stra ten der hoofdstad te laten weerkeeren. De hon den werden op de manifestanten losgelaten, lie pen „schuddebollend" met de hoofden tusschen de betooging, sloegen met de hoofden links en rechts, manifestanten stortten neder en de gummiknuppels van de politiemannen deden de rest De heer Angerhausen kon geen Vlamingen in zjjn korps dulden. Gebeurde het dat er toch b.v een West-Vlaming insloop, dan verbood hij ra- dlkaal dat deze b.v. lid zou zijn van een zeer neutralen kring: „De vereenigde West-Vlamin gen", 'n kring waar de banden met streekgenoo- ten aangehaald bleven.... Niet alleen waren dus reeds de kommissaris sen van Ukkel, Schaarbeek, Brussel en verschil lende wijkkommissarissen van Brussel gearres teerd, de kommissaris van Leuven werd even eens aangehouden. Sinds 1930 „konkelfoesde" hij met processen-verbaal voor verkeersovertredin gen. Deze kommissaris deed het eigenlijk veel eenvoudiger dan zijn kollega's. Op een dag riep hij de Leuvensche autobestuurders samen in zijn bureel en deelde hun „koelbloedig" mede, dat zij goed zouden doen voortaan hun olie maar te bestellen bij Pauwels. Geen enkele der automo bilisten die niet begreep. Toen de studenten de arrestatie van den kom missaris vernamen, brak zich een spontane vreugde baan. Zij ontstaken vreugdevuren, trok ken zingend door de stad, wijze van „olie drijft boven" en luchtten hunne tevredenheid op over duidelijke wijzeHet moet zijn, dat de kom missaris nog al vaak zich „hardhandig" bemoeid heeft met hun twisten: Vla mingen contra WalenLaat ons nog even dit vermelden: enkele uren na de aanhouding van den kommissaris zou de Leu vensche gemeenteraad vergaderen om het sa laris van den kommissaris te verhoogen! Elf arrestaties van politie-zijde volstaan nog niet. Er zullen er waarschijnlijk nog volgen Tenzij dat men links en rechts zal hooren, dat kommissarissen van politie „eervol'- ontslag vra gen.... Maar nu dreigt het korruptie-schandaal een andere wending te nemen. De heer Pauwels heeft ook, tamelijk mild, eereteekens en onder scheidingen laten verleenen. In de streek rond Boom, waar hij geboren is, ten zuiden van Ant werpen, heeft hij verschillende lieden doen de- koreeren, omdat zij hem, buiten hun bestellin gen, ook een lekkeren maaltijd aanboden. De zaak is nu deze: wie heeft in de verschillende ministerieele departementen hem aan deze on derscheidingen in de Nationale orden en eere teekens geholpen? Wat staat ons hier nog aan sensatie te wachten? Aan de Antwerpsche haven loopen de haven werkers met de kranten in hun zak en toonen ze den politie-agenten de titels van de groote informatie-stukken over het corruptie-schan daal. Ziet ge? 't Moeten wij niet altijd zijn.... De Antwerpsche politie blijft buiten verden king en de eene aanhouding, die in hare ge lederen plaats heeft gehad, heeft met zaken van dienst niets te maken! Maar de opmerkingen van de dokwerkers il lustreeren den geest, waarmede 't publiek re ageert op het schandaal. De politie, niet waar, zij is die eerbiedwaar dige macht, die alle oneerlijkheden, overtre dingen, inbreuken enz. te beteugelen heeft. Een politieman is geen burger. Hij staat daar boven De politie waakt over de goede orde, over de maatschappij, en om dit alles met gezag te kun nen, moet zij bnkreukbaar van geweten zijn. Smetteloos in het besef van haar plicht. Lieve hemel! Men zegt, dat het vleesch zwak is! Maar hi<n was het nog al gewillig zwak! En thans is het zóó, dat zij, die onkreukbaar moesten zijn, een geweten hebben met heel wat kreukjes! En waarom hebben zij alzoo gehandeld? Een eenvoudige agent van politie heeft niet wat men noemt een schitterend salaris. Men zou, eventueel, desnoods, als verzachtende om standigheid kunnen begrijpen dat Maar die aangehoudenen? Zij hadden allen salarissen van gemiddeld 100.000 frs. per jaar. Het resultaat is, dat thans procureurs, offi cieren van justitie, burgemeesters, parlements leden en ministers overstelpt worden met naam- looze brieven, beschuldigingen geuit aan het adres van honderden politieambtenaren.... Een groot scheepsch onderzoek, een reorgani satie dringt zich op. En men spreekt ervan alle door de heeren arrestanten verdonkeremaande process-verbaal ter hand te nemen voor onderzoek! Onze Rom. correspondent seint ons dd. 21 December: Den 15en Januari 1934 zal er een half-open- baar Consistorie plaats hebben. De Heiligver klaringen der Zaligen Don Bosco, stichter van de Congregatie der Salesianen, Pompilio Pi- rotti, lid van het Instituu^ voor Christelijke Scholen, zuster Michaela en zuster Marillac, stichteres der „Zusters van Liefde", zullen eerst na dien datum gevierd worden. Zaterdagmiddag zal het College van Kardi nalen den H. Vader als gebruikelijk zjjn Kerstwenschen gaan aanbieden. In antwoord op dit huldebetoon zal Z. H. de Paus een toe spraak houden. In Vaticaansche kringen wordt met groo te spanning nitgezien naar de verklarin gen van Z. H. Pius XI over het Concor daat met Duitschland. bracht, waarbij acht personen werden gedood. De Japansche bewakingstroepen leverden een verbitterd gevecht en slaagden er tenslotte in de Chineesche bende te vernietigen. Van de Japansche troepen werden drie soldaten en een onderofficier gedood. In politieke kringen te Charbin verluidt, dat de keizerlijke regeering voornemens is op 8 Ja nuari as., den dag waarop de Mandsjoerijsche monarchie zal worden uitgeroepen een verorde ning uit te vaardigen, waarbij verklaard zal worden dat de Chineesche Ooster-Spoorweg in beslag wordt genomen en als nationaal eigendom van den Mandsjoerjjschen Staat zal worden be schouwd. De nieuwe Mandsjoerijsche keizer, Poe Yi zou zijn instemming met dit plan reeds te ken nen hebben gegeven. TOKIO, 21 Dec. (V.D.) Het Japansche minis terie van marine heeft de Chineesche nota, waarin geprotesteerd wordt tegen den aanval op Kalgan, afgewezen. Men verklaart, dat het militaire optreden tegen Kalgan volkomen ge rechtvaardigd is en niet in strijd met de Ja- pansch-Chineesche wapenstilstandsovereenkomst TSJANGTSJOEN, 21 Dec. (V.D.) Uit Kirin wordt gemeld, dat Chineesche bandieten gisteren een personentrein tot ontsporing hebben ge- Wij lezen in de „Köln Zeit." dat te Reck linghausen pastoor Lohmann is gearresteerd. Hij zou zich beleedigend over het staatsgezag hebben uitgelaten. Uit Beieren wordt ons gemeld, dat alle katho lieke groote bladen aldaar zijn verboden, om dat zü den brief van het Episcopaat over de arrestaties der priesters hebben gepubliceerd. De Katholieke „Fuldar Zeitung" is, naar de Duitsche pers verneemt, verboden. LONDEN, 21 Dec. (Reuter). In goed in gelichte, zij het ook niet-officieele kringen, verluidt, dat het vonnis van het Rijksge- rechtshof te Leipzig inzake de brandstich ting in den Rijksdag, door Goering aan Hitler is medegedeeld en wei in dezen vorm: Doodstraf voor Marinus van der Lubbe. Vrijspraak voor Torgler en de drie Bul garen. Torgler zou echter tezamen met enkele andere communistische leiders beschul digd worden van hoogverraad en later opnieuw berecht worden. Dimitrof, Popof en Tanef zullen on middellijk over de grens worden gezet. Ofschoon enkele extremistische natio naal-socialisten van meening zijn, dat Dimitrof de grens niet levend bereiken mag, zullen, naar gezegd wordt, Hitier en Goering bevel geven, dat het vonnis van Leipzig nauwkeurig moet worden nage leefd en dat Dimitrof en zijn landgenooten de grens behouden moeten bereiken. LONDEN, 21 Dec. De Lagerhuisdebatten wer den Donderdag ingeleid door den socialist Atlee, die bijzonderheden wilde weten omtrent den voortgang der diplomatieke onderhande lingen, de houding van Engeland nopens de herbewapening en de hervorming van den Vol kenbond. Hij vroeg voorts of parallel onder handelingen worden gevoerd tusschen Italië en de Vereenigde Staten. Naar spr. meening is Oostenrijk een der gevaarlijkste punten in Europa. De afgevaardigde Bernay verklaarde zich voor internationale controle der bewapening. De afgevaardigde Sir Edward Grigg wenschte den minister van Buitenlandsche Zaken succes bij zijn moeilijke missie op zijn Europeesche reis. Sir John Simon antwoordde, dat het thans niet het geschikte oogenblik is om een verkla ring af te leggen over de buitenlandsche poli tiek. Hij kan evenwel de verzekering geven, dat sedert het uittreden van Duitschland uit de Ontwapeningsconferentie door de verschil lende hoofdsteden ernstige pogingen zijn onder nomen in aansluiting op het besluit van het bureau der ontwapeningsconferentie om een mogelijkheid te scheppen voor parallel loopen- de en aanvullende onderhandelingen. Een der belangrijkste gebeurtenissen is geweest het feit, dat rijkskanselier Hitier eenige verklaringen heeft afgelegd voor de microfoon en op andere wijze, welke van de grootste beteekenis zijn voor de wereld, wat men overigens ook van ihaar inhoud moge denken. Een verklaring is van zeer bijzondere beteekenis geweest voor Frankrijk. Bijna op het zelfde oogenblik, dat Duitschland zich terugtrok uit de onderhande lingen, heeft Hitier gezegd, dat het voor de beide naties van de grootste beteekenis is, wanneer Duitschland en Frankrijk eens voor al de gebruikmaking van geweld zouden uit schakelen. Tusschen beide landen bestaan geen territoriale strijdvragen, wanneer het Saarge- bied eenmaal aan Duitschland zal zijn terug gegeven. De Engelsche regeering heeft het doel van deze verklaring nauwkeurig bestudeerd. Het was evenwel haar plicht haar uiterste best te doen om den toestand op te helderen en te onderzoeken, wat werkelijk achter de voorstellen stak. De Britsche ambassadeur te Berlijn is naar Londen ontboden om met de regeering ruggespraak te houden. Het onder zoek is in vollen gang. Daarom zou het niet verstandig zijn, wanneer men thans hierover reeds verklaringen zou afleggen, Sir John wil evenwel een ding nog zeggen. Wat de politieke zijde der technische ontwape ningskwestie betreft, heeft Hitier naar blijkt voorstellen gedaan, welke zeer zeker als for- meele voorstellen waren bedoeld. De mededee- ling, dat hij een niet-aanvalspact tusschen Duitschland en zijn buurstaten heeft gesugge reerd, is juist. Deze voorstellen betrofffen, voor zoover de Engelsche regeering heeft vernomen, niet slechts de buurstaten, doch zij zijn inge diend om door alle buurstaten van Duitsch land te worden overwogen. Het is noodig zulks vast te stellen. De Engelsche regeering is hier bij zeer voorzichtig te werk gegaan en heeft te verstaan gegeven, dat zij de verplichtingen, welke rusten op de staten-leden van den Vol kenbond, niet heeft vergeten en dat derhalve de vormen, waarin deze niet-aanvalspacten zouden worden gegoten, zouden moeten wor den overwogen binnen het kader der verplich tingen, welke het Volkenbondsstatuut den be trokkenen oplegt. De Engelsche regeering is ook in nauw con tact geweest met hen, die het beste op de hoogte zijn van de Fransche politiek. Men zal zich kunnen voorstellen, dat de vraag is be sproken, waarom Engeland niet de leiding neemt of zich inlaat met een politiek in dezen zin. De besprekingen tusschen de verschillende hoofdsteden zijn in vollen gang en worden voortgezet. Waarschijnlijk zal Sir John Vrijdag den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken ontmoeten. Het is van groot belang, dat beiden in nauw contact zijn. Het is onmogelijk een verklaring af te leggen, welke details bevat, zoolang de besprekingen nog gaande zijn. Spr. moet de bewering van de hand wijzen, dat Engeland het contact met Italië zou hebben verloren. Hoe belangrijker het wordt de macht der Engelsche openbare meening en de Engel sche politiek te laten inwerken op deze inge wikkelde kwesties, des te g^ooter is de wensch dit contact met alle staten te onderhouden. Sir John zeide voorts, dat hij niet wil af stappen van het systeem van internationale onderhandelingen ten gunste van zuiver bila terale onderhandelingen. De huidige bilaterale besprekingen zijn naar spr.'s meening slechts een tusschenstadium, dat later op een breeder internationale basis zal worden toegepast. De regeering heeft reden te veronderstellen, dat de mededeelingen van den Rijkskanselier niet alleen gericht zijn tot de Fransche regeering, maar ook tot de andere regeeringen. Het is daarom noodzakelijk, dat Engeland zijnerzijds in verbinding zou treden met hen die deze me dedeelingen hebben ontvangen. Sir John hoopt na het reces van het Lagerhuis verdere infor maties te kunnen verstrekken aangaande het resultaat der gedachtenwisseling. Bij de bespre kingen zijn twee belangrijke kwesties naar vo ren gekomen: de eene is de kwestie der veiligheid. De om standigheid, dat de recente uitlatingen van Rijkskanselier Hitier zooveel'waarde aan poli tieke overeenkomsten heeft gehecht, welke zou den moeten bijdragen tot kalmeering, is naar zijn meening een aanwijzing, dat deze zijde van de aangelegenheid niet alleen Engeland, doch alle landen betreft. Sir John Simon ziet den toestand zóó, dat de Duitsche regeering binnen het kader van haar algemeene plannen bereid is de instelling van een internationale inspectie en contröle van bewapening, welke perio diek en automatisch van toepassing zou moeten zijn op alle landen, te overwegen. Hiertegen zijn bezwaren aan te voeren. Het is allesbehalve verheugend, wanneer men klach ten zou indienen op grond van niet volledige informaties. Dit is niet de controle of toezicht, welke men bij de te Genevé ingeleide onder handelingen op het oog heeft gehad. Volgens de meening van Simon kan men op dit punt komen tot een definitief resultaat langs den weg eener overeenkomst. Het andere punt is de houding van Engeland tegenover den Volkenbond. Spr. gelooft niet dat Engeland in dit opzicht iets kan worden verweten. Bij iedere gelegenheid is duidelijk verklaard, dat de politiek van Engeland beoogt, den Volkenbond te blijven steunen. De Engel sche regeering volgt met aandacht de in het buitenland afgelegde verklaringen, welke den wensch naar een revisie te kennen geven. De regeering heeft evenwel geen reden te vermoe den, dat definitieve voorstellen zullen worden ingediend. Sir John verklaarde in ieder geval niets van dergelijke voorstellen te hebben gehoord. Lloyd George vroeg of Italië geen definitieve voorstellen heeft ingediend voor de hervorming van den Volkenbond, buiten die, welke in de pers zijn vermeld. Sir John antwoordde, dat feitelijk geen defi nitief voorstel is ingediend. Omtrent de Oostenrijksche kwestie, welke door afgevaardigde Atlee is ter sprake gebracht, zeide Simon nog: de politiek der Engelsche regeering beoogt door adviezen alles te doen, wat in baar macht is om de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van Oostenrijk te hand haven. De Engelsche regeering wil zich even wel niet in de Oostenrijksche binnenlandsche politiek mengen. DE „PELIKAAN" TE BATAVIA AANGE KOMEN. Roosevelt kondigt vrije aainmunt van zilveren standdaarddollars af. Sir John Simon legt in het Lagerhuis een zeer gereserveerde verklaring af over den huidigen toestand in Europa. Fransch-Duitsche handelsbesprekingen afge broken. Generaal O'Duffy op vrije voeten gesteld. Zal generaal Weygand aftreden? De Eerste Kamer heeft verschillende wetsont werpen goedgekeurd, waaronder dat, regelende den steun aan noodlijdende gemeenten. Wetsontwerp, waarbij Beerta onder curateele komt te staan, door de Tweede Kamer aange nomen, evenals de begrooting van Koloniën. De Tweede Kamer- op reces tot 13 Februari. De „Eieren-import-centrale" is aangewezen ais monopoliehoudster voor den invoer van eieren. De meening der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging der wet op de openbare vervoermiddelen. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de tijdelijke korting op de Indische pen sioenen. H VERWACHTING: In het Noorden 1 H zwakke tot matigen, Westelijke tot Zui- HE delijken wind, betrokken tot zwaar of =j EE half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte dooi tot temperatuur om het vries- EE punt. In het Zuiden zwakke wind uit Zuide- Hjke richtingen, nevelig tot zwaar be- wolkt, later opklarend, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vries- S H punt tot lichte vorst. H Hoogste stand: 780.6 te Parijs. EE Laagste stand: 734.9 te Jan Mayen. EE EE Zon op 8.10, onder 3.47. Licht EE op 4.17. 23 December Laatste Kwartier. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllli De Lloyd-stoomboot „Europa" heeft Donder dag te Cherbourg 71 vaten Amerikaansch goud gelost, welke bestemd zijn voor de Banque de France. De „Berengarin" wordt Vrijdag te Cherbourg verwacht. Aan boord van dit schip bevinden zich 81 vaten goud, welke eveneens voor de Banque de France bestemd zijn. Bij een hevigen brand in een brouwerij te Minoesje zijn tien personen om het leven ge komen. LONDEN, 21 Dec. (Reuter). Sir Henry Dickens, de eenige nog in leven zijnde zoon van den romanschrijver Charles Dickens, is. 84 jaar oud, heden te Londen overleden aan de gevolgen van de verwondingen veroorzaakt toen hij dezer dagen door een motorrijwiel werd aangereden. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 771 Yorige stand: 777

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1