Brand in telefooncentrale-Noord te Amsterdam Intercommunale verbindingen verbroken 10.000 nummers niet bereikbaar SPLITSINGSKAMER DOOR HET VUUR VERNIELD RADIO-PROGRAMMA HET WEER OP ZONDAG ZATERDAG 23 DECEMBER Met groot materiaal wist de brand weer den brand te isoleeren en in een uur tijds te blusschen Zaalchef van schrik doodgebleven Een ramp r» Gevolgen niet te overzien Onderzoek door de justitie Zondag 24 Dec. 1933 Maandag 25 Dec. 1933 Dinsdag 26 Dec. 1933 Woensdag 27 Dec. 1933 Hoe het publiek reageerde i liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiininiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiniiiiuiiiini min minium ii milium min milium Vrijdagavond om tien voor half zes is brand uitgebroken in de split singskamer van de Telefoon-Cen trale Noord op den hoek Singel, Raadhuisstraat en Spuistraat, welke een groot deel van het Centrum van Amsterdam bedient. Het es- sentieele knooppunt werd geheel vernietigd, waardoor alle telefoon verbindingen in dit stadsdeel op slag zijn verbroken. De brandweer rukte op het alarm „groote brand" met talrijk materiaal uit en slaagde er in den brand tot de splitsings kamer te beperken, welke echter geheel een prooi der vlammen werd. Het was by half zes, toen de monteur Hof man In het gebouw van de Centrale Noord zich met de lift naar boven begaf. Ter hoogte van de tweede verdieping nam hij een sterke brandlucht waar, blijkbaar afkomstig van smeulend rubber. Hy liet de lift op de tweede verdieping stoppen en ging op onderzoek uit. De brandlucht bleek afkomstig uit de split singskamer en toen de monteur hier de deur opende, sloeg hem een dichte rook tegemoet, waarachter hij den gloed van vuur waarnam. De monteur trok haastig de deur achter zich dicht en begaf zich naar een der huisbrand melders, die zich op alle verdiepingen van het gebouw bevinden en haalde dezen over. Onmid dellijk weerklonk nu het brandalarm, een krachtig sirenegeluid, door het gebouw, terwijl overal de roode waarschuwingslampjes begon nen te branden. Juist op dit oogenblik kwam een telefoniste van de derde verdieping naar beneden. Ook op de klachtenkamer, waar zij met enkele collega's werkzaam was, had men de bitter-scherpe lucht van brandend rubber waargenomen. Het alarmsignaal bracht het in het gebouw aanwezige personeel onmiddellijk in actie. De portier waarschuwde een agent, die zich voor het gebouw bevond. Deze reed per fiets naar het bureau Singel, waar men met de eigen te lefoonlijn het hoofdbureau kan bereiken, dat weer communicatie heeft met de brandweer. De dienstdoende inspecteur begaf zich inderhaast met enkele monteurs naar de bedreigde split singskamer. Hier bleek echter geen redden meer mogelijk. Wild grepen de vlammen er reeds om zich heen, terwijl een dichte vette smoor elke poging tot naderen van den brandhaard onmogelijk maakte. Weinige minuten later waren de drie vensters van de brandende kamer aan de Spuistraatzijde reeds gesprongen en schoot een felle steekvlam naar buiten. Ook de ramen, waarmee de kamer aan de achter zijde op de binnenplaats uitziet, bezweken en de krachtige luchtstroom, welke nu door de brandende kamer joeg, zoog den vuurgloed tot steeds grooter heftigheid aan. Toen het eerste brandweercommando ter plaatse verscheen, wis de situatie ernstig gonoeg. De zoogenaamde kruipruimten, welke zich tusschen alle verdiepingen be vinden en dienen tot het controleeren en herstellen van de leidingen een reeds verouderd systeem, dat in dit ruim 30 jaar oude gebouw nog werd toegepast schoot het vuur op den adem van een krachtlgen tochtstroom naar alle zijden het gebouw in. Zoo drong in de klachtenkamer overal langs de leidingen rook uit de kruipruim ten naar buiten. De telefonisten verlieten daarop hun toestellen, die op dit oogenblik toch reeds onbruikbaar waren. Alle ver bindingen met de overige centrales en de onder Noord ressorteerende abonné's, als mede het interlokale verkeer waren ver- broken en dood. Van alle zijden waren inmiddels op het alarm groote brand", dat naar de verschil lende posten was doorgegeven, de roode brand weerwagens uitgerukt en onheilspellend klonk het sirenegeloei boven het stadsrumoer uit. Ook de drijvende motorspuit, de „Jan van der Heij den" spoedde zich door het drijfijs van Achter gracht, Amstel en Singel naar de plaats van den brand. Commandant Gordijn nam per soonlijk de leiding van het blusschingswerk op zich- Het was voor de brandweer zaak het vuur te isoleeren ot den haard, welke zich, zooals ge zegd, in de splitsingskamer, 'n L-vormige ruim te op de tweede verdieping, welke met drie ven sters aan de Spuistraat grenst en doorloopt langs den muur van de Kasvereeniging. Hoe eerder het vuur hier was neer geslagen hoe ge ringer de kans, dat via de kruipruimten ook het andere lokaliteiten werden aangetast en geheele gebouw in vlammen op zou gaan. Een groot aantal stralen werd uitgelegd. Eén ging omhoog langs de uitgebrachte magyrus- ladder en deze wist al spoedig de uitslaande vlammen terug te drijven. Binnen woedde het vuur echter met onverminderde hevigheid door. Langs het trappenhuis zeulden nu de spuitgasten de grijze slangen naar boven. Het personeel had reeds een drietal brandslangen van de eigen blusch-installatie ingeschakeld en deze deden de eerste aanvallen op rook en gloed. Van twee kanten opende de brandweer het offensief. Een drietal stralen werd gericht door de deur van de splitsingskamer, waar de vlammen eveneens heftig hadden uitgeslagen, maar nu spoedig terugweken achter een scherm van rook. In de gang van de binnenplaats sloeg men vervolgens de ruiten stuk en richtte twee stralen naar de overzij, op den gloed, die achter de vensters van de splitsingskamer zichtbaar was. Ondanks de groote hoeveelheden water, die op deze wijze in de brandende ruimte geworpen werden, bleef het vuur er hardnekkig stand houden. In de gangen en het trappenhuis, waar de slangen kronkelden over de plavuizen, de echo's der commando's weerklonken, groepten steeds meer officieele personen bijeen. Ir. G. C. Snij ders directeur van den Telefoondienst, die aan de Singelzijde van hetzelfde gebouw woont, was onmiddellijk gewaarschuwd. Bij hem voegde zich spoedig ir. J. v. d. Kamp, hoofdingenieur en chef van alg. dienst. „Wat hier gebeurt is een ramp," zeide ons directeur Snijders, „de gevolgen zijn nog niet te overzien!" De splitsingskamer vervult namelijk een zeer belangrijke functie in bet bedrijf. Hier worden de grondkabels verbonden met de abonné's, alsmede de verschillende Cen trales onderling. Het kan geruimen tijd in beslag nemen voordat de schade, die nog onmogelijk te schatten is, hersteld zal zijn. Wel zal men de gedupeerde abonné's van Noord, dat zijn zij, wier nummers met een 3 en een deel van hen, wier nummers met een 4 beginnen, kunnen doorverbinden met andere Centrales. Ook daar was het ge beurde merkbaar geweest door het stuk slaan der zekeringen, een euvel, dat echter spoedig kon worden hersteld, waardoor het telefoonverkeer tusschen de abonné's van deze Centrales onderling verder ongestoord voortgang had. Intusschen duurde de strijd van de brandweer met het vuur ononderbroken voort. Het bran dend lokaal lag tamelijk geïsoleerd en het voortdurend naar binnen werpen van massa's water had weinig succes, tefwijl bovendien de waterschade voor de beneden liggende lokali teiten, o.a. de radiokamer, bedenkelijk werd ge acht. Men moest dus trachten op een andere wijze den vuurhaard te benaderen. Naast de bin nenplaats op het eind van de gang bevindt zich een waschlokaal, door een muur gescheiden van de splitsingskamer. Op dezen muur werd de electrische steenboor geplaatst, om door een gat een straal te kunnen uitbrengen en zoo doende op radicale wijze ook den meest cnbe- reikbaren hoek van de brandende ruimte te be strijken. Toen men met de boor den muur ge passeerd was, belandde men echter in een W.C. en bleek er nog een muur in den weg te staan. Terwijl men met krachtig watergeven en het moedig voorwaarts dringen van met rookmaskers gewapende brandwachts de situatie geleidelijk meester werd, verscheen plotseling een monteur van de IJ-Centrale aan den overkant van het IJ met de jobstijding, dat bij het doorslaan van de zekeringen aldaar de zaalchef J. van Eijle blijkbaar geraakt was. Men vond den man althans buiten be wustzijn en blauw in het gelaat bij het schakelbord liggen. Het duurde geruimen tijd voor men, door de onbruikbaarheid der telefoonlijnen, er in slaagde een dokter en den G.G.D. te bereiken. Deze achtte den toestand van het slachtoffer zeer ernstig. De gevolgen van een brand zijn haast niet te overzien. Door het vernielen van de kabels door het vuur is de Centrale- Vier geheel gestoord en ook gedeeltelijk Centrale-Drie en bovendien de Centrale- Zes. Hierdoor zijn niet alleen 10.000 tele foontoestellen uitgeschakeld, maar ook alle intercommunale verbindingen verbroken, omdat ze loopen over de Centrale-Vier. Amsterdam is dus per intercommunale telefoon niet te bereiken. Door de telefoon directie is aan de Omroepvereenigingen gevraagd deze mededeeling uit te zenden. Ook het brandalarmstelsel, de politietele- foonlijnen en de lichtseinen zijn gedeeltelijk gestoord. Noch per telefoon, noch per brandmelder, gelegen binnen het gebied van de telefooncentrales drie, vier en zes, kan brandweer of politie worden opge scheld. Brandaanzeggingen kunnen dus alleen geschieden door het gaan naar politieposten of brandweerposten. Een electrische klok, die op de splitsings kamer liep, was bij het uitbreken van den brand stil blijven staan. Zij wees tien vóór half zes. Om vijf uur had het personeel het lokaal verlaten. Er was toen niets verdachts bespeurd. Op straat had de politie de handen vol om het publiek op dit drukke punt van het ge bouw te verwijderen en bovendien het inten sieve verkeer ter plaatse op te houden en te doen omleiden. Lijn 13, 14 en 17 keerden naar de remise te rug, terwijl de Sloterdijkdienst en de Haarlem- sche tram over linkerspoor vanaf de Wester- markt terug reden. Op een conferentie, later op den avond, is van officieele zijde mede gedeeld, dat in de eerste dagen geen kans is den normalen toestand te bereiken. De gedupeerde nummers blijven dus van het telefoonverkeer, ook intercommunaal, verstoken. Wel zal men trachten de niet-uitge- schakelde nummers, beginnende dus met de cijfers 2, 9, 8 en 5 en ge deeltelijk 3 zoo spoedig mogelijk aansluiting met de rijkstelefoon te geven. Ook is thans gebleken, dat de zaalchef J. van Eyle aan hartver lamming als gevolg van hevigen schrik is overleden. Hij zag plotse ling de isolatoren in de Y centrale roodgloeiend staan en vermoedde een ernstig ongeval. Hy viel neer en bleef dood liggen. Aan de conferentie namen deel burgemeester De Vlugt, wethouder Rustige, directeur Snijders, hoofdingenieur van der Kamp, hoofdcommissaris Versteeg, dr. Lulofs, directeur Electriciteitswer- ken, commandant Gordijn, ir. van Thiel en ver schillende commissarissen. De Burgemeester opende de bijeenkomst Het betreft hier een ramp, zoo zeide dr. de Vlugt, die zeker in de komende dagen diep zal ingrijpen in het zakenleven onzer stad, waarbij ook tal van officieele instellingen moei lijkheden zullen ondervinden. Met kracht zal men er echter naar streven, om in den kortst mogelijken tijd, hoe lang is nog niet bij be nadering te zeggen, het euvel te herstellen. r De directeur ir. Snijders was zeer onder den indruk door den zwaren slag, welke zijn be drijf heeft getroffen. Het betreft hier niet een voudig een storing, maar ook de belangen der stad worden ernstig geschaad. Kort na het bekend worden van de ramp had hij echter reeds uit der. Haag en Rotterdam blijken van medeleven ondervonden, daar de directeuren van de gemeentelijke telefoondiensten in die steden hem materiaal hadden toegezegd. Het zelfde gebeurde ook door den Rijkstelefoon dienst te Den Haag, die bovendien zijn direc teur en enkele ingenieurs naar Amsterdam deed gaan om hulp te verleenen. De heer Snij ders had zich dadelijk in verbinding gesteld met de firma Siemens en Halske, die ook nog materiaal in voorraad heeft. Het gemeente- magazijn van de telefoon beschikte natuurlijk wel over eenige duizenden meters draad, doch het gaat hier om kabels ter lengte van een 40.000 meter, benevens alle onderdeelen. Ge lukkig kon ir. Snijders mededeelen, dat de automatische centrale en ook de machinekamer geheel intact zijn gebleven en ook geen water schade leden. De splitsingskamer zelf is ech ter geheel uitgebrand. De brandweer stond oij het blusschen voor een uiterst zware taak, daar water geven hier ook beteekende groote schade toebrengen aan de toestellen, die niet door het water waren aangetast. Ir. Snijders meende echter, dat om uitbreiding van het vuur te voorkomen, zooveel mogelijk water moest worden gegeven. Voor zoover dit op het oogenblik kon worden vastgesteld, is kortsluiting practisch uitgesloten. De brandweer heeft geconsta teerd, dat de gaspit, die zich ook in de lokaliteit bevindt, was afgesloten. Tijdens de brand brandde het electrische licht en op het contrölebord in de controlekamer is geen kortsluiting geconstateerd. De justitie stelt een onderzoek in. Tot Vrijdagavond laat waren in het Telefoongebouw aanwezig de substituut-officieren de Blécourt en Overbosch, de politie-scheikundige van Ledden Hulsebosch en ambtenaren van de centrale recherche. Daar de Y-centrale over het Y intact is gebleven, evenals de brandmelders over het Y, heeft commandant Gordijn een motorspuit ge plaatst bij de Y-centrale. Wanneer nu een brandmelder aan de overzijde in werking wordt gesteld, komt deze melding binnen bij de Y- centrale, die dan het adres doorgeeft aan den bevelvoerder van de motorspuit. Wat de bin nenstad aangaat, kon de heer Gordijn ons nog geen mededeelingen doen, daar in den afgeloo- pen nacht nog maatregelen zouden worden overwogen. Ook voor den G.G.D. gelden de zelfde bezwaren en vermoedelijk zullen' op eenige punten in de stad ziekenauto's worden geplaatst. De politie ondervindt eveneens zeer veel hinder van het gebeurde. Onderling kunnen op het oogenblik spre ken de nummers, beginnende met de cijfers 2, 9, 8, 5 en gedeeltelijk 3, Het andere gedeelte van 3, 4 eij. B zijn onbereikbaar. De rijkstelefoonnummers vijf maal 0 en vijf maal 7 kunnen niet aangevraagd wor- •den, uit welk deel der stad dan ook, daar deze nummers liepen over de splitsings kamer, welke thans verbrand is. In samen werking met den Rijkstelefoondienst zal worden getracht zoo spoedig mogelijk ver binding tot stand -e brengen van het Rijkstelefoonkantoor met de wel bereik bare nummers. Hoe lang dit nog zal duren is nog niet te zeggen. Ook zal men trachten het gedeelte der Centrum-verbindingen, dat nog intact is gebleven, over te schakelen naar de Y-centrale. Al het personeel van den telefoondienst is met taxi's van huis gehaald om bij het herstel werk te assisteeren, terwijl alle Kerstverloven zijn ingetrokken. HUIZEN. 1875 M.: 8.30 NCRV: Morgen wijding, 9.30 KRO: Morgenconcert, 10.30 Hoogmis O. L. Vrouwekerk der Paters Re demptoristen te Amsterdam, 11.45 Gramo foonmuzlek, 12.00 Kro-orkest onder leiding van Marlnus van 't Woud, 12.45 Gramo. foonmuzlek, 1.00 Jhr. Dr. J. c. Mollerus: ,.De Japansche concurrentie In Oost-Indië", 1.20 Orkest, 2.00 Gramofoonmuzlek, 2.10 Piet Visser: Het herstel van de Benedic- tllner Abdij „Egmond", 2.30 Kro-program- •ma op den Phohi-zender, 3.30 Liederen bil oude instrumenten door Olga Schwind en Corry de Rilk, 3.50 Gramofoonmuzlek, 4.00 Causerie namens de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland, 4.15 Ver volg liederen bij oude Instrumenten, 4.30 Zickenhalfuurtle, 5.00 NCRV: Kerkdienst uit de Gerei. Kerk te Deventer, 6.30 Duet ten door Annie Geest, sopraan en Rie Schaafsma, alt. Orgel: Ferd. Kloek, 7.30 Gewijde gramofoonmuzlek, 7.45 KRO: Voet baluitslagen (R. K. F 7.50 Spreker, 8.15 Vaz Dias, 8.20 Uitzending uit de kerk van de Geboorte te Bethlehem, 8.35 Kerstavond programma m. m. v. h. Kro-orkest en het Kro-koor onder leiding v. Gerard Vermeu len. Solisten: Jo Immlnk, alt, Gerard van den Berg, tenor en Albert Bode. bariton. Vervolg KRO-programma, 8.35 De Ko ninklijke Harmonie te Den Bosch onder leiding van Joh. Wlerts. 10.30 Vaz Dias, 10.35 Gramofoonmuzlek. 10.40 Epiloog door Klein koor onder leiding van H. Plek kers, 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M.: VARA: 8.30 Voet- balmedsdeellngen, 8.32 Tulnbouwhalfuur- tje, 9.00 Orgelspel, 9.20 Gramofoonmuzlek, 9.40 Orgelspel, 10.00 VPRO: Kerkdienst, 12.00 AVRO: Filmpraatje, 12.30 Kovacs La- jos en zijn orkest, 2.00 VARA: Uitzending Kerstvergadering van de SDAP te Amster dam, 3.00 Gramofoonmuzlek, 3.15 Vervolg uitzending Kerstvergadering, 4.30 Vara-or- kest, 5.15 Uitzending voor de kinderen, 5.45 De Flierefluiters, 6.10 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden. 6.30 Vara-ork. operetteprogram ma, 7.00 VPRO: Kinderfeest, 8.00 AVRO: Vaz Dias, 8.05 Ds. A. C. Diederiks spreekt een inleidend woord tot de uitzending uit Bethlehem, 8.20 Kerstklokken uit Bethle hem, 8.35 Radiotooneel. Studio-opvoering van Kerstspel door G. J. Sirks, 9.50 Piano recital door Harold Samuel, 10.10 Omroep orkest. Solist: Jules Bledsoe, bariton. 11.00 Vaz Dias, 11.05 Hoe Europa Kerstfeest viert. (Int. uitwisseling van Kerstliederen en -muziek op gramofoonplaten)11.30 VPRO: Voorbereiding voor Kerstmis. Spre ker Ds. W. Mackenzie. Jo Vincent, sopraan. Anthon v. d. Horst, piano. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Engelsche avond, symphonie-concert, 8.40 orkestcon cert, 10.20 Operettemuziek. BRUSSEL. &09 M.: 10.20 Concert. 11.20 Gramofoonmuzlek, 12.20 Populair concert, 1.30 Concert, 2.00 Concert. 5.20 Omroep- svmphonleorkest. 6.20 viool en plano. 7.00 Gramofoonmuzlek. 8.20 „Grafin Marltza" v. Kalman (eerste en tweede bedrijf), 11.20 Cabaretprogramma. KALUNDBORG, 1153 M.: 7.20 Kerstcon cert, 8.35 Kerstconcert. BERLIJN. 419 M.: 11.20 Kleine Omroep orkest, 2.05 Gramofoonmuzlek, 4.45 Om roepkoor. 5.20 Kinderkoor, 7.20 Omroepor kest, 8.35 Omroeporkest en koor. LANGENBERG, 472 M.: 10.05 Gramofoon muzlek. 10 50 Bachcantate. 11.20 Kerstlie deren 12.35 Kamerkwintet, 2.50 Solisten- concert, 3.50 Kinderopera, 7.20 Kamer kwintet, 11.20 Kerst-godsdienstoefening. DAVENTRY. 15°4 M 1.50 Cellorecital. 2.20 Gramofoonmuzlek 3 05 Gershom Par- kington Kwintet. 5.25 Orgelrecltal. 6.05 Londensch Strijkkwartet 7 50 Vloolrecttal. 8 35 Kerstdienst. 9.40 K—stllederen. 10.05 "♦edelijk orkest, 11.05 Epiloog. HUIZEN, 1875 M. 7.30 NCRV Kerstwij- dlngs-zangdienst 8.30 KRO Morgenwij ding doo'r Pater Lector J. Dito O.P. „Vrede op aarde" 9.30 NCRV Gramofoonmuzlek 9.50 Kerkdienst te Rotterdam 11.30 Kerstliederen 12.30 Halfuur koorzang 1 uur Orgelconcert 2 uur Cariiloncon- cet Koninklijk Palels te Amsterdam 3 uur „Instrumentaal ensemble 4.45 Apel- doornsch Christelijk Mannenkoor 5.30 Orgelbespeling 6 uur Kerkdienst uit Apeldoorn 7.50 Muslkallsche Feier- stunde door het Löffer-kwartet 8.15 Ver sterkt NCRV-kleln-orkest 10.45 Vaz Dias 11 uur Gramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. HILVERSUM, 296 1VL VARA 9 uur Gramofoonmuzlek 10 uur VPRO Kerk dienst 11.15 Gramofoonmuzlek 12 u. VARA Rotterdamsch Philharmonlsch or kest 2 uur AVRO Ketkconcert 2.45 dr. J. Gunning JHzn. leest een fragment voor uit „Midwinter Sproken" van Jeanne Oterdahl 3.15 Vioolrecital Adries Roo- denburg 3.45 Concertgebouw Amster dam. Uitzending Radio-Kinderkoorzang 4 15 Gramofoonmuzlek 4.45 „De Kerst boom aansteken en meezingen" (gramo foonmuzlek) 5 uur VARA Vara-orkest 5.45 „De Stroobloem". Kerstvertelling 6 uur Vara-cfrkest 6.30 Kerstmis ln de Nederlandsche folklore. Causerie D. J.' van der Ven 6.50 Gramofoonmuzlek 7 uur. Gemengd vocaal-solistenensemble 7.20 Sollstenconcert 7.30 Gemengd vocaal solistenensemble 7.45 Vaz Dias 8 uur Vara-orkest 8.45 Zonnewendefeest. Op te voeren door het Varatooneel en gramo foonmuzlek 9.15 Vara-orkest 10 uur Verplichting tot reizen (Arnold Ulitz). Voordracht Carel Rljken 10.15 Muzikaal allerlei 11 uur Gramofoonplaten 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Italiaan - sche avond; symphonie-concert 8.40 Ita- liaansch orkestconcert 9.20 Italiaansch vocaal concert met orkest 10.20 Orkest- concert. BRUSSEL, 509 M. 10.20 Klein orkest 12.20 Gramofoonmuzlek 12.40 Piano recital 12.45 Gramofoonmuzlek 1.45 Gramofoonmuzlek 5.20 Omr.-symphonie- ork. 6.35 Gram.muz. 6.50 Orgelconc.- Gramofoonmuzlek 6.50 Orgelconcert 8.20 Radio-oTkest 9.20 Omroepsym- phonle-orkest 10.30 Paul Moreau en zijn orkest. KALUNDBORG, 1153 M. 2.20 Radio kamerorkest o.l.v. Fritz Mahler 5.40 Klokgelui 6.50 Kerstliederen 7.20 „Aladdin", spel ln vijf bedrijven. BERLIJN, 410 M. 10.50 Bachcantate 1.20 Gramofoonmuzlek 2.25 Gramo foonmuzlek. HAMBURG, 372 M. 11.20 Kleine No- ragorkest 7.25 Philharmonieorkest 9.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 8.50 Omroep orkest en omroepkoor 11.20 Omroep orkest. DAVENTRY, 1554 M. 1.20 Schotsche Studio-orkest 3.20 CallendCT's Band 3.20 Idem 4.35 Gramofoonmuzlek 8.05 ..Sindbad" 10.55 B B C. dansorkest. PARIJS, EIFFEL, 1446 M. 8.20 „Le miracle de Theophile" mysteriespel. PARIJS, RADIO, 1725 M. 1220 Gra mofoonmuzlek 2.20 Concert 5.50 Jaz- muziek 8.20 Operette van Lecocq VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN HUIZEN, 1875 M. 8.30 NCRV Morgen wijding KRO 9.30 Gramofoonmuzlek 9 45 Morgenconcert 11.15 Gramofoon muzlek 12 uur Politieberichten 12.15 Kerstklokken. Bespeling Carillon Kathe drale Basiliek van St. Jan te Den Bosch door Toon van Balkom 12.45 KRO-or- lcest 1.30 Gramofoonmuzlek 2 uur KRO-orkest 2.30 Kerstprogrmama Scho- la Cantorum ol.v. Hubert Cuypers 4.30 Gramofoonmuzlek 5 uur KRO-Boys 5.45 Gramofoonmuzlek 6.15 KRO-Boys 7 uur Politieberichten 7.15 Dr. R. N M. Eykel „De Voorzorg bij besmettelijke ziekten." 735 Gramofoonmuzlek 0 uur KRO-orkest. Medewerking van Jo Vin cent 8.30 Vaz Dias 8.35 Zang door Jo Vincent, a. d. vleugel Fred. Boshart 9 uur Vervolg Sollstenconcert 9.45 Kerst spel door Karl Röttger Vertlalng Felix Bekkers. Regie Pierre Baïledux 10.30 Vaz Dias 1035 KRO-orkest 11—12 uur Gramofoonmuzlek. HILVERSUM. 296 M. 8 uur AVRO - 8.01 Gramofoonmuzlek 8.30 Gramofoon muzlek 9.01 Morgenwijding 9.15 Gra mofoonmuzlek 10 uur VPRO Recital door A B. Cornells 10.30 Kerkdienst uit Amsterdam 12 uur AVRO 12.01 Lunch concert 2 uur Kerstverteling 2 30 Concertgebouw-kamerorkest 3.15 Gra mofoonmuzlek 3.45 Concertgebouw-ka merorkest 4 uur Gramofoonmuzlek 4.30 Radio-klnderkoorzang 5 uur Ver halen voor kleinere kinderen 5.30 AVRO Halfuur voor de juegd 6 uur AVRO. Omroeporkest 6.30 RVU dr. J. Fransen „Moderne Fransche Letterkunde" 7 uur AVRO Omroeporkest. Strauss-programma 7.30 Planorecital, Imre Ungar 8.01 Vaz Dias 8.15 Concert door Alma Moodie, viool, begeleid door Omroeporkest 9 uur Prijsvraag „Wie spreekt daar". AVRO-mede- werkers spreken door elkanders mond 9.30 Comedian Hamonists 10 uur Gra mofoonmuzlek 1015 Kovacs Lajos en zijn orkest 11 uur Vaz Dias 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest 12 uur Slui ting LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Belgische avond. Concert voor plano «n orkest 8.4.0 Orkestconcert 9.20 Kamermuziek 0 40 Orkestconcert 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 509 M. 12.20 The Mickey's Cub Jazz Attraction 1.30 Vervolg con cert 5.20 Gramofoonmuzlek 6.35 kleine orkest van het N.I.R. 9.05 Gra mofoonmuzlek 9.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Carl Rvdahl's instrumentaal ensemble 12.50 Gramofoonmuzlek 3.20 Orkest 6.50 Kamermuziek 8 30 Moderne dansmuz. 9.35 Valencia-orkest, 11.20 Orkest restaurant Litz. BERLIJN, 419 M. 12.25 Kleine om roeporkest 3.20 Omroeporkest 8.40 Populaire muziek door het kleine omroep orkest. HAMBURG, 372 M. 12.25 Concert 2 20 Pianorecital 8.40 Symphonieorkest van werklooze musicle. LANGENBERG, 472 M. 10.20 Gramo foonmuzlek 12.20 Omroeporkest 3.20 Vesperconcert 10.05 Gramofoonmuzlek 10.20 Dansmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert - 12.50 Concert Commodore Grand orkest 1.50 Gramofoonmuzlek 2.20 Midland Studio Orkest 3.20 Gershom Parklngton kwintet 4.20 Dansmuziek 7.40 Radio Militair orkest 8.20 Concert VERWIJZEN WIJ NAAR DEN RADIOGIDS ..HUIZEN, 1875 M. 8.00 NCRV Schrift lezing. 8.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Mor- fendienst. 11.00 Trio van der Horst. 12.00 olitieberichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 „Van alles wat", gramofoonmuzlek. 2.00 Cello-recital Marga- retha J. Straatman. 3.50 Lezen van Chr. Lectuur 3.50 gramofoonmuzlek. 3.45 ver zorging zender. 4.00 Bespeling studio-orgel. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuur- tje. 6.30 Onderwijsfonds Binnenvaart. 7.00 Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Envoy, A. van Vlaardlngen over het Le ger des Heilswerk in Holland en Indië. 8.00 Het NCRV-orkest. 9.00 A. Brombacher: „Een populaire uiteenzetting van eenige eenvou dige begrippen op het gebied der electrici- teit. 9.30 vervolg concert. 10.45 Gramofoon muzlek. HILVERSUM, 296 M. 8.00 VARA gramo foonmuzlek. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA. 10.15 Voordracht door Frans Nlenhuys. 10.30 de Notekrakers. 11.01 Voor dracht Frans Nlenhuys. 11.15 De Notekra kers. 12.00 Vara-Kleln-Orkest. 2.00 Verzor ging zender. 2.15 populaire gramofoonpla ten. 3.00 Voor de kinderen. Gramofoonmu zlek. 5.30 Orgelspel. 6.00 De Flierefluiters. 6.45 orgelspel. 7 00 Joodsche zang en mu ziek. 8.01 SOS-berichten en Vaz Dias. 8.15 Vara-orkest. Volksliederen van verschillen de landen. 9.20 Vara-orkest. 10.00 Beroemde opera-aria's (gramofoonmuzlek) 10.0 Vara- orkest. 11.20 Gramofoonmuzlek. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Luxem- burgsche avond; kinderconcert; 8.40 con cert; 9.20 vocaal concert; 1.50 orkestcon cert. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Paul Moreau en zijn orkest; 1.30 radio-orkest; 3.20 gra mofoonmuzlek; 5.30 cello en apino; 6.35 gramofoonmuzlek; 7.20 gramofoonmuzlek; 8.20 radio-orkest; 9.20 voncert. KALUNDBORG, 1153 51. 7.20 vocaal kwartet; 7.40 hobo; 8.35 pianosonates; 8.50 gramofoonmuzlek; 9.20 omroep-orkest; 10.20 dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 3.20 Populair con cert; 7.25 gramofoonmuzlek; 7.25 omroep orkest; 9.50 dansmuziek. HAMBURG, 372 M. 10.20 gramofoon muzlek; 10.00 kleine omroepkapel; 12.40 populaire muziek; 1.55 gramofoonmuzlek; 5.20 Norag mannenkwartet; 9.50 program ma Berlijn. LANGENBERG, 472 M. 11.20 gramo foonmuzlek; 12.55 omroeporkest; 3.20 ves perconcert; 3.20 sollstenconcert; 4.35 dans muziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 orgelcon cert; 1.05 Westerm. Studio orkest; 2.20 cine maorgel; 3.20 pianospel; 3.35 stedelijk or kest van Bournemouth; 5.05 gramofoonmu zlek: 6.50 de grondslagen der muziek; 7.50 studentenliederen; 11.15 Roy Fox en zijn band. PARIJS, Eiffel 1446 M. symphonieorkest. 8.35 omroep- PARIJS R„ 1725 M. 8.05 gramofoonmu zlek: 12.50 orgelconcert; 1.25 gramofoon muzlek; 7.40 gramofoonmuzlek; 9.05 sym- phonieconcert. 9.40 BBC dansorkset 10.50 Lew Stone en zijn Band. PARIJS, EIFFEL, 1446 M. 8.50 Hon- gaarsche muziek. PARIJS, RADIO, 1725 M 12.20 Gramo foonmuzlek 7 uur Gramofoonmuzlek 7 40 Gramofoonmuzlek 8.20 Luisterspel. Witte Kerst De romantische verbeelding vraagt om een witte Kerstmis. Of het na tuurgetrouw zou zijn het in Palestina te laten sneeuwen vragen we ons niet of. We leggen witheid op de Kerst boomtakken en we omgeven den Kerststal met kunstmatige sneeuw. Het groen en de bloemen van Ooster- sche pracht laten we opbloeien uit een sneeuwbelegden grond en onze liederen gewagen van de wintersche witheid. Is het groen van den Kerstboom het symbool der hope, de witte blank heid rond den Kerststal zij het sym bool der reinheid die Kerstmis ons brengt. Ons verlangen naar een witte Kerstmis" zij méér dan een zucht naar besneeuwde landschappen of straten. Ons verlangen naar een „wit te Kers" zij de innerlijke drang om in en door Kerstmis ons te hernieu wen in de blankheid der onschuld en de smetteloosheid van een zuivere ziel- Toen de brand in het splitsingslokaal een h.nvang nam, liepen de kantoren uit en was cTe drukte op Dam, Nieuwe Zijds Voorburgwal, Singel en grachten op zijn hoogst Het gerucht, dat dra tot een mare aangroeide, verspreidde zich over het centrum, over de grachten en belendende straten. „De telefooncentrale staat in brand", ging het van mond tot mond en terwijl de vlammen op de tweede verdieping van het gebouw in de Spuistraat hun sinistere taak volbrachten, drong een groote menigte in de Spuistraat en Raadhuisstraat samen en stel de zich op voor het gebouw. Slechts één politie agent was aanwezig om de orde te handha ven. die natuurlijk onmachtig stond tegenover de opstuwende massa's, onmachtig in den meest letterlijken zin, onmachtig vooral om het hoofd bureau telefonisch om assistentie te vragen. Toen kwam uit het publiek zelf de zucht om de orde te herstellen. Het publiek nam de leiding. Uit de massa's traden toen zij, die instinctief voelden, dat voor alles de orde moest worden gehandhaafd, zij waren de eersten, die den vollen omvang van de ramp beseften; zij deden hun plicht totdat de politiemacht deze taak kon overnemen. Om dezen tijd belden uiteraard tallooze men- schen vanuit de binnenstad hun huis op en andersom werden de kantoren opgebeld. In de café's in de omgeving van het Leid- scheplein, in Americain enz. verdrongen zich booze en niet booze dames en heeren, die maar niet konden en wilden begrijpen, dat de „tele foon kapot" was. Men wist daar nog niet van den brand. Maar reeds om half zes en om kwart voor zes vloog ook door de buitenwijken, eerst aarzelend en bijna niet geloofd, het ontstellen de nieuws. Menschen verdrongen zich voor de kiosken om te vragen: of het waar was. Po- litie-agenten wisten nog geen inlichtingen te verstrekken. Enkelen haastten zich naar de bekende Centrale op de Heerengracht en meen den toen zeker te weten, dat het maar uit de lucht gegrepen was. Inmiddels brandde het ge bouw aan de Spuistraat; hoewel de brandweer den brand, die tenslotte, hoe funest ook, klein in omvang was, bedwong. Vele autoriteiten en vooraanstaande burgers hadden zich naar de plaats des onheils begeven. De brandwachten werden, toen zij hun taak bijna beëindigd had den, van alle kanten ondervraagd. De dirêó- teuren van het telefoonbedrijf werden aange houden, door ieder aangeklampt. Niemand wist nog, hoe groot de omvang van de ramp was. Niemand besefte nog tenvolle de zware betee- kenis van dezen brand. Ook niet toen om zeven uur de brandwagens met sirenegeloei wegtrok ken. Pas later in den avond werd men gewaar hoe diep de brand in het leven van Amster dam had ingegrepen. Pas later besefte men tenvolle, dat met deze centrale vier, met deze „splitsingskamer" een van de edelste deelen van Amsterdams verkeer geraakt en vernietigd was- Het centrum van de stad, tienduizend abonné's, zonder telefonische aansluiting! Amsterdam in- terlocaal onbereikbaar! Alleen op het hoofdpostkantoor was het mo gelijk verbinding met buiten de stad tot stand te brengen. Daar hoopte het publiek zich op by de enkele telefooncellen, waar men zich verdrong om gesprekken te voeren met Antwer pen, Parijs, Brussel, Berlijn, Weenen, Boedapest, Marseille en Londen. Onze weerkundige medewerker schrijft: Sedert eenige dagen hebben zeer belangrijke veranderingen plaats gehad in de algemeene luchtdruk-verdeeling. Zoolang over de Noordelijke helft van Eu ropa een krachtig gebied van hoogen druk lag en over de Zuidelijke staten een diepe de pressie trok kon een sterke Oostelijke lucht stroom zeer koude lucht uit het Oost-Euro- peesche gebied van strenge vorst aanvoeren. Deze luchtdruk-verdeeling is langzamerhand geheel gewijzigd. In het hooge Noorden liep al sedert verscheidene dagen een warme Weste lijke luchtstroom, waarin zeer diepe depressies (720 m.M.) zich over IJsland en de Noorde lijke IJszee Westwaarts bewegen. Thans trekken zeer diepe depressies uit den Atlantischen Oceaan in Noordoostelijke rich ting oyer IJsland naar de Noordelijke IJszee en een zeer warme Zuidwestelijke luchtstroom loopt over het gebied tusschen IJsland en Schotland. Hiervan takt zich een gedeelte af, dat over de Noordzee als een Noordwesten wind naar Centraal-Europa vloeit. Deze warme luchtstroom, die ook tot ons land is doorge drongen, veroorzaakte dooiweer tot diep in Cen traal-Europa. Onder deze omstandigheden is het bovenge noemde gebied van hoogen druk in Zuidelijke richting verdrongen hoewel het nog in inten siteit toenam. Het blijft waarschijnlijk voör de weersgesteldheid bij ons nog van beteekenis maar de depressie-invloeden zullen gaandeweg zich meer naar het vasteland doen gelden. Onder deze omstandigheden kunnen wij ver wachten, dat de aanvoer van warme lucht over het hierboven genoemde gebied voorloopig zal aanhouden, zoodat in de eerstvolgende dagen de vorst niet meer in Centraal- en West- Europa zal terugkeeren, afgezien van de ove rigens geringe kans dat plaatselijk lichte nacht vorst zal optreden in heldere nachten. De af koelende werking van den nog niet overal ont dooiden bodem is daarbij van eenigen invloed. Het is niet te verwachten, dat opnieuw koude lucht uit het gebied van hoogen druk over Finland naar West-Europa zal afvloeien. Voor het einde der week en Zondag kunnen wij dus dooiweer met een temperatuur van hoogstens enkele gTaden boven het vriespunt, Westelijken wind, afwisselende bewolking en vochtig, mistig weer verwachten. Een spoedige overgang op zacht regenweer is zeer wel mo gelijk. (Nadruk verboden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 12