De aankomst van de Pelikaan PUROL rijk aan geneeskracht II 111 stellen het op prijs aan de uitvoering Uwer Nieuwjaars annonce'alle zorg te besteden llll wilt er dan echter wel voor zorgen, dat Uw tekst uiterlijk Donderdag, 28 December vóór zes uur in ons bezit is GROOTE BELANG STELLING ZATERDAG 23 DECEMBER PLATS DU JOUR EN a LA CARTE ,Ik ben een beetje moe zei Smirnoff lachend Hartelijk ontvangen De aankomst te Batavia Den volgenden keer nog wat vlugger Huldeblijk Gelukwensch van den G. G. De retourvlucht Een Nederlandsch wereld record 82.000 poststukken Algemeene oproep Hulde van Minister De Wilde Danktelegram van het Kabinet BELASTING VAN REUZEL GEVRAAGD K.R.O. -PHOHI- UIT ZEND! NGEN Enkele rapporten Steun overal noodig Ook hulp voor verbouwers van fabrieksaardappelen Den Haag bezuinigt Salariskorting en geen vacantie- toeslag VOOR HET KERSTKIND Helpt de Zusters Carmelitessen! Meer arbeid, lager loon De toestand bij de metaalindustrie Geen fraude gepleegd? Examen wiskunde L.O. GEHEIME DISTILLEERDERIJ Kok verpletterd Mijnwerkers ingesloten Allen echter tijdig gered De directeur van 't Rotterdamsche slachthuis aan het woord DE HOUT-INKOOP POLITIEK DER SPOORWEGEN De Kamercommissie met haar arbeid begonnen EERSTE KAMER Woensdag 27 Dec. weer bijeen SPOORWEGPERSONEEL Spoedig een bespreking over de loonsverlaging DOODELIJK BEDRIJFS ONGEVAL Man in trechter met kolenasch gevallen en gestikt ONZE MARINE-MANNEN R.K. ZIEKENHUIZEN De Vereeniging bisschoppelijk en koninklijk goedgekeurd Een nieuw katholiek maandelijksch' orgaan? HET AUTO-ONGELUK TE OVERSCHIE BATAVIA, 22 Dec. (Aneta) Een grootere aandacht voor de aankomst van een Holland Indië-vliegtuig, als sedert hedenmorgen aan den dag werd gelegd werd zelden geëvenaard en tot dusver alleen overtroffen toen de eerste lucht- verbinding tusschen Nederland en Indië was tot stand gebracht. Bulletins stimuleerden alreeds de sterke be langstelling, welke in vreugde en enthousiasme oversloeg, toen de „Pelikaan" te Palembang op Indischen bodem landde, na een vlucht van 98 uur. Batavia maakte zich op voor een grootsche huldiging. Van alle zijden uit de burgerij belangstelling, die aantoont hoe het streven om de mail nog voor de Kerstdagen in Indië te brengen, wordt gewaardeerd. Speciale maatregelen werden ge troffen voor de regeling der publieke belangstel ling b\) het op 10 kilometer buiten Batavia ge legen vliegterrein. In den loop van den middag werd het vol gende telegram ontvangen: „PALEMBANG. AANKOMST PELIKAAN PALEMBANG 1.15 BURGEMEESTER REDE VOERDE BOOD KRANS AAN NAMENS GE MEENTE EN AGENT KLM STOP ENORME BELANGSTELLING AMSTERDAM PALEM BANG 98 UUR STOP PELIKAAN DOOR VLOOG 1.38 JAVATIJD" De K. N. I. L. M. pleegde radiografisch over leg met de bemanning of nog denzelfden mid dag naar Bandoeng zou worden doorgevlogen. De post voor Semarang en Soerabaja gaat morgen ochtend met het gewone lijn toes tel van de K. N I. L. M. mee. BATAVIA, 22 Dec. (Aneta). Om 16.15 Java- t«d vloog de Pelikaan over het Aneta-gebouw en landde te 16.23 op het vliegveld Tjililitan. De belangstelling was reusachtig. Ondermeer waren van de autoriteiten aanwezig de leden van den Raad van Ned.-Indië en de Gouver neurs van West-Java. Een groot aantal voor aanstaande figuren uit de handels- en scheep vaartwereld alsmede van het bankwezen en tal van vertegenwoordigers van politieke or ganisaties gaven van hun belangstelling blijk. Een tiental kransen worden aan de kranige be manning aangeboden .Talrijke telegrammen met gelukwenschen lagen reeds op hen te wachten. Onder groot enthousiasme cirkelt het vlieg tuig tweemaal- boven het stationsgebouw. De menigte wuift en roept „hoera". Bij de landing van de P. H. A. I. P. was het enthousiasme zoodanig dat de officieele ontvangst in het water viel. De autoriteiten en de bestuursleden van de Koninklijke Ned - Indische Vereeniging voor de Luchtvaart wer den namelijk in de onweerstaanbaar opdrin gende menigte opgenomen. Het toestel, dat geheel bemodderd is, en zichtbare sporen draagt van de snelheid waar mede de enorme vlucht is verricht, bracht 450 kilo post aan. Onmiddellijk na de landing werden de piloten en de andere leden der bemanning op de schou ders getiid en naar de hangars gedragen, waar de heer Soer een korte radiotoespraak hield. Soer verklaarde: „Wij zijn reuzen Wij dat het einddoel zoo vlug bereikt is. Wij hebben weinig geslapen, maar wij zijn er." Hierna stak Soer onmiddellijk een sigaret op en gaf het woord aan Smirnoff. Smirnoff zei lachend: „Wij zijn een beetje moe, maar wij zijn er vlug. Den volgenden keer hopen wij het nog een beetje vlugger te doen Dergelijke korte toespraken werden ook door de andere leden der bemanning, gehouden, waar bij telkens gelach en gejuich der omstanders weerklonk. Het eerste telegram, dat aan de bestuurders werd ter hand gesteld, was een telegram met hartelijke gelukwenschen van den Gouverneur- Generaal. De toespraken van den voorzitter der Ned. In dische Vereeniging voor de Luchtvaart en an dere autoriteiten waren door de groote drukte en het enthousiasme van het publiek, niet te volgen. Een landgenoot van Smirnoff (die een gebo ren Rus is, doch sinds jaren Nederlander) sprak Smirnoff in het Russisch toe. In Bandoeng zal de directeur van Gouverne- mentsbedrijven namens den Gouverneur-Gene raal morgen de bemanning van de Pelikaan hul digend toespreken. Het reisprogramma voor de retourvlucht van de Pelikaan zal gedurende de Kerstdagen wor den vastgesteld. In ieder geval is het de bedoe ling om nog voor Nieuwjaar op Schiphol terug te zijn. Het vertrek uit Batavia blijft bepaald op 27 December. Reeds is zeer veel post voor Holland aanwezig. Het Bataviasch Nieuwsblad zet uiteen, dat de Pelikaan alle bestaande records op het traject AmsterdamBatavia sloeg. Duizenden Nederlanders zijn trotsch en dankbaar, dat de „PELIKAAN" Vrij - dag behouden te Batavia is aangekomen. Trotsch op deze buitengewone prestatie en dankbaar voor de tijdige aankomst van de Kerstbrieven aan de talrijke familieleden en verwanten in Neder landsch Indië- Wij zijn overtuigd, dat, naast de woor den van dank, menigeen zich zal willen aansluiten om deze woorden met een tastbaar blijk van waardeering te be vestigen. Ondergeteekenden zijn gaarne bereid deze blijken van belangstelling in ont vangst te nemen. Dr. CH- E. H. BOISSEVAIN Vijgendam 26 (Póstgirorek. nr. 33280 Va.n der Eist en Matthes) ED. GERZON Koningslaan 60 (Bankr- Associatie Cassa) Ter aanvulling van de reeds gemelde bijzon derheden omtrent de succesvolle reis van „De Pelikaan" zij nog in herinnering gebracht, dat het toestel in den nacht van Zondag op Maan dag van Schiphol vertrok, doordat het onver wacht de „Zilvermeeuw" moest vervangen. Aan boord bevonden zich bij aankomst 82.000 poststukken (waaraan een belangrijk deel onderweg was overgenomen, n.l. de post van „De Post jager"). De „Pelikaan" is een Fokker F XVIII met een kruissnelheid van 195 K.M. en wordt in den normalen weekdienst op de luchtlijn Amsterdam-Batavia gebruikt. Voor deze versnelde vlucht met dit vliegtuig was geen enkele voorbereiding getroffen en was aan het toestel niets gewijzigd. In verband met de aankomst van de „Peli kaan" te Batavia, na zijn schitterende vlucht hebben wij het oordeel gevraagd van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, die ons het volgende ter publicatie gaf: Temidden van veel zorgen, die neerdrukken is de prestatie van „De Pelikaan" en haar dap pere bemanning als een heerlijke lichtstraal. Zij vervult ons met trots en dankbaarheid. Scheen eens door een motordefect van „De Zilvermeeuw" een reden voor teleurstelling, nu de lange tocht met de Kerstpost in zoo onge- loofelijk korten tijd is volbracht, is de K. L. M. nog des te meer in staat geweest haar hooge zending op luchtvaartgebied te bewijzen. Aan directie en bemanning onze warme hulde. Dadelijk na de ontvangst van het bericht van de succesvol verloopen tocht van de „Pelikaan", heeft minister Colijn aan de bemanning van de „Pelikaan" te Bandoeng namens het Kabinet een telegram verzon den, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de bewondering voor de zeer bijzondere prestatie en dank gebracht voor de vol harding en toewijding, welke aan den dag is gelegd. Blijkens het eindverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den in voer van ongesmolten dierlijk vet, werd alge meen verklaard, dat men zich met den daarin voorgestelden maatregel kon vereenigen. Wel achtte men het waarschijnlijk, dat de werking ervan wederom zou moeten worden verlengd. Met het oog hierop verzocht men den minister, in overleg te treden met zijn ambtgenoot van Financiën ten einde te bevorderen, dat de in voer van niet voor technische doeleinden be stemden, eetbaren gesmolten reuzel worde be last met een recht', gelijk aan den accijns, welke wordt geheven van varkensvleesch. De Zondagmiddag-uitzendingen van den K. R O. via den Phohi-kortegolfzender verwer ven hoe langer hoe meer bekendheid over de geheele wereld en de groep Nederlanders (mis sionarissen e. a.) die naar dit wekelijksch pro gramma reikhalzend uitzien, groeit gestadig. Dit blijkt uit de rapporten en brieven, die den K. R. O. uit alle werelddeelen worden gezonden. Hieronder enkele stemmen van verre: Batavia N. O. I.. Seer. v. d. IKROS Op 24 September: ontvangst goed en zeer goed; het, glanspunt van dit programma was wel de uit zending vanuit Kadier en Keer. Deze uitzending (vanuit K. K.) was,zeer goed. Mgr. kwam prachtig en letterlijk te volgen door. Het uur van uitzending is voor Indië laat. Sumatra N. O. I. Even de mededeeling, dat ik met mijne hotelgasten en familieleden met zeer veel genoegen 16 Juli en 23 Juli naar uw radio-omroep heb geluisterd. Toespraken, >mu- ziek en voordrachten kwamen alle zeer 'goed door. Mijn hotel ligt op '4000 voet boven zeepeil in de bergen op Sumatra. Een 2 y, uur autorijden van de hoofdplaats Medan. Suriname Het is mij een genoegen u te melden, dat wij gisteren de Phohi met uwe uit zending goed gehoord hebben, soms zeer duide lijk. De melaatschen waren allen zeer in him schik en ze laten u groeten. Puerto Rico U. S. A. De uitzendingen der laatste Zondagen op den Phohi-zender zijn uit stekend. Uganda (Afrika) 27 Augustus: ontvangst uitstekend, weinig fading. Medan „Hoewel ik niet Katholiek ben, kan ik niet nalaten, u het volgende mede te dee- lende muziek en spraak- komen hier Zon dagsavonds altijd zeer duidelijk door; het weke lijksch praatje van den heer De Waart is altijd zeer interessant, hij heeft altijd zooveel nieuws te vertellen, dat »'ijhier in Medan nog niet wetende Kon. Harmonie uit Den Bosch kwam keihard door en ook de Band van Piet Lustenhouwer is steeds goed Curasao „Op den aangegeven tijd be gon men met den Pausmarsch. De muziek, ook van Marche populaire, was uitmuntend. Wij konden heerlijk volgen de wijding der Kruisen door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, alsmede de uit reiking ervan aan de Missionarissen. China De Rector van het Seminarie te Paotingfu (Sikwan) China schrijft: De stad Paotingfu is gelegen in Noord-China. ongeveer 145 Kilometers Zuid-West-Zuid van Peking. Ik ben hier in dit Apostolisch Vicariaat, toevertrouwd aan de Chineesche geestelijkheid ■sinds 1331, de eenigste Nederlander, en ik heb dus haast nooit de gelegenheid mijne moeder taal te spreken of te hooren spreken, zoodat de Phohi-zender uit Huizen voor mij ongeveer de eenigste, maar hechte band is, die mij met Holland vereenigt. Mijn hartelijke dank voor de gezellige uren die ik, in het hartje van China, en ver van mijto naaste landgenooten, met u kan doorbrengen. Nigera (Br. W.-A.) 24 October 1933 „Mo dulatie is goed; nu en dan lichte fading; uw program wordt op hoogen prijs gesteld." De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de verbouwers van fabrieksaardappelen, die ten kantore van het Regeeringsbureau voor de aardappelmeel- industrie te 's Gravenhage als gerechtigd tot het verbouwen van fabrieksaardappelen, oogst 1932 staan ingeschreven, uit het Landbouw crisis Fonds steun zal worden verleend. Blijkens het Reglement voor deze steunver- leening wordt aan verbouwers uitgekeerd een bedrag van 25 cents per H.L. vermalen aard appelen van 400 gram, met dien verstande dat de totale steunuitkeering per verbouwer-leve rancier met inbegrip van den reeds genoten steun volgens de wet van 5 Mei 1933 over de, in de najaarscampagne 1932 vermalen aardap pelen, niet hooger zal zijn dan 25 cents pei H.L. over een hoeveelheid fabrieksaardappelen, die ten hoogste mag bedragen 80 pet. van de fabrieksaardappelen door hem van den oogst 1929 aan de fabriek ter vermaling geleverd. De steungelden worden ter beschikking ge steld van de bij het Aardappelmeel Verkoop Bureau te Veendam aangesloten fabrieken. In de Vrijdag gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Den Haag zonder stemming aangenomen het voorstel van de voorloopige korting van 2 'A pCt. op de salarissen definitief te maken. Met 42 tegen 2 stemmen keurde de raad goed de afschaffing van den vacantietoe- slag. De stillegging van de periodieke verhoogingen werd z.h.s. aangenomen. Het voorstel van 'B. en W„ tot korting van de nieuwe 2 pCt. werd met 42 tegen 2 stem men goedgekeurd. Het religieuze leven! Wat wondere verschij ning in de wereld 1 Eeuwen lang bestaat het, constant hetzelfde, honderduizend beleven het, 't is over heel de wereld verspreid. Het is een leger met zooveel regimenten en cohorten, met zooveel uniformen en kleuren en vaandels en aanvoerders! Wie verklaart het moreele wonder? Van den eenling en van de menigte? Franciscus vierde zijn bruiloft met zijn Bruid de Armoede voor de kribbe t Religieuzen-leger leeft en werkt en strijdt onder commando's en leiding van het Goddelijk Kind het Koningskind van Bethlehem. De zusters Carmelitessen met haar leliën van eigen puur en verstorven leven, strooien rozen voor de kribbe, zij dienen Hem, Die rijk was en arm werd, Die als een Koning kon komen en als een klein Kindje kwam, Die een troon kon bestijgen en een kruis koos. In Amsterdam staat een van haar stichtingen, waar zij onverzorgde kindertjes verzorgen voor het KerstkindekeO, dat zij nu juist in zulke geweldige financieele moeilijkheden moesten ge raken, dat zij met haar soberheid nog door een harden geldmeester konden worden bedreigd: „betalen of eruit!" Katholieken van Nederland wij wisten wel gij zoudt niét dulden dat zij op straat zouden worden gezetdaar zou hulp komen! Wij zijn er bijnagij hebt nog een paar kansen om mee te doen. Als binnenkort die en kele duizenden nog bijeen zijnzoudt gij dan tot Uzelf willen zeggen: „Dat heeft Katho liek Nederland weer prachtig opgeknapt., maar ik deed er niet aan mee!" Gij hebt n°g kans deze weekToe! Pastoor v. d. Tuyn te Heemsede, Postgirorekening 180484 vraagt u dringendeen aalmoes.... een Carmelroos voor de Kribbel TOt nu toe is in totaal binnengekomen een be'" "'g groot f 15.414.24. In de elfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het half jaarlijksch overzicht opgenomen van de loonen van arbeiders in de metaalnijver heid, ditmaal betreffende het eerste halfjaar 1933. Vergeleken met het tweede halfjaar 1932 zijn de gemiddelde loonen in het eerste half jaar 1933 in vele gevallen lager. Deze daling wordt veroorzaakt door verder doorgevoerde uurloon -en tariefsverlagingen. Echter is, in tegenstelling met vorige half jaren, thans het aantal arbeiders toegenomen. Voor alle gemeenten te zamen is het aantal geschoolden met 11 pet., dat der geoefenden met 6 pet. en dat der ongeschoolden met 12 pet. gestegen. DEN HAAG, 22 Dec. Geslaagd de heeren C. Westerduin te Scheveningen en J. A. J. Weetink te Heerlen. De examens voor de akte wiskunde L.O. zijn afgeloopen. Je zegt, dat het circus niets meer ontvangt als gevolg van de politieke omstandighe den, maar hóe zit dat eigenlijk. Nou, de politici zijn toch onze grootste concurrenten. Mucha. keurd, is absoluut niet het geval. Reeds herhaalde malen werden den laatsten tjid hoeveelheden rund- en varkensvleesch, af komstig uit andere gemeenten van ons land voorzien van goedkeuringsmerken. door de ambtenaren van ons abattoir, aldus de direc teur, afgekeurd. Al de bedoelde feiten behooren tot het verle den en hebben geenszins op het heden betrek king. zoodat de eer en goede naam van het huidige Rotterdamsche abattoir in deze geheel buiten spel blijven, aldus, de directeur. Van politiezijde kon slechts hieraan worden toegevoegd, dat voorloopig geen inlichtingen over den omvang en den aard der tot dusverre vastgestelde fraudes kunnen worden verstrekt. De centrale recherche acht zoowel ontkenning als aanvulling overbodig en ongewenscht, daar door verdere publicaties het politie-onderzoek zeer zeker zou worden bemoeilijkt. Te Dongen is door den Inspecteur der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, in samenwerking met de politie, in een woonhuis, gelegen aan den Hoogeham en bewoond door den heer J. G-, een der directeuren van de N V. Bierbrouwerij „De Kroon" en grenzend aan genoemde brouwerij, een volledig distilleer- toestel in beslag genomen. Reeds langen tijd hadden de autoriteiten het vermoeden, dat in genoemde bierbrouwerij clandestien werd gedistilleerd. Thans had men zekerheid, dat nieuwe toestellen waren aange bracht. Den geheelen nacht heeft een zeven tal ambtetnaren de bierbrouwerij en het woon huis bespied. Tegen den morgen heeft men daarop een inval gedaan. Men vond de onder- deelen van een volledige distilleerderij, waar van de ketels reeds sporen van stoken vertoon den. Er werd proces-verbaal opgemaakt. De directeur van de brouwerij, de heer H. J. G. v. T., die in Antwerpen woonachtig was, is ter stond naar Dongen gekomen, en schijnt, naar wij vernemen, reeds een volledige bekenttenis te hebben afgelegd. Betreffende de aanvaring tusschen twee schepen, wordt nader gemeld, dat het s-s. „De lia". van de N.V. Vogeman te Rotterdam, dat onder Panameesche vlag voer, door de „Drecht- dijk" midscheeps aangevaren is aan stuurboord zijde. Onder het sloependek bevindt zich de hut van den kok. Bij de aanvaring drong de kop van de „Drechtdijk" diep door in deze hut, met het gevolg, dat de kok verpletterd werd. De ongelukkige was op slag dood. De door de „Delia" opgeloopen schade is vrij groot, maar bevindt zich geheel boven de wa terlijn. zoodat geen gevaar bestaat voor zinken. Het schip is aan boei 24 blijven liggen. De „Drechtdijk" is licht beschadigd aan den voorsteven. Vrijdagnacht heeft in de Oranje Nassau-mijn III een instorting plaats gehad tengevolge waarvan vier mijnwerkers werden ingesloten. Men is met het reddingswerk oogenblikkelijk begonnen en spoedig zoover gevorderd, dat den ingeslotenen voedsel kon worden toegereikt. Echter moest met de grootste voorzichtigheid worden verder gewerkt, daar gevaar voor ver dere instortingen niet denkbeeldig was. Te kwart voor één Vrijdagmiddag is men er in geslaagd de ingeslotenen te bevrijden. Zij waren ongedeerd Ook bij de reddingswerkzaamheden hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De directeur van de veemarkten en abattoir, dr. Houthuis, heeft Vrijdagmorgen in een con ferentie met vertegenwoordigers van de pers enkele mededeelingen gedaan, naar aanleiding van de berichten betreffende een mogelijke cor- uptie aan het abattoir. „De Telegraaf" deelt hieromtrent het volgende mede. Het paarden- vleesch, waarover men heeft gesproken, was niet an verdachte kwaliteit. Alleen zou op het oogenblik, dat de keurmeester der inspectie in de vleeschkraam aanwezig was. het opschrift Paardenvleesch" niet zichtbaar zijn aange bracht geweest. De directeur van het abattoir was niet gelijktijdig met den keurmeester op de markt aanwezig, zoodat geen woordenwisse ling in zijn bijeijn heeft plaats gehad. De kla ger beschuldigde den keurmeester van verschil lende frauduleuze handelingen gedurende vroe gere jaren bedreven. Een en ander werd door den directeur aan de bevoegde instanties gerapporteerd, hetgeen ten gevolge had, dat door de centrale recherche een onderzoek werd ingesteld in hoeverre de ge uite beschuldigingen op waarheid berustten. Omtrent het verloop van dit onderzoek kon nog niets worden medegedeeld. De veeartsen bacteriologen zijn hierbij in het geheel niet be trokken. Er is inderdaad getracht om herhaaldelijk in geslachte dieren de organen en lichaams- deelen van andere gezonde dieren op vernuftige wijze vast te maken. Maar werd dit ontdekt, dan is ook altijd het bewuste dier voor de con sumptie afgekeurd. Dat de keurmeesters een oog dicht deden blijft geheel voor verantwoor ding van de berichtgevers. Wat de knoeierijen met vleesch, bestemd voor de ziekenhuizen, betreft, kan niet worden ontkend, dat dit inderdaad is voorgekomen. Thans worden deze dieren door den directeur of den onder-directeur persoonlijk gekeurd en van de stempels voorzien. De schuldige hal knecht is daarvoor disciplinair gestraft. Het is gebleken, dat de keurmeesters in dit geval niets met 'de eigenmachtige stempeling te maken hadden. Dat op het Rotterdamsch abattoir ondeugdelijk vleesch wordt goedge- De commissie uit de Tweede Kamer onder voorzitterschap van oud-minister v. Dijk, aan welke is opgedragen het instellen van een on derzoek naar de feiten, welke in verband met de N.V. Spoorhout en het Grondbaggerbedrijf te Linge bij de gedachtenwisseling over cje Rijksbegrooting ter sprake 'zijn gebracht, is met haar arbeid begonnen. In de zitting van Vrijdag werd z. h. s. beslo ten eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, waaronder dat over de voorziening in het bestuur der gemeente Beerta en dat der aanvulling van de Omzetbelasting. De vergadering wordt daarop verdaagd tot Woensdag 27 December 's middags 1 uur.' De minister van Waterstaat heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen mee gedeeld, dat hij met het oog op den naderen den datum van 1 Januari 1934 spoedshalve aan de Koningin een ontwerp-besluit ter bekrach tiging heeft voorgelegd, waarbij de datum van herziening van het reglement dienstvoorwaar- den nader wordt uitgesteld tot 1 Maart 1934. De directie heeft, aldus de „N.R.Ct.", in ver band hiermee den personeelsraad uitgenoodigd tot een bespreking op 28 dezer over een loons verlaging. paat de goedkeuring op hare statuten ont vangen. De Koninklijke goedkeuring werd eveneens verwregen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft tot secretaris der vereeniging benoemd Pater Drs. A. J. Wessel, Rector van het St. Ignatius-College te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, aan den secretaris tevens de directie van het bureau der ver eeniging op te dragen. Deze benoeming zal van groote beteekenls blijken voorhet R.K. Ziekenhuiswezen in Ne derland. Thans kan met kracht worden voort- gewerkt aan het doel der vereeniging: zooveel mogelijk den bloei van het R.K. Ziekenhuis wezen te bevorderen en te verzekeren en de belangen harer leden in alle richtingen te be hartigen. Tot Geestelijk Adviseur der vereeniging werd benoemd Rector C. J. J. Terwisscha van Scheltinga te Utrecht. Vrijdagmorgen is op het fabrieksterrein van de margarinefabriek van Van den Bergh aan de Nassaukade te Rotterdam, een chauffeur, de 23-jarige L. de Reus uit de Klosstraat, die koolasch moest verwerken, verongelukt. De koolasch geen gruis maar poeder wordt in een trechter gestort, welke van on deren met een klep is afgesloten. Onder de schuif wordt ën auto gereden en door opening van de schuif wordt de wagen dan geladen. De chauffeur was boven op de trechter aan het werk en moet toen, om de koolasch aan te stampen, er op gesprongen zijn. Hij is door de poeder heengezakt, in de trechter, welke vier meter diep is. Later werd hij vermist Bij ope ning van de klep van de trechter werd de man gevonden. Het slachtoffer bleek te zijn overleden. Hij is in de poeder van de koolasch gestikt. De Vereeniging van R.K. Ziekenhuizen, die op 19 Juni 1.1. te Utrecht werd opgericht, mocht onlangs van het Doorluchtig Episco- Naar „De Volkskrant" verneemt, bestaat het voornemen om 't tot nu toe op ongeregelde tij den verspreide orgaan van het Comité voor R.K. Marinepersoneel om te zetten in een maandelijsch orgaan. In het laatst verschenen nummer herinnert de redactie er aan, dat het op 1 Januari 1934 juist twaalf en een half jaar geleden is, dat op initiatief van den voorzitter van het hoofdbestuur van Sint Christophorus is opgericht een comité dat tot dat doel zou hebben een fonds te vormen ten einde het zoo moeilijke werk der katholieke marine-mannen financieel te steunen. Het aantal donateurs is inmiddels gestegen tot rond 2250, waaruit wel geconcludeerd kan worden, dat de belangstel ling voor het werk der katholieke marine-man nen tot een beduidende groep is uitgegroeid. Vrijdagmorgen is in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam overleden de heer M. v. Oostrom, die Woensdag bij het auto-ongeluk op den Rijksweg te Overschie ernstige verwondingen bekwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 16