Verbetering pluimveestapel Brand gevolg van kwaadwilligheid Missionaris ter Zee NAAR TEELTREGELING HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct AANHOUDING VAN EEN MONTEUR WOENSDAG 27 DECEMBER Bij voldoende doorwerking zal al het pluimvee afstammen van goede dieren Eischen voor fokkers Wie is fokker? De eischen Machinist en kapitein Is al dan niet „boven de roode streepgestookt? Boven normaal Kwaad bloed IJSGANG IN DEN RIJN Kippen- en eendenhouderij r ggö|||§| lil De groote hoeveelheid ijs in den Rijn hij Oberivesel angstwekkende stijging tengevolge een Overbrugging Schie Algeheele overeenstemming zou bereikt zijn Kapitaalonteigenen d Zoo zal de couponbelasting werken V ermeerderingsbedrijven Het broeden Dekking der kosten De gearresteerde is syndicalist en reeds enkele jaren in dienst der gemeente Reparatiewerkzaam heden in vollen gang Taxi's favoriet BRANDSTICHTING Gepaard met diefstal "lerstel der verbinding Voor doktoren en patiënten De eerste Zeelieden-priester, de weleerw. heer J..G. Welsch, door Mgr. Aengenent gewijd Groote belangstelling bij eerste H. Mis Geen clementie voor Reerta Anders doet men onrecht aan verantwoordelijke bestuurders MAGISTER F. FRANKE O. S. A. BEDIEND Schip gestrand en weer vlot Enkele weken geleden is in de bladen een mededeeling verschenen, dat het in de bedoe ling lag om in de naaste toekomst het uit broeden van eieren aan regels te binden, ten einde zoodoende de grootte van den hoender en eendenstapel te kunnen beïnvloeden. Er werd tevens aangekondigd, dat de maatrege len zoodanig zouden zün samengesteld, dat ze een prikkel zouden inhouden tot verbetering van den pluimveestapel. Thans Is een Koninklijk besluit, waarin de bedoelde regeling is neergelegd in het Staats blad afgekondigd. In dit K. B. wordt o. a. onderscheid gemaakt tusschen „fokkers", „houders van vermeerde- ringsbedrfjven" en „kuikenbroeders". De gedachtengang, die hierbij voorgezeten heeft, is de volgende: De „fokkers" hebben tot taak de kwaliteit van den pluimveestapel te verbeteren. Het materiaal, dat zij zelf niet kunnen verwerken, gaat naar vermeerderingsbedrijven, wier werk zaamheid bestaat in het vermenigvuldigen er van. De broedeieren, die op deze bedrijven ge raapt worden, zijn bestemd om te worden af geleverd aan bezitters van broedmachines, „de kuikenbroeders". De pluimveehouders betrekken van de laatste categorie het voor aanvulling en vernieuwing van hun stapel benoodigde materiaal. Op deze wijze zal dus, indien de regeling voldoende is doorgewerkt, al het pluimvee af stammen van de goede dieren, die op de be drijven der „fokkers" aanwezig zijn. Dit zal, in vergelijking met den tegenwoordigen toestand, zeer zeker een groote verbetering zijn. Fokker is hij, die door de voor de uitvoering van deze regeling in het leven ge*iepen Crisis organisatie, de Nederlandsche Pluim-eecentrale, als zoodanig is erkend, voor welke r*kenning aan bepaalde eischen moet zijn voldaan, terwijl zekere verplichtingen, de verbetering van den piuimveestapel betreffende, moeten worden na gekomen, wanneer erkenning heeft plaats gé- had. Dé eischen voor erkenning houden o. m. in, dat een goede pluimveestapel aanwezig moet zijn, waarbij controle op den leg plaats heeft gehad door middel van valnesten; voorts moe ten de dieren doelmatig gehuisvest zijn en be schikken over vrijen uitloop of over voldoend groote rennen. De „fokkers" zijn verder verplicht geen ander pluimvee te houden dan wat afkomstig is van het eigen bedrijf of van een anderen „fokker", terwijl zij uitsluitend eieren mogen uitbroeden, die op het eigen bedrijf of dat van een anderen „fokker" geproduceerd zijn. en 50 cent per 100 stuks voor eieren afkomstig van vermeerderingsbedrijven. Of de heffing op „andere broedeieren" misschien in de toekomst niet hooger wordt, dient te worden afge wacht. Ten dotte kan nog worden medegedeeld, dat tot dusverre bij de inventarisatie een totale broedcapaciteit werd opgegeven van pl.m. 12 millioen eieren, d. w. z. dat, indien alle broed machines tegelijk werden gevuld, 12 millioen broedeieren noodig zouden zijn. Voorheen wer den de machines per jaar gemiddeld 4 5 maal gevuld. De broedcapaciteit In Gelderland bedraagt bijna de helft van de totale hoeveelheid. De regeling hierboven vermeld, zal worden uitgevoerd onder contróle van den daartoe aan gewezen regeeringscommissafis ir. J. G. Tuk ker, „Spelderholt" te Beekbergen, gemeente Apeldoorn. De Raad voor de Scheepvaart heeft Zater dag onder leiding van prof. B. M. Taverne het onderzoek voortgezet inzake de klacht, welke is ingediend door een gewezen machinist van den stoomtrawler „Rijnstroom" UM. 86 tegen den kapiteiii van dit vaartuig ter zake van het eischen, althans bevorderen of toelaten, dat op dezen stoomtrawler in den zomer van 1933 de veiligheid van den stoomketel werd vastgezet en dat boven de roode streep werd gestookt. Tot hen, die in deze zaak gehoord werden, behoorde wederom de machinist K„ die is ge detineerd naar aanleiding van de bekende zaak van het wegbrengen van de „Spaarnestroom", alsook een tweede man, die wegens dit mis drijf in voorarrest zit, de 21-jarige B. Deze had op de „Rijnstroom" als stoker gediend. Laatstgenoemde verklaarde dat op een der rei zen van de „Rijnstroom" tijdens het visschen met z.g. Fransch patent, de spanning van den ketel tot 19 atmosferen was opgevoerd, of wel 7 atmosferen boven den maximum druk. Ge tuige had dit geconstateerd op zijn wacht, op een dag in Augustus, des morgens te half zes of zes uur. Hij was toen naar het dek gegaan om te waarschuwen. Er werd toen geantwoord: Even wachten, eerst den boel klaar maken! De machinist K., die in zijn kooi lag, is toen naar de stookplaats gegaan. Volgens getuige is het K, geweest, die de veiligheid had vast gezet. De machine maakte 20 toeren meer dan normaal. Zelf is getuige ook wel aan de veilig heid geweest, doch alleen om de belemmerin gen los te kloppen, zoodat de spanning ver minderde. Gedurende de eerste reizen van de .Rijnstroom" werd de veiligheid met behulp van een stukje hout vastgezet; volgens getuige kon de druk daarmede tot 15 atmosferen wor den opgevoerd. Gedurende de bewuste reis zijn de doppen van de veiligheid losgemaakt en deze is daarna vastgezet met behulp van een beugel en een borgplaat. Het losmaken van de doppen ge schiedde gewoonlijk dadelijk nadat het schip buiten de pieren was. De schipper was aldus getuige van dat alles op de hoogte. Als hij zei dat er meer slagen gemaakt moesten wor den en ik hem antwoordde dat er dan bover. de roode streep gestookt moest worden, zei hi,;: Dan stook je er maar boven! De hem aangewreven beschuldiging dat hij dienst zou hebben geweigerd, wees getuige van de hand. Hij had alleen tegen den schipper gezegd: Als ik een extra sneetje brood krijg, krij gen de vuren een extra schepje! Het feit, dat er boven den maximum druk gestookt werd, was, naar get. verklaarde, ook den reeder P. bekend. Dat gebeurt trouwens vrijwel op alle trawlers, aldus deze getuige, die 1 nog aan deze verklaring toevoegde dat de beugel, waarmee de veiligheid wordt vastgezet, niet speciaal wordt weggestopt. Hij wordt soms zoo maar in een kast gegooid. Over de controle door het Stoomwezen zou get. ook nog wel wat kunnen zeggen. De machinist K. betwistte desgevraagd, de juistheid van de uitlating van den stoker dat hij op de bewuste reis de veiligheid heeft vast gezet. Het afhalen van de koppen geschiedde op order van den schipper en den .reeder. Het lid van den raad, de heer Wijdenaar: Zat er tusschen jullie en den reeder niet een beetje kwaad bloed? 't Is wel een beetje gek, dat jullie plotseling niet meer boven de roode streep wilden stoken, terwijl het vroeger ge regeld werd gedaan. Get. B. ontkende, dat er van een bepaalde grief tegen den reeder sprake was, wel heeft hij grieven in de zaak van de „Spaarnestroom", waarover hij te bevoegder plaatse nog de noo- dige mededeelingen zal doen. Nadat nog een matroos van de „Rijnstroom" verklaard had. te weten dat op dezen trawier boven de roode streep werd gestookt, werd ge hoord de heer P. P. te Katwijk-Binnen, kruide nier en waarnemend reeder van de .Rijn stroom". Aangezien hij ten nauwste bij deze zaak is betrokken, werd hij niet onder eede gehoord, doch kreeg een ernstige waarschuwing om de waarheid te zeggen. Hij deelde mede dat zijn vader en diens neef de eigenlijke directeuren waren. Dat op de „Rijnstroom" boven de roode streep werd ge stookt, was hem naar hij zeide niet be kend. De machinist zeide, desgevraagd, dat vóór het vertrek van de „Rijnstroom" de schipper, in het bijzijn van den heer P., gezegd heeft: Als we niet boven le roode streep kunnen stoken, kunnen we wel thuis blijven. De heer P.: „Daar weet ik niets van; ik weet wel dat K. flink kan liegen. Ik weet ook niet dat er op de „Rijnstroom" een beugel was; ik weet niet eens hoe zoo'n ding er uit ziet!" De voorzitter: Dat is anders wel heel vreemd; ik kan u verzekeren dat er zoo'n ding aan boord was! Nadat tenslotte het geven en weer intrekken van het ontslag aan den stoker nog ter sprake was gekomen, werd besloten, zulks mede op verzoek van den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, den heer C. Fock, dat nog nadere getuigen zullen worden gehoord. Namens den Minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoe ring van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 25 t/m 30 December 1933 is vast gesteld op 10 cents per 100 stuks uit te voeren versche eendeneieren. Voor kippeneieren zal geen uitkeering plaats vinden. De minister van Waterstaat heeft Zaterdag ochtend een bezoek gebracht aan Overschie. Het verluidt, dat volledige overeenstemming is bereikt omtrent de overbrugging van de Schie. Overschie krijgt een hoog open viaduct. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een couponbelasting wordt ontleend, dat versêhei- dene leden in beginsel bezwaar tegen dit wets ontwerp hadden. De couponbelasting is niet een belasting naar draagkracht en past theoretisch niet goed in ons belastingstelsel in het algemeen. In prin cipe zal, zoo betoogden sommige leden, deze belasting kapitaalonteigenend werken. Im mers, het bedrag zal onmiddellijk worden geka pitaliseerd en de huidige effectenbezitter zal deze waardevermindering moeten lijden. Wan neer het vertrouwen van buitenlanders in eigen beleggingen hersteld zal zijn, worden Neder landsche papieren minder aantrekkelijk, omdat het niet zeker is, dat deze belasting in ae toe komst niet zal worden verhoogd. Maar juist omdat ook buitenlandschee hou- Vootr erkenning door de Nederlandsche Pluim veecentrale als „houder van een vermeerde- ringsbedrijf" wordt geëischt, dat de op het be drijf aanwezige dieren van goede kwaliteit zijn en afkomstig van een fokker. Voorts moet de huisvesting doelmatig zijn. Een zeer voor name eisch is hierbij, dat voor kippen ruime uitloopgelegenheid aanwezig is. De d.e- ren moeten geheel vrijen uitloop hebben of grasrennen van ten minste 15 M2. per vol wassen dier. Zulks is van zeer keel belang om broedeieren te kunnen rapen van goede kwali teit. Pluimveehouders op boerderijen zullen aan deze bepaling in de meeste gevallen gemakke lijk kunnen voldoen. Valnestcontröle wordt voor vermeerderingsbedrijven niet geëischt. Op de bedrijven van „fokkers" zullen bij de kuikens, onmiddellijk na het uitkomen, kuiken- merken worden aangebracht. Jonge hennen of eenden, welke na 1 November 1934 op vermeer deringsbedrijven worden aangetroffen, zullen dus alle van bedoelde kuikenmerken moeten zijn voorzien. Bij verkoop van dieren met vleugelmerk aan anderen dan „fokkers", zal de „fokker" het merk vóór de aflevering steeds dienen te ver wijderen. Hierop bestaat slechts één uitzonde ring nX voor hanen of woerden, die aan .hou ders van meerderheidsbedrijven" worden afge leverd. Voor erkenning als „kuikenbroeder" kan ieder in aanmerking komen, die verklaart de voor schriften te zullen nakomen. Erkenning als „fokker" houdt tevens in erkenning als „kui kenbroeder". Het is de bedoeling dat de „kuikenbroeders" op den duur alleen als broedeieren zullen ge bruiken: eieren die van bedrijven van „fokkers" en van vermeerderingsbedrijven afkomstig zijn. Het broeden zelf is eveneens aan regelen ge bonden. Het zal n.l. alleen mogen geschieden in machines, welke het eigendom zijn van de crisisorganisatie, de „Nederlandsche Pluimvee centrale", die de machines op bepaalde voor waarden aan „kuikenbroeders" in bruikleen af staat. Ten einde zulks mogelijk te maken is de volgende weg gevonden: De aflevering van kuikens zal uitsluitend mo gen geschieden in doozen, die voorzien zijn van banderolles, welke op zoodanige wijze moeten zijn aangebracht, dat opening van een doos niet mogelijk is zonder dat de banderolle beschadigd wordt. Het vervoer van kuikens in verpakking zonder banderolle is voortaan verboden. Het broeden van eieren van Noordhollandsche Blauwen is in vollen gang en om stagnatie te voorkomen zullen zij, die hun machines aan gaven voor de inventarisatie en eieren van Noordhollandsche Blauwen willen uitbroeden, het eerst voor erkenning in aanmerking Komen. Hiermee zal onverwijld een aanvang worden gemaakt. Ter deKKlng van de aan de hierboven bespro ken maatregelen verbonden kosten zal voor alle eieren, die in de broedmachines worden ge legd, een bedrag van 1 cent per stuk aan de Centrale betaald moeten worden. Voorloopig zijn de reducties vastgesteld op 95 cent per 100 stuks voor eieren afkomstig van „fokkers" Zooals wij reeds in het kort in een deel onzer vorige edities hebben medegedeeld, is de politie op last der justitie er toe over gegaan een monteur van den Gemeente lijken-telefoondienst, te arresteeren, op vermoeden, dat hij den brand, welke Vrij dagavond in de telefoon-cratrale heeft ge woed, gesticht heeft of dat hij daaraan medeplichtig is geweest. De arrestatie is geschied naar aanlei ding van het onderzoek, dat de politie daar ter plaatse heeft ingesteld, onder lei ding van den commissaris van het bureau Warmoesstraat ,den heer Hoogenboom, in tegenwoordigheid der substituut-officieren mr. De Blécourt en mr. Overbosch, en wan den politie-scheikundige van Ledden Hulse bosch. Na een conferentie op het hoofdbereau van politie, welke tot zeer laat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag duurde en waaraan ook deelnamen de hoofdcommis saris de heer Versteeg, en de officier van justitie mr. dr. Van Thiel, zijn verschil lende rechercheurs van de recherche en de mobiele brigade van de centrale recherche er op uitgegaan om de gangen van verschil lende personen na te gaan. Een en ander had tot gevolg, dat er twee aanhoudingen geschiedden en wt4 van twee monteurs, die Vrijdagmiddag in de splltsingskamer had den gewerkt. Een van hen is na langdurig verhoord te zijn, weer los gelaten, doch het verhoor van den ander gaf den officier aanleiding een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit te vaardigen. Van het hoofdbureau is hij naar het bureau War- moesstraat overgebracht en aldaar t» ge sloten. Wij vernamen, echter, dat hij alle schuld blijft ontkennen. Er zijn echter verschil lende aanwijzingen, die rechtvaardigen, dat hij in verzekerde bewaring blijft. De arres tant is syndicalist. Op onze vraag of er meerdere personen bij de brandstichting betrokken kunnen zijn, wilde de politie geen nadere mededeelingen doen. De mon teur is reeds eenige jaren in dienst der gemeente. Zijn arrestatie werd, zooals begrijpelijk, zeer druk door het personeel van de G. T. besproken. Zeer hard heeft de technische dienst van de G. T. Zaterdag gewerkt en met succes, want Zaterdagavond was het mogelijk geworden, dat het hoofdbureau van politie met een eigen di recte lijn de verschillende sectiebureaux kon bereiken. Toch blijft er voor dezen dienst nog groote stoornis daar de posthuizen en ook de bureaux, welke niet met een directe lijn met het hoofdbureau verbonden zijn, onbereikbaar blijven. De schade, veroorzaakt door den brand In de splitsingskamer van de Centrale Noord, wordt geraamd op zes ton! De brand, die het hart van de telefoon cen trale 4 verwoestte, heeft de hoofdstad zoo als Zaterdag wel duidelijk is gebleken voor zeer groote moeilijkheden geplaatst. De duizen den uitgevallen verbindingen brachten de tal loos velen particulieren zoowel als handels- menschen die het telefonisch contact als de gewoonste zaak ter wereld beschouwen, tot an dere, meer waardeerende gedachten over de te lefoon De taxi's beleven een gulden tijd; zij rijden af en aan door de stadswijken en brengen al dus de verbindingen tot stand, waarin de tele foon te kort schiet. Met het opruimtngswerk van de ruïne in de splitsingskamer der centrale is Zaterdag on der groote belangstelling van de zijde van het publiek een aanvang gemaakt. Van de groote handelszaken zijn verscheidene aangesloten en bereikbaar op de centrale 3de Rotterdamsche Bankvereeniging is echter in de stad geheel geïsoleerd. Met dat al krijgt uiter aard de telegraaf meer werk, méér feitelijk dan zij afkan; ook hebben verscheidene groote in stellingen een „post" uitgezet op het hoofd postkantoor, zulks voor het interlocale verkeer. Een voordeel is, dat de Beursvacantie is Inge treden; in vier dagen kan er heel wat gebeuren, terwijl er tijd beschikbaar is voor het treffen van voorbereidende maatregelen, indien ook het voorloopig herstel van de ramp lang op zich zou laten wachten. Den geheelen dag na den brand bleef de be langstelling vóór het gebouw der Centrale bij zonder groot. Onafgebroken stond een dichte haag menshen in de Spuistraat op het tegen overliggend trottoir op te zien naar de drie vensters van de splitaingskamer, die nog duide lijk sporen vertoonden van het vuur, dat er fel had uitgeslagen. Het gebeurde gaf aanleiding tot levendige discussies. Binnen het gebouw heerscht een ononderbro ken bedrijvigheid, wat tegen den avond nog wordt geaccentueerd door de verlichte vensters, die scherp afsteken tegen de rustige duisternis rondom. En terwijl Amsterdam slaapt en straks de feestdagen viert, wordt hier gewerkt en ge zwoegd, om binnen den korst mogelijken tijd het groote ongerief te herstellen. De monteur van de Gemeentetelefoon, die gearresteerd is in verband met den brand in de telefooncentrale aan de Raadhuis straat, bleef gedurende de Kerstdagen in ar rest aan het bureau Warmoesstraat. Aanvankelijk is de arrestant, die halsstar rig blijft ontkennen dat hij den brand heeft gesticht of daaraan medeplichtig is, uit pro test tegen het feit dat hij niet in vrijheid wordt gesteld, een hongerstaking begonnen. De commissaris van genoemd bureau, de heer L. Hoogenboom, heeft hem bezocht en naar aanleiding van het feit, dat de man geen voedsel tot zich wil nemen, maatrege len getroffen. De Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst werd gewaarschuwd en de mon teur kreeg aan het bureau op gezette tijden bezoek van een geneesheer, die zijn gezond heidstoestand controleerde. In verband met zijn arrestatie mag er nog op gewezen worden, dat de justitie het uitermate vreemd vindt dat de monteur, toen hij zich ir. de centrale bevond, niet dadelijk naar de split singskamer is gegaan, waar kleeren van hem lagen, op het oogenblik dat het brandalarm werd gegeven, doch wel een collega heeft opgebeld van een andere centrale. Deze laatste is ook syndicalist. Zondagmiddag om vijf uur heeft de mon teur zijn houding van verzet opgegeven en weer voedsel tot zich genomen. Maandagmorgen heeft de commissaris van 't bureau Warmoesstraat, de heer L. Hoogen boom, den arrestant in dit bureau opnieuw een verhoor afgenomen, waarbij de commissaris hem erop gewezen heeft, ciat hij door een hongersta king of door andere middelen van protest zijn zaak op geen enkele wijze dient. De monteur gaf in dit verband toe dat hij uitsluitend als protest tegen het feit. dat hij wordt vastgehou den, voedsel heeft geweigerd, doch later had in gezien dat het beter was niet bij deze houding te volharden. Op vragen van den commissaris met betrekking tot den brand bleef de arrestant hardnekkig ontkennen, dat hij dezen zou hebben gesticht, of daaraan op een of andere wijze me deplichtig éou zijn. üers worden getroffen, vervalt de compensatie, die anders vraag en aanbod van buitenland- sche zijde zou bewerkstelligen tegen waarde vermindering ten gevolge van deze belasting van Nederlandsche papieren. Tegenover deze beschouwingen voerden an dere leden aan, dat een sluilende begrooting, met behulp ook van deze belasting, wel zooda nig het vertrouwen in Nederlandsche papieren zal doen toenemen, dat de koers der effecten daardoor meer omhoog zal gaan, dan die zal dalen ten gevolge van de couponbelasting. Als verder bezwaar werd opgemerkt, dat de staat, nu Nederlandsche staatspapieren niet zijn vrijgesteld, in werkelijkheid aan de ge waarborgde rente tornt. Andere leden achtten een couponbelasting niet gewenscht met het oog op den druk op de kleine spaarders. Veel tegenstanders van het wetsontwerp meenden echter, dat de couponbelasting nood gedwongen als onvermijdelijk kwaad tijdelijk moet worden aanvaard. Zondagavond bemerkten bewoners van een boerenhoeve in de Sloterpolder achter den Slo- terweg, dat er brand was ontstaan in een boe renwoning op eenigen afstand van hen gelegen. Men had de bewoners enkele uren geleden uit zien gaan. Men spoedde zich er heen en wist het huis binnen te komen; het bleek dat in de huis kamer de vlammen reeds fel oplaaiden. Met ver eende krachten wist men het vuur meester te worden. Ondertusschen hadden andere omwo nenden de eigenaars gewaarschuwd. Toen deze [huis kwamen ontdekten zij, dat aan de ach terzijde van de woning een ruit was ingedrukt. Bij nader onderzoek bleek, dat een kistje met familie-papieren gestolen was. De politie van het bureau Overtoom was spoedig ter plaatse en stelde een voovioopig onderzoek in. Van omwonenden vernam men dat men in den vooravond een man de wo ning had zien verlaten. Den volgenden morgen werd het onderzoek door inspecteur Glasius voor [gezet. Men kwam tot de ontdekking dat de dief na het plegen van den diefstal een blik petroleum in de kamer had uitgestort. De po litie zet het onderzoek in een bepaalde rich ting voort. Vanmorgen tien uur wordt hij overgebracht naar het Paleis van Justitie, waar hij door den officier zal worden gehoord. Inmiddels bleef het groote aantal technici en ingenieurs van de Rijks- en Gemeentetelefoon nog steeds met onverdroten ijver aan den arbeid, teneinde de hoofdstad uit haar isolement te be vrijden. Alles wordt erop gezet om na de feest dagen, als handel en industrie hun rechten weer opeischen, waarbij uiteraard de telefoon een zeer belangrijke functie te vervullen heeft, althans 't interlocale verkeer weer te doen functionneeren. Verder slaagde de technische dienst er reeds Zondagmorgen in, verschillende brand- en po- litiemelders in het geïsoleerde gebied te herstel len. Het werd den ambtenaren en werklieden, die hun Kerstdagen moeten opofferen in het be lang van overheid en publiek, bij hun zwaren arbeid steeds duidelijker, dat Amsterdam met dezen brand door een ware ramp is getroffen en dat tallooze abonné's der gemeentetelefoon nog geruimen tijd geduld zullen moeten oefe nen alvorens ook voor hen het telefonisch ver keer weer volledig zal zijn hersteld. Een bezwaar is o.m. dat het vele materiaal, dat voor het her stel der schade noodig is, niet onmiddellijk voorhanden is, ofschoon het Rijk en enkele groote ondernemingen volle medewerking ver- leenen. Wat de behoefte aan kabels betreft, kon de N. V. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam daarin ten volle voorzien. Zondag nacht heeft men in deze fabriek tot twaalf uur des nachts doorgewerkt en nadat enkele leden van het personeel onder leiding van hun superieuren Zondag de noodige voorbereidingen hadden getroffen werd Dinsdag in de afdeelin- gen, welke zich met Kabelfabricatie bezig hou den weer op volle capaciteit gewerkt. Enkele ondernemingen, die kabelmateriaal hadden besteld deelde de directie -der Draad- en Kabelfabriek mede, dat zij van deze bestel lingen voorloopig afstand doet terwille van den dienst der gemeentetelefoon te Amsterdam. In het gestoorde telefoongebied in de binnen stad kunnen de reeds gepubliceerde telefoon posten aan de kabelhuisjes der G.E.W. (voor zoo ver nog van bewaking voorzien) behalve voor brandaanzegging, ook worden gebruikt voor mel ding van storing in de electriciteitslevering. als- politie en andere gemeente-diensten. Aan de overzijde van het IJ kunnen storin gen enz. worden gemeld via den Brandweerpost Plaatijzerweg, de telefooncentrale W'"gerdweg en bij den portier der Electrische Centrale Pa paverweg. De Centrale Doktersdienst te Amsterdam (Amsteldijk 122) maakt bekend, dat tijdens de telefoonstoring zij haar telefoonnummers 28776 en 28996 geheel belangeloos beschikbaar stelt voor alle doctoren, tandartsen en patiënten te Amsterdam. Z. H. E. Mgr. Aengenent heeft er prijs op ge steld, om aan den eersten missionaris ter zee, J. G. Welsch, de H. Priesterwijding toe te die nen. Zaterdag is dit geschied in de kapel van het Groot Seminarie Warmond. Zondag droeg de Neomist zijn eerste H. Mis I op in de kerk van den H. Dominicus, Spuistraat' Amsterdam. Hij werd daarbij geassisteerd door Pater Adrianus, O.M. Cap. als diaken. Pater Hanratt, CSSR, als subdiaken en den eerw. heer P. v. d. Heuvel als ceremoniarius Mgr. Th. Verhoeven uit 's-Gravenhage, die als pres byter assistens zou fungeeren, werd door ver traging van den electrischen trein opgehouden en kwam drie kwartier te laat. Evenzoo Mgr. Th. Bekkers uit Voorschoten. Onder de H. Mis hield P. Adrianus de feestpredikatie, terwijl het zangkoor op verdienstelijke wijze de Gregoriaan- sche Mis van den Dag uitvoerde. In het priesterkoor had nog P. Vriend S. J. plaats genomen. Eenige jongens van het oplei dingschip de „Pollux" vormden een eere- wacht op de trappen van het priesterkoor. Treffend was het, dat met enkele bestuurs leden alle werkende leden van het „Apostolaat ter Zee" van Amsterdam, Bussum en Haarlem tot de H. Tafel naderden. Alle dienende koor knapen waren scheepsbezoekers. Na de plechtigheid zongen de talrijke geloo- vigen het lied van de „Sterre der Zee". 's Middags werd in het clubhuis, Prins Hen drikkade een zeer druk bezochte receptie ge houden. Pater Adrianus, verwelkomde den eer sten missionaris ter zee in dit centrum van zeeliedenwerk en bood den Neomist het ge schenk aan, waartoe bestuur en werkende leden spontaan hadden bijgedragen. Onder de zeer velen, die hun gelukwenschen kwamen aanbie den, merkten wij op het Tweede Kamerlid Ch. v d. Bilt, notaris Luikx, den heer S. Wehmeier, Polux-jongens en zeelieden. Door dames en heeren werkende leden werd wederom het lied van de „Sterre der Zee" aangeheven. Het was een prettige stemming in de overvolle zaaltjes van het „Apostolaat ter zee". Diep bewogen sprak de Neomist een dankwoord. Pater Hanratt, CSSR, noemde het een histo rische dag en dat was het inderdaad, want er is thans een begin gemaakt met.de vorming van speciale priesters voor de zeelieden, een jam merlijk tekort, waarin zoo spoedig mogelijk in ternationaal dient te worden voorzien. Het adres der nieuwe stichting welke hiertoe de mogelijkheden schept, is: Lijnbaansgracht 48 Amsterdam. Aan de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot voorziening in bestuur der gemeente Beerta wordt ont leend, dat de regeering hoogst ongaarne naar het uiterste middel heeft gegrepen en niet dan nadat zij meende, voldoende geduld te hebben geoefend en de minder ingrijpende remedie te hebben uitgeput. In dezen tijd is elk woord ten gunste van hem, die niet krachtig genoeg is om zich boven zijn naasten gezichtskring te verheffen, wei nig minder dan gevaarlijk. Wie onder de tegenwoordige omstandigheden ook maar één oogenblik clementie pleit voor bestuurders als die in den raad van Beerta, doet onrecht aan al wie nu op verantwoorde lijke best uursplaatsen zich vaak onder groote opofferingen geheel geven aan de uiterst zwa re en ondankbare taak, die een juist begrip van bestuur hen op de schouders doet rusten Zoo lang dit besef in bestuurskringen niet volledig is doorgedrongen, moet de minister opkomen tegen vergoelijkend oordeel over wie als be stuurders zoo ernstig hebben misgetast. Volgens leden, die zich minder gemakkelijk met het wetsontwerp konden vereenigen, zou het financiëele te zeer voorop hebben gestaan. De minister vraagt zich af, of het mogelijk is, dat het aantoonen van verwaarloozing «an de huishouding der gemeente geschiedt zonder het bezigen van goeddeels financieele argumenten. Volkomen onjuist is de bewering, dat het Rijk de gemeenten op kosten jaagt. Het om gekeerde is waar. Het Rijk geeft millioenen uit voor doeleinden, welke de gemeenten feitelijk behoorden te bekostigen. Voor het aanwenden van het hier gebezigde uiterste middel moet er een aanzienlijk ernsti ger conflict zijn, dan financiëeele moeilijkhe den kunnen vormen." Er moet een onoverbrug baar bestuursconflict zijn. Dit te vermijden, is allereerst taak van de verantwoordelijke ge meentebesturen. Naar wij vernemen is de hoogeerw. patei- magister Fulgentius Franke, oud-assistent-ge neraal der Paters Augustijnen Zaterdag van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. De toe stand van den patiënt is zorgerliik. Maandagochtend is nabij Walsoorden het Zwitsersche motortankschip „Pula" gestrand. Sleepbooten van de Terneuzen Tugboat Com pany mochten het genoegen smaken het schip nog denzelfden avond om kwart voor tien vlot te krijgen, waarna het zijn reis heeft voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10