Buiteniandsche voetbal-varia Maak het Ugemakkelijk: Fraaie resultaten van Arsenal Berichten voor de Redactie V erkeersfonds DRIE DAGEN VOETBAL WOENSDAG 27 DECEMBER De gouden strijd van J. Langenus 't Gaat België niet voor den wind De Polen zyn niet mis De Duitsche competitie Vacantiel Internationaal voetbal in het nieuwe jaar Het belangrijkste evenement van het nieuwe jaar NAGEKOMEN UITSLAGFN K.N.V.B. NEDERLANDSCHE KEGEL- BOND Geen rayon- en districts-indeeling BOKSEN Rienes de Boer wint van Trollmann MOTORSPORT Nederl. Motorrennersbond Academische examens MGR. A. HERMUS Zilveren jubileum bij het Doofstommen-Instituut ONBEWAAKTE OVERWEG Een man gedood MARIKEN VAN NIMWEGEN Geslaagde opvoeringen in 's Bosch Buitenlandsch weeroverzicht De Spurs leden twee nederlagenf waardoor zij naar de vierde plaats tuimelden Groote voorsprong van Grimsby Town In de tweede divisie Het programma Spoorwegbouwbedrijf De aannemers blijven hun stryd er tegen voortzetten INBRAKEN TE OSS In de katholieke scholen R. K. MIDDENSTANDSBOND In het bisdom Haarlem UITGEWEKEN IN EEN BOCHT Motorfietsongeluk met doodelijken afloop PATER KRUGERS O.P. f Een ernstig verlies voor de Dominicaner provincie Onjuiste opzet CRISISMAATREGELEN De belangen der groote gezinnen John Langenus heeft als scheidsrechter een uitstekende reputatie en is ongetwijfeld een der bekwaamste arbiters, die wij kennen. Men her innert zich dat de Belgen ook de match Enge land contra Frankrijk kreeg te lelden, welke ontmoeting de vijftigste was in zijn loopbaan, als internationaal scheidsrechter. Ook tegen de Poolsche combinatie die zoowat hetzelfde was opgesteld als het elftal, dat tegen Duitschland te Berlijn speelde, heeft het elftal der Roode Duivels met 75 het onderspit ge dolven. Weliswaar waren de weersomstandig heden niet met de spelenden, magr desondanks leverde ook deze samenstelling van het Duive.s- elftal matige perspectieven voor 'n betere toe komst. De overgangsperiode nadert in het Bei- genland alzoo nog niet haar voltooiing. Nu is deze nederlaag voor de Belgen geen schande, omdat men vanwege de onbekend heid de Polen veel lager aansloeg, dan zij in werkelijkheid waard zijn. Wij waarschuwden er reeds voor, en deze waarschuwing bleek niet ongegrond, wat trouwens ook de kamp in Den Haag tegen een Hollandsche combinatie beves- tigde. Nu het Poolsche voetbal zijn voltooing nadert en de eerste successen werden verkre gen, zal men geleidelijk wel lot een inten siever contact komen, al ligt dit land in geo grafisch opzicht niet gunstig voor ons Westen en zal men zeker meer verbinding krijgen met Oostenrijk en andere Europeesche Staten uit die contreien. Tot besluit van dit jaar zullen we uit de Duitsche competitie de beide bovenste plaatsen publiceeren van de moest bekende vereer.i- gingen District Berlijn: Viktoria '89 12 9 2 1 20pnt. 37—13 Tennis-Borussla 11 8 1 2 17 pnt. 3921 District Saksen: Dresd. S.C. 10 9 0 1 18 pnt. 43—9 VfB. Leipzig 10 8 0 2 16 pnt. 39—12 District Westfalen: Schalke F. C. '04 10 9 1 0 19 pnt. 416 S. V. Höntrop 10 6 2 2 14 pnt. 41—16 District Beieren: F. C. Scheinfurt 12 7 3 2 17 pnt. 20—16 Miinchen 1860 11 7 2 2 16 pnt. 33—13 1. F. C. Nurnberg 13 7 2 3 16 pnt. 26—18 Zoo omstreeks deze dagen van Kerst en Nieuwjaar, is 't de geliefkoosde tijd voor de profs om op stap te gaan De competities wor den stilgelegd, welke periode ze zich ten nutte gaan maken om tripe te maken, in casu om den financieelen nood te ieenigen. In dit opzicnt spant Viktoria Zizkov bepaald de kroon, die in een tijdbestek van zes weken 22 wedstrijden heeft te spelen. Reeds thans bereiden de verschillende landen zich al weer voor op hun internationale wed strijden, waarmede in de eerste maand het nieuwe jaar wordt ingezet. De wedstrijden zijn: 14 Januari: DuitschlandHongarije. 19 Januari: TurkijeRoemenië. 31 Januari: BelgiëFrankrijk. 27 Januari: RoemeniëGriekenland. Het nieuwe jaar licht voor ons open nieuw en onbepaald. Wij zullen ons niet in bespiegelingen verdie pen, en slechts bepalen tot de feiten, nj. de Wereld-Voetbalkampioenschappen, die dit jaar in Italië worden verspeeld. Zoo'n Kampioens- tournooi is onbetwist het evenement, waarop de aandacht van elk land is geconcentreerd, en waarbij voetbalenthousiasten' of niet dc verrichtingen der landgenooten voigen. Zoo de deelnemende landen 33 in getal al niet aan de voorbereidingen zijn begonnen, wordt 62 2—2 5—2 AFDEELING I. 3e klasse De Volewyckers Zaandijk 20 Holland— EUnckwiik 25 4e klasse Zaanlandia Westzaan 33 Rivalen—SLTO 2—6 SNA—TDO Neerlandia Victoria SwlftAmstel APWC Amersf. Boys 08 Res. 2e kla«se Spartaan 2— AFC 2 2—1 Res. 3e klasse DWS 3—WA 3 11 SLTO 2QSC 2 02 Meervogels 2 Watergr. m. 2 12 Wllh. Vooruit 2 SNA 2 45 Zeebureia 3 Blauw Wit 4 6—1 AFDEELING IX 4e klasse HDVDSO 32 BTO—cromvliet 31 gj£p Delfia/DVK 0—1 Archipel Zwart Blauw 10 Res. 2e klasse BEC 2—HBS 3 2—7 Juniores. HDVS—Sparta 42 Neptunus Feyenoord 32 AFDEELING III 4e klasse Tubanters Lonneker 41 Dlerensche Boys Rewiod 3—4 Res. 2e klasse WVC 2—AZC 2 1—1 AFDEELING IV 3e klasse Vlisslngen 2 Breskens 20 met de komst van het nieuwe jaar het onder werp voor de elftal-samenstelling aan de orde gebracht. Intusschen hopen we, dat 1934 en voor -de beoefenaars, en voor de bewonderaars der voet balsport een jaar mag worden, dat na afloop met met een bijzondere decoratie in de geschie denis wordt opgeborgen. Op de in April gehouden jaarvergadering van den Ned. Kegelbond werd een voorstel van den Kegelbond „Hollands' Noordpunt" aangeno men, luidende als volgt: a. een commissie te benoemen ter bestu deering van het vraagstuk voor een geographi- sche rayon-indeeling; b. overleg te plegen met de aangesloten bonden; c. een concept-rayon-indeeiing aan de eerst volgende jaarvergadering van den Nederland schen Kegelbond voor te leggen. Door de algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Kegelbond werd als commissie aangewezen de Technische Commisie van den N. K. B. Deze commissie heeft zoowel de mogelijkheid van een rayon- als van een districts-indeeling onderzocht, en komt, voor wat de rayon-in deeling betreft, tot de volgende conclusie: Gezien de oneer omschreven bezwaren en de goede verstandhouding, die tot nu toe steeds tusschen clubs en bonden onderling heeft be staan, het exceptioneel voorkomen van geschil len als zich tusschen Alkmaar en Holland? Noordpunt hebben voorgedaan: stelt de Technische Commisie voor: geen vaste grenslijnen voor rayonindeeling aan te geven en de aansluiting van de verschil lende clubs bij de bonden al is deze voor verbetering vatbaar te handhaven, met dien verstande echter, dat het bestuur van den N. K. B zich het recht voorbehoudt aan te wij zen onder welken bond een nieuw aan te slui ten club ressorteert. Elke bond is dus verplicht het bestuur van den N. K. B. van iedere aanvrage voor aanslui ting in kennis te stellen, zoodat de betreffende bond eerst n& ontvangst van de accoordver- klaring van den secretaris van den N. K. B. de club pas als lid mag aannemen. Wat een districts-indeeling betreft, luidt de conclusie: Het indeelen van de bonden, aangesloten bi) den N. K. B., in districten is nog niet ge- wenscht, omdat: 1. een districtsindeeling, op welke manier ook, aan de bonden zeer veel geld zal kosten, het geen met het oog op de slechte tijdsomstan digheden niet gewenscht is; 2. door het invoeren van een nieuw systeem de bondenwedstrijd veel aan waarde kan ver liezen, doordat verschillende bonden niet zou den meedoen, terwijl nu alle bonden meedoen en Neerlands groote Bonde'idag reünie van geheel kegelend Nederland) verloren zou gaan. Wij zouden dus niets winnen, maar alles kun nen verliezen. 3. Geen enkele op- of aanmerking betreffende de tegenwoordige manier van het verkegelen van den bondenwedstrijd die trouwens pas één keer is toegepast doch slechts loftuitin gen zijn ingekomen. De Technische Commissie stelt daarom voor in het tegenwoordige systeem geen verandering te brengen. Het hoofdbestuur van den Ned. Kegelbond heeft zich met de conclusie van de commissie vereenigd. U moet ons Uw Nieuwjaarsannonce nog inzenden? Dan niet langer uitstellen, want de tijd begint te dringen. Vul nog vandaag onderstaanden bon in, die wij dan morgen in ons bezit kunnen hebben. Onderstaande annonce gelieve U te plaatsen in Uw rubriek „NIEUWJAARSGROETEN' Duidelijk met potlood invullen Adres Naam Voor drieduizend toeschouwers heeft de Ne derlander Rienes de Boer te Keulen een over winning behaald op den Duitscher Trollmann uit Hannover door een knock out in de zesde ronde. De Boer woog 78 Kg., Trollmann 71.25 Kg. Op de algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Motorrennersbond, welke dezer dagen te Den Haag werd gehouden, werd o.a. besloten, dat het lidmaatschap van nieuwelin gen voortaan weer verplicht zal worden ge steld, en dat in het seizoen 1934 een sterke actie voor meerdere populariseering van de grasbaansport zal worden gevoerd. Ook van de zijde van den Bond van Gras- baanbesturen werd dienaangaande medewerking toegezegd, zoodat verwacht mag worden dat verschillende banen weer tot het organiseeren van grasbaanraces zullen overgaan. Zoolang de stoornis in den Am- sterdamschen telefoondienst duurt, kunnen berichten, bestemd voor de Amsterdamsche redactie, telefo nisch worden doorgegeven aan het Rijkstelegraafkantoor te Amster dam, onder vermelding dat de aan vrage is voor de Vereenigde Ka tholieke Pers (De Tijd enz.). LEIDEN. Candidaatsexamen rechten, de heer A. Stuurman. Mgr. A. Hermus, Directeur van het Doofstom men Instituut te St. Michiels-Gestel herdenkt als zoodanig op 20 Juli van het komende jaar zfjn zilveren jubileum. Mgr. A. Hermus werd geboren te Klundert, 25. Febr. 1862, priester gewijd in 1887, en werd na professor te zijn geweest aan het Seminarie „Beekvliet", benoemd tot rector te Oerle, daar na in 1902 tot leeraar en in 1909 tot Directeur van het Doofstommen Instituut St. Michiels Gestel, als opvolger van Mgr. Terwindt. Maandagavond bemerkte spoorwegpersoneel op het station Delft dat aan de buffers van een der electrische treinen uit de richting Den Haag eenige overblijfselen van kleeren hingen. Bü het onderzoek dat de politie daarop instel de, bleek dat bij den spoorwegovergang „Het Haantje" een 38-jarig inwoners van den aHag door den trien was gegrepen en gedood. Aanwijzingen over den toedracht van het on geval ontbreken verder geheel. Tweede Kerstdag werd te 's-Hertogenbosch door de vereeniging „Roomsch Tooneel" de tweede opvoering gegeven van „Mariken van Nifwegen". De groote zaal van de Sociëteit „Casino" was ook op de galerijen geheel gevuld. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester der stad gaf door zijn aanwezigheid blijk van mede leven met het succes, dat reeds van de eerste uitvoering was uitgegaan. De groote belangstelling voor dit middel- eeuwsch zuidelijk tooneelspel bleek overvloedig. De hoofdrol werd door „Mariken" mooi weer gegeven, zooals Brabant het gegeven aanvoelt. Want in de zuidelijke steden met hun bijzon dere Mariavereering en vertrouwd met de om megangen en H. geschiedenis der middeleeuw- sche spelen, worden voor zulke opvoeringen eischen gesteld. Mocue, de duivel, de pastoor en andere spelers der hoofdrollen gaven een eenvoudige en goede vertolking van het boeiend gegeven, hoewel het Middel-Nederlandsch aan het publiek zijn moei lijkheden niet onthoudt. Er was veel applaus, stormachtig bij eenige zeer aangrijpende treffend gespeelde tafereelen. Een buitengewoon geslaagde uitvoering en een zéér welverdiend succes Het gebied van hoogen luchtdruk dat zoo lang in Noord-Frankrijk gelegen heeft trok zich gedurende de Kerstdagen naar het Zuid-Oosten terug en is thans geheel uit het waarnemings gebied verdwenen. In het Noord-Oosten begon zich Zondag een nieuw gebied van hoogen lucht druk te vormen, dat de baan der depressies naar Scandinavië blokkeerde en het doordringen naar het Zuid-Oosten en over het Zuidelijk deel van het vaste land van Europa bevor derde. Inmiddels is over het Oostzeegebied en Sen- EKCSBOV 1—7 BoelmeerHKI 01 Bossche Boys Capelle 61 ZWZVienna 24 Tongeire Helmondia 41 MSVRimburg 43 Res le klasse Eindhoven 2 PSV 2 5—1 Res. 2e klasse BW 3— Eindhoven 3 52 Wilhelmina 2 Helmond 3 72 St.m. Maurits 2 Groene Ster 2 30 Nederlandsche Voctbalbeker (2e ronde) West Frisla Sloterdtlk 13—1 EACAlk. Boys 33 ZeistZeeburgia 23 Furmersteyn BFC 3—2 Fokke Rapldltas 34 Helder— Oranje Zwart 32 Oosterpark JHK 0—0 DEC—WA 2—3 KVV-TIW 1—1 DWVOVVO 36 Bloemendaal Watergr.m. 31 RCA De Spartaan 35 HRCVerkade 10 RVCSVW 54 ASC—VOC 1—3 DunoDOL '20 UVSGouda 23 Hoek van Holland Hollandlaan 12 GFCDoetinchem 3 Winterswijk Doesburg 74 Rheden<—AVW 33 RodaEendracht 04 St.m. Maurits Schuttersveld 6—0 Sittard—AAC 7—0 Wilhelmina— Tiel 4—0 De Valk—TAC 3—3 Be QuickDoto 33 („De Telegr.") Wie wel het meest voldaan zal zijn, dat de Kerstdagen tot het verleden behooren is de groote trappers-familie, die in vier dagen tijds 53 wedstrijden te verstouwen kreeg. Natuurlijk wat de eerste divisie betreft. De -gebruikelijke sensaties zijn niet achterwege gebleven, doch alvorens hierop nader in te gaan, zullen we de ranglijst in beeld brengen, waarin het geheele Kerstprogramma is ver werkt: Arsenal 22 14 5 3 33 p. 41—20 Huddersfield T. 22 11 7 4 29 p. 51—34 Derby County 21 11 6 4 28 p. 4123 Tottenham Hotspur 22 11 4 7 26 p. 38—25 Manchester City 22 13 6 6 26 p. 3132 West Bromwich 21 9 5 7 23 p. 3429 Portsmouth 22 8 7 7 23 p. 27—24 Middlesbrough 21 11 1 9 23 p. 4142 Wolverhampton W.- 22 9 5 8 23 p. 4451 Sunderland 21 9 4 8 22 p. 4429 Blackburn Rovers 22 9 4 9 22 p. 4246 Aston Villa 22 9 2 11 20 p. 44—40 Everton 21 7 6 8 20 p. 3535 Sheffield Wedn. 21 9 2 10 20 p. 34—37 Newcastle United 21 6 8 8 20 p. 38—43 Birmingham 21 5 9 7 19 p. 2522 Leeds United 21 7 5 9 19 p. 3437 Liverpool 22 7 4 11 18 p. 39-44 Leicester City 21 6 5 10 17 p. 31—34 Stoke City 22 5 7 10 17 p. 31—44 Sheffield United 22 6 3 13 15 p. 28—58 Chelsea 21 4 3 14 lip. 28—47 Wanneer we thans de resultaten van de drie dagen voetbal nader onder de loupe nemen, moeten we in eerste instantie hulde brengen aan Arsenal. Dat is waarlijk groot werk, wat de boys van Chapman leverden: drie wedstrijden en drie overwinningen, waarvan twee op vreem den grond, n.l. te Sheffield en Leeds, om de derde zegepraal in successie op Highbury te be werkstelligen. Dit succes werd bereikt met de cijfers 31, 10 en 20, alzoo totaal 61. Be hoeft het verwondering, dat de aanhang van de Royal Arsenal Football Club buitengewoon ver heugd was, en de jongens na afloop van den laatsten match tegen Leeds United een spon tane ovatie brachten. Heel wat bedroefder is men op het White Hart Lane gestemd. Want twee nederlagen van de drie wedstrijden (tegen Blackburn Rovers werd met 3—1 gewonnen) deden de spurs naar de vierde plaats tuimelen. Met één slag zijn de mooie uitzichten op een dubbel Kampioenschap weggevaagd, want bij een achterstand van ze ven punten wordt deze illusie tot een desillusie. Huddersfield Town is thans op de tweede plaats gewipt. De Town oogstte vijf punten, wat ze ker 'n buitengewoon verdienstelijke prestatie is en waarvoor zij thans ook loon naar werken heeft gekregen. Tot groote teleurstelling van Derby Cóunty natuurlijk. Derbij heeft zoowel zichzelf, als hare bewon deraars geducht teleurgesteld. Eerst moest men Zaterdag al een veer tegen Sunderland laten, waarna Manchester City bij wijze van revanche er met 41 aan moest gelooven. Dit vergt blijkbaar te veel van het County team, want op deze zege volgde thans een 20-nederlaag te gen de City te Manchester. Trouwens, Manches ter City had iets goed te maken. Ziehier haar Kerst-menu: Wolverhampton WanderersManches ter City 80 Derby CountyManchester City 41 Manchester CityDerby County 20 Ook Aston Villa is weer in aanzien gestegen; de Villa noteerde twee overwinnigen en een ne derlaag, waardoor zij een volgens traditie on waardige plaats verbeterde voor een eervoller. Newcastle United behoort eveneens onder de „upper ten", die vier punten rijkerw erd, waar onder een sensationeele 73-overwinning op Everton in Goodison Park te Liverpool. De Toffees-club blijkt een weinig van streek. Hoewel de directors 't niet onderschrijven, of misschien niet willen onderschrijven, is de af wezigheid van Dixie Dean een geweldige han dicap. Dixie is dit seizoen allesbehalve fortuin lijk; eerst, in het begin van het seizoen die en kel-blessure, die hem belette vele Zaterdagen zijn medewerking te verleenen, en thans heeft hy in een van de hospitalen een operatie on dergaan. Goed Dixie mag ouder worden, hij mag tragerw orden in zijn bewegingen, zijn lu mineuze vondsten zijn nog onverbeterlijk, en een plaatsvervanger voor hem zullen de heeren met een kaarsje moeten zoeken. Tegelijk met het Kerstprogramma is ook het gedrang begonnen aan het einde van de rang lijst. Nu de helft van het geheele schema is afge werkt, begint de vrees voor het degradatiespook pas met recht te ontwaken. Eneen symp toom van deze vrees vinden we in de opleving van de Chelsea-ploeg. De club van Stamford Bridge vond slechts twee ontmoetingen gean nonceerd; een wonderlijke speling van het nood lot twee thuiswedstrijden, diedrie pun ten opleverden. Dat kan interessant worden, wan werkelijk achen we Chelsea in staat om voor een spannende, misschien wel sensationeele eindspurt.te zorgen. Let u maar op! Doch zoowel Sheffield United, als Stoke City roerden ook de trom. Beiden behaalden een over winning, waardoor zegden afstand tusschen het Londensche Chelsea nog konden bewaren. Daarnevens pakken zich donkere wolken sa men boven Leicester City en Liverpool, terwijl zelfs Leeds United en Birmingham zich voors hands niet veilig mogen achten. Want wij brengen nog even in herinnering, hoe Bolton Wanderers verleden jaar om dezen tijd dezelfde plaats innam als Birmingham thans doet, en tenslotte toch het kind van de rekening is ge worden. Die eindspurt zal gerust weer menig zweetdrupje kosten. Minstens evenveel als in de hoofdklasse is de tweede Divisie door de Kersttragiek bezocht. Vanzelfsprekend heben we hier slechts het oog gericht op de leidendeg roep. Grimsby Town heeft zich definitief losgemaakt, en is thans zes punten uitgeloopen. Voliè,. Grimsby Town 22 16 0 6 32 p. 59—30 Blackpool 22 10 6 6 26 p. 35—26 Bolton Wanderers 21 12 1 8 25 p. 40—32 Brentford 22 10 5 7 25 p. 49—38 Preston North End 22 10 5 7 25 p. 40—31 Bolton Wanderers heeft zich plots weer een keurige kans geschapen om zich onder het elite tweetal te scharen; de Bolton-lui zullen 't slechts betreuren, dat zij Zaterdag op eigen grond de eer aan Lincoln City moesten laten. Zooals men uit bovenstaand lijstje ziet, zijn er meerdere ernstige pretendenten, en is 't verschil in krach ten wel zeer minimaal. Spannende weken gaan we ook hier tegemoet. Voor a.s. Zaterdag gaat 't er even frisch op los, alsof er geen Kerst geweest is. Men zal de krachten meten in de volgende programma's: BirminghamArsenal. ChelseaStoke City. Derby CountyMiddlesbrough. Leeds UnitedBlackburn Rovers. Leicester City—Aston Villa. LiverpoolWolverhampton Wanderers. PortsmouthNewcastle United. Sheffield WednesdayManchester City. SunderlandHuddersfield Town. Tottenham HotspurSheffield United. West Bromwich AlbionEverton. Voorts is een goede remedie tegen oliebollen en een rum-grocje de volgende wedstrijden op Nieuwjaarsdag Blackburn Rovers—Tottenham Hotspur. EvertonDerby County. Manchester CityWest Bromwich. MiddlesbroughLeeds United. Newcastle UnitedLiverpool. Sheffield UnitedAston Villa. SunderlandChelsea. traal Europa de wind overal weer naar Zuid en Oost gedraaid en worden de vochtige lucht- massa's met hun temperatuur even beneden het vriespunt thans weer naar de kusten afgevoerd, waardoor ten onzent de toestand van nevelig en ebtrokken weer met temperatuur om of even onder het vriespunt aanhoudt. Alleen ver in het Noordoosten en in'het Al pengebied vriest het matig tot streng. In Zuid-Frankrijk viel zware, op de Britsche Eilanden matige regen. Het blijkt nu inderdaad, dat het den leden van den Aannemersbond ernst is om uitvoering te geven aan het genomen besluit, niet meer in te schrijven op de aanbestedingen door de Spoorwegen te houden voor de groote werken om Amsterdam. Toen Vrijdagmiddag de aanbe steding gehouden werd in zake het maken van den onderbouw voor drie overbruggingen voor dubbel spoor en verdere bijkomende werken na bij de voormalige Oosterdoksluizen te Amster dam, waarvan de kosten geraamd waren op f 790.000, bleek dat slechts één biljet was inge leverd en wel door het Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht voor f 719.000. Hoewel in de zaal ongeveer een zestigtal aan nemers aanwezig was, had dus geen van allen ingeschreven. De strijd in de bouwwereld tegen het Spoor wegbouwbedrijf duurt dus onverminderd voort. Te Oss hebben Donderdagnacht inbrekers een bezoek gebracht aan de R. K. Lagere scholen aan de Vierhoekstraat. In de lokalen hebben zij allse opengebroken en overhoop gehaald, doch maar zeer weinig ontvreemd, daar in de offer bussen, waarop de duieven het waarschijnlijk gemunt hadden geen geld aanwezig was. De daders zijn onbekend gebleven. Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem onder voorzitterschap van den heer C. j. G. Struycken te 's-Gravenhage Van den Minister van Justitie was bericht ontvangen van de verleening der Koninklijke goedkeuring op de nieuwe statuten van den Bond, per 13 November J?l., zoodat de nieuwe Bondsstatuten met ingang van dien datum in werking zijn getreden. Waar de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten doorgaat de aangesloten gemeentebe sturen op te wekken tot gecombineerden inkoop van diverse artikelen, ten schade van den mid denstand in de aangesloten gemeenten, zal aan den N.R.KM. worden verzocht hiertegen op doelmatige wijze stelling te kiezen. Stappen zullen worden gedaan om te bevor deren, dat de steun aan den tuinbouw niet alleen aan bepaalde crediteuren der tuinders ten goede komt, doch ook aan de mindenstan ders-leveranciers der tuinder». Zondagmiddag omstreeks drie uur is op de Logt bij Veldhoven een ernstig motorfietsonge luk gebeurd) waarbij de ongeveer 25-jarige on gehuwde timmerman J. Matthijssen uit Alphen en Riel ernstig werd gewond en in het zieken huis aan de gevolgen zijner verwondingen is overleden. Hij was met zijn zuster, die per rijwiel naast hem reed, op weg naar familie te Eindhoven. In een bocht moest hij uitwijken voor een sinaasappelenkar en door het slinge ren van het motorrijwiel kwam zijn zuster te vallen. Matthijssen verloor toen de macht over het stuur, kwam in een sloot terecht en vloog vervolgens tegen een telefoonpaal. Deerlijk ge wond werd de man opgenomen en nadat een geneesheer en een priester hulp hadden ver leend, werd hij per ziekenauto van den G.G.D. te Eindhoven naar het St. Josephsziekenhuis vervoerd. Daar is hij in den loop van den mid dag overleden. Mej. M. kreeg 'n ernstige hoofd wonde en is naar haar woning overgebracht. In den morgen van de Vigilie van Kerstmis is de Weleerw. Pater Christophorus Krugers, ka pelaan der H. Hart-kerk Kraayenhoflaan te Nij megen, overleden. Pater Krugers werd 5 Nov. 1873 te 's-Herto- genbosch geboren, maakte zijn humaniora op het Sc. Dominicuscollege te Nijmegen, trad 14 Sept. 1891 te Huissen in de Orde der Predik- heeren en werd 20 Maart 1898 te Utrecht pries ter gewijd. Nadat hij zich in Engeland op zijn toekomstige taak had voorbereid, werd hij be noemd tot leeraar aan het St. Dominicus-colle- ge te Nijmegen, waaraan hü tot 1912 verbonden bleef. Hij was daarna in verschillende parochies der Orde werkzaam en werd in 1925 benoemd tot assistent in de H. Hartparochie te Nij megen. Pater C. Krugers is de vijfde priester, die in enkele maanden aan de Hollandsche Domini canen-provincie wordt ontnomen, van - wie de eerste was zijn broer Pater Bertrandus Krugers, missionaris op Curacao, die daar 8 Oct. 1.1. overleed. De dood van Pater Krugers is een ernstig verlies voor zijn Orde-provincie en de H. Hart parochie te Nijmegen. Hij was een vroom reli gieus, een priester naar Gods hart, een stich tend voorbeeld voor zijn medebroeders om zijn innige godsvrucht, stipte plichtsbetrachting en vurigen apostolischen ijver. Wat hij in de volk rijke parochie van de Kraayenhoflaan met haar vele nooden heeft gewerkt en gezwoegd, is ten slotte alleen aan God bekend, maar ook zij die hem van nabij kenden, bijzonder de parochia nen, staan op om hem te prijzen en diep te treuren om zijn te vroegen dood. Apostolische zorgen deden hem zichzelf ver geten en midden in zijn werk sterven. R.I.P. r- j- an het door minister Reymer op 25 April '33 \j ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Wet Openbare Vervoermiddelen ken niet gezegd worden, dat het de meest gewenschte en logische oplossing bracht van het in het middelpunt der belangstelling staande verkeers- vraagstuk. In dat wetsontwerp werd echter tenminste een poging zij het naar onze mee ning een onvoldoende poging gedaan om eenige ordening te brengen in het verkeer over den weg en de rails, dus voor auto's en spoor wegen. Een groote fout was het, dat men meende, daarmee kant en klaar te zijn; over het verkeer over het water en door de lucht, dat voor wat de vervoerd wordende hoeveelheden aangaat zeker zoo groot is, werd immers niet gesproken. Een regeling weid zelfs niet in uitzicht gesteld. Men had hier dus te maken met dat deel van het verkeer, dat het grootste aandeel had in het reizigersvervoer, want nog altijd is het goederenvervoer over het water het grootste en ofschoon men dat vervoer toch ook regelen moet, werd ongeveer 70 procent daarvan onge moeid gelaten. Indien men het verkeer als een geheel wil zien, was dat dus een kardinale fout in dien opzet. Deze kon hersteld zijn, door het wetsontwerp dat er voor in de plaats kwam, maar nu is het een feit, dat Minister Kalff met zijn verkeers- fonds wel schrijft over dat geheel, maar niets doet. Hij komt met een belastingwet, waarbij de auto's en de rijwielen een groot aantal milli- oenen meer moeten opbrengen en zal later, als het geld er is, wel eens naar dat verkeer gaan zien, om het te regelen. Deze opzet deugt heelemaal niet en is nog méér mis dan de vorige. We begrijpen volkomen de moeilijkheden, verbonden aan een goede ordening van het vervoer, want juiste gegevens van de verschillende vervoeren, statistisch ver werkt, zijn er niet in ons land. Men spreekt over en ziet wel het vervoer over den weg, maar juiste gegevens van den omvang, zoowel van goederen als reizigers, heeft men niet. Men zal dus moeten beginnen met een stelsel uit te denken, dat niet steunt op vervoercijfers, maar dat toch logisch is opgebouwd. Er zijn verschillende stelsels denkbaar, gelegen tusschen twee uitersten. Het eene uiterste is, dat er zou komen volkomen vrijheid van verkeer binnen perken door de Overheid gesteld in het algemeen belang. Hierbij denken we aan be paalde eischen aan de voertuigen te stellen, aan bepalingen waaraan de ondernemingen moeten voldoen en ten slotte regeling ten behoeve van het personeel, voor zoover het betreft physieke geschiktheid, kennis en arbeidstijd. Daartegenover staat als ander uiterste, alle vervoermiddelen in één hand, zooais we dat reeds aantreffen bij de spoorwegen, dus een staatsautobedrijf, naast de Nederlandsche spoorwegen en naast een staatsbinnenschippery en staatsluchtdienst. We geven toe, dat het practisch niet goed uitvoerbaar zou zijn, stroef zou werken en zeker niet zou mogen worden aangemerkt als het ekonomisch meest voor- deelige vervoer. Het is hier ook slechts aan gegeven als een uiterste. Tusschen deze twee uitersten moet echter een weg worden gevonden, die voor het eene middel van vervoer anders zal moeten zijn, dan voor het andere en zelfs nog verschillen kan, naar mate het betreft reizigers of goederenvervoer. Van dit alles, dus van wat men verstaat onder een wel omlijnde verkeerspolitiek, is in het ont werp verkeersfonds niets te vinden. Een politiek, die rekening houdt met de 6nelle ontwikkeling der trai^portmiddelen, los van de tijdelijke nadeelen, die het vervoer in het algemeen ondervindt van de ekonomische krisis. In het ontwerp wet openbare vervoermiddelen werd een schrede in die richting gezet door de invoering van een vergunningsstelsel voor het openbaar goederenvervoer, centraal geregeld. Dat was onvoldoende en eenzijdig, maar thans wordt de moeilijkheid van de welbewuste ver keerspolitiek geheel vermeden; men zal er later wel eens mee komen, als er eerst maar een verkeersfonds is. Dat is geen opzet, die te aanvaarden is, en de minister toont wel heel weinig inzicht te hebben, als hij daarbij uitgaat van de gedachte, dat de volksvertegenwoordiging dit wel goed keuren zal. Wij kunnen ook niet inzien, dat er van het Verkeersfonds, zooals hij schrijft, kracht zal uitgaan voor de geheele regeling van het verkeer, daar de richting nog gezocht moet worden en het daarbij wel eens zou kunnen blijken, dat het auto- en rijwielverkeer reeds veel te zwaar belast is om ekonomisch te kun nen werken. Een verkeerspolitiek kan niet ge voerd worden door heffing alléén, zooals ge dacht wordt (want op een andere wijze kunnen we het niet opvatten, als de Minister schrijft, dat naar zijn oordeel reeds aan eenige bezwaren der ongebreidelde concurrentie, welke de be staande middelen van vervoer te water en over de rails van het motorvervoer ondervinden, zal worden tegemoetgekomen door hoogere heffin gen, welke in het bijzonder het zware verkeer willen treffen). Dat is een ondeugdelijke opzet, waarop nooit een goede verkeerspolitiek is op te bouwen en daarom zijn we zeer benieuwd naar het lot van dit onrijpe wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds. Het maandblad „De R. K. Staatspartij" ver klaart uit de allerbeste bron de medeeling te kunnen putten, dat over de gehééle lijn van de crisissteunmaatregelen door de Regeering een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, op welke wijze aan de groote gezinnen en de cate gorieën van de minst kapitaal-krachtigen tege moetkomende maatregelen worden getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 11