Van het Katholieke kamp i Paardensport in vogelvlucht Spanning in het Zuiden houdt aan DE MEER STELT TELEUR TRAGISCH EINDE VAN EEN BEROEMD JOCKEY S3 WOENSDAG 27 DECEMBER Volendam wint van E. M. M. Zware nederlaag van Forti- tudo Groote zege van Santpoort op S.J.C. Vosta klopt Achilles ACHILLES—VOSTA 1—2 De thuisclub heeft pech DE MEERD.E.M. 0—1 Zwak voorhoedespel van de gastheeren WINTERSPORT IN ZWITSERLAND - 1- V;. - k i i 4 V.V.I.J.—FORTITUDO 6—1 Verdiende zege voor de IJsselsteiners Het Engelsche koninklijke huis en de belangstelling voor de rensport Richard's laatste zege Tod Sloan overleden Een koning tegenover zijn schoonzoon Tot slot nog eens: Richards E.M.M—VOLENDAM 0—3. De gasten in goeden vorm SANTPOORT—S.J.C. 5—1 Zwak spel der bezoekers DE VOETBAL-WERELD- KAMPIOENSCHAPPEN Het program voor de Orient-groep Het Olympisch voetbal- tournooï Hoe zal de toestand in 1936 zijn? KERSTTOURNOOI GEEL-WIT VOETBAL IN ENGELAND GYMNASTIEK DIOC. HAARL. GYMNASTIEK- BOND Bondswedstrijden 1934 OHHf Na een sneeuw- en ijsperiode vallen de voet baluitslagen in' den regel heel anders uit, dan men verwacht. De ongeoefendheid van de spe lers speelt dan een belangrijke rol, terwijl het voordeel van eigen veld dan nog meer het ver schil in spelgehalte accentueert. De uitslagen van Zondag bewijzen dat opnieuw. H.V.V. dat in de laatste gespeelde wed strijden heel verdienstelijk werk leverde en zich begon te onderscheiden, ondervond plotseling grooten hinder van de ongeoefendheid en op het Sittardsch veld werden de jongste eerste klassers met een half dozijn goals tegen nul geslagen. Vooral die 0 in het uitslag-cijfer ver telt ons veel, namelijk, dat de Heelenaren geen voet aan den grond hebben gekregen. De Boys stijgen door deze fraaie zege naar de vierde plaats. Chèvremont heeft ook haar sterkere (althans naar de plaats op de ranglijst) con currente Kerkrade tot een nederlaag weten te dwingen. Deze uitslag verhoogt de spanning in Zuid I niet onaanzienlijk, daar thans behalve Valkenburg een nieuwe gegadigde voor de eerste plaats is komen opdagen: Chèvremont. En als men op de lijst dan nog een drietal ge gadigden ziet met elk 10 punten, nu dan ge- looven we, dat de strijd om de eerste plaats nog lang niet is beslist. Vreemd, heel vreemd heeft Volharding gedaan door van K.N.V. dat op de voorlaatste plaats stond, met 41 te ver liezen; de Grevenbichters zullen Zondag wel een beetje ontnuchterd zijn. Intusschen is nog niet alles verloren en met een beetje geluk kunnen ze nog een woordje gaan meespreken. De returnwedstrijd van de Maastrichtsche derby is geëindigd met een hernieuwde nederlaag van Kimbria, dat thans aan het lamenteeren schijnt te zijn met het elftal. Oppassen, Kimbren, de voorlaatste plaats is en blijft een heel gevaar lijke. De stand Is nu: Valkenburg 9 5 4 0 14 25—11 Kerkrade 10 4 4 2 12 26—18 Chèvremont 10 5 2 3 12 25—19 Sitt. Boys 10 4 2 4 10 28—27 Caesar 10 4 2 4 10 22—25 RK.V.VJj. 11 4 2 5 10 18—24 KJ^.V. 10 3 3 4 9 21—22 Volharding 8 4 1 3 9 22—14 R.K.O.N.S. 9 4 0 5 8 17—17 Kimbria 9 3 1 5 7 20—22 H.V.V. 10 2 1 7 5 15—39 De Venlosche clubs hebben het gemakkelijk gehad, omdat zoowel het veld van S.V.B. als van Venlo werd afgekeurd. Dat is wel jammer, want opschieten is toch maar de boodschap. Overigens frappeeren ops wel een paar uit slagen. De zege van R.K.T.V.V. in Gennep be haald is er een, die waarde heeft. Wat M.U.L.O. en Dongen niet gelukte, heeft het oude rood- wit-blauw weten te bewerken. Hierdoor zijn de kansen op een kampioenschap van de jongens van kapelaan Verschuren heel goed gestegen en wanneer ze het volhouden op dezelfde wijze als ze thans bezig zijn, dan gaat in de oude Weversstraat de kampioensvlag omhoog. R.K. T.V.V. is in haar streven om de eerste plaats te bezetten een aardig handje geholpen door Best Vooruit, dat de andere gegadigde Kolping met een 30 nederlaag naar huis zond. De Bestenaren (we merkten het reeds op) zijn in Best op hun best. Met de rust hadden ze zich reeds een 20 voorsprong verzekerd, en de brave zonen Kolpings konden het maar niet halen; zelfs een reeks corners en eenige niet onfortuinlijke uitvallen hielpen hun niet. Met 30 moesten ze ten slotte het veld ruimen. Dongen heeft M.U.L.O. voor de tweede maal geslagen; de overwinning is maar mager: 1—0," en de uitslag had zeker evengoed andersom kunnen zijn, indien de goede vrouw Fortuna dezen keer niet aan de zijde der leerlooiers had gestaan. Het was een fraaie en snelle wedstrijd, waarin het publiek heeft kunnen genieten van goed voetbal, dat ook inderdaad op peil stond. Zulke wedstrijden smaken naar meer. De affiche voor de Olympische winterspelen te Garmisch-Partenkirchen De stand is thans: R.K.T.V.V. 12 9 1 2 19 39—23 Brabantia 12 7 2 3 16 39—20 Dongen 10 6 2 2 14 33—20 M.U.L.O. 11 6 1 4 13 22—10 Wilhelmina 11 6 1 4 13 33—24 Best Vooruit 12 5 1 6 11 29—21 Kolping 9 4 2 3 10 25-14 Gennep 12 5 0 7 10 25—29 Venl Boys 10 4 0 6 8 18—36 S.V.B. 11 2 0 9 4 18—43 Venlo 10 1 0 9 2 11—52 In het Oosten is alleen in afdeeling II Achil lesVosta gespeeld, welke wedstrijd door de be zoekers mpt 21 werd gewonnen. In Nijverdal wachtte De Zweef tevergeefs op N.E.O., dat niet is komen opdagen. In het Westen I heeft de Meer haar aanhang teleurgesteld door op eigen terrein met 0—1 van DEM te verliezen. Hiermede hebben de Amster dammers practisch hun laatste kampioenskans verspeeld. Volendam deed beter werk, door in Hilversum aan EMM beide punten te ontnemen. De wijdbroeken hebben door deze fraaie zege hun positie belangrijk verstevigd. Fortitudo kreeg in IJselstein een zware nederlaag te slikken en wordt hierdoor nog vaster op de laatste plaats gebonden. Het zal een heele toer worden voor de Culemborgers,, als zij den dans nog willen ontspringen. VVZVIC ging wegens terrein-af keuring niet door. gesp. gew. gl. vrl. pnt. V.—t. Volendam 9 7 1 1 15 35—10 HMS 8 7 0 1 14 21—12 De Meer 9 5 0 4 10 28—30 DEM 10 5 0 5 10 18—26 Wilskracht 8 4 0 4 8 21—19 VVY 8 4 0 4 8 24—23 EMM 9 4 0 5 8 22—19 VIC 8 3 0 5 6 19—26 VVZ 9 3 0 6 6 21—23 Fortitudo 10 1 1 8 3 13—32 In afdeeling II is alleen de wedstrijd Sant poortSJC doorgegaan. De thuisclub behaalde hier een groote zege. Met 51 ging "SJC tegen de leiders ten onder. gesp. gew. gl. vrl. pnt. V.—t. Santpoort 10 8 1 1 17 43—11 Spartaan 9 6 3 0 15 31—14 DHL 9 6 2 1 14 31—24 Leonidas 10 5 0 5 10 26—25 GDA 8 3 2 3 8 15—17 TYBB 10 3 2 5 8 16—25 DONK 10 3 1 6 7 16—35 SJC 7 1 3 3 5 17—19 HBC 9 1 2 6 4 24—34 Graaf Willem 8 1 0 7 2 19—31 Achilles heeft tegen Vosta een onverdiende nederlaag geleden. Technisch was de thuisclub over de geheele linie de meerdere, doch op het juiste oogenblik ontbrak het aan het schot van do voorhoede. Onder leiding van den heer Stunnenberg trapt Achilles af en is dadelijk in den aanval. Een toegestane strafschop word!; niet benut. Bij een volgenden aanval zet Vollenbroek over naar Prinsen, die inkopt, doch de Vosta-kee- per kan juist corner werken. Een vrije trap wordt hoog overgeschoten. Reeds direct daarop moet de Vosta-keeper handelend optreden bij een hard schot van Prinsen Jr. Achilles is iets sterker en vertoont vooral technisch beter spel, maar ook de Vosta-aanvallen zijn niet zonder gevaar en hebben na tien minuten het eerste succes, als de rechtsbuiten mooi voorzet, waar na de linksbuiten prachtig onhoudbaar inkopt. Vanaf den aftrap is Achilles dadelijk weer in de meerderheid, meermalen ontsnapt het Vosta- doel ternauwernood aan 'n doorboring. Bij een van de tegenaanvallen van de gasten weet Wol- ters Sr. nog juist te redden. Rust gaat in met een 10 voorsprong voor Vosta. Na de rust onderneemt Achilles de eerste aanvallen, die eenige corners tot resultaat heb ben. Bij een Vosta-aanval treedt de verdediging van de thuisclub zeer gevaarlijk op, maar ten koste van een corner kan gered worden. Deze wordt weggewerkt. Na een kwartier zet Savonije den bal over naar Prinsen Sr., deze geeft door naar v. d. Zei, die scherp hoog voorzet, waarna de bal boven in het net verdwijnt (11). Achilles behoudt het beste van het spel. Een schot van Prinsen gaat juist over de lat. Na twintig minuten brengt Vosta den bal goed op, doch deze gaat over de lijn, waarvoor de grens rechter vlagt, wat den scheidsrechter ontgaat. De Achilles-spelers, denkende dat de bal in gegooid zal worden, blijven staan; de rechtsbui ten brengt don bal evenwel op en lost van ver een schot, dat de verraste keeper door de beenen heen laat glippen. Het laatste kwartier zit Achilles onophoude lijk voor het Vosta-doel, maar niets wil haar lukken. Het einde komt dan met een overwinning vopr Vosta. Bij de Meer stond Hoeboer onder de lat, ter wijl Wedewer de middenvoorplaats bezette. D. E. M. had een invaller-keeper. D.E.M. wil de de zaak direct goed aanpakken doch het duurde minstens een kwartier voor zij wat in gespeeld raakte. Ook bij de Meer was het be gin slecht, de vorst scheen den spelers nog in hun beenen te zitten. Bij D. E. M. ging het samenspel langzamer hand beter maar bij de Meer werd slordig ge plaatst en trachtten verschillende spelers te veel individueel te doen. De D.E.M-voorhoede probeerde Hoeboer met verre schoten te ver schalken maar kreeg daar geen kans voor. Wel kwamen de Beverwijkers eenige malen goed combineerend bij het Meer-doel, maar door i reuzelen en slecht schieten gingen enkele kan sen verloren. Toch kwam het succes van hun zijde toen de rechtsbuiten doorbrak, naar bin nen zwenkte en naar den vrijstaanden v. Rixel plaatste die met een laag onhoudbaar schot doelpuntte (01). Direct hierna ontkwam het Meer-doel nau welijks aan een doorboring toen een bal tot driemaal toe in- en uitgekopt werd. De Meer trachtte haar achterstand in te halen doch het lukte niet, het rammelde en het bleef rammelen in de Meer-ploeg. Kort hierna was het rusten (01). Wie na de rust een betere helft verwacht had kwam bedrogen uit. Integendeel, het spel peil daalde nog meer. Hadden vooral na de rust Hoeboer en Tenniglo Jr. niet zoo stug verdedigd, ongetwijfeld had de Meer meer doel punten egen zich verkregen. Klooserman en Wedewer verwisselden nog van plaats, doch dit bracht ook niet de gewenschte verbetering. De Meer was hierna wel meer in den aanval maar hun aanvalspel was te zwak om succes te hebben. Aan de andere zijde zagen wij Hoe boer een bal keurig corner slaan, terwijl hij even later den D.E.M.-linksbinnen een bal voor zijn voeten weghaalde. Tegen het einde deed de Meer nog eenige wanhopige pogingen doch het succes bleef uit en D.E.M. nam twee kost bare puntjes naar huis. - Vv* 'v v. 5r.- In duizelingwekkende vaart maken de skiërs hun sprongen Het samentreffen tusschen bovengenoemde ploegen heeft een prettig verloop gehad. De overwinning voor de thuisclub was ten volle verdiend, al hadden de punten voor de For- tianen wel wat talrijker mogen zijn. Bij V.V.IJ. was het spel technisch misschien iets minder dan dat bij de Culemborgers, doch er zat meer verrassing in. Bij een aanval van Forti was het spel te doorzichtig: een onverwacht schot ont brak maar al te dikwijls. Het was een knap en juist doorgeven, maar daardoor konden de achterspelers reeds weten, waar het leder te recht kwam. Bij V.V.IJ. was het parool: een kans, een schot, en succes bleef niet uit. Het begin van den strijd was voor de thuis club en het duurde dan ook niet lang of uit een schermutseling voor het doel van Phil'ppi kwam het eerste doelpunt. De Culemborgers wisten zich daarna wat los te werken en Vermeulen bracht de partijen spoedig op gelijken voet, 1-1. Als direct daarop na een hoekschop een opeen- hooping voor het doel der gasten ontstaat, weet van Zoelen met een harden schuiver voor V. V.IJ. te doelpunten, 21. De IJsselsteiners blij ven daarna in de meerderheid en met een zeer verrassend schot van de zijlijn maakt Hartings er 31 van en als dezelfde speler bij een vol genden aanval goed voorzet, zorgt v. d. Hoogen voor de rest. Na de rust vallen de Fortianen fanatiek aan en zijn een weinig in de meer derheid, maar als zij wat ver zijn opgedrongen, Zoo om en nabij Kerstmis krijgt de paarden man ook lust om Kerstverhalen te vertellen. En wie kan het haast beter dan juist hij? Is de paardenman niet de matador de oude diligences, den postkoetsen of mailccaches? Is hij niet de held van die gezellige Engelsche prenten met sneeuw en jachtruiters en dampende paarden? Is de paardenwereld niet bij uitstek geschikt om avonturen te beleven *en die dan later, ver menigvuldigd met twee, over te vertellen aan een club aandachtig luisterende vrienden in een hoek bij het haardvuur? Inderdaad, menig gezellig kerstverhaal laat paarden en paarden- menschen een belangrijke rol spelen. Helaas zijn wij gebonden aan de opdracht der redac tie: werkelijkheid weer te geven in verbalenden vorm. Maar ook die kan verteld worden bij den haard en leent zich daartoe o.a. niet het be richt dat Mr. Alf da Costa gestorven is? Zegt u dit niets? Den Engelschman zegt pet veel, want Mr. da Costa is een record-houder! Hij heeft n.l. de meeste Derby-races in zijn leven gezien en meegemaakt. Niet minder dan 73 dezer allerbe langrijkste rennen heeft hij bijgewoond. En nu i shy in den ouderdom van 88 jaar gestorven. Geen wonder dat hy op de Engelsche banen een bekende verschoning was. Vanaf 1856 tot 1928 heeft hy geen enkele Derby overgeslagen! Wat zal er in het hart van dezen paardenman om gegaan zon toen hij hoorde dat Richards het record van Archer eindelijk had geslagen? Want Archer had hy óók zien roden! Een romantische schó'n ligt er ook om het leven van Tod Sloan, eens een der wereldcory- phaeën op het gebied der rensport. Sloan was een Amerikaansche jockey, die omstreeks 1897 voor het eerst den „apenzit'' in Engeland de monstreerde. Die „apenzit," minachtend zoo door de- Engelschen genoemd, is de tegenwoor dige renzit met korte beugels en voorover-ge- bogen boveniyf. Vroeger reed men echter met lange beugels en zat diep in het zadel, het bo venlichaam rechtop. Het conservatieve Enge land moest er niettegenstaande de aanvanke- lyke minachting toch aan gelooven en nu lacht er niemand meer om. Sloan won ren op ren in Engeland en deze reeks nederlagen noopte de Britten wel tot navolging. Zooals met meer be roemdheden het geval wel is, zoo ging het ook Sod Sloan: hy reed drie jaar op de Engelsche banen en werd dan voor zpn levenlang gedis kwalificeerd wegens bewezen oneerlijkheid. Dat beteekende tevens ontzetting uit zyn beroep in alle andere landen. Enkele weken geleden werd zijn ziekte gemeld. Hp lag in een Amerikaansch hospitaal en al rookte hy den geheelen dag zware cigaren was ernstig ziek. Trouwens hy had het toch zeer behoeftig. Door een vriend werd hy onderhouden en enkele dagen geleden is de eens zoo beroemde jockey de wonder- Jockey overleden. Het land van tradities is Engeland. Soms zpn de Britten erg vervelend tengevolge van- him vasthoudendheid een anderen keer amuseert hun traditie-zin ook ons. Zoo zal het velen onge- twijfeld prettig aandoen, dat Koning George volgend jaar een zijner paarden'zal starten te gen een paard van Lord Harewood, zijn schoon zoon. Lord Astor heeft zich tevens bereid ver klaard mee te kampen. En waarom aat alles? Om., de Whip, een karwats, een der oudste tropheeën der rensport. Karei II van Engeland was een groot paardenliefhebber en reed, even als de Prins v. Wales enkele jjaren geleden nog, zelf actief in de rennen mede. De karwats, die hp daarbp steeds gébruikte, werd als eereprijs in 1764 voor het eerst in een ren uitgeloofd. Dat was de eerste strijd om de whip. Later is de., origineele whip verloren geraakt en de te genwoordige is van paardenhaar gemaakt en naar men zegt zelfs van haar van den beroem den rennner Eclipse! De ren wordt ieder jaar ge houden des Donderdags van de eerste lente-mee ting te Newmarket. „Turf," het Engelsche, overal overgenomen woord voor wat met de renbaan iets te maken heeft. Een „turf-geschiedenis" is een verhaaltje, dat iets behandelt omtrent de renbaan. Dat kan dan van alles zijn. Het kan gaan over paarden, jockeys of eigenaars, maar ook over bookma kers, gokkers, hoefsmeden en fokkers. Hoe het zp, een wonderland is het, die „turf". En onze ker is het ook. Niet voor niets spreekt men van de „glorierijke onzekerheid van de turf." Hier dachten we aan, toen we dezer dagen hoorden yan Blue Ensighn, een dekhengst, die /oor.... 85 guineas verkocht was, terwpl hij als jaarling ....14.500 guineas had gekost!! De hengst is bij zonder goed gefokt van beste afstamming en daarom had Lord Glanely indertpd zooveel geld ervoor gegeven. Eenmaal liep het paard enpresteerde niets. Het omgekeerde geval dus van hetgeen we een vorige maal vertelden over dat goedkoope Fransche paard, dat nu ren op ren wint en werkelijk den eigenaren gouden eieren legt (figuurhjk!) Al heeft het dan niet met de „turf" te maken, toch is het niet minder belangrijk om hier even te memoreeren. Walter Dear, de beroemde Duit- sche dravershengst, heeft zijn ren-loopbaan be ëindigd. Hij zal voor de fokkerij worden ge bruikt. Alvorens echter daartoe te worden gebezigd heeft de eigenaar het niet kunnen laten hem in te schrpven voor den Prix d'Amerique, de zwaarste course wellicht van Europa, gehouden elk voorjaar te Vincennes. Op het oogenblik is de hengst in Italië om te worden voorbereid en ook daar zal hy aan verschillende courses deelnemen. Walter Dear is een zeer goede dra ver, een der beste werelddravers. In Europa startte hy 50 keer en won42 maal. De ove rige acht keer werd hp echter toch geplaatst. Naast dergelijke goede dieren importeert Duitschland elk jaar maar weer opnieuw prima materiaal uit Amerika. Zoo ook ditmaal weer vyf bekende dravers. Italië en Duitschland bestrijden elkaar het beste materiaal van Europa. Aangestoken door dezen strijd om het beste is een der bekendste Hongaarsche eigenaars ook in Amerika dravers gaan koopen. Slecht staat 't er met de draver sport in het oude Europa nog niet voor. Ten slotte nog eens een enkel woord over Richards. Gordon heeft dit jaar zpn laatsten ren gereden en.... gewonnen. Dat was tevens de laatste ren, die in 1933 in Engeland werd geloo- pen. In totaal staat hy onbedreigd aan de spits met 259 gewonnen rennen, 163 tweede en 113 derde prijzen, 975 maal reed hy dit jaar en met 13 gewonnen rennen sloeg hy Fred Ar cher's record. Daarom zal' 1933 voor den En gelschman blpven „Richards' Year." weet v. d. Hoogen de achterhoede te passeeren en den stand op 51 te brengen, 'n vryen trap op het doel van Forti en even later op dat van V.V.IJ. geeft niet het gewenschte resultaat. Een aardig moment is het, als'Philippi is uitgeloo- pen en de achterspeler v. Dam het leder met zpn handen vangt en dit den scheidsrechter toont. Natuurlijk elfmeterschop, maar deze wordt tegen de lat geschoten en een doelpunt is dus voorkomen. Tegen het einde weet van Doorn nog eenmaal te scoren, zoodat de eind stand 61 voor V.V.IJ. werd. Beide ploegen stellen zich met elk één inval ler op onder leiding van scheidsrechter Wit- berg. Th. Bond brengt den bal aan het rollen, doch Hom verplaatst het spel naar de andere helft. De Volendam-voorhoede is echter direct weer terug. Goed combineerend trekken ze op het vpandelijke doel af. Mosterdman speelt den bal op v. Velzen te rug, doch deze is uitgeloopen en kan den bal niet meer bereiken (01). Fokker forceert een corner op het Volendam-doel, doch v. Booyen schiet ver naast. Even later passeert Fokker handig een der Volendam-backs, doch keeper Lindenboom stopt het schot keurig. Een vrpe schop wordt door Hom eveneens overgeschoten, en C. Jonk doet het aan den anderen kant beter en maakt, na keurig samenspel met Th. Bond een mooi doelpunt (02). Na de rust is er niet veel moois meer te zien geweest. Een hard schot van Lam, precies in de handen van den keeper had beter lot verdiend. Ongeveer 10 minuten voor het einde schiet keeper v. Velzen den bal keihard tegen den toeloopenden Th. Bond aan. Onbereikbaar voor v. Velzen verdwynt de terugspringende bal in het doel (03). Kort hierna kondigt scheidsrechter Witberg het eindsignaal aan. Een feit, dat de gemoederen nog al eens in beroering had gebracht, was geschied. De ex R. C. H.-er Smit had overschryving gekregen naar Haarlem en had dus Santpoort maar als oefenschool gebruikt. Hy heeft al thans Santpoort in den steek gelaten en dat dit voor de Santpoorters een geduchte verzwak king beteekende was heel goed merkbaar. Slechts aan de omstandigheid dat S. J. C. er totaal niets van terecht bracht was het te danken dat de roodbroeken vrywel den ge heelen wedstryd ln de meerderheid waren. Kaldenbach en Ninaber hadden dan ook spoedig Santpoort, een 2—0 voorsprong be zorgd en nadat een serie opgelegde kansen door de thuisclub was verknoeid, slaagde de invaller-linksbuiten van S. J. C. er in dezen achterstand te verkleinen, waama de rust zon der eenige wyziging inging. In de tweede helft was het overwicht der thuisclub nog sprekender. De Jong bracht den stand op 31 en Kal denbach gaf den S. J. O. doelman met een lis- tigen schuiver geen kans. Paal en lat kwamen S. J. C. meermalen te hulp maar tenslotte was het Kochs, die de middenvoorplaats bezette, die den eindstand op 51 bracht. S. J. C. telde een viertal invallers en maakte daardoor een zeer zwakken indruk. Het program voor de wedstryden van de Orient-groep voor het wereldvoetbalkampioen schap is als volgt vastgesteld: op 15 Maart: EgyptePalestina te Cairo op 18 Mrt: TurkijePalestina te Alexandrië op 22 Maart: Egypte—Turkye te Cairo, Het Duitsche blad „Der Mittag" publiceert het volgende artikel: „De kwestie van voetbal tydens de Olympi sche Spelen is een van de moeilijkste punten van het programma voor 1936. Reeds voor de organisatie der Spelen te Amsterdam in 1928 ontstonden minder aangename kwes ties tusschen de FIFA en het Intematio- naar Olympisch Comité. Men kwam echter tot een accoord door een compromis tusschen de uitvoerende commissies van het Olympisch Comité en de FIFA. Het belangrijkste punt was de terugbetaling van de niet getoucheerde salarissen der spelers, waarin het Olympisch Comité slechts noode toestemde. En daar Nederland van meening was, dat financieel het Olympisch toumool slechts zou kunnen worden georganiseerd, wanneer het voetbaltournooi zou plaats vinden, oefende het ook pressie uit op het Internationaal Olympisch Comité, dat ten slotte verplicht was de voor waarden te accepteeren. Hoe zal de toestand in 1936 zyn? De Amsterdamsche overeenkomst behoort se dert langen tijd tot de historie en in de krin gen, die bekend zpn bij het secretariaat van de FIFA acht men een bevredigende oplossing onmogeiyk op dit oogenblik. Het Internationaal Olympisch Comité schijnt echter water in zpn wijn te willen doen, want de vraagstukken van het amateurisme worden ernstig onder de oogen gezien om ten slotte te komen tot een definitieve regeling van dit amateurisme. Men gelooft in Duitschland, dat de FIFA niet eerder een standpunt zal innemen ten op zichte van deze kwestie dan ter gelegenheid van de wereldkampioenschappen, die in 1934 In Italië zullen worden georganiseerd. De uit voerende commissie van de FIFA zal eerst byeenkomen tijdens het congres van de FIFA in Rome en het is zeker, dat de definitieve wenschen van de FIFA eerst tydens dit con gres tot uiting zullen komen. Duitschland, dat aan de wereldkampioen schappen zal deelnemen en een grooten invloed in de FIFA heeft, zal van deze gelegenheid profiteeren en met alle kracht er op aandrin gen, dat een voetbaltournooi deel uitmaakt van de Olympische Spelen te Berlijn en dat deze in geen geval kunnen plaats hebben zonder voetbal. Men moet den invloed van enkele landen niet onderschatten, vooral niet van hen, die 't be roepsvoetbal kennen. Dus, volgens de Olympi sche theorie, zpn deze landen automatisch uit geschakeld en dus tegenstanders van het Olym pisch tournooi. Deze landen zpn niet groot in aantal, maar zp vertegenwoordigen het beste voetbal ter we reld. En daar beginnen de groote moeilpk- heden. Men kan wel veronderstellen, dat de leiders van de FIFA geen tegenstanders zijn van het tournooi, maar het is onmogelpk van te voren vast te stellen, op welke wijze deze welwillende houding op het Congres tot uiting zal ko men. De grootste tegenstand zal komen van de zpde van het Internationaal Olympisch Comité. De meening, die momenteel heerscht in den bcezem van het Olympisch Comité en die tot uiting is gekomen tpdens de laatste vergadering in Wee- nen is ten gunste van een verandering van den amateurstatus. Ook heeft het er veel van weg dat de vergadering absoluut tegenstander is van een nieuw compromis tusschen bet Internationaal Olympisch Comité en de FIFA. Het is noodig, dat, wanneer het voetbal tournooi moet plaats hebben, het Olympisch Comité zyn halsstarrige houding prijsgeeft en uiting geeft aan meer welwillendheid, wanneer het tot een overeenkomst wil geraken met de FIFA. Het is dan ook te wenschen, dat, gezien de belangrpke plaats, welke het voetbaltournooi inneemt (zoowel sportief als financieel) het In ternationaal Olympisch Comité en de FIFA zoo goed mogeiyk, in beider interesse, den nog resteerendén tyd, die hen nog van hun con gressen schiedt, benutten." D.S.S.Lisse Geel-WitOnze Gezellen 11—0 3—7 De League wedstryden op beide Kerstdagen hadden het volgende resultaat: 25 December Aston VillaWolverhampton Wanderers 62; Blackburn RoversMiddlesborough 00; Derby County—Manchester City 41; Leeds United Arsenal 01; LiverpoolPortsmouth 22; New Castle UnitedEverton 1—2; Sheffield United Birmingham 21; Stoke CityLeicester City 21; Tottenham HotspursHuddersfield Town 1—3 26 December Arsenal—Leeds United 20; Birmingham- Sheffield United 4—2; Chelsea—Sunderland 40; EvertonNewcastle United 3—7; Hudders field TownTottenham Totspurs 2—0; Leices ter City—Stoke City 3—1; Manchester City- Derby County 20; MiddlesboroughBlackburn Rovers 31; Portsmouth—Liverpool 1—0; Shef field Wednesday—Westbromwich Albion 3—1; Wolverhampton WanderersAston Villa 43. Op 14 Januari worden, voor het eerst na 1931, de bondswedstrpden weer gehouden, georgani seerd door de R. K. Turnvereeniging A.S.C. te Zoeterwoude. De oefenstof is door een 35-tal .verecnigingen aangevraagd, die elk met eenige ploegen deel- nemei). De technische commissie rekent dan ook op deelname van een 100-tal ploegen. Het juiste aantal is nog niet bekend, want de in schrijving is nog niet gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13