INCASSO-BANK n.v. DEPOSITO'S STA D S N I E U W S AspirT Haarlem, 27 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen WOENSDAG 27 DECEMBER Kap. 3o.ooo.ooo.— Haarlem - Kruisweg 59 Reserve 9.300.000- HULDIGING VAN DEKEN SONDAAL Door de jeugd der Spaarne- parochie TOONEEL STADSSCHOUWBURG HOE GLAD HET WAS De ongevallend ienst heeft druk werk Te Heemstede EEN INBREEKSTER GESNAPT En hoe het met haar afliep MUZIEK OPERA-CONCERT SP/URNE BAIM KI J, **2 Kerstoratorium KERSTUITVOERING Van het Patronaat der Spaarne parochie DE BEZUINIGING BIJ DE N.Z.H. Het standpunt van het personeel Gratie-verzoek voor v.d. Lubbe Door den Nederlandsch te Berlijn gezant DR. J. WALLER ZEPER t WINKELIERS ATTENTIE! Reparaties aan weegschalen De groeiende tramtrein Het optreden van Josephine Baker De ijsbaan aan de Kleverlaan „Die Raeckse" „Kindervoeding" Dr. M. Steffelaar *j" Slecht weer op komst! Regen, wind, hagelbuien Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. mmm jaagt de griep op de vlucht I AGENDA Opbrengst collecte 28 December N ïeuw j aars-receptie BURGERLIJKE STAND Beurs-thermometer Nsderl. Staatsleen. Amerlk. waarden WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 7Va 1231/a 1141/4 Peudawa «54 8% 1354 14 a v a Op den frisschen morgen van den Tweeden Kerstdag verzamelde zich een aantal leden van R. K. Jongensorganisaties in den tuin van de Mariasiichting. Jeugdige welpen in hun groene uniformen en met hun geruite petjes op, meiigden zich onder verkenners in khaki-kleeding en St. Jo- «ephgezellen in hun beste jak. Wit-blauw geüniformeerde leden van de „Spaarnebazuin" ontdeden hun instrumenten van de hulzen en een ry vaandels werd binnen gedragen en ontplooid. De zieken en andere inwoners van de Mariastichting keken vol be langstelling vanuit de vensters naar dit voor hen vreemde schouwspel. Commando's weerklonken en in een halve cirkel stelden zich de vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties van de Spaameparochie want dat bleken de jongemannen te zijn op, vóór de achterzijde van de woning van den hoogeerw. Deken H. C. J. Sondaal, die het be schermheerschap van genoemde organisaties op zich genomen heeft, en wien men nu door een grootsche huldiging zijn erkentelijkheid over dit feit en tegelijkertijd door een demonstratie zijn kunnen wilde toonen. Spoedig arriveerden vervolgens bijna alle eerw. zusters van de Mariastichting in den tuin, bij wie zich enkele belangstellenden voeg den. Toen toen trad Deken Sondaal in het paarse gewaad van eere-kanunnik naar buiten, vergezeld door den zeereerw. heer Pastoor en de kapelaans der Spaarneparochie, terwijl zich bij de woning de commissie voor het fiancieel beheer van de jeugdorganisaties opstelde. Nadat de jeugd- en Kolpinggroeten waren gebracht blies de Spaamebazuin een liksche jubelmarsch in de ijle vrieslucht, de St. Jo- sephgezellen en de Jonge Spaame wachters brachten alleen of gezamenlijk een spreekkoor ten gehoore kernachtig van inhoud en indruk wekkend van klank en overtuigingskracht, waarna de St. Norbcrtusgroep enkele van zijn vaardigheden toonde: de jeugdige welpen gaven ten beste in velerlei schakeering van hetgeen zij van de (mede-aanwezige) akeela's (leid sters) geleerd hebben en de verkenners richtten in korten tijd een vlaggestok op, waaraan fier de groepsvlag werd ontplooid en waarna de „wet" werd opgezegd. Dan bracht de leider van het geheel, kape laan Th. Strous in een korten toespraak den dank der jeugdorganisaties aan Deken Sondaal over voor het aanvaarden van het bescherm heerschap en zeide dat door dit aanvaarden de band tusschen de geestelijkheid en het Jeugd werk weer eens verstevigd was. In enkele woorden wees spr. op de beteekenis van dezen band en zeide tenslotte dat dank zij de sympathie en de medewerking van De ken Sondaal deze jongens eens de trots van de R. K. Jeugdbeweging zullen vormen. Deken Sondaal dankte hierna allen, mede na mens de zusters en de zieken, die van verre hebben toegezien, voor de heerlijke oogenblik- ken, door de jongemannen bereid. Spr. wenschte hen geluk dat ze behooren tot een parochie, waar de pastoor en de kape laans zooveel voor het jeugdwerk voelen. U zijt degenen, waarop de Kath. Kerk in de toekomst zal bouwen. Blijf trouw, aldus zeide spr. tot de jongeman nen aan de leiding der priesters, watn dat zal je, ais later de strijd moeilijker wordt, veel kracht en hoop geven. Na deze woorden, die getuigden hoezeer het Jeugdwerk de liefde van Deken Sondaal heeft, was het weer de beurt aan de Spaarnebazuin, die onder leiding van den heer H. Habraken eenige pittige marschen uitvoerde, waarna al len in opgewekten pas langs Deken Sondaal en zijn gasten defileerden en hen een plechtige vaandelgroet werd gebracht. De jeugdorganisaties van de Spaarneparochie mogen, dank zij vooral het feit dat geen lang dradige redevoeringen werden afgestoken, maar eenvoudig gedaan werd wat tot het wezen der jeugdbeweging behoort, op een zeer geslaagde huldiging terugzien. N.V. Nationale Revue „Obedoel je dat" De crisis in ons beroepstooneel zou binnen een jaar ten einde zijn, indien de goede gezelschap pen steeds van die volle zalen trokken, als deze revue de eer genoot te hebben. Maar het schijnt nu eenmaal dat alle voorstellingen van het genre „lucht-hart en treur-niet" het meest aansluiten en beantwoorden aan den geest van het groot ste gedeelte van het hedendaagsche publiek. Hiermede willen we natuurlijk geenszins zeggen, dat deze revue geen belangstelling waard was, integendeel! Liefhebbers van revues hebben er terdege hun hart kunnen ophalen aan diverse verzorgde scènes, vroolijke stukjes en vriende lijke liedjes, terwijl er ook wat je noemt gang in zat. Dat laatste is misschien wel de hoofd zaak, want voor het welslagen van een revue is een „snelle" vertooning een eerste vereischte. Het vlug opvolgen der tafereelen en een vlotte afdoening van zaken geeft aan het geheel pit en ruggegraat. De opening van: „O, bedoel je dat" staat in het teeken van Lou Bandy, den humorist die tot revue-komiek werd gebombardeerd. Er komen treinen en telegrammen waarin ge zegd wordt, dat hij niet komt, dat hij wel komt, dat hij niet komt, enzoovoorts, enzoovoorts en eindelijk komt hij dan toch wel en in volle pracht en charme. Daar dit alles niet nieuw is, verrast het ook niet meer en heeft ieder de ge- heele zaak al gauw door. Bovendien heeft men zich al spoedig met het idee verzoend, dat Willy Walden de taak van zijn collega op zich zou nemen, een ruil, die nu niet direct een van de slechtste was, want deze jonge acteur heeft in spel en voordracht den juisten revue-toon te pakken, een toon, die nog niet door een zelfbe wust populariteitsidee is verdoezeld of verminkt. De aardigste gedeelten van de revue waren de verschillende kleine korte schetsjes, die zoo uit Parijs geïmporteerd zouden kunnen zijn, o.a. De gelukkige vader; Het perfecte Warenhuis; De Suikeroom en Lachgas. De voornaamste spe lers hierin waren Clairette Hammé, Willy Wal den, Wiesje Bouwmeester, Lou Bandy en Frans Bogaerts en van ieder hunner zou men werke lijk iets goeds kunnen zeggen, want om de vele koddige en geestige situaties werd allerharte lijkst gelachen! Van de verschillende groote show-tafereelen, die bijzonder te waardeeren vielen, noemen we „Mensch en machine", „De Bruid door alle tijden" (d.w.z. vanaf de 12e eeuw)„De Corri da", „Sterren en planeten" en het „Goud van alle Landen". Bij dit alles vielen zoowel de costumeering als de décors en de ensceneering te loven voor uitvoering en voordracht. Alleen kunnen we niet zeggen, dat de revue-tekst voor de verschillende zangnummers er bijster op vooruit gaat en het is maar gelukkig, d%t men practisch (als men tenminste niet in zijn tekst boekje kijkt) niet weet, wat er eigenlijk wordt gezongen. Vermeldenswaard is verder het danspaar Ma- do en Chaïnoff, dat de geheele revue door op treedt en in zijn acrobatische dansprestaties een zeer groote hoogte heeft bereikt en de 12 Na tional Whirlwindgirls, die zich als goed getrain de dansmeisjes 'doen kennen. Het.orkest onder leiding van Pim de la Fuente kweet zich meer dan behoorlijk van zijn taak, een lofprijzing, die men heusch niet aan alle revuegezelschappen, die naar de provincie ko men, kan geven. Alles bijeen verschaft het geheel een aange- namen avond aan volwassen revue-liefhebbers. Dat het den eersten Kerstdag op straat erg glad werd, hebben de Kerstfeestvierders voldoen de kunnen ervaren. Een afstand.van 15 M. van een plantsoenhekje op den Kleinen Houtweg werd door een geslipteri auto beschadigd. Een auto, die des avonds van de Oostvest kwam en de Amsterdamsche brug opreed, belandde tegen een huis en vernielde een ruit. In de Nassaustraat viel de 45-jarige mejuf frouw M. Zij verstuikte haar rechterenkel en moest met den ziekenauto van Mathot naar huis worden gebracht. De 43-jarige H., die op de Lange Heerenvest viel, brak een enkel. De 82-jarige v. D. kneusde zijn been en werd door den ziekenauto van Mathot naar het St Elisabeth's Gasthuis gebracht. In de Schoterboschstraat viel de 54-jarige v. d. M., woonachtig in Brussel. Hij brak zijn rech- terbovenarm en werd per taxi naar het St. Eli sabeth's Gasthuis gebracht. In al deze gevallen verleende de ongevallen- dienst assistentie. Den geheelen nacht is de gemeentereiniging bezig geweest met zandstrooien. Van Rijksvtege werd op den Rijksstraatweg niet gestrooid. Den tweeden Kerstdag werd de gladheid voortgezet met het gevolg, dat op het Kenne- merplein een auto Dinsdagmorgen tegen een lichtmast aanreed, op de Raamvest een auto tegen een lantaarnpaal, op den Schotersingel een auto tegen een lantaarnpaal, in de Zout manstraat een auto tegen een lantaarnpaal, op de Gasthuisvest eveneens en op den Spaarndam- schenweg kapsijsde een postauto nog tegen een lantaarnpaal. Om half zeven viel de 16-jarige K. in de v. Oorschotstraat door de gladheid met zijn fiets. Hij brak zijn linkerbeen en moest per taxi naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht worden. Heel Heemstede leek een ijsspiegel. Het auto verkeer stond vrijwel geheel stil. Soms zag men o.a. op de Heemsteedsche Dreef tientallen auto's tegen de trottoirbanden weggegleden. Het rei- zigersvervoer was geheel op de tram aangewezen. Fietsen was vrijwel onmogelijk. Om circa half 9 werd een begin gemaakt met het strooien van zand en zout, daardoor de groote verkeerswegen spoedig weer eenigszins begaanbaar waren. Ook Dinsdagmorgen in de vroegte trok perso neel van „Openbare Werken" er met de auto matische zandstrooiers op uit. Toen kon het ver keer, hoewel nog uiterst voorzichtig, gewoon plaats hebben. Behoudens een enkel klein ongeval is alles zon der ongelukken afgeloopen. De bewoner van een perceel in de Zuider straat trof Zaterdagavond om half zeven bij zijn thuiskomst een vreemde vrouw in zijn woning aan. Toen ze zich ontdekt zag, nam ze de vlucht en werd achtervolgd door den bewoner en een buur man, die haar spoedig inhaalden. Dit geschiedde op de Gedempte Oude Gracht. Toen ze haar genaderd waren, viel ze flauw, maar zag toch in dien tijd kans een looper weg te werpen. Deze werd later door een rechercheur van po litie teruggevonden. De vrouw van den achtervolgenden buurvrouw herkende haar als dezelfde vrouw die bij haar eenige dagen geleden ook geprobeerd had in te breken. Toen ze haar snapte, had de vrouw gezegd: „Kijk eens juffrouw, uw deur staat open." Door een rechercheur is de vrouw naar het bureau gebracht. Het bleek de 36-jarige v. V. te zijn uit IJmuiden. De vrouw wond zich zoodanig op, dat ze per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis is gebracht, waar ze is opgenomen. Na ontslag wordt ze in verzekerde bewaring gesteld. Na de pauze werd een Kerstrede uitgesproken door kap. Th. Strous (directeur), die in 't kort uiteen zette het doel van de jeugdbeweging en haar streven. Ouders, aldus spr., het is in uw eigen belang Wanneer uw zoon op het patronaat is. Het is de plicht van de priesters om de jonge mannen, de latere toekomst, op te doen groeien tot echte Roomsche jongemannen, om ze te brengen bij den Koning, dien ze hier in hun spel aanbidden. Spr. wees den ouders nogmaals op de nood zakelijkheid om ook hun jongen naar het pa tronaat te zenden. Hierna volgden weer eenige Kerstliederen, die door alle aanwezigen meegezongen werden en vervolgens kwamen de drie koningen op het too- neel en boden goud, wierook en myrrhe aan cn baden, waarna declamatie volgde door Jonge Wachters. Dan werd ten gehoore gebracht het Drie koningenlied van Hubert Cuypers. De directeur sprak tenslotte eenige hartelijke woorden als blijk van erkentelijkheid voor de vele hulp van de heeren van het patronaat en tevens dankte hij allen die hadden medegewerkt dezen avond goéd te doen slagen. Het zangkoortje werd geleid door den heer Van Emmerik, die aardige en mooie liederen ten gehoore liet brengen. De avond werd verder opgeluisterd door de „The Quick Boys" onder leiding van Jac. van der Laan, die voor de devote muziek zorgde. Het geheele kerstspel was samengesteld door heeren van het patronaat. Het Amsterdamsch Concertgebouworkest wijkt van zijn traditioneele programma-samenstelling af en stelt series in, waaraan men tot nu toe niet dacht. Men hoopt daarmede meer publiek te trekken, in elk geval aan de wenschen van een zeker deel ervan te voldoen. Waar men vermoedelijk het meest van ver wachtte: de opera-serie is op een fiasco uitge- loopen. Ze werd slecht bezocht en de vereischte sfeer ontbrak. D' "aansche Opera gaat echter met het gev concerten door en al trekt ze niet altij zalen, het publiek geniet klaarblijke lijk. Hoe dit te verklaren? Men hoort gewoonlijk liever fragmenten uit Fransche en Italiaansche, dan uit Duitsche opera's. Bovendien zijn de solisten der „Italiaan sche" zeer-geliefd. Geluid en temperament mis sen nimmer hun uitwerking op de hoorders. Al ontbreekt het tooneel, toch komt men onder bekoring van dien zonnigen, Zuidelijken zang. Zelfs al is de zaal niet geheel bezet en op tem peratuur. Het eerste zal wel het gevolg zijn geweest der plotseling intredende vorst, niet een ieder be geeft zich ter wille van een opera-concert op gladde wegen en het tweede was de oorzaak, dat de H.O.V. haar entrée-nummer tamelijk mat, glansloos en menigmaal onzuiver speelde. Doch het orkest herstelde zich en gaf aldra warm, gevoelvol spel. Jammer, dat het in de forte menig solist overheerschte. Doch dit. is de schuld van dirigent Marini, die geen voldoende rekening hield met de klankverhoudingen der zaal (waarom thans niet het gordijn voor het orgelfront?). Tenor Bentavelli verraste met zijn sterk, vol en hoog geluid, bewees ook lyrisch te kunnen zingen, maar ontroerde niet. Een „Gioconda"- aria was zijn glarisnummer. Dit laatste kan wel gezegd worden van de sopraan Norma Zanni, die met Puccini-roman ces aller harten veroverde. Stem en voordracht vielen zieer in den smaak. De mezzo-sopraan Rubbisi voldeed het meest met de „Invocazione" uit Verdi's „Uu Bcllo in Maschero", dat zij goed uitbeeldde, terwijl de bas Caselli toonde een voortreffelijke Mephisto te zijn. Ter opening van het tweede deel vertolkte het orkest op uitmuntende wijze het Intermezzo uit ,1'Amico Fritz" van Mascagni, een mooi, pak kend fragment. O. K. N.V. Men schrijft ons: Den tweeden Kerstdag gaf het zangkoor der Derde Orde van de St. Antoniuskerk, met een dubbel-quartet van het Kerkkoor, Coby Din- gerdissen, als sopraan-soliste en eenige andere leden van de R. K. Operettevereeniging „Haar lem.", een schitterende uitvoering van het Kerstoratorium van Müller. Het zuiver aanvoelen der Katholieke gedachte van het wonderbar gebeuren in den Kerstnacht werd in zijn stralenden eenvoud treffend weer gegeven. Enkele fouten, zooals de uitspraak van het Duitsch, gaven weinig storing. De bekwame leiding van den heer Fr. Pie- lage en de prachtige groepeering der levende beelden door Icas van Dijk, werden gewaar deerd door het publiek, dat in een stormend applaus zijn enthousiasme uitte. Het bestuur der Derde Orde van de St. An- toniuskerK, dat het initiatief tot deze uitvoe ring nam, heeft aan Katholiek Haarlem een dienst beweren en het succes moet een aan sporing zijn ook in volgende jaren propaganda te maken voor de Franciscus-gedachte van de Kerstviering. Tweeden Kerstdag gaf het patronaat van de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans een uit voering in het Patronaatsgebouw. Om acht uur opende de praeses met een wel komstwoord en dankte voor de groote opkomst. Vervolgens hoorde men trommelslag, waarna een groep Spaarnewachters naar binnen trad en zich opstelde aan beide zijden van de zaal om het spreekkoor te beginnen, dat met applaus beantwoord werd. Nadat eenige liederen ten ge hoore waren gebracht, ging het doek open en zag men op het tooneel een Kerststal met Maria en Jozef bij de kribbe, herders en Jonge Wach ters, het geheel een zeer mooi tafereel. Gezamen lijk werd er gezongen en gedeclameerd Zooals wij reeds eerder meldden, werden op- de conferentie met de Directie der N. Z. H. en de vakorganisaties twee belangrijke punten besproken n.l. de financieele toestand der Maatschappij, de te treffen maatregelen, en de pensioenregeling van het overgenomen perso neel der tweede Noord-Hollandsche tram. De verminderingen voor het personeel waren ge rekend met de loonkortdng van 1 Juni 1932 ge middeld 11 pCt. Het minimumloon voor ge huwden werd bepaald op f 26.per week, de loonkorting diende loonsverlaging te wor den, waardoor vermindering van de pensi oenpremie' kon plaats vinden en de pensioen grondslag zoude gelijk gemaakt worden met de geldende loonregeling. De twee extra vrije da gen sinds eenige jaren door het vervoerperso neel genoten als tegenprestatie voor het min der vrij zijn op Zon- en feestdagen, moesten voor de overige groepen worden ingetrokken. Voor de wagenvoerders der stadsltjnen worden de arbeidsuren verhoogd met 2 per week, waar door gelijkheid komt met die der buitenlijnen. Gelijktijdig werden de toeslagen voor poetsers en remise-beambten by het verrichten van wagenvoerder-diensten ingetrokken. De vertegenwoordigers der organisaties zegden toen tce deze aangelegenheden met het personeel te bespreken in de daartoe te houden vergade ringen. Er zou een tweede bespreking met de Directie naar aanleiding der gehouden verga deringen plaats vinden op Vrijdag 22 dezer ten 14 ure. Voor de leden van ,,St. Raphaël" had den deze vergaderingen plaats op 18 Dec. te Leiden; 19 Dec. in Haarlem in ochtend- en avondvergaderingen en op 20 Dec. te Edam voor het personeel van de voormalige 2de Noord-Hollandsche. Alle vergaderingen ston den mede onder leiding van den heer Geers en den heer A. Koster, bondsambtenaar. Breedvoerig werden door genoemden uiteen zettingen gegeven en de leden gingen eenpa rig accoord om de vertegenwoordigers den heeren Koster en Geers een vrij mandaat te geven om de aangelegenheid met de Direc tie te bepleiten in een overleg. Breedvoerig werd op de vergaderingen gesproken over de ingrypende maatregelen der Maatschappy. Men zeide algemeen dat deze voor een groot deel neer kwamen op het vervoerpersoneel. Ge wezen werd op de huidige winterperiode en men meende dat getracht diende te worden de loonsverlaging na den winter te doen in gaan met een totalen aftrek van 10 pCt. Verder wilde men pas na het seizoen spreken over de aangelegenheid der extra vrije dagen en ook wilde men de minimum-loonen voor gehuwden niet minder doen zijn dan f 27.per week. Voor enkele groepen zou men iets minder af trek trachten te verkrijgen. By vorige bespre kingen was het personeel der N. Z. H. bereid om 6 ct. per week bij te dragen, benoodigd voor de inkoopsom voor het voormalige personeel der 2de N. Holl. Het tekort van deze in koopsom bedraagt f 126 000. Bereids was door de Directie nog een poging gewaagd by den Minister van Waterstaat om aan dit totale be drag bij te dragen, doch hierop was dezer da gen een afwijzend antwoord ontvangen, waar door dus, wilde men alle dienstjaren van dat personeel mede laten tellen, waarop het te kort der inkoopsom was berekend, de bijdrage der leden door deze weigering dient te worden verhoogd. Het personeel zou bereid gevonden kunnen worden om voor deze collega's een hoo- gere bijdrage te geven indien het hun mogelijk werd gemaakt en dus de algeheele aftrek der eigene inkomens niet zoo sterk werd vergroot. Gepoogd zou daarby worden om de kleeding- toelage, die zeer gewaardeerd wordt, te doen verminderen. Vrijdagmiddag hadden de conferenties plaats. Als vertegenwoordigers waren aanwezig voor St. Raphaël: Bondsambtenaar A. J. Koster en de heeren Geers en Kerkhof, voor de N. V. bondsambtenaar Peters, Varik, Toeset en Au gustijn en tenslotte de voorzitter en de heer Klaver voor de P. C. B. In den ouderdom van byna 65 jaren is te Overveen overleden de heer dr. J. Waller Zeper, een bekend geneesheer te Haarlem, die een zeer drukke practijk heeft uitgeoefend als oog-, keel-, neus- en oogarts. Hij was op 27 Januari 1868 te Leeuwarden geboren, doorliep de H. B. S. te Haarlem en studeerde daarna te Leiden, waar hy in 1892 tot arts promoveerde. Eerst vestigde hij zich te Maastricht, maar sinds 1894 reeds was hij hier ter sede woonachig. Zijn naam had m wyde omgeving een voorreffelijken klank als specialst, zoodat zyn heengaan een verles voor onze stad beteekent. De heer Waller Zeper wijdde zich bijna uitsluitend aan zijn practyk en bewoog zich niet in het openbare of ver- eenigingsleven. De begraenis zal plaats hebben Donderdag 2 uur, op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. Bij een bakker hier ter stede vervoegde zich tvdee z.g. vertegenwoordigers van een Maat schappij van Weegwerktuigen te Amsterdam. Ze gaven voor de weegschaal te komen coritrolee- ren. Zij zeiden dat een reparatie noodig was waarvoor zij 2.incasseerden. Toen de bakker even later weg ging, vervoeg den ze zich opnieuw by zijn vrouw, die bij het eerste bezoek niet tegenwoordig was geweest en lieten haar nog eens 5.betalen. Bij zyn te rugkomst hoorde de bakker dit. Hij belde de Maatschappy in Amsterdam op, waar men hem meedeelde, geen controleurs te hebben gestuurd. Winkeliers dus opgepast! Dinsdagavond kwart voor negen kwam een tramtrein uit drie wagens bestaande, met een anderen eveneens uit 3 wagens bestaande tram trein op sleeptouw by de Langebrug. Door het groote gewicht konden ze hier niet verder. Een tramtrein, die uit Haarlem kwam werd er voor gekoppeld en een uit Amsterdam komende er achter en toen eerst konden deze twaalf wagens de Langebrug passeeren. Het verkeer was van kwart voor tot kwart over negen gestremd. Door het Raadslid Johs. Visser (Chr. Hist.) zyn aan Burgemeester en Wethouders en den Raad de volgende vragen gesteld: Is het aan B. en W. bekend, dat op Vrijdag 1 dezer in de gemeentelijke Concertzaal een voorstelling is gegeven door een nagenoeg ge heel ontkleede danseres? Zijn B. en W. van meening, dat dergelijke voorstellingen in een gemeentegebouw moeten worden toegestaan? Indien niet, willen B. en W. dan den beheer der van het Gemeentelijk Concertgebouw op dracht geven, om. dergelyke voorstellingen niet meer toe te laten? De strenge vorstperiode van ruim een week geleden had het ijs dik aangezet. Dit bleek tweeden Kerstdag, toen na een nacht van slechts een paar graden vorst, de IJsclub voor Haarlem en omsreken haar banen aan de Kle verlaan weer vor de ysliefhebbers openzette. Er werd ruk gereden. Vandaag om 10 uur werd de baan weer open gesteld tot zonsondergang; over den avond zou nog beslist worden. Vrijdagavond zal in den Jansschouwburg de Vereeniging „Die Raeckse" „Het Spookhuis" van Henri van Wermeskerken opvoeren en wel ten bate van de crêche-Noord. Een eere-comité, bestaan uit: mevrouw De Veer—Blok Wybrandi (voorzitster), mevrouw AbbingEvers; mevrouw W. Beunders—Vroe- som de Haan; dr. A. de Jonker; mevrouw S. RhodiusBunge; mevrouw G. v. d. VangstDe Gilde; mevrouw L. VenemaVan Doorn; mej. M. Waller; mevrouw L. ZwiersGiesberts; ir. M. Voorzanger, dir H. B. S. 5-jarigen cursus; de heer W. C. G. H. Mourik Broekman, dir. Gym. Lyceum. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoete- straat 1200 porties; Overtonstraat 1196 porties; Byzantiumstraat 782 porties. Bovendien werden dageiyks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 100 porties verstrekt. In de vacantle zyn de eetzalen geopend van half twaalf tot half één. BERLIJN, 27 Dec. (W. B.) De Neder- landsche gezant te Berlyn, Graaf van Limburg Stirum heeft in opdracht van de regeering aan den minister van Buiten- landsche Zaken Freiherr von Neurath een schryven gezooden, waarin hij de Ryks- regeering verzoekt de in het Rijksdag brandproces tegen Van der Lubbe uitge sproken doodstraf in een mildere straf te veranderen. De bekende chirurg en vrouwenarts, dr. M. Steffelaar, overleed te Haarlem op 60-jarigen leeftyd. In October 1873 te Leiden geboren, vestigde hy zich na volbrachte studies als arts te Haarlem. Later werd hy directeur van, het Sander-inistituut. Vervolgens was hij gedurende ongeveer vyf jaar chirurg-kynaecoloog aan het Iterson-ziekenhuis te Gouda. Ongeveer tien jaar geleden vestigde hy zich opnieuw te Haarlem. Dr. Steffelaar was lid van het bestuur van de Maatschappy tot Bevordering der Geneeskunst, terwyi hy tydens den oorlog verbonden was aan de ambulance van Pleiwitz. Dr. Steffelaar was gedurende ongeveer de jaren van 1904 tot 1919 als chirurg aan het ziekenhuis St. Joannes de Deo verbonden Zondag j.l. hield de weleerw. pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. in de Kathedrale Kerk een liefdadigheidspredicatie ten bate van de conferentie „St. Bavo" der St. Vincentiusveree- niging. De opbrengst bedroeg 1380. Ten bate van de St. Vincentius-vereeniging, conferentie H. Joseph hield de Weleerw. heer kapelaan Th. v. d. Lugt een liefdadigheidspre dikatie Zondag j.l. in de parochiekerk van den H. Joseph, Jansstraat. De collecte, hierna gehouden bracht f 563.50 op. In verband met de geweldige telefoonstoring te Amsterdam was de verbinding tusschen de commissiehuizen in de stad uiterst gebrekkig. De intercommunale verbinding met de Effec ten- en Koopmansbeurs bleef echter intact, aangezien deze directe kabels hebben. De pro vincie kon zich derhalve vanochtend met de voorbeurs in verbinding stellen, maar aange zien den laatsten tijd toch al zeer weinig on dernomen wordt, maakte deze verbinding niet veel uit en was deze wel bijna uitsluitend dienstig om de stemming te weten. Factoren, welke van invloed konden zijn, waren niet aanwezig. De New-Yorksche beurs van Vrijdag, Zaterdag en gisteren leverde geen bijzonders op en ook de valuta's waren aan weinig ver andering onderhevig. De handel was vanoch tend weder hoofdzakelijk in handen van be roepshandelaars, die bijna geen zaken deden. Voor toonaangevende waarden was de onder toon nauwelijks pryshoudend, omdat alle vraag achterwege bleef. Koninklyke Olie stelde zich circa 1 pCt. lager op 174>J175 (175 3/8), H. V.A. verkeerde in hetzelfde geval en bedong 170—172 (171%), Philipslampen ook weinig veranderd op 255 (255 Vj) en Unilever bewoog zich op 9192 (92 1/8). Amerikaansche shares werden buiten beschouwing gelaten en de Youngleening taxeerde men op onveranderden prijs met p.l. 52 pCt. Sociëteit „St. Bavo" „Kunst na Arbeid" 3 uur. Stadsschouwburg Amsterdamsche Tooneel- vereeniging „Eindexamen" 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Vergadering van den gemeenteraad half 2 uur. Palace „The way to love" Op het too neel: The famous Fuji-Troupe" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Leise flehen meine Lieder" Op het tooneel: „Cochrane en Odette" en „Lie- sel Löffler" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „King of Jazz" 2.30 en 8.15 uur. Restaurant Brinkmann Oudejaarsavond- viering K. J. M. V. „St. Augustinus" kwart voor 9 uur. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Proza, 8 uur Politieke Propaganda- club, half 9 Bestuur iekenfonds Overveen, 8 uur Bouw vakbond, 8 uur. Restaurant „De Kroon" Groote Markt Algemeen jaarvergadering van de „St. Cassia- nusvereeniging", half 11. Palace „The way to love" Op het too neel: The famous Fuji-Troupe" 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Leise flehen meine Lieder" Op het tooneel: „Cochrane en Odette" en „Lie- sel Löffler" 7 en 9.15 uur. Luxor „King of Jazz" 8.15 uur. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland en Mevrouw Röell stellen zich voor, op Zaterdag 6 en Zaterdag 13 Januari 1934 telkens des middags tusschen half 4 en half 6 receptie te houden. Mevrouw Röell zal voorts te beginnen met 3 Januari e.k. eiken Woensdagmiddag ontvangen. Geboren: 22 December, J. J. SpruitBlom, z. Overleden: 22 December, A. Kwantes, 63 j., Romolenstraat. S. M., 14 mnd., d. v. P. J. Kok, Velserstraat. D. v. BeelenVooijs, 57 j., Teijler- straat. M. G. Meermande Bruin, 54 j., Kenne- merstraat. 23 December, J. W. v. d. Meer, 23 j., Saenre- damstraat. prijshoudend prijshoudend vast prijshoudend Aku prijshoudend tnier luier zeer vast vast prijshoudend WOENSDAG, 27 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.15% 8.1354 Berlijn 59.39 59.40 Parys 9.75% 9.75% Brussel 34.58% 345854 Zwitserland 48.11 48.1054 Weenen Kopenhagen 36 40 36 40 Stockholm 42.05 42.— Oslo 40.95 41.— New York (cable) 1.60 1.58 Rome 13.05 13.06 Praag 7.37% 7.40 Madrid 20 25 20 35 Vorige Slotkoersen. Staatsleenlngen 5 Nederland 1932 101% 454 Nederland 1916 102% 454 Nederland 1917 i01% 4 Nederland 1933 l°c% 454 N. Ind 1926 AB 88 454 N Lrid 1931 88 554 Youngleen 1930 52'8 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. 44 54 48j/2 4754 Industrieën Onliever 92% Calvé Delft 88 Alg. Kunstzyde 32% Van Berkei's Pat21 Nieuwe Philips 25554 Küch. Accoustiek Ned. Ford 163/4 i ndustr. Buitenland tnaconda 9 Bethlehem Stee) 227/8 Kennecot 12% 8. Steel 3°Ao O. S. Leather Intern. NlckeJ Stand Brands Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg Exploratie Redjang Lebong Petroleum kon. Ohe 1758/s Gaboes 1354 Periak 10254 Heden 10154 1021/s 101% 1007/f 87% S7% 521/2 44 49 9254 59 325£ 21 2551/2 7/8 16454 22% 12% 30% 7 125 11254 174% 14 103 4 Vorige Slotkoersen. Heden Continental OU 11 10% SheU Onion Oil 5% 5 Rubber Bandar Deli Batavia Rubber Serbadjadi Silau V I G. O Allied Intercontin Rubber 98 100 721/4 74 3954 4054 29 29% 26 27 48% 49% 48 471/2 1% 1% Scheepvaart Java Ch Japan Holl Amerika Lyn Dito Gem Eigend Kon. Ned. 8toomb Scheepvaart- ünie. 22% 1% 1% 1054 45% Suiker Jav Cultuur 96,4 N L 8 O 67% Vorstenlanden {*n Actions idem 14.00 Tabak Dell Batavia *12% Oude DeU l0778 Oostkust Senembab 128 A Spoorwegen Onion Pacific Wabash Erie Kansas City South South Rallw Chic MUw 701/2 17/s 9% 87/8 16 3 Maxwell L. Or. 15 22 1% 1% 10% 45 170% 97 67% 22 14.00 114% 107% 18 12654 70 1% 9% 854 157/g 3 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2