Wat gebeurt er in Ierland? J m it ÉS De „Pelikaan" op thuisreis De „olievlek" in België Het nieuws van heden Parijs overlegt Berichten voor de Redactie STRIJD OM DE EENHEID OVERSTROOMINGEN IN BRAZILIË - r: - DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 23 DECEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Vereeniging Herstel V er nieu wing Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji Tweeduizend dakloozen. Hevige koude in de V. S. Drie spoorwegarbeiders gedood KORTE VREUGDE BIJ DE BLAUWHEMDEN Groote vreugde heerschte in het Jcamp der Iersche Blauwhemden, toen hun leider qp bevel van het Opperste gerechtshof in vrijheid werd gesteld. Hun vreugde duurde echter kort, want epnige dagen later werd O'DufJy opnieuw gearresteerd. DE SPOORWEGCATASTROPHE IN FRANKRIJK ut* JÉ& m w - - :h WV WÊ President Lebrun (tweede van rechts) heeft Maandagochtend in gezelschap van talrijke autoriteiten een bezoek gebracht aan de Chapélle ardente, in het Gare de l'Est, waar de lijken der slachtoffers stonden opgebaard Tengevole van het zware weer heeft het vliegtuig drie uur pech Allahabad gepasseerd De K. R. O.-microfoon bij aankomst op Schiphol Nieu w jaar s wenschen aan den H. Vader De brief der Oostenrijk- sche Bisschoppen Italiaansch commentaar 'azi-protest Sommige politie-mannen hebben een hooger salaris dan de eerste-minister Senaat bemoeit zich met het geval GERUCHTEN RONDOM HENDERSON DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Aide-mémoire goedgekeurd voor den Franschen ambassadeur te Berliin Hymans op bezoe„ DE CODEX SINAITICUS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18565 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek DOOR GEN. O'DUFFY De laatste vijf jaren waren voor zeer vele landen jaren van inzinking en van in grijpende veranderingen. De 'grootste, welvarendste en, naar den schijn te oordeelen, meest welgestelde samenlevingen der geheele wereld hebben een periode van ernstige sto ringen doorgemaakt of maken die periode nog door. Het is een dwaling te meenen dat deze sto ringen ofwel uit zuiver occonomische, ofwel uit zuiver politieke oorzaken voortkomen. Deze beide bronnen der inzinking hebben zich ver mengd en de crisis-zelve beweegt zich onop houdelijk zocwel op het eene terrein als op het andere, om '■erhaaldelijk ook op beide terreinen te gelijk op te treden. Oeconomisch bekeken is Ierland maar een vlekje op de wereldkaart, maar daarom mocht het nog niet verwachten vrij te zullen blijven van de stuipen welke het lichaam der geheele ■wereld vertrekken. Van politiek standpunt bezien is Ierland echter ondanks het lage cijfer zijner bevolking en ondanks zijn geringe militaire sterkte, krachtens zijn geschiedenis en door de langdurige spanning zijner betrekkingen met de Groote Mogendheid, één van de stuwkrachten der wereld. De lange en ten .-'otte goeddeels zegevierende strijd van het kleine, arme, onderdrukte Iersche volk tegen het streven naar overheersching van het grootste rijk dezer wereld werd overal met belangstelling gevolgd; het Iersche voorbeeld en de Iersche estdrii hebben andere volken doen ontwaken en zoo anderhalve eeuw lang hun terugslag gehad in verre landen. Elders gingen er aan oeconomische verwikke lingen meestal pclitieke troebelen vooraf. In Ierland was dit andersom. Ofschoon de Vrij staat in de verste ver4-; niet bewaard bleef voor de oeconomische crisis, komen zijn grootste moei lijkheden toch niet voort uit invloeden var. bui ten, maar uit een zekere toespitsing van natio naal denker en doen, zooals dat na den langen nationalen strijd onvermijdelijk was. Eeuwen lang waren de beste 1-ra.chten der Iersche gedachte gericht op het bereiken der politieke vrijheid De prikkel tot den strijd is niet uitgedoofd en de afscheiding van Ulster was daar en is nog steeds daar om dien prikkel in het leven te houden. Het moet de taak zijn van dit en de toekom stige geslachten de nationale krachten te stu wen langs de paden van vreedzamen vooruit gang. Een der zwaarste beschuldigingen welke de geschiedenis zal inbrengen tegen President de Valera en zijn Regeering, is, naar mijn gevoe len, de gewetenlooze exploitatie voor zuivere partij-doeleinden van instincten welke niet in zichzelf verkeerd zijn, maar die zeer gevaarlijk zouden kunnen worden wanneer ze niet goedge- leid worden. Het lijdt geen twijfel of zoowel de Bur geroorlog van vier jaren terug als de huidige beroeringen welke beschouwd kunnen worden ais de reactie van dien strijd, dankten hun ont staan aan deze exploitatie, zooals ook de meest betreurenswaardige karaktertrekken er van aan deze exploitatie te wijten zijn. De Regeering geeft voor extremistisch te zijn op politiek terrein en acht zich krachtens dit extremisme gerechtigd ten allen tijde een beroep te doen or net nationaal gevoel. De regeering wier leider heeft toegegeven dat hij in het hui dige conflict met Engeland „het eerste schot afzond" gebruikt dit conflict om de voortdu rend! uitoefening van het gezag door President de Valera voor te stellen als een nationale nood zaak tegenover den eifvijand. Nog geven de spreektrompetten der Regee ring onomwonden toe dat een republiek van zes-en-twintig districten ongewenscht, en dat een republiek van heel Ierland in de huidige omstandigheden onmogelijk is. Meermalen heb ben zfj hun verbazing te kennen gegeven over de vorderingen welke er onder het Verdrag van 1921 gemaakt zijn. En inderdaad begrijpen zij beter dan menigeen dat in alle opzichten behal ve natuurlijk zuiver formeel, de Vrijstaat da- zelfde rechten geniet als een republiek zou kun nen genieten. Als er hier sprake was van eer zuivere prin- cipieele kwestie, dan zou het ten slotte, hoe pa radoxaal dit ook klinken moge, zoo erg niet wezen. Wat te betreuren valt, is dat de bronnen van het Iersche nationalisme vergiftigd zijn en dat de mogelijkheden van verstandige en ge disciplineerde nationale actie voorloopig ver lamd worden, en dat alles voor een ruzietje waaraan practisch niet meer dan wat persoon lijke en partijbelangen ten grondslag liggen. Het eerste streven der Vereenigde Ierland Beweging (United Ireland Movement) zal er op gericht zijn over persoonlijkheden en par tijen heen te stappen om de werkelijke belan gen van Ierland boven al het andere te stel len. Nu zijn wij er absoluut van overtuigd en ho pen deze overtuiging ook overal ingang te doen vinden, dat de vereeniging van heel Ierland in één Staat ongetwijfeld het eerste en groot ste belang der Natie is. Niets heeft er meer toe bijgedragen om al ruim tien jaren lang de in stincten wakker te houden welke President de Valera zoo handig weet te exploiteeren. dan de overtuiging, welke in alle Iersche harten leeft dat de afscheiding van Ulster verkeerd en on rechtvaardig was en is, niet alleen voor natio nalistisch Ierland, maar ook voor al degenen die zich loyaal plegen te noemen. Deze afscheiding is verkeerd omdat geen voorzichtige en vooruitziende staatsmanschap er toe besloot, maar een ijdele politieke partij digheid waarin de stuwkrachten lang niet zui ver Iersch waren. Zij is verkeerd omdat het in alle opzichten een willekeurige verdeeling was en omdat zonder eenigen twijfel in het ver meende belang eener minderheid, een andere, niet veel kleinere minderheid er door in haar rechten beknot werd. Zij is verkeerd, zoowel van Britsch als van Iersch standpunt be schouwd, zij is politiek verkeerd, zij is oecono misch verkeerd. De vooruitzichten en mogelijkheden, de hulpbronnen en de krachten der heele Iersche Natie zijn door dit staaltje van quasi weten schappelijke politieke chirurgie zoo gehavend en verminkt dat het heusch geen wonder is wanneer wij thans het Noorden zoowel als het Zuiden zien lijden aan allerlei ziekten en aan groote verzwakking. Voor alles willen wij heel Nationaal Ierland verzamelen achter een klare, redelijke, vreed zame vraag om de vereeniging van heel het land. Wij zullen er naar streven dat wij ge bruik mogen maken van onze huidige politieke positie als de basis voor een dergelijke ver eeniging. Zijn we eenmaal zoo ver en het ligt in de lijn èn van de politiek èn van de geschiedenis dat wij zoo ver zullen komen dan nemen wij ons voor het vraagstuk van Ierlands politieke opkomst in zijn geheel on der de oogen te zien te zamen met al de par tijen wier plichten in deze niet lichter zijn dan de onze. Wij beschouwen het huidige geschil met Groot Brittannië van ondergeschikt belang in vergelij king tot het vraagstuk der vereeniging van Ier land, dat er overigens een der belangrijkste fac toren in is, zooals wij in vergelijking tot het vraagstuk der vereeniging van Ierland ook al de andere moeilijkheden waarvan het huidige geschil met Engeland niet meer dan een onder deel is, van ondergeschikt belang achten. Op sociaal en politiek terrein voelen wij dat heden ten dage onze werkelijke en dringende nooden de inzet geworden zijn van het spel der partijen, terwijl overeenstemming op die pun ten een levensbelang is. Ierland is een demo cratie en moet dat blijven. De dagen der over heersching zijn voorgoed voorbij in Ierland en de macht van Engeland zou niet toereikend zijn om die overheersching nog eens te her stellen. Het Iersche volk dat groote Iersche volk hetwelk al zijn rechten stuk voor stuk heeft weten te veroveren, de rechten van godsdien stige vrijheid, de rechten van het Land Ier land, de rechten van zijn eigen politiek be heer in Ierland het Iersche volk zit nu in den zadel en zal zich daar niet uit laten wip pen. Het Iersche sociale vraagstuk van de toe komst zal het wezen aan de democratie andere wapenen te geven naast het ietwat rudimen taire orgaan eener parlementaire Regeering. Wij hebben thans een stelsel van mathe matisch juiste gelijkheid in politieke aangele genheden. Daarnaast moet geleidelijk een even vér reikend stelsel van sociale en oeconomische gelijkheid worden ingevoerd. Aan den ande ren kant ben ik er persoonlijk van overtuigd dat het parlementair stelsel hieraan niet vol doende aandacht wil schenken. Onze nederig ste arbeider en onze meest welvarende in dustrieel moet er zeker van kunnen wezen dat zijn b e 1 a n g en niet alleen zijn sympathie ondeelbaar verbonden is aan het belang der Gemeenschap. Op het oogenblik is dit vraagstuk in Ierland minder ingewikkeld dan elders, daar wij in Ierland reeds dichter dan in de meeste andere landen genaderd zijn tot de klasselooze maat schappij. Naar ik geloof, kan het worden opge lost door andere organen van sociale werk zaamheid binnen den staat in het leven te roe- H Verwachting: Meest matige wind uit Oostelijke richtin- gen, nevolig tot betrokken of zwaar H bewolkt, waarschijnlijk nog eenige sneeuw of regen, temperatuur om het vriespunt tot lichte, later wellicht HE matige vorst. H Hoogste Barometerstand: 780.8 te Vardö HE Laagste Barometerstand: 734.5 te Scilly- H Zon op 8.12 - onder 3.51 - Licht op 4.21 H 31 December V. M. illllllllllllllllllllllllltllllllllllllllIIllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllli pen, wélke naast het parlement leiding kunnen geven aan het oeconomisch leven der Natie. Wat de industrieele ontwikkeling en de voor geschiedenis dat wij zoo ver zullen komen betreffen, Vereenigd Ierland zal overal en al tijd trachten datgene wat steeds de oecono mische filosofie van het nationalisme was, door te zetten. Daartegenover staat echter, dat Vereenigd Ierland van meening verschilt met de huidige Regeering voor wat betreft heei Ierland of een deel daarvan „self-supporting" te ma ken. Vereenigd Ierland verwerpt de dwaze politiek van terwille van een „self-supporting" Ierland de armoede in het land te halen door onzen waardevollen uitvoer te vernietigen. Er is nog een ander aspect der politiek van Vereenigd Ierland, hetwelk ik hier tenslotte wil belichten. Vereenigd Ierland heeft niet het doel een zuiver politieke partij te zijn. Het hoopt te vens een waarlijk sterke cultureele macht te worden en te blijven. Wij zijn ervan overtuigd dat cultureel natio nalisme, mits het niet wordt misverstaan, het beste geneesmiddel is tegen de onloochenbare euvelen van buitensporig politiek of oecono misch nationalisme. Zooals alles in Ierland, is ook de Iersche cultuur omgesmeed tot een po litiek wapen. Wij nemen ons voor de Iersche cultuur te zuiveren van alle buitensporige poli tieke bestanddeelen, haar weer te maken tot een hooge en zuivere cultuur, haar open te stellen, met behoud natuurlijk van al het eigene dat zij heeft, voor de beste invloeden der Europee- sche cultuur waarvan zij deel uitmaakt. Onder het eigene der Iersche cultuur dat wij wenschen te behouden, staat voorop de Iersche taal welke wij beschouwen als de ziel van het Iersch nationalisme. Wij willen niet exclusief zijn. Wij willen alle Ieren doordringen van den zuurdeesem van Ierland Wij willen de schatten onzer traditie ontginnen en der verbeelding van onze jeugd een uitlaat geven. Ons wachtwoord is: Vereeniging, Herstel, Ver nieuwing. De beste omschrijving onzer politiek is de naam, dien wij voor onze organisatie ge kozen hebben: „Vereenigd Ierland"! GENERAL O'pUFFY (Nadruk verboden Opera Mundi Press). RIO DE JANEIRO, 27 Dec. (Reuter). Buiten gewoon hevige regens hebben in het district Catageuzes groote overstroomingen veroorzaakt. Talrijke personen zijn gedood, gewond of wor den vermist. Tweeduizend personen zijn dak loos. NEW-YORK, 27 Dec. (Reuter). In het Noor delijk deel der Vereenigde Staten heerschi een buitengewoon hevige koude. De koude-records van de laatste vijftig jaar zijn bijna overal ge broken. In Illinois, Iowa, Dakota en Michigan is een temperatuur van 26 tot 35 graden Cel- cius onder nul geregistreerd. In Minnesota be draagt de vorst zelfs 44 graden. Te Chicago vriest het 23 graden. Hier zijn 12 personen door de koude om het leven gekomen. PARIJS, 27 Dec. (Reuter) De sneltrein VannesParijs is hedenmorgen op een groep spoorwegarbeiders ingereden. Drie arbeiders werden gedood en een zwaar gewond. Door de dichte mist, die nog altijd boven Frankrijk hangt, hadden de arbeiders den sneltrein niet tijdig genoeg zien naderen. Slechts enkele hun ner konden zich nog tijdig uit de voeten maken. i y.y,. HhHH ^*1 V De „Pelikaan" heeft, naar verluidt, op het traject RangoonAkyab, dat ongeveer 500 K.M. bedraagt, pech gehad. Tengevolge van het zware weer heeft het vliegtuig over dezen af stand drie uur langer gedaan dan verwacht was. De vlucht gaat nu naar Calcutta. Na een korte rust vliegt de „Pelikaan" van Calcutta door naar Allahabad, waar vermoedelijk niet zal worden geland. Daarna gaat het vliegtuig recht door naar Jodhpur, dat op ca. 1600 K.M. afstand van Calcutta ligt. Bij aankomst in Calcutta zal de „Pelikaan" alweer 4000 K.M. achter den rug hebben van de 15.000 kilometers, die Amsterdam van Ba tavia scheiden. De drie uur vertraging ten gevolge van het slechte weer tusschen Rangoon en Akyab be hoeven, naar „De Telegraaf" vernam, geen re den tot ontmoediging te zijn, daar men op andere trajecten deze uren best kan inhalen. Toch verwacht de K. L. M.-directie niet, dat de „Pelikaan", ook indien alles verder goed gaat, eerder dan Zaterdagmiddag laat te Schiphol zal landen. De bemanning vliegt regelrecht door naar Nederland, zonder zich verder onderweg eenige rust van beteekenis te gunnen. Aneta-Vaz Dias meldt, dat volgens heden nacht bij de K. L. M. ontvangen telegrammen de „Pelikaan" Donderdagochtend 2.46 uur Amsterd. tijd, te Allahabad is aangekomen en te 3.20 uur A. T. vandaar is vertrokken. Het ligt in het voornemen van den K.R.O. om, dank zij de welwillende medewerking van de K.L.M., a.s. Zaterdag 30 December een repor tage te geven van de aankomst van het Indië- vliegtuig de „Pelikaan" op Schiphol. Met P.T.T. wordt onderhandeld om deze re portage ook via den Rijkszender naar Indië te relayeeren. Nadere gegevens worden voor de microfoon bekend gemaakt. ROME, 27 Dec. Z. H. de Paus heeft vandaag achtereenvolgens reeds eenige leden van het diplomatieke corps ontvangen, die hem Nieuw- jaarswenschen overbrachten. O-a. werd vandaag ontvangen de Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan, dr. von Bergen. De „Messagero" noemt het herderlijk schrij ven van de Oostenrijksche bisschoppen een der ongetwijfeld meest markante gebeurtenissen in den strijd, welken Oostenrijk op het oogenblik voert ter verdédiging van zijn onafhankelijk heid. „Hetgeen het meest opvalt in dit document", schrijft het blad,.„is de duidelijke stellingname in zake Oostenrijks onafhankelijkheid, welke niet alleen gehandhaafd moet blijven als een bolwerk voor het katholieke geloof, maar ook als een bolwerk voor den vrede onder de vol keren, evenals een centrum van Westersche cultuur en een basis voor het christendom. De regeering Dollfuss ontvangt door dit document een duidelijken en krachtigen ruggesteun, want men moet aannemen, dat het standpunt van de kerkvorsten door den H. Stoel wordt goed gekeurd." De „Messagero" voegt hieraan toe, dat dit herderlijk schrijven in Duitschland zeker le vendige polemieken zal uitlokken, omdat het eenige „fundamenteele waarheden" behelst, welke bepaald ongunstig zijn voor de leerstel lingen van het nationaal-socialisme, n.l. de veroordeeling van de „rassen-manie van het nationaal-socialisme en de antichristelijke ste rilisatie wet", de veroordeeling van patriottisme, dat uitloopt op een integraal anti-semitisme en den staat boven de natie stelt, de veroordee ling van het extremistische nationaalsocialisti- sche beginsel en de verdediging van de histo rische rechten van het Oostenrijksche vader land, de afkondiging van de ondergeschiktheid van alle nationalisme aan den godsdienst, welke boven de naties staat, en ten slotte de veroor deeling van „alle pogingen en denkbeelden, welke tot het stichten van een nationale Kerk en een openlijke breuk met de bestaande Kerk zouden kunnen leiden." MUNCHEN, 27 Dec. De „Voelkische Beobach- ter" protesteert in een hoofdartikel tegen het herderlijk schrijven der Oostenrijksche bis schoppen, die zich trachten „te mengen in de zaken van Rijks-Duitschland." Volgens het nat. soc. hoofdorgaan is het schrijven in strijd met den geest van het concordaat met Duitschland- (Van een bijzonderen correspondent) Men zou kunnen zeggen dat het corruptie schandaal over zijn hoogtepunt heen is. Men hoort niet meer van aanhoudingen, wél van voorloopige ontslagen uit de hechtenis. Inder daad, als het verdere onderzoek de arrestatie van de betrokkenen niet meer noodig maakt, worden de aangehouden personen in voorloo pige vrijheid gesteld. De Senaat heeft zich intusschen óók met het geval bemoeid. Pater Rutten een liberaal en een socialistisch senator hebben, naar aan leiding van het politie-schand'aal, aangedron gen op een grondig, algemeen onderzoek en op de in-studie-neming van een eventueele re organisatie van den dienst van politie- en ge meenteambtenaren. De drie senatoren staafden hun verzoek met documentatie, waartegen weinig in te brengen valt. E. A. Pater Rutten zegde o.a. dit: „Ik vraag den minister of hij niet meent dat de bedragen der wedden van de ambtenaren van de groote gemeenten met gronden dienen onderzocht te worden. Nu de belastingschuldi gen gebukt gaan onder allerlei lasten,'is het dan aan te nemen dat de gemeenten aan sommige ambtenaren wedden betalen die buiten verhou ding staan tot de vereischte diploma's, den verstrekten arbeid en de te dragen verantwoor delijkheid? De jongste gebeurtenissen hebben de aandacht op deze wedden gevestigd. Is het duldbaar dat politiemannen welke ook hun graad weze een wedde hebben hooger dan een eerste-minister, of den procu reur van het Hof van Cassatie, of een eersten voorzitter, of een wedde die hooger is dan die van hun chef: den procureur des Konings?" De soc. senator Paulsen voegde daar aan toe: „Naar aanleiding van het politie-schandaal werd een commissaris uit de Brusselsche om geving verplicht door den procureur des Ko nings, ontslag te nemenDe man had zich, van zekere zijde, die ik niet noemen kan (onze lezers kennen ze! Red.) geschenken laten be zorgenWelnu, deze commissaris werd af gezet door de gemeente met een pensioen van 59.250 fr. 's jaars en een geschenk van drie maanden wedde!" Men ziet het en wij schreven het al het schandaal is des te grooter daar de betrok kenen allen een zeer hoog jaargeld genoten en allerminst uit armoede hebben gehandeld, maar gewooin weg aain het gwalglijkste egoïsme eer en geweten hebben geofferd. LONDEN, 28 Dec. (Reuter). De „Morning Post" bericht, dat de voorzitter van de Ont- wapenings-conferentie, Henderson, de geruch ten, dat hij voor 21 Januari as. zou bedanken als voorzitter, heeft tegengesproken. Overstroomingen in Brazilië- Tweeduizend dak loozen. Hevige- koude in de V. S- Afschaffing der Fransche extra-tarteven op Engelsche waren. De Fransche regeering overlegt over haar hou ding tegenover Hitler's eisehen. Aide-mémoir* voor Francois Poncet. Hijmans te Parijs. Hoe Indië bezuinigt. Pater Magister F- Franke O.E.S.A. t Regeling van het vervoer van monopolie producten langs de Zuidergrens- Vereeniging voor RKMULO te Utrecht in ver gadering bijeen. De „Pelikaan" op do thuisreis. PARIJS, 27 Dec. (V. D.) De Fransche minis terraad is Woensdagmiddag gedurende meer dan drie en een half uur onder voorzitterschap van den president der republiek bijeen geweest. Er werd gesproken over het spoorwegongeluk, terwijl blijkens een officieel communiqué de minister van Buitenlandsche Zaken verder breedvoerig rapport heeft uitgebracht over de verschillende informaties, welke hü in de kwes tie der ontwapening heeft ingewonnen. Paul- Boncour heeft den ministerraad de groote lijnen aangegeven van een aide-mémoire, dat hij den Franschen ambassadeur te Berlijn zal toezen den. De ministerraad heeft ermee ingestemd. De „Liberté" legt er den nadruk op, dat de ministers het op drie punten volkomen eens zou den zijn: men zal geen niet-aanvalspact aan vaarden, dat Frankrijk van het Locarnopact be rooft, evenmin zal men goedkeuren, dat SA, SS en Stahlhelm zullen blijven bestaan, terwijl de regeering bij de opvatting blijft, dat een be spreking buiten het kader van Genére onmo gelijk is. De besprekingen, welke de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken. Hymans, Woensdag in den loop van den dag met verschillende Fransche ministers heeft gevoerd, zijn m alge- meene overeenstemming verloopen. Den Belgi schen minister is zeer veel gelegen aan een op klaring der Belgisch-Fransche economische be trekkingen. Verder hebben Hymans en de mi nister van Oorlog, Daladier, waarschijnlijk maatregelen besproken voor een gemeenschap pelijke verdediging van de grens. Wat den Volkenbond betreft, staat ook Bel gië op het standpunt, dat Genève het'midden punt van het geheele internationale leven moet blijven onder handhaving van het democraci- "che principe der gelijkheid van alle staten. LONDEN, 27 Dec. (V.D.). Het beroemde Grieksche handschrift van den bijbel, dat stamt uit de vierde eeuw en bekend is onder den naam „codex sinaiticus", is 'vanmiddag in het Britsche museum tentoongesteld. Het is voor 100.000 van de Sovjetregeering gekocht. Zoolang de stoornis in den Am- sterdamschen telefoondienst duurt, kunnen berichten, bestemd voor de Amsterdamsche redactie, telefo nisch worden doorgegeven aan het Rijkstelegraafkantoor te Amster dam, onder vermelding dat de aan vrage is voor de Vereenigde Ka tholieke Pers (De Tijd enz.). lr^ f\ v vwimimmif i r~r r z s -i/s? Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 738 Vorige stand: 748

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1