De Kerstboodschap van het Oostenrijksch Episcopaat Onrust in China -4 Ultimatum aan Foekien Uitslaande brand TEGEN RASSENHAA T EN NA TIONAAL-SOCIALISME FINS C HE SPÏONNA GE- AFFAIRE TRIOMF DER N.R.A. I: 1 f fsS 1 VRIJDAG 29 DECEMBER Steun voor Dollfuss 't Monster van Loch Ness Krijgt een volgeling Z. Ent. Kardinaal Innitzer Een moordcomplot ontdekt Gaat Mongolië het lot deelen van Jehol? Nieuw complot in Spanje? Socialisten bevreesd voor het lot der republiek De vrijgesproken Bulgaren Dimitrof Russisch staatsburger? DE KERSTREDE VAN Z. H. DEN PAUS ZH. Paus Pius XI t1jd<ens het uitspreken van Zijn Kerstrede. Overgave van het 19de leger en arrestatie der rebellen- regeering geëischt Tsjang-Kai-Sjek in het offensief Bommen op Tsjangtsjau Negen millioen personen hebben weer werk Missionaris gevangen genomen Door Chineesche bandieten Typhoon boven Madras Zonder Volkenbond de oorlog! Herriot verwerpt het Vier-Mogend heden-Pact De Spoorwegramp in Frankrijk H. M. de Koningin betuigt haar deelneming Salariskorting te Rot terdam Met één stem meerderheid aangenomen Ontevredenheid in Indië Over de salarisherziening HET CADEAUSTELSEL Kamers van Koophandel in meer derheid voor 'n wettelijke regeling ONTSLAGEN MARINEMANNEN Voor den Centralen Raad van Beroep POGING TOT MOORD Metaalwarenfabriek „De Mer- wede" in lichter laaie Arbeider verwond Bij een auto-ongeluk gedood De toestand van een tweede slacht offer zorgwekkend Holland-Ierland 8 April a.s. te Amsterdam? Pijnenburg-Wals naar Amerika DE GEMEENTEN EN DE OMZETBELASTING STUDENTEN AANGEHOUDEN IN INDIË Haatzaaiartikelen in hun blad Goebel ernstig ziek Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft geheel het Oostenrijksche Episcopaat in een zeer duidelijk gesteld herderlijk schrijven zyn standpunt uiteengezet betref fende de brandende vraagstukken, welke In Oostenrijk de gemoederen bezig houden- Of schoon wij reeds een en ander uit dit zoo uiterst belangrijk schrijven hebben gepubli ceerd, willen wij hier nog enkele letterlijke aanhalingen laten volgen, omdat de inhoud daarvan niet alleen voor Oostenrijk maar zij delings ook voor Duitschland en heel de be schaafde Christen-wereld van groote, richting gevende beteekenis is. Na herinnerd te hebben aan het groote suc ces van den te Weenen gehouden Katholie kendag. welke niet alleen uit godsdienstig, maar ook uit patriottisch oogpunt volkomen ge slaagd mag heeten, omdat „Oostenrijks zelf bewustzijn werd versterkt door de herdenking van zijn groot historisch verleden", en Oos tenrijk helder de taak werd voorgehouden „in het Rijk Gods op aarde een bolwerk van het katholieke geloof te zijn", prijzen de bisschop pen zoowel den president als den bondskanse lier, die „als vertegenwoordigers van den staat op overtuigende wijze uitdrukking hebben ge geven aan deze gedachte." zy spreken hun groote vreugde uit over den door dr- Dollfuss getoonden moed van den oprechten belijder, toen hij bij verschillende gelegenheden ver klaarde een wezenlijk „christelijk-Duitschen staat te zullen stichten en in christelijk-Duit schen geest staat en staatshuishouden te willen vernieuwen" overeenkomstig de in de Encycliek „Quadragesimo Anno" aangegeven richtlijnen. Dit kern-katholieke stellinguemen van de Oostenrijksche regeering schonk den katholie ken met recht groote voldoening, temeer daar „de katholieke belijdersmoed der regeering" herhaaldelijk door den H. Vader met openlijken lof werd beloond. Enkele kernachtige citaten uit de woorden van den Paus, waarin Deze onomwonden Zijn hooge goedkeuring en waar deering heeft uitgesproken voor Dollfuss en diens streven worden dan door de bisschoppen aangehaald o.a. dit: „De volkeren hebben de regeering, welke zij verdienen. Het is uw Oostenrijk, maar ook Ons geliefd Oostenrijk, dat zulk een regeering heeft verdiend- Wij bidden daarom den goeden God, dat Hij deze zoo christelijke en edele mannen moge bij staan, gelijk HU tot nu toe heeft gedaan. Hij moge hen steeds verdedigen ook tegen geheel onverwachte gevaren, opdat zij voor het dier bare christelijke Oostenrijk nog lang en blijvend vruchtbaar kunnen werkzaam zUn." Vervolgens zetten de geestelijke herders van de geloovigen in Oostenrijk de zui vere katholieke gezagsidee uiteen. „Geen mensch is van nature meer of hooger dan de medemensch, niemand kan daarom uit zich zelf alleen aanspraak maken op overmacht over een ander, want dat zou onrechtmatige aanmati ging, onbevoegd ingrUpen in de vrUheid en on- afhankelUkheid van anderen, en vloekwaardige geweldpleging van de sterkeren tegenover de zwakkeren zUn." „Niet ruw geweld kan een mensch rechtmatig macht verleenen over an deren, doch alleen het goddelijk gezag kan een mensch maken tot gebieder en heerscher over anderen." „Daarom reikt ook de bevoegdheid van het menscheUjke gezag nooit verder dan de volmacht, die God het heeft gegeven. Een over heid, welke haar machtsbevoegdheid over- schrUdt, verliest het recht op gehoorzaamheid, en wanneer zy zelfs tegen Gods Wil in iets zou bevelen, dan zou men haar zelfs niet mo gen gehoorzamen. Ja, gehoorzamen zou dan zonde worden, want „God moet men meer gehoorzamen dan de men- schen". Ieder volk, hoe klein ook, heeft een lei der noodig, die door de anderen gehoorzaamd wordt en die doel en middelen bepaalt, een ge zag dus, dat alles leidt en regelt met wetten en voorschriften, geboden en verboden. „Ook volkeren hebben te gehoorzamen en te dienen en mogen niet uitsluitend naar eigen goeddun ken handelen. God is niet slechts de absolute Meester over het individu, maar HU is ook de opperste Heer en Gebieder over de gemeenschap der individuen, dus ook over volkeren en staten Tegenover God is daarom geen volk eigenmach tig en souvereln. Volkssouvereinitelt is onchris- telUk en in laatste instantie atheïstisch. Ook de zgn. algemeene volkswil vormt geen van God onafhankelUke autoriteit. Alleen in overeenstem ming met Gods Wil kan de volkswil rechten en plichten scheppen." De staatsautoriteit moet dus als plaatsbe- kleeder Gods zich gedragen en geëerbie digd worden. Revolutie verdient dus op de meest besliste wUze veroordeeld te worden even als elke openbare geweldpleging, welke door aanslagen en politieke moorden de dragers van het staatsgezag en de rechtmatige staatsorga nen ter zUde wil schuiven. Een politieke moord blUft onder alle omstandigheden een misdaad, welke op geenerlei wUze gerechtvaardigd en nog minder verheeriykt mag worden. Tegen LONDEN, 28 Dec. Het monster in het Schot- sche meer Loch Ness zou zich Donderdag heb ben „verdubbeld". Volgens berichten in de bla den zou Donderdag ongeveer terzelfder tijd op twee meer dan 30 K.M. van elkander verwy- derde plaatsen het monster zUn waargenomen. Men concludeert hieruit, dat er onmogeiyk sprake kan zUn van een en het zelfde „dier" doch dat men met een tweede monster te doen beeft. dergeiyke geweldplegingen mag de wereldiyke overheid met recht de strengste strafmaatrege len nemen, de schuld daarvan komt niet neer op de regeeringen, maar op hen, die zich tegen haar rechtmatig gezag verzetten. Vooral aan de jeugd houdt het Oostenryksche episcopaat deze beginselen voor, en pleit voor een vast vertrouwen op de regeering, wier heilzaam werk gesteund en bevorderd dient te worden, omdat zy Oostenrijk weer wil maken tot „een bolwerk van den vrede onder de volkeren, een centrum van Westersche beschaving en een fundament voor het christeiyke geloof. Tot slot stelt het Oostenryksche episcopaat tegenover de leer van het nationaal-socialisme vier grondwaarheden vast in dezer voege: „Eerste grondwaarheid: De menschheid is een onverdeelde familie, gebaseerd op rechtvaar digheid en liefde. „Daarom veroordeelen wy den nationaal-so- cialistischen rassenwaan, welke tot rassenhaat en tot volkerenconflicten leidt, zelfs leiden moet. Eveneens veroordeelen wy de onchriste lijke sterilisatiewet, welke met het natuur recht en het katholieke christendom in onver- zoeniyke tegenspraak is. „Tweede grondwaarheid: Het ware christe- lyke nationaal-socialisme is door God gewild en wordt door de Kerk goedgekeurd, want de lief de voor het eigen volk en de aanhankeiykheid aan het vaderland zijn in de natuur van de menschen gelegd. „Daarom prediken wy de deugd van het chris- teiyk patriotisme, veroordeelen het verraad je gens het vaderland en veroordeelen het radi cale rassen-anti-semitisme. „Derde grondwaarheid: Natie en staat zUn verschillend en de staat staat boven de natie. „Daarom veroordeelen wy het extremisti sche nationaliteitenprincipe, verdedigen de historische rechten van ons vaderland en jui chen het aankweeken van de Oostenryksche gedachten toe. „Vierde grondwaarheid: Boven alle natio nalisme staat de godsdienst, welke niet natio naal, doch internationaal is. De godsdienst is in staat iedere natie te veredelen. Hy strekt daarom ieder volk tot zegen. HU is de oorsprong en bevorderaar van de ware cultuur van ieder volk. Hij is echter niet tot een enkel volk be perkt, doch geroepen om aan alle volken de boodschap des heils te brengen en tegeiyker- tijd de aardsche welvaart te helpen bevorderen. „Daarom veroordeelen wü alle ideeën en strevingen, welke noodzakelijk tot een nationale kerk en ten slotte tot een openlyke breuk met de Katholieke Kerk moeten leiden. „WÜ weten zeer goed, dat niet alle aanhan gers van het nationaal-socialisme zün reli gieuze dwalingen aanhangen, doch wü zien dieper en blikken verder en vreezen met recht, dat de logica der ideeën en feiten, benevens machtsinvloeden van buiten af, tenslotte tot het eindresultaat moeten leiden, hetwelk alle overtuigde katholieken met ons bisschoppen moeten verwerpen. „In dezen zin en in dezen geest juichen wy, bisschoppen, van harte en met dankbare er- kenteiykheid den uitgesproken christeiyken koers, welken onze regeering inslaat en volgt, toe en verleenen wij haar gaarne 'onze moreele hulp en steun by haar christelijk streven." Zooals te verwachten was, heeft dit Herder- lUk schrijven in Duitschland groot opzien gebaard en groote ontstemming gewekt, terwyi men het van nationaal-socialistische zyde als een uiting van party-politiek verdacht tracht te maken. Dat de Oostenryksche bisschoppen echter niet den minsten twyfel meer hebben laten bestaan omtrent de zuiver katholieke beginse len en de wyze, waarop deze dienen te worden toegepast in onzen met valsche leuzen over schreeuwden tyd, bewyst, hoe dringend nood- zakelyk het is, dat zy hun van God gegeven gezag laten gelden tegenover de niet op God steunende wereldiyke machten. Hun moedige en wyze woorden, waarvoor wij hun opreant dankbaar moeten zijn, zyn voor geheel de wereld en dus ook voor ons van een treffende actuali teit. Slechts wanneer wij de eeuwige waarheden voor oogen houden, zullen wy sterk staan tegen over de verleiding der valsche profeten uit on zen tyd. HELSINGFORS) 28 Dec. De Finsche spion- nage-affaire begint thans een opzienbarend ka rakter aan te nemen. Volgens de bladen heeft de politieke politie geconstateerd, dat de leider der patronenfabriek in de stad Lappo, kolonel Asplund, indertyd door zijn huishoudster de spionne Jenny Anttila, is vermoord. Te geiyker tyd werd geprobeerd drie andere vooraanstaan de functionarissen dezer fabriek te vermoor den. De Finsche generale staf heeft twee offi cieren naar Wasa gezonden om toezicht te hou den op het onderzoek. Burgemeester Uitsla be vestigt, dat de moord werkelyk heeft plaats ge had en dat de spionnen ook in andere plaatsen in Finland hebben geprobeerd vooraanstaande legerautoriteiten te vermoorden. Men onder stelt, dat nog meer arrestaties zuilen plaats vin den. LONDEN, 28 Dec. (Reuter.) De „Times" ver neemt uit Peking, dat de bandietenleider Lioe Kuei Tang, die reeds minstens zes keer van partij is verwisseld, opnieuw in Chahar, binnen- Mongolië, is opgestaan. Hy heeft de stad Tsji Sjeng geplunderd. De Japansche troepen, welke hier kort gele den binnenrukten zUn nog niet geheel terugge trokken en in Chineesche kringen vreest men, dat het hier denzelfden weg zal gaan als in Jehol, waar de Japansche inbezitname op de zelfde wijze is begonnen. MADRID, 28 Dec. (Reuter) „Het beetje dat er nog rest van de republiek, verkeert in ernstig gevaar," constateert „El Socialista". Het blad publiceert een brief, waarin gezegd wordt dat er misschien wel eenig misverstand bestaat tus- schen de rechter partyen, echter niet omtrent de vraag of men het regiem omver zal werpen, doch hoogstens omtrent de middelen, welke men daartoe zal aanvaarden. De brief besluit met vast te stellen, dat er praotisch van de Spaansche republiek niets meer over is. Aan den anderen kant verneemt „El Sol", dat in offici-eele kringen geruchten loopen eer een nieuw extremistisch complot van grooten om vang. Naar men ons van byzondere zyde uit Berlyn meldt, zouden de in het Ryksdagbrandproces by gebrek aan bewijs vrygesproken Bulgaren Dimitrof, Popof en Tanef, niet in Bulgarye worden toegelaten, wanneer dezen over de grens zouden worden gezet. Voorts verluidt, dat Dimitrof door de Sovjet-regeering benoemd zou zUn tot „staatscommissaris" van Rusland, waardoor hU Russisch onderdaan zou zyn ge worden. Indien dit juist is, zouden daaruit verwikkelingen tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland kunnen voortvloeien. SHANGHAI, 28 Dec. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft de rebellenregeering te Foekien het volgend ultimatum gezonden: Onvoorwaardelyke capitulatie van het geheele 19e leger, arrestatie der regeering van Foekien, vertrek van Tang Tsjing Kai naar het buitenland. De Chineesche regeering heeft de algeheele mobilisatie der Chineesche marine bevolen in den strijd tegen de opstandelingen in de pro vincie Foekien. De marine-strijdkrachten der regeering hebben de op 27 K.M. van Foetsjau verwyderd liggende forten veroverd en bezet- Na verbitterde gevechten, welke drie uren hebben geduurd, hebben de Chineesche regee- ringstroepen de opstandelingen uit de stad Taisjoen verdreven. De operbevelhebber der regeeringstroepen, Tsjang Kai Sjeck, is naar de in het Zuiden gelegen stad Tsjoetsjau ge vlogen, welke stad hU wil inrichten tot basis der militaire operaties. Naar thans wordt gemeld, is het luchtbombardement op den avond van den Kerstdag uitgevoerd door cadetten der Chi neesche luchtvaartaf deelinj. SJANGHAI, 28 Dec. Chineesche bom bardementsvliegtuigen hebben Donderdag opnieuw een aanval gedaan op de stad Tsjangtsjau in Foekien. Er werden 60 bom men geworpen, waardoor meer dan 40 hui zen zUn vernield. 30 personen zUn gedood. Drie Chineesche vliegtuigen werden door de Foekientroepen neergehaald. BOSTON, 28 Dec. (Eigen bericht) In een te Boston gehouden rede verklaarde Donaid Rich- berg, lid der N. R. A„ dat in de Vereemgde Sta ten sinds de opstelling van het herstelprogram der N. R. A. 9.000.000 personen weer werk heb ben gevonden, en wel 3.000.000 bU de industrie, 2.000.000 bU openbare werken en 4.000.000 voor tydelyke werkzaamheden. „Niemand met verantwoordelijkheidsgevoel", aldus Richberg, „zal by het zien van deze cy- fers zonder meer de voordeelen van het her stelprogram kunnen loochenen. Elk onzer basis industrieën werkt thans onder een arbeids- charter, hetgeen zeer voordeelig is gebleken, terwyi de inkomsten uit het landbouwbedryf vergeleken by 1932, naar raming met 55 pet. zyn gestegen. Kortom, wy aanschouwen een wydverbreide en goedverdeelde toeneming der welvaart onder alle lagen der bevolking. (United Préss) GENUA, 28 Dec. (Reuter). De overste van het missiehuis alhier heeft bericht ontvangen, dat pater Anselmi te Lioe Kiang, in het district Kiangsi door Chineesche bandieten is gevangen genomen. Pater Anselmi is 51 jaar oud en werkt sedert 1S22 als missionaris in China. BOMBAY, 28 Dec. (Reuter). Boven Madras heeft een typhoon gewoed, waardoor 250 men schen om het leven zyn gekomen. Meer dan 10.000 stuks vee zyn gedood. De materieele schade is zeer aanzienlyk. PARIJS, 28 Dec. (Reuter) „Geleidelyk klaart de situatie op. Wij, Franschen, zyn absoluut gekant tegen het Italiaansch initiatief van een Vier-Mogendheden-Pact. wy achten het 't best om daar maar rond voor uit te komen, want de huidige verwarring is toch al zoo groot dat de wereld behoefte heeft aan klare ideeën." Aldus Herriot in een artikel dat ,J,es Annales" heden publiceert en dat verder luidt: „De proeve eener internationale democratie leverde reeds zoo veel resultaten op en er bestaan reeds zooveel Juridische en contractu- eele overeenkomsten, welke gebaseerd zyn op den Volkenbond, dat men den Bond niet zou kunnen afbreken zonder de wereld in den chaos en spoedig ook in den oorlog te storten." „Wanneer men het reglement van den Vol kenbond veranderen wil, dan zy het om dit reglement nog democratischer te maken en niet om er een Vier-Mogendheden-Raad voor in de plaats te stellen. In zijn huldigen toestand verzoent de Volkenbond reeds het beginsel der geiykheid van alle naties met den feitelijken toestand van een absolute overheersching der groote mogendheden in den Volkenbondsraad. H. M. de Koningin heeft aan den President van de Fransche Republiek telegrafisch haar deelneming betuigd met de ontzetlende spoor wegramp welke Zaterdagavond het Fransche volk heeft getroffen. De Koningin heeft in antwoord op dit tele gram van den President een telegrafische dank betuiging ontvangen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Woens dagmiddag een beslissing genomen over de kor ting op de salarissen van het gemeenteperso- neel. Een voorstel-De Zeeuw (S.D.) om de voorstel len van B. en W. dienaangaande van de agenda af te voeren, werd verworpen met 2518 stem men. Deze voorstellen zelf, die een totale korting inhielden van 16 >/2 pCt. voor ongehuwden, 10 pCt voor gehuwden en 8 pCt. voor gehuwden met meer dan drie kinderen, werden echter ook ver worpen met 27—16 stemmen (tegen S.D., libe ralen, communisten en staatk.-geref.) Een voorstel-Dutilh (V.B.), dat een korting voorstelde van 14 pCt. voor ongehuwden en 10 y. pCt. voor gehuwden, werd eveneens verworpen met 358 stemmen (vóór liberalen en één V.D.) Ten slotte werd een voorstel-Nele- mans (C. H.) aangenomen met 2221 stemmen (tegen S. D., V. D. en Commu- nisten). Dit voorstel houdt in een to taal-korting van 15 pet. voor vrijgezel len en 10 pet. voor gehuwden, hetgeen een nieuwe verlaging beteekent van resp. zy, en 2 pet. MODJOKERTO. 28 Dec. (Aneta). Het Cen traal Bestuur van de Persatoean Vakoonden Bengawaï Negeri (Federatie van Vakbonden van Inlandsche Landsambtenaren) deelt mede. dat deze organisatie het herziene bezoldigingsbe sluit voor landsdienaren onaanvaardbaar acht. MAGALANG, 28 Dec. (Aneta). Acht afdee- lingeri in Midden-Java van de Onderofficiers- vereeniging Ons Aller Belang, die hier in ver gadering bUeen waren, verklaarden zich ernstig teleurgesteld door het herziene bezoldigings besluit voor Landsdienaren. BANDOENG, 28 Dec. (Aneta). Alhier kwamen de centrale afdeelingen van Ons Aller Belang in vergadering byeen. By acclamatie werd net herziene bezoldigingsbesluit onaanvaardbaar verklaard, in verband met het feit dat du geen geiykstelling inhoudt met gelijkwaardige bur gerambten en voorts wyi deze salarisregeling een nivelleering naar beneden bevat in plaats van naar boven. MEDAN, 28 Dec. (Aneta). De Deli Courant verneemt dat bij de besprekingen over de be grootingen der Landschappen het Sultanaat Langkat weigerde de salariskorting toe te pas sen en alleen heeft toegezegd om eventueel na de invoering van het nieuwe bezoldigingsbe sluit voor Landsdienaren tot korting over te gaan. Het Sultanaat Asahan wenschte niet verder te gaan dan tot eene korting van 10 procent. Van de 36 Kamers van Koophandel en Fa brieken hier te lande, hebben zich tot op he den 30 uitgesproken tegen het cadeaustelsel en vóór wettehjke regeling van dit verkoop systeem. Niet minder dan 27 Kamers van Koop handel hebben bovendien steun verleend aan de actie van het „Nationaal Comité tot be teugeling van het Cadeaustelsel." Na het verschijnen van het rapport van den Nyverheidsraad, welk college den Minister van Economische Zaken ontraadt een wette- ïyke regeling van het cadeaustelsel in het leven te roepen, hebben eenige Kamers van Koop handel zich tot genoemden bewindsman ge wend met de mededeeling, dat zy ook thans haar standpunt biyven handhaven en alsnog aandringen op een spoedige wettelijke regeling van het cadeaustelsel. Voor den Centralen raad van Beroep te Utrecht is Woensdag de behandeling voortgezet van tien zaken van ontslagen marine-mannen. Pleiter was wederom mr. L. ,A. Donker uit Rotterdam, die verzocht om te beslissen, dat de ontslagen ten onrechte zUn verleend. Daartegenover stond het oordeel van den offi cier der administratie Gerdes, die om. betoogde, dat de betrokkenen onbetrouwbaar, dus onge schikt waren gebleken. De uitspraak is bepaald op 17 Januari. Te Vlissingen heeft een zekere C. Woensdag avond laat een moordaanslag gep'eegd op den heer de R. Toen deze met zUn vrouw thuis kwam bevond C. zich in de woning en wilae mevr. de R met een mes aanvallen. De R plaatste zich voor zyn vrouw, waarop C. zien op hem wierp en hem zoo ernstig verwondde dat hy naar het St. Joseph-ziekenhuis moest worden vervoerd. De dader is gearresteerd. Donderdagmorgen om ongeveer half 7 ontstond brand in de metaalwarenfabriek „De Merwede" te Utrecht. Vanuit den vuur haard, het fabriekskantoor, grepen de vlam men snel om zich heen en weldra stond het geheele gebouw in lichter laaie. Brandweer en politie direct gealarmeerd, ver schenen spoedig ter plaatse en terwyl de eerst genoemde in snel tempo de eerste slangen uit rolde om het vuur te gaan bestryden, trof de politie maatregelen om te voorkomen dat het blusschingswerk door publiek zou kunnen wor den bemoeilykt. Verschillende der arbeiders hielpen bij het In veiligheid brengen van den inventaris. Hierby werd een hunner, een 38-jarig fa brieksarbeider. door vallende steenen getroffen en zoodanig verwond, dat hy per auto van den G. G. en G. D naar het stads- en academisch ziekenhuis is overgebracht De Utrechtsche brandweer, met groot mate riaal uitgerukt en gesteund door de opgeroepen kringen der vrijwillige brandweer, greep kracht dadig in en wist de fel oplaaiende vlammen langzamerhand terug te dryven. Het nablusschen geschiedde door eenige spuit gasten welke met een der motorspuiten achter bleven. Met twee slangen, welke van den weg waren uitgelegd over de fabrieksterreinen van „De Staalkoning" en dan over een ongeveer 4 Meter hooge muur gelegd spoten zy onafgebroken watermassa's door en langs het uitgebrande ge bouw. Tegen kwart voor tien in den morgen werd ook hiermede opgehouden. Woensdagavond om ongeveer 11 uur liep een drietal personen te Eindhoven op den Aalster- weg in de richting AalstT Twee van hen be vonden zich op het weggedeelte tusscnen het rijwielpad en den ryksweg. Ter hoogte ran de St. Josephstichting passeerde hen een auto, waarvan de lichten verblindend werkten op een hen achterop rydenden auto. Deze laatste heeft blykbaar door de verblindende lichten oe voet gangers niet gezien. Twee hunner werden aan gereden. De 20-jarige mej. B werd dood opge nomen, haar mantel bleek om de as van het voorwiel te zyn geslingerd. Haar schoonzuster bekwam een ribfractuur. Zy is in het nabii gelegen St. Josephziekenhuis opgenomen Haar toestand is zeer zorgwekkend. De heer B. zelf bleef ongedeerd. De slachtoffers waren afkom stig uit Enschede. De politie stelt een. verder onderzoek in. Naar wy vernemen is het zeer waarschijnlyk. dat de voetbalwedstrUd Holland-Ierland, welke geldt voor de voorronde van de wereldkam pioenschappen, p'.aats zal vinden op 8 April 1934 in het Amsterdamsche Stadion. Naar wy vernemen, onderhandelen Pynen- burgWals met Oscar Egg te Farys om naar Amerika te gaan en aan de zesdaagsche re New-York deel te nemen. Met hen zou den Broccardo-Guimbretiere, Buysse-Deneef, Schoen-Goebel en Ignat-Deschamps de Euro- peesche kleuren in Amerika gaan verdedigen. Definitieve contracten zUn echter nog niet ge- teekend. In een circulaire aan de gemeentebesturen zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, dat zyn ambtgenoot van Financiën de aan dacht vestigt op de mogeiykheid, dat van de zyde van gemeentebesturen by aanbestedingen de voorwaarde zou worden gesteld, dat even- tueele hoogere kosten, welke voortvloeien uit de totstandkoming van de omzetbelasting voor 1933, niet voor rekening van de gemeente kun nen worden gebracht. Dit beding is, naar het den beiden ministers voorkomt, u. strUd met het bepaalde in art. 8 van de omzetbelastingwet 1933 en houdt een afwijking ir van het voorschrift, neergelegd in art. 39 dier wet. In verband hiermede verzoekt de minister van Binnenlandsche Zaken de medewerking van de gemeentebesturen om in contracten tot aanneming van leveringen ten behoeve van de gemeente geen bepalingen op te nemen, welke in stryd zijn met letter en geest van bovenge noemde wet. BATAVIA, 28 Dec. (Aneta). Naar de Java- Bode verneemt heeft de politieke recherche in verband met haatZaai-artikelen die afgedrukt zijn in het studentenblad Indonesia Raja alsnog aangehouden de studenten Soepari en Soejitno. Volgens hetzelfde blad heeft de Regeering van Ned.-Indië door bemiddeling van den bur gemeester van Batavia den gemeente-onderwy- zer De Dreu (die tevens lid van den Volksraad is) doen waarschuwen zich te matigen. Hierna zou de uitgifte van het „Indische Vol' gestopt zyn. De bekende Dultsche Zesdagenrenner Goebel is met een zware longontsteking in het zieken huis te Dortmund opgenomen. De toestand van Goebel is bedenkeiyk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13