De Duitsch-Fransche bespreking e n h Spaansche marxisten in het nauw Het nieuws van heden De thuisreis van de Pelikaan" DIPLOMATEN BLIJVEN IN TOUW Trouw aan Genève NIEUWE VERKIEZINGEN OP KOMST? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Roosevelt over den Volkenbond De V. S. willen wel samenwerken, maar geen lid worden vrede in de eeheele wereld hebben. Hevige koude ïn Joego slavië Versterking Engelsche luchtafweer Zonder ophouden wordt gewerkt aan den uitbouw der katholieke vakorganisaties Rechts bereidt geen staatsgreep voor DE SPOORWEGRAMP BIJ LAGNY De Minister van Arbeid houdt in het Gare de l'Est een lijkrede Morgenthau Onrust te Buenos-Aires Militaire verloven ingetrokken Afgifte van goud aan de schatkist Nieuw decreet van Morgenthau De Post jager Uit Bagdad vertrokken In Basra aangekomen Gebrek aan artsen in de Fransche koloniën Vreeselijke toestanden De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Nieuwjaarsdag NIET verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Met sterken tegenwind te kampen Grootsche ontvangst op Schiphol Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiviiiiiiiiini iipiiiiiiiiiiiiiiminimimul NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18566 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De geheimzinnigheid rondom de onder- handsche besprekingen tusschen staats lieden en diplomaten inzake de ont- wapenings- en de Volkenbondskwestie wordt angstvallig gehandhaafd. Het bezoek van vriend Benesj, den Tsjechischen minister van buiten- laaidsche zaken en hofmeier van de Kleine Entente, aan Parijs werd geënscèneerd tot een manifestatie van Fransche trouw aan zijn bondgenoten en aan Genève, maar wat Frank rijk nu eigenlijk precies in concreto wil en bereid is te doen, werd niet in duidelijke woor den kenbaar gemaakt. Dat kon ook moeilijk, want het bezoek van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon stond voor de deur en van de houding van En geland zal die van Frankrijk voor een goed deel afhangen. Doch ook na het vertrek van Sir John uit de Fransche hoofdstad bleef de stilzwijgendheid voortduren. De besprekingen heetten een zuiver informatief karakter te hebben gedragen. Simon reisde naar het eiland Capri en nam zijn intrek in hetzelfde hotel, waarin Röhm, de Duitsche Rijksminister en opperste chef der S. S. en S. A. logeert. Beide heeren zullen elkander wel aanklam pen om een beteekenisvol woordje tl wisselen over het moeilijke ontwapeningsvraagstuk, waarin de semi-militaire organisaties der S. S. en S. A. een belangrijke rol spelen. Dit vooruitzicht heeft echter de spanning niet verminderd. Het eenige, wat tot nog toe in concreten vorm bekend is geworden, zijn de eischen of voorstellen, welke Hitier aan den Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, heeft medegedeeld, eischen, welke aan duidelijkheid niets, maar in aanvaardbaarheid voor Frankrijk vrijwel alles te wenschen over lieten. Zooals men weet, vroeg Adolf Hitler: le een militie-leger van 300.000 man met al de daarbij behoorende als „defensief" gequalifi- ceerde wapenen in onbeperkte mate; 2e het Instandhouden der semi-militaire organisaties als S. S. en S. A.; 3e teruggave van het Saargebied zonder volksstemming. Indien deze eischen zou den worden ingewilligd, zou Duitschland be reid zijn een voor alle mogendheden gelijkelijk geldende internationale controle op de bewape ningen en ook op de semi-militaire organisa ties te aanvaarden, de mijnen in het Saargebied tot 1935 in bezit van Frankrijk te laten en non agressiepacten met een tijdsduur van tien jaar af te sluiten met alle staten, die daarop prijs zouden stellen. Dat dit geen ulimatum was, sprak vanzelf. De vraag was alleen, wat Frankrijk op deze voorstellen zou antwoorden. In den jongsten Franschen ministerraad heeft Paul-Boncour een uiteenzetting ge geven van het Fransche standpunt, dat door middel van den gezant aan Adolf Hitler zal worden overgebracht. Frankrijk wenscht nl. niet op rechtstreeksche onderhandelingen van regeering tot regeering met Duitschland in te gaan, omdat het daardoor den schijn zou kun nen wekken Genève uit te schakelen. Het is en blijft van oordeel, dat de ontwapenings kwestie een vraagstuk is, dat alle onderteeke naars van het Volkenbondsconvenant aangaat en dus niet buiten enkelen van dezen om de finitief kan worden geregeld. Bovendien wenscht Frankrijk zich voorloopig nog niet in eenigerlei opzicht officiëel te binden. Daarom zal het zich bepalen tot vrijblijvende wisseling van offerten door middel van de heeren diplo maten. In een na den ministerraad aan pers vertegenwoordigers afgelegde verklaring zeide Chautemps dat vooroopig nog groote terug houdendheid betracht moet worden omtrent den inhoud van het door de Fransche regee ring opgestelde en goedgekeurde antwoord aan Hitier. Niettemin meent het officieuse Havas- bureau met groote waarschijnlijkheid den aard van dien inhoud te kunnen vaststellen. Hoe gaarne Frankrijk ook het sluiten van non agressiepacten tusschen Duitschland en de andere mogendheden, mits deze niet de betee- WASHINGTON, 29 Dec. (Reuter). Tijdens een tafelrede zeide Roosevelt sprekend over den Volkenbond, dat deze in de structuur van den wereldvrede ligt en dat de Vereenigde Staten meer dan ooit openlijk met den Bond moeten samenwerken, zonder evenwel voornemens te zijn lid te worden. Verder zeide hij dat 90 procent van de we reld-bevolking tevreden is met de grenzen van zijn land, doch de vrees bestaat, dat de overige 10 procent een politiek volgt, welke gericht is op gebiedsuitbreiding ten koste van de buren. Dit deel is niet bereid de bewapening te ver minderen of herbewapening te staken, zelfs in dien anderen non-agressie-pacten sluiten en hun1' bewapening verminderen. Indien deze laatste groep overtuigd kan wor den, dan zouden wij een practische, permanente kenis krijgen van een uitschakeling van het pact van Locarno en het Kellogg-Briand-pact, zou zien, kan het de daaraan verbonden voor waarden niet accepteeren, omdat het aanvaar den dezer voorwaarden in strijd zou zijn met de werkzaamheden van de ontwapeningsconfe rentie te Genève en met de internationale ver dragen. Aan Duitschland zou Frankrijk alleen een leger van 200.000 man, zooals in het plan- MacDonald voorzien is, willen toestaan met uitsluiting der semi-militaire organisaties. Dit leger zou slechts met licht defensief materiaal bewapend mogen worden. Eerst na een periode van wederzijdsche contröle zouden aan Duitsch land alle defensieve wapens, dus ook geschut boven 105 m-M. kunnen worden toegestaan! Frankrijk zelf zou al het bestaande eigen oor logsmateriaal intact willen houden en aan spraak maken op een leger van 200 000 man in het moederland en een gelijke strijdmacht in de koloniën. De eenige concessie, welke het bereid heet te doen, is de vermindering tot op de helft van zijn bombardementsluchtvloot, onder voorbehoud echter, dat de andere be langhebbende staten gelijke Verplichtingen zouden aanvaarden. Beide partijen staan dus nog heel ver van elkaar, maar Frankrijk zou in principe bereid blijven de diplomatieke onder handelingen voort te zetten. De vraag is nu of er zich tusschen de diplomatieke makelaars een koehandel van loven en bieden zal ontwik kelen, of bij gebrek aan overeenstemming de verdere onderhandelingen zullen afspringen. Niet alleen de invloed van het met opzet zich nog niet uitsprekende Albion, maar ook die van Italië zal het antwoord op die vraag mede bepalen. De uitnoodiging van Mussolini aan Sir John Simon om na Nieuwjaar te Rome te komen is daarom van groot belang, want eerst als het alle partijen gehoord heeft zal de „eerlfjke makelaar" Engeland kunnen bepalen, welke houding voor hem het voordeeligst is. in de internationale politiek, diplomatie en eco nomie wordt het algemeen belang der geheele wereld achtergesteld bij het vermeende eigen belang der staten afzonderlijk, vandaar dat de universeele crisis, ondanks de bittere klachten en verwijten der geestelijken en lichamelijken nood lijdende volkeren, stelselmatig wordt ge prolongeerd tot schade van allen. BELGRADO, 29 Dec. (Reuter) Een verblin dende sneeuwstorm, gepaard gaande met bui tengewoon hevige koude, heeft het binnenland van Joego-Slavië geteisterd. Op sommige plaatsen ls een temperatuur van 36 graden beneden het vriespunt geregistreerd. Bijna alle autowegen zijn onbegaanbaar en talrijke spoorlijnen, waaronder de hoofdlijn tusschen Zagreb en Split (Dalmatië) zijn ge blokkeerd. Op de Adriatische Zee hebben hevige stor men gewoed. Eenige visschersbooten zijn vergaan, waarbij de bemanning om het leven gekomen is. LONDEN, 29 Dec. Volgens de „Daily He rald" zal de komende Engelsche begrooting pos ten bevatten voor de versterking van de En gelsche luchtafweer, in het bijzonder van de luchtafweerbatterijen voor Londen. In een rap port van den opperbevelhebber van het Engel sche leger wordt versterking van de luchtver dediging van Londen geëischt, o.a. door verdub beling van de bestaande twee luchtafweerbriga- des. De nieuwe afweerbatterijen zullen voorzien worden van het snelste afweergeschut en met zoek- en luisterapparaten, die alle tot nog toe bestaande apparaten op dit gebied overtreffen. DE .PELIKAAN" met haar kranige bemanning, welke met zulk schitterend succes de Kerst en Nieuwjaarsvlucht naar Indië en terug aflegt en met groote belangstelling in het vaderland terug verwacht wordt De overwinning, die de rechtsche partijen bij gelegenheid van de laatste Cortes-verkiezingen bevochten, wordt door de leiders van het anti- marxistische blok slechts als een eerste schrede beschouwd op den weg, die naar de volkomen onschadelykmaking van het socialisme leidt. Dat de party van Largo Caballero, die naar de Constituante 120 leden afvaardigde, er in de Cortes nog slechts 58 telt, is zeker verbiydend, maar de mogeiykheid biyft bestaan, dat nieu we verkiezingen waarop de kans niet geheel uitgeschakeld mag worden den socialisten een revanche verzekeren. De macht van de party is in het land niet gebroken, de organisaties zyn intact en het is dus geen tijd om met de ver gaarde lauweren tevreden te zyn. De macht der socialistische party in Spanje berust geheel op de kracht der vakvereenigin- gen, die de Algemeene Arbeidersunie vormen. Kan die kracht worden gebroken dan biyft er van het socialisme en van zyn vertegenwoor diging in de Cortes niet veel over. De Volks huizen zyn het die de socialistische arbeiders tot zich trekken. Daar worden hun de Marxis tische stellingen verklaard, daar wordt hun haat tegen de bezittende klasse aangewakkerd, daar ook vinden zy de materieele voordeelen, die zy gaarne betalen met het geven van hun stem aan den rooden candidaat. Wijl dit vaststaat is het duidelijk, dat de rechtsche organisaties het als haar plicht be schouwen den strijd tegen de Volkshuizen aan te binden. Dit is evenwel slechts d&n met goed resultaat mogelijk als de arbeiders in de Ka tholieke vakvereenigingen dezelfde voordeelen vinden, die hun tot dusver alléén, dank zy den steun der regeering, de Marxistische konden verschaffen. In de beide laatste jaren de boom groeit tegen de verdrukking in hebben de Katho lieke vakorganisaties zich krachtig weten te organiseeren. Zij kunnen thans met vertrouwen den stryd op maatschappelijk terrein aanbin den en de Katholieke propagandisten vinden een uitgebreid arbeidsveld voor zich, daar Spanje vier en een half millioen arbeiders telt, van wie niet meer dan een millioen by de Marxistische syndicaten als leden ingeschreven zyn. Met vertrouwen ziet men by rechts den uitslag van de worsteling op sociaal terrein tegemoet. Niet alleen wordt zonder ophouden aan den uitbouw van de Katholieke vakorga nisaties gewerkt, maar ook worden er arbeids beurzen gesticht, steunkassen georganiseerd en coöperaties opgericht. Rijke Katholieken geven aan dit werk belangrijke sommen, mtellec- tueelen hun capaciteiten en de regeering zal haar steun op den duur niet kunnen ontzeg gen. Te Madrid worden de propagandisten, dio zich aan dit werk zullen geven, opgeleid. „Wy moeten werken" schryft „El Debate" o. m. „aan de geestelyke bevrijding van onze arbei ders, die slachtoffers van het materialistisch marxisme zyn, zonder evenwel de voordeelen te verminderen, die een vroeger regiem hun in zijn eigen belang heeft doen deelachtig wor den." Het is duidelijk, dat de socialisten deze werk zaamheid der Katholieken met ongerustheid en ergernis aanschouwen. Ieder voorwendsel wordt door de socialistische pers dan ook te baat genomen om de rechtsche partyen in de oogen van het volk verdacht te maken. Uit het feit, dat de „Acción Popular" aan haar leden een circulaire heeft doen toekomen, waarin de par- tyleiding vraagt of de leden, in geval van een algemeene staking, de posten der stakers zou den kunnen innemen, trekt „El Socialista" de slotsom, dat de rechtsche partijen een staats greep voorbereiden. Dat de Acción een school voor aviatiek heeft geopend, is in de oogen van de redactie van het socialistische blad ook zeer verdacht. Gil Robles heeft zich de moeite ge troost de aantijgingen van het blad krachtig te weerleggen. Hij heeft voor de hoeveelste maal al? de verzekering gegeven, dat zijn partij de republiek loyaal aanvaardt en dat rechts geen staatsgreep voorbereidt. MADRID, 29 Dec. Na de constitutie van de Kamer heeft de minister van Binnenland- sche Zaken, Rico Avello, medegedeeld, dat hy, in overeenstemming met de afspraak, zyn por tefeuille zal neerleggen. Verklaard wordt, dat hij vervangen zal worden door Martinez Barrios. Lara zal de portefeuille van oorlog nemen, ter wijl financiën zal worden bezet door Albista Chapaprieta. BUENOS AIRES, 29 Dec. (Reuter). Tenge volge van allerlei wilde geruchten heerscht hier een zekere onrust. Na middernacht heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken de prefectuur van politie bezocht, waarna alle verloven zyn ingetrokken. Twee brigades infanterie worden in de ka zernes gereed gehouden. WASHINGTON. 29 Dec. (Reuter). De tydelij- ke minister van financiën, Morgenthau, heeft een decreet uitgevaardigd, op grond, waarvan alle goud in de Ver. Staten aan de schatkist moet worden uigeleverd. He decreet is bedoeld als aanvulling van dat van Roosevelt, hetwelk 28 Augustus j.l. werd uitgevaardigd. Er zyn ech ter uitzonderingen toegestaan. Zoo b. v. voor muntenverzamelaars, voor bedragen aan goud van minder dan 100, voor goud dat wordt gebruikt voor industrieele doeleinden en voor het vervaardigen van kunstvoorwerpen; verder voor het goudbezit (baren zoowel als goudcerti ficaten) der Fed. Res. Banken of der Refico en tenslotte voor goud dat zich bevindt in de Ame- rikaansche bezittingen (Philippynen, Hawai, enz.) De „Postjager" is om 10.30 (G.M.T.) 10.50 (Holl. tijd) van Bagdad ver trokken. Volgens ontvangen berichten is de „Postjager" in Basra aangekomen. LONDEN, 29 Dec. De „Daily Herald" had een onderhoud met den zoo juist van een on derzoek ter plaatse teruggekeerden Franschen afgevaardigde Raimond Susset, secretaris van de Fransche parlementaire koloniale commissie, die eenige mededeelingen deed over den vreese- lyken gezondheidstoestand, die in bepaalde dee- len van Fransch Equatoriaal Afrika bestaan tengevolge van het gebrek aan artsen. In de vier koloniën van Equatoriaal Afrika, die bewoond worden door 3 t 5 millioen inboorlingen en 5000 Europeanen, zyn slechts 70 medici gevestigd. Vooral de slaapziekte eischt onder de bevolking vreeseiyke offers. Er zyn dorpen waar 40 a 90 pet. der bevolking aan slaapziekte sterft. EEN ULTIMATUM VAN TSJANG-KAI-SJEK AAN FOEKIEN. DE EERSTE KAMER HEEFT MET 29 TEGEN 9 STEMMEN DE KORTING OP DE INDI SCHE PENSIOENEN AANGENOMEN. Onrust te Buenos Aires. De muitery op de „De Zeven Provinciën". Zware straffen tegen de eerste groep Inlanders geëischt. Madras door een typhoon geteisterd. Herriot acht het Vier-Mogendheden-Pact ver- werpelyk. Reeds negen millioen menschen weer te werk- gesteld in Amerika. Nieuwe salariskortingen te Rotterdam. De vlucht van de „Pelikaan". Grieksch stoomschip gestrand bij Hoek van Holland. Eenige verbetering in den economischen toe stand. De R. K. Vereeniging van Marine-personeel „St. Chrjjtophorus" moet worden opgeheven. Dr. F. E. Poithuma benoemd tot eerelid van den Alg. Ned. Zuivelbond. O 99' By de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de „Pelikaan" om 19.30 (A.T.) te Djask is aangekomen en om 20.30 uur (A.T.) weer is opge stegen. De „Pelikaan" is heden 9.10 uur plaatselyke tyd uit Basra vertrokken. De vliegers hebben met sterken tegenwind te kampen. Indien de vlucht van de „Pelikaan" a-s. Zaterdag zal zyn volbracht, wordt met een grooten toeloop van belangstellenden naar Schiphol rekening gehouden. De Ministers van Waterstaat, van Binnen- landsche Zaken en van Defensie hebben het voornemen te kennen gegeven de plechtige ontvangst van de „Pelikaan" te willen by- wonen, terwyl vermoedelijk ook de Minister- President aanwezig zal zyn. De burgemeester van Amsterdam, evenals vele andere hooge autoriteiten zullen eveneens tegenwoordig zyn. Voldoende ruimte zal beschikbaar zyn om de ontvangst van naby te kunnen aan schouwen. De vermoedelyke aankomsttyd van de „Pelikaan" zal tydig per radio worden bekend gemaakt. Een autobusonderneming zal vier uur vóór den vermoedelijken aankomsttijd een vyf- minuten-dienst instellen van beginpunt Over toom hoek Nassaukade naar Schiphol. EE Verwachting: E= Zwakke tot matigen Oostelyke wind, EE nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen EE sneeuw, temperatuur om het vriespunt, tot lichte vorst. Hoogste Barometerstand 782.6 Vardö. Laagste Barometerstand 743.4 Marseilles. EE Zon op 8.12 - onder 3.52 - Licht op 4.22 II EE 31 December V. M. ivvG,vvv\\\uinnii))i;;/E>'//y/yy Stand op Vrijdag 1 uur njtn.: 746 yorige stand: 738

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1