STADSNIEUWS I CV0 2-14JWWW» VRIJDAG 29 DECEMBER R.K. Schoolhoofden Interessante lezingen De middagvergadering Toespraak Mgr. Möllmann R.K. Commissie voor Arbeiders ontwikkeling HET WOONWAGENCOMITE DE DUURSTE RIJWIELEN 46 maanden gevangenisstraf uitgedeeld VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van de Haarlemsche Rechtbank Voor de Stille Armen Statuten Van Gelder Zonen SCHILDERIJEN ZIEN! Bij de Bois, Kruisweg, alhier UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE De banen van „De Volharding" Verkeersongeval BENNEBROEK BILJARTEN COMPETITIE NEDERLAND. SCHE BILJARTBOND W eekoverzicht HANDBOOGSCHIETEN „Vooruitgang zij ons Streven" Op de te Haarlem gehouden algemeene ver gadering van Hoofden van RK. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem, sprak de heer G. H. WEUSTINK over: „Wat mogen en moe ten wij op de L. S. doen aan dialectbestrijding?" Spr. ving aan met de vraag: „Wat is het doel van ons taalonderwijs?" Dat is, aldus spr., een gemeenschapsmiddel, dat eenige eenheid vereischt. In de llde of 12de eeuw ontstond het Alge meen Beschaafd uit een Limburgsch dialect. Sedert de 16e k 17de eeuw kreeg het Hollandsch dialect uit de groote steden het overwicht. In de cultuurtaal hebben we diverse dialectische poëzie en proza-voortbrengselen. Spr. gaf dan enkele voorbeelden van cultuur- en volkstaal. Zoowel in volkstaal als in cultuurdialect is een zekere eenheid, aldus spr. De verscheiden heid in uitdrukking van novellisten in allerlei dialecten is kleurrijk, doch die kleurrijkdom ligt ook wel in het Algemeen Beschaafd. Het AB. streeft naar een einddoel, alle dialecten af te schaffen. Beschaving is hier afschaving, veel kleurrijk- dom verdwijnt er mee. Spr. toonde dit aan met enkele voorbeelden, o a. de accentueering van de uitgangs-n in het Zuiden van ons land e d. Spr. rangschikte de afwijkingen in een drie tal klassen: de provincialismen, particularismen, vulgairismen. Welke houding dient de school nu aan te nemen tegen dialect in het algemeen en an dere afwijkingen in het bijzonder? Spr. gaf als antwoord hierop, dat de onder wijzer liefde moet hebben voor het zielseigene van het kind. Met eerbiediging zijner moeder taal moet de onderwijzer het daarnaast het A- B. leeren spreken en schrijven. Ieder, aldus spr., heeft het recht eerbied te vragen voor zijn dialect, want het Hollandsch is zelf ook weer niet anders dan een dialect. Met behulp der streektaal moet corrigeerend worden opgetreden. Voor het taalonderwijs is het van buitengewoon belang, dat de onder wijzer het streekdialect kent, liever nog een der hunnen is. Het AB. moeten de leerlingen leeren. als zijnde de norm voor het geschreven woord. Spr. gaf vervolgens eenige wenken, om het onderwijs van het A. B. te vergemakkelijken. Waar moeten we nu corrigeerend en verpie terend optreden? De provincialismen, aldus spr., behoeven niet bestreden te worden. Met enkele speciale letter- zeggingen toonde spr. dit aan. Met veel om zichtigheid dient hiertegen opgetreden te wor den. Dit met het oog op het uitspreken van v, f en s. z. Het is noodig, dat de onderwijzer goed weet, wat hij bereiken wil. Tegen de particularismen, waar deze absoluut een afwijking van het A. B. zijn, moet de on derwijzer afwijzend optreden. Deze moeten in het A. B. niet geduld worden. In streken waar het dialect zeer sterk afwijkt van het A. B., be ginnen de leerlingen met gezichtsbeelden. Waar het dialect het A. B. zeer sterk nadert, daar heeft men de vulgairismen. Niet altijd is het gemakkelijk hier de juiste grens te trekken. Niet het vulgaire in woorden en uitdrukkin gen is zoo onuitroeibaar als juist wel in de spreektaal. Deze zetten zich soms zoo vast in 's meesters eigen oor, dat hij ze onbewust zelf lustig over neemt. Men assimileert zich o zoo gemakkelijk met de omgeving en daarvoor dient lederen dag, ieder schooluur, gewaakt. Voor de be strijding van vulgairismen zou spr. in tegen stelling met provincialismen, leeraren uit een andere streek wenschen, omdat deze ze eerder opmerken en daarom beter bestrijden kunnen. De strijd tegen het vulgaire, noemt spr. een wanhopige. Hier geldt heel bijzonder: woorden wekken, maar voorbeelden strekken. Het taal eigen kan soms een groot hulpmiddel zijn bij „zuiver" schrijven. Spr. hoopte op een volgende vergadering gelegenheid te hebben, om de mid delen aan te geven, waardoor de onderwijzer de kinderen behoorlijk leert spreken. Na een hartelijk dankwoord van den voor zitter voor deze leerrijke lezing, beantwoordde de heer Weustink nog enkele vragenstellers. Na de pauze, waarin door de aanwezigen de lunch gebruikt werd, verkreeg pater Drs. J. EYCHELEN, Montfortaan, het woord voor zijn inleiding „Jezus Christus een Levens beeld,een toepassing der in de zomerverga dering besproken methode op den Persoon van Jezus. Wat spr. dezen middag gaf, was een stuk Uit het verborgen leven van Christus. Dit is de tijd, aldus spr-, dat Hij zijn God heid nog liet schuil gaan onder Zijn Mensch- heid. Spr. schetste den kleinen Jezus volgens de gegevens, die uit oude schriften door oude kerkschrijvers nagelaten waren. Hieruit bleek, dat er onderling geen eenheid heerschte. Spr. ging na. hoe bij het onderwijs in de Bijbelsche Geschiedenis, speciaal over het onderwerp der H. Familie geschilderd werd met de kleuren van onzen tijd. De geloovige kunstenaar aldus spr. bedoelt heelemaal niet de absolute werkelijkheid te geven. Hij bedoelt een onzicht bare werkelijkheid te doen weerkaatsen in on ze ziel. Aan de hand van enkele Bijbelsche voorvallen teekende spr. de werkelijkheid, die ver afweek van de ideale voorstelling, die wij er dikwijls van vormen. Spr. schilderde op interessante wijze de wer kelijkheid, die uit de Evangeliebeelden spreekt, als ontdaan zijn van de romantiek en het ijdele vernis, dat er zoo gaarne aan gegeven wordt. Onder het eenvoudige kleed van Jezus, aldus spr., kan ze toch even rijk zijn, al wordt ze niet omgeven door een zijden kleed. Nog iets dieper dalend in de ziel van Jezus zooals de bewoners van Nazareth die waarnamen, be toogde spr., dat Jezus zich b.v. nooit onttrok ken heeft aan den openbaren gebedsdienst. Wie eenmaal de groote lijnen voor zich ziet, aldus spr., moet zelf de détails uitwerken. Spr. voer de nog aan, dat het publiek niet verder hier op inging, dan een oppervlakkige beschouwing- Nog schetste hij hoe in een duizelingwekkende vaart na dit alles, duizenden zich lieten doopen. Veel is er nog geopenbaard na de heerlijke Verrijzenis, uit den mond van Jezus' dierbare Moeder. Het publiek in Bethlehem wist al niet meer na dertig jaar, dat de Wonderdoener in dit stadje geboren was. Spr. schetste nog meer van die voorbeelden, hiermee aantoo- nend. dat al het Goddelijke schuil ging bij de menschen. Concludeerend wees spr. nog op twee kleine punten. Ten eerste staat vast, dat wie met zijn ge loof in Jezus Christus ooit in aanraking komt met ontwikkelde menschen van het ongeloo- vige kamp, hij moet voorbereid zijn op deze opmerking: Denkt U waarlijk, dat de Jezus waarin U gelooft, in werkelijkheid geleefd heeft? En als U dan verbaasd opziet, dan zaJ men onmiddellijk voor U ophoopen een stapel aanduidingen, waardoor men U zal probeeren te bewijzen, dat het beeld, de voorstelling, die U van Jezus hebt. een zuiver cerebraal beeld is Ten tweede Wie blijvend in de kringen van geloovende christenen, zich als ideaal gesteld heeft, de navolging van Christus, die zal er zich toch van bewust zijn, dat de ware sug gestieve kracht, de levensechte impuls tot nabootsing sterk zal vermeerderd worden door een reëele visie op het leven van Jezus. Na een stevig applaus beantwoordde spr. nog enkele vragen, waarna Mgr. Mölmann zijn gebruikelijk opwekkend woord tot de vergade ring richtte. Korten tijd geleden las ik in het katholieke schoolblad een stichtend feit. Het verhaalde van een bejaarden, zwakken onderwijzer, die voor een groote klas geplaatst, dikwijls moede loos werd bij het volbrengen van zijn taak- Wanneer het hem te zwaar viel, vestigde hij een paar minuten zijn oogen op het kruisbeeld in het schoollokaal en dan kon hij gesterkt en getroost weer met opgewektheid voortgaan. De niet-christelijke wereld moge over die handelwijze de schouders ophalen: wij weten, dat tenslotte het eenig-afdoende middel om te midden van al de ellenden en zorgen van dit aardsch bestaan niet te bezwijken, gelegen is in de navolging van onzen God en Zalig maker Jezus Christus. Opzien naar Zijn voor beeld geeft troost, vertrouwen op Hem geeft moed en macht. „Jezus Christus, heri et hodie, Ipse et in Saecula". Christus was en is en zal altijd zijn het Goddelijk model waarop wij ons moeten in richten, om het ware inwendige geluk te vinden. Christus ons voorbeeld! Ook in de kribbe, ook voor U ln het bijzonder. Gods zoon onderworpen aan het schepsel de Oneindige Wijsheid sprakeloos en schreiend de oneindig Rijke arm in een ruwe kribbe. Ik behoef dit niet verder uit te werken; gij allen kent dit voldoende, het kerstmysterie: gij hebt dit in deze dagen weer dankbaar over wogen. Wat volgt hieruit practisch voor U? Wilt ge ook in deze sombere tijden gelukkig blijven, gehoorzaamt aan de boven U gestelde machten: aan God en Zijn Kerk, aan het wet tig gezag, met overtuiging en blijdschap: ge dachtig aan Hem, Die gehoorzaam werd voor ons en tot Zijn Vader sprak: „Zie Ik kom om Uw Wil te doen." Wilt gij gelukkig blijven onderwerpt Uw oordeel aan het inzicht dergenen, die U moe ten leiden en besturen en verantwoordelijk zijn voor Uwe zielen, U herinnerend de volgzaam heid en de overgave van het Goddelijk Kind aan Maria en Jozef. Wift gij gelukkig blijven, wanneer tengevolge van welke oorzaak ook. het U moeilijk valt, om voor U en de Uwen een ruim levensonderhoud te bereiden propter nos egenus f actus est: Gods Zoon is voor ons arm geworden. Dit zij U tot teeken: gij zult het Kind vin den in doeken gewikkeld en liggend in een kribbe. Deze zoo eenvoudige beschouwing komt dunkt mij geheel overeen met de opvatting van onzen H. Vader den Paus, gelijk hij deze in zijn Kerstrede uitte. Z.H. verwijst de wereld naar God en naar God alleen; menschelijke middelen schijnen te falen, om de wereld te redden uit den chaotischen toestand. De vol keren zijn verdwaasd en de regeerder met hen. Bidden, bidden, nogmaals: bidden zegt Christus' Plaatsbekleeder. God kan, als Hij wil, gemak kelijk en aanstonds uitkomst geven. Mag ik een voorbeeld aangeven, hoe ge kunt handelen naar het hart van den H. Vader. Bidt eiken dag in de school met de kinderen behalve het gewone gebed, het „Eere aan den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest enz., als eerherstel en protest tegen de God loo chenende en God vijandige heidensche wereld. Indien wij aldus wandelen in het bovenna tuurlijke licht en ons steeds vastklampen aan Gods kracht, dan zal. wat er ook gebeure, 1934 voor ons een Zalig Jaar zijn. Dit wensch ik U en de Uwen van gansche harte. Een gul applaus en een dankwoord van den voorzitter bewezen, dat dit warmend en opwek kend woord mede werd gedragen naar huis. Na een zeer geanimeerde en korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Aan het einde der zaal bevond zich een stand van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" die zich in een drukke belangstelling der aanwe zigen mocht verheugen en waarop, behoudens aan de bekende jeugdserie, vooral aan ..Pales tina in beeld", een nieuw hulpmiddel bij het onderwijs der Bijbelsche Geschiedenis een nieuwe plaats was toebedeeld. De R.K. Commissie voor Arbeidersontwikke ling, onderafdeeling van den R.K. Volksbond, heeft onderstaand programma samengesteld voor het seizoen 1933'34. Donderdag 4 Januari: Algemeene Ledenver gadering. Toespraak van den Z.Eerw. heer Ad viseur J. B. M. Timp. Donderdag 18 Januari: Voordracht over: „Cyriel Verschaeve met voordrachten uit zijn symfoniën en Artevelde drama", door Mevr. Ellen Russe van Bloemendaal. Donderdag 1 Februari: „De mensch in het Christendom en losgeslagen van God." Inleider den Weleerw. heer Th. W. M. v. d. Lugt uit Haarlem. In deze lezing zal worden aangetoon'd hoe het Christendom op de erkenning van de persoonlijkheid., is gebaseerd, zoodat dus onder den invloed van de christelijke beginselen de mensch als persoon eerbiediging vindt Hoe het individualisme de orde. tusschen God, de mensch en de aare heeft verwoest en den mensch tot slaaf heeft gemaakt, inplaats van hem tot vrije persoonlijke mensch te verheffen. Donderdag 15 Februari: „De mensch en de economie." Inleider den heer Ferd. Spit uit Am sterdam. Deze lezing heeft ten doel aan te too- nen hoe de tegenwoordige positie van den mensch in de Volkshuishouding (economie) is en dat deze geworden is tot een vernederende en onwaardige. Donderdag 1 Maart: „De massa-mensch van het Communisme, Nationaal-socialisme en Fas cisme." Inleider den heer Ant. Angenent uit Haarlem. Deze inleiding zal het feit belichten, dat het persoonlijkheidsideaal reeds zoo sterk is verdrongen, dat er stelsels bestaan, welke min of meer geheel op den massa-mensch zijn gebouwd. Millioenen menschen hangen dze stel sels aan. Hierbij in het bijzonder de vraag te beantwoorden hoe wij katholieken tegenover het ppkomend fascisme en nationaal-socialisme moeten staan. Donderdag 15 Maart: „Reactie tegen den massa-mensch." Aangetoond moet worden dat er reeds een actie doorbreekt tegen de misken ning der mensch-waarde. Dit niet alleen binnen het Christendom, maar ook daarbuiten. De meest sterksprekende verschijnselen zijn wel de jeugdbeweging en het religieus-socialisme. Donderdag 28 Maart: Lezing met lichtbeel den over: „De Geuigenis der Volkeren," door den heer W. N. Schalkwijk uit Amsterdam. Donderdag 5 April: „Leekenapostolaat.In leider Dr. A. M. A. A. Steger uit Heemstede. De laatste inleiding zal tenslotte moeten ko men met de practische middelen waarmede onze menschen zichzelf en anderen kunnen vormen tot volop menschen tot volop Christenen, waar mede de eerste voorwaarde zal zijn vervuld voor een gezonde samenleving. Uitgebeeld moet wor den het persoonlijkheidsideaal als een dringen de behoefte voor dezen tijd zoowel voor de Kerk, die om leekenapostelen roept als voor de maat schappij, welke met alle organisaties niet te redden is zonder sociale werkers die persoon, lijkheid bezitten. En daartoe is een ieder ge roepen. Donderdag 19 April: Voordracht uit eigen werk van Mevr. Ellen Russe uit Bloemendaal. Donderdag 3 Mei: Algemeene Leden-Slotver gadering. Juli 1934: Excursie naar de H. Land-Stich ting te Nijmegen. De juiste datum en kosten van deelname worden nader bekend gemaakt. Het werk onder de woonwagenmenschen is geen gemakkelijke taak; ook moet men maar niet rekenen op dankbaarhe'd, en succes blijft heel dikwijls achterwege: echt menschelijke vol doening is er dan ook inderdaad weinig te Ver wachten Toch is er mooi werk te presteeren. Vooral bij de kinderen. Het aantal kinderen is meestal tamelijk groot. Bij meer dan 'n enkele is het idee bh' te brengen, het verlangen n.l., om just als de andere menschen in een huisje te wonen en den wagen te verlaten; dit idee vat graag post door die menigvuldige, die telkens herhaal de aanraking, met als gevolg de ontwikkeling en het verlangen naar iets anders, iets beters, 't Leven in 'n wagen heeft iets eigens, iets heel aparts, iets aantrekkelijks; het vrije leven, met alles wat er aan vast zit, heeft voor die men schen iets aanlokkelijks, zoodat dit verlangen bij de oudere menschen wel afwezig zal blijven. Niet zoo bij al de jongeren, dunkt mij. Boven dien gaat het toch feitelijk niet aan, om deze menschen, vooral die massa kinderen, maar aan hun lot over te laten: wij komen dan van kwaad tot erger. Voor die kinderen, jongens en meisjes, en voor de vrouwen, kunnen dames werkelijk nuttig werk verrichten, o.a. door hun te leeren lezen en schrijven, vooral door hand werk; en voor dit laatste ziin de belanghebben den met wat moeite tamelijk gemakkelijk te winnen. Zoo komt van het een het ander; zij gaan inzien, dat er toch nog wel menschen zijn in onzen tijd die 't goed met hen meenen, die tijd en moeite er voor over hebben, die zich met toewijding geven, die doen wat zij kun nen en er ontstaat tusschen deze twee heel ver schillende groepen vertrouwen en waardeer'ng. Zijn we zoover, dan is de harde korst ontdooid, dan is het wantrouwen, die groote sta-in-den- weg, verdwenen, dan is het oogenblik gekomen om meer opbouwend en positief werk te ver richten, dan ook is fe'telijk gewonnen de sym pathie van de kinderen en van hun moeders. Dit te bereiken is volgens mi) de taak der dames. Zij kunnen dus door goedheid en harte lijkheid de kinderen winnen en wel door dat on derricht van lezen, schrijven, zingen, handwerk, waardoor telkens dat heilzame contact ontstaat, dat vooral bij k'nderen 'n goeden invloed moet hebben en juist bij die kinderen, want het is te ondervinden, dat die minst-bedeelden gevoelig zijn voor al die dingen: er zijn er zoo weinig die in hun jonge leventje hen tegemoet traden telkens weer met goedheid, met hartelijk heid. Als dan ook nog b.v. brei-avonden worden gehouden voor de moeders, dan is feitelijk het halve huishouden zoo niet gewonnen dan toch wel heel anders komen te staan tegenover de dames: er begint in hoofd en hart 'n omkeer plaats te hebben. De tweede helft van het huishouden is m.i. meer gereserveerd voor heerenZij behooren fei telijk voorzoover mogelijk natuurlijk de wagens te gaan bezoeken en te gaan praten met de mannen en jongemannen. Zij hebben niet de gemakkelijkste en aangenaamste taak, Integendeel! Er is van den kant der woonwa genmenschen onnoemelijk veel vooroordeel en zij hebben o zoo veel aanklachten tegen onzen tijd. Zijn ze allemaal zoo onredelijk? Ik voor mij beweer het niet! En hierover oordeelen kan ten slotte alleen goed diegene, die deze menschen opzoekt en ze aanhoort. Deze heeren kunnen hier priesterwerk doen, zielzorg door hup voor beeld en door hun woorden. Om 't eens met an dere woorden te zeggen: zij ziin de wegberei ders der geestelijken, het stootblok, de dukdalf! U weet wat dit zeggen wil! Met enkele van dusdanige Katholieken is iets te bereiken op den duur, dat moet immers en kan niet anders! Maar wie zal zich hiertoe leenen? Feitelijk is dit de taak van den modernen leekenapostel, die zijn tijd verstaat en bij wil zijn. Wie d't werk begint, krijgt er idee in en wil van loslaten niet meer weten. 't Moest toch eigenlijk niet mogen plaats vin den, dat in dezen tijd vlak bij de deur zoo on noemelijk veel werk is en dat wij als werkloozen of werkschuwen toezien. Maakt 'n enkele er zich n'et 'n beetje al te gemakkelijk vanaf? Pius XI zei niet lang geleden, dat de groote aanklacht tegen de Kerk in onzen tijd deze is: De Kerk is geen kerk meer voor den gewonen man, voor den minste onder ons! Honderden en duizenden dwalen af. We mogen toch niet doen alsof die menschen zelf maar moeten zien en ze laten voorttobben! Wie zal voor die tientallen 'n weg wijzer zijn? W;e nemt 't op zich stootblok of dukdalf te wezen? 'n Echt Katholiek persoon is hiertoe in staat: hoogstaand godsdienstig leven is strikte voorwaarde, anders wordt wel begon nen maar zeker niet standgehouden. Alles is dien menschen ontnomen; in hun ar moe ook hun geloof en godsdienstzin. Wie gaat aan grooten en kleinen van het kamp in ka pel en in wagens brengen het licht van ons Geloof en de warmte van onzen Godsdienst? Dan zal de Kersttijd ook voor d'e menschen juist als voor ons weer zijn een tijd van wel doende heerlijkheid, een tijd van licht en warm te, wat zij al te vaak moesten missen Moge deze Kersttijd minstens dit bewerken, dat meer bekendheid en meer sympathie worde gewekt voor dit groote werk van naastenliefde en óókdat zonder die bekendheid, die sym pathie n'et worde geoordeeld over de bewoners van het kamp. Hartelijk dank voor alles wat ik mocht ont vangen! P. JOS. DE WIT, pr. P.S. Het Comité organiseert 'n kleine verlo ting. Het stelen van rijwielen blijkt nog steeds een lucratief baantje te zijn. Dit lijkt onbegrijpelijk, omdat deze stalen rossen juist thans uiterst goedkoop zijn, zóó goedkoop, dat men voor een karretje van nog geen jaar ternauwernood twee rijksdaalders krijgt. Steelt men daarentegen een rijwiel, dan staat Vrouwe Justitia met een ernstigen blik in haar oogen te kijken en haar weegschaal slaat zwaar door naar den kant der strafbaarheid. Het is geen voordeelige transactie, dat zwijntjes jagen. Noch voor den dief, noch voor den Staat. De dief hoort meestal een maand of acht gevan genisstraf tegen zich eischen, waardoor de Staat gedwongen wordt den logé in de gevangenis al dien tijd gratis onderdak, voedsel en ver pleging te geven. De conclusie is dus heel ge makkelijk: er kunnen beter geen fietsen gesto len worden. Dat dit helaas niet uitkomt, is gis teren voor de Haarlemsche Rechtbank opnieuw bewezen. Vijf jagers plus een heler stonden gisteren middag terecht en ontvingen in totaal 46 maan den gevangenisstraf. Ze hadden het „Leerboek voor Rijwieldieven" gedegen bestudeerd en het loon van hun studie reeds verschillende malen ontvangen. Er blijft echter nog altijd een post „Onvoorzien" voor de heeren over. Die is er, wanneer ze niet in de gaten hebben, dat ze in de gaten Ioopen, waardoor ae door het gat val len en er in loopen. Deze pech was onzen ar men jongens overkomen. Een overigens recht schapen burger, met slechts 15 veroordeelingen achter den rug, was het eerste gesnapt, toen hij een mooi glimmend karretje toevoegde „ga je weg, of ik neem je weg". Karretje terug naar den verheugden eigenaar, acht maanden brommen. Twee Amsterdammers hadden hun vingers gebrand in de Zijlstraat te Haarlem en een hunner stal uit een schuur te Aalsmeer de fiets van een inderdaad schoone jonge dochter, die haar eigendom in de rechtszaal onmiddellijk herkende. De dubbele dief kreeg in totaal een jaar, zijn vriend de helft. Een heer in de Schagchelstraat te Haarlem vertrouwde twee toffe jongens niet. Hij hield ze in de gaten en ontdekte tot zijn groote vreugde, dat ze een spiksplinternieuwe fiets gapten. Een kleine race en de victorie was aan den onbezoldigden rechercheur in buitengéwo- nen Staatsdienst. Acht maanden naar de ,,pa- rapluie" was het gevolg voor den onvoorzich- tigen dief. Dan stond nog een mijnheer zonder vaste woonplaats, die herhaaldelijk wegens landloo- perij veroordeeld was, terecht. Deze kreeg voor 8 maanden een vaste verblijfplaats, omdat hij drie rijwielen ontvreemdde. Toen hü mededeelde, dat hij uit Veenhuizen ontvlucht was, verscheen even later bij toeval een tweede veldwachter ter bewaking. Je kon niet weten! Zijn maat, die van een der karretjes gepro fiteerd had, was niet verschenen. De officier van justitie eischte wegens heling vier maan den gevangenisstraf. Deze mededeeling om hem op de hoogte te stellen, als hij soms nieuws gierig mocht wezen. G. A. S„ havenarbeider, wonende te Amster dam, thans gedetineerd, brandstichting, negen maanden gevangenisstraf met aftr prev. hech tenis o.v. G. J. C- H„ koopman, wonende te Edam, thans gedetineerd, medeplichtigheid aan brand stichting, negen maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. ov. A. F. H. s., winkelier, wonende te Amster dam, thans gedetineerd, medeplichtigheid aan brandstichting, een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek prev. hecht, o.v S- H„ oberkellner, wonende te Amsterdam. Vrijgesproken. C. A. B. A. M. S., zonder beroep, wonende te Vught, appèl overtr. Motor en Rijwielwet, 14 dagen hechtenis met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden o.v. J. F. K„ tuinman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal, acht maanden gevange nisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. P. H. M.. stoker, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, poging tot diefstal, vier maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. 1 K- P., zuivelbewerker, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, 2 J. v. d. A., los werkman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, sub. 1 Poging tot diefstal door middel van inklim- ming, sub. 2 medeplichtigheid aan poging tot diefstal door middel van inklimming. Ieder zes maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. R. B., schilder, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal door middel van verbre king en inklimming, een jaar gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o.v. M. de J-, handelsreiziger, wonende te Den Helder, valschheid in geschrifte, 25 boete subs, lo dagen hechtenis o.v. P. V., varensgezel, zonder bekende woon plaats. oplichting, drie maanden gevangenis straf o.v. G. A. E. J. S., loopknecht, wonende te Haar lem. Vrijgesproken. J- J. de S.. voerman, wonende te Haarlem, overtr. art. 247 W. van Str., zes maanden ge vangenisstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar. H. v. d. H., los werkman, wonende te Haar lem, appèl overtr. art. 453 W. van Str., drie dagen hecht, en plaatsing in een Rijkswerk inrichting voor den tijd van één jaar voorw. met een proeftijd van twee jaar, en bijv. voor waarden. C. P., zonder beroep, wonende te Haarlem, appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haar lem, ontslagen van rechtsvervolging. J- H. P. P-, handelsagent, zonder bekende woonplaats, appèl overtr. Motor- en Rijwiel- wet, vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. A. H. F., slager, wonende te Haarlem, appèl overtr. Alg. Politieverordening van Bloemen daal, vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. R- R., pianostemmer, wonende te Haarlem, diefstal door middel van verbreking, een maand gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijzondere voorwaarden. Ingekomen: G. L. 10, N. N. 10, F. M- 5, mejuffrouw B. 1. B. F. 15, N. N. 10, N. N. 1, N. N. (Likwidatie) 79.53. De Commissie voor de Stille Armen betuigt wel hare erkentelijkheid voor deze rijke bij dragen. Tevens zegt zij bij dit laatste bericht in 1933 nog eens allen hartelijk dank voor zooveel hulp en steun haar dit jaar wederom geschonken. Zij bijft zich voor verdere medewerking drin gend aanbevelen en wenscht vrienden, weldoe ners en armen een Zalig Nieuwjaar. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant, zoomede bij de heeren A. van Os, Oude Gracht 76; E. M. Kuiper, Kleverparkweg 49; C. Wessels, Wester- houtpark 18; M. Verboog, Schoterweg 45; P. Mes, Zocherstraat 23; H- Swarte, Anegang 34; A. Sormani, Overtonstraat 64; P. J. Busé, pen ningmeester, Gasthuissingel 64; Postgiro 13543. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Exploitatie Mij. Delverhuis, alhier. In de te Amsterdam door de N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werd het voorstel statuten- Wijziging goedgekeurd. In den Kunsthandel De Bois kan men mo menteel een zeer mooie tentoonstelling zien van schilderijen, teekeningen en litho's door William Degouve de Nuncques. De heer De Bois heeft kennelijk een voor liefde voor dezen Franschen schilder en deze lijkt ons wel gemotiveerd. Vooral nu wij een verzameling van veertig werken van dezen schilder, goed gerangschikt, bijeen zagen, stijgt ook onze preferentie voor den charmanten Franschman, dien wij vroeger wel eens minder op prijs stelden, omdat hij eigenlijk niet tot de zoogenaamde „pure" schil ders hoort. Zijn kunst is meer poëtisch-muzikaal, dan zuiver picturaal of coloristisch. Toch hebben zijn decoratieve werken groote bekoorlijkheid door hun droomerig karakter en groote distinctie. Degouve werd in 1865 geboren in Noord- Frankrijk (Monthermé). Hij is van oud-Fran- schen adel. Een zijner voorvaderen maakte ken nis met de lugubere guillotine. Al spoedig vertrok de schilder met zijn vader naar Brussel, waar laatstgenoemde een hooge diplomatieke functie vervulde. In Brussel verbleef hij lang en werkte hij veel. Voorts zien we hem in de Ardennen, in Belgisch Brabant, waar hij toefde bij zijn zwa ger, den dichter Emile Verhaeren. Gedurende de oorlogsjaren 19151916 was Degouve in Hol land. In ons bekoorlijke land maakte hij ook bekoorlijke kunst, waarvan men enkele „be wijzen" bij De Bois kan aantreffen: „Prin- temps a Blaricum"; „Pécheurs Katwijk"; „Les Dunes a Wassenaar", etcetera. Onze Jan Toorop (welk een meester!) tee kende zijn vriend Degouve op zeer aantrekke lijke wijze. Ja, deze man, met zijn fijnen kop, is een dichter, een kunstenaar! Een van de eigenschappen, die ons opvallen in het geëxposeerde werk van den Franschman, is zijn heerlijke, super-artistieke stijl. Ziet maar eens no. 28 bv.: „Soir de Neige". Op dit blauw-tonige droome-doek gaan, langs een sneeuwigen dorpsweg, enkele rompige figuurtjes in het flauwe licht van den avond en van enkele lantaarnen, die de muren doen uitkomen van een oude boerderij. Schoone win terhoornen vormen een stijlvolle entourage. Het is een sprookje der realiteit! Er zijn voorts heldere landschappen, in fresco- tonen, en kleinere, die edele gobelins konden zijn. Deze kunst is et niet eene van „melk en bloed" zouden we willen schrijven, maar van een kunstzinnige distinctie, die ook zeer ge apprecieerd kan worden en die zich b.v. goed aansluit bij smaakvolle boudoir-interieurs. No 1 heeft hiervoor echter een te groot for maat. Het schilderij stelt een sneeuwlandschap voor, weer edel gestyleerd en synthetisch van uiting. „Le Sommeil de Jésus" mag oorspron kelijk genoemd worden. Maria waakt over het Kindje en verder rust een lammetje wat tegen een boom. Dit doek heeft eveneens een gobeiin- karakter. Het is echter zeer fraai. „La chute de feuilles" zouden we een „lied" willen noe men, een lied van den Herfst, met zijn tuime lende bladeren In Amsterdam werkte Degouve ook. Typisch is no. 36 „Brouwersgracht". Hier weer het sty- listisch-synthetische. We zien steile pakhuizen, in schoone uniformiteit, langs het stille water en een opfladdering van witte meeuwen, als op een Japansch décor. Wat nu nog meer te noemen van deze fraaie kunst? Het kleurige, feestelijke „Dimanche au hameau", of ,Xa Montagne a Salzburg", met zijn als gedroomde „blauwen" en „groenen", het stille dorp met het Crucifix? We raden onzen kunstlievenden lezers aan zelf te gaan kijken. Kosten doet het niets. Allen aijn van harte welkom! Toonen we dan den heer De Bois onze waar deering en dank voor zijn moeitevollen arbeid, door ons ambitieus bezoek. K. de H. Jubileum. 1 Januari is het 25 jaar geleden dat de heer E. Vedder werd benoemd a's amb tenaar ter Secretarie te Heemstede. Na eenige jaren als voluntair gearbeid te hebben op de secretarie ie Die- men, volgde op 1 Ja nuari 1909 zijn benoe ming te Heemstede. 1 Januari 1915 volgde zijn benoeming tot Commies en van dien datum af tot 30 De cember 1924 was hij Ambtenaar van den burgerlijken stand, te vens belast met de af- deeling militaire za ken, wat vooral in de Jaren der mobilisatie een omvangrijk werk Mede was hij van 15 September 1915 tot 15 December 1924 ambtenaar tevens plaatsvervan gend secretaris der huurcommissie, in welke beide laatste functies de heer Vedder zich stel lig vele vrienden heeft gemaakt. Tevens is de heer Vedder vanaf 1 Maart 1911 secretaris van de vrijwillige burgerwacht. Hoewel de as. jubi laris nu niet zooveel meer met de burgerij in aanraking komt, daar hij de laatste jaren is belast met de afdeeling registratuur en archief, zullen stellig velen den jubilaris op 2 Januari, wanneer hij tusschen 3 en 5 uur te zijnen huize Meerweg 78 receptie houdt, komen feliciteeren. Dooi en lichte vorst hebben de banen weer in zeer goede conditie gemaakt. Nu is de sneeuw wel weer even spelbreekster geworden. Men is vandaag druk in de weer om de sneeuw te verwijderen, zoodat men morgen (Zaterdag) bij blijvend vriezend weer de banen weer hoopt in gebruik te stellen. Morgen (Zaterdag) zullen er nationale wed strijden in schoonrijden worden gehouden. A. voor dames; B. voor heeren; C. voor paren. Als prijzen zullen medailles beschikbaar gesteld worden. De wedstrijden vangen aan om 11 uur. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer. Gisteravond reed een bestuurder van een vierwieligen vrachtauto, beladen met hout op den Heerenweg te Heemstede, komende uit de richting Haarlem. Ter hoogte van de Van Mer- lenlaan zag hij links van zich uit die laan een luxe auto naderen in de richting Heerenweg Bennebroek. De bestuurder van den vrachtauto remde om een aanrijding met den luxe-auto te voorkomen. Door de gladheid van den weg begon de vrachtauto te glijden en reed tegen het bord van den A.N.W.B. De auto zwaaide links om en kwam daarna met de voorzijde ge keerd aan de Oostzijde van den Heerenweg in de richting Haarlem tot stilstand. Het bord van den A.N.W.B. lag geheel verbogen over het rijwielpad. De luxe-auto werd niet aangereden. De vrachtauto werd ernstig beschadigd en moest worden overgeladen en weggesleept. Per soonlijke ongelukken vonden niet plaats en het verkeer werd door de politie aldaar geregeld. R. K. Volksbond Op Dinsdag 2 Januari des avonds 7 uur houdt de R. K. Volksbond zijn jaarvergadering. Een belangrijk punt van de agenda is: Verkie zing van ïsten en 2den voorzitter, voorts 't jaar verslag, terwijl vermoedelijk een lezing met licht beelden door een rome-reiziger gehouden zal worden. Het bestuur verwacht aller opkomst. Klasse C, afd. 2. De B. C. „Haarlem" is in deze afdeeling uitgespeeld en heeft nog een behoorlijke kans op den titel. Vooral de Am- sterdamsche clubs moeten echter nog verschil lende wedstrijden spelen, zoodat hier nog alles kan gebeuren. Klasse D, afd. 3. Het competitieprogramma is in deze afd. geheel afgewerkt en het viertal van de B. V. „Haarlem" slaagde er in het kampioenschap te veroveren, zij het dan na zwaren strijd met de B. V. „Roosendaal". Deze jonge vereeniging onze gelukwenschen met dit fraaie resultaat. Klasse E, afd. 5. Dinsdagavond kwam het team van „Excelsior" bij „Vriendenkring" 2 op bezoek, om haar laatste kans op den eeretitel te verdedigen. Immers, indien B. V. H. 1 tegen D. E. S. zou struikelen, dan waren de Wijker- oogers kampioen. Invaller Gertenbach nam voor de bezoekers de leiding door met gering verschil van Pavert te winnen, waarna Mol (Exc.) den voorsprong vergrootte en v. d. Gevel op 83 liet staan. Ondanks heftigen tegenstand van Kelderman (Vriendenkr.), bracht Gerrits Velsen-Noord in veiligê haven, waarna Terree horst een verdiend tegenpunt scoorde. Het werd dus 31 voor Excelsior. Voor de ontmoeting B. V. „Haarlem 1"„D. E. S.", welke op denzelfden avond plaats vond, bestond dus veel belangstelling. De thuisspe- lende B. V. H.'ers lieten hun mooie kans niet ontglippen en zegevierden met 31 over hun stadgenooten. Ook hier wist de B. V. H. zich dus van de bovenste plaats te verzekeren. Een hartelijk proficiat voor de club van De Louw is hier dus zeker op z'n plaats. Witkamp, De Louw en Knijnsberg legden den grondslag voor de beslissende zege. Vlug van D. E. S. redde de eer zijner vereeniging. De uitslag was dus 3—1. Klasse F, afd. 6. Ook in deze afdeeling is de competitie beëindigd. De ploeg van „De Koren beurs" trad zegevierend uit den strijd, waar voor wij ook deze club onze felicitaties aanbie den. Het resultaat van Steffers c.s. is des te fraaier, omdat deze vereeniging gehandicapt is door het verlies van enkele goede krachten. Ook in déze belangrijke match fungeerde „Ex celsior" als tegenstander, doch de goedspelende Wijkeroogers kor.den slechts 1 partij tot een goed einde brengen. J. Bierman won van De Waard, die het echter nog tot 73 van de 75 bracht. Out en Smits (Korenbeurs) bleven verre in de meerderheid, maar Lamers kwam slechts 5 car. te kort tegen v. d. Linden. De wedstrijd Vriendenkring versus D. E. S. leverde een gelijk spel op. Tuninga gaf D. E. S. de leiding door Duits ver achter zich te laten, waarna Snoeks de partijen op gelijken voet bracht door Wesseling (D.E.S.) met groot ver schil te kloppen. Huizing (Vriendenkring) speelde 2 maal, aangezien Copini Jr. verhin derd was. Deze speler verloor van v. Wunnik, doch trok tegen Voerman (D.E.S.) aan het lang ste eind. De D. E. S.'er maakte er 44 van de 45! Het resultaat werd dus 2—2. De Handboogschuttersvereeniging „Vooruit gang zij ons Streven" te Santpoort (Station) gaf dezer dagen een schietavond voor leden en genoodigden. Op dezen wedstrijd, waar vele schutters aanwezig waren, zoowel uit Amster dam als Bloemendaal is weder aangetoond, dat het oude boogschieten nog een groot aantal enthousiasten bezit. Het ging naar Kerstmis, dus was er veel wild aanwezig, wat erg in den smaak der schutters viel. De stemming was schitterend en vooral voor de jongere schut ters welke nog nimmer zoo'n feest hadden bij gewoond was het een buitengewone avond. Boogschieten is zeer moeilijk, edoch, eenmaal schutter zijnde, verlaat men deze mooie sport niet gemakkelijk, want, in de Boogschutters wereld is de leuze: Vriendschap, zonder aan zien des persoons. Een woord van lof aan den heer Chr. Smit voor het vele werk dat hij aan dezen avond gehad heeft. Ongeveer 8 uur be gonnen, heeft de strijd tot laat in den avond geduurd tot vreugde van allen. De prijzen werden gewonnen door de heeren: 1. Chr. Smit, Santpoort, 127 p.; 2. W. v. Drof- felaar, A'dam, 111 p.; 3. J. v. Eeken, Santpoort, 106 p.; 4. W. Kroesen A'dam, 103 p.: 5. Roozen, Bl'daal, 101 p.; 6. L. F. Stemvers, Santpoort, 97 p.; 7. J. de Lange, Santpoort, 94 p.; 8. B. de Groot, Santpoort, 93 p.; 9. van Roode, Bloe mendaal, 87 p.; 10. E. Smit, Bl'daal, 64 p.; 11. De Groot, Santpoort, 63 p.; 12. Bakker, Sant poort, 62 p.; 13. Sibrand, Santpoort, 31 p.; 14. J. v. Eeken, Santpoort, 29 p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9