KATHOLIEKE LETTERKUNDE ÜOEK EN BLAD In het afgeloopen jaar ZATERDAG 30 DECEMBER GEZONDHEIDSZORG IN INTERNATEN Zij late niets te wenschen over GOEDKOOPE AARDAPPELEN Geen beschikbaarstelling voor werkloozen Paters der H.H. Harten Montfortanen DE STRIJD OP DE LAMPEN- MARKT Inbreuk op de octrooirechten VERKEERSONGEVALLEN Op de Rijkswegen NIJVERHEIDSPROBLEMEN Overbodige tijdschriften TOENEMEND AUTOVERKEER Ondanks den crisistijd UITVOER NAAR DUITSCH- LAND OMZETBELASTING Opschorting gevraagd N ieu w j aarsreceptie Mgr. Aengenent Examen Radio-telegrafist Benedictijnen Paters Augustijnen Klooster jubilea Missie van Scheut Allerh. Sacrament Missionarissen H. Hart Missionarissen van het Goddelijk Hart St. Joseph-Congregatie van Mill Hill Priesters H. Hart Norbertijnen Camillianen Cisterciënsers, Echt Carmelieten Klooster jubilea Minderbroeders Cisterciënsers, Borkel Paters v.d. H. Geest zijn vertegenwoordigd, is in overweging gegeven, haar invloed aan te wenden, om het verschijnen van doublures van bestaande tijdschriften op industrieel gebied te voorkomen, omdat daar door weder een onnoodige last wordt gelegd op het bedrijfsleven, dat de kosten dier bladen in den vorm van advertenties en/of abonnementen zal moeten opbrengen. In het R. K. Artsenblad aflevering December 1933 schrijft dr. L. Veeger enkele hoogst nutti ge wenken over gezondheidszorg in internaten. „Sancta Maria" neemt daaruit het volgende over: De lichamelijke verzorging in de internaten laat wellicht hier of daar nog iets te wenschen over. men ziet niet in, dat een hoestende lee- raar in de klas, die er wel blozend en gezond uitziet, doch die lijdende is aan een chronische open longtuberculose, dag in dag uit ae leer lingen besproeit met ontelbare tuberkelbacillen en door aeze herhaalde infectie de hiervoor zoo ontvankelijke jeugd ziek maakt. Men denkt nog altijd, dat een tuberculose lijder er uitgemergeld moet uitzien en vergeet dan nog, dat zeer vele chronische hoesters tu- bercu.oselijders zijn. Men geeft er zich geen rekenschap van, dat een tuberculose zuster niet alleen de door haar verzorgde kindertjes Desmet, doch ook haar jeugdige mede-zusters heel dikwijls, heizij in slecht geventileerde recreatiezalen, netzij in voor licht en lucht vaak ontoegankelijke slaap zalen, aan groote besmettingsgevaren blootstelt. Men weet niet, dat licht en frissche lucht, niet alleen voor onze opgroeiende rijpere jeugd, allernoodzakelijkste levensvoorwaarden zijn en dat vooral in internaten door een systematische ventilatie en een pijnlijke zindelijkheid heel wat ziekten en vooral weer de besmettelijke, zijn te voorkomen. Hoewel in verschillende onzer internaten reeds op verdienstelijke wijze wordt voorzien in de geneeskundige behandeling der leerlingen of verpleegden, hoewel ook reeds hier en daar door een systematisch geneeskundig toezicht de ge- heele jeugdige internaatsbevolking onder ge regelde controle staat, zal ook in deze inrich tingen het onderzoek van het onderwijzend en dienend personeel als een noodzakelijk onder deel der gezondheidszorg moeten worden inge voerd." We zijn wel overtuigd, aldus schrijft Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans naar aanleiding van dit artikel, dat in onze internaten ruimschoots voor de lichamelijke gezondheid van alle in- wonenden gezorgd wordt. Ook twijfelen wij er niet aan, dat onze welgemeende wenken in de circulaire van den 6en Apriil 1918 over tuber- culose-bestrijding gegeven, trouw worden opge volgd. En toch. de mensch verslapt zoo licht in zijn goede voornemens, en toch achtten we het hoogst gewenscht ook de wenken van dr. Veeger aan de besturen der internaten voor te stellen, opdat ze allen hun vast besluit zouden hernieuwen om toch zoo goed mogelijk voor de gezondheid van alle inwonenden te zorgen. MARIA IN DE GESCHIEDENIS VAN ONS GENADELEVEN," door Raoul Plus S.J. Vit het Fransch vertaald door Dr. Hi Dercicx, pr. Teulings' Uitge vers Mij. 's Hertogenbosch. Meer bekend onder onze Nederlandsche Ka tholieken zijn de werkjes van pater Plus, die bijna alle in onze taal worden omgezet. „God in ons" en „Christus in onze broeders" zijn boeken, die in vele. ook Hollandsclie Katholie ken, het bewustzijn hebben wakker geroepen van onzen Goddelijken adel in het genadeleven. Schoon sluit zich hierbij aan deze Mariologie, waarin schrijver op zijn bekende duidelijke en scherpe wijze den lezer aantoont, hoe Maria in het genadeleven de Moeder der Christenen is, hoe God Haar daarvoor overlaadde met boven natuurlijke rijkdommen, waaraan Maria te be antwoorden had, om tenslotte Haar Mid delaresschap in het licht te stellen. Ten zeerste aan te bevelen. L. B. „HET HEILIGE JAAR", I. De Koning komt! II. Het Licht van den Kerstnacht. Uitg-: Kruis vaarders van Sint Jan. Pater Quirinus van Alphen is een groote serie begonnen van kleine uitgaven, goed verzorgd door de Kruisvaarders van St. Jan te Rijswijk, die mede willen helpen, den goeden indruk van het Heilig Jaar te bestendigen. We behoeven niet te vernielden, dat het werk van pater Quirinus zich zelf genoegzaam aan prijst. Het eerste deeltje: „De Koning komt" geeft Adventsgedachten en sluit reeds met meditatie zonder preektoon over Kerstmis» Dé eigenlijke behandeling van de Kerstgedachte is de inhoud van het tweede deeltje, getiteid: „Het Licht van den Kerstnacht." Mooi en frisch en dus warm aanbevolen. L. B. „OP AARDE, ALS IN DEN HE MEL", door Camille Melloy, met platen in kleurendruk door Jean ne Hebbelynck. Uitg.: Descleé de Brouwer en Co. Brugge. Vijf eenvoudige vertellingen, uit het leven der heiligen, Tarcisius, Veronica Guiliani, Germaine Cousin, Gudula en Antonius van Padua, frisch en vlot verteld voor de kinderen, met kostelijke illustraties. Ook hier weer zullen de kinderen even vreemd staan tegenover enkele Vlaamsche uitdrukkin gen. Een mooi boekje, uitstekend geschikt voor ge schenk bij Eerste H. Communie, prjjsuitdeeling of familiefeest. 7 „KARL MARX", door Prof. Dr. R. Wilbrandt. Uitg.: N.V. De Ar beiderspers Amsterdam 1933. Deze voor een beginselvast socialist tamelijk critische Marx-biografie kunnen wij in het algemeen wel aanbevelen aan hen, die den vader van het socialisme in hun studie kring willen betrekken. Min of meer tenden tieus blijft een dergelijk boek natuurlijk altijd. Het is echter van den anderen kan: in zóó stu- dieuzen stijl gehouden, dat iemand van ons die het met belangstelling leest en dat is het ten volle waard wel zoozeer onderlegd moet zijn, dat hij zich door de argumenteerende uit eenzettingen, die op vele plaatsen door den tekst heengeregen zijn, van de wijs zal laten brengen. Hij leze anders Brauer, Sombart, of zelfs den ouden Treub nog maar eens na'als tegengif I 25 jaar Priester: 15 Aug.: G. Gründemann, kapelaan in Elshout. A. Roland Holst en M. Ntjhoff. Deze opvatting getuigt van een historische kortzichtigheid ver gefelijk wellicht bij de zeer geringe kennis van de katholieke Nederlandsche volkstraditie, die nog een deel der katholieke litteratoren in hun werkkracht verlamt of verijlt. Wie opmerk zaam de ontwikkeling der jongste katholieke dichtkunst volgde, komt noodwendig tot een gevolgtrekking, geheel tegenovergesteld aan de lichtvaardige bewering van den Rotterdamschen spreker. De bundel van Pater Schreurs was immers opgedragen aan de nagedachtenis van Stalpart van der Wiele, en wezen niet de be oordeelaars van Paul Vlemminx op de duide lijke voortzetting eener 16e eeuwsche Brabant- sche traditie, die zij in zijn gedichten waar namen? De aansluiting bij een niet-katholieke vóór-oorlogsche generatie, wier poëtische be zieling overigens niemand zal ontkennen, is dan ook louter Imaginair, en zij maakt sterk den indruk te zijn uitgevonden ten behoeve eener zaak, niet vreemd aan eenige partijdigheid. Geheel anders is het met net katholieke pro za van het laatste jaar gesteld. Waren de dicht bundels tamelijk zeldzaam (mede wellicht om louter economische redenen), het wemelde van romans en noyellen, grootendeels geschreven door reeds bekende auteurs, die hun goeden naam handhaafden zonder een nieuw aspect van hun talent te toonen. Dit was het geval met Kees Meekel, met Herman de Man, met Antoon Coolen, met Ernest Claes, met Felix Timmermans, met Stijn Streuvels. Een opmer- klijk debuut leverde de ironische Frans van Oldenburg-Ermke met zyn „roman ven een ver regend leven", getiteld ..Bruno Clasius". Albert Kuyle toonde zijn kunnen van een nieuwen kant in den socialen roman „Harten en Brood", een knap geschreven, maar niet zeer sterk ontwor pen werkstuk, dat hem recht geeft op de repu tatie van een meesterlijk proza-schrljver, ook al verraadt het een gebrek aan constructief vermogen, zoowel in de romankunst als in de sociologie, die hij wilde dienen. Een ploffend- dikke roman van Albert Helman, getiteld „Waarom niet?" geeft de gedachte in, dat het geschreven werd om de critici onaangenaam te zijn door hun te stellen voor een even einde- looze als overbodige taak. Het is maar matig van waarde, hoe mateloos het ook is van om vang. Treuriger dan het gebrek aan verhou- De president van de Rechtbank te Breda had op 19 April in kort geding een vordering van Philips toegewezen, waarbij werd uitgesproken, dat de Gloeilampenfabriek Radium te Tilburg (deel uitmakende van het Tungsram Concern uit Budapest), radiolampen in den handel bracht, die inbreuk maakten op het octrooi 13405 van Philips (het zoogenaamde raam- octrooi) en Radium verboden werd verder der gelijke lampen te vervaardigen, verkoopen enz. Van deze veroordeeling, die intusschen ge volgd is door eenzelfde uitspraak in het hoofd geschil van dezelfde Rechtbank op 10 October 1933, was Radium in beroep gegaan bij het Ge rechtshof te Den Bosch, dat thans op 12 De cember 1933 het vonnis van den president te Breda heeft bevestigd met veroordeeling van Radium in de kosten. Het gerechtshof heeft evenals de president vastgesteld, dat in alle in de zaak overgelegde lampen zich roosters bevonden, welke op het octrooi inbreuk maken. Ook volgens het Hof moet als raam in den zin van het octrooi worden aangemerkt elk steungestel, dat de daarom gewonden rooster- draad in een bepaalden stand houdt. Op de vragen van het Kamerlid van der Waerden betreffende het doen samenstellen door het Centraal Bureau voor de Statistiek van een statistiek Van verkeersongevallen, welke ook aan bijzondere door den Rijkswaterstaat daaraan te stellen eischen voldoet, heeft minis ter Kalff o.m. het volgende geantwoord: Omtrent de wijze, waarop de door het Cen traal Bureau voor de Statistiek uit te geven verkeersongevallenstatistiek zal worden inge richt, is overleg gepleegd met den Rijkswater staat. Hierbij is het ondoenlijk gebleken, de sta tistiek der ongevallen op de Rijkswegen op be vredigende wijze te combineeren met die voor het geheele wegennet. Nu een algemeene ongevallenstatistiek gere geld zal verschijnen, wordt gemeend, dat af zonderlijke publicatie van de ongevallen op de Rijkswegen voortaan achterwege zal kunnen blijven. Een dergelijk overzicht van ongevallen, waar uit de toestand der Rijkswegen uit veiligheids oogpunt kan blijken, zal echter ook voortaai. voor den dienst van den Rijkswaterstaat zelf niet gemist kunnen worden, doch zal qan in belangrijk minder kostbaren vorm kunnen wor den vervaardigd dan door een gedrukte publi catie. In zijn laatste vergadering heeft de Nijver- heidsraad besloten 'een studie te maken van de nijverheidsproblemen, die zich in Nederland voordoen, al of niet in verband met de steun maatregelen voor bepaalde bedrijfstakken en de fiscale politiek van de Regeering. De Raad heeft een Commissie ingesteld, aan wie hij heeft op gedragen, een werkplan terzake te ontwerpen. Naar aanleiding van een onlangs door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam aan den Minister van Economische Zaken gericht adres betreffende contingenteering van veekoeken, waarin vooral rekening was gehou den met de daarbij betrokken belangen van den handel, heeft de Raad zich tot dien Minister ge wend met het verzoek, om, ingeval genoemd adres der Regeering aanleiding mocht geven, terzake nadere stappen in overweging te nemen, eerst den Nijverheidsraad in de gelegenheid te stellen, zijne zienswijze over dit onderwerp te harer kennis te brengen. Met een aan den Raad voorgelegd voorstel, om in de Statistiek van voortbrenging en verbruik een aantal industrieën uit de metaal- en textiel nijverheid op te nemen, heeft de meerderheid zich vereenigd. Deze toevoeging van enkele kleine groepen heeft geen uitbreiding van het werk aan de productiestatistiek ten gevolge, om dat door de mindere bedrijvigheid in de in dustrie ht aantal ondernemingen, dat werd ge steld, is gedaald. De aankondiging van een aantal nieuwe tech nische tijdschriften heeft een bespreking uitge lokt, waarbij de Raad tot de conclusie is geko men, dat die periodieken overbodig zijn, omdat er op dat zelfde gebied reeds andere verschijnen, die voldoende in de bestande behoefte voorzien'. Aan de organisaties, die in den Nijverheidsraad dings-gevoel is in dit gewrocht het gebrek aan katholieken levenszin, dat wij bij een auteur als Helman noode waarnemen. Natuur lijk staan er goede bladzijden in dit werk van 1040 bladzijden, maar het is geen goed boek. Verheugend is het bericht, dat de dichter Gabriël Smit, die tot de Oud-Katholieke kerk behoorde, overgaat tot de katholieke kerk. Na Herman de Man, Chris de Graaff, J C. van Schagen en A. J. D. van Oosten is hij de vijfde letterkundige, die zich sedert de jongste her leving van de katholieke letterkunde effectief voelde aangetrokken tot de Moederkerk. Dit zegt wellicht iets over den aard der jongere littera tuur voor degenen, die niet door teksten worden overtuigd, doch die den uitleg der feiten erbij vragen. In 1933 stierven Pater Willem de Veer S.J., een populair dichter, wiens bundel „Gedich ten" driemaal herdrukt werd, en Albertine SteenhoffSmulders, die, met méér talent, min der oplagen behaalde. Naast haar poëtisch ge voelig dichtwerk, verdienen haar drie histori sche romans de aandacht. Ze werden opnieuw uitgegeven in 1933 en mogen gerekend worden tot het allerbeste katholieke proza der vóór oorlogsjaren. Deze boeken, ook voor de Jeugd onzer middelbare scholen ter lezing geschikt, verdienen te meer een warme aanbeveling, om dat het katholieke publiek iets goed te maken heeft aan de ontslapen schrijfster. Hij had recht op een ruimer belangstelling dan zij by haar leven genoot. De verwachtingen voor 1934 worden eeniger- mate gespannen door de mededeelingen om trent uiteenloopende plannen, zoowei bij de tydschrift-redacties als by de auteurs. Een tijdschrift „De Nieuwe Gemeenschap", onder leiding van Albert Kuyle, die niet meer tot de redactie van „De Gemeenschap" behoort, werd toegezegd, terwyi het bestaande maand blad een aanmerkeiyke uitbreiding van den me dewerkers-staf in het vooruitzicht stelde, ove rigens by behoud der richting van het blad. Betreurenswaardig biyft, dat eenige schrijvers van katholieken huize hun kracht zochten in het exploiteeren van den „rel" in plaats van in den dienst der schoonheid. Hun „geloofs- beweging" ontaardde in een ruzie zonder uit zicht, en zonder belang. Overigens blijft, boven de meeningsverschillen uit, de werkkracht klaarbiykeiyk constant en het katholieke pu bliek, dat allengs meer gaat lezen, ontvangt ook meer goede boeken dan het sedert eeuwen gewend was. Ten gevolge op de beantwoording van de vraag van mejuffrouw Meyer betreffende beschikbaar stelling van aardappelen tegen lagen prijs ten behoeve van werkloozen met groote gezinnen heeft Minister Slotemaker de Bruine nog het volgende medegedeeld: By de beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken van 29 September, werd be paald, dat gratis vervoervergunningen door de Nederlandsche aardappelcentrale afgegeven kun nen worden voor consumptie-aardappelen, be stemd voor instellingen, die liefdadige en andere onbaatzuchtige doeleinden beoogen, welke niet of zeer bezwaariyk 1 en 0.25 administratie- loon per 100 K.G.) kunnen dragen. Hierdoor fs voor de in aanmerking komenden een regeling getroffen, welke de mogehjkheid opent om aardappelen te verkrijgen tegen prij zen, welke niet door een heffing zijn verhoogd. Men dient hier echter voorzichtigheid te be trachten. De steun immers, welke aan de telers van aardappelen wordt verstrekt, is beperkt en niet voldoende om de aardappelteelt loonend te maken. Hoogstens wordt bereikt, dat de groote verlie zen, welke zonder steunregeling zouden worden geleden, gedeeltelijk worden tegengegaan. Indien dus in het algemeen aardappelen tegen lageren prys voor werkloozen beschikbaar zouden worden gesteld, zoude daarvan het gevolg zyn, dat de telers van aardappelen, welke zelf reeds in groote moeilykheden verkeeren en deswege worden gesteund, zich een aanzienlijk gedeelte van den hun toegedachten steun zouden zien ontgaan. In verband met het vorenstaande kan de Mi nister bezwaariyk stappen doen om maatregelen te verkrygen, als in de vraag bedoeld. De invoer van automobielen in ons land be droeg in de eerste elf maanden van 1933 totaal 15634 stuks, ter waarde van 29.000.000, tegen 13957 in 1932, aldus bericht „De Auto". Een styging dus van bijna 1700 stuks over een periode van elf maanden. Wel een zeer by- zonder feit in dezen crisistijd De stijging van het aantal bedryfsautomobielen omvatte totaal slechts 100 stuks: de groote styging is te danken aan den oenemenden invoer van personenauto's. Met ingang van 1 Januari 1934 zullen certifi caten worden afgegeven voor den uitvoer van roode-, witte-, savoye- en spruitkool naar Duitschland tot een zoodanige hoeveelheid als waarvan de invoer in dat land tegen een be perkt Invoerrecht is toegestaan. De kosten van deze certificaten zyn vastgesteld op 5 cent per 100 Kg. Mr. L. Niemöller te s-Gravenhage is belast met de afgifte dier certificaten. Ook voor den uitvoer van gloeilampen naar Duitschland is een regeling getroffen, krachtens welke uitvoer naar Duitschland met ingang van 1 Januari 1934 slechts zal zyn toegestaan m.s! certificaten, afgegeven door het Crisis- In- en Uitvoerbureau. Een gelijke regeling wordt met ingang van 1 Januari 1934 getroffen voor den uitvoer naar Duitschland van Kurfstzijdegarens. Het bedrag by de afgifte der certificaten voor den uitvoer naar Duitschland van zinkwit, li- thophoon- en aardewerk is vastgesteld: voor zinkwit op 0.25 per 100 Kg.; voor lithopoon op 0.10 per 1000 Kg.; voor aardewerk op 0.10 per IOC Kg., alles met een minimum van 0.25 per certificaat. „LEIDING", door Ir. H. L. C. Co- pijn. Uitg.: N.V. Servire Den Haag 1933. Onder de vele, zeer interessante raadgevin gen voor technische leiders hoog en laag over de wijze, waarop zy met hun onderge schikten, superieuren en medewerkers hbben om te gaan, zochten wy tevergeefs naar een moreelen grondslag van de vele deugden, die er in worden gevraagd. Alles draait om het eco nomisch welbevinden der onderneming. Maar dat is toch niet de hoogste wet, waar een leider van mensehen zich aan heeft te onder werpen. De landeiyke Bond van Confectiefabrikanten te Rotterdam heeft aan den Minister van Fi nanciën een telegram gericht, waarin verzocht wordt, de inwerkingtreding van de Omzetbe lasting op te schorten, tot de vrijstelling voor fabrikanten en handelaren verleend zal zijn, daar anders onvoorziene moeilykheden in de bedryven dreigen. Op Nieuwjaarsdag zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem receptie verleenen, om 12 uur voor de religieusen (E.E. Broeders en Zusters) en de leeken en om één uur voor de Eerwaarde Gees- telykheid. By het in de maanden September t.m. De cember ji. te s'Gravenhage gehouden examen voor het verkrygen van certificaten als radio telegrafist le en 2e klasse en van het certifi caat als radiotelefonist zyn geslaagd voor het certificaat le klasse de heeren: D. Benne te Numansdorp; M. Coumou te Dordrecht; K. van Druten te Wildervank; A. H. Kemperman to Amsterdam; B. van der Laan te Groningen; A. F. E. de Munck te Amsterdam; P. Vermeulen te Santpoort. Voor het certificaat 2e klasse de heeren: J. Ch. P. Asbeek Brusse te Amsterdam; C. J. Bar- neveld te Breezand; J. J. Bart te Amsterdam; W. J. Bloemkolk te 's Gravenhage; W. A. van F.urken te Amsterdam; H. E. Dijkhuis te Am sterdam; J. B. Eering te 's Gravenhage; H. Es- meyer te Utrecht; J. Glansdorp te Vlaardlngen; F. J. Greiner te Den Helder; P. Groen te Olde- boom (Fr.); H. H. Hage te Rotterdam; T. Hart- lief te Groningen; G. van Holten te Wassenaar; J v. d. Houwen te Oostvoorne; H. J. Jansen te Arnhem; P. Kaak te Hoeok van Holland; W. P. Kalberg te 's Gravenhage; A M. Kleiss te Schiedam; A. Krygsman te Rotterdam; A. van Kwawegen te 's Gravenhage; P. J. Linssen te Rotterdam; A. Manschot te Hekendorp A. Nij- dam te Groningen; Ch. ouwehand te Vlissingen; P. W. J. Piscaer te Den Helder; J. Polderman te Zaandam; N. J. M. Ponsen te Rotterdam; A. Roos te Scheveningen; J. Spaander te Den Helder; M. Th. Swart te Amsterdam; G. J. A. Verhoeven te 's GravenhageF. Westervaarder tf Maassluis en J. Zorge ie Groningen. Voor het certificaat als radiotclcfonlst zijh geslaagd: de heeren K. v. d. Kooi te Rotterdam: L. H. Peyters te Amsterdam; B. H. Potters te Rotterdam; F. J. Oortgijs te Rotterdam; L. van Duij venvoorde te IJmuiden. 25 jaar Priester: 1 Augustus: Pater Francis- cus Venderbosch, geb. te Lichtenvoorde, profes sor te Valparaiso, Chili. 25 jaar geprofest: 20 April: Pater Timotheus Geerling, geb. te Leiden, Prior te St. Oedenrode; Pater Silvester de Cocq, geb. te Tilburg, Rector in het Liefdegesticht te Hilvarenbeek; Pater Aloysius Ceelen, geb. te Asten Overste te St. Oedenrode. 6 October: Pater Jacobus Bey nes, geb. te Haarlem, missionaris op de Hawaii Eilanden; Pater Marcus Erwich, geb. te Rotterdam, Pas toor te Nicktheroy, Brazilië; Pater Petrus van Megen, geb. te Nymegen, oud-missionaris van dc Cooit-Eilanden. thans te Nuland; Pater Henricus Post, geb. te Leiden. Overste te Con- cepcion. Chili; Pater Adrianus Collignon, geb. te Rotterdam, Pastoor te Heyplaat, Rotterdam; Pater Placidus Sevens, geb. te Asten, novicen- meester te Valkenburg. 25 jaar Priester: Dom. Andreas du Laurens de la Barrt O.S. geb. te Quimper. 25 jaar Priester: 15 Aug.: pater Ugolinus Goll, kapelaan te Utrecht, S. Monicapar.; pater Sanc- tes Jurgens, klooster te Nymegen; pater An tonius Smits, pastoor, S. Aug.-par., Amsterdam; pater Dr. Gundisalvus Vermeulen, R. K. Ly ceum, Haarlem. 1214 jaar Priester: 15 Aug.: Pater Philippus Esser prior R. K. Lyceum, Haarlem; pater An dreas Makaay, prior klooster „Mariënhage", Eindhoven. 60 jaar: 17 September: pater Aloysius Bakker, Emerituskap. S. Aug., Utrecht. 40 jaar: 8 October: pater Bonaventura Ver meulen, ass. gen., Rome; pater Antoninus v. Lieshout, Venlo. 25 jaar: 24 September: pater M. van Engelen, pastoor par. O. L. Vr. v. G. Raad, Utrecht; pater P. Wesselink, pastoor, par. Al- lerh. Sacr., Amsterdam; pater Evangelista Nieuwhof, Conrector Gymnasium, Eindhoven; broeder Fredericus v. Grinsven, Missie Bolivia (Irupana). 40 jaar Priester: 31 Dec.: Mgr. Jozef Hoogers uit Horst (China-Tatung)22 Puli: p. Joannes Braam uit Beek by Nymegen (Chlna-Ninghia). 25 jaren Priester: 14 Juli: pater Aldenhuysen, Godfried _it Uden (Volkel) (Philippijnsche Eil.); pater Vervoort, Piet, uit Bergen (Lb.) (Congo- Kasai); 29 September: pater Nefkens, Adriaan, uit Rotterdan (Congo-Nieuw-Antwerpen); pa ter van Vlerken, Frans, uit Mierlo-Hout (China- Ninghia). 25 jaar Professie: 29 September: pater G. Kaarsgaren, geb. te Bussum 15 Jan. 1884 thans professor op het Juvenaat te Brakkenstein; pa ter M. v d. Velden, geb te Eindhoven, 3 Nov. 1888 thans werkzaam in ons klooster te Bit- singen (België). 12% jaar Priester: 11 September: pater J. Heumen, geb. te Nymegen 25 Febr. 1895 thans werkzaam in ons klooster in Brazilië; pater H. Gelens, geb. te Zevenbergschen Hoek 7 Aug. 1896 thans Overste en Novicen-meester in ons klooster e Baarlo (L.). 15 October: pater C. de Krom, geb. te Eersel 12 Febr. 1898 thans professor in de theologie in ons scholastikaat te Baarlo (L.). priester gewyd 15 April 1922. 12J4 jaar Priester: 10 Dec.: G. Laane; J. Rooi- ackers; W. Cooymans. 25 jaar geprofest: 28 Aug.: A. van de Gevel, pastoor in Dyckesville (Luxemburg Wis.) Ver. Staten van Amerika; 8 Oct.: C. Bazelmans, mis sionaris in Britsch-Indië; D. van den Boom, kapelaan in Berlicum. 25 jaar gekleed: 28 Aug.: F. Exler, der Abdii West Depere (Wis.) Ver. Staten van Amerika. 8 Oct.: A. Wouters, kapelaan in Berlicum; F van den Acker, rector der Lat. School in Ge- mert. Van de Eerw. Broeders: 2 Mei: Br. H. van der Hagen. 25 jaar Priester: 14 Februari: p. Ign. Terhey- den, Floresmissie. 25 jaar geprofest: 14 Januari: Br. Barnabas OldeBoerrichter uit De Lutte. 50 jaar Priester: 20 Dec.: R. P. H. Peeters, 25 jaar Priester: 24 Augustus: R. P. H. van Mierlo, Missiehuis, Stein. 21 December: Mgr. W. Panis, Apost. Prefect van Celebes; R. P. L. Nieuwenhuis, Missionaris op Tanimbar; R. P. A. Brekelmans, Missionaris in Surigao. 12M. jaar Priester: 10 Januari: R. P. Aug. Hendriks, Missiehuis, Tilburg. 15 Februari: R. P. B. van Klaarwater, Mis sionaris in Rabaul (Oceanië)k. P. M. Stigter, Overste der Missie van Celebes; R. P. W. Zee- gers, Missionaris op Java; R. P. J. Bouter, Mis sionaris in Surigao; R. P. P. Seelen, Missionaris in Rabaul; 11. P .Jac. Bus, Missionaris op Kei 40 jaar geprofest: 17 October: R. P. H. van 't Westeinde Missionaris in Brazilië; R. P. H. Gussenhoven, Missiehuis, Tilburg. 23 November: R. P. Dr. W. Geerts, Missiehuis, Stein. 8 December: S. Br. L. van Riel, Missiehuis, Tilburg; E. Br. Aug. Roosen, Missionaris in Brazilië. 25 jaar geprofest: 4 October: R. P. Ant. Bröcker, Missionaris op Celebes; R. P. Chr. Pll- zecker, Missionaris in Brazilië; R. P. Jac. Grent, Missionaris in Ned. Nieuw-Guinea; R. P. H. Cornelissen, Missionaris op Kei. 12% jaar Priester: 15 Oct.: H. Graat, As sistent te Maastricht; H. de Groot, Missiesecre taris te Rotterdam; C. Diemeer, Missionaris in Belgisch Congo; A. wynhoven, Missionaris in Noord-Brazilië; J. Rossaert, Rector van Elzen dorp (N.-Br.). 10 December: J. Corver, kapelaan St. Anna te Amsterdam; N. Bos, Assistent te Rotterdam. 25 jaar Priester: 5 Juni: A. Barth, professor i. d. Phil, te Liesbosch, Princenhage. 40 jaar geprofest: 22 September: X. Thuet, Missionaris in Noord-Brazilië. 24 September: K. Hermans, Assistent te Maastricht. 25 jaar geprofest: 23 September: A. Busscher, Rector te Maastricht; J. v. d. Sangen, Missie- Overste op Zuid-Sumatra; W Govaart, Rector v. h. Juvenaat te Bergen op Zoom; A. Marrevee Missionaris in Belgisch Congo; Ph. Collignon, Professor i. d. Theol. te Hees/Nymegen. 11 April. Eerw. Broeder Alexius Neelemans Missionaris in Belg. Congo. 40 jaar Priester: 15 Aug.: A. van Heertum, pastoor in Chicago (Illinois) Ver. Staten van Amerika; M. van den Eisen, pastoor in Namur (Brussels, Wis.) Ver. Staten van Amerika. 40 jaar Priester: 22 December: Father W. G. Rombouts, geb. te Breda, vroeger in Kafiristan en Kashmir, thans te Roosendaal. 25 jaar Priester; 5 Juni: Father A. Poell, geb. te 's-Hertogenbosch vroeger leeraar te Fresh- field en Tilburg, thans in Basankusu. 25 Juli: Mgr. G. Wantenaar. geb. te Soest, vroeger professor te Roosendaal, thans Aposto lisch Prefect van Basankusus; Father J. L. Janssen, geb. te Eist, vroeger in de Philippijnen, thans in Kameroen; Father A. Luppes, geb. te Degstgeest, missionaris in Sarawak; Father Ph. Scheffer, geb. te Rotterdam, missionaris In Ki- sumu; Father B. v. d. Seijp, geb. te Delft, mls- ionaris te Basankusu; Father P Theeuwes, geb te Heeze, missionaris in Basankusu; Father N. Verheij, geb. te Den Haag, vroeger missionaris in de Philippijnen, thans te Sneek. 12% jaar Priester: 17 Januari: Z. H. Exc. Mgr. W. Bouter, geb. te Amsterdam, Bisschop van Nellore; Father Ch. A„.en, te Tilburg, vroeger leeraar te Tilburg, thans in Nellore; Father C. van Graven, geb. te Lisse, vroeger te Vrijland, thans missionaris in den Boven Nyl; Father C. Ruijgrok geb. te Arnhem, missionaris in Nellore. 25 jaar Priester: 8 Oct.: P. Heinrieh Reintges, Rector Klooster en Pensionaat „Blumenthal". 40 Jaar Priester: 15 Aug.: P. Ferdinandus Pesch, geb. te Amsterdam, Monnik der Abdij „Lilbosch". 25 jaar Priester: 15 Aug.: P. dr. Clemens Stry- bosch, geb. te Helmond, Prior der Abdy „Lil bosch". 12jaar Priester: 1 Oct.: P. Albertus Bon- gard, geb. te Neheim, Prior van het klooster St. Jakobsb-rg te Ockenheim b. Bingen (D.i, P. Bemardus Snellens, geb. te Bergeyk, Biblio thecaris der Abdij .Lilbosch"; P Pancratius Kellendonck, geb. te Krefeld, Leeraar aan het St. Bernarduscollege der Abdy Lilbosch", 40 jaar Simpele Professie: 28 Mei: Br. Joh. Koch, geb. te Linnich, Leekebroeder der abdy „Lilbosch". 25 Jaar iolemneele Professie: 19 Maart: P. Aloysius Smits, geb. te Riethoven, Leeraar aan Het St. Bernardusscollege. 25 Jaar Inkleeding: 16 an.: P. Dionysius Met- tes, geb. te Berkhout, Leeraar aan het St. Ber narduscollege der Abdy „Lilbosch". 40 jaar Priester: P. Hubertus Dricssen, ex- procurator-generaal, Merkelbeek. 25 jaar Priester: P. Gerardus Wuisman en P. Angelinus Koenders, Oss. 40 jaar Professiefeest: P. Athanasius v. Rijs- wyck, Provinciaal en Pastoor, Boxmeer; P. Ar- noldus Wijtenburg, Bcxmeer; P. Vitalis Felix Definitor, Heerlen. 25 jaar Priester: 5 Juni: Pater dr. M. Hup- perts, geb. te Gulpen. Frovinciaai. Meersseri; P. J. M. Deckers, geb. te Epen, Overste, Schim - mert; P. J. Geurts, geb. te Horst, Missionaris. Vancouver (Canada). 50 jaar: 33 Oct.: P. A. Kerckhoffs, geb. te 3eek (L.), Pastoor, Egmond aan Zee. 40 jaar; 15 Aug.: P. j. Brouwers, geb. te St. Geertruid, Missionaris, Slagelse (Denemarken!, Mgr. M. Meulenberg. geb. te Hillesberg, Apost. Vicaris, Reykjavik (IJsland); P. A. Urlings. geb. te Schaesberg, Rector, Sonnenwyl (Zwit serland); Broeder Berchmans 'J. Gielen), gea te Montzen, Hoensbroek. 25 jaar: 4 Aug E. Cortenraad, geb. te Meers- sen, Missionaris, Köge (Denemarken); P. L. Moors, geb. te Op-Hab-eek, ^astoor, Leuven; P, H. Claes, geb. te Houthaelen, Missionaris, Canada; P. M. Rooden, geb. Houthem, Leer aar, Schimmert; P. J. Moonen, geb. te Pannes- heide, Missionaris, Hoensbroek; P. H. Limpens, geb. te Vaals. Missionaris, Vaupès (Columbië) 50 jaar Priester: 29 Maart: P. dr. Innocen- tius van Boort. geb. te Zaltbommel, te Sittara. 25 jaar Priester: 21 Maart: P. Henricus Brandsma, geb. te Ugoclooster, Kap. te Delft, H. Joseph; P. Laudislaus Hoi. geb te Utrecht, Rector Arendal (Noorwegen)P. Jesuaïdus van Hemert, geb. te Ammerzoden, Ccmm. Prov Shansi (China); P. Mattheus v. d Drift, geb. te Vrijenban, surveillant Kat vijl P Chrysogo- nus van Veen, geb. te Rotterdam, kap Casca- dura (Brazilië)P. Hilarion Verhey, geb. te Den Haag, pastoor Pirapora (Brazilië»: P. Victorius Beekman, geb. te Den Haag, Comm. Prov. pas toor Batavia; P. Laurentius van Veen, geb. 'e Rotterdam, Leeraar S. Jo&o d'El Rey (Brazilië»; P. Euphronius Zantvoort, geb. te Schooten, kap. Den Haag, H. Paschalis; P. Norbertus Beaufort, geb. te Haarlem, Leeraar S. Joao d'E. Rey (Bra zilië) P. Crescentius v. d. Bome, geb. te S'.eren- donk, Lector H. Schrift Jeruzalem; P. Nicode- mus van Heerenveld, geb. te Druten, Leeraar Megen; P. Amatius Janssen, geb. te Eist. kap. Rotterdam, H. Ant.; P. Amatus de Jong, geb. te Hilversum, Leeraar H.B.S. Heerlen. 50 jaar in de Orde: 12 Mei: Broeder Paclfi- eus Kneepkens, geb. te Weert, te Megen; 3 Oct.: P. Liberatus Scheepers, geb. te Borkel Schaft, pastoor, Vragender (Gld.) P. Bruno Spruit, geb. te Soetermeer, pastoor. Hernen (Gld.); P. Simon Bennenbroek, geb. te So meren, pastoor, Oudewater; P. Accursius La Rose, geb. te Grave, Assistent, Maastricht. 25 jaar in de Orde: 28 April: Broeder Bona ventura Krah, geb. te Amsterdam, te Woerden; Broeder Petrus Greefkens, geb. te Heythuysen, te Maastricht. 13 Aug.: Broeder Hyacinthus Willems, geb. te Westerhoven, te Heerlen. 7 Sept.: P. Anselmus MÜUer, geb. te Does burg, assistent te Maastricht; P. Odilo van Et- ten, geb. te Weesperkarspel, assistent te Woer den; P. Optatus van Oorschot, geb. te Scmeren, Leeraar S. Joao d'El Rey (B-azilië)P. Fausti- nus Husnsche, geb. te Amsterdam, kap. Haarlem, H. Ant.; P. Bertinus van Rooyen. geb. te Utrecht, assistent Vorden; P. Wilfridus v. Dyk. geb. te Rotterdam, assist. Woerden; P. Sophro- nlus Goosen, geb. te Rotterdam, kap. Bolsward; P. Sigebertus Maal, geb. te Rotterdam, Leeraar Sittard; P. Donulus Schopman, geb. te Amster dam, Leeraar Venray; P. Casimirus Nyland, geb. te Den Haag, Leeraar Venraij; P. Judocus Spruit, geb. te Haastrecht, Missionaris Shansi (China). 28 Dec.: Broeder Hugo Janssen, geb. te Baar lo, te Betfage (H. Land)Broeder Bavo Stok man, geb. te Alkmaar, Collegio S. Antonio Rome. 35 jaar Priester: 12 April:P. Gabriel van de Moosdijk, Prior der Abdy, geb. te Someren (N.B.). 50-jarig kloosterjubilé: 18 Febr.: P. Simeon Geistmann, geb. te Buldern (Duitschland). 50-jarig klooster jubilé: 24 Juli: P. Baldutnus van Poppel, geb. te Luijksgestel (N.-B.). 12% jaar Priester: 9 Juli: P. Michel Witte, directeur van een inlandsehe Normaalschool te Kabaa (Kenya Territory-B.E.A.)P. A. Loog- man, overste van de Missie van Mombasa (Ke nya Territory-B.E.A.). Het jaar 1933 eindigt voor de geheele Ne derlandsche letterkunde met een zonder linge verschuiving: by na alle tydschrif- ten, de vaste organen van het litteraire leven na de rederykerskamers, de kringen, de dicht genootschappen en de almanakken, veranderen by de wisseling des jaars van leiding of van uitzicht. Berichten omtrent zulke wyzigingen kwamen binnen van „De Gids", .Forum", Groot Nederland", „De Stem". „De Vrye Bla den", „Het Venster' en „De Gemeenschap". Deze verschuivingen mogen, op zich zelf geno men, geringe beteekenis hebben, men kan ze zien als karakteristiek voor het letterkudig leven in het algemeen, dat allengs meer beheerscht wordt door allerhande, min of meer principl- eele, factoren van anderen dan strikt letter kundigen aard. Toe te juichen is by deze wy zigingen de grootere cultureele toenadering tus- schen Noord en Zuid, die spreekt uit het feit, dat b.v. „Forum" een vaste Vlaamsche redac tie zal krygen, dat „Groot Nederland" met een Vlaamsch redacteur werd verrykt, dat voor het eerst sedert de oprichting in 1836, in de re dactie van „De Gids" een katholieke en Bra- bantsche stem zal medespreken, dat „De Ge meenschap" haar medewerkers ook ruim in het Zuiden zoekt. Speciaal voor de katholieke letterkunde is deze erkenning van het Zuiden als algemeen Nederlandsch cultuur-element een feit van on miskenbare beteekenis, en, zooals Gerard Knu- velder terecht in „Roeping" van December op merkte, de beste katholieke dichtbundel van 1933 was er een, die een typisch-zuideiyken geest ademt, n.l. de bundel „Speciosa Deserti" van den Noord-Brabantschen dichter Paul Vlemminx, terwyi onmiddeliyk daarnaast, als een verry- king der Nederlandsche lyriek, valt te noemen de bundel Nis en Nimbus" van den Limbur ger Pater Jac. Schreurs. In de Kerstweek is te Rotterdam in het open baar de meening verkondigd, ais zou de katho lieke poëzie op het doode punt zyn aangeland, zulks ten gevolge eener aanslultmg van de jon gere katholieke dichters by de vóóroorlogsche 'generatie, het duideiykst vertegenwoordigd door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 18