7 VELO STA D S N I E U W S %lch wat wüs Twaalf maanden zijn heengevloden ZATERDAG 30 DECEMBER Wat waren belangrijke gebeurtenissen doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en lust voor uw gezin SPAARME BAIMK oLeJ&ï <2^ Januari Februari Maart April Juni Juli September October November December VOOR DEN POLITIERECHTER Geen passende jas De slag met den cowboy-sabel In zijn zenuwen Afscheid van Leimuiden en Alkemade FILMNIEUWS PALACE BIOSKOOP Ontwakende Jeugd REMBRANDT-THEATER Het Verliefde Hotel BROODBAKKERIJEN En de Nieuwjaarsdrukte Het zwemfeest van H.V.G.B. TREKJES No. 812 Overgang 2 Januari De Zandvoortsche commissaris van politie, de heer Lovink, gehuldigd ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum als politie ambtenaar. De staking in het visscherljbedrljf te IJmui- den afgekondigd. De rijksarchivaris te Haarlem, jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet naar Utrecht ver plaatst. 4 Januari De afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang her-opgericht. 7 Januari Groot Nationaal Solistencon cours ter gelegenheid van het derde lustrum van de R. K. Harmonie „Utile Dulci". 8 Januari Pater Gratianus O. M. C. te IJmuiden viert zijn zilveren priesterfeest. 10 Januari De nieuwe gashouder te Heem stede wordt in gebruik genomen. Het aantal wethouders te Velsen wordt met een verminderd. De heer K. H. Tusenius neemt ontslag. 11 Januari Door den gemeenteraad van Haarlem worden 92 woningen onbewoonbaar verklaard en aan de Brockwaybus Mij. wordt concessie verleend voor de exploitatie van lijn IV. 14 Januari De zang- en St. Nicolaasver- eeniging „Onderling Genoegen" viert haar sul veren bestaansfeest. 15 Januari De vereeniging „Geloof en We tenschap" en het Genootschap van den Stillen Omgang vieren haar zilveren jubileumfeest. 17 Januari Zeevenjarig meisje in een wak verdronken. 19 Januari Perceel Tuchthuisstraat 2 af gebrand. Twintigste (feestelijke) jaarvergadering van den R. K. Vrouwenbond. 21 Januari De vereeniging „Onderling Ge noegen" viert haar zilveren jubileum. De 125.000ste Haarlemmer geboren te Spaamdam. 24 Januari Boerderij te Halfweg afgebrand. 25 Januari Treinontsporing te Haarlem. Geen persoonlijke ongevallen. 26 Januari Het perceel Kleine Houtstraat 83 uitgebrand. 29 Januari De St. Josphsgezellenvereeni- glng Haarlem XI viert haar tweede lustrum. 28 Januari Het Tehuis voor Dierenhulp of ficieel geopend. 2 Februari De nieuwe commandant van de Haarlemsche Burgerwacht, majoor C. L. Becking, geïnstalleerd. 3 Februari Op de Amsterdamsche Vaart Wordt een dokter doodgereden. 4 Februari Meisje levensgevaarlijk gewond bij aanrijding. 5 Februari De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Boni- facius" viert haar derde lustrum. 8 Februari Door den gemeenteraad wordt het Brongebouw afgestaan voor den bouw van een Sportfondsenbad. 13 Februari Pakhuis bij het station Sant poort brandt af. 15 Februari Jubileumfeest van den R. K. Vrouwenbond. 17 Februari Uitvoering R. K. Oratorium- vereeniging. De plotseling overleden zanger Jac. Urlus wordt herdacht. 28 Februari De schadeloosstelling van Haarlem aan Halfweg wordt definitief op to taal f 80.000 vastgesteld. 8 Maart De gemeenteraad van Haarlem besluit een stuk grond aan de Voorhelmstraat in erfpacht uit te geven ter stichting van het Museum-van Looy; voorts om den Zijlweg te doen asphalteeren, een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude betreffende de levering van gas, een hypotheek te verleenen voor den bouw van 129 woningen van ten hoogste f 82.000 en B. en W. een crediet van f 60.500 voor de uit voering van openbare werken in Haarlem- Noord. 9 Maart De gemeenteraad van Zandvoort besluit een geldleening aan te gaan van f 100.000, voorts tot belastingverlaging en huur- verlaging voor gemeentewoningen. 11 Maart Bereden vendel van de Haarlem sche Burgerwacht opgericht. 13 Maart Met den verbouw van de Lange Eendjesbruggen wordt begonnen. 14 Maart Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent viert zijn zestigsten verjaardag. De hoogeerw. heeren deken H. C. J. Son- daal en archivaris L. J. Boogmans tot eere kanunniken van het Kathedraal Kapittel be noemd. 16 Maart De gemeenteraad van Bloemen- daal besluit aan den heer W. Dijkstra vergun ning te verleenen tot het bouwen van een win- kelga'ery aan den Zeeweg en een bedrag van f 7000 beschikbaar te stellen voor het inrichten van het oude raadhuis. 18 Maart Een speciale collecte, gehouden tot „redding van de H. O. V." brengt f 2700 op. 22 Maart Moordaanslag op een vrouw in de Voorhelmstraat te Haarlem. De dader wordt gearresteerd. 21 Maart De gemeenteraad van Velsen be krachtigt de algemeene voorschriften van de politie, in verband met ongeregeldheden door den burgemeester uitgevaardigd. 23 Maart In een bestuursvergadering van de H. O. V. worden de reorganisatieplannen van deze vereeniging bekend gemaakt. 28 Maart Pastoor H. J. I. Wentzel, pastoor van de parochie van de H.H. Elisabeth en Bar bara overleden. 29 Maart Na afloop van een fascistenver gadering hebben zeer ernstige relletjes in de binnenstad van Haarlem plaats. 30 Maart De gemeenteraad van Zandvoort besluit vergunning te verleenen voor den bouw van het Noorderbad. 6 April Relletjes in de binnenstad, veroor zaakt door het gerucht, dat er een fascistische vergadering zal gehouden worden. De afd. Haarlem van den Ned. Kappers- patroonsbond opgericht. 7 April Kindje in overleden. 12 April Relletji afloop van een fascistisi 21 April De heer overleden. De schadeloosstelli| door Ged. Staten vastgi 27 April Willem de Haarlem en omstreken. 28 April Bezoek schoppen aan Haarlem. 30 April Opstootje: I Mei Julianafeeste: partijen en charges tei 3 Mei De makelaar! rondissement Haarlem bestaan. Op den Rijksweg] overlijdt een meisje ter| rijding. 5 Mei Het saneerin| bollenbedrijf is door dei 7 Mei Plechtige eerw. heer H. P. A. va: de parochie van de H.: 9 Mei Maatregelen] van Velsen, genomen ii staking in het vissche: den gemeenteraad bekr; te raad van Velsen besl een geldleening van f 1] De R. IC. Bakkerij ging „Arbeid Adelt" staan. 10 Mei De gemeenl het ambtenar'nreglemem Rijke neemt afscheid. II Mei Opening va: denstandstentoonstelling Overveen. 14 Mei Een 43-jarig] aan de gevolgen van een 16 Mei De eerste Haarlemsche Voorjaars- beurs wordt geopend. Een 6-jarig jongesje te Nieuw-Vennep overleden, doordat hij tegen een auto liep. 17 Mei Vonnis van den Haarlemschen kan tonrechter betreffende het „snorren" met snel- taxi's. 24 Mei Een 4-jarig knaapje, slachtoffer van een aanrijding op het Wij'de Geldelooze- pad, aan de gevolgen overleden. 25 Mei De heer J. H. Niemöller als lid van den Haarlemschen Raad geïnstalleerd. Het Noorderbad te Zandvoort wordt ge opend. 29 Mei Slachtoffer van den moordaanslag in de Voorhelmstraat overleden. 1 Juni Oud-wethouder Laan treedt af als raadslid te Bloemendaal. Burgemeester J. C. W. Strick van Lin- schoten neemt afscheid van Beverwijk. 2 Juni Postbeambte door ongeluk te Hoofd dorp gedood. 6 Juni Mr. H. J. J. Scholtens tot burge meester van Beverwijk benoemd. 7 Juni De directeur-hoofdredacteur van „De Gelderlander", Alb. van Kallen overlijdt te Zandvoort. 8 Juni De Haarlemsche politie neemt 2500 K.G. gesmokkelde margarine op de Amster damsche Vaart in beslag. 12 Juni De bekende baritonzanger Jan Nelissen sterft. 15 Juni De Nieuwe Lange Brug komt op haar plaats. 17 Juni De heer P. J. M. van Tetering wordt eerelid van de R. K. Middenstandsver- eeniging. 20 Juni Groote brand in de Koningstraat. 21 Juni Relletjes tusschen communisten en fascisten. 23 Juni De heer Kraakman, hoofd der St. Bavoschool is 40 jaar bij het onderwijs. 30 Juni De gemeenteraad van Haarlem be sluit het vervolgonderwijs op te heffen. I Juli Een 17-jarlge loopjongen doodgere den. 3 Juli Een dubbel woonhuis brandt in de Haarlemmermeer af. 4 Juli Weer relletjes tusschen communis ten en fascisten. II Juli De heer J. F. Klercq neemt ontslag als lid van de Kamer van Koophandel. 12 Juli De gemeenteraad besluit de Don derdagmiddagsluiting voor de kapperszaken in te voeren en het Verwulft te doen reorganisee- ren. 13 Juli den. 14 Juli In de Spoorwegstraat wordt een moordaanslag op een 16-jarig meisje gepleegd 7-jarig meisje door taxi doodgere- Sydney Bulletin. „Heb je je jongen al eens onderbanden genomen, dat bij mij nagedaan heeft?" „ja, dat heb ik gedaan. Ik zei hem, dat hij zich niet als een gek moest aanstel len 15 Aug. Rector J. P. J. Kok te Bloemen daal en pastoor B. A. Kleintjes te Vijfhuizen vieren hun zilveren priesterfeest 17 Aug. Het hotel Velserend brandt nage noeg af. 18 Aug. Te Zandvoort wordt een 5-jarig knaapje doodgereden. 20 Aug. Pastoor Thomann te Lisse viert zijn zilveren priesterfeest. 22 Aug. Jac. van Egmond wordt gehuldigd als wereldkampioen. 28 Aug. Een boerderij brandt te Spaarn woude tot den grond toe af. 29 Aug. De gemeenteraad van Heemstede besluit korting op de salarissen toe te passen en de openbare Fröbelschool op te heffen. 30 Aug. De gemeenteraad van Haarlem besluit het maximum aantal lesuren per week voor het M. O. te verhoogen en 12 leerkrachten te ontslaan; voorts om den dienst voor lichame lijke opvoeding op te heffen. Tot directrice van de middelbare iheisjesschool wordt mej. dra. C. M. Burger benoemd. 3 Sept. Te Zandvoort is een man ver dronken. 4 Sept. De St. Adelbertusschool te Bloe mendaal wordt plechtig ingewijd. 6 Sept. Pastoor J. Zwart te Zaandam over leden. Relletjes in de binnenstad. 7 Sept. Pater Th. Kok O. F. M. viert zijn zilveren orde-feest. 8 Sept. Te Beverwijk brandt een café af. 12 Sept. De heer C. v. d. Steen bedankt als raadslid van Velsen. 13 Sept. De zeereerw. heer A. M. A. Vol- laerts wordt directeur van „De Graal". De K. J. M. V. „St. Augustinus" wordt op gericht. 17 Sept. Een 60-jarige dame op de Leid- schevaart te Haarlem doodgereden. Het R. K. Sportpark te Heemstede feeste lijk geopend. 20 Sept. Ir. P. F. de Bordes overleden. 25 Sept. Architect H. Walenkamp te Zand voort overleden. 26 Sept. Ned. R. K. Blindenbond, afd. Haarlem, jubileert. 27 Sept. De gemeenteraad van Haarlem verleent eervol onis.'ag aan den hper C. M. v. Hees als directeur van den Stadsschouwburg en keuren de regeling van het taxi-vraagstuk goed, evenals het besluit van B. en W. om geen ge meentegebouwen meer beschikbaar te stellen voor revolutionnaire organisaties. De gemeenteraad van Zandvoort besluit het vervolgonderwijs op te heffen en een pen sioenbijdrage van het personeel te heffen. 2 Oct. De R. K. Kamercentrale Haarlem kiest wegens het aftreden van mr. Bomans 'n nieuwen voorzitter en wel mr. dr. Witteman. 14 Oct Het Luxor-Theater viert zijn 12-jarig bestaan; de directeur, de heer Hart man, 25 jaar filmexploitant. 17 Oct. De verdachten van de meineed zaak te Vogelenzang vrijgesproken. 18 Oct. De heer P. J. Raaijmakers, oud- mee Ric 6 Rac. Zeg. vergeet niet ook zijn radio ee te nemenl secretaris der Rijksverzekeringsbank overleden, 23 Oct. Oude man op den Wagenweg aan gereden en gedood. 24 Oct. Drie-jarig meisje in de Haarlem- merliedestraat door vuilnisauto overreden en gedood. 27 Oct. De eerste bovengrondsche brand- kranen te Haarlem geplaatst. 29 Oct. Voetganger op de Amsterdamsche Vaart aangereden en gedood. E 52 5 November 8-jarig kind spelend in het water geraakt; knaapje na drie weken terugge vonden. 7 Nov. Communisten vergadering door de politie verhinderd. 12 Nov. Motorrijder doodgereden op den Rijksstraatweg. 14 Nov. Moeder doodt haar twee-jarig kindje in de Stormstraat. 17 Nov. Man zwaar gewond by een ern stige aanrijding te Heemstede. 21 Nov. De bekende keeper G. v. d. Meulen getrouwd. 23 Nov. Dr. C. H. Kuenen overleden. Winkelhuis te Beverwijk afgebrand. 24 Nov. De heer Castricum bedankt als voorzitter van de Rechtsche Raadsfractie. 1 Dec. De gemeenteraad van Haarlem neemt de begrooting aan. 13 Dec. Het gasbedryf in de Haarlemmer meer officieel geopend. 15 Dec. 6-jarig jongetje in de Jachthaven te Heemstede door het ys gezakt en verdron ken. In de beklaagdenbank nam Vrydagmorgen Jaats een 25-jarige boerenknecht. Onnoozel :elaatbreek boven de enkelszyn schoe- en verdwenen in slobkousen, koemestkleurig et ritssluitingj&s 10 c.M. boven den pols. Hy was verdacht van twee fietsendiefstallen uit een hotel in Edam. Verd. had op een goeien vond in October tegen zijn kameraad gezegd: Kijk eens, hier hangen nogal wat jassen, er s dus wel bezoek." Na deze inleiding waren ze binnengegaan, doch adden tevens den argwaan van den portier 'akker gemaakt. Deze had bij hun heengaan opgemerkt, dat 'erdachte zich in een andere jas stak, dan hij ee gekomen was en had hem vastgehouden Tot de politie kwam. Op het politiebureau had verdachte diverse verklaringen afgelegd. Eerst vertelde hij: „Die jas heb ik gekocht op de markt te Leeuw arden." Later: „De portier heeft gezegd, er hangen nog wel meer jassen, pak er maar een." Tenslotte had hij toegegeven de jas te hebben weggenomen. Voor den politierechter w'lde hij het echter weer niet toegeven en noemde het een vergis sing. Hy zei, niet de bedoeling gehad te hebben een jas te stelen, maar omdat zijn eigen Jas zoek was, had hij maar een andere genomen. De rijksveldwacht uit Edam getuigde nog, dat er een jasje op het bureau gedeponeerd was, dat verdachte ook te klein was, evenals het ge- stolene en dat volgens de bewering van ver dachte aan hem toebehoorde. Polit'erechter: „U schijnt altijd te kleine jas sen te koopen." De Officier had geen gunstigen indruk ge kregen door al de draaierijen van verd. en eischte zes weken gevangenisstraf. De Politierechter gaf hem een maand. Het gebeurde in de prairiën van Beverwijk. Een aantal jongens vermaakte zich met cow boy-spelen. Ze hadden houten sabels en zich danig toegetakeld. Eensklaps werden de cowboys het onderling oneens en volgde een jongens-ruzie, die met de vuisten beslecht werd. Een 36-jarige Beverwijk'er nam de party op voor een tengeren knaap, die het met een grooteren spelgenoot aan den stok gekregen had. Volgens getuigenverklaringen had hy den knaap een trap cp zyn hoofd gegeven en met de houten sabel geslagen. Verdachte ontkende dit. Een der getuigen, die niet gezien had, dat ook een volwassen persoon aan de ruz e deelnam, had nog gezegd: „Jongens, jongens, kijk toch uit wat je doet." De Officier van Justitie achtte ook in zoo'n geval uitkijken de boodschap en eischte f 20. boete of 10 dagen en toewijzing van de civiele vordering. De Politierechter gaf den verdachte f 10. boete en eveneens toewyzing der vordering. Een andere verdachte uit Heemskerk, die vyf koeien op stal had en daarom vóór December geen steun kreeg, had tegen den ambtenaar ge zegd, die hem dit meedeelde: „Je bent een bloedhond, je bent tegen mij, ik moest je een klap op je wang geven." En hij had de daad bij het woord gevoegd. Een paar dagen later had hy echter zijn excuses aangeboden en aan den Politierechter vertelde hy, dat hij het in zenuw- achtigen toestand gedaan had. Hy wist niet pre cies meer wat er gebeurd was, doch had er spyt over. Hij had liever een voorwaardeiyke gevange- n'sstraf, dan dat er geld mee gemoeid was, ant woordde hij op den eisch van den Officier, die bestond in f 4.— of 2 dagen. De Politierechter wist hem te overtuigen, dat hij beter af was met een geldboete en veroor deelde tot f 2.of 1 d. By de terechtzitting van den Politierechter, die de laatste zaak van C°. gemeente Alkemade te behandelen kreeg, nam de Off cier in zyn re quisitoir de gelegenheid te baat om afscheid te nemen van deze beide plaatsen, wier zaken voortaan berecht zullen worden door den Po litierechter van Den Haag. Het ligt in den aard van den Hollander, af te wachten en als Vrydags het nieuwe pro gramma in Palace gaat, is het er gewooniyk niet vol; de menschen willen eerst eens weten wat hun krant er van zegt, voor ze besluiten de nieuwe film te gaan zien. Ditmaal was het anders; van de film „Ont wakende Jeugd" heeft iedereen al gehoord, al was het alleen maar dat het weer de regisseur Carl Fröhlich was, die de film maakte en Her- tha Thiele, de hoofdfiguur uit „Meisjes in Uni form", die er de hoofdrol in vervulde. Dus was ook al bij de vroege voorstelling gis teravond de zaal goed bezet en met steeds sty- gende spanning werd de ontwikkeling van het gegeven gevolgd. Op een jongensgymnasium in een kleine stad werden drie meisjes, daar er geen gym voor meisjes in het stadje is en zy toch graag het eindexamen willen doen, op haar verzoek toe gelaten tot de hoogste klasse, om daar de lessen te volgen en dan eindexamen te doen. Dat geeft op de school heel wat beweging en tusschen Knud Sengebusch, een jongen meteen rond en open karakter, en een der meisjes, El- friede Albing (Hertha Thiele) ontstaat een groo te vriendschap samen repeteeren ze druk voor het eindexamen Maar langzamerhand gaat bij Knud de vriendschap over in een teederder gevoel, wat bij dr. Kerner, een der leeraren, die ook in Elfriede meer ziet dan zyn leerlinge, een gevoel van jalouzie opwekt. Kerner deelt kort voor het examen aan El friede officieus mee, dat ze van het mondelinge gedeelte is vrygesteld, wat haar zoo biy maakt, dat ze hem om den hals valt en kust. Knud, die dit gezien heeft, ,is dol van woede. Hy wacht Kerner op en eischt van hem, dat hij hem by het eindexamen alleen over electro- magnetisme zal ondervragen, anders.... anders zal hij hem by den rector aanklagen. Kerner doet dit niet; vraagt juist over an dere onderwerpen, zoodat Knud straalt. De rec tor heeft echter begrepen, dat er achter de houding van Knud op het examen iets abnor maals steekt en ondervraagt er Kerner over, die hem alles vertelt. Dan gaat de rector naar Knud en vraagt hem, of hy hem niets te zeggen heeft. Neen, niets anders, dan dat het hem spyt, den rector zoo teleurgesteld te hebben in zyn verwachtingen van hem. Niets anders? Neen. Goddank, hy heeft zich niet in den jongen vergist; hij is een man van karakter, zooals de maatschappij die noodig heeft, en al is hy dan ook misschien in één vak wat zwak, zoo'n jon- N.V. gen verdient te slagen. En de rector weet in de vergadering der leeraren te bepleiten, dat Knud als geslaagd wordt genoteerd. Als we zeggen, dat Hertha Thiele en Albert Lieven (Knud) de film dragen, dan is dat waar, maar toch zou zy niet geworden zijn wat zy is, wanneer niet als de rector Heinrich George was opgetreden, die van deze rol een buitengewoon geslaagde vertolking gaf. De dr. Kerner van Peter Voss leek ons van het viertal hoofdpersonen de minste. Hertha Thiele, zoowel als Albert Lieven was voortdurend zeer goed, de laatste vooral in de scène met den leeraar-medeminnaar, die hy beschouwt als den man die hem Elfriede heeft ontfutseld en daardoor indirect de oorzaak wordt van zijn slecht studeeren en zijn zakken voor het examen De conflicten, die voortspruiten uit de liefde van den leeraar en den leerling voor hetzelfde meisje, zijn scherp geteekend en toch ingehou den uitgebeeld, wat deze film maakt tot een prachtig geheel, dat boeit van het begin tot het einde, dank zij ook voor een goed deel de schit terende gaven van den regisseur Carl Fröhlich, die met zyn talenten gewoekerd heeft, zich ge heel heeft weten in te leven in het zieleleven van die jonge menschen, die hij hier moest leiden. Nogmaals, een prachtige film. Vooraf het gebruikelijke nieuws, een teeken film en op het tooneel de harpiste Liesl Löffler, die we allen wel reeds door de radio zullen kennen. Een film met Any Ondra is een waarschu wing en aanbeveling tegehjk. Een waarschu wing o.a. aan degenen, die van dramatische films houden, want zooiets geeft mejutfrouw Ondra nooit, en een aanbeveling voor hen, die dit meiske leuk vinden en vrooiyke gegevens op prys weet te stellen. Het verliefde hotel is niet onaardig gevonden en behelst de geschiedenis van een meisje, dat als „smytdame" in een circus dienst doet en die op een gegeven oogenblik van een onbekende tante een hotel erft. Toevallig zijn er in het plaatsje, waarin dat geval ligt, twee hotels van „enzelfden naam, een ontzagiyk groot en deftig en een geweldig klein en eenvoudig Het meisje denkt, dat het groote hotel haar onver wacht buitenkansje uitmaakt, doch als zij daar den boel, als „bazin" op stelten gaat zetten, blykt echter, dat het kleine ontvolkte hotel haar eigendom is. In deze erfenis-kwestie en aanbe- huwde vergissing loopt echter een andere zaak, en wel van een geld-huwelijk tusschen een voor namen, doch armen jongeman en een ordi naire, doch denderend ryke dame van het ge slacht der likeurfabrikantsn. De jonge preten dent stijgt af in het zeer eenvoudige hotei en wordt hals over kop verliefd op de eigenaresse, in casu het „erfelijk belaste" meisje. Als de zaken eenmaal zoover zijn is het einde, hoe in gewikkeld en moeilijk ook tceberem niet moei- .yk meer te raden. Dan groeit het kleine hotel letje al dansende tot een eerste klas familie hotel aan. Dit groeisysteem, dat „noch niemals ist dagewesen" ïykt ons, als het lukt voor dezen deplorabelen tijd wel erg aanbevelenswaardig en velen zul'.en dan ook wel genieten van dezen verrassenden gang van zaken. Op het tooneel vormen de 4 Kadex een zeer byzondere attractie in hun toeren aan een rek- installatie. Vooral de vrouweiyke nulp biykt een mannetjesputter te zyn, waarmee men ook by het applaus rekening dient te houden, al zyn de toeren der manneiyke leden van het gezel schap niet minder interessant. Verder is in het voorprogramma „Een reisje door Weenen" heeriyk geïllustreerd met sappige Weensche melodieën en voorts een (langzamer hand gebruikelijke) Bandfilm, die met een zan geres „Stormy Weather" pleegt. Voorts de jour naals van Fox en Polygoon. Eerstgenoemde toont enkele opnamen van de ontzettende spoorwegramp in Frankrijk, terwijl het Hol- landsche journaal vanaf heden o.a. een Nieuw- jaarswensch bevat, uitgesproken door Mariette Serlé en gefabriceerd door G. Ketmans Jr. Aldus is het geheel een aangenaam program ma, dat zeker niet van het meest triestige genre is in het einde en 't begin van het nieuwe jaar. Bovendien is het voor iedereen geschikt en dat ïykt ons in het bijzonder geen slecht begin van het Rembrandt Theater. Ter voorkoming van misverstand wordt de aandacht van belanghebbenden ei op gevestigd, dat vroeger vervoer en verkoop van versch brood op Dinsdag 2 Januari a.s. niet is toege staan. Voor dezen datum geldt slechts de volgende af wü king: Vanaf 12 uur des nachts mag door één per soon arbeid worden verricht aan het stoken van ovens; voor de overige bakkerwerkzaamheden mag niet van de normale werk- en rusttyd- regeling worden afgeweken. Het nationale zwemfeest van de Haarlemsche Zwem- en Poloclub II. V. G. B„ dat aanvanke lijk op 11 Januari in Stoops Bad te Overveen zou worden gehouden is. in verband met de Amsterdamsche Kampioenschappen, uitgesteld tot Donderdag 18 Januari 1934. Dikwels heb ik op dit plekje Van het Oud in Nieuw gerymd, En al heel wat Mooie wenschen Voor u aan elkaar geiymd. Tc Heb gewenscht Voor de regeering, Voor provincie en voor stad. 'kHeb er in die Vele jaren Heel wat by den kop gehad. *k Heb gewenscht Voor de gezinnen, Voor bedryf en middenstand, Voor verbroedering En liefde, Voor het welzyn van ons land. Vroeger ging dat Vrij gemakk'lyk, Er was blijdschap en geluk, Aan de welvaart In ons landje Was maar weinig scheef of stuk. Ieder wenschje Werd ontvangen Met een prettig, biy gelaat. Er was handel, Werk, verdienste, Gunstig voer het schip van staat. Toen vertoonden Zich de eerste Teek'nen van den crisistyd, En sinds d' oorlog Kwam weer 't eerste Ouwjaar van neerslachtigheid. En geen mensch toen Kon vermoeden, Dat dit d'aanvang is geweest Van een lange, Naro ziekte, Die geen sterveling geneest. Van een kwaal, Dia dagen, jaren Troosteloos wordt voortgesleept En in 't boek Van do historie Somber, zwaar wordt onderstreept Och, we waren Optimisten, Dachten: 't zal wel overgaan, Maar thans moet De optimist toch Met den mond vol tanden staan. Moet ik nu Opnieuw beginnen Met „werkloosheid, smart, verdriet...." Moet ik nu Opnieuw beginnen Met dat cude, somb're lied....? 'kHeb het hier Zoo vaak gezongen. Duizend and'ren zongen t mee, Oi ze legden Het terzyde, Morrend, klagend, ontevrêe. Duizend and'ren Ballen vuisten, Schreeuwen, dat het anders moet, Maar niet één Van al die schreeuwers, Die „een duit in t zakje doet." Duizend and'ren Noemen midd'len Voor de redding van het land, Doch by Nadere beschouwing Houdt niet één zoo'n middel stand. 't Is de groote Wereld-crisis, Heel veel aanbod, weinig vraag; Dezen toestand Te verand'ren Is geen kwestie van „vandaag". Zelfs de Wereld-conferentie Ging vrij nutloos Uit elkaar. Velo wyze Heeren zaten Met de handen in het haar. Was 't niet Enkel egoïsme, Wat de trage klok daar sloeg? Was he niet Omdat men liever Zag, dat 'n ander 't vrachtje droeg? Was het niet Omdat ook hier weer Men er Eén finaal vergat? Juist den Eéne, Die kon helpen En daar niet „aan tafel" zat? God, wat wordt Uw hulp en bystand Nog door weinigen geduld.... Voelen wy ('t Valt zwaar te zeggen) Zelf óók niet 'n beetje schuld? Is er geen Geloof, vertrouwen In die donk're harten meer? Mocht dan God Alléén de Vriend zyn By de voorspoed van weleer? Heeft het oude Onze Vader Dan niet meer dezelfde klank? Is er dan geen Enk'le reden Voor 'n eerlijk woord van dank? Zou de Schepper Niet meer weten Hoe het in de wereld moet? Waarom dan in Onze woorden Veel meer bitterheid, dan zoet? Och, laat ons niet Telkens kijken Naar den man, die 't beste heeft. Want wie weet, Wat ziele-smart er In verborgen hoekjes beeft. Laat ons 't nieuwe Jaar beginnen Met vertrouwen in het hart, God geeft ieder, Nu.... en later Tóch precies het juiste part. Geeft het nieuwe Jaar on3 tóch weer Weinig vreugde, veel meer pyn, Nudan zullen We één jaartje Dichter bij den Hemel zyn. „Zalig Nieuwjaar" Och, dat wenschje Wordt zoo makkelyk gezegd, Maar da vraag is: Komt het steeds wel Op de goede plaats terecht? Zalig Nieuwjaar, Armen.... ryken! Zalig.... echt In hart en daad! En ik wed. dat „Vier en dertig" Van 'n leien dakje gaat! G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9