Thuisvlucht der „Pelikaan"-bemanning bevestigt haar prestatie Stoere vogel op Schiphol De „Postjager" te Batavia Het nieuws van heden Wat biedt Januari 1934 als muzikaal evenement? Staat van beleg in Argentinië In vier dagen heenin vier dagen terug werd de lucht band tusschen het rijk in den nevel en het rijk in de tropenzon weer nauwer aangehaald Eeresaluut aan het viermanschap DE BAROMETER VERBLUFFEND GEVLOGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per DINSDAG 2 JANUARI 1934 kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Te 10.13 landde de Pelikaan op Schipholwaar de bemanning met groot enthousiasme ontvang en werd Een zeer snelle tocht Talrijke arrestaties GROSSE MESSE C moll van Mozart, op 10 en 11 Januari, door de C.O.V. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weerimi Vreeselijke kou in de Ver. Staten De toestand in Foekien Hooge belangstelling Rondom Schiphol DE HULDIGING Nachtelijke drukte Duizenden brachten den wakkeren Pelikanen bij hun aankomst in den grauwen winter avond op Sdhiphol een groottche ovatie Z. Exc. Minister Kalff voor de microfoon Rotterdam voorbij Het is nu nog slechts een kwestie van een goed half uur: reeds be geven de menschen zich in groepjes uit het warme restaurant naar bui- ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18568 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor ten, op het platform, en daar in den vrieskoude atmosfeer blijft men wachten en uitzien naar den don keren hemel, waar zich nu spoedig, in het Noorden, de lichten van het verwachte vliegtuig zullen vertoo- nen. De minuten verstrijken de spanning stijgt de gesprekken gonzen: aller gedachten zijn gericht op die wonderbare machine, met zijn wakkere bemanning, die voort raast, steeds nader nu, boven het Hollandsche polderland, achter zijn drie prachtige motoren, die gon zend het overwinningslied van den Fokker zingen De verlichte klok voor den Schiphol-toren wees Zaterdagavond tien over half tien, toen spoedig aanzwellend motorgeronk bewees, dat de „Pelikaan" boven het vliegveld was gekomen. Alle blikken richtten zich naar den grauwen gesluierden hemel, maar geen schim of scha duw viel er te bespeuren, zelfs de vleugel lichten bleven verborgen achter den dichten nevel. Het geluid nam toe, om dan weer even snel zwakker te worden en enkele oogenblik- ken later weer te verdwijnen. Het radio-mist- baken zocht en vond intusschen contact met de vliegers, corrigeerde hun positie en hoogte. Een vlotte landing ware onmogelijk; hing niet de mist steeds dichter en verraderlijker over het veld? Nu kwam ae „Pelikaan" weer terug, opnieuw ronkten de onzichtbare motoren, maar het vliegtuig scheen te aarzelen en te zoeken. Een feit was het, dat het zicht op het veld zóó slecht was, dat men ernstig overwoog of het niet beter was, het toestel naar Eelde, Twente of de Kooi te dirigeeren, waar geen nevelsluier het landen bemoeilijken zou. Het werden spannende oogenblikken. Toen kwam de mededeeling: de „Pelikaan" zal nog een half uur in de lucht blijven, om het wegtrek ken van den mist af te wachten en het gun stigste oogenbik te benutten. Men heeft nog benzine aan boord voor vier uur, zoodat dit zonder bezwaar kon geschieden. Intusschen beteekende dit, dat de record- - verbetering, welke de terugreis ten opzichte van de heenreis op dit oogenblik nog be teekende, bedreigd werd- Het ging nu om minuten! Het wachten, terwijl boven de lang verbeide machine door het luchtruim cirkelt, drukte de stemming. De menschen stampvoetten van koude, huiverend dook men weg in de opgezette kragen. Het natglimmende platform, de modder, de sneeuw werden nog eens zoo onherbergzaam. Heel even kwam er nu een vlaag wind, welke de vlaggen plooide en strekte. Men kreeg goede hoop, dat de mist zou optrekken. Af en toe klonk weer het motorgeronk, maar de menschen werden het moe omhoog te turen naar de duis tere lucht, waaruit bovendien weer natte sneeuw vlokken begonnen neer te vallen. De kostbare tijd verstreek: nog twintig mi nuten, nog een kwartier en het record van den uitreis zou niet meer te bereiken zijn, de moei zaam vergaarde tijdwinst verspild. Toen gebeurde het geheel onver wachts! Plotseling schoof een don- i kere schaduw langs de felle bundels Het Studie Comité Snelpost NederlandIn- dië deelt aan Aneta-Vaz Dias mede: De „Postjager" is Zondag 31 December 1933, te half tien 's morgens, Indischen tyd, dus 2.20 G. M. T., behouden op het vliegveld Tjilitan bij Batavia geland. Het vliegtuig vertrok 23.30 uur G. M. T. van den 30sten December van Singapore en heeft den afstand van Singapore naar Batavia van 932 K.M. in 2 uur en 50 minuten afgelegd, het geen dus een snelheid van 329 K.M. per uur beteekent. der veldlichten, een verraste roep: daar is ie, daar is ie! hoera's en ge juich, weldra aanzwellend tot een machtige ovatie. De „Pelikaan had den vaderlandschen grond weer be roerd, als een spookverschijning was hij daar omlaag gekomen, opge doemd uit nevel en duisternis. De klok wees op dat oogenblik 10.13, wat beteekende, dat het record van de uitreis, door de thuisreis ver beterd was met den tijd van een kwartier. Het gejuich brak nu onafgebroken los. De „Pelikaan", voortschokkend achter zijn roffeien- den motor, zwenkte langs de haag van het pu bliek, draaide bij en taxiede vóór het „officieele gedeelte" van het platform. Nu flitsten de schijnwerpers aan en in het schejje licht traden naar voren de leden van een deputatie der K.L.M., de heeren Plesman, puilemard, Aler en Tolk om de wakkere vlie gers het eerste welkom toe te roepen. Ook de naaste familieleden der vliegers kwamen nu naar voren. Heel eigenwijs klom het in 't wit gestoken dochtertje van Soer in de cabine en even later zagen wjj haar op den arm van va der weer naar buiten komen. Mevrouw Soer wachtte hier haar echtgenoot, evenals ae dames Grosfeld en Beukering. Alleen Iwan Smirnoff miste zijn dapper vrouwtje, dat anders nooit ontbreekt om haar held het eerste welkom toe te roepen. Mevr. Smirnoff is opgenomen in de Luthersche Diaconessen Inrichting voor een ernstige operatie. Pas des morgens had Smir noff dit vernomen en het is te begrijpen, hoe op dit oogenblik zijn gedachten en verlangens voor alles uitgingen naar haar, die ginds op het ziekbed hem wachtte. Maar terwijl het gejuich en gejubel, het ge joel der eerewacht van leerlingen van de Kweek school voor de Zeevaart, een geestdriftig aan geheven en naar alle zijden overgenomen „Wil helmus" weerklonk, werd eerst nog de persoon der dappere bemanning opgeëischt voor een korte hulde op het platform. In de jagende sneeuw begaven de mannen, omstuwd door de juichende menigte, zich naar de verhooging, waar de autoriteiten hen wachtte. Als eerste spreker vertolkte hier jhr. Van Kinschot, ordonnans-officier der Koningin, de hulde der Landvorstin. Vervolgens sprak ir. Wurfbain namens de KLM., waarop Minister Kalff onder hartelijk applaus mededeelde, dat het de Koningin had behaagd, de Pelikaan bemanning te benoemen tot ridders in de orde van Oranje Nassau. Vervolgens spraken nog de minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, burge meester dr. W. de Vlugt, die aan de wakkere Pelikaan-opvarenden de zilveren eeremedaille der stad verleende, ir. M. H. Damme, directeur- generaal van de P.T.T., "eneraal Snijders als voorzitter van het comité Vliegtocht Nederland Indië, de voorzitter van den Raad van Be heer van de K. N. I. L. M. de heer Enthoven, de chef van den Generalen Staf, luitenant-ge neraal Seyffardt, een vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Ver. v. d. Luchtvaart en de heer Vat- tier Kraane als president van de Nederland- sche Fokkerfabrieken. Verrast en nerveus door deze grootsche ont vangst dankten de vier met weinige, maar wel gemeende woorden. De bussen, die rijdend in 5 minuten-dienst, uren hadden noodig gehad om de mer.schen- massa aan te voeren, konden deze niet „en mas se" terug brengen. En zoo duurde het voor velen zeer en zeer lang vóór men weer tussclien de Amsterdamsche huizen stond. Tusschen de file van auto's bewogen zich nu spoedig ook de wagens, waarin de vier mannen met hun familie en de bloemen en kransen, waarmee men hen had vereerd, hadden plaats genomen. Langs den weg ondervonden zij nog veel belangstelling. In Sloten stonden kinderen met vlaggen langs de straat. Overal groepten de menschen samen om de stoere kerels hartelijk te groeten. Maar eenzaam bleef op Schiphol achter de dappere vogel, wiens stalen zenuwen en won derlijk organisme deze prachtvlucht hadden bestaan. BUENOS-AIRES, 30 Dec. In geheel Ar gentinië is in verband met de pogingen tot opstand de staat van beleg afgekondigd. Na een geweldige politieke spanning, die ruim 24 uur duurde, kon de regeering gis teravond verklaren, dat zij meester van den toestand is. Het totaal aantal dooden by den opstand wordt op ruim dertig geschat. De gouverneur van Santa Fé heeft last ge geven ex-president Alxear in hechtenis te nemen. Twee hoofd-officieren en een aantal gewone officieren, die er van verdacht worden betrok ken te zyn bfj den opstand in de provincie Santa Fé, zyn in den afgeloopen nacht gear resteerd- DE UITVOERING VAN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi DE „PELIKAAN" BEHOUDEN THUIS. Staat van beleg afgekondigd in Roemenië. Strenge perscensuur. Het Fransche antwoord aan Hitier. Verklaring van Boncour aan de pers. De „Postjager" te Batavia. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht voor de microfoon. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Uitvaart pater Mag. F. Franke O.E.S.A. Wetsontwerp ingediend tot gedeeltelijke kwijt schelding aan drie vereenigingen met werk- loozenkas, van aan het Rijk toekomende vor deringen. Werkloosheid in de eerste week van December gestegen. Dc pensioen-korting in Indië afgekondigd. Rapport der commissie-Idenburg eerstdaags ge reed. De verzetactie op Atjeh; alle overige kwaadwil ligen gedood. Ir. Soekarno is Flores als verblijfplaats aange wezen, zen. Brand op een Batavierboot. Ernstige auto-bolsing te Roermond. O 1 VERWACHTING: Zwakke 1 veranderlijke wind, aanvankelijk nit Er Westelijke richting, nevelig tot betrok- EE ken of zwaar bewolkt, weinig of geen EE neerslag, lichte dooi tot temperatuur om ES het vriespunt. Hoogste stand: 772.6 te Riga. Laagste stand: 724.6 te Jan Mayen. j| illllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllli NEW YORK, 30 Dec. (V.D.) De hevigste koudegolf, die sedert tientallen jaren in deze streek voorkwam, heeft gisteren het Oostelijk kustgedeelte van de Vereenigde Staten getrof fen, terwijl in het Midden-Westen veel sneeuw viel, waardoor de temperatuur iets zachter werd. Ten Oosten van de Alleghanies daalde de temperatuur echter tot 60 graden onder nul. waardoor in een zestal groot,1; steden een on gekend koude-record werd bereikt. Het waarnemings-instituut Owls Head te New York deelde een temperatuur van 60 graden onder nul mee. Te Lake Edward in Quebec daalde de thermometer tot 50 graden onder nul. Duizenden dakloozen in de groote steden verzamelden zich voor de asyls voor dakloozen en voor de toevluchten, waarzy bescherming tegen de koude hoopten te vinden. Het aantal slachtoffers, dat van koude om het leven kwam, is tot over de 150 gestegen. SJANGHAI, 30 Dec. (V.D.). Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft er op aangedrongen, dat alle Japansche onder danen te Amoy en Foetsjau deze steden zullen verlaten en zich naar Sjanghai zullen begeven. Het Amerikaansche patrouilleschip „Fulton" is van Peking naar Foetsjau gezonden ter be scherming van leven en eigendom der daar wonende Amerikaansche onderdanen. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762 .Vorige stand: 752 Om tien minuten ovtr half tien Zaterdagavond vloog d; „Pelikaan" boven Schiphol. In verband met d>n sterken mist, kon het vliegtuig echter niet onmiddellijk landen en moest een nieuwe positie kiezen. Pas na zorgvuldig verkmnen van de situatie raakte het vliejtuige ten slotte om 10.13 den groid. Den geheelen Zaterdagavond heeft een onafzienbare menigti op het vliegveld „Schiphol" geVacht op de aankomst van de „felikaan" met haar kranige bemanning die het snelheids-record voor dei vlieg tocht NederlandIndië Vv. met eenige dagen heeft verbeurd, en een nieuwe roemrijke bladzijle heeft geschreven in het gouden beek van de Nederlandsche luchtvaar. Zelden zal het voorgekomen zyn, zelfs niet op een stralenden zomerdag, dat he vliegveld Schiphol zoozeer stroomen van belsngstellend publiek naar zich toetrok als op dezin kouden vochtigen winteravond. Meer dan <oit eenig vliegfeest of zelfs het groote succes van twee jaren terug, de Zeppelinlanding, dat heft kun nen doen, heeft de kranige daad van deze vier stoere K-LM.-piloten het enthousiasne van Amsterdams bevolking, ja van alle lederlan- ders gewekt. Reeds urenlang vóór het oogenblik dat de „Pelikaan" op zyn vroegst op Schiplol kon worden verwacht, bewoog zich een .nafge- broken stoet van auto's en fietsen in de Ichting van het vliegveld. De bussen van Pfelgeest reden om de vyf minuten, maar kon<en by lange na niet de eindelooze massa belangstel lenden, die op de Nassaukade by het Leidsche Plein op een plaatsje wachtte, verwerken. De politie had uitgebreide maatregelen genomen om de verwachte drukte In een net van goed- voorbereide maatregelen op te vangen. By de brug van de Slotertrekvaart en op de kruispun ten van den weg naar Schiphol, waren posten uitgezet om de nooit eindigende auto-file in goede banen te leiden. Zonder onderbreking passeerde bijna vier uur lang een eindelooze ry van wagens, geflankeerd door fietsers en wandelaars. Vanaf vyf uur was het in Amster dam vrijwel onmogelijk, een taxi te krygen. Alles wat motorkracht en wielen had, rolde in de richting Schiphol. Het laat zich begry- pen, dat deze eindelooze stoet slechts in matig tempo vorderde. Telkens moest men den voort gang minderen, herhaalde malen stond men minuten lang stil. Ook op en om het vlieg veld waren uitgebreide maatregelen getroffen, om de overstelpende massa belangstellenden op de juiste wyze over de beschikbare plaats ruimte te verdeelen. Hier heerschte al vroeg een buitengewone drukte. Het stationsgebouw, het restaurant en het hotel geleken reeds om zeven uur gonzende bijenkorven; geen plaatsje was onbezet. Hoeveel menschen dezen avond op Schiphol byeen waren, valt nauwelijks te gissen. 15000 alleen reeds passeerden de loketten. Stonden er nog evenveel buiten langs het veld? Het aantal auto's bedroeg 4000 uit alle deelen des lands, waaronder tientallen bussen. Militaire politie, Rijiksveldwacht en Amsterdamsche politie handhaafden onder leiding van hoofdinspecteur Joosten de orde. De verkeersregeling berustte by inspecteur Bos van het verkeer. Ook hoofd commissaris Versteeg was op het vliegveld aan wezig. Vele autoriteiten gaven door hun aanwezig heid van hun belangstelling voor deze nationale vlucht blyk. H. M. de Koningin was vertegen woordigd door Jhr. van Kinschot, Z. K. H. Prins Hendrik had bericht van verhindering gezon den. Voorts waren daar de ministers Kalff en de Wilde, burgemeester de Vlugt, ir. Damme directeur-generaal der P.T.T., generaal Snijders, voorzitter van het Comité „Vliegtocht Neder land—Indië", luitenant-generaal Seyffardt, chef van den generalen staf, de heer Wurfbain. voor zitter, en de heer Enthoven, lid van den raad van bestuur der K.L.M., de heer Walaardt Sa- cré, vertegenwoordigende de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart en de heer Vattier Kraane ais vertegenwoordiger van de Fokkerfabrieken. Het vliegveld en de terreinen daaromheen ga ven twee uitersten te zien. Vóór het stations gebouw dromde een duizendkoppige menigte zamen; vóór de loketten, waar plaatsbewyzen voor den paddock werden verkocht, vormden zich lange rijen wachtenden. Venters gingen rond met reepen en Pelikaanspeldjes. Het ge heel bood een schouwspel, dat veel overeenkomst vertoonde met het Stadionplein bij een inter land-wedstrijd, alleen was de sfeer zooveel merkwaardiger door het schemerdonker en door de marschmuziek, die onophoudelijk uit de luidsprekers over de hoofden der menigte werd uitgestort. De stemming onder de wachtenden liet niets te wenschen over. Er waren zelfs groepjes, die spreekkoren aanhieven. Een scherpe tegenstelling met dit levendig tooneel vormde de duistere eenzaamheid van het terrein, waarop in een wijden boog de mist- bakens rood en wit in den nevel stonden te staroogen. Onophoudelijk kliefde het wolkenlicht waar mede men op vyf meter precies de hoogte van de wolkenlaag kan meten, de duisternis Een fijne sneeuw zweefde nu en dan uit den don keren hemel neder. Boven de donkere vlakten van Noord-Frank- ryk stormt intusschen de metalen vogei Noord waarts, naar de haven vanwaar hy, nog geen twee weken geleden, zyn glorietocht naar de overzeesche Nederlanden begon.... Het „oor van Schiphol", de radiokamer van de vlieghaven vangt achtereenvolgens rie be richten op, die de positie van de „Pelikaan" bepalen: 8.25 uur: St. Quentin, 9 uur; Brussel, 3.15 uur: Rotterdam. De „Pelikaan" is Zaterdagavond te 10.-1 3 uur veilig op Schiphol geland. De afstand Batavia-Amsterdam werd afgelegd in I 00 uur en bijna 30 minuten, zoodat de „Pelikaan" haar eigen record heeft verbeterd, daar de heenreis werd volbracht in 1 00 uur en ruim 40 minuten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1