l Een Nationaal Luchtvaartfonds Schaaktournooi te Hastings RADIO-PROGRAMMA LANDCENOOTEN, i DINSDAG 2 JANUARI R.K. Onderwijzers in één verbond Landelijke Federatieve organisatie tot stand gekomen Brand op een Batavier boot De Londensche brandweer gehan dicapt door den mist Ernstige auto-botsing Een bestuurder zwaar gewond INBRAAK IN EEN POST KANTOOR De buit was slechts gering INVOER SIERGEWASSEN Contingenteering noodzakelijk g DERDE ORDE VAN ST. DOMINICUS Studiedag voor bestuursleden BRAND IN DE „GROTIUS" Belangrijke schade Verzetsactie op Atjeh Alle overige kwaadwilligen gedood KLACHTEN EN WENSCHEN Bij de gesubsidieerde werk verschaffingen MIJNWERKER GEDOOD Bekneld geraakt tusschen de lift BEDRIJF HERVAT VERKEERSSTREMMINGEN WETTEN AFGEKONDIGD MINDER WERKLOOSHEID Indexcijfers van October BOTSING IN DEN MIST Beide stoomschepen beschadigd Geen audiëntie JEUGDIGE PELGRIMS TE ROME Woensdag 3 Januari 1934 W enschen Dr. Aljechin in goeden vorm. Fraaie overwinning van den wereldkampioen op Miss Menchik Jeugdige grootmeesters ONZE GEZANT TE PRAAG EEN GRENSKWESTIE Drie dooden en zes gewonden Dezer dagen is te Utrecht opgericht het Ka tholieke Onderwijzers Verbond, Federatie van Algemeene Diocesane Vereenigingen van R. K. Onderwijzers in Nederland, staande onder be scherming van den H. Petrus Canisius. Het Ver bond zal worden gevestigd te Utrecht. Door de oprichting van dit Verbond zijn thans alle Diocesane Vereenigingen van R. K. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland in één federatieve eenheid vereenigd, tellende ruim tienduizend leden. Zoodra de goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat en de Koninklijke goedkeuring zijn verkregen, zullen de beide thans bestaande Fe deraties, zijnde de St. Willibrordusfederatie voor de beide Noorder-bisdommen en de Canisius- federatie voor de Zuider-bisdommen, worden opgeheven, evenals de beide bestaande organen „Het Katholieke Schoolblad" en „De Katholieke School". Het Verbond zal een nieuw orgaan uit geven onder den naam ,,Het Katholieke School blad". Tot voorzitter van het Verbond is gekozen de heer Willem Wiltschut te Arnhem, tot secreta ris de heer H. Wijnen te Maasticht en tot pen ningmeester de heer J. H. M. Derksen te A'dam. Tot Verbondsambtenaar is benoemd de heer E. J. Luyf te Baarn. Maandag is een brandje uitgebroken aan boord van de Batavier 11, liggende aan de Batavier- aanlegplaatsen aan de Theems te Londen. Het vuur was ontstaan in een midscheeps-hut en kon door de brandweer binnen een uur geheel bedwongen worden. Alleen de genoemde hut brandde uit. Tijdens het uitbreken van den brand heersch- te in Londen een mist, gelijk die in jaren niet zoo hevig in het toch om zijn „fog" beruchte Londen is voorgekomen. De brandweer, die voor het brandje was gealarmeerd en die zich onmid dellijk derwaarts begaf, was zelfs genoodzaakt om de manschappen vóór de spuiten te doen uitloopen, aangezien geen handbreedte zicht in de straten aanwezig was en dus van rijden geen sprake kon zijn. Maandagnacht omstreeks half twee had op den hoek Schuitenberg-Bakkerstraat en Kloos terwandstraat te Roermond een botsing plaats tusschen een taxi en een luxe auto, bestuurd door den heer H. uit Roermond. De taxi kwam op het trottoir terecht en reed daar den heer Welters aan, rijwielhandelaar te Roermond. Deze werd zwaar gewond. Hij is in emstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De bestuur der un de taxi en een der inzittenden van den luxe auto liepen lichteverwondingen aan hoofd en gelaat op. Beide wagens werden zwaar be schadigd. Zondagavond is ingebroken in het postkan toor te Wijk aan Zee. De inbrekers zijn binnen gekomen door de achterdeur van de woning van den kantoorhouder. Een klein bedrag aan privé- geld en een klein bedrag van het kantoor is ont vreemd. Alhoewel in het kantoor een vrij aan zienlijk bedrag aanwezig was, hebben de inbre kers dit blijkbaar niet kunnen vinden. De poli tie stelt een uitvoerig onderzoek in. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoer van niet houtvormende siergewassen bedroeg de invoer van deze ge wassen gedurende de eerste zes maanden van: 1930 494.000 K.G.; 1931 467.000 K.G.; 1932 646.000 K.G.; 1933 826.000 K.G. De vermeerdering van den invoer, zooals uit deze cijfers blijkt, laat, naar het den minister van Economische Zaken voorkomt, weinig twij fel aan de noodzakelijkheid om tot beperking over te gaan. Alvorens daartoe werd overgegaan, werden de belanghebbenden in de gelegenheid gesteld him meening te doen kennen. De moei lijkheden met de Belgische kweekers kunnen als geëindigd worden beschouwd. Ten aanzien van de meening van eenige leden, dat in dit geval onderscheid had moeten worden gemaakt tusschen bloeiende en groene azalea's, brengt de minister het volgende naar voren. Inderdaad kan worden aangenomen, dat voor het opkweeken van groene azalea's een belang rijke hoeveelheid werk moet worden verricht. Tevens staat ook voor den minister vast, dat inderdaad de import van bloeiende azalea's meer is gestegen dan die van groene; in de hierboven gegeven cijfers betreffende den in voer van siergewassen gedurende de eerste zes maanden der laatste 4 jaren komt dit ook tot uitdrukking, aangezien vooral de eerste maan den van het jaar het bloeitijdperk der azalea's vormen. Zou er om die reden meer aanleiding zijn bloeiende azalea's te weren dan groene, de scheiding stuit op technische moeilijkheden, aangezien geen gegevens bekend zijn, op grond waarvan contingenten voor bloeiende en groene azalea's afzonderlijk zouden kunnen worden be paald. Die leden, welke in het geheel geen grond zagen voor eenige contingenteering van groene azalea's, zou de minister willen wijzen op de moeilijkheden, die voor de Nederlandsche bloe misterij zouden ontstaan, wanneer de invoer van bloeiende azalea's werd beperkt en daarentegen de invoer van groene struiken onbeperkt werd toegelaten. Het gevaar schuilt hier naar de mee ning van den minister in het feit, dat vele personen, die zich tot dusver in het geheel niet met de bloemkweekerij hebben beziggehouden, over zullen gaan tot het in het najaar invoeren van groote hoeveelheden groene azalea's om die in bloei te trekken, hetgeen, zooals in de Me morie van Toelichting reeds werd opgemerkt, tot volkomen ontwrichting van de Nederland sche markt zou leiden. Het is in dit verband De beide vluchten van de „Pelikaan",,, in 4 dagen naar Indië en in 4 dagen terug, hebben een ongekende geestdrift gewekt bij het geheele Nederlandsche volk. Uit de enthousiaste ontvangst door onze landgenooten aan gene zijde van den evenaar, blijkt, hoe ook daar wordt medegeleefd en wat de verbinding Amsterdam Batavia door de lucht voor ons volk en voor onzen nationalen trots beteekent. Regeering en Volk worden zich hoe langer hoe meer bewust van het feit, dat voor Nederland in het wereldluchtverkeer een groote toekomst is weggelegd en dat ons land op het oogenblik bezig is zich doelbewust in de luchtvaart de plaats te veroveren, waarop het krachtens zijn verleden recht heeft. Dèt was het, wat door de vlucht van de .Pelikaan" nog eens duidelijk werd in t licht gesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken drukte het zoo kernachtig uit, toen hij zeide: „Boven het materieele doel stond de roem van het Vaderland". Het is verklaarbaar, dat bij talloozen in den lande de behoefte boven kwam om op een of andere wijze te toonen, hoe zij medeleven met deze nationale daad en reeds kwamen tal van uitingen naar voren, waaruit bleek, dat men daarvan ook gaarne op stoffelijke wijze zou willen doen blijken. Het is van het grootste belang te trachten al die plaatselijke plannen in één richting te leiden om daardoor te komen tot één groote en grootsche nationale uiting ten bate van de Nederlandsche luchtvaart. Tot dit doel heeft zich gevormd een „Pelikaan-Comité", dat zich voorstelt een nationaal fonds bijeen te brengen, hetwelk zal dienen als blijvende herinnering aan deze historische vlucht. Het is niet de bedoeling om dit fonds geheel of gedeeltelijk te doen gebruiken tot huldiging van de bemanning. Uit betrouwbare inlichtingen toch is aan het Comité gebleken, dat daarvoor uit anderen hoofde reeds op waardige wijze wordt gezorgd. Maar dat „nationale luchtvaartfonds" zal moeten dienen tot het bevorderen en steunen van de Nederlandsche luchtvaart in den meest algemeenen zin,, ten einde den Nederlandschen ondernemingsgeest op dit gebied aan te wakkeren en nog lange jaren de herinnering levendig te houden aan een daad, die, in hare gevolgen, het best te vergelijken is met de historische eerste vlucht naar Indië in 1924. Voor dit doel is veel geld noodig. Er valt op luchtvaartgebied nog zooveel te doen. Zooveel, dat nog moest wachten, of niet in vollen omvang kon worden aangepakt, omdat de particuliere middelen ervoor ontbraken en de Regeering er geen fondsen voor kon of mocht beschikbaar stellen. Het is juist voor zulke gevallen en er zijn er zoovele, waarin het particuliere initiatief voorbereidend en baanbrekend zal kunnen optreden dat een nationaal fonds van onberekenbaar nut zal kunnen zijn, door mogelijk te maken, wat anders wellicht onuitgevoerd zou blijven. Het is hiervoor, dat het „Pelikaan-Comité" een nationale inzameling wil organiseeren, waarbij ieder, groot en klein, oud en jong, rijk en arm, naar vermogen zal kunnen bijdragen. Het Comité is zoo gelukkig daarbij den vollen steun te mogen ondervinden van de Nederlandsche Regeering, van wie hunne Excellentie's de Minister-President en de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Waterstaat en van Defensie zoo welwillend waren het Eert-Voorzitterschap van het Eere-Comité op zich te willen nemen. Het ligt verder in de bedoeling de ingezamelde gelden in te brengen in een Stichting „NATIONAAL LUCHTVAARTFONDS" en deze stichting onder het beheer te stellen van eer bevoegd en deskundig bestuur, dat het beheer zal voeren volgens de voor de stichting nader vast te stellen statuten. Steunt dus allen het streven van het „Pelikaan-Comité", opdat het Nederland mogelijk gemaakt worde zijn plaats in de wereldluchvaart te handhaven en steeds belangrijker te maken. Elke gave, groot of klein, is welkom. C. J. SNIJDERS, Voorzitter. H. WALAARDT SACRÉ, Algemeen Secretaris. 's-Gravenhage, eind December 1933. Met de Inzameling van bijdragen hebben zich welwillend belast: N.V. Furnée Co., Bankiers te 's-Gravenhage, Gironummer 3290. Firma Lippmann Rosenthal Co., Bankiers te Amsterdam, Gironummer 1014. Firma Mees Zoonen, Bankiers te Rotterdam, Gironummer 6400, benevens de Administratie van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht op de bijdragen duidelijk te doen vermelden het motto: „NATIONAAL LUCHTVAARTFONDS". gezien niet wel doenlijk, aan de belanghebben den, door de aan het slot van het verslag aan het woord zijnde leden bedoeld, zoodanige con tingenten toe te kennen, dat zij van den onder- havigen maatregel geen bezwaren zouden on dervinden. Immers juist daardoor zou vrijwel alle effect aan den genomen maatregel komen te ontvallen. Eenige onbillijke achterstelling kan de minister dan ook niet zien. De laatste jaren, ten deele onder den drang der Tertarissen zelf, ten deele door de benoe ming van een promotor provincialis, die zich geheel en al aan de Derde Orde kan wijden, valt er een tot blijdschap stemmende verdieping en verbreeding te constateeren in leven en werk der Nederlandsche provincie van de Domini- caansche Derde Orde. We kunnen hierbij wijzen op de oprichting van een Centraal Bureau, van de hoogstaande tijd schriften voor tertiarissen en afdeelingsdirec- teuren, van een Derde Orde bibliotheek. De sinds eenigen tijd ingestelde maandelijk- sche werkvergaderingen hebben in verschillende plaatsen reeds tot practische resultaten geleid, doordat b.v. leden, die daartoe in de gelegen heid zijn, zich beschikbaar stelden voor aposto- laatswerk in den geest der Orde. Zelfs tot het verre Curacao is het besef van den hernieuwden bloei der Derde Orde doorgedrongen, zooals wel blijkt uit de laatste nummers van het tertiarissen-tijdschrift „St. Dominicus' Derde Orde", waarin Pater Burgemeester O. P. een beroep doet op de tertiarissen om mede te helpen aan het apostolaat van de pers op Curacao; een beroep waaraan met enthousiasme gehoor gegeven werd. De beide in 1932 en 1933 gehouden Nationale Congressen hebben volkomen het gestelde doel bereikt: het eerste als aansporing en opwekking tot grooter activiteit, het tweede als richtsnoer voor de werkzaamheden in de afdeelingen. Tevens werden op dit laatste congres enkele besluiten van meer algemeenen aard genomen, die binnen afzienbaren tijd in daden zullen worden omgezet. Zoo zal er op 7 Januari a.s. in het St. Domi- nicuscollege te Neerbosch een studiedag voor bestuursleden der Derde Orde-afdeelingen in Nederland plaats hebben. Op dit congres zal Pater dr. A. Schweigman O.P., professor in het Kerkelijk Recht in het „Albertinum" te Nij megen het onderwerp „De taak van de ambts- bektsed(st)ers der Derde Oorde-afdeelingen" in leiden. Het goed inzïën van deze taak zal ongetwijfeld veel tot verderen bloei der afdeelingen bijdragen, terwijl de gezamelijke bespreking bevorderlijk zal zijn voor de eensgezinde samenwerking van alle afdeelingen, die tusschen Leeuwarden en Rotterdam, Alkmaar en Venlo verspreid liggen. Zaterdagavond omstreeks negen uur is brand uitgebroken aan boord van het stoomschip „Grotius", dat op de werf van Simon's Scheeps- slooperij te Pernis ligt, om afgesloopt te wor den. De onmiddellijk uitgerukte brandweer van Pernis bestreed het vuur op energieke wijze en wist de werf geheel te behouden. Op het schip echter werd belangrijke schade aangericht. Alvorens een drijvende brandspuit uit Rotter dam, welke te hulp was geroepen, arriveerde, kon de plaatselijke brandweer omstreeks 10.30 uur het vuur geheel meester worden. De Rot- terdamsche brandspuit bleef echter vóór de werf liggen om dadelijk te kunnen ingrijpen, wanneer de vlammen soms opnieuw mochten oplaaien. BANDOENG, 30 Dec. (Aneta.) Het Legerbe stuur ontving van den Gewestelijk Militair Commandant van Atjeh het volgende telegram: „Door een patrouille onder leiding van majoor Agerbeek, waarbij zich voorts bevonden de ka pitein Scheffer en luitenant Kooistra, zijn Vrij dagmiddag de resteerende zeven kwaadwilligen uit Lhong gedood. De vijand had zich verschanst in een grot en weigerde zich na herhaalde som matie over te geven. Bij het daarop ontstane gevecht werden allen gedood. Onzerzijds zijn er geen verliezen. De buit bestaat uit blanke wapens en twee boekjes „Hikajat Perang Sabil." Het Kamerlid Boon heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Minister aan de Gemeen tebesturen heeft doen weten, dat georganiseer de arbeiders, die tewerk gesteld zijn bij de ge subsidieerde werkverschaffingen, voortaan klachten en wenschen, de werkverschaffing be treffende, aan hun organisatie moeten voorleg gen, terwijl de ongeorganiseerde arbeiders bij die tewerkstellingen rechtstreeks hun klachten en wenschen bij hun Gemeentebesturen moeten indienen? Indien de eerste vraag bevestigend wordt be antwoord, volgt daar dan uit, dat de Gemeente besturen niet bevoegd zijn in den vervolge ken nis te nemen van klachten of wenschen van georganiseerde arbeiders, indien deze klachten of wenschen rechtstreeks tot hen gericht wor den? Wil de Minister mededeelen, of zijn voorschrif ten ook gelden ten aanzien van organisaties van arbeiders, die openlijk of bedektelijk het gezag in Nederland trachten te ondermijnen? De 32-Jarige seingever J. Defaux is Zaterdag dagnacht in de ondergrondsche werken van Staatsmijn Emma te Heerlen Treebeek, tijdens het omhoog trekken van de lift, in een tusschen- schacht bekneld geraakt tusschen de lift en de schachtbalken. Hij is kort daarna aan de ge volgen der bekomen verwondingen overleden. De getreffene was gehuwd, vader van een kind en woonde te Sibbe. De stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent. die aanvang December haar bedrijf had stop ge zet in verband met regeeringsmaatregelen op het gebied van haar grondstof, mais, zal op 2 Januari de fabricage bij wijze van proef her vatten. Hierdoor komen ongeveer 200 arbeiders weer aan het werk. Gedeeltelijk gestremd: Wijk bij Duurstede. Megen-Appeltern (dag en nacht) overtocht al leen voor rijwielen en voetgangers. Culemborg: gestremd. Voetgangers tot 17.30 uur over de spoorbrug. Vianen: overtocht voor auto's en vrachtauto's mogelijk van zonsopgang tot zonsondergang, soms met vertraging. Rijwielen en voetgangers overtocht tot 24 uur. Hedel: overtocht per pont, voor auto's tot 20 uur. De overige verbindingen zijn normaal of on veranderd met vorige opgave. 1 tic Humorist. Klantt „Ik zou de broek net eender gemaakt willen hebben als deze, die ik aan heb." Kleermakers „Uat zal moeilijk gaan, zóó zult u 'm zelf moeten maken." Zaterdag 30 December zijn afgekondigd: Stbl. No. 731. Wet van den 28sten December 1933, houdende wijziging van het wetboek van Koophandel en van de wet van 17 November 1933 (Staatsblad no. 613) tot wijziging van het Wetboek van Koophandel, het wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering, de Zegelwet 1917, de Bankwet 1919, de Geldschieterswet en de wet van 25 Juli 1932 (Staatsblad no. 405) naar aan leiding van het Verdrag tot invoering van een eenvormige wet op chèques. Ejtbl. no. 765. Wet van den 29sten December 1933, tot wijziging en aanvulling van de bepa lingen betreffende de invordering van accijn zen. Stbl. no. 766. Wet van den 29sten December 1933 tot aanvulling van de Omzetbelastingwet 1933. Stbl. no. 769. Wet van den 29sten December 1933, tot verhooging van den accijns op tabak. Stbl. no. 774. Besluit van den 29sten Decem ber 1933, tot vaststelling van een bezoldigings regeling voor de deskundigen en het personeel bij het Centraal Bureau van Bijstand in zake het toezicht op de boekhouding van notarissen. Stbl. no. 775. Besluit van den 29sten Decem ber 1933, houdende vaststelling van een bezol digingsregeling voor het personeel der Verzeke ringskamer. Stbl. no. 776. Besluit van den 29sten Decem ber 1933, tot vaststelling van bepalingen om trent de jaarwedden van de leden en den grif fier van en de substituut-griffiers bij den Cen- tralen Raad van Beroep en van de voorzitters en griffiers van de raden van beroep. Stbl. no. 778. Besluit van den 29sten Decem ber 1933, houdende wijziging en aanvulling van het K. B. van 31 Mei 1926 (Staatsblad no. 159), tot nadere uitvoering van artikel 16 en artikel 28, vierde lid, der Nijverheidsonderwijswet, zoo als dat laatstelijk is gewijzigd en aangevuld bij K. B. van 12 September 1933 (Staatsblad no. 473). Stbl. no. 779. Wet van den 29sten December 1933, houdende wijziging van de wet van 30 December 1932 (Staatsblad no. 689), tot wijzi ging der Lager-onderwijswet 1920, en van de Lager-onderwijswet 1920. Stbl. no. 782. Besluit van den 29sten Decem ber 1933, houdende bepaling van den dag van inwerkingtreding van artikel 5 van de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 769). (Ver hooging van den accijns op tabak.) Stbl. no. 710. Wet van den 22sten December 1933, houdende bestendiging voor het jaar 1934 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië. Stbl. no. 781. Wet van den 29sten December 1933, tot wijziging van artikel 2, eerste lid, en artikel 5, tweede lid, der wet van 23 April 1879 (Staatsblad no. 72) tot regeling der heffing van rechten wegens de verrichtingen van den ambte naar van den burgerlijken stand, gewijzigd bij de wet van 20 Juni 1913 (Staatsblad no. 294.) (Dag van inwerkingtreding 1 Januari 1934.) Stbl. no. 783. Besluit van den 30sten Decem ber 1933, tot vaststelling van regelen ten aan zien van de bezoldiging van burgerlijke Rijks ambtenaren. (Dag van inwerkingtreding 1 Ja nuari 1934.) Stbl. no. 784. Besluit van den 30en Decem ber 1933, tot wijziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928 (Staatsblad 1929, no. 72), laatstelijk ge wijzigd bij het K. B. van 28 November 1933 (Staatsblad no. 632). Stbl. no. 785. Besluit van den 30en Decem ber 1933, tot verlaging met 10 ten honderd van weddeverhoogingen en toelagen, toegekend op grond van de artikelen 18, 19 en 43 van het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. (Dag van inwerkingtreding 1 Januari 1934). Stbl. no. 786. Besluit van den 30en December 1933, tot vaststelling van eene tijdelijke korting op de bezoldiging van de burgerlijke en militaire Rijksambtenaren en van het personeel bij het lager-, nijverheids- en landbouwonderwijs, voor zoover dit bezoldigd wordt naar door of van wege de Kroon vastgestelde regelen. (Dag van inwerkingtreding 1 Januari 1934). Hieronder volgen de indexcijfers der werk loosheid, berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers (zijnde het per centage werkloosheidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen), geven voor elke „bedrijfsklasse" het algemeen gemid delde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke be drijfsklasse behoorende leden van de organi saties, welke gegevens nopens de werkloosheid dier leden aan het Bureau verstrekken; de ongeorganiseerden vallen bijna allen buiten het onderzoek. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in October 1933 rond 522.000, waaronder 514.000 tegen werk loosheid verzekerden; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 151 600, waaronder 150-400 verzekerden. Bedrijfsklassen Indexcijfers der werkloosheid Oct.'33 Oct.'32 Sept. 33 Aardewerkindustrie enz. 33.8 1) 21— Diamantindustrie 61.2 75.3 63-5 Drukkersbedryven enz. 17.3 15.7 17— Bouwbedrijven enz. 30.7 386 28.4 Houtbewerking enz. 36— 405 35.8 Kledingindustrie 12.9 12.6 15.9 Lederindustrie 10.7 10.8 134 Steenkolenmijnen 16.4 5.8 14— Metaalind-, Scheepsb- 32.3 37.1 32.8 Textielnijverheid 23.1 23 9 23.3 Voedings- en genotm.bedr 14.4 13.7 14.5 w.o. tabak en sigarenind. 193 19.7 197 Visschery 19.7 8.6 18.3 Verkeerswezen 2) 27.8 19.1 27.8 Handels- en Kantoorbed. 10.7 10.1 108 Toonkunstenaars 26.2 211 26— Overige kl. (vl. fabr.arb.) 21.7 218 21.8 Totaal 24.8 25.4 24.4 Totaal excl. Diamantind. (24-5) (24.9) (24. Totaal Industrie (26.1) (28.8) (25.5) 1) Onvolledige opgaven. 2) Excl. Havenarbeidsreserve. Om 5 uur Zaterdagmiddag zijn buitengaats den Nieuwen Waterweg met elkaar in aanva ring gekomen het Engelsche stoomschip Ta- dorna, van Liverpool, op weg naar Rotterdam en het Nederlandsche stoomschip Arie Scheffer, van Rotterdam op weg naar Havre. De botsing geschiedde in den mist. Het En gelsche schip kreeg een gat aan bakboord bo ven de waterlijn. Het Nederlandsche schip werd aan den voorsteven beschadigd. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond, zal a.s. Vrijdag geen audiëntie verleenen. De Romeinsche correspondent seint, d.d. 30 December: De studenten der Nederlandsche Jezuïetencol leges, onder leiding van de rectoren van Spaen- donck (Nijmegen), Wessels (Amsterdam), Es sen („Katwijk") en Borret (Den Haag), zijn hedenavond te Rome aangekomen. HUIZEN, 296 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door Ds. H. v. d. Els- kamp. 11.00 Harmoniumbespeling door Sip- ke Duif. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Kwintet o.l.v. Piet v. d. Hurk. 1.15 Kinderzang (Gramofoonmu ziek). 1.45 Kwintet o.l.v. Piet van der Hurk. 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelsverza melaars door P. C. W. Jongebreur. 3.00 Gra mofoonmuziek. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Piano-recital door Arend Koole. 5.00 Kin deruurtje door J. Veenstra. 6.00 Landbouw- halfuurtje. Ir. J. Wind „De economische toestand van het landbouwbedrijf". 6.30 7.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00 Politieber. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Declamatie door B. van Gelder. 8.00 Bespeleing van het Studio-orgel door S. P. Visser. 9.00 G. van Roekei „Weldadigheids parasieten". 9.30 De Hollandsche Kamermu- ziek-Vereeniging te Amsterdam. 10.30 Gra mofoonmuziek. 11.30 sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA. 8.00 Gra mofoonmuziek 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. VPRO 10.00 Morgenwijding. VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders ln de Continubedrijven. VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.15 Knipcursus door Mevr. A. van Blanken van Kuyk. 3.00 voor de kinderen, m.m.v. VARA-Tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 6.15 Orgelspel door Cor Steyn. 7.00 Boks- sport. (Haar voor en tegen). Piet Bakker bespreekt haar „tegen". 7.20 Spaansche lie deren door Sofia Gallrne, zang en Henk Stuurop, piano, 8.00 Herh. 'S.O.S.-berich- ten en Vaz Dias en Varia. 8.15 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.00 HeyermansCy clus (vijfde uitzend.) Opvoering van Feest. Een gevangenisschets, voor de microfoon ge reedgemaakt door Frank van Duin Op te voeren door het VARA-Tooneel. 10.00 VA RA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Luxemburg- sche avond; kinderconcert; 8.40 concert; 9.20 vocaal concert; 1.50 orkestconcert. BRUSSEL, 509 M. 12.20 populair con cert o.l.v. André Felleman; 1.30 concert; 5.20 omroeporkest o.l.v. Franz André; 6.35 omroepsymphonleorkest o.l.v. Jean Kumps; 8.20 concert; 10.15 dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Leonard Gyldmark strijkorkest; 1.20 gramofoonmu ziek; 2.50 omroeporkest; 7.20 omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler; 9.35 vioolspel; 10.20 Jazz band. BERLIJN, 419 M. 1.55 gramofoonmu ziek; 2.40 idem; 5.55 weekoverzicht. HAMBURG, 372 M. 10.15 omroepkleln- orkest o.l.v. Willy Steiner; 11.40 vervolg concert; 12.40 gevarieerd concert; 1.55 dans muziek; 5.45 gramofoonmuziek; 7.25 kleine omroeporkest; 9.50 kleine omroeporkest. LANGENBERG, 472 M. 11.20 gramo foonmuziek; 5.55 gramofoonmuziek; 9.20 programma van Frankfort. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 orgelconcert 1.05 Western Studio-orkest o.l.v. Frank Thomas; 3.20 pianospel; 5.05 gramofoon muziek: 7.50 planorecital: 8.20 tweede con cert; 10.10 Colette-orkest; 11.00 Roy Fox en zijn Band. PARIJS, Eiffel 1446 M. 8.35 Trio; PARIJS, R, 1725 M. 12.35 gramofoon muziek; 12.50 orgelconcert; 1.25 gramofoon; 7.05 idem; 7.40 gramofoonmuziek; 9.05 La- moureux-concert; o.l.v. Albert Wolf. Mn,AAN 331 M. 5.20 gramofoonmuziek 7.30 idem; 9.50 dansmuziek. ROME, 441 M. 5.40 gramofoonmuziek; 8.20 opera-uitzending. WEENEN, 517 M. 6.45 opera-uitzen ding; 9.45 dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 5.40 Jazzmuziek; 7.20 vioolrecital; 10.20 dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 7.10 omroepor kest o.l.v. Hofmann; 8.30 „Die Alphütte" opera van Kreutzer. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Wenschen! Hoevele worden er in deze dagen geuit. Alles wat maar wenschelijk is wordt ons toegedacht. Toegedacht? Halthierover een enkel woord je bij de jaarwisselingWe zijn gul met heilwenschen. We spreken met de lippen de rijkste zegeningen uit. Maar komen die wenschen voor den even- mensch ook uit ons hart voort? Wor den ze alleen uitgesproken of ook toe gedacht? Hebben we er wat voor over om den naaste het geluk te brengen, dat we hem nu toespreken? Ligt hier misschien voor een klein deeltje de schuld dat zooveel goeds in het afge- loopen jaar onvervuld bleef? Zouden we niet beter doen met goedkoope schoone woorden wat kariger te we zen en wat guller met onze hartelijke gezindheid die tot offervaardigheid van de(n) ander bereid is? Zalig nieuwjaar. Het is thans reeds de veertiende maal, dat een groot aantal Europeesche schakers gelegenheid heeft, in het ruime sous-terrain van het White1 Rock Pavilion te Hastings hun krachten te meten. Er is veel veranderd sinds het tijdstip waarop het eerste tournooi plaats vond. Te genwoordig is er een lirchtverbinding Amsterdam Londen van de K. L. M„ met behulp waarvan Amsterdammers reeds in vier uren Hastings kunnen bereiken. Flohr was zelfs in staat, om in één dag van Leningrad naar Hastings te komen. Een ander verschil met vroeger is, dat het schaakspel thans in uitgebreiden kring wordt beoefend, maar het opvallendste ver schijnsel der laatste jaren is wel het groote aantal jeugdige grootmeesters. Van de 10 deel nemers in het Premier-tournooi, hebben slechts 4 meer dan den 24-jarigen leeftijd bereikt (nJ. Aljechin, Mitchell, Thomas, Tylor). De anderen (Eliskaded, Miss Menchik, Lilienthal, Flohr, Alexander) zijn tusschen 20 en 24 jaar oud. Het is wel interessant, dat ook de wereldkampioen tot de genoodigden behoort. Naar het schijnt is hij uitstekend in vorm. Men moet dan ook zijn remise tegen Tylor, in de eerste ronde niet zoozeer opvatten als onmacht, dan wel als blijk van de kracht der Engelschen. Immers Aljechins overwinning op Miss Menchik, in de tweede ronde, klonk als een klok. Aan den anderen kant moeten de twee overwinningen van Lilienthal niet worden onderschat. Lilien thal is stellig een speler van groot formaat, maar even stellig behooren zijn beide slacht offers Mitchell en Tylor niet tot de sterksten van het tournooi. Flor is kennelijk vermoeid door zijn inspan nende Russische toirrnée. Tegen Thomas stond hü zelfs op verlies, toen deze in goeden luim remise aanbood. De uitslagen luiden: lste stonde: Tylor remise met Aljechin; Mitchell verliest van Lilienthal, FlohrTho mas remise, EliskadedAlexander remise, MenchixMillner Barry remise. 2de ronde: Lilienthal wint van Tylor, Tho masMitchell remise, AlexanderFlohr afge broken, Millner BarryEliskaded remise, Miss Menchik verliest van Aljechin. In het Premier Reserve-tournooi, waarin de Amsterdammer Prins medespeelt, zijn de buitenlandsche meesters Walter, Moltanowski, Seitz en de Engelschman Jackson de favorie ten. Hier bracht de eerste ronde veel verras singen, daar de blinde Engelschman Rupert Cross remise maakte met Seitz en Prins van Walter won. De uitslagen zijn hier: lste ronde: Jackson remise met Wheatcroft, Koltanowski wint van Seargeant, Walter ver liest van Prins, Craddock verliest van Dyner, Seitz remise met Rupert Cross. 2de ronde: SeargeantJackson afgebroken, Prins verliest van Koltanowsky, DynerWal ter remise, Rupert Cross wint van Craddock, dr. Seitz wint van Wheatcroft. Ten slotte spelen in rayon A en B resp. onze landgenooten De Jong uit Winterswijk en Morrison uit Amsterdam. Morrison heeft door omstandigheden nog niet gespeeld, terwijl De Jong in de eerste ronden min of meer bevan gen was door plankenkoorts, waardoor hij de eerste partij verloor en de tweede uit betere stelling, slechts remise maakte: Hieronder een party: 2e ronde. Wit: Prins, Zwart: Koltanowski. 1. e2e4, e7e5, 2. f2—f4, Lf8—c5, 3. Pgl— f3, d7d6, 4. Lflc4, Pg8_f6, 5. Ddl—e2, Pb8c6, 6. d2d3, Lc8—g4, 7. c2c3, 00, 8. Lel—e3, Lc5xe3, 9. De3xe3, d6—d5, 10. f4xe5, Pf6Xe4, 11. Lc4xd5. (Hier kon wit met 11. d4! in het voordeel komen. Op Lf3: volgt dan Df3:, Fg5?, Dd5: en op Pc3: colgt bc3:, dc4:, 00 met fraai spel), Dd8xd5, 12. De3X e4, (niet d3Xe4 wegens Db5!) Db5Xe4, 13. d3x e4, Lg4xf3, 14. g2 x f3, PcbXe5, 15. Pbl—d2, Ta8d8, 16. Keie2, (niet 00—0 wegens Pd3 t en Pf2) Td8—d7, 17. Pd2—b3, Tf8—d8, 18. Tal—cl, b7b6, 19. c3c4, c7—c5, 20. Tel—c2, a7—a5, 21. a2—a4, Pe5xf3, 22. Ke2xf3, Td7— d3t, 23. Kf3—f4, Td3xb3, 24. Thl—gl, f7—f6, 26. Tc2—g2, g7—g6, 26. h2—h4, Td8—d3, 27. Tgl fl, Td3—h3, 28. Tg2—g4, Kg8—f7. Wit geeft op. De witte Koning is te zeer ln moeiiyk- heden. By Koninkiyk Besluit is benoemd tot Buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Praag: H. W. G. M. ridder Huyssen van Kat- lendyke. AMBON, 30 Dec. (Aneta) In verband met een grenskwestie in de negery Pellauw Karioe (eiland Haroekoe) werden drie mannen uit Pel lauw doodgeschoten en zes gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6