Spoorhout en Houtbond Prikkeldraad De geschiedenis der werkloosheid Onjuiste verhoudingen Middelen tot opheffing of verzachting Om de Demohratie VRIJDAG 5 JANUARI SPOORWEGONGELUK TE DID AM IH iü Mgii n. ENGELSCH SCHIP GESTRAND Later weer vlotgebracht PRIESTERJUBILEA Kloosterherdenkingen Missionarissen v. d. H. Familie Benedictijnen Missionarissen Oblaten De stervende Oekraine Oproep aan Katholiek Nederland DE N. S. B.-LEIDER VAN LIMBURG Een laatste poging bij minister Colijn? Passionisten Missionarissen van Steyl C isterciënsers Carmelieten Missionarissen van Scheut Cisterciënsers Klooster te Diepenveen R.K. STAATSPARTIJ Voorlichting over het geheele land Een actueele brochure lie n In den nacht van Woensdag op Donderdag had een spoorwegongeluk plaats te Didam. Door een verkeerden wisselstand reden twee goederentreinen tegen elkaar op. 17 wagons werden meer of minder beschadigd Een der beschadigde wagens. De naamlooze vennootschap „Spoor hout" werd opgericht den 20en Fe bruari 1931. In hare statuten wordt haar doel aldus omschreven: Het doel der vennootschap is het drijven Van handel in dwarsliggers, wisselhout, stam en gezaagd hout en verdere houtwaren, be- noodigd voor spoor- en tramwegen en aan verwante bedrijven. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 100.000, waarvan 55.000 in bezit zijn van be Nederlandsche Spoorwegen en 45 000 van den heer Daniël Wolf, die bij de op lichting tot directeur der nieuwe vennoot schap werd benoemd. De statuten bepalen verder, dat door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders twee commissarissen borden benoemd, een uit een voordracht van de Nederlandsche Spoorwegen en een bit een voordracht van den directeur. Bij 3e winstverdeeling wordt, na uitkeering van 5 Pet. op de aandeelen, 20 pet. toegewezen aan den directeur en dezen uit zijn voor bracht benoemden Commissaris, thans den heer Westerman, lid van de Tweede Ka- der Staten Generaal. Vermeld dient nog, dat op het nominale kapitaal slechts 50 pet. is gestort, zoodat het werkelijke bedrijfskapitaal slechts f 50.000 bedraagt. Dit toch is een van de Brieven, welke door den Nederlandschen houthandel tegen „Spoorhout" worden in gebracht: dat deze Vennootschap met zulk een klein kapitaal zulke millioenenzaken han drijven, als zij inderdaad drijft, wat BUéén mogelijk zou zijn, doordat zij groote credieten kan krijgen, omdat zij het cre- biet van een lichaam als de Nederlandsche Spoorwegen achter zich heeft. Andere on- bernemers moeten met een veel grooter Bandeelenkapitaal werken, om dezelfde °hivangrijke zaken te kunnen drijven, loo- Pen daardoor een veeP grooter risico en heb ben minder gelegenheid tot zeer groote aan- koopen bij lage marktprijzen. He Nederlandsche houthandel heeft nog Bhdere grieven, welke reeds herhaaldelijk Pi tal van bladen behandeld zijn. Natuur- hjk zijn dit grieven van concurrenten; het is dus begrijpelijk, dat ze met de noodige Voorzichtigheid worden behandeld. Maar Pïen gaat te ver als men redeneert: het ztin concurrenten-grieven; dus zijn ze on gemotiveerd. Wanneer de Nederlandsche houthandel beweert, dat hij, niet pas na be oprichting van „Spoorhout", doch ook reeds lang tevoren, stelselmatig van alle concurrentie werd uitgeschakeld; dat wel- lsWaar telefonische aanvragen tot bepaalde houthandelaren werden gericht, maar dat Pimmer openbare of onderhandsche in schrijvingen plaats hadden of alleen bij hooge uitzondering; wanneer niet alleen de Nederlandsche houthandel maar ook on partijdige instanties als de heer Jager Ger ings en anderen mededeelen, dat dlze han- bel bij meer dan een gelegenheid gaarne Beleverd zou hebben voor de prijzen, welke "Spoorhout" aan de Nederlandsche Spoor wegen in berekening bracht; wanneer wordt v°lgehouden, dat door het optreden van "Spoorhout" onze eigen Nederlandsche boschbouw, die toch al zoo moeilijke om standigheden doormaakt, ernstig werd be nadeeld; wanneer in allen ernst wordt vol gehouden, dat „Spoorhout" en hare aanver wante vennootschappen, waarover straks Pteer, bij hare offertes en zakelijke onder handelingen den persoonlijken steun geno ten van hooge spoorwegambtenaren, die reizen naar Frankrijk, Joego-Slavië en an- ber© landen zouden hebben medegemaakt °P kosten van deze ondernemingen; dan zhn dit geen beweringen, die maar zonder hieer als staaltjes van concurrentienijd kunnen worden afgewezen, doch moet een ernstig en onpartijdig onderzoek noodzake lijk worden geacht. A fortiori geldt dit na tuurlijk ten aanzien van hardnekkige ge ruchten van nog veel ernstiger aard, die °hs echter te onzeker-zijn, om er openlijk Pu reeds melding van te maiten. Wij weten *haar al te goed, hoe gemakkelijk dergelijke Evaatjes in de wereld worden geschopt, dan bat wij ons verantwoord zouden achten Pïet een openlijke vermelding er van, zoo- iBhg niet een ernstig onderzoek heeft uit bewezen, dat er gegronde aanleiding voor bestaat. Ook deze geruchten zijn echter, z°oals gezegd, van dien aard, dat ze een °Pderzoek noodig maakten. Nu dit onder- z°ek reeds in gang is gezet, bestaat er evenwel minder reden dan ooit, om op be resultaten ervan vooruit te loopen. Geheel afgezien echter van het resultaat van dit onderzoek, kan nu reeds worden Vastgesteld, dat er bij de oprichting der N. V. „Spoorhout" ernstige fouten zijn ge haakt, waardoor alleen reeds aanleiding zou kunnen worden gegeven tot allerlei geruch ten en vermoedens, die nóch den Nederland- Schen Spoorwegen, nóch het prestige der Staatsautoriteiten, die dan toch op de geste ber N. S. toezicht hebben te houden, ten Soede kunnen komen; wij bedoelen het veel te nauwe verband dat, van de oprich ting van „Spoorhout" af, werd gelegd tus schen dit nevenbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen en eenige andere naamlooze Vennootschappen, welke onder het directe indirecte beheer stonden van den heer Daniël Wolf, die tot directeur van „Spoor hout" werd benoemd. De vraag is gewettigd: hebben de Mi- Pister en de directie der Nederlandsche Spoorwegen zelf niet gevoeld, dat hier in- berdaad ongewenschte, om niet te zeggen: ontoelaatbare, verhoudingen in het leven ztin geroepen? Op de eerste plaats toch blijkt uit de Memorie van Antwoord van den Minister Van Waterstaat op het Voorloopig Verslag ber Tweede Kamer over zijne begrooting, bat de Minister zelf van oordeel is, dat de birecteur van „Spoorhout" zich behoort te onthouden van deelneming m handelsza ken in dwarsliggers, wisselhout, enz. waarin ook „Spoorhout" handelt. Dit ligt natuurlijk ook voor de hand: geen enkele onderne ming pleegt toe te staan, dat haar eigen directeur, die hare zakelijke belangen heeft te behartigen, tegelijkertijd de leiding heeft van of betrokken is in handelszaken, die dezelfde belangen hebben. Maar als dit zoo is, en ook door den Minister wordt erkend, dan vraagt men zich toch met eenige ver bazing af hoe het mogelijk is, dat tot di recteur van „Spoorhout" werd benoemd ie mand, die reeds ten nauwste betrokken was bij, ja zelfs de leiding had in drie andere vennootschappen, welke zich wel degelijk óók bezighielden met denzelfden handel, die door „Spoorhout" wordt gedreven. Op de tweede plaats heeft de Minister in de korte redevoering, waarin hij de Kamer verzocht een Commissie van Onderzoek te willen instellen ook het volgende gezegd: Ik wil er bij zeggen, dat, indien deze zaak niet had gekregen den omvang, dien ze heeft gekregen, en niet was opgezet in den vorm, zooals zij is opgezet, vermoedelijk „Spoorhout" reeds niet meer zou bestaan, maar dat het voor de directie der Nederl. Spoorwegen on mogelijk is, waar zij zelf de overtuiging heeft haar plicht te doen, die zaak te doen be ëindigen, nadat er geschapen is een atmos feer, als waarvan hier gebleken is. „Spoorhout" zou dus door de Nederland sche Spoorwegen vermoedelijk reeds opge heven zijn, indien de bespreking in de Ka mer niet had plaats gehad. Maar: men heft toch geen nevenbedrijf op, als men daarbij, zooals uitdrukkelijk, ook door den Minister, werd verzekerd, voordeelen heeft; en als er op dit bedrijf ook in ander opzicht geen gegronde aan merkingen zijn te maken! Uit deze mede- deeling van den Minister kan men dan ook niets anders afleiden dan dat hij zelf en de directie der Ned. Spoorwegen iets met „Spoorhout" niet in den haak vonden en op grond daarvan tot opheffing van deze Ven nootschap hadden besloten. De conclusie ligt voor de hand, dat het de verhouding was tusschen de directie van „Spoorhout" en een drietal andere vennootschappen, welke ook zij niet correct zullen hebben ge acht, daar immers de Minister deze verhou ding in zijne Memorie van Antwoord on toelaatbaar achtte, hoewel zij in feite wel degelijk bestond. In het kort gezegd, was de toestand bij de oprichting van „Spoorhout" in Februari 1931 aldus: De heer Daniël Wolf, die tot directeur van „Spoorhout" werd benoemd, was toen reeds ófwel directeur, ófwel zeer nauw betrokken bij de leiding van: lo. de firma S. Gokkes Jr., die sedert 1924 geregeld hout aan de Nederlandsche Spoor wegen leverde en al spoedig vrijwel het monopolie van die leveringen verkreeg; 2o. de Gokkes Gesellschaft mit be- schrankter Haftung te Hamburg, waarvan hij tot 4 Januari 1933, dus bijna twee jaren lang, nadat hij tot directeur van „Spoor hout" was benoemd, Geschaftsführer bleef; 3o. de Graf zu Rantzau Gokkes Gesell schaft mit beschrankter Haftung te Ber lijn, waarvan hij tot nu toe steeds Ge schaftsführer is gebleven. Alle drie deze ondernemingen zijn in den houthandel betrokken; de eerste levert sinds eenigen tijd ook rails aan de Neder landsche Spoorwegen. De derde der genoemde ondernemingen, die den 29en October 1929 werd opgericht, kreeg nog in datzelfde jaar van de Neder landsche Spoorwegen dus méér dan een jaar, voordat „Spoorhout" werd opgericht een hypotheek van 700.000 op een bosch, dat een zekere gravin zu Rantzau, in twee de huwelijk getrouwd met een oberkellner Humbert genaamd 1) op 27 September 1929 in eigendom had gekregen, en dat, zeer kort nadat de hypotheek werd verleend, niet met voordeel geëxploiteerd bleek te kunnen worden! O.m. bleek het beukenhout, dat er in stond, voor 60 pet. zgn. „roodkern" te zijn, dat de Nederlandsche Spoorwegen voor hun ne dwarsliggers niet wenschen. Deze geheele loop van zaken, die men slechts behoeft op te sommen, om voor een Ongetwijfeld hebben de gilden als organen ter regeling van productie, afzet en be- hoeftenbevrediging binnen een lokaal gebied eeuwenlang goed gefunctionneerd. Wel waren zü niet een middel tegen alle economi sche nooden en konden ze de vermogensver- schillen tusschen de gelijke handwerkers niet opheffen, maar toch hebben zij door hun uit gebreid ondersteuningswezen ook de zwakken altijd geholpen. Toen echter met het vormen van groote stalen de ontwikkeling van den handel en het ontstaan van nieuwe bedrijfs vormen en technische methodes de productie voor den afzet buiten de locale markt, voor de onbekende, steeds veranderende markt begon, werden hun regelingen als knellende banden en belemmeringen gevoeld. Een belangrijke nieuwigheid was het opko men der fabrieken. De ongeschiktheid van het gildewezen om aan zijn leden arbeid en brood te verschaffen was volgens enkele schrijvers hoofdzakelijk het gevolg van de gildereglementen, welke aan iederea meester een bepaald aantal werklieden Hier ziiti de drie waarborgen Voor de echte Aspirin het Bayer-kruis tip elk tablet, de oranje band om de verpak king, het oranje zakje van de 2-stuks verpakking. Het zijn de driewaarborgen om zeker van pijn bevrijd te wor den, zonder schade aan hart, maag en nieren. ieder voelbaar te maken, dat de Neder landsche Spoorwegen er niet in betrokken behoorden te worden, had o.i. de direc tie er van moeten weerhouden dengene, die in het middelpunt stond van deze drie han delsondernemingen, te benoemen tot direc teur van „Spoorhout", blijkbaar zonder dat hem de verplichting werd opgelegd de lei ding der bedoelde andere ondernemingen neer te leggen. Het door den Minister medegedeelde plan, om „Spoorhout" op te heffen, óók of zelfs juist indien de zaak niet openbaar zou geworden zijn, wijst er, als gezegd, op, dat ook de directie der Nederlandsche Spoorwegen moet hebben gevoeld, dat de hier in het leven geroepen verhoudingen den toets eener ernstige kritiek niet konden doorstaan. Maar dit is dan ook, als ik goed zie, het eenige, dat reeds thans vóór het onderzoek op grond van de feiten kan worden vastgesteld. Of vóór de oprichting van „Spoorhout" de uitschakeling van den Nederlandschen houthandel tot nadeel voor dit overheids bedrijf heeft geleid, dan wel of dit nadeel alléén werd vermeden met onbehoorlijke middelen; of het contract, dat met „Spoor hout" werd gesloten, aan dit lichaam on gemotiveerde voordeelen teekende; óf, en zoo ja, welke redenen kunnen hebben bestaan voor het haastige verleenen van een zeer groote hypotheek op een niet goed exploi tabel bosch; of ook „Spoorhout" niet steeds leverde op de gunstigste voorwaarden, welke konden worden bedongen; deze en tal van andere duistere punten kunnen slechts door een diepgaand onderzoek van de nu ingestelde Kamercommissie worden opge helderd. Het is van harte te hopen, dat deze com missie datgene zal kunnen Drengen wat de Kamer heeft verlangd, en waarop het Ne derlandsche volk recht heeft: meer licht in deze niet heldere zaak. MAX VAN POLL 1) Men heeft het mij van zekere zijde half kwalijk genomen, dat ik deze familié- bijzonderheid ook in het Kamerdebat niet heb verzwegen; de eenige maar dan ook afdoende reden, waarom ik dit niet deed, is, dat zij vermeld moest worden, ter ken schetsing van het milieu, waarin de Ne derlandsche Spoorwegen via „Spoorhout" en de drie vennootschappen, waarvan de directeur van „Spoorhout" de leiding had, betrokken werden. Donderdagavond is het Engelsche stoomschip „Waterland" van de Shipping and Coal Com pany met een lading steenkolen, op weg van Newcastle naar Amsterdam, ten gevolge van den mist uit den koers geraakt en op ongeveer anderhalven Kilometer ten Zuiden van de Zuidpier te IJmuiden op het strand geloopen. In verband met het ongunstige weer ver zocht de kapitein sleepboot-assistentie. Ook de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" voer daar op voor eventueele hulpverleening uit. Gedurende den nacht is de mist opgetrok ken en is de positie van het schip zooveel gun stiger geworden, dat de sleepbooten Nestor", „Stentor" en „Drente" er hedenmorgen vroeg bij hoog water in slaagden het schip, dat 1200 ton groot was, vlot te brengen. Het is te IJmui den binnengesleept. toewees, zoodat het overblijvende deel der be volking ook als consument uitviel, omdat er geen andere werkgelegenheid bestond dan uit sluitend in en door het gilde. Als andere oorzaken noemt men tevens de prijszettingen en de beperking van de grootte van het bedrijf en den omzet. Hierdoor was het niet loonend meer arbeiders dan het voor geschreven maximum aan te stellen. De op het gildewezen volgende Mercantilis- tische periode met hare armen-wetgeving werd gevolgd door het economisch liberalisme, dat de interventie deed vervangen door vrije con currentie en bedrijfsvrijheid. Dat de armenzorg in dien tijd abnormale verhoudingen had aan genomen blijkt ten duidelijkste uit de volgen de cijfers. De opbrengst van de armenbelasting in Engeland steeg van 17851813 van 2.004.238 pd. st. tot 8.640.842 pd. st. Daar de geheele be volking van Engeland toen slechts 9 millioen bedroeg, van welke een groot deel tot de ar men gerekend kan worden was de belasting ingevolge de armenwetten buitengewoon hoog. Het economisch gevolg van de armenwetten was, wijl niets geproduceerd werd, minimaal en de demoraliseerende invloed bleef bestaan. Het liberalisme verwachtte van het vrije heerschen der concurrentie niet alleen een op bloei van het economische leven, maar ook de opheffing der werkloosheid. Wanneer de be perkingen van het gilde- en concessie-systeem geheel waren opgeheven zou iedere burger werkzaam kunnen zijn op de daartoe voor hem Aan onze uitvoerige lijst van priester- en klooster jubilea voegen we nog enkele data toe: te Grave. Z. E. Pater J. Kneepkens Gen. assist, viert 1 Juni zijn 25-jarig priesterjubileum. meest geschikte plaats. Deze verwachtingen zijn evenwel niet geheèl vervuld. Want het probleem van de werkloos heid, zooals wü dat heden kennen, vindt haar ontstaan in het laatst van de 19e eeuw. In den jongsten tijd is de vrije organisatie in twee richtingen door fundamenteele afwijkingen van het beginsel der bedrijfsvrijheid beperkt ge worden: door speciale voorschriften betreffende de organisatie van het handwerk en door de arbeidsbescherming. Verder gaande beperkin gen werden tijdens den wereldoorlog in alle staten doorgevoerd. Op twee punten verschilt de tegenwoordige arbeidsverhouding van de vroegere: de arbei ders in den gildentijd leefden in een patriar chale verhouding tot de meesters, ze woonden bij hen in huis en hun loon bestond dus in hoofdzaak uit kost en inwoning. En ten tweede was de arbeidsverhouding toen publiekrechte lijk geregeld, stond onder den geregelden in vloed van den staat, die de rechten en plichten van arbeiders en werkgevers vaststelde, arbeids loon en arbeidstijd bepaalde en aan de ar beiders werk verschafte, waar dit voorhanden was terwijl zij ondersteuning genoten in den tijd dat zij werk zochten. Deze toestand blijft zoo, totdat met de for- meele verklaring van de bedrijfsvrijheid alge meen in de plaats van de patriarchale verhou ding het vrije arbeidscontract treedt. De opheffing van de verschillende regelingen en privileges heeft de vorming van een groote arbeidersklasse vergemakkelijkt, waarbij komt dat nu niet meer als vroeger de arbeidsverhou ding een doorgangsstadium is maar voor de geheele massa der arbeiders is geworden een duurzame beroepsverhouding: de noodzakelyk- br. Marianus Visser, geboren te Schiedam, te Zenderen. 40 jaar: 11 October P. Amoldus Wijtenburg, geboren te Amsterdam, te Boxmeer. P. Vitalis Felix, geboren te Almelo, te Heerlen. P. Atha- nasius van Rijswijck, geboren te Well, provin ciaal, te Boxmeer. 25 jaar: 19 Augustus br. Calixtus Tops, ge boren te Groenlo, te Oss. Z. E. Pater H. Okhuisen O. M. L. procurator a. h- Missiehuis St. Gerlach te Houthem viert 25 Augustus zijn 40 j. kloosterjubileum. heid van kapitaalbezit voor het leiden van een onderneming maakt het voor den arbeider onmogelijk ooit zelfstandig te worden. Alleen van 1919—1929 moet het totale bedrag aan werkloozenondersteuning over de geheele wereld over de 25 milliard goudfrancs hebben bedragen. De over hetzelfde tijdvak verminder de opbrengst aan producten wordt op 100 mil liard goudfrancs geraamd, dit beteekent, dat meer dan het dubbele van de annuiteiten der Youngleening baar werd verloren! Veel belangrijker evenwel zijn de politieke en moreele schaden door de werkloosheid te weeg gebracht! De ellende waarin de werklooze leeft en de psychische druk, welke deze omstandigheden op den mensch uitoefenen doen bij hem een ge voel van verzet ontstaan ten aanzien van de bestaande economische staatsorde. Naast de ellende van de werkloosheid staat de alles overheerschende vrees voor werkloos worden. De verplichtingen door familie en kin deren op den vader van het gezin levenslang gelegd, eischen een levenslange aanspraak op een bestaansmogelijkheid, welke door een mijlenverre fusie of het hoofdfronsen van een afdeelingschef op ieder moment kan worden te niet gedaan. Deze onzekerheid van economische bestaansmogelijkheid zou onschadelijk zijn, zoo er een zekerheid bestond spoedig een andere plaats te vinden. Het absolute gebrek aan werkgelegenheid verhindert dat ten eenen male! Op deze wijze is de werkloosheid ook de die pere oorzaak van een groot deel van de poli tieke, sociale en cultureele onrust, welke het huidige leven kenmerkt. C. J. VAN EIJNDTHOVEN. De heer Albarda heeft het in zijn Kerst rede durven bestaan de S.D.A.P. als de hoedster van de demokratie te betitelen; met vele feiten kan aangetoond worden, dat die stelling valsch is. Voor vandaag vragen wü even de aandacht voor dit eene feitje uit velen: Een zekere heer Mol, tot voor kort soc. dem. raadslid te Rotterdam, heeft eens enkele ont hullingen gedaan over de „democratie" in zijn partij. De heer Mol verklaarde o.m.: „Men mag in (Je S.D.A.P. wel denken zoo men wil, maar dit niet uitspreken; als het stemmen is, dan legt het partüprogram dwang op. Toen ik oij het aan-de-orde-komen van het voorstel van het college van B. en W. inzake de uitsluiting van de gehuwde vrouw uit den dienst der ge meente te kennen gaf mij van stemming te wil len onthouden, werd mij gezegd, dat ik in dit geval de consequenties van die houding dan maar moest aanvaarden en uit den raad gaan. Want dit was een principieele kwestie voor de partyToen ik opmerkte, dat ik hetgeen ik in het „Dagblad van Rotterdam" over deze kwestie had geschreven, niet kon inslikken en ik stond voor myn meeningj dat de gehuwde vrouw niet in overheidsdienst moet worden gehouden, werd mü tegemoet gevoerd, dat ik kon schrüven wat ik wilde, maar te stemmen had volgens de op vattingen der partij! De partij had met myn particuliere meening niets te maken! Men kan deze uitschakeling van eigen principe, ook wel cadaver-discipline genoemd, meermalen waarnemen by raadsleden der S.D.A.P. Men moet dikwijls vóór stemmen waar men tegen en tegen stemmen waar men vóór is. Om de pil te vergulden wordt dan wel eens gezegd tegen iemand, die bezwaar heeft: „Stem maar, het wordt toch verworpen!" Het is zelfs voorgekomen, dat een der socialistische wethou ders, tegen eigen opvattingen in omtrent het belang van de gemeente zijn stem uitbracht voor het invoeren van een maatregel, welke de toch al zoo berooide gemeente-kas ettelijke ton nen zou hebben gekost, als het voorstel was aangenomen. Tevens zou het een ongemotiveerde bevoorrechting van een groep hebben tot stand gebracht. Maar de vakvereeniging mocht niet voor het hoofd worden gestooten! Alles terwille van de eenheid en propaganda, ook al lag binnenskamers de boel uiteen. Een meening, welke ingaat tegen die van het bestuur van een of andere vakvereeniging, wordt als niet-socialistisch beschouwd. De raadsleden der S.D.A.P. worden door de vakvereenigingen, vooral die van het overheidspersoneel, be schouwd als hun mandatarissen. Eén der raads leden, bestuurder van een organisatie van over heidspersoneel, voegde eens een der roode wet houders in een fractievergadering toe: „Jy zit daar voor de ambtenaren!" Er wordt gehengeld naar schynsuccessen> het eerst wat men zich afvraagt is: wat zal de vakvereniging er wel van zeggen? Het gemeentebelang komt achter aan! Zóó worden de belangen van de gemeenten en der burgerij opgeofferd een eenzydige belangenpolitiek, die men dan socialistisch noemt! Het naar de oogen zien van bepaalde groepen en groepjes!" Het is fraai! En nog fraaier is het dat een partü, welke zoo tyranniek en demagogisch optreedt, zich nog durft op te werpen als beschermster der demo kratie! Gelukkig, dat er nog andere en betere partijen zyn.... Het Apostolaat der Hereeniging in Neder land heeft zich tot taak gesteld mede te werken met Paus en Bisschoppen, om de éénheid te herstellen onder alle Christenen der geheele wereld, door al de afgescheidenen terug te roepen tot de ééne, heilige, Roomsche, Katholieke Kerk. Tot nu toe hadden de pogingen van dit Apostolaat vooral de andersdenkende Chris tenen van den Oosterschen Ritus op het oog. Veel is reeds bereikt, en op verschillende plaatsen staan de velden blank, wachtend op geestelijke maaiers, om den rijken oogst binnen te halen. Maar ziet, daar bereiken ons ontstellende berichten van hongersnood en hongerdood uit de landen onzer toewyding. Hartverscheurend was het schrijven van Mgr. Szeptycki en zyne medebisschoppen. Onweerstaanbaar klinkt üe noodkreet van kardinaal Innitzer. De bladen berichten ons dat binnen een half jaar 10 millioen Oekrainers van honger zyn gestorven; en ze voegen er bij, dat het einde der rampen nog niet te voorzien is. Kan het milddadige Nederland ongevoelig blyven? Het Apostolaat der Hereeniging meende de aangewezen organisatie te zün, om een oproep te richten tot de Nederlandsche katholieken, om geldelijken steun voor de arme Oekrainers, die van honger sterven. Ons Hoogwaardig Episcopaat heeft in zün jongste vergadering onze meening onderschre ven. en zijn toestemming verleend, om door middel der katholieke bladen onzen oproep tot allen te richten. Opdat al de bü dragen goed terecht komen, zal onze penningmeester de bemiddeling inroe pen van kardinaal Innitzer, van Mgr. Szeptyki en andere katholieke Bisschoppen. Het dagelüksch bestuur van het Apostolaat der Hereeniging, H. VAN KEULEN, C.ss.R., voorzitter. J. SCHOLTENS pr., secretaris. In verband met geruchten omtrent het a.s. aftreden van den plaatsvervangend kringleider van Limburg van de N.S.B., Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg als burgemeester van Amstenrade, deelt de „Limb. Koerier" mede, dat de burgemeester op zün verzoek heden in audiëntie zou worden ontvangen door den Mi nister-President, Dr. H. Colijn. Vóór dit onderhoud heeft plaats gehad zal de burgemeester geen besluit nemen. Abdü St. Benedictusberg Vaals: Hun 25 j. priesterjubileum vieren 22 Augustus P. Beda Arens en P. Wendelinus Henberg O. S. B. Voorts: 12% jaar priester: 10 Dec.: Dom Augustinus Caron geboren te Eindhoven (Stra tum), Monnik te Oosterhout; 22 December: Dom Alberdtus Ruys, geboren te Utrecht, ze- lator novitiorum. Farnborough Engeland- 25 jaar priester: 18 December: Hoogeerw. Pater Epiphanius (Martinus Seelen) geboren te Sevenum, Provinciaal Raadslid, klooster „Maria Hoop", Echt (L.)Weleerw. Pater Dionysius (Theodoor van de Riet), geboren te Sevenum, Kortrijk (België) 40 jaar klooster-jubilea. 8 November: W. E. P. Alexis (F. Schoenmakers), geb. te Beesel, missionaris, Ali-Anife (Roemenië)W. E. P. Flavianus (L. van Heugten), geboren te Neder- weert, directeur der Fraters, Mook (L.). 25 jaar klooster-jubile 11 Mei Z. E. Pater Albertus (G. Pex), geboren te Ohé-en Laak, Magister der Novicen, Maria-Hoop bü Echt (Limburg). 12% jaar priester: 11 Maart: Gér. Gengler S.V-D., geboren te 2e Exloërmond, leeraar, Soesterberg; Hub. Hubers S.V.D., geboren te Roermond, pastoor, Nieuw Guinea, Australië; Herm. Jungblut S-V.D., geboren te Vaals, leeraar, Uden; Frans Kluiters S.V.D., geboren Den Haag, pastoor te Adonare (N.O.I.)Jan Smit S.V.D., geboren te Volendam, pastoor te Timor (N.O.I.) Redemptoristen Bij de jubilea der E.E. P.P. Redemptoristen dienen nog vermeld: 25 jaar priester: 12 April Hubert Raderma- cher, geboren te Vaals, missionaris, Campos (Braz.); 29 September: Gerard Braam, gebo ren te Tiel, Rector, Bello-Horizonte (Braz.); Leonard Dusch geboren te Zutfen, Rector en Directeur van het Retraitenhuis te Zenderen: Everard Pasdeloup, geboren te Den Haag, Rector te Congonnas do Campo (Braz.)Petrus Tissot, geboren te Amsterdam* tüdebjk te Rome. Te Diepenveen. 25 jaar priester: 28 Novem ber: Eerw. Pater Franciscus Rondholz, geboren te Elberfeld, Duitschland, Boekhouder, te kloos ter Sion, Diepenveen (O.) 50 jaar: 15 October P. Innocentius Stumpel, geboren te Boxmeer, te Zenderen. 15 October 40 jaar: 8 September: Z. H. Exc. Mgr. Frans Joosten, geboren te Grubbenvorst (Limb.), Vic. Apost. van Tatoengfoe-N. Shansi (China). 25 jaar: 27 Juni: E. Broeder Jos. Smeets, geboren te Wessem (Limburg), missionaris, Belg. Congo; 8 September: Z. E. P. Adr. v. d. Leemputten, geboren te Beek en Donk (N. Br.)missionaris, Belg. Congo; 25 December: E. Broeder Jac. Baltussen, geboren te Oploo (N.-Br.), missionaris, Belg. Congo. Abdü te Tegelen: 3 October 25 jaar geprofest. Pater Henricus Hesseling geboren te Amster dam, Intentionarius: 12 Mei 25 jaar gekleed Pater Augustinus Faervers geboren te Hins- beck (Rheinl.), Secretarius Abbatis. 40 jaar geprofest. 26 April: E. P. Aloysius Nüssen, geboren te Gemmenich, Subprior, klooster „Sion". 11 November, E. P. Gilbertus van Kessel, geboren te Kerkdriel, klooster „Sion". E. Frater Hugo Dicker, geboren te den Bosch, klooster „Sion". De Partüleiding der R. K. Staatspartü is voornemens in den loop der eerste drie maan den van dit jaar een voorlichtingsactie op bree- de schaal te organiseeren, over de taak der Ka tholieke Partij in dezen tüd en haar plaats te midden der hedendaagsche extremistische stroo- mingen. De afdeelingen zullen in de gelegenheid worden gesteld bijeenkomsten te organiseeren, waarvoor sprekers zullen optreden, die zich in grooten getale daartoe ter beschikking hebben gesteld. De Centrale Propagandadienst der Partij, Mauritskade 25, Den Haag. is met de uit voering van deze campagne belast. Ter perse is een brochure, welke vanwege de R. K. Staatspartij zal worden verspreid onder den titel: „Hou Zee of Hou Vast", handelende over het standpunt van de Katholieke Partij tegenover fascisme en nationaal-socialisme. Deze brochure is bestemd voor massa-versprei ding. De prijs, voor deze brochure van aanzien lijken omvang, is daarom laag gehouden en be draagt 2 cents. Bestellingen kunnen worden ge daan rechtstreeks aan den Centralen Propa gandadienst, Mauritskade 25, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5