Artsen en ziekenfondsen Actie tegen verkeersfonds Men tofotijft om: A ft Indië's kiesstelsel 50-35-20 ERNSTIGE VERGISSING Qjev&ar dreigt U VRIJDAG 5 JANUARI STADSNIEUWS GROOTE STRIJD Uiteenzetting van de geschiedenis der ontstane moeilijkheden Haarlem na Utrecht? HET CONTRACT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF Leden der IJmuider Federatie zijn ontevreden TEGEN DE NOORD-PIER GEVAREN Tengevolge van dichten mist Aanbestedingen RECHTBANK TE HAARLEM De weg AmsterdamSassenheim UIT DEN OMTREK PASTOOR J. G. VERHOEFF 25 jaar priester WATERTOREN ALS GEDENKTEEKEN De watertoren aan de Berg straat te Berlijn-Steglitz zal binnenkort tot gedenkteeken voor de oorlogsslachtoffers worden gerestaureerd. De ge bouwen voor den toren zullen als museum worden ingericht NIEUWE BURGEMEESTERS Van Barsingerhorn en Wormerveer BLOEMEND AAL ,Als de Spoorwegen zich niet kun nen bedruipen, moeten de oneconomische gedeelten worden opgeheven" Demonstratie voor bereid Het hoofdbestuur der Indische Katholieke Partij dringt aan op snelle herziening Om de evenredigheid G. C. Baron van Asbeck Gaat heen ids voorzitter van de Algemeene Rekenkamer wanneer U uit de warme feestzaal in den kouden winternacht komt Liever voorkomenEen paar Wybert-tabletten in de zaal als bescherming tegen infectie. Eenige vóór het naar buiten gaan en het gevaar van een langdurige ver koudheid is be zworen. Zooals wij onlangs gemeld hebben is tusschen bet ziekenfonds „Ziekenzorg" en de huisartsen apothekers hier ter stede een conflict uitge broken, dat betreft de specialistentoelagen en tie stichting van een eigen apotheek. Ziekenzorg *il n.l. zooals door het bestuur in een perscon ferentie was uiteengezet geen verhooging van tien specialistentoelagen en een eigen apotheek stichten. Ook in Utrecht is iets dergelijks het geval, Sveneens met het aldaar gevestigd ziekenfonds ••Ziekenzorg". Omdat dit Utrechtsche conflict ook voor Haar lem geldt laten wij hieronder de stand van za ken in Utrecht volgen; zooals prof. K. de Snoo, Voorzitter van den geneeskundigen Kring te terecht in een gehouden persconferentie heeft biedegedeeld Ik mag dan beginnen met u u er aan te her inneren, aldus ving prof. de Snoo aan, dat Sedert ongeveer 20 jaar de toestanden op eiekenfondsgebied in ons land aan zeer be hoorlijke eischen hebben voldaan, dank zü de actie van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, die er in ge slaagd is, een einde te maken aan de oude tioktersfondsen en de particuliere fondsen die dikwijls tevens werkend als begralenisver- ^eniging zuivere commercieele instellingen "ivaren, met winst als hoofddoel. Door de bemoeiingen der Maatschappij t. B. ti. G. zijn er fondsen gesticht, z.g.n. Maat schappij Fondsen, waarin het bestuur gevormd ■Wordt voor 1/3 door de verzekerden, 1/3 door tie artsen, en 1/3 door de apothekers, waarin Seen winsten worden gemaakt, waaraan alle gevestigde of zich nog vestigende artsen kun nen deelnemen, vrije artsenkeuze bestaat, zon- tier actie van boden ter bevoordeeling van be taalde artsen. Bovendien werd voor de verzekerden een Weistandsgrens bepaald, met de bedoeling de contributie van de min gegoeden zoo laag mogelijk te kunnen houden. Op deze wijze kregen dus de min gegoe den de beschikking over een groot aantal huisartsen en specialisten en konden zij zonder eenigen dwang een dokter kiezen, dien zü het liefst wenschten. Poliklinieken Werden voor hen geopend, waar zij de ge- Wenschte specialistische hulp konden ver krijgen, en, wanneer noodig, werden zij ook thuis zonder eenige extra betaling, specia listisch behandeld. Naast deze Maatschappij-fondsen konden de °Ude fondsen zich niet handhaven, maar wa- ren genoodzaakt zich naar de Maatschappij- fondsen te richten, vooral ook doordat een be sluit werd genomen dat de leden van de Mij. t. b- d. G. zich niet aan fondsen mochten ver binden, die niet aan bepaalde eischen in het bijzonder vrije artsenkeuze voldeden, langzaam heeft zich toen de situatie ontwik keld dat de Maatschappij met dergelijke fond sen contracten afsluit, die plaatselijk kunnen Verschillen, doch aan minimum eischen moe- voldoen. Eenige jaren geleden is men begonnen aan öit systeem te tornen. De Coöperatie „De Volharding" heeft in den Haag een eigen fonds gesticht met eigen artsen, waarbij dus tie vrije artsenkeuze en de weistandsgrens niet BUeen zijn verlaten, maar de aan dat fonds Verbonden artsen ambtenaren zijn geworden, Sender eenige medezeggenschap; die artsen ®Ün, zooals de ervaring heeft geleerd, meer of •hinder bloot gesteld aan de willekeur van het bestuur en missen derhalve de zelfstandigheid, "lie voor een behoorlijke uitoefening van hun beroep noodzakelijk is. In de laatste jaren hebben nu verschillende Politieke vereenigingen zich op het voetspoor tier „Volharding", op het terrein van het siekenfondswezen begeven. Die vereenigingen, katholieke, christelijke en moderne arbeiders verenigingen vroegen voor hun leden meer seggenschap in de fondsen. Dat leidde tot veelvuldige besprekingen met de Mij. t. b. d. waarin ten slotte ook de minister van Arbeid, tegenwoordig van Sociale Zaken, werd gemoeid. Niettegenstaande ten slotte de Maat- schappij zich bereid verklaarde de bezetting tier besturen in dien zin te wijzigen dat in- Plaats van 1/3 der zetels, de verzekerden de helft der zetels zouden bezetten, werd geen over- eehstemming bereikt, ten deele omdat de alge- hieene raad, samengesteld uit de drie ge doemde arbeidersverenigingen ontbonden werd. moderne Vereeniging, de Federatie, die de jheening is toegedaan, dat de arbeiders thuis- behooren in zelfbeheerende fondsen, is echter haar eigen weg gegaan en heeft in verschillen- tie deelen des lands getracht fondsen te stich ten, naar het voorbeeld van de „Volharding" tius, zonder vrije artsenkeuze, en buiten eenige ■hedezeggenschap der artsen. Reeds in enkele Plaatsen, Assen, Vlaardingen en Oosterbeek is het de Federatie met gebruikmaking van den flhancieelen nood die tegenwoordig ook onder vele artsen heerscht, gelukt zulke fondsen op richten. En nu is Haarlem aan de beurt en °°k Utrecht. Het is te begrijpen, dat de artsen zich met hand en tand tegen een dergelijke wijziging in het fondswezen verzetten, en het is dat verzet, Plet alleen in hun eigen belang, maar in het belang van hun werk en van hun patiënten, tiat hen er toe gebracht heeft, alles in het V'erk te stellen om te voorkomen, dat dat Esteem ook hier vasten voet zou krijgen. In Utrecht bestonden zes 'fondsen die alle •hst de Maatschappij hetzelfde contract had tien. Dit was voor vijf jaar gesloten en liep I Januari 1934 af met jaar opzeggings termijn. Van den kant der artsen bestond er aanlei ding eenige wijzigingen in de contractueele bepalingen te verlangen, waarom het contract •het alle fondsen werd opgezegd, met de toe- Voeging, dat zij bereid waren een nieuw con tract te sluiten. Ook de fondsbesturen gaven te kennen gaarne bereid te zijn op nader te bepalen voorwaarden een nieuw contract aan te gaan. Het duurde echter tot de zomer voor bij was, tot October, voordat er aanstalten tot enderhandelingen getroffen werden, en toen bleek, dat er tusschen de partijen verschil van meening bestond over de wijze waarop de Onderhandelingen zouden worden gevoerd. Dit betrof met name „Ziekenzorg", erwijl .het tus- ^hen de vertegenwoordigers der huisartsen- eommissie en specialistencommissie der Mij. t. b d. G„ die de onderhandelingen van den kant tier artsen leidden, en de andere fondsen, tot een voorloopige afspraak kwam. Het lag in de bedoeling, na ook met „Z. Z." Voorbereidende besprekingen te hebben gevoerd Intusschen werd het kort dag, en bleef er nauwelijks meer tijd voor rustige onderhande lingen over, waarom de vertegenwoordigers der artsen voorstelden het loopende contract tot 1 April 1934 te verlengen; alle fondsen waren daartoe bereid, behalve Ziekenzorg, dat intus schen reeds maatregelen had voorbereid om eventueel 1 Januari met eigen artsen en eigen apotheek te kunnen werken. Feitelijke onderhandelingen tusschen Zieken zorg en de artsen hebben er dan ook niet plaats gehad, de vertegenwoordiger van Zieken zorg heeft wel in de vergadering van het hoofdbestuu- der Mij. t. b. d. G. toen hij daar tevens andere zaken te bespreken had, over Utrecht gesproken, doch tevens geweigerd een tijdelijke verlenging van het loopende con tract. Ook pogingen van andere zijde om tot besprekingen te komen, hebben gefaald, ook van onzen waarnemenden burgemeester, die deze aangelegenheid belangrijk genoeg geacht heeft om te trachten een breuk tusschen Ziekenzorg en de Mij. t. b. d. G. te voorkomen. Het is natuurlijk niet noodig u uitvoerig te vertellen wat er in de laatste dagen voor de breuk is geschied ik heb den stelligen indruk gekregen, en persoonlijk sta ik geheel buiten de questie, dat Ziekenzorg het gewoon vertikt heeft, zooals de voorzitter der MD. het tegen over mfj uitdrukte, om te onderhandelen, en wel omdat Ziekenzorg wenschte te worden een z.g.n. zelfbeheerend fonds. Het gaat bij Z. Z. dan ook niet om de belangen der verzekerden, om de zieken verzorging, maar om geheel andere motie ven. Daarvoor worden op het oogenblik door enkele leiders van arbeidersorgani saties de belangen opgeofferd van hun ver zekerden, in geval van ziekte. Daarvoor wordt een groot aantal artsen een deel van hun practijk en van hun inkomsten ont nomen, daarvoor doen de arbeidersorgani saties een beroep op de zwakken onder de artsen de financieel zwakken en de zwakken van karakter volkomen in strijd met de door hen zelf beleden begrip pen van solidariteit. De leden der afdeeling Utrecht der Mij. t. b. d. G. zijn overeen gekomen, geen leden van Ziekenzorg te behandelen dan in spoedge vallen en met de aan Ziekenzorg verbonden geneesheeren geen ander collegiaal contact te hebben, dan in het belang der zieken strikt noodzakelijk is. Zij zijn tot dien maatregel niet dan na rijp beraad overgegaan, zü voelen slechts medelüden voor de collega's die zij verstooten, maar nu de vloed komt opzetten, kleine steden als Assen, Vlaardingen, Oosterbeek, zü'n vooraf gegaan en Haarlem zal weldra volgen willen zü er alles op zetten dien vloed hier in de eerste groote stad die de Federatie attaqueert te keeren, in het belang van een vrüen artsen stand, en in het belang van de volksgezond heid in den meest uitgebreiden zin. Na deze uiteenzetting vond een levendige ge- dachtenwisseling plaats tusschen de aanwezige doctoren en de persvertegenwoordigers. Hierbü werd van de züde der Maatschappü er nog met nadruk op gewezen, dat door de artsen geen contributie-verhooging is vevlangd. Wat verder de voorbesprekingen, welke met de verschillende fondsen afzonderlük zijn ge voerd aangaat, de betrokken fondsen vonden dit de meest prettige manier van handelen. Om op Haarlem terug te keeren, hier is de stand van zaken zóó, dat op het oogenblik zoo goed als zeker is, dat het ziekenfonds „Zieken zorg" een eigen apotheek gaat oprichten en eigen artsen aanstellen. De breuk met de artsen en apotheken hier ter stede wordt dus volkomen. Zooals bekend werden onderhandelingen ge voerd tusschen de Reedersvereeniging te IJmui- den en de besturen van de organisaties, werk zaam in het Visscherijbedrijf om een nieuw af te sluiten contract. Gisteren zün te IJmuiden vergaderingen ge houden door de betrokken organisaties, waarbij mededeelingen werden gedaan over den stand van zaken. Naar wij vernemen is in de vergadering van de IJmuider Federatie (afdeeling van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders) medege deeld, dat de reeders zich tenslotte bereid ver klaard hebben de voorgesteld loonsverlaging van 10°/o terug te brengen op 7°/». Voorts was be reikt, dat waar noodig, de tremmer gehandhaafd zal blüven, terwül alleen op de eigenhjke kust- booten een lichtmatroos mag varen. Het bestuur meent dat op deze basis over eenstemming zou kunnen worden verkregen. Het meerendeel der leden scheen er echter an ders over te denken, want toen een motie voor gelezen werd, verliet driekwart van de aanwe zigen de vergadering. rijbaan in bovengenoemden weg, met bijkomen de werken, in de gemeenten Sübekarspel, Span broek en Wognum. Laagste inschrijfster: N.V. Nederlandsche Ba- zalt-Maatschappü te Zaandam voor ƒ101.600. la een gezamenlüke büeenkomst een definitieve De stoomtrawler „Protinus" IJm. 85 is bü het binnenkomen der haven te IJmuiden tengevol ge van den dichten mist tegen de Noordpier gevaren, waardoor het schip ernstige schade kreeg aan den voorsteven. Nadat het schip was gelost is het naar Am sterdam gesleept, waar het in het dok is opge nomen. De stoomtrawler „Oentoeng" IJm. 131 is bü den mist uit zee de IJmuider haven ingevaren, doch liep nabü den Noorderstrekdam aan den grond. Sleepboothulp moest worden ingeroepen. Deze heeft het schip weer vlot gekregen. legeüne te treffen. Ged. Staten van Noordholland hebben aan besteed het onderhoud gedurende het jaar 1934 van de werken van het AmstelDrechtkanasl van den Omval bü Amsterdam af tot ongeveer 160 Meter bezuiden de nieuwe Amstelsluis in de gemeente Uithoorn. Laagste inschrüver; Cornells Johannes Kie- beTt, te Sassenheim, voor 17.971. Voorts het aanleggen van de aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg tusschen den Hoogewüzend en den Nieuwen Weg, bene yens het aanleggen van de fundeering voor de 1 G. W. L„ zonder beroep, wonende te Wor- merveer, thans gedetineerd. 2 G. G. de L.„ winkelier, wonende te Wor- merveer. Brandstichting. Sub. 1 twee jaar gevangenis straf met aftrek vatn preventieve hechtenis, o.v. Sub. 2 zes maanden gevangenisstraf o.v. 3 W. B, stalhouder, wonende te Wormer- veer. Uitlokken van brandstichting, één jaar gevangenisstraf o.v. 4 J. F. B., koopman, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. A. P., zeeman, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. Diefstal door middel van verbreking. Sub. 1 vrügesproken. Sub. 2 een maand gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis o.v. 5 L. C. H., fabrieksarbeider, wonende te Zaandam, thans gedetineerd. Diefstal, één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis o.v. Vrijdag 9 Februari zal vanwege den Rijks waterstaat in de directie Noord-Holland te Haarlem worden aanbesteed: het maken van viaducten in den Rüksweg no. 4, gedeelte Am sterdamSassenheim, over den Vijfhuizer-, den Bennebroeker- en den Venneperdwarsweg, met bükomende werken. De raming bedraagt 113.000. Zondag 7 Januari hoopt de Zeereerw. Heer J. G. Verhoeff, Pastoor te Breezand (N.-H.), zyn zilveren priesterfeest te vieren. Zün Zeer eerw. werd geboren 28 Juni 1883 te Zoe- termeer en Priester gewüd 19 December 1908. Achtereenvol gens was de jubilaris Kapelaan te IJmui den, Kwadendamme, Amsterdam en Gouda. In September 1928 werd de jubilaris be last met het oprichten eener nieuwe paro chie te Breezand (N.- H.) en het jaar daarop tot pastoor der nieuwe parochie benoemd. Reeds met Kerstmis stond er een stal met groen en vlag en werd in het langbegeerde noodkerkje voor het eerst de H. Mis opgedragen. Spoedig daarop werden de belangen der kin deren ter harte genomen en werd begonnen met het bouwen eener nieuwe school, die 1 Januari 1930 geopend werd. Altijd vol ijver, ging Pastoor Verhoeff weldra over tot den bouw van een nieuwe kerk. Reeds in September 1931 kon het nieuwe Godshuis in gebruik genomen worden. Terecht mag deze kerk door haar sierlüken bouw, door haar eenvoud en gezien de lage kosten een ju weeltje genoemd worden. Het voortreffelijke mannen- en jongenskoor dezer kerk is in den omtrek wüd en züd bekend. Maar niet alleen toonde deze a.s. jubilaris zich een üveraar voor het heil der zielen, ook de stoffelüke nood voor zün zwaargetroffen parochie ging hem zeer ter harte. Door zijn bemiddeling bü de Regeering en in samenwer king met de Burgerlijke Overheid deed de ju bilaris alles om den stoffelijken ondergang van zü'n parochianen en medeburgers zooveel moge lijk te keeren. Wij wenschen den jubilaris nog vele jaren toe, te midden van hen, die hij door zijn goed heid en medevoelen zoo innig aan zich ver bonden heeft. Met 15 Januari is benoemd tot burgemeester van Barsingerhorn G. G. Loggers en tot id. van Wormerveer D. G. Draayer. Met 1 Februari benoemd tot burgemeester van Numansdorp J. G. de Zeeuw. De nieuwbenoemde burgemeester van Bar singerhorn, de heer G. G. Loggers, is 16 Nov. 1900 te Zwolle geboren. Hü was vroeger secre taris van Beusichem en is thans secretaris en ontvanger van Barsingerhorn. De nieuwbenoemde burgemeester van Wor merveer, de heer D. G. Draayer, is 4 April 1874 te Dieren geboren. Hü woont te 's Gravenbage. is doctorandus in de rechten en was vroeger kolonel bij de infanterie van het N.-I. leger De nieuwbenoemde burgemeester van Nu mansdorp, de heer J. G. de Zeeuw, is 36 jaar. Hü is eerste commies ter secretarie van de gemeente Ridderkerk en behoort tot de anti- revolutionnaire richting. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bü: wed. v. d. Meü, Schermerstraat 15 rood, Haarlem, een spaniel; H. v. Klink, Hendrik Roozenlaan 10. Overveen, een zak mesje; Jeugdhuis, Donkere laan, Bloemendaal, een rüwielbelastingmerk; Lindeman, Bleekers- pad 9, Bloemendaal, een hockey stick; E, Her derman, Grenslaan 28, Aerdenhout, een ket- tink-je; v. d. Pavert, Bleekerspad 5, Bloemen daal, een vulpen; W. Kraetser, Zandvoorter- pad 4, Overveen, een moersleutel; B. Willem- sen, van Twistplein 6, Overveen, een zilveren potlood; J. van Duüne, een vulpenhouder; K. de Wit, Rustenburgherweg 3, Bloemendaal, een zilveren horloge; Abis, de Genestetweg 9, Bloe mendaal, een rozenkrans; de Marez Oijens, Mr. Enschedeweg 18, Aerdenhout, een dames zakdoekje; M. J. Glas, Rustenburgerlaan 79, Haarlem, een partij cementzakken; Postkan toor Bloemendaal, een bril in étui; aan den politiepost te Aerdenhout; een grüs wollen kinderhandschoentje; een portemonnaie; een duimstok; een ring met sleutels; een nikkelen broche; aan het bureau van politie te Overveen een gummi züklep van motorrijwiel, een beurs je; een vulpenhouder, een R.K. boekje, get. „Mijn Missaal". In een onder voorzitterschap van den heer F. J. Peters heden in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te Den Haag gehouden vergadering van het district Zuid-Holland Noord van den Bond van Bedrüfsautohouders zün de moei- lükheden besproken, waarvoor het automobi lisme wordt geplaatst, o.a. door het Verkeers fonds. Ir. G. E. van Lier, technisch adviseur van den B. B. N., leidde het onderwerp in met een korte verwüzing naar den nieuwjaars- wensch van den heer Reitsma, hoofdredacteur van „Spoor- en Tramwegen", die daarin de in diening van het Verkeersfonds beschouwt als een eersten stap naar volledige coördinatie van het vervoerwezen, waarvan hü verwacht, dat zü een einde zal maken aan de millioenen- verkwisting van het autotransport! Dit al dus spr. wordt gewenscht door den propa gandist van de Spoorwegen, die jarenlang mil- lioenen hebben verkwist en daarmede nog steeds voortgaan, terwül integendeel het auto transport het meest economische mag worden genoemd. Spr. gaf voorts een indruk van de millioenen- lasten, die op het automobielverkeer worden gelegd en die door het ontwerp inzake instel ling van een verkeersfonds nog aanmerkelük zouden worden verhoogd. Wü willen aldus spr. gaarne, dat het spoorwegwezen wordt ontheven van zün knel lende banden. Indien het dan kan toonen, dat het zichzelf kan bedruipen, dan behoort het dat te doen; kan het dit niet, dan moeten die gedeelten, welke overbodig en oneconomisch zün gebleken worden opgeheven. Er is evenwel een ander wetsontwerp aan hangig gemaakt, waarbij de spoorwegen in de gelegenheid worden gesteld om vrachttarieven te onderbieden met de bedoeling, de vracht autohouders dood te drukken, wier lasten door de verhooging van de wegenbelasting (in de toekomst „motorrijtuigenbelasting") en de benzinebelasting reeds zeer zwaar zün gewor den. De heer A van Solingen, lid van het hoofd bestuur van den B. B. N., critiseerde scherp het doel van net wetsontwerp inzake instelling var. een verkeersfonds, dat strekt tot ontneming aan het autoverkeer van millioenen om daar mee het tekort van de spoorwegen te dekken. Spr. beschouwde dit ontwerp als een ernstige vergissing. Vermoedelyk eind Januari zal in den Die rentuin te 's Gravenhage een groote verga dering, uitgaande van de drie groote verkeers- bonden, worden gehouden ter bespreking van het Verkeersfonds, dat vele millioenen, opge bracht door de autohouders, in plaats van ten behoeve van de wegenverbetering waarvoor de wegenoelasting was ingesteld wil over hevelen naar de spoorwegen en bovendien de wegenverbetering wil vertragen. Zoolang de wegenbelasting nog uitsluitend voor den aanleg en de verbetering van wegen werd gebruikt, overeenkomstig de belofte, door de Regeering gedaan, hebben wü haar aan vaard, doch wanneer de Regeering haar woord breekt en de opbrengst van deze bestemmings belasting gaat gebruiken voor andere doelein den, zooals dekking van de spoorwegtekorten en daarbü de lasten van het automobilisme met 9 millioen gaat verhoogen, met het gevolg, dat 30.000 arbeiders gevaar loopen te worden toegevoegd aan het werkloozenleger, dan moe ten wü daartegen scherp protesteeren. De spoorwegen behoeven volstrekt niet te worden afgeschaft; indien bü inkrimping daarvan een aantal arbeiders overtollig worden, dan vinden deze menschen nog wel hulp, hetgeen echter niet zou geschieden ten aanzien van de in het particuliere autobedrüf werkzaam geweest zün- de slachtoffers van het verkeersfonds. Den dag na de vergadering in den Dieren tuin te Den Haag zal de B. B. N., hetzü te 's Gravenhage dan wel te Utrecht, een groote demonstratieve büeenkomst organiseeren, waar bij de bedrüfsautohouders met hun wagens ver zocht zullen worden, aan die demonstratie deel te nemen. Bü de discussie gaf de heer Van Rijswijk een beschouwing van de historie der spoor wegen, waarvan de insiders reeds 25 jaren ge leden hebben zien aankomen, dat daarvan slechts het geraamte zou overblüven en dat de belastingbetalers op den duur de schulden zouden motten betalen. De heer Van Solingen zeide dat de strüd van den B. B. N. in de eerste plaats gaat tegen het Verkeersfonds, zooais dat in het wetsont werp wordt voorgesteld. Indien het tot de in stelling van de commissie van advies, hierbo ven genoemd mocht komen, dan dient daarin in eik geval het automobielverkeer te worden vertegenwoordigd. Nog zeide de heer Van Lier, dat het autover keer reeds 42 millioen per jaar aan belastin gen betaait, waarvan slechts 7 millioen aan de bedrüfsautohouders ten goede komt. Die belasting Is niet meer voor verhooging vatbaar Een beroep werd tenslotte gedaan op aller medewerking om den strijd tegen het aanhan gige wetsontwerp tot een goed einde te bren gen. Het hoofdbestuur der Indische Katholieke Partü heeft een request ingediend bü Züne Ex cellentie den Gouverneur-Generaal, waarin het de bezwaren uiteenzet van het thans vigeerende kiesstelsel voor de groep Nederlandsche-onder- danen-Nederlanders in Indië. Als gevolg van het feit, dat de regeling van het kiesstelsel is geschied volgens het meerder heidsbeginsel, zoodat de bovengenoemde groep alle nadeelen van een minderheid moet ver duren. Dat beteekent, dat zij ofwel hoogst on voldoende vertegenwoordigd wordt ofwel tot accoorden moet overgaan, die een bron van po litiek bederf worden en schade doen aan et algemeen belang in deze gewesten. Ter betere en rechtvaardiger vertegenwoor diging van het Europeesche volksdeel in open bare colleges en ter verbetering van de politieke moraliteit verzoekt daarom het hoofdbestuur der I. K. P. den Gouverneur-Generaal: Te gelasten dat de Kiesordonnantie-Ge- meenteraden in dier voege worde herzien dat met betrekking tot de daarin geregelde verkiezing van de groep Nederlandsche- onderdanen-Nederlanders het evenredig heidsstelsel worde ingevoerd. Het request dringt voorts aan op een snelle doorvoering der gewenschte hervorming, omdat op invoering van het evenredigheidsstelsel reeds jaren lang is aangedrongen door de Eu ropeanen in den Volksraad; de inheemsche groepen zich niet tegen in voering zullen verzetten omdat zü voldoende oog hebben voor den wantoestand; in Nederland reeds lang het meerderheids stelsel is vervangen door een van evenredigheid; de technische voorbereiding van de noodza- kelüke wüziging van de Kiesordonnantie-Ge- meenteraden, naar vernomen is, hoogstens een maand tüds zal vorderen; juist thans alle aanleiding tot politiek be derf moet worden tegengegaan. Het bestuur vraagt dus: te gelasten, dat de ontwerp-ordonnantie tot wüziging van de Kiesordonnantie-Ge- meenteraden in bovenvermelden zin gedu rende de aanstaande voorjaarszitting bij den Volksraad worde ingediend, opdat zü nog voor het tüdstip der periodieke verkiezingen in 1934 in werking zal kunnen treden. Zooals bekend is, is de wet op de Algemeene Rekenkamer kortgeleden gewüzigd in dien zin, dat het College van de Algemeene Rekenkamer, voortaan uit drie leden zal bestaan en dat de leden bü het bereiken van den 70-jarigen leef- tüd worden ontslagen. Deze wetswüziging is dezer dagen in werking getreden en als gevolg daarvan zal de voorzit ter van de Algemeene Rekenkamer, G. C. ba ron van Asbeck het College, waarvan hü sinds 6 October 1928 voorzitter was, moeten verlaten. Baron van Asbeck is immers 77 jaar. Het scheiden van de Algemeene Rekenkamer is voor hem wel büzonder zwaar, aangezien hü bü de Rekenkamer 58 jaren dienst heeft. Als tweede klerk begon hü daar zün ambte- iüke loopbaan, doorliep alle rangen, werd se cretaris, daarna lid en tenslotte voorzitter van dit hooge college. Ofschoon hem nog niet of ficieel ontslag is verleend, wenschte hü reeds van de leden en ambtenaren afscheid te nemen. Van een officieele vergadering, waarin zulks zou geschieden wilde hü echter niet weten, doch hedenmorgen is hü persoonlük van alle ambte naren en leden der Rekenkamer individueel gaan afscheid nemen. Baron van Asbeck is nog volkomen gezond naar lichaam en geest; slechts het loopen valt hem in den laatsten tüd moeilük, zoodat dit af scheid in dubbelen zin voor hem een zware gang is geweest. Spoorwegen en autocars. Met belangstelling volgde ik geregeld de ver schillende artikelen over de voorstellen tot wij ziging der wet op de openbare vervoermiddelen en over het voorstel tot instelling van het z.g. Verkeersfonds. Het is niet namens het Bestuur van den Nederlandschen Bond van Touringcar- ondernemers, dat ik daarover wil schrijven, doch ik doe zulks op aandringen van de Katholieke leden van onzen bond. Men vroeg mü: Welke houding zal de R. K. Staatspartü ten opzichte van de voorstellen tot vorming van dit Verkeersfonds aannemen? Is de Katholieke pers ook niet te eenzijdig, wanneer het Spoorwegbelangen betreft? Waarom publi ceert men in verschillende bladen extra berich ten der Spoorwegen over goedkoope treinen bij diverse gelegenheden? Hebben de Spoorwegen een streep voor? Andere vervoerondernemlngen toch zijn genoodzaakt, die bekendmakingen per adver tentie te doen! Beziet men de advertentiekolommen der bladen, dan vindt men aanbiedingen van nieuwe wagens, annonces van touringcarondernemingen. van transportondernemers, van benzine- en oliemaat- ecnappüen enz. Van de Spoorwegen echter niets; hunne bekendmakingen worden gratis In de re- üaetiekolommen geplaatst. Ik wil gaarne aan het tot mü gerichte verzoek voldoen en onze zienswijze betreffende de instel ling van het Verkeersfonds aan de Katholieken in Nederland bekend maken. Op de eerste plaats erkennen wij, dat het be staan der Spoorwegen een nationaal belang is. Zij, die meenen het zonder Spoorwegen te kunnen stellen, zien de zaken niet goed in. De Spoorwe gen moeten in stand blijven om in de verkeers- behoeften mede te voorzien, desnoods door het brengen van geldelijke offers door de gemeen schap Zij moeten echter niet trachten behoeften te scheppen, waar deze niet bestaan. Blijkt een bepaald traject overbodig te zün, dan moet dit Verlaagde prijzen traject verdwijnen, doch niet doorgezet worden, a tort et a travers, desnoods met extra verlaagde tarieven. Onnoodig lijken nhjns inziens de groote kosten aan reclame, met alle mogelijk drukwer ken, affiches, reclameborden, films en dergelijke. Hiermede levert men zelfs het bewüs, dat bü het publiek minder behoefte bestaat, de Spoorwegen in zijn geheel en in de huldigen vorm te laten voortbestaan. Waarom is het noodig een staf van Ambtenaren aan te stellen, die als reizigers op pad gaan, om gezelschappen die vervoerd moe ten worden te bewegen op gezelschapskaart of per extra trein te reizen, wanneer blükt dat het pu bliek daarvan niet gediend is. Wat heeft het voor zin goederen per A.T.O. b.c. vanuit Culemborg gratis naar station Utrecht te vervoeren, terwül diverse Beurtvaartdiensten er geregelde verbindingen onderhouden. Wat wil men. eigenlük met het verzoek der Spoorwegen, om vrü- heid van tariefvaststelling? Wordt het niet tüd eindelük eens het groote publiek te doen inzien, dat men met behulp van onze belastingen een bedrijf kunstmatig op de been wil houden? Dit zou nog gaan, als een en ander van tüdelüken aard was! Geen aanmerkingen zouden er zelfs ge maakt worden, indien de tekorten alleen beston den, ten gevolge van de fout van verkeerde af- schrüving van materiaal, hetwelk jaarlüks nog eenige millioenen kost. Ik vraag mü echter af: zou de regeering particuliere instellingen subsidie blüven verleenen, indien men wist, dat daaraan in hun huldigen vorm, geen behoefte meer be stond? Zou onze Volksvertegenwoordiging ists der- gclüks goedkeuren? Is het niet een grove onbillijkheid, op eene dergelüke manier de gemeenschap te belasten? Is het niet hoogst onrechtvaardig van regeerlngs- wege, dat men zelfs niet alleen de gemeenschap belast, doch nog speciaal een bepaalde groep van Nederlanders, welke met hunne bedrüven in een behoefte voorzien, welke de Spoorwegen hebben bewezen, niet te kunnen ondervangen. Ik geloof dat weinigen zouden protesteeren, In dien de wegenbelasting naar billijkheid verhoogd werd, om het wegenplan sneller ten uitvoer te brengen, ook al teneinde de werkloosheid te be strijden. Doch ten behoeve der Spoorwegen zware lasten op te leggen aan hen, die het minst be lang bü dit ouderwets beheerde bedrijf hebben, is onrechtvaardig. Hier is müns inziens voor de R.K. Staatspartij een taak weggelegd. Waai zoo vele Katholieken roepen om fascisme, vooral in onze kringen, kan men ook in die aangelegenheid weer eens toonen, dat een goede volksvertegen woordiging niet, ten gevolge van een tüdelük op bruisend gevoel van ontevredenheid, mag ophou den te bestaan. Indien dit verkeersfonds tot stand zou komen, zal zulks onbetwüfeld de gelederen der fascisten weder versterken. Om nu even te spreken over het personenver voer. ik geeft toe dat de instelling van z.g. wilde diensten niet kan worden toegestaan. Hierbü wil ik wel opmerken, dat ook onze Bond het tot stand brengen van dergelijke diensten door Autobus- en Touringcarondernemers veroordeelt en in de toe komst zelf zal bestrüden. Hier is een leemte in de Wet, waarin moet wor den voorzien. Laat men echter niet vergeten, dat de bonafide ondernemers zich hiermede niet inlaten Waar de Minister in zün Memorie van' Toelich ting bij de voorstellen tot wüziging van de Wet op de openbare vervoermiddelen naar voren brengt de diensten, welke met autobussen worden onder houden tusschen Amsterdam en Rotterdam, is het misschien wel raadzaam het publiek in te lich ten, welke omstandigheden tot instelling van deze diensten aanleiding gaven. Laat ik mij niet mengen in de kwestie, of het wel raadzaam is geweest, concessie-aanvragen door Autobusondernemers voor het tot stand brengen van een dergelüken dienst, te weigeren, wegens het verzet der Spoorwegen, doch laat ik hier even nadrukkelük bestrüden de meening dat de instelling van deze onrechtmatige diensten zouden zün uitgegaan van de Touringcarbedrijven. Wie heeft hier den grooten stoot gegeven? Aan wie is het ontstaan te danken? Enkel en alleen aan de gemeente Rotterdam! De gemeente Rotterdam, welke op een gegeven moment alle concessies aan Autobusondernemin gen voor het stadsverkeer introk en een eigen busbedrüf stichtte. Ik vraag mij af: Waar moes ten deze bedrijven blüven? Waar het groote wa genpark? Waar al het personeel? Waar al het kapitaal hierin gestoken? Hadden deze onderne mers geèn bestaansrechten? Welnu, teneinde hun materiaal productief te maken en als middel van verzet, gingen zü over tot het tot stand brengen van geregelde verbin dingen. Toen men de ondervinding opdeed, dat zulks zeer loonend was, volgden meerderen hun voorbeeld. Was het toen niet zaaks geweest, direct in te grüpen om erger te voorkomen? Moet nu door eene regeling, welke ten gevolge daarvan noodig is, ook het bonafide bedrüf beknot worden of zit ten hier ook weer de Spoorwegen achter, welke zoo gaarne naar elk middel grijpen, om de schuld van tekorten op anderen te schuiven? Neen, het zal gaan met de Spoorwegen, zooals het met de trekschuit, de diligence enz. is gegaan. Vooruitgang houdt men niet tegen, net zoomin als men het vroeger maakt, door de klok terug te zetten. Om een Juisten kük op dergelijke gewichtige zaken te krijgen, dient men van verschillende zjj- den de meeningen te kennen. Ik deel U nog mede, dat ik de volle verant woording draag voor hetgeen ik hier heb neer geschreven. Inmiddels dank ik U voor de .verleende plaats ruimte. Hoogachtend, N. J. M. BRUGMAN, Voorzitter van den Nederl. Bond van Touringcarondernemers, Inzender vergist zich; ook de Spoorwegen zün genoodzaakt hun mededeelingen per adver tentie bekend te maken; in de kolommen van ons blad heeft inzender herhaaldelük dergelüke an nonces kunnen opmerken. Alleen laten de re dacties een advertentie in het belang van het publiek soms vergezeld gaan van een nieuws bericht. Redactie. Over een Oranje-actie! Er bestaat een Oranjefederatie boven het IJ. Het doel der Federatie is te bevorderen de ge trouwheid aan de Regeering in het algemeen en de liefde tot het Koninklijk Huis in het bijzonder. De Federatie meent voor deze oogmerken be langstelling, sympathie en steun te mogen vragen aan alle ware vaderlanders, die met haar van meening zün, dat de welvaart, ontwikkeling en het geluk voor ons volk slechts gediend wordt door orde en een krachtig bestuur Met haar van mee ning zün ook, dat door een geschiedenis van drie en halve eeuw het Huis van Oranje Nassau on- afscheidelük verbonden is aan ons volk, voor het heden en voor de toekomst. Met haar van mee ning zün, dat Nederland in zijn Koningin bezit een Vorstin, edel van karakter, groot van staats- mankunde en beminnelijk als persoon, in elk opzicht een ware en groote nazate van den groo ten Zwüger. Aan het inzicht in de beteekenis van het Oranjehuis voor ons volk en land ontbreekt bü velen nog al wat. Daarvandaan die lauwheid en onverschilligheid, waar het betreft de dingen, welke met ons vorstenhuis en geschiedenis ver band houden. De Oranjefederatie bedoelt daarin verandering ten goede te brengen, door het oprichten van plaatselijke afdeelingen vooral, die de viering der nationale hoogtijden organiseeren en vergaderingen beleggen, waarop inzicht wordt gegeven en en thousiasme gewekt. De Federatie houdt houdt 13 Januari a.s. ln Hotel Keizerskroon te Hoorn nam. 3 uur een vergadering Daartoe worden uitgenooodigd afge vaardigden van alle Oranjevereeniglngen uit Noord-Holland boven het IJ, ook alle personen, die bereid zijn in een plaats waar nog geen Oranjevereeniging bestaat het initiatief tot op richting te nemen, en voorts allen die ln onze actie belang stellen. Namens de Oranjefederatie boven het IJ, Mr. F. L. J. E. RAMBONNET, Voorzitter* M. J. LEENDERTSE, Secretaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9