Post jager uit Indië vertrokken Het schandaal van Bayonne Het nieuws van heden Defect aan benzineleiding noopte eerst tot terugkeer LIEFDADIGHEIDS-PREDICATIE ZeerEerw. Heer J. Th. v. Bemmelen 1 - - *ÈÊt NA KORT OPONTHOUD OPNIEUW GESTART Regeering treft geen schuld DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 6 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ondanks het nachtelijk uur waren honderden bij het vertrek op Tjililitan aanwezig Ooggetuige verslag van vertrek De Postjager is na het vertrek uit Tjililitan wegens een defect aan de benzineleiding op het vliegveld teruggekeerd. BATAVIA, 6 Jan. (Aneta). De Postjager is om 6 uur v.m. (Java tijd) wederom vertrokken. dat hij in een bevoorrechte positie verkeert, daar hij de eerste inwoner van Ned. Indië is, die Iwan oen Turk (nietwaar Oude Turk, je luistert toch? voegt hij hieraan toe) en Soer bij aankomst van de Pelikaan op Tjililltan heeft geluk gewenscht ep hen nu ook monde ling met de aankomst in Nederland kan ge- lukwenschen. Verlangen naar huis DE VLUCHT VAN DEN POSTJAGER nMl Marconist van Straaten van den „Postjager" te Grottaglie bezig met het inladen van de mailzakken met de 8000 briefkaarten met sympathiebetuigingen Het ligt in het voornemen direct naar Alorstar door te vliegen. Voor dit doel is 360 liter benzine bijge laden. Voor vertrek gereed De duistere praktijken van den brutalen gentleman-oplichter Stavisky Tissier legt bekentenis af Vlak voor het vertrek Chautemps confereert met Dalimier Zal Dalimier aftreden? Overstrooming in den Oran je-V ri jstaat Schade wordt op millioen pond geschat Vertrokken Het lot der Bulgaren Rusland bereid hen toe te laten Spanje en het Vaticaan Onderhandelingen over een modus vivendi DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" IlllllllllllllllllllIlllllIllllllllllllllllllllllllli Corruptie bij de Justitie te Brussel Vijf ambtenaren gearresteerd Het Gran Chaco-con- flict Geen verlenging van den wapen- stilstand voor de Armen der Parochie v. d. H. Ant. v. Padua, (Groenmarkt) op ZONDAG 7 JANUARI a.s. onder alle H.H. Missen, door den Kapelaan te Delft. HET ONGELUK IN DE NELSON-SCHACHT Gezicht op de Nelson-schacht te Neudorf bij Ossegg (Tsjecho-Slowakije)waar zich een vreeselijk mijnongeluk heeft afgespeeld ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18572 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hij deelt vervolgens mede dat de Postjager een mail meeneemt van 223 K.G. uit Batavia, waarbij dan van Medan nog 17 K.G. zal wor den bijgeladen. Het aantal bezoekers wordt geschat op circa 1000 personen. Voor het bewaren van de orde op het vliegveld zijn 200 militairen en een aan tal politie-manschappen gerequireerd. De hangar waarin de Postjager is opgebor gen is nog op slot, zoodat op het beginpunt van de langste luchtlijn ter wereld, wel 1000 men- schen, doch geen enkel vliegtuig zichtbaar is De technische kant van deze uitzending is daar men door de uitzending van het vertrek van de Pelikaan ervaring heeft opgedaan, nog beter dan die welke bij die gelegenheid plaats vond. Vervolgens geeft spreker nog een uiteenzet ting van de moeilijkheden, welke moesten wor den opgelost met de antenne. Op de uitreis, op welke 47 uur werd gevlogen, werden 48 kogeltjes verspeeld. De K.N.I.L.M. heeft ech ter een prachtige nieuwe antenne ontworpen. Spr. constateert nog, dat de hulp van de K.L.M. en de K.N.I.L.M. voor de vlucht van den Postjager van onschatbare waarde is ge weest. eerste vlucht op deze lijn met het snelste post vliegtuig meemaakt. Vervolgens geeft spreker het woord aan den heer Van Baaien, lid van den Volksraad en voorzitter van den Bond van Ned-Indische Radio-Vereenigingen. Spreker brengt hulde aan de P. T. T.-diensten in Indië en in Nederland voor de verzorging van de uitzending van het vertrek van de „Pelikaan" uit Batavia en de aankomst van dit vliegtuig op Schiphol. Indië en Nederland, aldus de heer Van Baa ien, komen door deze uitzendingen dichter bij elkaar, maar er moet een modus gevonden worden waardoor het mogelijk wordt gemaakt eikaars uitzendingen geregelder te relayeeren. De heer Van der Hoek, resident van Batavia, krijgt thans het woord, waarbij hij de beman ning van den Postjager een voorspoedige reis wenscht. Dan voeren het woord de heeren Van Nauta Lemke namens het hoofd der P. T. T., ir. C- Hillen en De Boer, namens het Studie-Comité Snelpost HollandIndië. Vervolgens komt de vlieger Asjes voor de microfoon. Hij zegt: „Wij zullen trachten van deze reis te maken, wat wij kunnen, met het voorbeeld voor oogen van de zoojuist voltooide reis." Hij brengt dank aan allen, van wie hij hulp ondervond, ook op den weg naar Indië. Na den heer Asjes komt de heer Geysendorf- fer aan het woord, die zegt: „Ik wordt gedwon gen wat te zeggen en daarom moet ik wel. Ik ben een slechte spreker en weet niets te zeg gen. Wij verlangen in het vaderland terug te zijn en wenschen onszelf een goede reis toe. Als mijn familie zit te luisteren, kan ik ze zeggen, dat ik op het oogenblik in goeden staat ben." Een Indische ooggetuige vertelt over het Vertrek van den „Postjager" het volgende: Daar de aansluiting van Bandoeng met het vliegveld Tjililitan om 7 uur (A. T.) nog niet is tot stand gebracht, gebruikt de omroeper van den P. T. T.-dienst den beschikbaren tijd, om een uiteenzetting te geven van het radio- omroep-wezen in Ned.-Indië. Terwijl hij nog bezig is aan deze uiteenzetting, valt door fading de stem van den spreker weg. Wanneer deze weer hoorbaar wordt, vernemen wij, dat hij bezig is de moeilijkheden te bespreken, welke toet de antenne möesten worden opgelost. Wanneer spreker met dit onderwerp gereed ls, komt muziek door, welke afkomstig blijkt van de Bataviasche Radio-vereeniging, zoodat de verbinding met Tjililitan nog altijd niet heeft plaats gehad. Na deze muziek vertelt spreker van de proef vlucht van den „Postjager", die boven Bandoeng plaats vond. Hij deelde mede, dat het toestel groote aandacht trok van het publiek, in ver band met den nieuwen vorm van het vliegtuig (intrekbaar landingsgestel, enz.) waarbij hij hog de mededeeling doet, dat de revisie van het toestel in de werkplaatsen op het vliegveld Andir (het vliegveld van Bandoeng) op behoor lijke wijze heeft plaats gehad, welke gelegen heid tevens werd aangegrepen om nog eenige Verbetering aan te brengen. Kleine gebreken, ■Welke op de uitreis van den „Postjager" waren geconstateerd, werden weggenomen, zoodat on danks den korten tijd, welke lag tusschen de aankomst en het vertrek van den „Postjager", toch het toestel geheel voor de reis gereed is. Ook in verband met de laatste reden is het vertrek naar Nederland 24 uur uitgesteld. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, dat het toestel in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 1 uur v. m. Java-tijd, van Tjililitan zou ver trekken en dan in één vlucht zou doorgaan haar Alorstar. De hoeveelheid post, welke was aangeboden ter verzending met deze extra- vlucht, was echter zoo groot, dat het toestel geen voldoende benzine kon medenemen, om zonder tusschenlanding Alorstar te kunnen ha len. Om deze reden werd besloten, dat te Singapore een tusschenlanding zou worden ge maakt. Hier moest het toestel echter bij dag licht aankomen en dit vormde de reden, dat het vertrek van Tjililitan twee uur werd ver laat. Nadat dit is medegedeeld volgt de overscha keling naar het vliegveld Tjililitan, (het vlieg veld van Batavia). Het is thans 7 uur 15 Am sterdamsche tijd. De Bataviasche Radio-Vereeniging kondigt Zich thans, bij monde van den heer Reeder. aan en deelt mede. dat de uitzending wordt gere'ayeerd door verschillende Radio-vereeni- gingen in Ned. Indië en de Hollandsche Om- roepvereenigingen, door tusschenkomst van den dienst der P T. T Hierna deelt spreker mede, dat de uitzen ding van de aankomst van het K.L.M.-vlieg tuig de Pelikaan op Schiphol na zijn record- Vlucht vanuit Batavia, woord voor woord te volgen was. Spreker vroeg den luisteraars nog rapporten van deze uitzending in te zenden Nadat spieker dit verzoek heeft gedaan is het woord aan den heer Zimmermann, die ook het vertrek van de Pelikaan van Tjililitan Voor den microfoon heeft „verslagen". De heer Zimmermann constateert, dat voor het vertrek van den Postjager niet zooveel belangstelling bestaat als voor het vertrek van de Pelikaan, maar spreker is er van overtuigd dat dit te wijten is aan het late uur (half drie fa nachts Java-tijd) Spreker ls van meening, dat veel luisteraars in Ned. Indië er de voorkeur aan geven de uitzending thuis te volgen in badjas of kimo no, in welke meening spreker wordt gesterkt door het feit, dat in vele huizen nog licht brandt. De heer Zimmermann constateert vervolgens Hü herinnert er aan, dat de K. L. M. tot dus ver reeds ruim 160 geslaagde vluchten naar Indië heeft georganiseerd en daarbij een schat van ervaring heeft opgedaan. Hij brengt hier voor den heer Plesman, die, naar hij hoopt, niet luistert, hulde. Spreker vertelt vervolgens een en ander uit de geschiedenis van de Indië- vluchten. Hij wijst op het feit, dat de heer Geysendorffer, die de eerste retourvlucht Am sterdamBatavia meemaakte, thans ook de Het parket van Lyon heeft zijn onderzoek voortgezet inzake de bankkrach van Bayonne, waarin de Rus Stavisky de brutale hoofdrol speelde en waarin voor ongeveer 400 millioen frank verduisteringen werden gepleegd. De op de markt gebrachte obligaties, voor een respectievelijk bedrag van 125 tot 150 dui zend frank, werden door de makelaars opnieuw verkocht voor den spotprijs van 475 tot 500 fr. Een der makelaars is in arrest gesteld. Alexander Stavisky, die zich graag „Arsène Lupin" noemde, bezat een knap verstand en had een zeer voornaam voorkomen, dat on willekeurig vertrouwen inboezemde. Maar bo venal was hij een stoutmoedig, vooruitstrevend durver, die geen middelen ontzag tot het be reiken van zijn doel. In het begin van den oor log was hij bestuurder van de „Cadet Roussel" en verwierf later het alleenrecht op de exploi tatie, aldus de Brusselsche „Standaard" van het besproken dagblad van den Eiffeltoren. Ook rijke dames kwamen onweerstaanbaar onder zijn invloed, en dit was voor hem een flinke gelegenheid haar groote sommen gelds af te persen. Dit alles liet hem toe zeer goede zaakjes te ondernemen, doch zijn oneerlijk heid speelde hem, niettegenstaande al zijn lis ten, kwade parten, zoodat hij in de jaren 1926 —1928 in de gevangenis werd opgesloten. Nauwelijks werd hij in voorloopige vrijheid gesteld of hij richtte een juwelierszaak op en een bank van leening, te Parijs-Plage. Biarritz en Cannes, die ten minste wettelijk in orde De heer Van Straaten, marconist, spreekt enkele woorden van afscheid, kort maar krach tig, in den trant van zijn collega Van Beuke ring ter gelegenheid van de aankomst van de „Pelikaan" op Schiphol. Vervolgens wenscht de heer Wichers, adju dant van den Commandant van de Zeemacht in Ned.-Indië, namens Vice-Admiraal Osten, den heer Asjes en de bemanning van den Postjager een behouden overtocht. De heer Zimmerman vertelt (wat trouwens ook aan de kreten van het publiek te hooren schenen te zijn. Maar de beheerder van 't Huis te Cannes vluchtte met juweelen voor 'n waar de van meer dan één millioen. De bedrogen bedrieger stond machteloos, daar zijn oneerlijke vertrouwensman bij een aanklacht heel wat ongure zaakjes zou aan het licht brengen. Ofschoon Stavisky om zijn groote rijkdom men zeer werd gevleid en geëerd had hij ech ter vele vijanden, zoodat hij verplicht was een lijfwacht van boksers en worstelaars te zijner bescherming op te richten. Het schoone leventje bleef duren.... Sta visky werd ten koste van veel geld, exploitant eener prachtige Parijsche music-hall, en stelde een vreemde vedette in de gelegenheidgroote beroemdheid te verwerven. Dit deed hij naar het schijnt om in de gunst te komen van een vreemd gezant, wiens hulp hij behoefde voor een uitgebreide financieele operatie, van inter nationalen omvang, die hem meer dan 100 mil lioen zou opbrengen. Gelukkig werd de listig- aard bijtijds gestraft, zoodat een denkelijk nog grootere financieele krach, dan deze van Bayonne, werd vermeden. PARIJS, 5 Jan. Uit Bayonne wordt gemeld, dat de directeur van de Crédit Municipal de Bayonne, Tissier, tijdens het hem heden afge nomen verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd en een uiteenzetting heeft gegeven van de bedriegerij, waaraan hij zich als me deplichtige heeft schuldig gemaakt. is) dat er een vroolijke stemming begint vaar dig te worden over het publiek. Er wordt met gulle hand champagne geschonken en men gaat zich verdringen voor het toestel. Er wordt ge zongen van „Houdt er den moed maar in" en overal weerklinkt „Prosit die Gemütlichkeit" De spanning neemt toe. Over 5 minuten zal de Postjager vertrekken. Men hoort roepen: „Awas, tida bisa begitoe!" (Pas op, dat gaat zoo niet!) en daarna wordt de uitzending even onderbroken, omdat de mi crofoon moet worden verplaatst. Even later is de microfoon vlak voor den in gang van den Postjager opgesteld. Men hoort „hoera" roepen en de omroeper deelt mede, hoe de leden van de bemanning door het nau we deurtje naar binnen wippen. Hij spreekt de hoop uit, dat ze er eerstdaags bij hun aan komst in Amsterdam even vroolijk uitwippen. Nadat nog even onderzocht is, of er geen ver stekeling aan boord is, wordt de rechtermotor aangeslagen. Geysendorffer zit aan het stuur. De middenmotor wordt vervolgens in werking gebracht. Als de linkermotor (waar de micro foon het dichtst bij staat) begint te draaien wordt het lawaai oorverdoovend. De belangstel lenden maken zich uit de voeten. Een storm wind waait achter het toestel. De lucht is licht bewolkt, zoodat het toestel na den start nog lang zal kunnen worden nage oogd. De motoren draaien goed. Het is nu 3 uur 3 (6 Jan.) Indische tijd en 19 uur 53 (5 Jan.) Hollandsche tijd. De lampen in de cabine van den Postjager branden. Langzamerhand komt, onder oorver doovend gejuich van de aanwezigen, het toestel in beweging, doch staat tot teleurstelling van het publiek, even later weer stil. Doch dan zet de Postjager zich weer in bewe ging, verlaat het cementen platform en taxiet langzaam naar de startbaan. Op dit oogenblik is het geluid van de moto- Minister-president Chautemps heeft vandaag een langdurig onderhoud gehad met den minis ter van koloniën, Dalimier, wiens naam was Benoemd in verband met de financieele schan dalen van Bayonne. Minister-president Chautemps heeft verklaard dat Dalimier hem de verzekering heeft ge geven dat hij nimmer den internationalen be drieger Stavisky heeft ontmoet en dat tiij van diens bestaan pas heeft vernomen op den dag, dat het schandaal van Bayonne is bekend ge worden. De onderstelling, dat de internationale bedrie ger Stavisky van Bayonne op weg is naar Zuid-Amerika, schijnt bevestigd te worden. Per radio werd dén zich op zee bevindenden schepen medegedeeld, dat men Stavisky even tueel niet van boord mocht laten gaan. Chautemps heeft Vrijdagavond een onder houd gehad met den President der Republiek. Vermoedelijk heeft hij de maatregelen bespro ken, die in verband met de krach van Bayonne genomen moeten worden. Hedenavond laat vertoefde Dalimier bij den premier. In goed ingelichte kringen rekent men op zijn aftreden. KAAPSTAD, 5 Jan. (Reuter) De Oranje Vrij staat wordt met groote vernieling bedreigd door een ongekend groote overstrooming. Hon denden menschen moesten hun woonsteden verlaten. De schade wordt geraamd op ruim 1% millioen pond. De Oranjerivier is door de zware regeubuien sterk gewassen; de irrigatie- werken zijn vernield. Honderden stuks vee zijn verdronken en de meeste boeren langs de ri vier hebben alles verloren. Het Zuidwestelijk deel is volkomen geïsoleerd. ren bijna niet meer te hooren. Het is thans 3.08 Javatijd (19.58 Amsterdamsche tijd). Om 3 uur 11 Javatijd (20.01 Amsterdamsche tjjd) is de Postjager los en is meteen over de boomen van Meester-Cornelis verdwenen. Niemand van de op het vliegveld aanwezigen ziet het toestel meer. Iedereen is verbaasd som migen zelfs teleurgesteld, dat het vliegtuig niet nog even terugkomt boven Tjililitan. Men blijft wachten. Daar wordt in de verte een licht van den Postjager zichtbaar. De motoren zijn ech ter niet te hooren. De snelheid van het vlieg tuig is een sensatie. Komt het nog terug of niet? Iedereen wacht in spanning. Er hangt een min of meer gedrukte stemming. Het publiek begint vervolgens teleurgesteld het vliegveld te verlaten, maar de laiidingsver- lichting van het vliegveld brandt nog. Het hek- licht van den Postjager is nog steeds te zien. De hoogte wordt getaxeerd op ongeveer 400 M. De omroeper zegt, dat men nog even wacht, of er bericht komt dat de Postjager Batavia is gepasseerd. Er komt een bericht binnen dat het toestel boven Batavia-Centrum heeft gecirkeld. Er is nog een klein stipje in de lucht te zien. Dan is ook dat verdwenen. De groote reis van den Postjager naar Neder land is geruischloos begonnen! BERLIJN, 5 Jan. (Reuter.) Alleen de regee ringen van Cechoslovakije en de Sovjet-Unie hebben tot dusver de ryksregeering antwoord verstrekt op haar vraag, of zjj bereid zijn de drie door het hooggerechtshof van Leipzig vrij gesproken Bulgaren toe te laten. De regeering te Praag heeft geantwoord, dat Zij weigert de Bulgaren toe te laten. De Russische regeering heeft echter mede gedeeld volstrekt geen bezwaar tegen toelating der Bulgaren te hebben. Indien de Bulgaren naar Sovjet-Rusland ko men. zouden zij daarheen reizen of we! door Polen, waartoe een Poolsch visum noodig is. of direct per schip naar Leningrad, of per vlieg tuig via Kowno. De Rjjksregeering overweegt thans het aan bod der regeering te Moscou. MADRID, 5 Jan. (Reuter.) Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de regeering den mi nister van Buitenlandsche Zaken opdracht heeft gegeven naar Rome te gaan. om onderhande lingen aan te knoopen over een modus vivendi met het Vaticaan. INGEDIEND ZIJN WETSVOORSTELLEN IN VERBAND MET DE INSTELLING VAN HET LANDBOUW-CRISISFONDS. Corruptie-affaire aan het ministerie van jus titie te Brussel. Vijf ambtenaren gearresteerd- Het schandaal te Bayonne; Chautemps confe reert met Dalimier. Wetsvoorstel tot uitbreiding' van Oud-Beijer- Iand. Standpunt van den Minister van Justitie ten aanzien van de executie voor tuinders- De „Postjager" is naar Nederland vertrokken. Te Oud-Beijerland is een kassier gearresteerd, verdacht van verduistering. O Het WeeriiMiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ H Verwachting: Meest matige, later wel- licht toenemende Westelijke tot Zuidelij- H ken wind, toenemende bewolking, toene- mende kans op regen, temperatuur om H 't vriespunt, overdag zacht. H Verdere vooruitzichten: toenemende S kans op regen. BRUSSEL, 5 Jan. (Reuter). Een onder directeur van het ministerie van Justitie, belast met de behandeling van verzoeken om gratie en een adjunct-secretaris van het parket te Brussel zfjn gearresteerd. Het parket had vernomen, dat zekere personen sommen gelds hadden aangeboden voor het ver krijgen van voorwaardelijke in vrijheidsstelling, en dat als gevolg daarvan aan hun verzoek was voldaan. In verband hiermede heeft het parket een onderzoek ingesteld, hetwelk tot deze twee ar restaties leidde. Nader wordt gemeld, dat in verband met dit nieuwe schandaal nog drie personen zijn gear resteerd. BUENOS-AIRES, 5 Jan. (Reuter.) In ver band met de eischen van Paraguay acnt men de mogelijkheid buiten gesloten, dat de wapen stilstand In het Gran-Chaco-conflict, die op 6 Jan. te middernacht afloopt, verlengd zal worden. Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 755 Vorige stand: 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1