Nederland goed vertegenwoordigd Het schaaktournooi te Hastings Tweede klas Tweede klas IN DEN STERRIT NAAR MONTE CARLO FLOHR'S OVERWINNING MAANDAG 8 JANUARI I. V. C. B. ÖOSS I—WILSKRACHT II 6—1 ONZE GEZELLEN—GEEL-WIT 2—0 D. H. V. B. K. N. V. B. S-V.v. £-W.s. KINHEIMH.R.C. 2—3 Z.V.V.—A.F.C. 3—1 ZEEBURGIA—W.F.C. 4—3 O.V.V.O.—WEST-FRISIA 1—4 D.W.S.- -ALCMARIA VICTRIX 1—1 T.O.G.DE SPARTAAN 3—2 VELOX—D.O.S. 4—2 V.V.A.B.F.C. 0—2 V.V.A. oefende eenigen tijd een klein over BLAUW-WIT—HERCULES VOETBAL IN ENGELAND EDOBLOEMEND AAL 4—3 ATHLETIEK KON. NED. ATHLETIEK UNIE Secretaris, penningmeester en een bestuurslid, alsmede de voor zitter van de Techn. Com missie leggen hun functie neer Europeesche renners in den Zes- daagsche van New-York Vasselle is de eenige rijder, die tweemaal in dezen rit de over winning wist te behalen De moeilijkste route Ongunstige berichten uit Athene Na hardnekkigen strijd is deze krachtmeting ten gunste van de jongere generatie, t.w. Flohr en Lilienthal, beslist Aljechin's techniek BILJARTEN HET TWEEDE KLAS-KAM PIOENSCHAP Gehrels wint den titel CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Driebanden le klasse Oefenwedstrijd van Sweering tegen Wiemers De wedstrijden, die plaats vonden in het club NED. KAMPIOENSCHAPPEN Eerste klasse groot biljart PAARDENSPORT KON. MIL. SPORTVEREEN. Algemeene vergadering Het program voor 1934 WIELRENNEN Course achter tandem PijnenburgWals rijden Antwerpen t>e thuisclub onderneemt de eerste aanvallen, Mt een waarvan J. Nieuwendijk daartoe door Ruiter in staat gesteld reeds in de eerste mi nuten aan Doss de leiding geeft. Hoewel Wils kracht goed partij geeft domineert Doss door haar beter technisch spel. Het is dan ook aan het slechte schieten en anderzijds aan het Boede keep-werk te danken, dat Doss haar voor drong niet kan vergrooten. Bij een der snelle Aanvallen van den linkervleugel van Wilskracht "rengt Honselaar van dichtbij de partijen op Belijken voet. Daardoor aangemoedigd komen he gasten terug, maar zij brengen het niet Jerder dan een paar hoekschoppen, die on benut blijven. Bij een missen van Verheyen dekt van der Wende er snel tusschen uit en hergeeft aan Doss de leiding. Nog voor de rust doort Nieuwendijk uit algemeen opbrengen het herde doelpunt voor Doss. Na de thee zetten he gasten een heftig offensief in, maar hun del is te doorzichtig en de afwerking van de aanvallen te slecht om bij de Doss-achterhoede dcces te hebben. Aan de andere zijde lukt het heter en deponeert van der Wende een voorzet Van a. Ruiter langs den Wilskrachtkeeper, 41. kruimen tijd golft het spel dan op en neer dnder dat gedoelpunt wordt. Eerst een kwar tier voor tijd brengt van der Wende uit een drner met een schitterenden kopbal den stand °P, 51. Hoe de Wilskrachters zich ook in spannen om den achterstand te verkleinen, het gelukt niet om Obee c.s. te passeeren. Als ®enige minuten voor het einde J. Zwerver het Jeer goed aangegeven krijgt, weet hij de ach terhoede der gasten te passeeren en met een hard laag schot het 6e doelpunt voor Doss scoren. Geel-Wit heeft een geheel gewijzigde samen stelling, terwijl het een invaller in de voor hoede liet debuteeren, terwijl Onze Gezellen eer> invaller telt. Öe combinatie vlot bij Geel-Wit beter dan bil de Gezellen, doch voor doel zijn de Pause- 'jken niet doortastend genoeg. Toch denken wij Jjeeds dat Geel-Wit de leiding neemt, wanneer h'j een corner de bal goed wordt ingeplaatst en JJe Reus reeds gepasseerd is. Verhappen weet hen bal evenwel met een hoogen sprong uit het h°el te koppen. Aan de andere zijde wordt de pauselijke ach terhoede aan den tand gevoeld, doch Gigengack «Peelt een soepele partij en weet iedere wijfe- hhg in de Gezellen-voorhoede goed af te straf- eh. Geel-Wit heeft haar halfiinie versterkt, wat JJ°ed merkbaar is, doch de voorhoede weet van hen geboden steun niet voldoende te profi leren. Rust gaat in met blanco stand. Na de thee zet Geel-Wit een heftig offen- S)ef in en is het eerste kwartier sterk in den hhnval, zoo zelfs dat de backs bijna op de helft J'i-aan. Wanneer Heemskerk ontijdig uitfoopt heeft Bouma geen moeite Onze Gezellen de hiding te geven (10). Dit doelpunt brengt een Jjrootere activiteit. Geel-Wit gaat door het oog /"ah de naald wanneer eerst van Schie en daar- Elferink tegen de lat kogelen. Vernooy, die h,Bel goed de spilplaats bezette, kan het laat- e kwartier het tempo niet volhouden, waar- h°0r Onze Gezellen gevaarlijker wordt. Elfe- J'hk weet dan door te breken en geeft Heems- JJCrk van dichtbij geen kans (20). Onze Ge- Hen valt nu sterk aan, doch wanneer de /bheidsrechter einde fluit, lukt het Elferink het derde doelpunt in te koppen, dat we- ®eU« verstrijken van den tijd evenwel niet toe gekend kon worden. Het was een prettige par- y. waarbij Geel-Wit wel een tegenpunt ver eend had. D.H.V.B.-UITSLAGEN .Afdeeling Centrum. Ie klasse: B: NVA 1 ~ue Victory (4 min.) 20; HPC 1Constan ts 1 53; C: DSS 1—Roda 1 6—4; 2e klasse: r' Or. Zw. 1Diemen 1 52; Gez. Vier 1St. r^artinus 1 4—3 (prot. M.); D: OIV 1—NVC 1 r 0; reserve 2e klasse: D: Santp. 3Leiden 2 3e klasse: I: Tybb 4—Onze Gez. 3 21; *e klasse: B: NVA 2—PVC A 1 3—6; D: DSS iSorv 2 12; reserve 4e klasse: H Doss 3 Meer 4 141; K: ZPC 3Zwaluwen 4 64; Or. Wit 4Tybb 6 9—3. Afdeeling Zuid. Ie klasse: D: St. Lodewijk '--Aeolus 1 24; SD'C 1—Celer 1 0—3; E: Gr. Willem 2—GDA 2 2—2; DHL 2-Leonidas 2 A. West-Frisia JGhheim ^«eburgia WF.c. ^■V.v.O. ^•R.C. T^cmaria Victrix A.p.c. Elauw-Wit JJelox fe-E.C. hercules b-O-S. Spartaan Jjloemendaal ?AG. V.V.A. gesp. gew. gel. vrl. pnt V.—t. 12 8 3 1 19 32—16 12 8 2 2 18 31—13 12 1 2 3 16 33—18 10 4 3 3 11 23—19 11 4 3 4 11 15—16 12 5 1 6 11 21—32 11 3 2 6 8 14—21 11 3 1 7 7 16—33 12 2 3 7 7 20—24 11 2 2 7 6 21—34 12 8 4 0 20 42—13 12 8 4 0 20 41—15 12 8 1 3 17 49—25 12 4 4 4 12 21—20 12 5 2 5 12 24—32 12 6 0 6 12 32—41 12 2 4 6 8 18—26 12 2 4 6 8 24—34 12 2 2 8 6 17—40 12 1 3 8 5 21-41 De thuisclub trapte tegen den sterken wind Jh af, waardoor de gasten eenig overwicht heb ben. Bij snellen aanval geeft Michel Kinheim he leiding (10). H.R.C. bleef flink aanvallen ®h nog voor de rust weet Beneker met een fraai ®°elpunt gelijk te maken (11). Na de thee was Kinheim vrijwel geregeld in he meerderheid en de Heldersche verdediging ^eeg heel wat werk te verzetten. Succes komt bhh de andere zijde als de linksbuiten der gas- Jen met een hard schot zijn club de leiding bezorgt (12) en even later Beneker den voor- Sprong kon vergrooten (1—3). Kinheim kwam overdonderend opzetten en ^roeneveld verkleinde den achterstand (23). yerder wist H.R.C. stand te houden en daar door een zwaarbevochten zege te behalen. De thuisclub, die het voordeel van den wind, ^elke van doel tot doel stond, had, kreeg direct benig overwicht, zoodat het A.F.C.-doel heel aanvallen had te doorstaan. Aanvankelijk leidt dit nog niet tot gevolgen tot Murris de kans benut en aan Z.V.V. de leiding geeft (10). Na de rust blijkt de vrij straffe wind toch niet zoo'n groot voordeel te zijn, want nu zijn de aanvallen van Z.V.V. gevaarlijker. Nadat een paar doelpunten wegens buiten spel niet zijn toegekend, vergroot Dil de voor sprong met een goed gericht schot (20). Niettegenstaande de Vries en Bijpost wegens opgeloopen kwetsuren het veld moeten verlaten en vervangen worden door Meijer en C. van Dijk, blijft toch de thuisclub meester van net terrein. Dit is evenwel geen beletsel voor Nigtevecht om den voorsprong van Z.V.V. te verkleinen ((2—1). Even voor het einde doelpunt Hetteling op fraaie wijze, waardoor de stand op 31 wordt gebracht en Z.V.V. verdiend gewonnen heeft. Op een zeer modderig veld vond deze wedstrijd plaats. Zeeburgia speelde met den zwaren wind tegen, doch nam na 8 minuten de leiding door van Dam (10). W.F.C. was daarna het meest aanvallend en maakte door Rem gelijk (11). Kruiselbergen van Zeeburgia scheurde een spier en werd van het veld gedragen. De scheids rechter floot af. Na een kwartier verschenen beide ploegen weer op het veld en werden eerst de resteerende minuten van voor de rust uit gespeeld, waarna direct gedraaid werd. Rust 1—1. Na de thee was het W.F.C., dat de leiding nam door Stolp (12). Uit een corner maakte v. d. Groep gelijk (22). De zeer goed spelende linksbuiten van W.F.C. v. d. Hoeven, bezorgde zijn club na een prachtigen ren met een goed schot, opnieuw de leiding (23). Vlak hierop kopte Visser den gelijkmaker in het net (33). Zeeburgia was thans niet meer te houden en slaagde erin door Daalman de leiding te her overen (43). welke de Zeeburgianen tot het einde wisten te behouden. De Enkhuizenaren behaalden op OVVO een welverdiende overwinning. OVVO had aanvankelijk het beste van het spel en na eenige vergeefsche aanvallen was het Jonas, die uit een scrimmage zijn club de lei ding gaf (10). De gasten kwamen er daarna steeds beter in, al duurde het nog geruimen tijd voordat Zimny kans zag de partijen op gelijken voet te bren gen (11). De Enkhuizenaren misten vervolgens nog eenige kansen, waarna de rust intrad met 11. Na de rust had West-Frisia het beste van het spel en wilde het in de OWO-gelederen niet al te best vlotten. Nadat Horsman een prachtkans gemist had door overschieten, was het Stelling, die even later West Frisia met een mooi schot de leiding gaf (21). Niet lang hierna maakte Jelles er 31 van, en was de wedstrijd voor West Frisia gewonnen. Peereboóm scoorde op fraaie wijze den vierden goal (14). OVVO kreeg nog door het nemen van een strafschop de kans om den achterstand te ver kleinen, doch Burgers schoot slecht, waardoor v. d. Zei kon stoppen. Met 41 voor West Frisia kwam het einde. Alcmaria liep hard van stapel en direct kreeg het D.W.S.-doel eenige benauwde momenten te doorstaan. De blauwzwarten werkten zich spoe dig los en openden een hevig tegen-offensief. Een aantal corners had geen resultaat. D.W.S. bleef overwegend sterker en voortdurend ver keerde het Alcmaria-doel in groot gevaar Een kwartier voor de rust werkte Alcmaria zich los en was het Hamstra die zijn club de lei ding bezorgde. Rust 01. Alcmaria was na de rust sterker en speelde beter dan D.W.S. Toch waren het de Amster dammers die door van Es doelpuntten, waardoor de stand gelijk was (11). Het meest span nendste gedeelte van den strijd volgde. Maar hoe beide ploegen zich ook inspanden, in den stand kwam geen verandering meer. Spartaan was volledig, terwijl T.O.G. 2 inval lers telde voor de gebroeders Oostwal. Spoedig had de linksbinnen van T.O.G. met een mooi schot succes (10). Spartaan kwam er nu beter in en een gelijk opgaande strijd ontstond. Na een half uur spelen slaagde Vis erin om den stand op gelijken voet te brengen (11). Voor de rust kwam er geen verandering meer. Na de hervatting kreeg T.O.G. wegens hands een strafschop te nemen, welke benut werd (21). Spartaan nam het spel in handen, doch het was T O.G. welke den voorsprong vergrootte (3—1). Spartaan bleef desondanks hard doorzwoegen en verkleinde den achterstand door een fout in de T.O.G.-achterhoede. Het einde bracht T.O.G. een verdiende 32 overwinning. Voor de plaatselijke ontmoeting bestond natuurlijk veel belangstelling, en vooral in de tweede helft kreeg men een spannenden strijd te aanschouwen. D. O. S., dat een tweetal in vallers telde, begon met een groot, open spel, en bezorgde de Velox-verdediging al terstond volop en zwaar werk. De geelzwarten waren deze overrompeling vrij spoedig te boven en toen ontwikkelde zich een zeer snelle strijd, waarbij Velox technisch iets beter werk pres teerde dan de bezoekers. Op onverwachte wijze nam de thuisclub de leiding, doordat Lit het leder uit de handen van den invaller-doel man trapte 10. Door den nogal stevigen wind gesteund, kwam Velox daarna iets in de meer derheid, en kon daaraan door Troost uitdruk king geven. Ben vrije trap plaatste deze op fraaie wijze in doel. Tot aan ck rust bleef deze stand van 20 gehandhaafd. Na de rust begon D. O. S. op dezelfde wijze als bij het eerste begin. Van Leur werd gebles seerd en moest even het veld verlaten, in welke periode Velox den stand op 30 bracht. Ag ter- berg loste namelijk een zeer hard schot, dat de doelman den verkeerden kant uitwerkte. Toen de geblesseerde was teruggekeerd, volgde een kleine omzetting in den D. O. S.-aanval, die een goede verbetering bleek te zijn. Er ont stonden tal van hachelijke momenten voor het doel der thuisclub en toen Dumortier eindelijk een tegenpunt scoorde, was dit volkomen ver diend. Met groot open spel en gesteund door den wind, bleven de bezoekers een weinig in de meerderheid. Veltmetjer wist daaraan uit drukking te geven, waardoor het dus 32 werd, en toen begon het eerst danig te spannen. Eenige minuten voor het einde kwam de be slissing, toen bij het opdringen van Velox de invaïler-achterspeler het leder in eigen doel kopte. De strijd was daarmede in het voordeel van de thuisclub beslist, die de goede kans heeft behouden. Er werd vrij goed gespeeld ondanks het zwa re modderige veld. Om beurten verkeerden de doelen in gevaar. wicht uit, doch doelpunten kwamen er niet, zoodat met 0—0 de rust inging. Na de rust waren de Bussumers geruimen tijd in den aanval. Na een goed opgezetten aan val nam B.F.C. de leiding (01). V.V.A. drong de gasten terug, doch voor doel wilde het maar niet vlotten. Ongeveer 10 minuten voor het einde bracht B.F.C. den eindstand op 02. Wel ondernam V.V.A. nog heftige pogingen om de eer te redden, doch slaagde hierin niet, en met 20 voor B.F.C. kwam het einde. Zoo weinig interessant deze wedstrijd was in de eerste helft, zooveel interessanter was hij in de tweede. De Zebra's, die, omdat de gasten ook in het» blauw-wit gekleed zijn een ander pakje had den aangetrokken, hadden hun elftal tamelijk flink door eikaar gegooid. Dit bleek inderdaad een voordeel en vooral de rechtsbuiten Drukker deed heel goed werk. Bij Hercules was langen tijd alle vorm zoek. Hun doelverdediger echter en hun achterhoede deden goed werk en aan hun praestaties was het werkelijk te danken, dat de rust met slechts 10 in hun nadeel inging. Westphaal maakte dit doelpunt. Na de rust vertoonden de Utrechtenaren een veel beter spel. Hadden zij in de eerste helft ook zoo gespeeld, we zouden nog niet geweten hebben wie het gewonnen had. Ze speelden stevig, hard en geestdriftig en ze kregen veel vrije schoppen tegen zich. Doch ook de Zebra's speelden stevig en ook tegen hen moest nu en dan een vrije schop worden genomen. Hij werd benut en de stand was 1—1. Er is dan nog ongeveer twee kwartier te spelen. Blauw Wit, dat tot dan toe het sterkste ge weest is gaat het spel forceeren en de Hercu- leanen zijn daartegen niet opgewassen. De middenlinie der Utrechtenaren is niet te gen haar taak opgewassen en hoe goed de doel man ook werkt, te verhinderen is niet, dat de overigens niet zeer schotvaardige voorhoede van Blauw Wit nog twee doelpunten maken kan, resp. door Kooiman en Drukker. Het zou 31 gebleven zijn, ware het niet, dat een der Herculesmannen in de laatste minuut een fout maakte, waarom een strafschop werd toegekend. Deze was raak en dies werd de einduitslag 4r—1. De resultaten van de Zaterdag gehouden Leaguewedstrijden luidden: ArsenalSheffield Wednesday 11 Aston VillaTottenham Hotspur 15 Blackburn RoversDerby County 21 EvertonBirmingham 20 Huddersfield TownPortsmouth 40 Manchester CityLeicester City 11 MiddlesboroughWestbromwich Albion New Castle UnitedLeeds United 20 Sheffield UnitedLiverpool 22 Stoke CitySunderland 30 WolverhamptonChelsea 11. 3—0 In het begin ging bet spel van doel tot doel en vooral de Bloemendaal-voorhoede was ge vaarlijk. E D O. kwam echter steeds meer in de meer derheid. Toch is het Bloemendaal dat het eerst door de Bock via den onderkant van de lat scoort. Als Immer geheel onnoodig den bal wegslaat benut Koppen de penalty (1—1). De rust gaat in met gelijken stand. In de tweede helft heeft E.D.O. den wind te gen wat het spel ten goede komt en er wordt goed voetbal gespeeld. Alleen voor het doel is het mis en wordt er op sublieme kansen om hals ge bracht. Een voorzet van rechts weet de snel toeloo- pende Koene te benutten. Even hiervoor als Fe- rukel gevloerd wordt heeft Koppen een penalty gemist. Een fout van v. Roon wordt E.D.O. noodlottig, zijn uitloopen wordt door Kohier be straft als een fraaie kopbal van hem doel treft. Deze teleurstelling buit Bloemendaal uit en weet uit een scrimmage de leiding tè nemen. Bijna onmiddellijk maakt Goemaat weer gelijk. Bloe mendaal moet zich hoofdzakelijk tot verdedigen bepalen. Met een geweldig hard schot hergeeft Notrot E.D.O. tenslotte de leiding, welke het niet meer afstaat. De heeren E. H. Huizinga, secretaris van de K. N. A. U. en secretaris van de Technische Commissie, A. Pijper, penningmeester, en J. de Jong Lzn te Leeuwarden, zullen zich, naar het U. N. meldt, op de eerstvolgende verga dering van de K. N. A. U. niet meer voor een bestuursfunctie beschikbaar stellen. Ook de heer dr. J. Selman. voorzitter van de Techni sche Commissie zal zijn functie niet meer aan vaarden. Ongetwijfeld zal het heengaan van deze vier bekende persoonlijkheden in de athletiekwe- reld een zwaar verlies voor de K. N. A. U. zijn en de open. komende plaatsen zullen niet zoo heel gemakkelijk bezet kunnen worden. De heer Huizinga, een der oprichters van den U. P. A. B„ werd een zestal jaren geleden als bestuurslid van de K. N. A. U. gekozen en spoedig daarop als secretaris van de Techni sche Commissie. Het vele en buitengewoon accurate werk, door hem in deze functie ver richt, is bekend. In de vergadering van Februa ri 1933 werd hij benoemd tot secretaris van de K. N. A. U. De heer Pijper nam nu ongeveer 4 jaren ge leden het secretaris-penningmeesterschap van de K. N. A. U. op zich. Verleden jaar moest hij wegens al te drukke werkzaamheden de functie van secretaris neerleggen, waarna hij alleen de functie van penningmeester met be wonderenswaardige nauwgezetheid vervulde; de goede financieele toestand van heden is zijn werk. De heer J. de Jong Lzn. heeft vooral in het Noorden zeer groote verdiensten voor de ath- letiek verworven, terwijl de heer dr. J. Selman gedurende een jaar het presidium van de Techn. Commissie op verdienstelijke wijze heeft waargenomen. De a.s. vergadering van de K. N. A. U„ die op 11 Febr. te Utrecht zal worden gehouden, komt met dat al voor een zeer moeilijke taak te staan. Op de eerste plaats zullen dan aan de orde komen de zeer belangrijke reorganisatie-voor stellen, en vervolgens de vervulling van de vier vacatures. De heer E. H. Huizinga zal zich ook niet meer herkiesbaar stellen als bestuurslid van den U P. A. B. Aan den Zesdaagsche, die van 23 tot 29 Febr. a.s. te New-York zal worden gehouden, zullen uit Europa deelnemen Schoen, die een koppel zal vormen met Richli, Lehmann, die met den Amerikaan Wissel zal rijden en Lillberg, die eveneens met een Amerikaan zal starten. Umea, een klein plaatsje binnen den pool cirkel heeft dit jaar een groote aantrek kingskracht uitgeoefend. Een groot aantal deelnemers, waaronder onze landgenooten de heeren van Beeck Calkoen met Weber en Dik ker in 8 cylinder Ford zullen vandaar ver trekken. Wanneer wjj de deelnemerslijst nagaan dan vinden wij daarop vooral Engelsche en Fran- sche rijders sterk vertegenwoordigd, maar in verhouding tot zijne kleinheid slaat Holland misschien het beste figuur van alle landen. Niet minder dan 17 Nederlandsche wagens zul len aan de Rallye Monte Carlo deelnemen. En van de metst afgelegen startplaatsen langs de uiterste randen van Europa zullen deze Ne derlanders vertrekken. Daar hebben wij voor eerst H. Th. van Marken die met zijn Talbot van Schotlands Noordhoek John O'groats ver trekt, mr. J. C. S. Nyenbandring de Boer, Went en Krabbenbosch starten met hun acht-cylin- der Ford uit Stavanger; J. A. van Beeck Cal- coen, p. Weber en P. Dikker met acht-cylin- der Ford uit Umea; uit Tallin vertrekken P. J. Glerum, P. Goedkoop, A. W. Volmer Jr. en F. Hoogsteder met Ford V-8 en E. Cornelius en Strubben met D. K. W. Dit zijn dan de Noordpoolonderzoekers, die door sneeuw en ijs hun weg naar Monte Carlo zich zullen banen. Maar ook in den Balkan zal men Nederland sche deelnemers zien vertrekken. Vooreerst dan Mutsaers en zijn metgezellen, A. van Strien. F. L. Bic.eer en Couwenberg op acht-cylinder Ford, die Bukarest in Roemenië a's startplaats uitgekozen hebben. De route door den Balkan van Athene naar Monte Carlo, welke het nog nooit aan een deelnemer gelukt Is op tijd foor te komen, zal dit jaar door niet minder dan drie Nederlandsche equippes beproefd worden. Vooreerst J v. d. Meulen met M. J. Menso en den Zwitser Wild op acht-cylinder Ford; ver volgens van der Heyden en Habmit op Stude- baker en tenslotte dr. J. J. Sprenger van Eyck in combinatie met A. A. J. Wie'eman en mr. Lamberts Kurrelbrinck op acht-cylinder Ford. Dr. Sprenger van Eyck is de eenige Nederlan der die tot dusverre een Rallye Monte Carlo gewonnen heeft. Dat was in 1929, toen hij op een Graham Paige uit Stockholm vertrok. On der de buitenlanders bevinden zich verscheidene beroemde Rallye-rijders, winnaers uit voorgaan de jaren. Vooreerst den Vasse'le de eenige rij der, die ooit het kunststuk volbracht om twee maal als overwinnaar over de eindstreep te gaan. Hij deed dit zelfs in twee achtereenvol gende jaren, 1932 en 1933, beide malen op Hotehkiss. de eerste maal vertrekkende uit Umea en den tweeden keer uit Tallin. Bagnan, die reeds zesmaal de Rallye Monte Carlo reed en dien in 1928 won op zijn Fiat, Carlo reed en die in 1923 won op zijn Fiat, naar Athene. Start thans eveneens te Athene. De Lavaiet te, ook zoo'n oudgediende van de Rallye, die in 1932 de klasse voor kleine wa gens op zijn Peugeot vanuit Umea won, is reeds op weg geweest naar Athene met zijn metgezellen Naas en Stoffel, maar het drietal bracht het niet verder dan Avignon. Door den dikken mist stuurde Stoffel den wagen tegen een boom. De inzittenden bleven ongedeerd, doch de wagen was dusdanig beschadigd, dat het heelemaal niet zeker is, dat deze equippe nog op tijd te Athene zal kunnen wezen. Voorts zal ook een Nederlandsche acht-cylin der Ford, bestuurd door mr. E. de Vlugt en eenige metgezellen starten uit Amsterdam, terwijl ook nog equippes onder leiding van de heeren Verbeek, Amersfoort, met acht-cylin der Ford en Vroom, Nijmegen met model A 4 cylinder Ford uit nader bekend te maken plaat sen zullen starten. Bijzondsr interessant zal dit jaar de strijd zijn tusschen drie merken, die bijzonder sterk vertegenwoordigd zijn n.l. Ford, Peugeot en Riley. Op alle startplaatsen waar maar kans is op een prijs zullen deze drie merken in hoofdzaak tegenover elkaar komen te staan. Madame Rouault en Quinlin, die verleden jaar op hun Salmson de Rallye Monte Carlo wonnen in de klasse voor kleine wagens (bene den 1500 ccM) wilden dit jaar vanuit Athene vertrekken om te trachten deze overwinning te herhalen. Eerst echter zijn zij de route gaan verkennen. Hunne ondervindingen deelen zij in „L'Auto" mede. Vanuit Marseille vertrokken zij per boot naar Athene. Het klimaat in Grie kenland was zacht, maar het regende voort durend. De reeds onder normale omstandig heden zoo afgrijselijke wegen, waren ware mod derpoelen en moerassen geworden, waarop het onmogelijk was een gemiddelde van 40 te ma ken. Zoo goed en zoo kwaad als het ging bereik- ten zij Saloniki en trokken vandaar Bulgarije in op weg naar Sofia. Daar was de tempera- tuur niet meer mild, maar vinnig koud en er ger nog, de sneeuw lag er 80 centimeter hoog op de wegen. Toch zetten zij door, de Yoego- Slavische grens over om daar in de nabijheid van Nis een roemloos einde van hun onder zoekingstocht in de sneeuw te vinden. Zij wa ren gedwongen naar Sofia terug te keeren en daar hun wagen op den trein te zetten naar Parijs. In Yoego-Slavië hoorden zij bovendien nog, dat het pontveer over de Sava te Bel grado ook al niet meer vaart omdat de rivier met ijsschotsen bedekt is en de automobilisten dus hun wagens per trein over de spoorbrug moeten vervoeren Hoe zal het daar in den Balkan tijdens de Rallyedagen zijn? Zullen de deelnemers Athene zelfs wel op hun heenreis kunnen bereiken? Madame Rouault en haar metgezel hebben niet op de beantwoording van deze vraag ge wacht. Zij hebben Athene als startplaats op gegeven en zullen nu waarschijnlijk vanuit Stavanger vertrekken. De uitslagen der laatste ronde van het tour- nooi te Hasting luiden: Tylor verliest van Miss Menchik, Aljechin slaat Mitchell, LilienthalFlohr remise, Tho masEliskases remise, Alexander wint van Milner Barry. De eindstand luidt: 1. Flohr, 7 pnt.; 2, en 3. Lilienthal en Aljechin, beiden 6Vx pnt.; 4. en 5. Eliskases en Alexander, beidien 5 pnt.; 6. Tho mas, 4'/i pnt.; 7. en 8. Tylor en Miss Menchik, beiden 3 pnt.; 9. Mitchell, 2y2 pnt.;10. Millner Barry, 2 pnt. In het Premier Reservetouraooi luidden de uitslagen: Jackson slaat Seitz, Wheatcroft Koltanowski remise, SeargeantWalter remise, Prins wint van Craddock, Dyner wint van Cross. Hier luidt de eindstand: 1. en 2. Koltanowski en Walter, beiden 7 pnt.; 3., 4. en 5. Jackson, Dyner en Seargeant, allen 5 pnt.; 6. Prins, 4'/2 pnt.; 7. en 8. Rupert Cross en Wheatcroft, bei den 3'/2 pnt.; Craddock, 2/2 pnt.; 10. Seitz, 2 punten. Major A: De Jong remise met Bonham, eind- score 4'/a pnt. Major B: Morrison verliest van Benger, eind stand 4 (uit 8). Het schaaktournooi te Hastings is dus beslist ten gunste van de jonge generatie, t.w. Flohr en Lilienthal. Daarbij is het niet aan twijfel onderhevig, dat Aljechin zich verbazend heeft Ingespannen. Zoo speelde hij bijna tien uur onafgebroken met Mitchell, om de partij, die dood remise was, tot winst te brengen. Hij won de party, maar verloor zyn populariteit, daar de 72-jarige Mitchell na afloop volkomen uitgeput was. Aan den anderen kant demonstreert de wijze, waarop hij won een waariyk fabelachtige techniek. Met dit al moest hij den tweeden en derden prijs deelen met Lilienthal, daar deze gemakkieiyk remise maakte met Flohr. Een curieuze partij speelden Alexander en Milner Barry. Alexander had wit, maar om den tegenstander gelegenheid te geven zyn ge liefkoosde Weensche partij te spelen, opende hij met 1. a2a3, waarop Milner Barry werkeiyk I. e7e5, 2. e2e4, Pb8c6 speelde en de partij, zooals verwacht, buitengewoon sensatio neel verliep. Alexander won tenslotte, waarmede hij de 4de en 5de plaats met Eliskases bezet Ook speelden Tylor en Miss Menchik een op windende party, welke hieronder volgt. De Premier Reserves Section bood minder ver rassingen Walter en Koltanowski bleven aan den kop, terwijl Prins door een gemakkelijke zege op Craddock nog juist onder de prijswinnaars ein digde. Nog opmerkelijk goed is hét resultaat van Rupert Cross, die geheel blind is en met behulp van een speciaal voor hem vervaardigd bord spelen moet. Daarentegen is het slechte resultaat van den Duitschen meester Seitz eveneens op merkelijk. De Jong maakte in Major A de 50 vol door met Lenton een elegante remise te forceeren. Wij laten nog de partij Tylorjuffr. Menchik volgen. Wit: TYLOR Zwart: Miss MENCHIK (Laatste ronde) 1. e2e4, e7—e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. e4xd5, e6xd5; 4. Lfl—d3, Pb8—c6; 5. c2—c3, Lf8—d6; 6. Pgl—f3, Lc8g4; 7. 0—0, Dd8—d7; 8. Tfl—elt, Pc6e7; 9. Pbld2, f7—f6; 10. Ddl—b3, 0—0—0, II. c3c4, Pg8h612. c4—c5, Ld6—f4; 13. Db3a3, Kc8b8; 14. Pd2—b3, g7—g5; 15. c5c6, Pe7xc6; 16. Lclxf4, g5xf4; 17. Pb3—c5, Dd7d6; 18. Tal—cl, Kb8—a8; 19. Ld3—b5, Pc6b8; 20. Tel—c3, c7—c6; 21. Lbo—fl, Pb8—d7, 22. Da3a4, Pd7xc5; 23. d4xc5, Dd6—b8; 24. Pf3d4, Lg4d7; 25. Tc3—b3, Th8e8;' Tel—cl, Ph6—f5; 27. Lfl—a6, Pf5xd4; La6xb7t, Db8xb7; 29. Tb3xb7, Pd4—e2t; Kgl—fl, Ka8xb731. Telel, f4—f3; Da4b3t, Kb7—a8; 33. Db3xf3, Pe2—d4; Df3xf6, Te8xelt; 35. Kflxel, Td8—e8t; Kei—d2, Pd4e6; 37. b2—b4, Ka8—b7; f2—f4, Te8g8; 39. g2—g3, Kb7—a8; 40. Df6—e7, Tg8—g7; 41. De7d6, Tg7—f7; 42. h2—h3, a7—a6; 43. a2—a4, Pe6c7; 44. g3—g4, Kc8—d8; 45. f4—f5, Pc7e8; 46. Dd6—b8t, Ld7—c8; 47. Db8b6t, Tf7c7; 48. Kd2—d3, Pe8—f6; 49. Kd3d4, h7h6; 50. Db6—a5, Ff6—e4; 51. Kf4—e5, Pe4d2; 52. Ke5—d6, Pd2—c4 mat. 26. 28. 30. 32. 34. 36. 38. De Zaterdag en Zondag te Amsterdam ge speelde party en om het tweede-klas-kampioen schap van Nederland hadden het volgende resultaat Gehrels pnt. brt. hs. gem 300 25 44 12.— Cremer 110 24 18 4.58 Beuming 300 14 76 21.42 Keyzer 45 13 12 3.46 Wolthekker 300 37 32 8.11 Cremer 219 37 36 5.92 Gehrels 300 24 54 12.50 Wolthekker 210 24 40 8.75 Beuming 300 26 46 1158 Kappel 134 26 29 5.15 Keyzer 300 24 53 12.50 Cremer 216 24 48 9.00 Cremer 300 29 40 10.34 Beuming 262 28 65 9.35 Wolthekker 300 38 37 7.69 Keyzer 257 38 83 6.76 Gehrels 300 17 70 17.64 Kappel 122 16 30 7.62 Beuming 300 33 44 9.09 Wolthekker 204 33 33 6.IS Gehrels 300 20 73 15.— Keyzer 179 20 39 8.95 Cremer 300 30 37 10 Kappel 161 30 22 5.36 De eindstand van het tournooi werd aldus: gesp. gew. pnt. brt. h.s. alg. moy. 1. Gehrels 5 5 1200 105 88 14.28 2. Beuming 5 3 1308 120 76 10.90 3. Wolthekker 5 3 1314 174 40 7.50 4. Cremer 5 2 1145 144 48 7.95 5. Keyzer 5 1 1049 138 117 7.60 6. Kappel 5 1 892 156 41 5.71 Door met een algemeen moyenne van boven kampioenschap ook het eerste klasseschap be haald. Daarentegen zyn Wolthekker, Cremer, Keyzer en Kappel allen gedegradeerd naar de derde klasse, omdat hun algemeen gemiddelde be neden de minimumgrens, zijnde 8, ligt. De eenig overgebleven tweede klasser van dit tour nooi is dus Beuming. De heer A. Püper, secretaris van den Ned. Biljart Bond, reikte na afloop de pryzen uit. Zaterdagmiddag zyn de wedstrijden om den hoogsten nationalen clubtitel in het drieban- denspel op groot-biljart voortgezet. Thans ont moetten de B.V. „K.R.A.S." be Amsterdam en de B.C. der Sociëteits-Vereeniging uit Haarlem elkaar. De Amsterdammers toonden zich op eigen terrein sterker dan hun tegenstanders en versloegen de kampioenen van 't vorige seizoen, zy behaalden in vyf van de zes partyen de overwinning en kregen daardoor een kans op den eeretitel. Zaterdag a.s. wordt de beslissingswedstrijd geleverd by „K.R.A.S." Dan komt de B.V. „Rot terdam" tegen hen uit. „K.R-A.S." heeft vier punten en „Rotterdam" vyf. Als de Amsterdam mers ook dan winnen, zyn zy kampioen, maar bij geiyk spel of verliezen moeten zyn den titel aan de Rotterdammers overlaten. Als voorbereiding voor het kampioenschap van Nederland, eerste klasse, groot biljart, speelde de bekende Amsterdamsche biljarter Sweering Zaterdag en Zondag een viertal par- tyen van 400 punten tegen den bekenden Noor- delyken speler Wiemers. gebouw van de Friesche Biljartclub te Leeu warden, mochten zich in een groote belangstel ling verheugen. Zaterdag was de Dokkummer bijzonder op stoot en toen en toen hij Zaterdagavond de 800 vol had, stond Sweering pas op 709. Zondagmiddag begon de Amsterdammer met een serie van 104. De beide spelers hadden daar op om beurten de leiding. Toen de stand Zon dagavond 1583 om 1552 stond, wist Sweering met een serie van 48 de 1600 vol te maken en daar mede dus te winnen. Het resultaat was: Sweering Wiemers pnt, 1600 1583 brt. 100 99 h.s. 104 81 moyenne 16.00 15.99 Op 9. 10 en 11 Febr: a.s. vinden de Neder landsche kampioenschappen le klas groot bil jart te Amsterdam plaats. Organiseerende vereeniging is de biljartver- eeniging „Victoria". Naar wy vernemen zullen waarschijnlijk de volgende zes spelers aan deze kampioenschap pen deelnemen, ni: Dommering, Sweering, De Leeuw, Van Vliet, Wiemers en Gehrèls. Voorwedstrijden zullen niet plaats vinden. De deelneming van Wiemers hangt nog van verschillende omstandigheden af, doch het uit komen van dezen Noordelyken vertegenwoor diger in het tournooi zou zeer toe te juichen zyn. In „De Kroon" te Den Haag hield de Kon. Mil. Sportver. gistermorgen haar jaarlijksche algemeene vergadering onder presidium van luit. kol. jhr. K. F. Quarles van Ufford. Het programma voor 1934 werd in deze ver- r dering als volgt vastgesteld: 1. Cross-country voor nieuwelingen op 1 Maart naby Ede. idem van Bingerden op 17 Maart. 3. idem van Stepelo op 7 April naby Enschede. 4. Dressuurproeven met voorwedstrijden te Amersfoort, Ede, Breda en Den Haag op 17, 18, 19 en 20 April en eindwedstryd te Den Haag op 26 April. 5. Rallye-paper van Vorden op 2 en 3 Mei. 6. Rallye-paper van 70 K.M. op de Veluwe omstreeks 20 September. 7. Najaars Military op 17 en 18 October naby Breda. 8. Dubbele Cross-country op 6 November naby Arnhem. Alle wedstrijden tellen mede voor den Korps beker en voor den Artillerie- en Cavalerie-beker. D- Conditie-beker wordt verreden by de Rallye paper van Vorden. Alle bestuursleden werden by acclamatie her kozen, de heeren: luit.-kol. jhr. K. F. Quarles van biiord en majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. In het Sportpaleis te Antwerpen werd o.a. een course achter tandem over 20 en 25 K.M. ge houden. Uitslagen: le reeks, 20 K.M.: 1. Pynenburg, 22 min. 25 sec.; 2. Ronsse op 10 M.; 3. Lemoine op 125 K.M.; 4. RicbM op 950 M. 2e reeks, 25 K.M.: 1. Ronsse, 28 min. 31/5 sec.; 2. Pijnenburg op K M.; 3. Lemoine op 5 M.; 4. Richli opgegeven. Algemeene rangschikking: 1. Pijnenburg, 44 K.M., 999% M.; 2. Ronsse, 44 K.M. 990 M.; 3. Lemoine 44 K.M. 870 M. Het koppel PijnenburgWals werd geënga geerd voor de Zesdaagsche te Antwerpen in Fe bruari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11