STA DSNIEUWS 1M 69 USÉ DE LAAT BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 8 Jan. I RESTANTEN 1 H E E R E N- 1 1 ONDERGOED 1 Wisselkoersen agenda. De vroegbeurs MAANDAG 8 JANUARI De Haarlemsche Orkest- Ver eeniging Optreden in het volgend seizoen mogelijk Nieuwe ledenklasse ingesteld Opera Italiana TOONEEL DE KATH. VERKENNERS „St. Tarcisiusgroep" Haarlem ,DE VIER MÜLLERS' MUZIEK NAMIDDAGCONCERT H.O.V. Soliste: Ré Koster, zang ONZE WINKELSTAND Koppermaandag „Roma" HARTROERENDE MASSA- OFFERVAARDIGHEID Een nieuw Liefdewerk GEEN POLITIEKE VECHT- PARTIJ Verdachten vrijgesproken DE STRIJD OM HET BESTAAN DER H.O.V. Voorloopige oplossing Een simpel brandje BURGERLIJKE STAND (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Fraude te Hoogkarspel De ontvanger wordt onschuldig geacht 40- jarige man vermoord Droevige afloop van familietwist 9 Januari ld. I Barrevoetestraat9-11 i De dader van den moord meldt zich Beurs-thermometer MAANDAG 8 JANUARI 1934 IX Vu f De besprekingen welke de laatste weken tus- schen vertegenwoordigers van het Bestuur der H.O.V. en het Comité tot Bescherming van de H.O.V. hebben plaats gehad, hebben tot resul taat gehad, dat thans allereerst getracht zal worden het ledenaantal op te voeren en dat niet met honderden maar met duizenden. Naast de leden, zooals de H.O.V. deze op het oogen- blik kent en op wier lidmaatschap ook het vol gend seizoen wederom op dezelfde wijze als thans gerekend wordt, is nu een nieuwe groep leden in het leven geroepen: B-leden genaamd. Deze zullen tegen een contributie van ƒ5.20 in het a.s. winterseizoen 19341935 recht krijgen op toegang tot zeven concerten, welke op een avond in de week niet op Zondagavond dus gegeven zullen worden. Om iedereen in staat te stellen op deze wijze lid te worden, zal het mogelijk zijn dit bedrag al naar men dit zelf verkiest in wekeiyksche, maandelijksche, driemaandelijksche termijnen, per. half jaar of wel in eens te voldoen, wil dit plan slagen, dan is het noodzakelijk dat men zich thans reeds voor dit lidmaatschap opgeeft immers het groote voordeel is dat men op gemakkelijke wijze zijn contributie kan betalen en dit laatste zal niet meer mogelijk zijn, indien men wacht met het zich als lid opgeven totdat het Concertsei zoen begonnen is, daar dan toch direct een veel te groot bedrag in eens zal moeten worden betaald. Opgave voor het lidmaatschap moet geschieden onder vermelding van naam, adres en wijze waarop men de contributie wenscht te voldoen. In overeenstemming met de wenschen, zal dan over het verschuldigde bedrag beschikt worden. Men wordt verzocht zich als lid op te geven bij de administratie van de H.O.V., Bleekenbergstraat 16 Haariem-Noord, bij Mr. A. Beets, Plein 8 of bij den heer H. H. Luijken, Nieuwe Kruisstraat llrood. De heer Luijken, lid van het Comité en Voorzitter van den Haar- lemschen Bestuurdersbond, heeft goede hoop dat hij op deze wijze een zeer groot aantal leden voor de H.O.V. zal winnen. Ieder, die zich vóór 15 Februari a.s. als lid opgeeft, wordt uitslui tend tegen betaling vanbelasting, een bewijs van toegang gegeven tot één der concerten, welke de H.O.V. dit seizoen nog zal geven. Het spreekt van zelf dat het bovenstaande slechts één der middelen is om de H.O.V. in stand te houden. Andere mogelijkheden worden nog onderzocht en het is dus nog niet de ge schikte tijd, om thans daarop reeds in te gaan. Ook is het duidelijk dat deze plannen betrek king hebben op het a.s. concertseizoen 1934 1935, zoodat het besluit van het Bestuur om dit jaar op 20 Maart a.s. met de werkzaamheden van de H.O.V. te eindigen, gehandhaafd moet blijven, daar de gelden ontbreken om nog lan ger de salarissen uit te betalen. Slagen de plan nen, welke thans in voorbereiding zijn, dan zal het in September weer mogelijk zijn het orkest voor 12 maanden te engageeren. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen dat het Bestuur van de H.O.V. het Comité tot Bescher ming der H.O.V. verzocht heeft een aantal leden uit zijn midden aan te wijzen om samen met het Bestuur der H.O.V. de verdere mogelijkheden onder het oog te zien. Hieruit moge dus blijken dat de kans, wellicht grooter dan ooit, er thans is om een basis te zoeken en te vinden, hecht genoeg om de H.O.V. voor Haarlem en omstre ken te behouden. Een ieder die de H.O.V. wel gezind is kan daartoe thans daadwerkelijk me dehelpen. Daarom, geeft U op als lid der H.O.V. en niet morgen of overmorgen, maar heden nog!!! Konzerte, een betreurenswaardig technisch en geestelijk tekort op te merken, waardoor hier en daar zelfs vrij ernstige botsingen met den dirigent en orkest niet uitbleven, al slaagden dirigent Schuurman en zijn musici er in een en ander weer in 't rechte spoor te brengen. De naaste oorzaak moge liggen aan een door ver koudheid misschien minder gunstige dispositie, maar de voornaamste lijkt ons toch wel te schuilen in een te hoogen greep. Composities als die van Schütz en de boven aangeduide liede ren der modernen stellen ongetwijfeld hooge eischen en voor een executie met groot orkest lijkt ons de zangtechniek van Ré Koster nog zeer onvoldoende, ook al zou ze de gekozen wer ken psychisch aan kunnen. Er ligt evenwel nog een te groote afstand tusschen het hier bereikte en tusschen hetgeen men van een concertzan geres met een liederènkeuze als deze, mag eischen. De moed, welken de zangeres, die in het mezzo 'n aardig aansprekend stemgeluid bezit, Zondagmiddag toonde, moge niet ontaarden in overmoed. Het orkest begeleidde, zooals men begrijpen zal, naar omstandigheden. J. S. wy herinneren onze lezers aan de opvoering van Puccini's „Madame Butterfly", morgen avond om 8 uur in den Stadsschouwburg, te geven door de N.V. Italjaansche Opera, Inten- dente: Cor van der Lugt Melsert, Direzione Musicale: Cav. Mario Parenti. Zooals reeds medegedeeld zal de titelrol in deze Japansche opera borden vervuld door de beroemde Japansche zangeres Theike Kiwa. Verder medewerking van Guiseppe Traverso, Spartaco Marchi, Eraldo Coda, Ottavio Serpo, Guido Uxa en Luisa Squarzina. Direttore d'Orchestra: Maestro Vincenzo Ma- rini. Zondag j.l. had in het hoofdkwartier der Sint Tarcisius Groep, in de Magdalenastraat 9a rood, de installatie plaats van de eerste 4 Katholieke Verkenners dier Groep. 's Namiddags 3 uur waren de ouders van de te installeeren Verkenners aanwezig en hield Hopman Verheüdt een openingswoord, waarna de installatie-plechtigheid plaats vond. Geïnstalleerd werden: Ko van Hooff, als Pa trouille-leider der Houtduiven; Henk van der Meü, als Patrouille-leider der Otters Joop Deu- ling en Jac. van Maanen, beiden als Verkenners. Na de installatie werden eenige verkenners- spelen gedaan en werd den ouders een versnape ring aangeboden. Hierna volgd een geanimeerd kampvuur, waar bij aalmoezenier Kok tot de zoo juist geïnstal leerde verkenners een woord sprak. De enthou siaste ouders dankten na ieder nummer met een groot applaus. Vooral de tooneelstukjes genoten aller büval. Na het kampvuur werd op officieele wyze met vlag-strijken en gebed gesloten, waarna de aal moezenier den zegen gaf. Tenslotte dankte hopman Verheüdt de ouders voor de betoonde belangstelling. Fabrikanten-eomedie in drie bedrij ven, door Artnan Friedmann en Ludwig Nerz. Het Nederlandsch-In- disch Tooneel, Stadsschouwburg. 91 Na een lange afwezigheid leidde dirigent Schuurman Zondagmiddag voor 't eerst weer ons Bloemenstedelyk Orkest. De aanwezigen, niet overtalryk in dat opzicht zün we nog steeds niet verwend ontvingen hem met dub bel hartelük applaus. De Unvollendete Sympho- nie van Franz Schubert vormde de entrée. Met liefde en toewyding, met büzondere zorg voor de détails, rhythmische zoowel als dy namische, werd de heeriyke partituur, die Schu bert's onvoltooide opus is, ten gehoore gebracht. Ook de vierdeelige Algiersche Suite van Saint Saëns, waarmee het concert werd besloten, mocht, wat de interpretatie betreft, gehoord worden. En al vinden we deze exotische muziek van den veelzüdigen Parüschen meester op zich zelf niet byzonder belangrük, ze wordt toch nimmer banaal, biyft steeds geestig, zelfs hier en daar verrassend, en zeker karakteristiek voor den luchtigen, gemakkeiyk schrüvenden Franschen musicus. Mejuffrouw Ré Koster zong voor de pauze 'n tweetal geestelüke liederen van Heinrich Schütz, den grooten voorlooper van Bach. Na de pauze droeg ze 'n drietal moderne liederen met orkestbegeleiding voor,resp. van Mahler, van Strauss, en van Josef Marx, welke alle nummer voor nummer applaus mochten ver werven. Een succes d'estime dat we de zangeres gaarne gunnen. Wat intusschen niet wegneemt, dat wy persoonlijk niet zoo onder den indruk kwamen van haar prestaties. Immers, erg ge lukkig was de zangeres, waarvan we wel eens beter gehoord hebben, noch in de oude geeste lijke gezangen, noch in de moderne wereldlijke liederen. Wat er de oorzaak van zy, er viel in beide genres, maar vooral in de Geistliche Waarmee we maar zeggen en herhalen wil len, dat 't met ons vaderlandsch tooneel en met de wyze, waarop het publiek zijn belangstelling daarin toont, merkwaardig en niet byster be moedigend is gesteld. Het „succes" van „De vier Müllers" is daarvan een daverend bewijs. Laten we nu maar aanstonds getuigen, dat de honderden, die, aangelokt door den roep, welke van het groote aantal opvoeringen in de hoofdstad uitging, gisteravond naar den .stads schouwburg zijn getogen, zich meer dan gewoon vermaakt hebben. En het nög talrijker publiek, dat vanavond by de abonnementsvoorstelling de zaal zal vullen, kan rekenen op uren van vroo- lykheid. Want in de genoemde fabrikanten-eo medie speelt Cor Ruys de hoofdrol, en dat zegt genoeg. Het programma vermeldt, dat de eerste ar tistieke leider van het Nederlandsch-Indisch Tooneel de vertaler van het stuk is. 't Zou in teressant kunnen zijn. die vertaling eens met het origineel te vergelijken, want we kunnen ons moeilyk voorstellen, dat er twee Oostenrijkers noodig zijn geweest om een stuk te schryven, dat geen andere bedoeling heeft dan Cor Ruys en Louis de Bree aan kostehjke succesrollen te helpen. Deze fabrikantencomedie moet oorspronkehjk een familie-drama zijn. Verschillende tooneelen met tragischen inslag wyzen daarop. Er zün vier Müllers, die drie generaties en een bijloo- per vormen. De tachtig-jarige rentenier Philipp Mülter heeft in het verre verleden op ouder wets degelijke manier een textielfabriek ge sticht en tot bloei gebracht. Zyn zoon Moritz, die, volgens den sarcastischen ouden heer, wel zijn „kop", maar niet zün hersens heeft ge- erfd, werkt de vader uit de zaak en zet deze op meer moderne wyze voort, om haar naar den ondergang te helpen; de kleinzoon Otto is al even zelfstandig en kan dus evenmin met zijn vader overweg, maar hy bezit al de talen ten van een goed zakenman en wordt Moritz Miiller's bittere concurrent. Dit valt hem ge makkelijk, omdat hij door den slimmen rijken grootvader met veel geld en goeden raad wordt geholpen. De vierde Müller is een mislukt fa milielid, die van den eenen zakenman naar den ander wandelt, om hun van elkanders handelin gen op de hoogte te houden, met welk onnoozel geïntrigeer hy zyn broodje verdient. Er is veel strijd door deze verhoudingen en Ella Müller—von Lichtenstern, de vrouw van Moritz en de moeder van Otto, lüdt daar na tuurlijk onder. Om haar verdriet en vereen zaming te vergeten, brengt zy haar vrijen tyd door met bridgen! Zij kan geen vrede brengen tusschen echtgenoot en zoon, maar als haar man voor de ruïne van zyn zaak staat, weet zy het hart van haar brommigen schoonpapa plot seling te verteederen, en zoo komt toch nog de verzoening tot stand, die tot een nieuwe zaken- gemeenschap van de familie Müller zal leiden. Dit is het drama, waar de toeschouwers den geheelen avond om Rebbengelachen. Doo- delyk ernstig en tamelyk luidruchtig speelde Jacques Reule de tragische rol van den hoog- moedigen Moritz; niet minder serieus was Gus- ta ChrispijnMulder als zyn vrouw; in dezelfde voor de hand liggende opvatting typeerde Louis Borel, ofschoon onvoldoende, den ondernemen- den kleinzoon; en daarnaast deed Lily Bouw meester haar best om van de onmogeiyke rol van Di'. Hertha Becker iets te maken. Maar het stuk is in dezen vorm zoo'n bespotting van dramatiek en logica, dat het op een fiasco zou moeten uitdraaien als Cor Ruys en Louis de Bree door hun meesterlijken humor niet al len ernst en daarmee alle gebreken van de „ko medie" hadden weggespeeld. We zouden daarom kunnen volstaan met een lofrede op de geweldig knappe typeering van den ouden Müller door Cor Ruys en de prach tig komische uitbeelding van den familie-spion door Louis de Bree en daar is een en ander over te schrijven. Maar het moet ons toch uit de pen, dat deze manier om een drakerig stuk tot een „succes" te maken haar bedenkelijke züde heeft, zeker ten opzichte van het publiek, welks smaak in geheel verkeerde richting wordt geleid. In het overvloedige applaus, waarmee de voorstelling werd beloond, deelde ook Eline Pi- suisse, die aardig een Amerikaansche weergaf en Pierre Myin en Wim Kan in kleine, goed ge speelde rollen. H. B. v. d. S. in den Jansschouwburg, wat ouderen onder ons zich nog wel zullen herinneren. Dit feest is zeer lang in eere gehouden door de typografische ver een'ging „Tot Nut en Gezellig Verkeer". Een andere vereeniging, „De Phoenix" geheeten, vierde het op een lateren datum. Door de ge volgen van den grooten oorlog is deze dag ge heel in het vergeetboek geraakt. In de groote steden des lands worden door de typografen- gezellen de kalenders van hun firma's op dezen dag aan de cliënteele aangeboden en de baten die hieruit voortvloeien worden dan gestort in de kas van de grafische t.b.c.-vereeniging in deze gemeenten. tiusvereeniging zouden geteld en geopend wor den. De pastoor van de St. Bavoparochie in oud- Schoten was zeer enthousiast over den offerzin zijner parochianen. Hy telde 224 pakjes en aan contanten 110.79 en bovendien nog 37 bonnen met een gezameniyke waarde van 40. In de kerk aan het Valkenburgerplein te Heemstede werden 115 pakjes verzameld met zeer goeden inhoud, zooals de pastoor ons ver zekerde. Ter herinnering deelen wy onzen lezers me de, dat het heden Koppermaandag is, een dag die in de oudheid een zeker soort van bestaan had, doordat de bewoners van de omliggende dorpen dan den dag in feesteiyke stemming in de stad doorbrachten en des avonds weer naar hun woonplaatsen terugkeerden. Dit was een vaste traditie. Later hebben de typografen dezen dag in beslag genomen om hun jaarlijksch Kop- perfeest te vieren, dat alhier plaats vond in „De Doelen", later in de „Kroon" en vervolgens Perceel Groote Houtstraat 83 is heel kwiek onder sloopershanden geweest en vlugger dan vlug door bouwershanden weer tot iets anders gevormd. Begin December wisten de Haarlemmers nog van niets en nu 6 Januari heeft de „Roma", lingerie en manufacturen haar deuren voor het publiek geopend. Het interieur, in het wit uitgevoerd, maakt met een diepe en breede verkoopruimte, waar vitrines volop gelegenheid bieden tot een goed overzicht der waren, een prettigen indruk. Modem is de verlichting, die des avonds bij goed schynwerperlicht in de etalages, tot koo- pen lokt. De groote winkelstraat is weer een zaak rü- ker, die zich by de behaaglyke winkelsfeer goed heeft weten aan te passen. Enkele bloemstukken waren ook hier de bo den van de openingsplechtigheid, terwyi een attractie de klanten tot kennismaken lokt. Bij aankoop tot een zeker bedrag wordt een aar dig dejeuner ter kennismaking meegegeven. Het is moeilijk in dezen tijd nog iets nieuws te verzinnen op het gebied van christelijke naastenliefde en toch vernemen wy telkens weer staaltjes van offervaardigheid en opofferings gezindheid, die iedereen tot in het diepst van zijn ziel moeten ontroeren en het vertellen ln ruimer kring waard zijn. Hoeveel Haarlemmers zijn gisteren in extase geraakt over het succes van een nieuwen vorm van liefdewerk, die in verschillende Haarlemsche kerken werd be oefend: het brengen van een liefdegave bij de kribbe van het Christus-kind! Op Nieuwjaars dag hadden verschillende pastoors der stad daartoe het voorstel gedaan aan hun parochia nen en in het parochieblad „De Kathedraal" formuleerde de hoogeerwaarde heer plebaan, van wien de mooie gedachte is uitgegaan het idee als volgt: ,In dezen crisistijd, die tevens heeten mag de triumf-tijd der christelijke charitas, zullen wij trachten meer dan ooit het voorbeeld dei- offerende Wijzen uit het Oosten te volgen. Zooveel mogeiyk elk gezin maakt daarom een pakket gereed, dat bevatten zal een of andere nuttige gave voor de armen onzer parochie. De inhoud van dat pakket zal' bestaan uit: 1. ófwel een gift in contanten 2. óf levensmiddelen (die eenige weken kun nen bewaard blijven) 3. óf kleedingstukken. Als adres gebruikt elk gezin het ge gomde etiket, dat wü hebben ingelegd in elk nummer van ons parochieblad. Hierop zal met enkele woorden staan aangegeven, wat het pak ket bevat, doch zonder vermelding van den naam der afzenders. Bij het ter kerke gaan op Zondag 7 Januari neemt één der gezinsleden, liefst het jongste, dat anonieme pakket mede en geeft het, vóór de H. Mis, aan onze Arm- meesters en Vincentianen, die daartoe aan wezig zullen zyn in het Kapelletje waar wy onzen Kerst-stal bouwden (de achterste Kapel aru de Evangelie-zijde). Zóó zal onze Kribbe in het Octaaf van Drie- Koningen haar meest passende versiering kry- gen! Zóó zullen wy, bij den aanvang van dit nieuwe jaar, al aanstonds daadwerkelyk bewy- zen, dat wy het woord van St. Paulus, uit het Epistel' van Nieuwjaarsdag, volkomen hebben begrepen: „De genade van God onzen Zalig maker is voor alle menschen verschenen.op dat Hij ons voor Zich zou reinigen tot een aan genaam volk, ijverig in goede werken." Niet alléén in de Kathedrale Kerk, ook in 'n zestal andere kerken van Haarlem hadden de pastoors hetzelfde voorstel gedaan. Schitterend is overal aan den oproep gehoor gegeven, zoodat op onverwachte wijze het vuur van den eeuwen ouden en vooral' in den laatsten tijd herhaalde lijk op de proef gestelden offerzin van 't Katho lieke volk met een nieuw élan oplaaide. Van alle kanten kwamen de kinderen met hun pak ketten en pakjes aandragen. Het was soms grappig om te zien hoeveel moeite zy hadden hun last te dragen, maar hun trots was in den regel te groot'hun gave door een der vergezel lende huisgenooten te laten dragen. Bhj en op gewekt brachten zij hun offergave tot vóór de kribbe, waar zij in ontvangst werd genomen door de hulpvaardige handen van St. Vincentius- heeren of leden van het parochieel armbestuur. De pakjes en pakketten, waaraan klaarblijkelijk door de schenkers alle zorg was besteed, sta pelden zich voor de kribbe op. Er werden heele verschansingen opgebouwd, waarachter het Kerstkindje schuil ging en wy kunnen ons zoo voorstellen, dat het door deze hooge muren van pure naastenliefde de onverschilligheid van de wereld gisteren niet heeft kunnen, althans niet heeft willen zien. Ontroerend was dit vreemde beeld van Kerstkribbe-versiering, ontroerend voor de geefsters en gevers, maar ontroerender nog voor hen, die er getuigen van waren; het was om er koud by te worden als men er bij bedacht wat er al gegeven is in de laatste maanden en weken, In de meeste gevallen moe ten de pakken en pakketten vandaag nog wor den geteld, maar wij kunnen nu toch al eenige mededeelingen doen. In de kathedrale kerk werd aan contanten ontvangen pl.m. f 500.behalve een gift in eens van f 1000.voor de St. Vincentius-ver- eeniging, naar aanleiding van de liefdadigheids predikatie, die pater Borromaeus daags voor Kerstmis hield. Het aantal pakketten bedroeg naar schatting ongeveer 300. In de Spaamekerk werden ruim 400 pakket ten ontvangen. In de kerk aan den Kleverparkweg was het aantal pakketten 161, verder werden hier 35 enveloppen met een totaal van 166 en twee bons, een ter waarde van een rijksdaalder en een van 5, ontvangen. De pastoor van deze parochie verzocht ons nog mee te deelen, dat Woensdagavond een gecombineerde vergadering van armbestuur en St. Vincentiusvereeniging zal plaats hebben. Allereerst worden de ontvangen gaven onder de aanvragers verdeeld en voorts de rest onder hen. die hiervoor eveneens in aanmerking ko men. In de St. Elisabeth en Barbara-parochie wer den naar schatting 200 pakketten ontvangen plus 68aan contanten. In de Lidwinaparochie was de pastoor ook zeer te spreken over hetgeen was binnengeko men. Hij schatte het aantal pakketten op ruim 400. Over het ontvangen geld kon hij nog geen mededeeling verstrekken, omdat de pakketten eerst vandaag door Armbestuur en St. Vincen- Op 2 September waren eenige leden van de N.S.B. aan het colporteeren op het Kennemer- plein te Ijmuiden. Plotseling kwamen twee per sonen op hen toe, die hen opzettelük in den weg liepen. De colporteurs hoorden toen een fluitsignaal en het geroep „val aan!" waarop een aantal personen op het Plein stormden en de colporteurs aanvielen. Deze werden geschopt en geslagen en eenigen bleven bloedend ver wond op het plein liggen. De politie arresteerde een tweetal aanval lers, die als verdacht van mishandeling, heden morgen voor den politierechter terecht ston den. De getuigen a charge degenen, die gecol porteerd hadden en mishandeld waren kon den niet met zekerheid zeggen dat de beide verdachten hen mishandeld hadden, maar be vestigden wel dat deze bij de mishandeling tegenwoordig waren geweest. Sommigen had den echter de verdachten op het politiebureau wel herkend maar herkenden ze ter terecht zitting niet meer pertinent. Verdachten, de Amsterdammers J. G. en C. V., ontkenden het ten laste gelegde. Zij ver klaarden dat zy met een groote groep een fietstochtje van Amsterdam naar IJmuiden hadden gemaakt, op het strand hadden gekam peerd en op 2 September j.l. de stad Velsen waren gaan bezichtigen. Toevallig arriveerden zij ook op het Kennemerplein, waar zy met een meisje dat colporteerde met een militaris tisch blad van het eene einde van het plein een praatje hadden gemaakt, terwyl aan de andere zyde de vechtparty plaats greep. Na afloop van de vechtpartij waren zy door een inspecteur van politie (die ook als getuige ge hoord werd) gearresteerd als verdacht van mis handeling van de N.S.B.'ers. De politierechter sprak zijn hooge bevreem ding uit over het feit, dat verdachten hun ge tuigen a décharge niet dadelijk aan de politie hadden opgegeven en op de terechtzitting van 11 December, waarop deze zaak reeds gedeelte lijk behandeld is hadden medegebracht. Verdachten erkenden tot de party van de tegenstanders van de N.S.B. te behooren. De beide eerste getuigen a decharge bleken godsdienstbezwaren te hebben om den eed af te leggen. Deze godsdienstige bezwaren van de tweede vrouwelijke getuige a décharge vielen weg, toen de politierechter ze nader onder zocht zTusschen deze getuige en den politierechter ontstond een scherp debat, omdat deze getuige wel precies kon vertellen dat verdachten niet aan de vechtparty hadden deelgenomen, maar niet hoe laat en op welken dag de vechtparty had plaats gehad. Ook de drie volgende getuigen k décharge hadden godsdienstige bezwaren, maar legden ten slotte toch maar den eed af. Ook deze ge tuigen behoorden tot dezelfde kampeerclub, welke na een scherp debat tusschen politie rechter en een der getuigen een „politieke" kampeerclub bleek te zyn en anti-N.S.B. Ook deze verdachten werden langdurig on dervraagd over de eigenaardigheid, dat zü zoo laat met hun verklaringen waren komen aan zetten en destyds by de arrestatie van de ver dachten hun vrienden eigeniyk deze in den steek hadden gelaten en ook op de terecht zitting van 11 December niet opgekomen wa ren. Getuigen bleken wel precies de kleur van de jurk van de colportrice, waarmede een der ver dachten had staan praten, te kennen, maar niet wat er by het relletje voorviel. „Dat is vreemd", aldus de politierechter, u weet drie maanden daarna niet precies hoe het relletje gebeurde, maar welwat een persoon uit voerde, die niets byzonders deed en alleen maar stond te praten! De officier van Justitie zeide de overtuiging te hebben, dat verdachten naar IJmuiden ge gaan waren om terreur uit te oefenen en ge slagen hebben. Niettemin eischte hy vrijspraak, omdat het wettig en overtuigend bewys niet aanwezig was. De politierechter vonnisde insgelyks. Het bestuur van de H. O. V. heeft besloten, de werkzaamheden van het muziekkorps op 20 Maart a.s. te beëindigen. In de maanden Juli en Augustus zullen door de H. O. V. evenwel we derom concerten worden gegeven in den Hout, ten einde te voldoen aan de voorwaarden voor het verkrygen van gemeentelyke subsidie. Zouden de plannen van het comité tot be houd van de H. O. V. slagen, dan zal op 1 Sep tember het nieuwe seizoen kunnen beginnen, doch de musici zullen dan niet op 1 September doch pas half October weder met hun werk zaamheden beginnen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft goedgevonden, dat de subsidie van f 15.000.— op deze basis aan de H. O. V. wordt uitbetaald. Het neemt er dus genoegen mede, dat met het oog op de financieele omstandigheden van het corps de musici slechts zeven maanden van de twaalf salaris krijgen uitbetaald. Het ligt voor de hand, dat indien 20 Maart de datum zou blyken te zyn van de definitieve opheffing der H. O. V., het subsidie slechts naar evenredigheid zal wórden uitbetaald. Mr. A. Beets treedt als voorzitter van H. O. V. op. de Door het uitslaan van een haardvlam geraak ten Zondagmidag om half één in perceel In- dischestraat 35, bewoond door v. L. een schoor steenvalletje en overgordijnen in brand. Een tegenover wonende buurman, münheer D. heeft het vuur gebluseht, zoodat de brandweer, die aanwezig was, geen dienst behoefde te doen. Geboren, 5 Januari: J. P. Leunk—Lubbers, z. 6 Januari: M. C. Meulenbroek-Leusen, z. 4 Januari: M. A. "Verdonk-Handgxaaf, z. 5 Januari: A. C. v. Roon-Gielen, d. 5 Januari: A. Groot-Kardol, d. 4 Januari: M. Been- Meyer, z. 4 Jdhuari: M. P. v. d. Wakker- Admiraal, z. Overleden, 5 Januari,: H. M., 8 mnd., d. van H. N. Serné, St. Bavostraat 5 Januari: A. M. Griffioen, 54 j., Hazepaterslaan. Nader vernemen wy nog, dat den heer C. R. machtiging was verleend, de aardappelen aan de veiling te Hoogkarspel, welke den minimum- prys niet konden opbrengen, te verkoopen voor veevoeder, waarna de heer G. B. te Wervers- hoof de gelden opstuurde naar Den Haag, Het bleek nu, dat er voor een hooger bedrag aan aardappelen door R. verkocht is dan er geld nzar Den Haag verzonden is. In Wervershoof, waar wij ter bevoegder plaat se inlichtingen vroegen, vindt men het onbe grijpelijk, hoe op grond van overdreven ge ruchten de justitie tot in hechtenis neming is overgegaan. Men acht B. volkomen onschuldig. Als ge meente-ontvanger staat B. gunstig bekend en rust op hem geen enkele verdenking. Men ver- wact dan ook, dat hy spoedig op vrije voeten gesteld zal worden. Wat R. betreft, hieromtrent konden wij geen nadere inlichtingen bekomen. Door de Justitie te Alkmaar wordt hedenmiddag de zaak onder zocht, waarna al dan niet besloten wordt tot arrestatie. Zondag omstreeks twaalf uur heeft in het gehucht Varsel, onder de gemeente Someren (N.Br.) een moord plaats gehad. De circa 30-jarige Z. loste op korten afstand Sociëteit „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze 8 uur. Gem. Concertzaal Concert, uitgaande van het Centraal Comité voor werkloozen 8 uur. Rembrand-Theater „Fra Diavolo" Op het tooneel Trio Sphinx 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „My lips betray" 8.15 u. Gebouw ,',St. Bavo" Trampersoneel, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Rechts kundig Bureau, half 9 St. Caecilia, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg Opera Italiana Op voering van ..Madame Butterfly", 8 uur. Gem. Concertzaal Haarlemsche Bachver- eeniging, 8 uur. Hotel „Lion d'Or" Kon. Ned. My. Voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Prov. Staten, half 11. Rembrandt-Theater „Fra Diavolo" Op het tooneel Trio Sphinx 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „My lips betray" 8.15 u. jpiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiHiiiii^ Komt U maar eens kijken naar onze eta- M lage. Er is zeker* iets S voor U bij! WOLLEN HEEREN- PANTALONS of borstrokken thans voor JAEGER PANTA- LONS en borstrokken jfj thans voor 1.50,1.30, s 84 en B een revolverschot op den circa 40-jarigen B., die in het hart getroffen werd. Hü was byna onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd. De dader is voortvluchtig. De oorzaak is vermoedelijk fa milietwist. Zoowel de verslagene als de dader stonden gunstig bekend. De 50-jarige L. Z„ die Zondagmiddag den 40-jarigen H. Bollen doodschoot, heeft zich hedenmorgeh te omstreeks half tien oy zekeren van Diepen ln de Vaarselstraat te Sommeren, die van verre nog familie van Z. is, gemeld. De heer Van Diepen heeft de politie ge waarschuwd. Deze heeft Z. op het politiebureau te Someren ingesloten. Hij zal naar Roermond op transport worden gesteld. Gelijk wel verwacht werd, was de voorbeurs hedenochtend van geen belang. De invloed van den „grootschen" opzet in Amerika, doet zich reeds gevoelen, aangezien bij het doen van zaken, zoo moegelyk, nog grootere terughoudend heid werd in acht genomen, dan ooit. Men heeft niet anders dan maar af te wachten, hos het geldelyk experiment in Amerika zal wer ken. Gemeld wordt, dat een styging van het algemeen prijsniveau kan worden verwacht, maar men houdt zich kalm en laat zich niet weder door een dergelijke voorspelling beet nemen, aangezien men de gevolgen van een te licht geloof in den loop van het vorig jaar ondervonden heeft, toen de dollar als stimu lans voor de prysontwikkeling moest dienen en per saldo geheel is uitgewerkt. Men neemt zelfs in Wallstreet aan, dat de valuta-inflatie van de baan is en het in het vooruitzicht ligt, dat de geweldige credietuitbreiding, coüte que coüte, den toestand in Amerika overeind moet brengen. Bij gebrek aan stimulans derhalve, was het zeer stil; er werd zeer weinig ondernomen en de stemming was ongeveer gelijk aan Zaterdag j.l. Koninklijke olie zette iets zwakker in en trok hierna van 117tot 117% aan <178), Philipslampen monteerden pet. tot 258; H.V.A. werd iy2 hooger verhandeld tot 176—177. Unilever fractioneel lager op 92. Am sterdam Rubber bewoog zich op vorig peil 103%104 en de Youngleening legde weder een vastere stemming aan den dag 5455. De dol lar bleef onveranderd op 158%159 en de Fransche frank was zwakker op 174%. Nederl. Staatsleenprijshoudend 3emeenteleenprijshoudend Y oungleening vast f hilips vast nilever prijshoudend AJcu .vast Koninklijke ,uler V A vast Rubber vast Amerik. waarden prijshoudend Tabak verdeeld MAANDAG, 8 Jan. Vorige Slotkoersen Heden 8.11% 59.15 9.74 34.60 34.57% 48.17% 36.12% 41.87% 41.00 1-59% 13.07% 7.40 20.50 Vorige Slotkoersen. Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 4% Nederland 1916 102% 4% Nederland 1917 101% 4 Nederland 1933 100s/» 4% N. Ind 1926 AB 93 4% N Ind 1931 93 5% Youngleen 1930 54Vb Banken Koloniale Bank £6 Indische Bank Cert. Handel—Mij. 48 Industrieën Unilever 92% Calvé Delft 59% Alg. Kunstzüde 32 Van Berkei's Pat 20% Nieuwe Philips 260 Küch Accoustiek Ned. Ford 165% Industr. Buitenland Anaconda 9j^ Bettüehem Stee) 22% Kennecot 12% U. 8. Stee) 30% U. 8. Leathei 5% Intern. Nicke) 13% Stand Brands 14 Mijnbouw Boeton Münbouw 6% Alg Exploratie 129 Redjang Lebong U? Petroleum Kon Olie Gaboes Per lak Peudawa 178% 13 104 3% Heden 101% 1027/g 1017/g 100% 93% 93% 54% 46 50% 48 92 60 31% 20% 260 165% 8% 23 12% 30% 3% 13% 14 6% 128% 118 1"% 13 104 3% Vorige Slotkoersen. Heden Continental OU 10% 10% Shell Union OU 5% 5% Rubber A'dam Rubber 104% Bandar '8 Dell Batavia Rubber 43% Serbadjadi Silau - V L G. O. Allied Interconttn Rubber 28% 31 o3 ol Scheepvaaxi Java Ch. Japan ^6 HoU Amerika Lijn l%é Ditd Gem Eigend. IJls Kon. Ned. StoomD. 11 Scheepvaart-önle 47% Suiker a V A 177 Jav Cultuur 98 N. L S. O 70 Vorstenlanden 22% Actions Idem fabati Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab 14 60 104% 79 43% 30 32 54 53 26% 1%. ljto 10% 47 176% 96 70 22% 14.50 117% 117 108% 108% 19% 19% !28 129% Spoorwegen Onion Pacific Wabasb Brie (Cansas Clt< "uth. South Ral!» Jhic Mllw Maxwell L, Gr, 2% 1% 9% 8% 16 3 15% 72% 1% 8 15% 3% 15%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2