Gevaren voor Automobilisten Prikkeldraad Te doorzichtig Groote opruiming! Wees paraat MAANDAG 8 JANUARI WEER „STRAPERLO" Instructie in de zaak heropend KERKMUZIEK TE AKEN Dure geneesmiddelen Voor ziekenfonds-patiënten in ons land Nadere mededeelingen over de voorgenomen regeling van het uitverkoopwezen OVERSTROOMING IN DEN ELZAS :T' •W.V s ZELDZAAM BRUTAAL Stelende schoolkinderen te Maassluis Tien uur van strijd Moeilijke tocht van een ijsvlet van Schokland naar Urk De „Snip" te Caïro DE OMZETBELASTING EN DE GEMEENTEN Adviesclub voor gemeentef inanciën SCHIETEN AAN DE GRENS Een vierdaagsch congres Onvoldoend karakter der herken- ningsteekens en te vlug gebruik van schietwapens door douane-ambtenaren Verbetering gevraagd Voorschriften onvoldoende Vóorbeelden GEMEENLNNDSHUIS VAN DELFLAND Belooning Gysberti Hoderpijlfonds uitgereikt KUNSTENAARS ONTSTEMD Limburgers gepasseerd? Fraude gepleegd met de rijksvergoeding Wethouder en gemeente-ontvanger zijn gearresteerd HAKENKRUISKLADDERS TE KERKRADE Limburg waakt voor meenings- vrijheid HET EINDE VAN EEN SMOKKELBENDE? De chauffeur van de beruchte „Blaue Vogel" aangehouden INBRAAK IN KERK In het „Utrechtsch Nieuwsblad" van Vrij dagavond vinden we een bericht met een nogal sprekenden kop over een tegen stelling in het Kabinet naar aanleiding van den regeeringsmaatregel tegen de N. S. B. In normale gevallen zouden we van een dergelijk bericht, dat vol staat van te genstrijdigheden, en van de meest fantas tische onderstellingen geen woord melden, maar in dit geval is de opzet te doorzich tig, om niet even daarop te wijzen. Het feit reeds dat deze fantasie komt uit Utrecht Waar het hoofdkwartier gevestigd is van de N. S. B. en waar die zoetelijk lachende leider woont, geelt reeds te denken. De hetze tegen de Katholieken en tegen de S. D. A. P. moet wat worden aangebla zen. Het bericht luidt: TEGENSTELLING IN IIET KABINET N.S.B.-verbod zon door katholieken en soc.-dem. zijn doorgedreven HAD Dr. COLIJN BEZWAREN? 's-GRAVENHAGE, 5 Jan. De totstand koming van het verbod van het lidmaatschap van de N. S. B. voor ambtenaren heeft, naar wij vernemen, in den boezem van het kabinet een tegenstelling aan' het licht gebracht. Wij meenen te weten, dat de minister-president d r. H. C o 1 ij n, weinig geneigd was tot het nemen van dezen maatregel, die evenwel van katholieke zijde (met steun van de s. d. a. p.) nadrukkelijk werd bepleit. Zelfs zouden de r.k. en s.d. te dezen aanzien overleg hebben gepleegd. In parlementaire kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Regeering, nu zij eenmaal haar stap tegen de N.S.B. heeft genomen, tot door haar zelf niet bedoelde consequenties zou kunnen wor den genoopt; waarbij met name aan maatre gelen tegen andere dan de fascistische par tijen wordt gedacht. Ons bereikt zelfs het gerucht dat de ont wikkeling der politieke verhouding de moge lijkheid eener samenwerking van r.-k. en s.d. aanzienlijk meer nabij heeft gebracht, in dien zin dat bij een ev. aftreden van het Ka- binet-Colijn de kans op de vorming eener Re- geering door deze beide partijen niet uitge sloten geacht zou behoeven te worden. De politieke constellatie die in katholieke krin gen als „uiterste noodzaak" pleegt te wor den aangeduid, zou derhalve bezig zijn zich merkbaar te ontwikkelen. Deze laatste mede- deeling moet echter, naar ons voorkomt, voorshands nog onder reserve worden aan vaard. Om te beginnen heeft de S. D. A. P. niet den minsten invloed op het kabinet. Het is cnwaar, dat er overleg gepleegd is tusschen de Katholieken en de socialisten. Er be staat in geen enkel opzicht eenig contact tusschen beide fracties. Katholieken zullen zich er wel voor wachten om in samenwer king met de roode heeren iets, wat dan ook, te bereiken. Het is in strijd met de feiten, dat van Katholieke zijde nadrukkelijk voor den maatregel zou zijn gepleit. Men leze slechts den open brief, dien prof. Aalberse van gene zijde van het graf aan den heer Mussert, die hem dood had verklaard, ge richt heeft. Het slot van het bericht over het moge lijk meer nabij zijn van de samenwerking tusschen R. K. en S. D. A. P. is een ver dachtmaking van een dergelijk laag peil, dat we ons te hoog achten voor een weer legging. Vooral het slot, dat deze insinuatie onder reserve moet worden aanvaard, doet de deur toe. Het geheele bericht is van de eerste tot de laatste letter uit den duim gezogen. Katholieken, die 3 ministers hebben, kun nen in het Kabinet niets doordrijven, dat weet een kind. De Katholieke partij die nooit ge schroomd heeft verantwoordelijkheid te dragen, staat bovendien veel te hoog dan dat zij zich voor een rooden wagen zou la ten spannen. Degenen die dergelijke verdachtmaking de wereld inzenden, staan blijkbaar voor niets. Men deinst in het kamp van de man nen, die een heilstaat willen stichten ner gens voor terug, om tegenstanders te tref fen, maar nu is het toch zoo doorzichtig dat ieder weldenkend Nederlander daarvan walgen moet. Het spijt ons dat het „Utrechtsch Nieuwsblad" daar ingevlogen is. De instructie in de Straperlozaak (tegen de exploitanten van het „behendigheidsspel" op Scheveningen)die eenigen tijd geleden geslo ten werd, is, meldt „Het Volk", heropend, omdat nog eenige zaken moeten worden onderzocht alvorens de dagvaarding wordt uitgebracht. Deze heropening heeft tengevolge, dat de open bare behandeling van deze strafzaak langer op zich zal laten wachten, dan aanvankelijk werd verondersteld. getuige te zijn van de prachtige vertolking van zijn werk. Varf den Zwitser J. B. Hilber werd vertolkt het driedeelige koorwerk „Maria." Een markante compositie. De aanwezige componist werd warm toege juicht. De Maria-motetten van J. J. Wagner en O. Jocums Cyclus: „Num freu dich. aller Frauen Preis" werden eveneens warm toege juicht. Het domkoor zong beide composities vol begeestering. Met een orgeltoccata van A. M. Müller en het Praeludium en de Fuga van den Tiroler Ber- landa (beide werken werden gespeeld door den Akenschen organist H. Weber) werd het eerste concert beëindigd. Het bezoek was zeer bevredigend en het ver loop stemde tot groote voldoening en waardee ring. Namens alle te Rotterdam werkende Zieken fondsen, omvattende twee derden der R&tter- damsche bevolking, hebben de voorzitter en de secretaris een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij de aan dacht van Zijne Excellentie vragen voor 't vol gende Fabrikanten van geneesmiddelen, die nieuwe geneesmiddelen in den handel brengen, geven als regel aan deze producten een fantastischen naam, die ingeschreven wordt bij het Bureau van den Industrieelen Eigendom. Deze fantasie- naam wordt steeds bij reclame en propaganda in tijdschriften, bladen, drukwerk, enz. gebruikt, zoodat de artsen deze ingeschreven woordmer- ken ook op hunne recepten gebruiken, vooral ook omdat de wetenschappelijke namen van de geneesmiddelen te ingewikkeld of hun niet be kend zijn. Het mag niet onvermeld blijven, dat vele nieuwe geneesmiddelen slechts mengsels zijn van reeds bekende en in den handel zijnde geneesmiddelen, zoodat de voorbereiding van de fabricage van zulke ge neesmiddelen zonder veel kosten en moeite ge schiedt en een bescherming van dit soort pro ducten door middel van een woordmerk de geneesmiddelenvoorziening noodeloos duur maakt. Zulke mengsels, die als specialité's in den handel gebracht worden, kunnen als regel veel goedkooper door den apotheker bereid en geleverd worden, maar deze is verplicht de ori- gineele specialité af te leveren, indien de arts op het recept het geneesmiddel met een woord- merk aanduidt. Het valt niet te ontkennen, dat het Neder- landsche volk de geneesmiddelen veel te duur betaalt, omdat de (meestal buitenlandsche) fa brikanten hunne producten veel te hoog in prijs houden ten opzichte van de vervangings preparaten en aldus schromelijk misbruik ma ken van de bekendheid en klank van het woord- merk bij den voorschrijvenden medicus, waar door veel geld der ziekenfonds-verzekerden komt in het bezit van den fabrikant, dat veel beter besteed zou kunnen worden. Bij vonnis van de Amsterdamsche Rechtbank is een apotheker veroordeeld tot een boete van f 100.—, omdat hij op een recept, aangevende t geneesmiddel Protargol als woordmerk, het overeenkomstige preparaat der Nederlandsche Pharmacopee Ed. V., Argentum proteinum heeft afgeleverd. Door dit vonnis dreigt voor de Nederlandsche zieken en voor de ziekenfondsen een groot ge vaar, n.l., dat de ziekenfondsen veelal de ver- eischte geneesmiddelen duurder zullen moeten betalen, omdat deze als woordmerken op de recepten worden aangegeven en de apotheker verplicht is de dure origineele preparaten af te leveren. Het budget der ziekenfondsen zal zeker niet in evenwicht gehouden kunnen wor den. Adressanten verzoeken den Minister het daar heen te leiden, dat het recht op een woord merk, gedeponeerd voor geneesmiddelen, slechts voor vijftien jaren wordt verleend en het recht op het woordmerk daarna geheel komt te ver vallen. Fabrikanten van geneesmiddelen heb ben dan (evenals bij octrooien) gedurende vijf tien jaren gelegenheid de vruchten van hun arbeid te plukken, terwijl daarna de waarde van hun arbeid ook aan het algemeen ten goede komt. In verband met de moeilijke omstandigheden waarin vele ziekenfondsen verkeeren, zullen adressanten een spoedige behandeling in over weging van hun verzoek ten zeerste op prijs stellen Vrijdagavond is te Zaandam een vergadering gehouden van leden, aangesloten bij de Mid denstandscentrale. In deze vergadering heeft de heer van der Leeuw uit Den Haag een uiteenzetting gegeven van de plannen, die er bij de Regeering bestaan ten aanzien van de regeling betreffende uitver- koopen en opruimingen en die neergelegd zijn in een voor-ontwerp van wet. Uit hetgeen medegedeeld werd blijkt, dat voortaan voor het houden van een uitverkoop hetzij van den heelen inventaris of van 'n deel daarvan en bij opruimingen een ver gunning noodig is. Het ligt in de bedoeling de Kamer van Koop handel te belasten met het verleenen van deze vergunning, waaraan voorwaarden kunnen verbonden worden. Bij de aanvragen voor uitverkoopen moet aangegeven worden, waarom men dit wenscht. Kan geen afdoende en aannemelijke reden wor den opgegeven, dan wordt de vergunning ge weigerd. Bij opruimingen moet een lijst worden ge voegd van datgene wat men wil opruimen. Wat niet op de lijst voorkomt, mag niet in de op ruiming betrokken worden. De aanvrage moet ter visie gelegd worden, zoodat ieder, ook de concurrenten, van de plan nen kennis kunnen nemen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen maakten enkele leden gebruik. Zoo werd gevraagd, of de gelegenheid zou be staan verlenging van den termijn te verkrijgen, wanneer de uitverkoop niet zou zijn afgeloopen en ten tweede of het niet goed zou zijn te be palen, dat zaken minstens een jaar moeten heb ben bestaan eer zij een uitverkoop mogen hou den. Hier werd gedacht aan de vliegende win kels. Een derde vroeg, hoe het gaan zou met den marktverkoop, die eigenlijk een permanente opruiming is. Wat den inhoud van 't voor-ontwerp betreft, kon de vergadering zich daarmede, behoudens enkele details, zeer goed vereenigen. Men ver heugde er zich over, dat eindelijk aan de bil lijke wenschen der winkeliers gehoor wordt ge geven. De overstroomde electrische centrale bij Obbey in len Elzaz. Zooals men weet, werden bij deze overstrooming negen personen gedood Het is aan de politie te Maassluis gelukt al daar een zeldzaam brutaal complot van jeugdige dieveggen op te sporen, dat zich sinds enkele dagen bij verschillende winkeliers heeft doen gelden. Dit complot bestond uit meisjes van.... 9 tot 13 jaar! In totaal waren hierbij acht meisjes betrok ken. Reeds hadden zij bij twaalf winkeliers haar slag geslagen, totdat de politie er een eind aan heeft gemaakt. De jeugdige deugnieten gapten in winkels, waar zij voor haar ouders een boodschap moes ten doen, alles wat ze maar krijgen konden. Ze hadden zelfs nog een handiger plan uit gedacht, om meer bezoeken aan de winkels te brengen. Met twee of drie tegelijk gingen de meisjes n.l. een winkel binnen en vroegen iets op zicht. Na eenigen tijd bracht men dit dan terug en zoodoende was men dan tweemaal in de gele genheid geweest het een of ander te stelen. Alle voorwerpen, voor zoover zij niet voor „dadelijk gebruik" in aanmerking kwamen, werden in een kelder in het huis, waar een van de meisjes woonde, „opgeslagen". Bij een huiszoeking, welke 'de politie deed, werden allerlei voorwerpen aangetroffen, zoo als snoepgoed, manufacturen, odeur, stukjes zeep, veel speelgoed, zakdoeken, eieren, enz. De eieren had men bij afwezigheid van de ouders gebakken en gezamenlijk opgegeten. Naar de ouders aan de politie verklaarden, wisten zij niets van deze handelingen van hun kinderen af. De bevolking van Urk heeft een zeer angsti- gen Zondagmiddag gehad. Om half negen 's morgens ontving men bericht, zoo vertelt „De Courant", dat de bemanning met de ijsvlet van Schokland was vertrokken met het doel Urk te bereiken. Toen des middags echter de vlet nog steeds niet van Urk af te zien was, besloten eenige personen haar tegemoet te gaan. Toen ook deze personen om ongaveer vijf urn- terugkwamen en niets hadden ontdekt, maakte zich een doo- delijke ongerustheid van de bevolking meester. Groepen menschen scholen in de nabijheid van de omringkade van het eiland samen en tuur den onophoudelijk over de vlakte in de duister nis. Bij de Staart werden in allerijl eenige pek tonnen in brand gestoken ten einde de beman ning der ijsvlet eventueel opmerkzaam te ma ken. Spoedig daarop werd tot aller geruststelling van het ijs met fakkels teruggeseind en reeds na eenigen tijd had men de zekerheid, dat de vlet in aantocht was. Om half zeven arriveerde de ijsvlet te Urk. Doodelijk vermoeid en totaal uitgeput waren de mannen van den zeer moeilijken tocht. Vele stukken, die met drijf ijs bedekt waren, had men moeten doorworstelen. Het was daar onmogelijk om de vlet verder te roeien, terwijl de vlet even min over het ijs kon worden voortgetrokken. Tien uur lang hebben de mannen in het gure weer op de open vlakte hun uiterste krachten moeten inspannen om Urk op een dergelijke wijze van post te voorzien. De „Snip" is Zondag te Caïro aangekomen. In het gebouw voor K. en W. te Utrecht heeft Zaterdagmiddag de adviesclub voor gemeente- flhanciën een vergadering gehouden. Op deze vergadering, welke goed was bezocht, heeft de heer de Ruyter een bespreking gehouden over d omzetbelasting in het algemeen en meer spe ciaal over deze heffing in verband met de ge meenten. Na in korte, doch duidelijke trekken den aard van deze belasting te hebben nagegaan en ge wezen te hebben op welke wijze zij zal func- tionneeren en op welke stoffen en producten zij zal worden toegepast, stond spreker meer uit voerig stil bij de wijze waarop de gemeenten zich op deze omzetbelasting zullen moeten in stellen. Verschillende interessante gevallen wer den hierbij door den inleider geconstrueerd en daarna uitgelegd. De gemeente, als fabrikant optredend, zal ook, evenals de particuliere bedrijven, omzet belasting moeten betalen. In tal van gevallen zal duideijk zijn, dat de gemeente optreedt als fabrikant maar aan den anderen kant zouden Onder patronage van den heiligen Filippo Neri wordt te Aken een 4-daagsch concert voor kerk muziek gehouden, hetwelk Vrijdagavond geopend werd. Voor Nederland heeft zitting in het eere comité prof. dr. Albert Smijers, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht. Vóór 3 jaren vond het eerste, veelbelovende congres in Frankfurt plaats. Bij het openings-concert in de zaal van het Alte Kurhaus, uitmuntend door een keurige ac- eoustiek, was de deelname niet zoo groot als in Frankfurt. Bekende musici uit Italië, uitsch- land, Frankrijk, Nederland, België, Spanje, Oos tenrijk, Hongarije, enz. waren reeds aanwezig. Vooral de kerkelijke zangkoren van de stad Aken zullen gedurende het congfbs him kennen en kunnen dienen te bewijzen. Het eerste concert was toevertrouwd aan het vermaarde Aachener Domchor onder directie van „kapelmeester" Th. B. Rehmann en als eerste nummer werd gezongen 'n Kyrie van den IJslan der J. Leifs. Geen handgeklap na de uitvoering. Van A. Planner uit München werd gezongen het koor: ,Auf die Verganglichkeit" met orgelbege leiding. Het beste werk van den avond was de „Hemelsche processie" van den Antwerpenaar Lodewijk de Vocht; een pronkstuk van klanken, geschreven door een meester van het contrapunt en de harmonie. De Vlaamsche tekst werd ge bruikt. Het dpmkoor overtrof zich zelf. De Vocht zelf was helaas nog niet tegenwoordig, om Een automobilist reed 's avonds half elf tegen een over den weg gespannen staaldraad en kreeg ernstige schade. Hem bleek, dat de staal draad voor een hem tegemoetkomenden auto bestemd was geweest; de ambtenaren hadden hem niet opgemerkt en hij zelf had door de lichten van een tegenligger den staaldraad niet kunnen zien. Een automobilist zag 's nachts een rood licht op den weg; hij gaf signaal, waarop het roode licht verdween en door een wit vervangen werd. Dit werd begrijpelijkerwijs opgevat als een tee- ken dat de weg vrij was; later volgde bekeuring en veroordeeling tot gevangenisstraf van één maand. Uit deze voorbeelden blijkt, welke afwijkin gen van de bestaande voorschriften zich voor doen. Maar ook de voorschriften zelf acht adres sant ten eenenmale onvoldoende. Wil men den automobilist een duidelijk stopsein geven, dan zal overdag een versperring op den weg of de aanwezigheid van minstens één, zooveel moge lijk op den weg staand ambtenaar in uniform vereischt moeten worden. Des nachts zal een sterk opvallend rood licht (welke kleur algemeen als „onveilig" erkend is) op den weg, zoo mogelijk heen en weer gezwaaid, algemeen begrepen worden. Boven dien is het mogelijk deze lamp of transparant te voorzien van het woord „douane" of „halt", of wel een bord met de woorden in door re flectoren gevormde letters op den weg te plaat' sen. Wil men ten overvloede met een douane- i vlag doen zwaaien, of deze 's avonds door een lantaarn doen beschijnen, dan kieeze men daar voor een duidelijke vlag van voldoende afmeting en uitvoering, welke vergelijkingen met een lap, een zakdoek of halsdoek (zoals o.a. dikwijls bij woonwagenpersoneel in gebruik) voortaan uit sluit. Door dergelijke maatregelen zal de eerbied voor het gezag toenemen, terwijl de bestrijding der smokkelarij er in geen enkel opzicht door zal worden belemmerd. Aangezien het adressant gebleken is, dat schieten op passeerende auto's en het opleggen van zware straffen (ook gevangenisstraf) voor dergelijke overtredingen thans een dagelijks voorkomend verschijnsel in de grensstreken ge worden is en het onvoldoende „opmerken" van de ambtenaren daarvan in zeer vele gevallen de eenige oorzaak is, doet adressant een beroep op de medewerking van den Minister, over tuigd, dat deze maatregelen in den door adres sant aangegeven zin aal willen overwegen. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Neder land heeft een adres gericht aan den Minister van Financiiën, naar aanleiding van bij den Bond ingekomen klachten over de gevaren, welke het toeristen- en ander verkeer bedreigen, door de wijze waarop, speciaal in de grensstreken, rijksambtenaren controle uitoefenen op het ver keer, in het bijzonder het autoverkeer. Erkennende, dat de toenemende smokkelarij per auto een streng toezicht noodzakelijk maakt, meent de A. N. W. B. dat deze over weging, hoe belangrijk ook, geen controle-sys teem kan rechtvaardigen, waarbij de argeloos passeerende automobilist gevaar loopt, zonder noemenswaardige waarschuwing door revolver schoten te worden gewond of gedood, dan wel tot gevangenisstraf te worden veroordeeld en adressant betreurt het daarom, dat bij het thans geldende systeem van bewaking der we gen door niet in uniform gekleede ambtenaren dagelijks vele personen, die te goeder trouw zijn, toch wel zeer kwade kansen loopen. Het bezwaar, dat grensbeambten in uniform, wegens hun opvallend uiterlijk, hun taak bestrijding der smokkelarij niet naar behoo- ren kunnen vervullen, kan worden ontgaan, door in bepaalde gevallen niet-geuniformde ambtenaren te bezigen bij het besluipen van smokkelbenden, of door het sluipwerk langs de grens te scheiden van de controle op den weg en het controleeren van passeerende auto's als een op zich zelf staande taak te beschouwen. Het adres wijst er op, dat in deze tijden, waarin de onveiligheid langs den weg een bekend verschijnsel is en waarin, men per auto reizend, dagelijks tiental len personen passeert, die door een hand beweging te kennen geven, te willen meerijden, het van den automobilist niet te eischen is, dat dij in grensstreken voor iederen in burger ge- kleeden persoon die hem aanroept, zonder meer stopt; vooral van de vele dames die autorijden mag men dit in het belang van haar eigen veiligheid, niet verlangen. Dat men als straf voor het niet-stoppen met revolvers beschotten wordt, of gevangenisstraf krijgt, is zeker niet te rechtvaardigen. Het bezwaar geldt niet alleen het absoluut on voldoend karakter der thans voorgeschreven herkenningsteekens (een uniformpet, een witte lantaarn, een douane-vlaggetje, een z.g. pla que e.d.), maar ook de afwijkingen daarvan, welke de rijksambtenaren zich veroorloven. Het adres noemt verscheidene gevallen, waar bij zich het volgende voordeed: Een bloothoofds terzijde van den weg staan de man wuifde met een rood vlaggetje in de hand naar een automobilist, die eerst remde, maar daarna, omdat hij al zoo vaak door „mee rijders" aangeroepen was, en het de dag vóór de verkiezingen was, doorreed, toen de man verder geen notitie van hem nam en zich met volgende auto's bezig hield. Later kreeg hij een proces-verbaal thuisgestuurd. Een auto met 8 inzittenden (een bekende Am sterdamsche familie), w.o. vijf kinderen, werd slechts 200 Meter na het ondergaan van de offi- cieele controle aan de grens, op 21 October om over half zes, dus in volslagen duisternis, door verscheidene revolverkogels getroffen, terwijl de langs den weg staande ambtenaren later ver klaarden, enkel met een vlag gezwaaid te heb ben, niet met een lantaarn. Een Automobilist ontmoette bij avond vier wielrijders, althans zoo leek het hem, afgaande op de vier witte lichtjes; drie weken behoorlijk uit, het vierde lichtje bleef op den rijweg, waar op hij zelf naar rechts uitweek, om den wiel rijder niet aan te rijden. Bij het passeeren zag hij, dat het lichtje niet bij een rijwiel behoor de, maar in de hand gehouden werd door een man, die een douanevlag zwaaide, waarop hij remde; 15 Meter verder bleek een tweede amb tenaar te staan, de revolver tot schieten gereed. Het vertoonen van een eenvoudig wit licht, vol maakt gelijk aan een rjjwiellicht (er werd niet mee gezwaaid was naar de meening van deze ambtenaren voldoende om iemand duidelijk te maken, dat hij moest stoppen: zij betitelden het gedrag van den automobilist als „spelen met zjjn leven 1" ook vele dubieuse gevallen kunnen worden ge noemd. Moet de gemeente b.v. omzetbelasting betalen voor door haar geleverde goederen als b.v. schoolbanken en poitie-uniformen? Naar spreker's oordeel zeker niet, daar hier de nadruk moet worden gelegd op eigen ge bruik. Een bijzonder groote moeilijkheid treedt op bij de gemeente-gasbedryven. De omzetbelas ting zal moeten worden betaald voor het quan tum gas dat zal worden gedistribueerd. Bq deze distributie gaat echter steeds een bepaald gedeelte, waarvoor dus ook belasting is betaald, verloren voor het verbruik. Hoe dit nu zal moe ten worden geregeld, is nog niet uitgemaakt. Wat nu verder betreft steenen, benoodigd voor het aanleggen van straten, deze vallen buiten de belastingheffing daar zij als deelen van de straat, dus als onroerend goed, worden be schouwd. Worden zü echter opgestapeld in de gemeentelijke magazijnen, dan vallen zijn on der de roerende goederen. Verschillende sprekers voerden nog tal van punten aan, welke nauwkeurig en aan alle zij den werden belicht. Tenslotte werd met algemeene stemmen be sloten een lijst met verschillende vraagpunten, de omzetbelasting btreffend, te zenden aan den betrokken minister met de vraag, hierop te antwoorden. Het ministerieele antwoord zal dan worden gepubliceerd in het blad van de advies-club. Volgens het statuut van het Fonds Gijsberti Hodenpijl kan dit jaar ter gelegenheid van den dies der Technische Hoogeschool een belooning worden uitgereikt aan „hen, die door onder houd, herstelling of gedeeltelijken wederopbouw van reeds vóór de achttiende eeuw te Delft, binnen hare voormalige stadsgrachten bestaan de gebouwen, tot het uiterlijk schoon van- Delft, volgens het oordeel van het College van Cura toren der Technische Hoogeschool te Delft of van hen aan wie door dit College beoordeeling in dezen is overgelaten, uit een architectonisch oogpunt zullen bijdragen en daardoor een bij zondere onderscheiding waardig zijn." Gevolg gevende aan het advies der voor dit doel ingestelde Commissie, heeft het College, van Curatoren deze belooning dit jaar toege kend voor de restauratie van het Gemeenlands- huis van Delfland, sedert 1645 zetel van het Hoogheemraadschap van Delfland. Heden heeft de voorzitter van het College van Curatoren, de heer ir. J. F. de Vogel, boven bedoelde belooning in den vorm van een gou den eere-penning, afkomstig van de N. V. Ate liers voor edelsmeed- en penningkunst v/h. Ko ninklijke Begeer te Voorschoten, aan den ar chitect H. van der Kloot Meyburg, na het uit spreken van een gelukwensch, ter hand gesteld. De uitreiking geschiedde in de Prinsenkamer van het Hoofdgebouw der Technische Hooge school, in tegenwoordigheid van het College van Curatoren, den Rector Magnificus en den Se cretaris van den Senaat der Technische Hooge school, de Commissie van Advies en de heeren W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, mr. dr. Th. F. J. A. Dolk en ir. A. C. Kolff, onder scheidenlijk dijkgraaf, secretaris-penningmees ter en ingenieur van het Hoogheemraadschap Delfland. Bij het uitspreken van de herdenkingsrede door den rector-magnificus prof. dr. J. G. Rut gers, waren o. a. aanwezig de minister van on derwijs mr. H. P. Marchant en de directeur- generaal van het onderwijs prof. dr. G. A. van Poelje. Na afloop van de Dies-rede vereenigden de hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in het gebouw voor de Bouwkunde aan de Tech nische Hoogeschool, waarbij als gasten aanza ten de minister van onderwijs mr. H. P. Mar chant, de directeur-generaal voor het onderwijs prof. dr. Van Poelje en het College van Cura toren. Uit dankbaarheid voor hetgeen de Commis saris der Koningin in de Provincie Limburg als voorzitter der Stroomverkoopmaatschappij heeft gedaan voor het personeel heeft dit per soneel onlangs aan mr. E. O. J. M. Baron van Hövel van Weezeveld tot Westerflier een door Willy Sluyter vervaardigd portret aangeboden, met verzoek het schilderstuk te plaatsen in de vergaderzaal der Staten. In de jongste vergadering van den Limburg- schen Kunstkring heeft deze gebeurtenis voor werp van langdurige discussies uitgemaakt. Er heerschte groote ontstemming omtrent het verstrekken der opdracht aan Willy Sluy ter, waardoor Limburgsche kunstenaars wer den gepasseerd, zooals reeds vaker voorkwam- Een der woordvoerders merkte op, dat het bij deze opdracht-geving aan het personeel niet aan voorlichting kan hebben ontbroken. Indien stad of provincie bij het inwinnen van advies of het verstrekken van eene belangrijke opdracht in verband met electriciteitswerken het Prov. Elctriciteitsbedrijf voorbij ging, zou er alle reden aanwezig zijn voor den directeur der maatschappij zich gepasseerd te gevoelen. Besloten is aan de Staten van Limburg te verzoeken het schilderij niet te aanvaarden. Nu het oude jaar voor Nederland zoo'n mooi einde kreeg door de welgeslaagde vlucht van de Pelikaan uit Nederlandsch- Indië naar hier trekkend voorbeeld van het geen ondernemingsgeest, wilskracht en vakvaar digheid vermogen kan het geen kwaad, in de eerste dagen van het nieuwe te herinneren aan een hoopgevend Amerikaansch geestigheidje van den ouden John D. Rockefeller, die ondanks zijn hoogen leeftijd, nog de kunst verstaat, de ener gie te prikkelen. Volgens de Amerikaansche bladen, die bezwe ren ditmaal waarheid te schrijven welke toe voeging geen overbodige weelde is heeft een der pronkstukken van Roosevelt's „hersentrust" den ouden „olieman" opgezocht en gevraagd, Wat de multi-millionnair van de krisis en haar ein de dacht. Iets, dat op een glimlach geleek, groef de huid plooien van het roofvogelgezicht des ouden mam- monarchs dieper. „Kent ge het raadsel van den hond in het bosch?" vroeg John D. „Den hond in het bosch?" „Jawel, toen wij kleine jongens waren, zoo omstreeks 1850, gaven wij elkaar het volgende raadsel op: Als een hond een bosch inloopt, wanneer loopt hij er dan weer uit? En zoo is het ook met de huidige crisis." De paladijn van de „hersen-trust" keek den ouden John D. van terzijde aan en troostte zich met de gedachte, dat Rockefeller natuurlijk een beetje kindsch moest zijn John D. vervolgde echter rustig: „Met wat gezond verstand lost men het raad sel gemakkelijk op. Zoodra de hond het bosch inloopt, begint hij onmiddellijk met er weer uit te loopen. En zoo is het ook met ons in de kri sis: wij doen niets anders dan bezig-zijn met er weer uit te komen".... Op het gezicht vindt men de vergelijking al licht vrij onnoozel. Toch is zij niet zoo simpel als ze er uitziet. Er zit wel degelijk een diepe kern van waarheid in en tevens een dosis opti misme, die de wereld wel noodig heeft. Sommige zakenmenschen stellen zich aan of ze in een diepen put met steile wanden zitten, waar tegenop klauteren niet mogelijk is en hun stemming evenaart die van den gevangene, die „levenslang op brood en water" kreeg. Laten dezulken eens denken aan het grapje van John D. Evenals aan alle aardsche dingen, komt ook aan de depressie een einde. Ze is aan het voorbijgaan zoo gauw1 ze begint! Daarom geen overdreven bezorgdheid en moedeloosheid. Laten we rekening houden met het einde der slechte tijden en zorgenparaat te zjjn op het moment, dat betere dagen aanbreken.... Te Hoogkarspel zijn gearresteerd G. R-, eer ste wethouder en plaatsvervangend burgemees ter aldaar, en A. B., gemeente--ontvanger in Wervershoof. Deze zijn resp. voorzitter en be taalmeester der Tuinbouwveiling. Er moet fraude zijn gepleegd met de vergoeding, welke van Rijkswege voor de aardappelen wordt ver strekt. Beide personen zijn naar het Huis van Be waring te Alkmaar overgebracht. Voor den Maastrichtschen Politierechter stond Zaterdag een vijftal Kerkeradenaren terecht, die in den nacht van 13 op 14 September 1933 te Kerkrade verschillende gebouwen en woningen, zoomede de poorten der Dom. Steenkolenmijn met hakenkruis-emblemen, borstbeelden van Hitier en zoo meer hadden beschilderd. De „ver sieringen" waren zoo perfect met olieverf aange bracht, dat zij niet meer te verwijderen waren. Van de poorten moest de verf afgekrabd en van de muren afgehakt worden. Het O. M., waargenomen door mr. Daut- zenberg, wees op het laakbare der handeling en gaf den bedrijvers de verzekering dat in Lim burg gwaakt wordt tegen dergelijke vrijheden en het recht van andermans eigendom. Dit dienen zij, die hun politieke meening willen uiten, zich tot wetenschap maken. H. H„ W. E., B. M. en J. H. werden veroor deeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis. J. J. B werd vrijgesproken. Een toevallige aanhouding door de douane beambten van het Duitsche grensdorpje Wau- kum bij Venlo heeft geleid tot de arrestatie van den chauffeur van den beruchten smokkel auto de „Blaue Vogel", waarmee de onlangs nogmaals veroordeelde smokkelkoning Szy- manski nog niet zoo lang geleden zijn uitge breide smokkelzaken dreef. De Duitsche kom miezen hielden n.l. een wagen aan die een dubbel dak bleek te bezitten. De ruimte was precies hoog genoeg om een laag pakjes van een half pond boter in te verbergen. De bekende chauffeur van de „Blaue Vogel" en zijn begeleider werden naar de gevangenis te Kempen overgebracht. Men vermoedt, dat thans de heele beruchte smokkelbende van Szymanski achter slot en grendel zit. De te Wankum aangehouden vrachtwagen, die nog steeds het eigendom van Szymanski was, werd in beslag genomen en naar de Zoll- fahndungstelle te Crefeld overgebracht. Bij een inbraak in de Christelijk-Gerefor- meerde Kerk te Steenwijk is in de consistorie kamer alles overhoop gehaald. Hier, evenals in de kerk, zijn de offerblokken geledigd. De buit is echter gering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5