Scheepsbrand op de J. F. Coen Dr. H. Th. 's Jacob Auto te water VONKEN IN RUIMMA TTEN RADIO-PROGRAMMA Roofoverval te Oss MAANDAG 8 JANUARI Onder- en tusschenruim van luik I in lichter laaie Tot vuurhaard beperkt EEN HOTEL OP DEN DAM? Erfpachtsaanvrage ingediend Schip heeft niet geleden Heeft ontslag aangevraagd als commissaris der Koningin in Utrecht Plan voor viaductbouw Op berucht kruispunt te Laren Tariefsverlagingen bij Rijkstelefoon Niet onbeteekenende verschillen Dinsdag 9 Januari 1934 Vader en zoon levenloos opgehaald JUBILEUM PROFESSOR DR. J. VOLMER Twee kinderen ver dronken Beiden door het ijs gezakt De lange omroep-golf De uitzendingen op 1875 M. ooh na 15 Januari via Kootwijk Naar de missie Een kanaalverbreeding Op Zuid-Beveland noodig, ook na herziening van de Tractaten 1839 Geen herziening tractaten 1839 Bejaard echtpaar door gemasker- den bedreigd en ernstig mishandeld Daders zijn onbekend Twee inbrekers gepakt De buit in handen der politie AARDBEVING BIJ HET RANAU-MEER Een naschok van de groote beving? DE GEMEENTE KAMPEN IS ONGERUST Zal de school voor verlofsofficieren daar worden behouden? VERHOOGDE TABAKSACCIJNS 1 Maart in werking treding Lichtend voorbeeld Auto tegen een boom Twee ernstig en twee licht gewonden „VERSNELDE BRUGGEN BOUW" Wetsontwerpen betreffende deze vennootschap ingetrokken DE „PELIKAAN"-VLUCHT NIEUWE INDUSTRIE Uit de missie VOETBAL ZWALUWEN-ELFTAL ZWEMMEN Tournee naar Denemarken Zaterdagmorgen om tien uur is, zooals wij reeds meldden, tenge volge van het wegspringen van vonken uit een electrisch brand- apparaat, brand ontstaan in het voorruim van de „Jan Pieterszoon Coen", welke op 3 Februari a.s. weer in de vaart zou worden ge bracht. Omstreeks tien uur was men bezig om afvoergaten in het voorruim aan te brengen, een der voorzieningen, welke noodig zijn om het schip weer zeeklaar te maken. De „Coen" ligt aan de Javakade vóór de etablisse menten der Stoomvaart Maatschap pij Nederland. Deze afvoergaten wbrden van binnen naar buiten door den scheepswand geboord met elec- trische brandapparaten. Bij het werk was een wachtsman aanwezig met een snelblusschappa- raat voor het geval, dat de rondspringende von ken brand zouden veroorzaken. Alles ging goed tot op een gegeven oogenblik de stroom voorziening van den wal op het schip werd overgeschakeld en het korten tijd duister was in het ruim. In deze weinige oogenblikken schijnen vonken geslagen tc zijn in de z.g. garneering, dat zijn matten en ander ma teriaal, welke worden gebruikt om de lading af te dekken of tegen stooten en den invloed van zeewater te beveiligen. Deze „gameering", welke in het ruim op gestapeld bewaard wordt voor de komende ladingen, is intens brandbaar en vatte dan ook onmiddellijk vlam. De wachtsman richtte zijn snelbluschapparaat op het vuur, maar dit had reeds zulk een uit gebreidheid verkregen, dat aan blusschen met de hand geen denken meer was. IJlings klom men langs de ruimladder naar boven en maak te alarm. Met het eigen brandbluschmateriaal aan boord en op den wal deed het personeel der Stoom vaart Maatschappij Nederland den eersten aan val op het vernielende element, dat zich ln kor ten tijd had meest— gemaakt van onderrulm en ondertusschendek van luik I. De matten, z.g. Sassaks en katjungs. brand den met groote hevigheid en uit het luik golpte een vette, zwarte rookmassa langzaam naar boven. Inmiddels was ook de brandweer gewaar schuwd. Daar de telefonische verbinding van de gebouwen op de Javakade met de stad door de telefoonstoring verbroken is, nad men maatregelen getroffen, om bij brand de brand weer op andere wijze o.a. door een iang aan gehouden luchtflultsignaal te alarmeeren. Terwijl de roode wagens in razend tempo langs de kaden joegen, bestreed men aan boord het vuur met alle energie en middelen waarover men beschikte. Zeven slangen waren uitgelegd on de boordleiding van den wal en van een werkloods der Amsterdamsche Droog dok Maatschappij, welke langszij de „Coen" lag. Toen het talrijke materiaal, waarmee de brandweer op het alarm was uitgerukt, op de Janskade voorreed, liet de brand zich vrij ern stig aanzien. Uit luik I steeg onophoudelijk de vuil-vette walm der brandende bamboe omhoog in den mist, welke als een grijze sluier over het havenbeeld lag. Een der eerste maatregelen was de kranen, welke langszij het schip op de kade ston den opgesteld weg te rollen. Dit was een der lessen welke men had getrokken uit den brand op de „P. C. Hooft", toen het slagzij makende schip en de hevig uitslaande vlam men enkele kranen aantastten en vernielden. Het aantal uitgebrachte slangen werd door de brandweer opgevoerd tot een twintigtal stralen, die door de spuitgasten in het luik werden ge voerd. De groote hoeveelheden water, welke op deze wijze in het brandende ruim werden gewor pen konden, hoe hardnekkig het vuur ook weer stand bood, ten slotte hun uitwerking niet missen. Geleidelijk nam de ontsnappende rook, nu ook vermengd met stoom, in hevigheid af en omstreeks elf uur was het gevaar voor uitbreiding practisch geweken. De „Coen" maakte door de groote mas sa's bluschwater slagzij naar stuurboord, met welken kant het schip langs de kade ligt. Van den brand was in de stad ten gevolge De bouwondernemer, de heer Hille, heeft na mens zijn principaal bi) het gemeentebestuur een aanvrage ingediend voor de erfpacht van het Midden Damterreln te Amsterdam. Het zou, volgens het „Hdbld.", waaraan wij dit bericht ontleenen, in de bedoeling liggen op dit terrein te stichten een groot hotel-restauran; naar plannen van het architectenbureau Gul den en Geldmaker en van den architect v. d. Mey. Indien het gemeentebestuur zijn medewerking verleent, hoopt de heer Hille begin 1935 met den bouw gereed te zijn. van den mist niets te zien. Publieke belang stelling ontbrak da ook vrijwel geheel, mede door de scherpe afzetting, welke de S.M.N. steeds op haar terreinen handhaaft. Omtrent den brand, welke in het voorste ruim van het te Amsterdam gemeerd lig gende mailschip „J. P. Coen" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" gewoed heeft, vernemen wij, dat na de blussching gebleken is, dat het schip zelf niet van het vuur ge leden heeft. Van de zijde van de Maatschappij werd me degedeeld, dat het vrijwel zeker is, dat ln den vertrekdatum van 3 Februari a.s. geen wijzi ging komt. Het schip vertrekt in ballast naar Soerabaya. De door het vuur aangerichte schade is ge ring. J Naar wü vernemen heeft dr. H. Th. 's Jacob met ingang van 1 Maart a.s. aan H. M. de Koningin ontslag aangevraagd als commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht. Dr. Herman Theodoor 's Jacob werd 4 Maart 1869 te Den Haag geboren en promoveerde in 1895 aan de Utrechtsche Universiteit tot doc tor in de rechts wetenschappen op een proefschrift getiteld„Staats bemoeiing betrek kelijk de veefok kerij welke pro motie geschiedde bü professor De Louter. De jonge doctor koos zich na de voltooiing zijner studie de gemeen telijke administra tie als zijn arbeids terrein. Als volon tair zag hij zich geplaatst bij de gemeente Soest en vandaar vertrok hij naar de Amersfoortsche gemeentesecretarie, waar hij zich benoemd zag als len ambtenaar die toendertijde den rang bekleedde van griffier der secretarie, wat beteekende waarnemend secretaris. Hier bleef de heer s' Jacob tot 1900. Toen in dit jaar de nieuwe Leerplichtwet werd inge voerd, zag hij zich benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rhenen. welke betrek king het- hem mogelijk maakte in Amersfoort te blijven wonen. In 1903 werd de heer s' Jacob benoemd tot secretaris van de Ineenschake- lingscommissie (Staatscommissie) voor het Hooger en Middelbaar Onderwijs. Toen in 1906 het burgemeesterschap van Loos- drecht vacant I:wam. werd de heer 's Jacob in deze vacature benoemd. Slechts drie jaar behield Loosdrecht zijn bur gemeester; in 1909 toch vertrok hij als burge meester naar Bussum, welke gemeente aan hein buitengewoon veel te danken heeft. Tien .aar lang heeft hij aan het hoofd dier gemeente gestaan; intusschen was hij ook ver kozen tot lid der Provinciale Staten van Noord- Holland. Naar wij vernemen, is door den ingenieur van den Rijkswaterstaat een plan ontworpen tot bouw van een viaduct op het beruchte kruispunt Hilversumsche weg—Nieuwe Rijks weg te Laren. Het plan is ter goedkeuring gezonden aan den Minister van Waterstaat. Dezer dagen is een wijziging van het Rljks- telefoonregiement tot stand gekomen, waardoor in verschillende gevallen voor de telefoon gebruikers een niet-onbeteekende tariefsverla ging wordt verkregen. Zoo wordt het tarief voor dringende gesprek ken verlaagd van het drievoud tot het twee voud van het gewone tarief. Voor abonnementsgesprekken wordt een ver laging ingevoerd, zoodat voortaan voor derge lijke gesprekken in de uren van 8 tot 19 (met uitzondering van de spitsuren, waarvoor het dubbele geldt) slechts de prijs van een ge woon gesprek van denzelfden duur en over den zelfden afstand is verschuldigd en in de uren van 19 tot 8 de helft. Aanvullingsgesprekken volgend op een abonnementsgesprek worden te gen hetzelfde tarief berekend. Tevens kunnen abonnementsgesprekken voortaan berekend worden in termijnen van 25 dagen in plaats van 30 dagen, waarbij wekelijks één (zelfde) dag wordt overgeslagen. Tevens is het tarief voor huur- en uurlijnen belangrijk verlaagd, b.v. voor een huurljjn over ten hoogste 10 K.M. van 7000.— tot r 3000.— en voor een uurlijn over dien afstand gedu rende één uur tusschen 9 en 18 uur van 1750 tot 600 per jaar. HUIZEN 296 M.: KRO. 8.00 Morgen- concert. 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtle door Pastoor L. H. Perquin, 12.00 Politieberichten, 12.15 Het KRO-Sextet onder leiding van Piet Lustenhouwer, 1.45 Verzorging Zender, 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Modecursus door Mevr. H. Cuppens Geurs. 4.00 Zangrecital door Jac. Bras, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.30 Zangrecital, vervolg, 4.45 Gramofoon muziek. 5.00 Abbe J. Nalhandian „De Ar- meensche ritus", 5.30 De KRO-Boys onder leiding van Plet Lustenhouwer. 6.00 Gra- mofoonmuzek, 6.10 De KRO-Boys, ver volg, 6.40 Cursus Esperanto door P. Heil- ker, 7.00 Politieberichten, 7.15 Dr. J. A. v. Staay: „Het monetaire vraagstuk", 7.35 Gramofoonmuziek, 7.45 Verbondskwar- tiertje, 8.00 Opera- en Operette-program ma door het KRO-orkest onder leidtng van J. Gerritsen. 8.25 Gramofoonmuziek, 8.30 Vaz Dias, 8.35 Opera- en operette programma (vervolg), 9.20 Deze week waren wil. 9.35 De Poolsche tenor Lucian Dobrodzlëckl, 9.50 Het KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen, 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 De KRO-Bovs onder leiding van Piet Lusten houwer, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.: AVRO. 8.00 AVRO-klok 8.01 Gramofoonmuziek, 10.01 AVRO-klok, 10.01 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek. 10 30 Orgelconcert door Pelke Asma. 11.00 Kook- en Bakpraatie door Mevr. R. Lotgerlng-Hildebrand, 11.30 Voortzetting Orgelconcert, 12.00 Tijdsein AVRO-Klok. 12.01 Het Omroeporkest on der leiding van Nico Treep. 12.45 Gramo foonmuziek. 1.15 Omroeporkest, 2.00 Con cert door het Omroeporkest, 3.00 Knip cursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees, 4.30 Radio-Kinder-Koorzang onder leiding van Jacob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen, door Mevr. Ant. van Dijk. VPRO: Bltbei vertellingen voor jonge menschen. Spr. Ds. B. J. Aris. AVRO: 6.00 Het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treeo. RVU: Willem Landre „Moderne Fran- sche Muziek". AVRO: 7.00 De heer Fortanier bespreekt „De belangen van de vereenlging van Burgerlijke Ambtenaren", 7.10 Kovacs Lajos en zijn orkest, 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry, lie les, 8.00 Tijdsein AVRO-Klok. 8.01 Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en ziin orkest m.m.v. Maria Roland, 9.30 AVRO-Tooneel „Het goud van Kapitein Kid", 10.15 Kamer muziek door het „Trio Italiano". 11.00 Vaz Dias, 11.10 Gramofoonmuziek Uncle Sam" Cabaret-programma, 12.00 Sluiting. BRUSSEL 509 M.: 12.20 Gramofoon muziek, 12.35 Gramofoonmuziek. 2.00 idem. 5.20 Omroep-symphonieorkest on der leiding van Arthur Meulemans, 6.35 Gramofoonmuziek, 6.50 klein-orkest van het NIR onder leiding van P. Leemans, 8.30 Radio-orkest onder leiding van Karei Walpot. 9.35 idem. 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG. 1153 M.: 11.20 Arnold Nielsen's orkest. 2.00 Pianospel. 2.30 Teddy Petersen's orkest, 7.20 Oude Deensche muziek, 8.50 Gramofoonmuziek, 9.40 Rus sische opera- en balletmuziek. Omroep orkest onder leiding van L. Gröndahl. 10.20 Jazzband. BERLIJN 419 M.: 1.55 Gramofoonmu ziek. 2.40 idem. 5.20 llederenrecital, 8.20 Omroeporkest onder leiding van Frick- hoeffer, 10.00 Dansmuziek onder leiding van Willy Giebel. HAMBURG 372 M.: 11.05 klein omroep orkest onder leiding van Willy Steiner. 12.40 Gevarieerd muziekprogramma, 4.20 Omroepsvmphonieorkest onder leiding van Adolf Seeker, 5.20 Gramofoonmuziek. LANGENRERG 472 M.: 11.20 Populair concert, 12.53 Gramofoonmuziek, 2.30 pianospel. 10.20 programma van Muhlacker DAVENTRY 1554 M.: 12.20 Orgelcon cert, 12.50 Commodore Grand-orkest on der leiding van Joseph Muscant, 1.50 Gra mofoonmuziek. 2.20 Midland Studio orkest onder leiding van Frank Cantell, 3.20 Orkest, 8.20 De Radiozangers onder leiding van Woodgate, 9.40 BBC-orkest onder leiding van Joseph Lewis, 10.55 Lew Stone en ziin band. PARIJS (EIFEL), 1446 M.: 7.20 Gramo foonmuziek. PARIJS (Radio), 1725 M.: 8.05 Gramo foonmuziek. 12.30 Idem. 7.50 Tooneel- praatje, 8.20 Tooneelspel. MILAAN 331 M.: 3.15 Gramofoonmu ziek, 8.00 „La citta rosa" operette onder leiding van Ricci. ROME 441 M.: 6.10 Gramofoonmuziek, 8.30 Blijspel, na afloop dansmuziek. WEENEN. 517 M.: 4.40 Pianospel, 6.20 militair concert. 7.33 Die ruhelose Koning, 9.45 Omroeporkest. WARSCHAU, 1411 M.: 3.20 Tenor zingt, 4.15 Gramofoonmuziek. 5.40 Vocaal con cert, 4.25 trio, 5.40 vocaal concert. 7.30 „Palestrina", opera, 10.05 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M.: 7.10 Omroep orkest onder leiding van E. Gilbert, 8.30 Luisterspel. 9.05 Vocaal concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Zaterdagmiddag te omstreeks half vijf heeft te Doornenburg een tragisch ongeluk plaats gehad bij hpt veer van Pannerden naar Door nenburg. Een luxe auto reed van de pont toen de boot nog niet was vastgelegd. De bestuurder had op de tweede versnelling ingeschakeld. Hij kon de tamelijk steile helling van den dijk niet oprijden, zoodat de auto terug reed. Bij het verlaten van de pont had dit vaartuig een duw gegkregen, zoodat het van den wal was af gedreven. De auto kwam dus niet weer op de pont terecht, doch in het water. Hoewel onmiddellijk hulp toeschoot, mocht het niet gelukken de beide inzittenden, de hee- ren Mom, vader en zoon, levend op den wal te brengen. De 27-jarige zoon was nog slechts enkele maanden gehuwd. Het parket uit Arnhem was kort na het ongeluk ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. f vrienden en oud-leerlingen aan een intiem diner in Oude Doelen, waar hem o.m. nog een verrassing wachtte. Hem werd n.l. aldaar door de commissie van Redactie, bestaandé uit dr. M. J. H. Cobbenhagen te Tilburg, dr. ir. J. Goudriaan Jr. te Eindhoven en dr. N. J. Polak te Rotterdam, een exemplaar aangebo den van het zoo juist verschenen werk „Van Boekhouden tot Bedrijfsleer", een bundel op stellen bij deze gelegenheid door oud-studen ten samengesteld. Menige hartelijke toast werd den jubilaris gewijd, voor wien dezen dag allesbehalve een stille herdenking is geworden. Hoewel prof. dr. J. G. Ch. Volmer den 25sten gedenkdag van zijn benoeming tot hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Technische Hooge- school te Delft, onopgemerkt wilde laten voor bijgaan, is de toeleg van zijn talrijke vrienden en oud-leerlingen om dezen wensch te negee- ren maar ai te zeer gelukt. Buitengewoon gToot was de toeloop naar de receptie welke Zaterdagmiddag te zijnen huize aan het Koningsplein werd gehouden en net aantal bloemstukken, telegrafische en schrif telijke gelukwenschen nam voortdurend toe. Verschillende vereeniglngen op wetenschap- pelijk-industrieel en handelsgebied hadden hun vertegenwoordigers gezonden, die den jubilaris kwamen complimenteeren, alsmede vele par ticulieren. Later vereenigde de jubilaris een aantal Zaterdagmiddag zijn twee zoontjes van den winkelier Eelert te Naarden, een van 8 jaar en een van 10 jaar, door het ijs van de buiten vesting, waarin gisteren een vaargeul was ge maakt, gezakt en verdronken. Een voorbijganger trachtte het oudste jonge tje nog te redden, maar door de koude en verwonding aan een ijsschots moest hij het ventje weer los laten. Naar „Het Handelsblad" verneemt, zullen de omroepuitzendingen op de 1875 M.-golf ook na 15 Januari a.s. via Kootwijk geschieden, zoodat de toestand van de laatste maanden wordt be stendigd. Voorts is in overweging de uitzendin gen overdag (dus vóór 4 uur n.m.) eveneens over Kootwijk te doen geschieden; de noodige tech nische voorbereidingen worden daartoe getrof fen. De dienst der P. T. T. rekent erop, dat na 15 Januari de beruchte storende Russische zender uit den aether verdwenen zal zijn. Nader zal dan de quaestie met Roemenië onder de oogen worden gezien, maar op een bevredigende rege ling schijnt ten deze niet veel kans te bestaan. Pater J. van Ernstede en Broeder Donatus. van de orde der Redemptoristen uit Roosen daal, zijn naar de missie van West-Indië ver trokken. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteige ning voor verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland en verhooging van de spoorbrug over dat kanaal bü Vlake met bekomende wer ken. Daaraan wordt het volgende ontleend: De Regeering is steeds van oordeel geweest, dat de Nederlandsche Scheepvaartwegen en dus ook het kanaal door Zuid-Beveland geschikt moeten zün voor de scheepvaart, welke daarvan gebruik maakt. Van Nederlandsche züde zijn in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart fei- telüke inlichtingen verstrekt aangaande de voornemens, die de Nederlandsche Regeering had, ten aanzien van de door haar wenschelük geachte verbetering der Tusschenwateren waar onder het kanaal van Zuid-Beveland. Het zou een verdraaiing der feiten zün aan het verstrekken van die inlichtingen het ka rakter te willen toeschrüven van een door Ne derland gegeven en door derden aanvaarde belofte. In het licht van het voorgaande zal het dui- delük zün, dat het onjuist is te onderstellen, dat de vaste wil der Regeering, zich tegen iedere uitbreiding van het Rün-regime te ver zetten, zou kunnen worden beïnvloed door me- dedeelingen omtrent hetgeen zü uit vrijen wil zal gaan doen. Een stellige verklaring, dat zü vreemde mede zeggenschap over de Nederlandsche Tusschen wateren energiek en categorisch van de hand heeft gewezen en zal blüv-en wüzen, kan de Regeerlng zonder bezwaar afleggen. De Regeering acht de verbetering van het kanaal noodzakelijk in verband met de toene ming van het scheepvaartverkeer. Zij beoogt daarmede geenszins een afweer middel te scheppen tegen den eisch van een andere verbinding te water tusschen Rün en Schelde. Immers naar haar oordeel heeft nie mand een anderen weg te eischen, daar Nederland voldaan heeft en blüft voldoen aan de verplichtingen, welke het in 1839 op zich heeft genomen om, als een der Tusschenwate ren in casu het Kreekrak door natuurhjke gebeurtenissen of werken van kunst onbruik baar zou worden, een anderen weg aan te wij zen, welke even veilig en even goed en gemak- kelük zou zün, als de afgesloten weg. Daaraan heeft Nederland voldaan, want het kanaal door Zuid-Beveland biedt een weg, die niet alleen even veilig, even goed en gemakke- lyk is, maar een weg, die veiliger, beter en ge- makkeUjker is, dan de in 1867 afgeslotene. Met de meening, dat de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland, als een herziening van de Tractaten van 1839 tot stand zou ko men, waarbü een nieuwe scheepvaartverbin ding tusschen Schelde en Hollandsch Diep aan de reeds bestaande zou worden toegevoegd, niet noodig zou zün, kan de Minister zich niet ver eenigen. In de eerste plaats niet, omdat al zou bü een zoodanige herziening de bouw van een nieuw kanaal tusschen de Schelde en het Hollandsch Diep worden toegestaan, geen enkele zekerheid zal bestaan, dat dit kanaal binnen afzienbaren tijd gereed zal komen, terwül ook, al werd de aanleg dadelük met de grootste kracht ter hand genomen, de voltooiing niet voor ongeveer 10 jaar daarna te verwachten zou zün. Maar ook al blüft na in dienst stelling van een tweede verbinding de scheepvaart tusschen het Hollandsch Diep en de Schelde gelük aan die van 1931, dan nog zal het deel, dat het kanaal door Zuid-Beveland zal blijven volgen, zoo groot zün, dat aan een verruiming van dat kanaal niet zal zün te ontkomen. Das kleine Witzblatt. Onze laatste hoop is in 't water gevallen, helaas weer niets te drinken. Zaterdagavond is te Oss een roofoverval ge pleegd op het bejaarde echtpaar van Bergen in de Kapelstraat. Kort nadat de dochter het huis van haar ouders verlaten had, drongen drie gemaskerde personen de woning binnen en overvielen de beide oude menschen. Zü haal den de bedstede en kasten overhoop terwül de oudjes in bedwang werden gehouden. Ondanks bedreigingen bleven de bewoners van het huis hulp roepen, waarop de onverlaten het huis hebben ontvlucht, zonder een buit van eenige beteekenis. Zondagmorgen werd door de ge meentepolitie een uitgebreid onderzoek inge steld. In verband met dit onderzoek konden noch door politie noch de bewoners zelf eenige inlichtingen geven. Hoe de overval geschiedde Betreffende dezen overval wordt nader ge meld, dat een der daders de vrouw overmeester de, terwül een ander den ouden man een prop vodden in den mond trachtte te stoppen, waar in hü slechts na een hevig verweer van den man slaagde. Hü mishandelde daarbü den heer Van B., door hem in het gezicht te stompen en ver der over het geheele lichaam slagen toe te brengen. Toen de roovers geen geld vonden en er naar vroegen, zei de vrouw, dat het kort te voren nahr den notaris gebracht was, waarop de aan vallers verdwenen. Toen de ongetrouwde dochter thuis kwam, verschrok zij niet weinig, toen zij haar ouders in een dergelijken toestand vond. Het gelaat van v. B. was met bloedige schrammen en builen overdekt, terwijl zün kleeren gehavend waren en met bloed besmeurd. Tijdens de worsteling was een der vingers van den grijsaard gebroken terwijl hü door pünen in alle ledematen werd gekweld. De oude vrouw was er met lichte schrammen in het gelaat afgekomen. Begrijpe lijkerwijze was zij door het gebeurde geheel overstuur. Zoowel de oude menschen als de dochter waren zoo bevreesd geworden, dat men de deur afsloot en zich niet meer naar buiten durfde te begeven. Eerst Zondagmorgen werd de politie van het voorgevallene in kennis ge steld. De Bredasche recherche te Tilburg heeft Zon dag twee mannen gearresteerd verdacht van de inbraak in den goudsmidswinkel Ginnikenweg 1 van den goudsmid W. op 10 Dec. van 't vorige jaar. Beide personen waren juist uit Antwerpen teruggekeerd. De geheele buit viel, op een der tigtal ringen en een paar horloges na, in han den van de politie. BUITENZORG, 6 Jan. (Aneta). De Regee ring ontving een telegram van den assistent resident van Batoeradja, d.d. 5 Januari, waarin werd medegedeeld, dat gisteren (4 Januari) te 10.35 v.m. een aardbeving werd gevoeld te Simpang en Bandingagoeng. Anderhalf uur la ter werd stoomontsnapping en een huishooge waterfontein in het Ranau-meer geconstateerd. Op den weg naar Simpang zijn twee aardver schuivingen geconstateerd. Het verkeer over dezen weg is wel bemoeilijkt, doch niet ge stremd. Het Kon. Magnetisch en Meteorologisch Ob servatorium is van meening, dat de beving be schouwd moet worden als een naschok van de groote beving, welke eenige maanden de omge ving van het Ranau-meer teisterde. Ook de fontein in het Ranau-meer is reeds vroeger voorgekomen. Men begint zich te Kampen ongerust te ma ken over de aanbevelingen, die de commissie- Idenburg, die bezuinigen zal op defensie, zal doen. Men vreest, aldus „Het Volk", dat de school voor verlofsofficieren, waarvoor deze gemeente zich groote geldelüke offers getroost heeft, zal worden opgeheven. Wanneer deze In richting gaat verdwünen, zal dit voor de ne ringdoenden een nadeel zün. Naar wü vernemen, ligt het in het voorne men van den Minister van Financiën, te be vorderen, dat de wet van 29 December 1933 tot verhooging van den accüns op tabak in wer king treedt met ingang van 1 Maart a.s. Na dien datum zal nog gedurende korten tüd vermoedelük tot 1 April a.s. de gelegen heid openstaan cadeaux af te leveren voor bon nen en dergelüke, aanwezig in verpakkingen, die op 1 Maart a.s. m het vrije verkeer waren. De voor de accünsverhooging te gebruiken tabakszegels zullen in ieder geval ongeveer een maand vóór de invoering van den verhoogden accüns verkrijgbaar worden gesteld. Over de Heilige Driekoningen we ten wij weinig. Het Evangelie geeft ons zelfs niet hun getal. We weten niet of ze koningen waren dan wel geleerden. De Heilige Schrift laat ons in veel over hen in het onzekere. Maar wat we wèl weten en waar over de Heilige Boeken ons niet in twijfel laten is: ze hadden een groot geloof. In hen is Christus geopen baard aan de heidenen. En ze namen Hem aan! Daarom is de herdenking van Drie koningen voor ons van zoo groote beteekenis. Ze ivaren ons een voor beeld van geloof- Zij hadden groote offers daarvoor over. En ze knielden voo- het kleine Goddelijk Kind, offe rend en vereerend. Daarna gehoor zaamden zij de vermanende stem des Engels in hun droom en zij me den Herodes die Christus wilde doo- den, om langs een anderen weg naar hun land terug te keeren. Zoo werden zij eeuwen-lichtende voorbeelden van geloof, liefde, ver trouwen en gehoorzaamheid. Zondagavond te omstreeks half tien heeft on der de gemeente Boxtel, tusschen Best en Vught, op den hoek van den Eindhovenschen Steenweg, een driesprong, een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. Een luxe auto, waarin zes personen waren gezeten, is tengevolge van het feit, dat de chauffeur den weg niet kende en bovendien eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, in den grooten draai met een vaart van 70 K.M. tegen een boom ge reden. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder en een andere inzittende kwa men er vrüwel zonder letsel af. De andere vier passagiers echter werden allen gewond, waar van twee ernstig. Het ergst was er aan toe ze kere Th. van Hilst uit Eindhoven, die met ge broken ribben werd opgenomen en waarschün- lijk een inwendige verbloeding had gehad. H. Hermans uit Waalwijk bekwam een ernstige hoofdwonde. Beiden zün, nadat de doktoren Van Rooy en Hoek uit Boxtel de eerste hulp hadden verleend, naar het St. Liduïna-zieken- huis te Boxtel, overgebracht, en daar ter ver pleging opgenomen. De beide andere gewonden, de heeren H. Versteeg en P. van Hulst, beiden uit Waalwijk, konden, na in genoemd zieken huis te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Het ongeluk heeft nog al wat stagnatie in "t verkeer veroorzaakt. De Minister van Waterstaat heeft de wets ontwerpen 1: het geven van vrüheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan de op te rich ten N. V. „Versnelde Bruggenbouw", 2: wüziging en verhooging van het zevende Hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933 (deelneming in het aandeelen kapitaal van en verstrekking van rentedragen de voorschotten aan de Naamlooze Vennoot schap „Versnelde Bruggenbouw") ingetrokken. De firma A. Sythoff te 's Gravenhage zal het voornaamste van hetgeen de pers van Nedc-riand en van Indië heeft geschreven over de record vlucht van de „Pelikaan", verlucht met vele foto's en slechts aangevuld met een algemeene inleiding, al- historisch document ter herinne ring aan hetgeen volk en bemanning in span nende dagen beleefd hebben, in boekvorm uit geven. Te Budel, in de Brabantsche Kempen, is een nieuwe tricotagefabriek in bedrüf gesteld, waarin ongeveer vüftig vrouwelüke arbeids krachten werk hebben gevonden. Naar men ons meldt, gaan de zaken in de Brabantsche tricotagebranche vrü goed tot goed. Eerstdaags zal te Budel uit de Afrikatinsche missie aankomen Broeder-missionaris Ivo (de heer L. Zwaarders). Tegen Roode Duivels Het Zwaluwen-elftal, dat Woensdagavond 7 Februari a.s. te acht uur zal spelen tegen de Roode Duivels, Brussel, is als volgt samenge steld: Cohen (Sparta) Weber (ADO), Lelyveld (VUC) Vrauwdeunt (Feyenoord), Bas Paauwe (Feyenoord), Breitner (ADO) De Gier (Eindhoven), Slot (DWS), Broeken (Longa), Drak (RFC), Van Nellen (DHC). Reserves: Van Mole (Feyenoord), Pienter (Be Quick Gr.), Graafland (HBS), Van Dit- mars (DHC), Van Gelder (VUC). b Naar wü vernemen zal begin Februari een aantal Nederlandsche zwemsters en zwemmers een tour naar Denemarken maken op uitnoo- diging van den Deenschen Zwembond. Defini tief nemen aan deze tour deel de dames Willy den Ouden (RDZ), Fransje Hessel (IJ), J. Sel- bach (ADZ) en de heer S. Scheffer (DJK). Het vertrek is bepaal dop 1 Februari a.s. Ge zwommen wordt te Aarhuus op 4 Februari en te Kopenhagen op 7 Februari. Het is nog niet bekend of behalve de Nederlandsche zwemmers nog andere buitenlandsche krachten aan deze zwemfeesten zullen deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6