Een Poolzee in eigen land ■H AMSTERDAM-KAMPEN IN 34 UUR MARKTEN MAANDAG 8 JANUARI Met den ijsbreker door het dicht gevroren IJselmeer Mooi werk van „Ijsbeer" „De IJ sheer' Op de IJssel Worstelend met het ijs n open water Wederwaardigheden in de duisternis De kwestie „Spoorhout" De meening van A.B.K. Berucht smokkelaar aangehouden Poging tot doodslag op twee agen ten der Maastrichtsche motorbrigade Het moorddrama te Haelen Ook de tweede advocaat legt de verdediging neer DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD C.R.C. en runderprijzen NAASTING DER SPOORLIJN DEVENTER—OMMEN Valsch geld in het West land Muziek in de fabriek De K. R. O. heeft plannen om den monotonen fabrieksarbeid dragelijker te maken BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch MGR. AENGENENT EN DE SPORT TOESLAG VOOR ROGGE VALSCHE STEMPELS VOOR VLEESCHKEURING Vier varkens in beslag genomen ALB. KaLLER Viering van zijn zilveren journa listenjubileum HOLL. STOOMBOOT MIJ. Aandeelen moeten tot nihil worden teruggebracht Jeugdige avonturiers GELDEN VERDUISTERD? Ambtenaar aangehouden BOOT IN HET IJS IJsbreker ter hulpverleening vertrokken SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN AANDEELEN PHILIPS Op de Parijsche Beurs VOORWAARDELIJK VRIJ Motorschip „Zuidland" weer vlot Een bijzondere voorliefde voor ritjes met gestolen auto's Nog meer aanhoudingen WEER SCHADE VOOR DEN TUINBOUW De Fransche groenten-contingen- teering Crisis-Rundveecentrale Zes weken lang reeds heeft de scheepvaart Over het IJselmeer tengevolge van den ijs gang stil gelegen, en met ongeduld wachten handel en expediteurs op den tijd dat de goed- koope vervoersweg van Amsterdam met het Noorden des lands weer vrij zal zijn. Honder den tonnen liggen aan de kaden van Amster dams havens te wachten en het is van het hoogste belang, den dienst zoo spoedig moge lijk te hervatten. De vaart binnendoor, over de rivieren, is ook gestremd door den abnor maal lagen waterstand, die juist thans bij zonder ongelegen komt. Daarom is er den scheepvaart alles aan gelegen, om zoo spoedig mogelijk een weg vrij te hebben over het IJsel meer. Reeds Woensdagmorgen had het s.s. „IJssel" met een groote lading stukgoederen aan boord, na ruim een maand gedwongen stilliggen, een Poging gedaan om achter den ijsbreker „Da niël Goedkoop" aan zich een weg door de ijs vlakte te banen en Kampen en Zwolle te be reiken. Men was echter na een dag lang wor stelen niet verder gekomen dan tot vóór Mar ken, had den nacht te midden van sneeuw en Üs doorgebracht en was den volgenden mor gen na een nieuwe vergeefsche poging weer naar Amsterdam teruggekeerd, waarbij men tot de verrassende ontdekking was gekomen dat men den weg, dien men zich in elf uur hard werken gebaand had, in twee uur kon afleggen- Doch terstond werd, met zwaarder materiaal, een nieuwe poging voorbereid. „Vrijdagochtend om vijf uur aan de de Ruyterkade, steiger zes." Al dus de afspraak, die wij gemaakt hadden, nadat we van de directie van de firma Koppe en Verschure te Amsterdam toestemming hadden verkregen om den hernieuwden aanval op het IJselmeer-ijs van na bij te volgen. En wij waren natuur lijk. Stipt op den afgesproken tijd doorkliefde de •.IJssel", met ons als eenigen passagier naast een groote vracht aan boord, de rustige golven Van het binnen-IJ. Vanaf het dek zagen we de lichten van de Stad en de haven voorbijglijden. Een heldere hacht. een zachte temperatuur. Niets was er dat aan vorst of ijs herinnerde Bij de Oranjesluizen wachten: na een half Uur komt de nieuwe ridder, die het voor de jonkvrouwe „IJssel" opnemen zal, met groot geraas opdagen, het is de „Ijsbeer", de be kende ijsbreker van de Vereenigde Scheep vaartmaatschappijen. De ijsbreker Daniël Goedkoop" in actie, gezien vanaf de „IJsel" Met rukken en stooten. Wenden en draaien wordt het ijs opengebroken: eerst achteruit, dan volle kracht vóóruit, waarbij men een eind in het ijs doorglijdt, dat met dof ge kraak openbarst, totdat de weerstand te groot wordt en de boeg op het ijs vastloopt. Dan begint het spelletje weer van voren af aan. Met iederen ruk vordert de ijsbreker honderd a tweehonderd meter. Het gaat niet snel, maar het gaat. De „Ijsbeer" is een up-to-date ijsbreker, met een veertien-cylinder Dieselmotor en geheel electrisch uitgerust. De motor ontwikkelt een kracht van 550 P.K., waarvan 100 P K. voor de opwekking van electriciteit en 450 P.K. voor de voortstuwing worden aangewend. De dub bele stalen boeg is zoo geconstrueerd, dat het schip voortdurend met den neus op 't ijs glijdt en dat dan door zijn gewicht tot barsten brengt. Na het schutten, in het buiten-IJ, komt het ijs al spoedig in zicht, eerst enkele schotsen, maar weldra vormt het een aangesloten vlakte die aan weerszijden zich in de duisternis ver liest. Hoffelijk laat de „Ijsbeer" de „IJssel" vóórgaan; wij volgen het slop dat de „Daniël" eergisteren gebroken heeft, een zwart spoor in de grauwe vlakte. Even links daarvan een leeken-uitdrukking, ik moet zeggen: aan bakboord loopt nog een spoor; dat is de geul die de „Ijsbeer" destijds gemaakt heeft toen hij de „Trois Frères" uit haar netelige Positie in het ijs vóór Pampus bevrijdde. Het eerste uur verloopt alles vlot. Wij ko men in de oude gleuf goed vooruit. Het schip schuurt langs den ijswand, die hier en daar afbrokkelt, eenige honderden meters achter ons zien wij de lichten van de „Ijsbeer". In- tusschen breekt de dag aan, en juist als het heelemaal licht geworden is. te kwart vóór acht, komen we aan het eind van onze baan. het punt waar de vorige poging ls opgegeven. Stoppen langzaam achteruit het woord is nu aan de „Ijsbeer" die in een bocht om de „IJssel" heen schuift om de leiding te hemen. Dan gaat het langzaam verder; wroe tend den neus nu eens links, dan weer rechts Wendend baant de ijsbreker zich een weg door de grijze, effen vlakte. Op de brug van de „IJssel" slaat de état-major met kritischen blik de verrichtingen gade. Het blijkt dat men zich wel een wat al te groote voorstelling van de mogelijkheden van den ijsbreker ge vormd had. Een kilometervreter, die ijs van een meter dikte als koek kan verwerken, die het vliesje van ongeveer 30 c.M. dat het IJsel meer bedekt, als papier zou openscheuren, zoo had men zich den nieuwen helper blijkbaar voorgesteld- Nu blijkt dat ook deze breker moeite heeft, blijft de teleurstelling niet uit. De stoker van de „IJssel" had zich bezorgd gemaakt dat hij de „Ijsbeer", voortstormend op zijn veroveringstocht in het rijk van den iJsgod. niet zou kunnen bijhouden, en had een extra schepje kolen op de vuren gegooid Nu blijkt dat het in letterlijken zin „zoo'n vaart niet loopt", komt hij in het Zwolsch zijn hart luchten op de brug: „Ze kun'n wel naar huus gaon. Veur de Oraanjesluuzen had ie praots genoeg, maor hier maok-tie niks." De leider van onze pool-expeditie, de heer De Rouw, beproeft een nieuw middel om de vaart te bespoedigen. Vijf korte stooten op de stoomfluit beduiden de „IJssel" om naderbij te komen: trossen worden overgeworpen en de twee schepen vlak op elkaar gekoppeld- De bedoeling is dat zoo de „IJssel" de „Beer" van achteren kan opduwen, en door de ver eende krachten van de twee schepen het tempo versneld wordt. Maar ook dat blijkt geen succes: de twee booten blijven niet in elkanders verlengde liggen: de korte „Ijsbeer" komt dwars voor de „IJssel" te liggen, zoodai deze laatste toch zijn kracht niet kan aan wenden. Dan worden de schepen maar weer losgekoppeld en het „Beertje" moet het alleen probeeren. De „IJssel" intusschen heeft het rustig. Tel kens als de „Ijsbeer" den weg een paar hon derd meter heeft vrijgemaakt, trekt zij een eind op, om dan stil te blijven liggen tot het wéér zoover is. Het is prachtig weer: ieder wolkje is van de lucht verdwenen, de Januari zon doet zoo goed haar best als men maar van een Januarizon verwachten kan: de grauwe, onafzienbare ijsvlakte schittert in het licht, groote zwermen meeuwen brengen wat bewe ging in het landschap, en wijzegenen in stilte het lot, dat ons op de gedachte bracht dezen tocht mee te maken. De bemanning maakt uitstapjes op het ijs we fotografee ren elkander in een Noordpoolomgeving, een fantasierijk man zoekt den horizon af naar ijs beren en walvisschen. Alleen de pelzen van ijsberenvel ontbreken, en zouden ook over bodige weelde zijn. Heeft men koude voeten gekregen, dan kan men terecht in de warme kajuit van de „IJssel", waar de gramofoon speelt en zeemansverhalen verteld worden. Zoo worstelen we voort van half tien tot na twaalven. Tegen den middag wordt aan den horizon een donkere streep zichtbaar, en de blijde mare gaat: we komen in ópen water. En om half twee zijn we er: een groote open wak, het water zoo glad als een vijver in het Vondelpark op Zondag. De „IJssel" plant hier de Nederlandsche driekleur op het ijs, om op de terugreis de plaats terug te vinden waar het gemaakte slop in het wak uitmondt. Dan komen we even een goed eind vooruit we zijn nu ongeveer vijftien K M. beoosten Mar ken, maar om twee uur steekt het „Beertje" den neus weer in het ijs. In den middag komen we sneller vooruit dan 's morgens: het ijs is niet zoo dik en brozer. Nu en dan komen we nog open plekken tegen, waar we dankbaar zoo lang mogelijk gebruik van maken. Op een gegeven moment geeft de „IJssel" eenige korte stooten op de stoomfluit: ze is vastgeloopen De „IJsbeer" komt achteruit, een tros wordt uitgeworpen, dan weer vooruit ende tros knapt af. Een nieuwe tros, dan lukt het. We vorderen nu flink en na de eerste ontgooche ling blijkt de „IJsbeer" toch wel een „toffe schuit". Reeds turen we den horizon af naar Urk, maar dat krijgen we vóór de duisternis valt niet meer te zien. Daarna voorloopig ook niet, zoodat men vermoedt dat de Urkers hun vuur niet hebben aangestoken, omdat ze den ken dat er toch geen schepen langs komen. Dus wordt er op het kompas verder gevaren, onder een prach tig helderen sterrenhemel. De „IJs beer" beschikt over een krachtig zoeklicht, dat thans zijn lichtbundel over de ijsvlakte werpt, maar toch geeft het ijsbreken bij nacht heel wat moeite. Ook neemt de weer stand van het ijs weer toe. Niette min wordt besloten den nacht door te varen. Te acht uur wordt lang zamerhand, voorwaarts aan bak boord, het vuur van Urk zichtbaar: we zijn dus toch nog een eind op geschoten. Vanuit de stuurhut van de „IJssel"volgen we eenigen tijd de bewegingen: aan alle kan ten duisternis, met daarboven de stille sterren. Voor ons de silhouet van de „IJsbeer". met daarvoor een groote lichtvlek van de schijn werper waarmee hij den weg verkent. Dan gaan plotseling het is ongeveer negen uur op den ijsbreker alle lichten uit. Groote be langstelling bij de bemanning van de „IJssel", die naderbij stoomt om zoo noodig hulp te verleenen. Dat is echter niet noodig; na een kwartier gaan de lichten weer aan, het was een defect aan de leiding, maar het duurt nog wel een half uur voor men aan boord van het voorste schip zoover is, dat het den storm loop op het ijs kan hervatten. Die wordt dan den heelen nacht voortgezet, en wij begeven ons ter ruste op een van de banken in de warme kajuit. (Slot volgt) warder markten gekochte runderen geschat werden, de eigenaars dier z.g. „regeerings- koeien" best tevreden waren. En wel nog des te beter wegens het feit, dat tegenwoordig meer z.g. „regeeringsvee" dan eenigen tijd ge leden in klasse A geplaatst wordt. Wanneer er geen tarra gekort wordt, bestaat er n.L tusschen de door de C. R. C. resp. in de klassen A en B geplaatste koeien van 600 K.G. een prijsverschil van f 30. De enorme „regeeringskoeien"-aftrek der C. R. C. heeft bovendien een gunstigen invloed uitgeoefend op de prijzen van het in den z.g. „vrijen handel" tijdens de laatste weken op de Leeuwarder en Sneeker markten te koop aangeboden rundvee. Zulks is af te leiden uit het feit, dat de prijzen van de vette, maar ook van de melk- en kalvekoeien in den laatsten tijd varieeren tusschen 100 en 200; terwijl de prijsnoteering der beste kwaliteit „pinken" f 125 bedraagt. Volgens de verklaring van deskundigen, zijn in verhouding tot de huidige prijzen der zuivel producten, de melk- en kalvekoeien thans veel te duur. In tegenstelling wellicht met die opinie, kan redelijkerwijs niet in twijfel getrokken worden, dat de eerlang betreffende 1933 gepubliceerde jaarverslagen over de prijzen van alle op de Leeuwarder en Sneeker markten aangevoerde rundveesoorten, zeer veel schommelingen te zien zullen geven en haar prijsnoteering op het einde veel gunstiger dan in het begin van dien jaarkring geweest is. Wanneer die prijsstijging, dank zij den reu- zenaftrek der C. R. C„ in de toekomst eenigs- zins, stabiel blijkt te zijn, dan behoeft aan een bevrijding van het Friesche veehoudersbedrijf uit het financieel-economisch moeras niet ge wanhoopt te worden. Zooals ook in de dezer dagen te Leeuwarden gehouden vergadering van den „Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland" door den voorzitter in diens openingsrede te beluis teren gegeven werd, mogen de door de regeering- vcor de leniging van noodtoestand der ver armde veehouders genomen crisis- of steun maatregelen terecht aanspraak maken op waardeering. Blijkens deze deskundige verklaring kan rede lijkerwijs moeilijk ontkend worden, dat wan neer eerlang het veehoudersbedrijf voor de pacht- en hypotheekboeren weer „loonend" mocht worden, zulks voor een belangrijk deel aan Z. Exc. Verschuur te danken zal zijn. In den laatsten „Notenkraker" stond onder de „Nieuwjaarswenschen" een zinspeling op mr. Westerman, in verband met de „Spoor- hout"-affaire. Wat ik sedert dien, aldus schrijft A. B. K(leerekoper) thans in „Het Volk" omtrent deze zaak gelezen en vernomen heb, geeft aan leiding tot de onderstelling, dat de „Spoor- hout"-zaak volkomen in orde is, en dat men hier te doen heeft met laster van belangheb benden, die in strijd met het publieke belang slechts hun eigen gewin beoogen. Het grapje was dus misplaatst. Deze rechtstelling geef ik uit eigen aandrift. Niemand heeft haar van mij gevraagd, laat staan gevorderd. Maar ik wensch aan het hanteeren.van het modewapen, den laster, geen deel te hebben. Het Kamer-debat, dat een onjuisten indruk achterliet bad mij misleid. Te Lanaeken (B.) is door de Belgische mare chaussee de beruchte smokkelaar B. aan gehouden, die op Oudejaarsdag met zijn auto op twee agenten der Maastrichtsche Motorbri gade inreed en hen trachtte omver te rijden, waardoor zij verwondingen opliepen. B. was niet in het bezit van geldige papie ren en gewapend met een revolver met zes scherpe patronen. B. is gevankelijk naar de gevangenis te Ton geren overgebracht. Naar wij vernemen zal Mr. Paul Tripels, ad vocaat en procureur te Roermond, die nadat de aanvankelijk door van R. gekozen verdediger Mr. F. J. M. Nederveen de verdediging had neer gelegd, als verdediger aan verdachte van R. werd toegevoegd, zich bij de aanstaande behan deling van het moorddrama voor de Roermond- sche Rechtbank zal laten vervangen door Mr. René Höppener, advocaat en procureur te Roer mond. Zaterdagmorgen te omstreeks kwart voor negen is op den spoordijk tusschen Ruurlo en Borculo de heer A. ten Harkei, die hardhoorend is, door den trein van de locaalspoorweg Maatschappij Enschede—Doetinchem gegrepen en gedood. De door de Crisis Rundvee Centrale met be stemming voor de slachtbank, ook in Friesland nog steeds belangrijke hoeveelheden opge kochte runderen blijken voor zeervelen in die provincie gevestigde veehouders niet te versma den pleisters te zijn op de gapende en vreese- lijk schrijnende wonden, welke hun door de fine ncieel-economische crisis toegebracht zijn. Zulks is b.v. af te leiden uit de verklaring van geloofwaardige deskundigen, dat over de prijzen, waarop de leden der C. R. C. de door hen op de jongste en vorige Sneeker en Leeu- De ministers van Waterstaat en Financiën hebben aan de directie der Overijselsche locaal spoorweg Mpij. Deventer—Ommen het volgend schrijven gericht: „Wij zien ons verplicht u mede te deelen, dat het in het voornemen der regeering ligt, naas ting, op grond van art. 49 der Spoorwegwet, tegen 1 Januari 1935 te bevorderen van den spoorweg Deventer via Raalte naar Ommen". Dit zal wel neerkomen op „pheffing van de Hjn. Tegen plannen in dien geest is nog zeer onlangs door verschillende gemeentebesturen geprotesteerd. In het Westland schijnt momenteel valsch geld in omloop te zijn. De politie te Naaldwijk heeft althans een gulden in beslag genomen, die valsch bleek te zijn. Hij was slecht nage maakt; het randschrift ontbrak geheel, terwijl de kleur van het geldstuk lichter was dan die van een gave gulden. In de „R. K. Werkgever" schrijft H. F. het volgende Als een niet voor tegenspraak vatbare stelling mag wel worden geponeerd, dat de Katholieke Radio-Omroep al het mogelijke doet cm zijn eigen en nog vele andere luisteraars te gerieven, het leven te verrijken, te verfraaien en te ver aangenamen. Dat de leiding der K R.O. bij. het vervullen van haar taak niet stil zit, maar steeds krach tig vcortwerkt en op nieuwe methoden zint om de uitvoering van haar taak aan te vullen en uit te breiden moge wel blijken uit het vol gende. In de laatstgehouden bestuursvergadering der K.R.O.-Stichting werd een plan besproken om ten behoeve van arbeiders en arbeidsters spe ciale muziek te gaan uitzenden en wel in het bijzonder op een tijdstip, waarop een nieuwe prikkel de werkers in de fabrieken moet heen- zetten over het doode punt, dat door de mono tonie van veler arbeid dreigt te ontstaan. Om tot dit doel té geraken is echter de mede werking noodig van de werkgevers in de ver schillende fabrieken en juist daarom acht de K.R.O. het niet verstandig om tot deze speciale muziekuitzending over te gaan, zonder tevoren het oordeel dier werkgevers zooveel mogelijk te hebben ingewonnen. Uit de practijk van een zeer groot bedrijf werd reeds een stem vernomen, dat muziek „rondom het doode punt" een buitengewone goede uit werking heeft en dat hierdoor niet alleen een welkome afleiding voor de arbeiders en arbeid sters wordt geschapen, maar tevens een gun stige invloed op de productiecapaciteit valt te onderkennen. Bij de werkgevers zal een enquête worden in gesteld over de volgende vraagpunten: 1. Zyt gij bereid uw medewerking eraan te verleenen, wanneer door middel van de radio tijdens de arbeidsuren muziek in fabrieken en werkplaatsen wordt uitgezonden? 2. Zoo ja, welke muziek wordt dan het doel matigst geacht (marschmuziek, opera- of ope rettemuziek, filmschlagers etc,)? 3. Welke tijd acht U voor uitzending de meest geschikte? 4. Hoe lang zal van de uitzending gebruik worden gemaakt (tusschen 30 en 60 minuten)? 6. Wordt reeds nu een gedeelte van het pro gramma in de werkplaatsen ten gehoore ge bracht of wordt reeds gramophoonmuziek ge geven? Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft benoemd: tot Deken van het Dekenaat Nijmegen den Zeereerw. Heer J. L. van Mulu- kom, Pastoor der parochie van St. Anna te Nijmegen; tot Deken van het Dekenaat Beek- Ubbergen den Zeereerw. heer P. C. van Aken, pastoor te Beek-Ubbergen en tot pastoor te Rosmalen (Maliskamp) den Weleerw. heer C. W. A. M. Schoenmakers, kapelaan aldaar. Naar wij vernemen, zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent op 14 Jan. aA. de bondswedstrijden van den Diocesanen Haarlemschen Gymnastiek- bond te Zoeterwoude gedeeltelijk bijwonen. Op een vraag van den heer Weitkamp betref fende den geldigheidsduur van den bij minis- terieele beschikking vastgestelden toeslag op rogge, oogst 1933 heeft minister Verschuur ge antwoord. dat de toeslag op rogge, welke is vast gesteld bij beschikking van 7 December 1933 en niet in de intusschen reeds ingetrokken beschik king van 2 October 1933 zal gelden over den geheelen oogst 1933. Vrijdag heeft de crtenst van het; abattoir te Rotterdam een viertal varkens aangehouden die bleken voorzien te zijn van valsche keu ringsstempels der gemeente Horst (L.' De Centrale Recherche stelde een nader on derzoek in, waarbij bleek dat de varkens den dag tevoren door L. S. te Zwjjndrecht op last van den slager J. van het H. te Dordrecht wa ren gehaald bij den slager T. te Bletterswijk (Limb.) Aanvankelijk verklaarde hij dat hij de var kens van een onbekende had overgenomen in een straat in Eindhoven. Later verklaarde hij, dat van het H. hem gezegd had dat, wanneer men hem vroeg, waar de varkens vandaan kwa men, hij dit moest vertellen. De vier varkens waren bestemd voor een broer van Van het H. in Rotterdam. Zi) zijn in be slag genomen. Een onderzoek in deze zaak is in handen gesteld van den Officier van Justi tie te Roermond. Zaterdag vierde de heer Alb. Kaller te Utrecht onder zeer groote belangstelling zijn zilveren journalisten-jubileum. De heer Kaller is mo menteel nog steeds werkzaam als redacteur van de geïllustreerde bladen der Uitgevers Mij. „Neerlandia". Zijn er wel eens jubilea, die in het tempo van den' tijd te loor gaan. met dit jubileum was dit niet het geval. Van alle deelen des lands stroom den de felicitaties binnen; terwijl de kamer van des heeren Kaller's huis een weelde van bloemen bergden. Des morgens, droeg de zeereerw. pater A. Mul ders in de St. Aloysiuskerk een H. Mis op tot intentie van den jubilaris. In Nijmegen droeg Rector Schroder, oud huisvriend, eveneens een H. Mis tot intentie van den jubilaris op. Pater Rosmulder S.J. berichtte, dat hij dien dag de H. Mis tot intentie van zijn vriend, den jubilaris, zou opdragen in Tilburg, terwijl Majoor Huys, aalmoezenier, vanuit Breda hetzelfde berichtte. Den geheelen dag door liep men af en aan. om den heer Kaller geluk te wenschen. Onder de zeer vele belangstellenden merkten wij o.a. op: den heer v. d. Mark, mede-directeur, die namens directie en commissarissen een fraai bloemstuk aanbood; den heer J. J. Vinkesteyn, lid hoofdredactie Utr. Courant; den heer J. B. Vesters namens de Ned. R.K. Journalisten Ver- eeniging; den heer G. Hol, hoofd-redacteur van „Het Centrum"; den heer M. v. d. Biggelaar en den heer J. van Term. lid van de hoofd-re- dactie der Utr. Courant, die ook in de kerk aan wezig was. De heer J. B. Vesters sprak tijdens de recep tie een kort woord van hulde en zeide o.a. dat dit geval wel een zeer bijzonder was,, daar er van 'n gestadigden groei geen sprake was, maar dat de heer Kaller van s,tonde af aan een „lei der" was geweest en dit 25 jaar heeft voortgezet. „Hiernaast komen ook gelukwenschen toe aan mevr. Kaller, die zelf ook jornalisten-neigin- gen heeft en zoodoende steeds een steun is ge weest voor haar man." Spr. eindigde met de hoop, dat de heer Kal ler nog vele jaren zijn werk zal mogen voortzet ten, hierin bijgestaan door zijn vrouw. De Ned. R.K. Journalisten Vereeniging zond den jubilaris een pracht fruitmand. Onder de vele brieven en telegrammen wa ren er van Mgr. Goossens uit Tilburg; directie en redactie van „Onze Courant" uit Hoorn; de heeren v. d. Broeke, Speet en Stolwijk van de redactie V.K.P.; den heer Th. Schaepman, poli tiek hoofd-redacteur van „Het Centrum" en lid van de Tweede Kamer; Prof. Roels; den heer Hendriks namens „de Nieuwe Eeuw"; den heer Laudy; den heer Tersteegh, namens de ,,Am- sterdamsche Pers"; den heer W. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda; dr. Witlock namens de directie van de „Maasbode"; den hoogeerw. pater Vincke, namens de paters van het H. Hart; den hoogeerw. pater Rudolfuss; den heer Wetering?,, directeurhoofd-redacteur van N.V. Drukkerij „De Spaarnestad"; de eerwaarde Priorin der Carmelitessen uit Egmond; directie Van Muns ters Drukkerij uit Sloterdijk. Te Amsterdam hebben de aandeelhouders ver gaderd der N. V. Hollandsch Eigendom van aandeelen Hollandsche Stoomboot Maatschap pij ter behandeling van de reeds gepubliceerde voorstellen tot wijziging van het Maatschappe lijk Kapitaal. Na enkele opmerkingen werden de voorstellen met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens werd gehouden de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij. Hier werden 158 stemmen uitgebracht. Door den voorzitter, den heer J. F. v. Hen gel, directeur der Stoomv. Mij. „Nederland", werd een uiteenzetting gegeven van den toe stand der Maatschappij. Om de gedachte reorganisatie tot werkelijk heid te kunnen brengen is het noodig, dat het kapitaal der vennootschap wordt verminderd en wel in de eerste plaats met een bedrag gelijk aan het geplaatst kapitaal of ƒ2.135.000.Het daarvoor vrijkomend bedrag zal dan moeten worden aangewend tot afschrijving op verlies Voorts kan het kapitaal, dat thans groot is 9.035.000.— worden verminderd, zoodat het kapitaal der vennootschap na reorganisatie zal bedragen 5.0Ó0.000. Gevolg van deze vermindering van het ka pitaal en de afschrijving op verlies' zal zijn, dat de uitgegeven aandeelen tot nihil worden te ruggebracht. Voorts ligt het bij deze organisatie in de be doeling, een aantal restantbewijzen te creëeren, die aan de aandeelhouders tegen intrekking van hun aandeelen zullen worden afgegeven. Hierna werd de winst- en verliesrekening goedgekeurd met algemeene stemmen. De voorgestelde wijziging der statuten en ver andering van het kapitaal werden daarna in stemming gebracht en aangenomen met alge meene stemmen. Op het kantoor der Registratie en Domeinen te Oosterhout is voorloopig geschorst de ambte naar K. Vermoed wordt, dat hjj gelden heeft verduisterd. Het onderzoek door de justitie is in vollen gang. Op twee K.M. afstand ten Zuid-Westen van Urk zit de boot van de Holland—Friesland Lijn in het ijs vast. De boot was Vrijdagmorgen uit Lemmer vertrokken. Volgens ontvangen mededeelingen is de ijs breker „IJsbeer" uit Kampen vertrokken, om assistentie te verleenen en te trachten haar naar Amsterdam te brengen.. Door den mist en krachtigen wind kon de Urker tjsvlet Schokland niet verlaten om de post over te brengen. Het onder Nederlandsche vlag varende m.s. „Zuidland" van de Agence Maritime Hartigh te Antwerpen is in het vaarwater van Everingen aan den grond geloopen. Het schip zit zeer hoog, zoodat het vlot maken moeilijk gaat. Men is bezig de tanks leeg te pompen, terwijl sleepbootassistentie aanwezig is. Van de zijde van de Roterdamsche Bank- vereeniging wordt ons bevestigd, dat binnen eenige dagen de gewone aandeelen der N.V. Gemeenschappelijk Bezit van aandeelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken tot den officieelen handel op de marché terme te Parijs zullen worden toegelaten. De aanvrage' tot deze toelating is geschied naar aanleiding van een te dezer zake door de Chambre Syndicale des Agents de Change te Parijs genomen initiatief. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat in verband met deze toelating tot de noteering, geen nieuwe aandeelen door de vennootschap worden uitgegeven. Naar wij vernemen, is de dezer dagen als ver dacht van verduistering gearresteerde directeur van een houthandel te Den Haag, de heer J. D., Zaterdagochtend, na verhoor door den rechter commissaris mr. Wery, voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Met behulp van twee sleepbooten is men er Zondagmorgen om zes uur in geslaagd, het in het vaarwater van Everdingen aan den grond geloopen motorschip „Zuidland" vlot te bren gen. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voortgezet. In samenwerking met de Apeldoornsche poli tie zijn aldaar aangehouden en naar Enschedé overgebracht, de 14-jarige J. A. van E. en de 16-jarige P. J„ als verdacht van verschillende diefstallen en verduisteringen. Blijkbaar had het tweetal een bijzondere voorliefde voor auto-tochten, want eerst hadden ze n.l. met een auto uit een Enschedesche ga rage een flinken toer gemaakt, waarna de wagen onbeheerd werd achtergelaten op het Krim- plein. Daarna werd een voor een perceel in de Cort van der Lindenlaan staande Ford-auto gestolen, waarmee de jongens naar Apeldoorn reden. Vandaar ging het naar Hoenderloo, waar ze de kluts een beetje kwijt raakten, met ge volg, dat ze door de marechaussee werden aan gehouden, en naar Enschedé overgebracht. Het edele tweetal schijnt ook nog debet te zijn aan verschillende kleinere diefstallen en verduisteringen, welke den laatsten tijd zijn gepleegd. De politie heeft nog vier 1516-jarige jon gens aangehouden, als verdacht van diefstal van het offerblok uit de St. Jacobus-kerk te Enschedé. Na verhoor zijn twee der jongens weer vrij gelaten. B. en K. hebben bekend, het offerblok te hebben gestolen, te-wijl ze zich voorts hebben schuldig gemaakt aan straatroof op Oudejaars avond. Ze hadden mevrouw W„ terwijl ze m de Emmastraat wandelde, een handtasch ont rukt. Het nieuwe besluit van de Fransche regee ring tot contingenteering van den groenten- invoer heet aan den Noord-Hollandschen tuin bouw opnieuw groote schade veroorzaakt. Reeds deze week daalde de prijs van de kool soorten met pl.m. 30 pet., terwijl over het alge meen de prijzen toch reeds laag waren. Intusschen heet het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland zich gewend tot de Ne derlandsche regeering, met het verzoek te trachten het nieuwe onheil voor den Keder- landschen tuinbouw en den exporthandel zoo veel mogelijk af te wenden. Dit zou b.v. mogelijk worden geacht, door aan Frankrijk extra-contingenten toe te ken nen voor het invoeren van Fransche produc ten, met als voorwaarde dat meer van onze producten ingevoerd mogen worden. Door de Crisis» Rundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zij langer dan zeven maanden of korter dan vier maanden drachtig zijn) te Alkmaar Maandag 22 Jan. 1934 810 v-m. bij de doorbraak; Breda Maan dag 22 Januari 911 uur veemarkt; Nijkerk Maandag 22 Januari 8—10 v.m. veemarkt; Nij megen Maandag 22 Januari 8—10 v.m. vee markt; Ryssen Maandag 22 Januari 810 v.m. veemarkt; Deventer Dindag 23 Januari 810 uur v.m. veemarkt; Doetinchem Dinsdag 23 Januari 810 v.m. veemarkt; Purmerend Dins dag 23 Januari 810 v-m. veemarkt; Apeldoorn Woensdag 24 Januari ;810 v.m. veemarkt; Borculo Woensdag 24 Januari 810 v.m. vee markt; 's Hertogenbosch Woensdag 24 Januari 810 v.m. veemarkt; Schagen Donderdag 25 Januari 810 v.m. veemarkt; Zutphen Donder dag 25 Januari 810 v.m. veemarkt; Zwolle Donderdag 25 Januari 810 v.m. veemarkt; Hengelo (O.) Vrijdag 26 Januari 810 v-m. veemarkt; Leiden Vrijdag 26 Januari 810 v-m. veemarkt; Roosendaal Vrijdag 26 Januari 911 veemarkt; Utrecht Vrijdag 26 Januari 8 —10 v.m. veemarkt. Prijzen en voorwaarden als de vorige week.' De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 15 Januari 1934 ten kantore van de Crisis Rundveecentrale te 's Gravenhage zijn ontvangen. ALKMAAR, 8 Jan. 3 Paarden, 52 melkkoeien 100.00275.00, handel redelijk, 10 graskalve- ren 22.00—40.00, 5 vette kalveren 47.50107.50, idem per K.G. 7090 cent, 33 nuchtere slacht- kalveren 6.0018.00, 335 vette varkens per K.G. 35318 cent. Handel stug. ALKMAAR, 6 Jan. N.V. Eierveiling voor Heil. Noorderkwartier 56-58 3.604.00, 58-60 4.00 4.30. 60-62 4.30—4.60, 62-64 4.40—5.20, klein 50-55 3.20—3.70. 8000 Eendeieren 3.40—3.50. AMSTERDAM, 8 Jan. Veemarkt. 4 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. 500 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 57 60, 2e kwal. 4855, 3e kwal. 4045 cent per K.G. slachtgewicht. 50 melk- en kalfkoelen 160.00 200.00 per stuk. 154 vette kalveren: le kwal. 54 -60, 2e kw. 4652, 3e kw. 3844 cent per K.G. levend gewicht. 42 nuchtere kalveren 6.0010.00 per stuk. 732 varkens: vleeschvarkens 90—110 K.G. 4445 cent, enkele boven noteering. Zware varkens 4344 cent per K.G. slachtgewicht. vette varkens 43—-44 cent per K.G. slachtgewicht. 26 paarden 70.00100.00 per stuk. Overzicht: Runderen flinke aanvoer, handel stug en later door iets lagere prijzen hqndel vlugger. Vette kalveren ruime aanvoer, handel vlug met vaste prijzen. Varkens redelijke aan voer. handel goed met voor de beste varkens hoOgere prijzen en de andere soorten prijshou dend. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Jan. 17000 K.G. Roode kool 2.00—4.00, 25000 K.G. Gele kool 1.30—2.90, 31000 K.G. Deensche Witte kool 2.60—4.15. 8300 K.G. Uien: Gele Uien 2.50 —3.00, Gele Drielingen 0.90—1.00. 8900 K.G. Bieten 0.602.25. BOVENKARSPEL, 6 Jan. „De Tuinbouw" 368'/a baal Uien: grof 1.30, groote gele 1.251.30, drielingen 0.450.50 per baal. 500 K.G. Gele kool 2.50 per 100 K.G. 2 zak Sprultkool 1.85 per zak. 864 dozijn Tulpen'. Moore 26 cent, Plerson 3238 cent, Copland 3243 cent, La Reine 2127 cent, Ibis 2734 cent, Prosperity 25 cent. HOORN, 6 Jan. Veemarkt. 3 Zeugen 5(Up0 - 80.00, 24 Schrammen 12.0020.00, 46 Biggen 8.00 12.00, 1 Schaap 14.00. Handel matig. LEIDEN, 6 Jan. Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (controle) 1.65. prima boerenboter 1.501.70 per K.G. Aanvoer 320 K.G. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 16 Jan. Geen aan voer. Lange turf 7.508.50 per 1000 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 8 Jan. 4500 K. G. Uien Drielingen 11.10, Uien 2.602.80, Grove Uen 1.70—2.80; 1000 K.G. Peen 4.00, kl. peen 1.60, 15600 K.G. Roode Kool 2.303.80, dem doorschot 1.90—2.50, 17400 K.G. D. witte kool 3.50—4.10, idem doorschot 3.203.40, 16900 K.G. Gele kool I.802.80, idem doorschot 1.802.50. WARMENHTJIZEN, 6 Jan. Gewone Uien 2.60— 2.90, Grove Uien 2.602.80, Drielingen 1.40, Nep 2.30, Stekulen 1.101.30, Roode kool 2.203.90, idem 2e soort 1.502.90, Gele kool 2.102.70, id. 2e soort 1.101.70, Witte kool 3.604.40, idem 2e soort 1.703.40 per 100 K.G. ZWAAG, 5 Jan. Vellingsver. „Bangert en O." Druiven 54.0061.00, Roode kool 1.103.70, Gele kool 1.003.10. Spruitkool 10.00_17.00, Uien 1.50 —2.10. Wortelen 2.60—11.00. Witlof 20.0031.00, Prei 3.00—7.00, Goudreinet 15.0022.00, Present II.00—25.00, Zoet 7.00—19.00 per 100 K.G. Bloem kool 25.00, Tomaten 16.0024.00, Klelpeer 8.00 12.00, Winterlouw 8.0012.00, Bergamot 7.50 9.00, Sint Germain 11.00. Gleser Wildeman 10.00 —15.00, Comtesse 7.00—10.00, Gratiool 9.00, Brab. Bellefleur 10.90, Idem Geld. 8.0012.00, Comtesse 9.00, Brammies 10.0012.00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7