IN EN OM HAARLEM Voor den politierechter D. en W van Haarlem en de N.S.B. DINSDAG 9 JANUARI ALS IN DE KINDERJAREN CRISIS-ZUI VEL WET De beteekenis van art. 30 MUZIEK GROOT VOCAAL EN INSTRU MENTAAL CONCERT Soliste: Helene Cals, sopraan De „gelukkige vinder" MUZIEK EN TOONEEL RIP—RIP Door de Haarl. Operette-vereen. „Bart Kreeft" Waar twee kijven. De zangeres Theiko Kiwa Indië Programma Commissie Mooie opbrengst E. J. de Lange t Haarlemsche Luchtvaart Club Aanbestedingen Spreken isbeter dan zwijgen Ouderavond Par. Elis. en Barbara Metriek stelsel in China EM. RECTOR L. A. ROOZEN t Een actief priester heengegaan Plotseling overleden Begrafenis VRAGENBUS liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Foto genomen in de cavalleriekazerne te Alder shot (Engeland)waar de nieuwe recruten op houten paarden met de grondbeginselen van het rijden vertrouwd worden gemaakt Nu de nationaal-socialistïsche groep van den heer Musssrt door de Regeering ge plaatst is op de lijst van vereenigingen, Waarvan het lidmaatschap voor ambtenaren is Verboden, komt ook de vraag aan de orde of Voortaan de Gemeentelijke Concertzaal nog zal kunnen worden gehuurd voor het houden van Vergaderingen van de N. S. B. Toen B. en W. van Haarlem indertijd hadden besloten, geen gebouwen, die eigendom zijn van de gemeente, meer aan de communisten te ver huren, werd daarover in den gemeenteraad ge ïnterpelleerd. B. en W. verklaarden toen, dat Zij het niet oirbaar achtten mede te werken aan de propaganda van revolutionnaire organisaties, die zich de omverwerping van het gezag ten doel stellen en op een interruptie van den heer Van Dam, meenen wij aanvaardden zij als taaatstaf van beoordeeling de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen. Wij weten niet of deze vluchtige instemming van B. en W. met een „rauwelijks in den Raad geworpen" opmerking van een raadslid, later nog is gevolgd en bevestigd door een dieper op de beteekenis van het besluit ingaande bespre king in de kamer van B. en W. Het feit, dat, naar wij meldden, in de eerstvolgende vergade ring van het college de vraag, of de concertzaal aan de N. S. B. moet worden verhuurd, ter sprake zal worden gebracht, doet veronderstel len, dat dit tot op heden niet het geval is ge weest en dat dus tot nu toe door B. en W. de bekende regeeringslijst meer gemakshalve dan op wel overwogen gronden is aangehouden. Nu echter de N. S. B. ook op de zwarte lijst is geplaatst, is er, dunkt ons, wel reden na te gaan of de richtlijn, waarlangs B. en W. sinds de bedoelde raadsvergadering hun beslissingen inzake het verhuren van de gemeentelijke con certzaal nam, wel juist is. Men dient de conse quenties na te gaan. Vandaag of morgen brengt de Regeering ook de S. D. A. P. misschien onder de voor ambtenaren verboden vereenigingen. Reeds nü is zij voor militaire ambtenaren ver boden en velen hebben zich in die dagen afge vraagd of de S. D. A. P. niet met evenveel of liever met meer reden op de zwarte lijst diende te worden gezet dan de groep-Mussert. Maar als dan de S. D. A. P. voor ambtenaren zou worden verboden, dan zou, bij handhaving Van het standpunt van B. en W., ook aan hen voortaan de huur van de gemeentelijke concert- Zaal moeten worden geweigerd. Op die manier zou dan bijna de helft van de Haarlemsche be volking geen gebruik meer kunnen maken van het gemeentelijk concertgebouw. Wat waarlijk moeilijk goed te praten zou zijn, omdat de ge meentelijke concertzaal de eenifle behoorlijk groote vergaderzaal van Haarlem is. Het gebouw „St. Bavo", de Protestantenbond en andere zijn Veel kleinere zalen; het holle Bloemhof met z'n betonnen vloer is geen vergaderzaal in den eigenlijken zin van 't woord en evenmin als het Krelagehuis beschikbaar, wanneer vereenigin gen ze noodig hebben. De beoordeeling, of de Regeering terecht of ten onrechte de N. S. B. op de zwarte lijst heeft gezet, kan gevoegelijk buiten deze kwestie blij ven, omdat een bevestigend of een ontkennend antwoord niet ter zake doet. Want óók hij, die van meening zou zijn, dat de Regeering vol komen terecht de N. S. B. voor ambtenaren heeft verboden, kan desondanks het weigeren van de concertzaal aan de Mussert-groep onjuist achten. Immers, de vraag of men als ambtenaar lid mag en kan zijn van 'n verboden organisa tie, is nog iets geheel anders, dan de vraag of een groep burgers, die zich rustig gedraagt, de gelegenheid moet worden onthouden om in onze concertzaal te vergaderen. Onbetrouwbare amb tenaren op belangrijke posten kunnen een direct gevaar beteekenen voor de veiligheid van den Staat; maar het houden van vergaderingen door die groepen is geen direct" gevaar voor den Staat. B. en W. moeten beiden Haarlemmers het niet al te moeilijk maken om in de concertzaal te vergaderen. In overeenstemming met het grondwettelijk recht van vergaderen hebben B. en W. van Haarlem dan ook vele jaren zoo goed als nie mand uit de gemeentelijke concertzaal geweerd. Daarin is pas verandering gekomen toen de communisten het, naar ieders meening, al te bar gingen maken, toen zij niet alleen in de concertzaal het Staatsgezag op de infaamste Wijze bespotten, H M. de Koningin op de erger lijkste wijze beleedigden, den burgemeester, onze De Hooge Raad behandelde Maandag een cassatieberoep van den Officier van Justitie te Haarlem tegen een vonnis van de rechtbank al daar, waarbij J. P. de V. is ontslagen van rechtsvervolging terzake het in een perceel te Velsen in voorraad hebben van 1200 kg. mar garine, die ongemerkt was en zetmeel bevatte, hetgeen een overtreding werd geacht te vormen in een algemeenen maatregel van bestuur, ge naamd Crisis Zuivelbesluit II (23 Febr. 1933). In eerste instantie had de Kantonrechter te Haarlem verd. veroordeeld tot f 1500.boete of 100 dagen hechtenis. De rechtbank was echter van oordeel, dat deze algemeene maatregel van bestuur niet steunt op een wet, aangezien de wet slechts opdracht geeft tot verbieden van vervoer van boter enz. met bepaald boter- gehalte. De Officier van Justitie te Haarlem was van meening, dat deze algemeene maatregel wel ver bindend was op grond van art. 20 der Crisis- Zuivelwet, wat een algemeene machtiging zou geven tot alle maatregelen van bestuur, ook tot die, niet genoemd in art. 6. Mr. H. O. Drilsma uit Haarlem heeft voor den Hoogen Raad het betoog van den Officier bestreden. De advocaat-generaal, mr. Besier, concludeer de tot vernietiging van het vonnis, alleen voor Wat de niet-strafbaarverklaring betreft, en tot veroordeeling van den gerequireerde tot f 1500 boete subs. 100 dagen hechtenis. De Hooge Raad zal 5 Februari arrest wüzen, stadsbestuurders en de politie liederlijk be schimpten, maar toen zij zich zelfs niet ontzagen in de concertzaal openlijk aan te sporen en op te hitsen tot daadwerkelijken opstand, zoodat na afloop daarvan relletjes het gevolg waren. Toen, ja toen, is aan B. en W. in en buiten den Raad de vraag gesteld of het gemeente bestuur zulks moest dulden in haar eigen huis, haar eigen gebouwen. En het antwoord kon toen geen ander zijn dan een uitsluiting van de com munisten, omdat elk ander woord den indruk zou hebben gemaakt, dat onze stadsregeering bang was voor Óversteegen en consorten. In een onbewaakt oogenblik hebben B. en W. daarna toegezegd, dat zij de regeeringslijst zou den raadplegen bij het nagaan of een vereeni- ging in aanmerking komt voor een weigering om de concertzaal te huren. Het zal waarschijn lijk niet mogelijk zijn om dat op den duur vol te houden. Beter is het in alle geval, dat B. en W. weer terugkeeren naar hun oude criteria van beoordeeling, namelijk, dat zij ieder geval op zich zelf beschouwen en dat zij de concertzaal verhuren aan wie zich in een vergadering be hoorlijk weet te gedragen. De communisten hebben bewijzen te over ge geven, dat zij dat niet kunnen, daartoe althans niet bereid zijn. De klachten daaromtrent in hst verleden zijn legio geweest. Niemand zal het B. en W. euvel duiden, als zij aan hen de concert zaal om die reden niet meer verhuren. Door het Centraal Comité voor Werkloozen was gisterenavond in de Gemeentelijke Con certzaal een muziekavond georganiseerd, waar naar een zeer talrijk gehoor was opgekomen. Behalve dat het Gemengde Koor Polyhymnia er 'n prachtige gelegenheid had om van z'n goede kwaliteiten blijk te geven, kreeg ook onze Haarlemsche Orkestvereeniging 'n goede kans om er weer wat zieltjes bij te winnen en enthousiaste propagandisten te verwerven. On der leiding van Marinus Adam voerde het or kest de Leonore-ouverture no. 3 van Beethoven uit, waarmee het uitgebreid programma werd geopend en de Peer Gynt-Suite I van Edw. Grieg, waarmee de avond werd besloten. We kregen een toegewijde interpretatie van deze mooie composities, welke terecht veel en wel verdiend applaus voor den leider en zijn mu sici mocht verwerven. Het orkest verzorgde tevens de begeleiding der zangeres en van het Gemeng Koor „Poly hymnia", voor deze bijzondere gelegenheid klaarblijkelijk uitgebreid met 'n aantal goede Amsterdamsche krachten, het geheel onder leiding van Willem Hespe. Over de superieure prestaties van de sopraan zangeres Helene Cals behoeven we wel niet in 't bijzonder uit te wijden. Haar liederenkeuze was zoo uitnemend aangepast aan het gehoor van dezen avond, en haar zang bekoorde zoo als steeds door intelligentie en technische vol- Passing Show. Ziehier het eenig juiste middel tegen werkloosheid: een machine, die het werk van een arbeider doet en die honderd man noodig heeft om haar te laten functionneeren. Degenen, die een verloren voorwerp op straat vinden, worden meestal tot de „boffers" gere kend. Maaroppassen is ook hier de bood schap, want men kan er een flinke straf voor oploopen, niet voor het vinden natuurlijk, maar voor het houden, of in juristen taalhet zich- wederrechtelijk toeëigenen van het gevonden voorwerp. Op 14 Juni 1933 was een jongeman van 21 jaar aan het stoeien met eenige kameraden in het tuindorp te Overveen, gemeente Haarlem. Een passeerend fietser verloor zijn cape, die door de jongelui opgeraapt werd en, omdat zy dach ten dat een postbeambte den eigenaar ervan was, over de brievenbus werd gehangen De postbeambte gooide de cape welke zijn eigen dom niet was op zyn beurt over een heg, zoo dat de cape juist toevallig in den tuin van de woning van den jongeman terechtkwam. Deze dacht: „dat is binnen." en borg de cape in de schuur op. Toen hij drie maanden daarna een wandeling ging maken, herinnerde hij zich de cape. Hij haalde deze weer te voorschijn, deed het monogram er af en paradeerde er mede als had hij een lot uit de loterij getrokken. De „bof" bleek echter een „wanbof" te zijn, want de cape behoorde aan eenpolitieagent toe, die natuurlijk naarstig naar zijn verloren klee- dingstuk bleef speuren. Hij kwam nog denzelf den dag den jongeman op straat tegen, herken de de cape, arresteerde den jongeman wegens „verduistering" van de cape De „boffer" stond gisteren met een vuurroode kleur en een geelgeblokten das voor den politierechter terecht en hoorde 40 boete of 20 dagen tegen zich eischen. De politierechter noemde de daad van den jongeman zeer onbehoorlijk en de officier sprak komenheid. Kunstzinnig van opvatting was haar interpretatie van de Aria uit „il Re pasto re" van Mozart; indrukwekkend en stralend, het groote koor volkomen beheerschend haar partij in het zelden gezongen, maar mooie, sober gehouden opus van Gounod. Ook in de liederen, het gebed van Tosti „Ridonami la Calma" en de twee composities van Grieg „Letzter Frühling" en „Ich libe dich" toonde zij zich opnieuw een zangeres van kwaliteit, een kunstenares met groote begaafdheid. Ze ontving telkens 'n daverend applaus en 'n fraaie bloemenhulde. Willem Hespe heeft met z'n koor 'n tweetal mooie composities uitgevoerd, waarvan het so ber gehouden Requiem van Cherubini onge twijfeld den palm der overwinning weg mocht dragen. Her koor gaf vooral hierin blijk van 'n goede voorbereiding en van 'n stevige disci pline. De groote dubbelfuga van het Offerto rium, door Cherubini in meesterlijke contra- puntiek geschreven, slaagde uitstekend. De klank van het bassenkoor was evenwel niet steeds evenredig aan het aantal zangers, en eenige pp. hadden we ons over 't algemeen wat zachter gedacht, ter wille ook van een zuiverder tegenstelling. En al werd ook de in nig religieuze geest, welke uit sommige passa ges zeer sterk naar voren treedt, niet steeds benaderd, een verdienstelijke poging daartoe werd toch wel ondernomen. En zoo mogen we gewagen van een goed ge slaagde vertolking, waartoe ook de accurate begeleiding van het H. O. V. orkest het hare bijdroeg. In het koorwerk van Gounod., het klaaglied der Vorstelijke Stad, bespeurden we nog en kele oneffenheden: ongelijkmatige inzetten, 'n minder goed geobserveerd ritenuto, een en ander evenwel slechts 't klaarblijkelijk gevolg van gebrek aan repetitie-gelegenheid. Wat niet wegneemt, dat de verklanking boeide en bij momenten zelfs imponeerde. De sopranen had den 'n zware partij, en zongen deze op 'n en kele onzuiverheid in de hoogste ligging na, zui ver en frisch. Dirigent Hespe wist z'n zan- gersschare overigens goed onder appél te hou den en zoowel het applaus als de bloemen wa ren de tolk der algemeene dankbaarheid voor het gebodene. De Haarlemsche werkloozen beleefden een muziekavond in grooten stijl, waaraan ze on getwijfeld nog dikwijls met genoegen zullen terugdenken. J. S. De administrateur van de H. O. V. deelt ons mede, dat deze avond 48 nieuwe leden en 36 medewerkers heeft opgeleverd. In vrij korten tijd is bovengenoemde Ope- rette-Vereeniging er wederom in geslaagd een nieuwe opvoering gereed te krijgen, die Zondag met veel succes in den schouwburg ging aan den Jansweg. Het gold de zeer mooie operette van Robert Planquette „Rip-Rip", waarin voor al aan den speler der hoofdrol 'n zware maar ook een dankbare taak is toebedeeld. Voor deze rol, die zoowel een uitstekend acteur als 'n uitstekend zanger vereischt, bezat de regisseur Joh. Kaart Sr. een uitnemende kracht in den heer Elias Huijboom. Deze heeft, vooral in het derde en laatste bedrijf van de dramatische figuur van Rip een imponeerende creatie we ten te maken. Hy droeg het stuk geheel en volkomen en we kunnen het slechts jammer vinden dat hij geen „ebenbürtigen" tegenstander en -speler vond in Piet Groot, die de Burge- mee»tersrol vertolkte. Stimmlich zingt deze tenor geen slechte partij, maar als acteur rea geert hij traag of niet op de situaties, die in den loop van het stuk nogal wisselen. Hoe ver dienstelijk ook Beb Duijn wederom hare beide rollen, eerst als Rip's vrouw en later als diens dochter, vertolkte in zangkunstig opzicht, haar acteeren bleef in beide wat stijfjes. De drama tiek, welke in beide eerste bedrijven ligt opge sloten wist ze niet voldoende te onderstrepen. En dit is jammer, want ze had anders 'n zeer mooie creatie van de Nelly-figuur kunnen ma ken. Jac. Gosen had ditmaal meer 'n spreekrol dan een zangpartij, en de komisch onbeholpen figuur van den verliefden dokter Ichabod werd door hem met veel succes weergegeven. Jo Cats als de verliefde en later als zijn vrouw, acteerde en zong verdienstelijk. Chris Thomas speelde de oude en de jonge Nick Vedder-figuur, en werd in het juiste uitbeelden ervan blijkbaar eenigszins gehandicapt door gebrek aan rol- kennis; het wilde niet vlotten zooals anders. Rie v. d. Goes als Jacinthe, de huishoudster van Nick Vedder zong wat scherp, nu en dan daarenboven detoneerend. Van de overige fi guren en kleinere rollen noemen we gaarne Herman Woerden, die als de groot geworden zoon van burgemeester Derrick 'n fraaie partij zong en ook goed acteerde. En zeker mogen we de beide kinderfiguren niet vergeten, charmant en vol durf gespeeld door den jongeheer Hans Kaart, het zoontje van den regisseur en de kleine Lena Dykhof. Hun samenzang met Rip- Rip werd een gevoelig en ontroerend tooneeltje, dat terecht met applaus werd beloond. Overi gens mogen de aanwezigen zich hoeden voor onderbreking van het spel door al te druk - zij het ook goed en waardeerend bedoeld ap plaus. van jeugdige onbezonnenheid. De verdediger, Mr. F. A. Bijvoet, achtte de daad zoowel on behoorlijk als onbezonnen, maargeen straf baar feit. Hij bestreed dat opzet tot verduiste ring aanwezig was geweest en wees vervolgens op een fout in de dagvaarding, waarin stond dat de verduistering in Bloemendaal had plaats ge had, terwijl het heele geval zich in Haarlem had afgespeeld. Het was een geluk voor den jongeman dat het tuindorp inderdaad tot de gemeente Haarlem behoort, want nu moest de politierechter hem wel, ondanks zijn boosheid, vrijspreken Het was een heel openluchtspel zooals de Officier van Justitie, Mr. Andringa, het ken schetste dat zich op 23 Sept. j-1. op de Bakenessergracht had afgespeeld. De 52-jarige grondwerker A. nam voor de deur van zijn woning brood in ontvangst van een bakker. Zijn 55-jarige buurvrouw K. riep den bakker toe: „Bakker, pas op je geld!" daar bij doelende op A., die nog geld schuldig was. „Waarom hebt U dat gedaan?" vroeg de politierechter tot buurvrouw K-, die als getuige optrad „Hij is zoo'n gemééne afzetter, edel achtbare De vriendelijke toespeling tegen den bakker had een hevige bekvechterij tusschen A. en K. tengevolge, welke eindigde met de uitnoodiging van K. aan A. „of hij maar 'ns op den brug wilde komen K. kwam inderdaad op de brug, maar moest al spoedig haastiglijk den aftocht blazen, ach tervolgd door A. Tijdens de achtervolging haal de A. een stuk hout uit zijn binnenzak en sloeg K. daarmede op het hoofd, waardoor K. „pijn lijk aangedaan" werd, volgens de dagvaarding. De heer Kaart heeft ongetwijfeld als regis seur een bijzondere pluim verdiend die hij dan na afloop, zich ook op z'n baskische muts ge stoken zag, voor de uitstkende wijze, waarop hij de regie, de aankleeding en het decor ver zorgd heeft. Daarbij mogen we het effectvolle tweede bedrijf, met de spookverschijningen en de fantastische verlichting wel als zeer goed gelukt en smaakvol noemen. Ook het tafe reeltje der twaalfhoofdige doktersfamilie ver dient bijzondere vermelding. De koren, van boeren en boerinnen waren dat in het eerste bedrijf wel echte Amerikaan- sche voortrekkers uit einde 18e, begin 19e eeuw, de eeuw van Koning George III? van nym- phen, matrozen enz. klonken niet onverdeeld gelukkig. Hier en daar, vooral echter in de geestenscene in II, was het contact met het orkest wel eens even zoek: we weten niet of dit in de bovenaardsche geestenwereld gebruik is. Over het algemeen echter is er ferm gezongen en werd er door het orkest ook goed 'n en kele maal wat sterk begeleid. De heer H. Kreeft Jr. heeft ook eer van zijn arbeid, in zoo korten tijd tot stand gebracht. In zijn geheel genomen dus 'n uitstekend geslaagde uitvoering, die beloften inhoudt voor een volgende, en waarnaar een goed bezette Jansschouwburg het blijkens het applaus een groot enoeen vond te kijken. Een paar opmerkingen nog tot slot. In het programma misten wij den naam van den componist der operette, die op de program ma's wel vermeld stond, evenals den naam van het orkest. De pauzen werden naar veler smaak wat al te lang gerekt. En zou men voorts, behalve op het programma, ook op den avond der uitvoe ring de aanwezigen niet eens nadrukkelijk kun nen wijzen op het bewaren van stilte geduren de de ouvertures, op het ongewenschte van het maatgetik met de voeten, dat even hinderlijk als onaesthetisch is? Er schijnt nu eenmaal een categorie men- schen te zijn, die in de kunst van het bijwonen eener tooneelopvoering nog moet worden op gevoed. J. S. Heden, Dinsdagavond geeft de Opera Italiana een gastvoorstelling in den Stadsschouwburg Opgevoerd zal worden de bekende opera van Puccini „Madame Butterfly". De beroemde Japansche zangeres Theiko Kiwa zal de titelrol zingen. Zij is geboren te Tokio en heeft de Butterfly in geheel Europa en ook in Zuid-Amerika ver tolkt. Uit een dik recensieboek dat wij ter inzage kregen, bleek ons, dat zij als gast gezongen heeft in de grootste opera's van Europa, o.a. in Parijs. Weenen, Praag, Berlijn, Dresden, Stockholm, Rome, Warschau. Ook zagen wij groote waar- deerende critieken in een der bladen, te Buenos- Aires verschijnende. Bij de voorstelling te 's-Gravenhage was o.a. de Japansche gezant aanwezig. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is voor het tijdvak van 1 Januari 1934 tot en met 31 December 1937 be noemd tot lid van de Indië Programma Com missie de heer A. B. ten Berge, oud-lid van den Volksraad, alhier. Zondag hield de weleerw. heer kapelaan J. Th. van Bemmelen een liefdadigheidspredikatie voor de armen der Paterskerk aan de Groen markt. De opbrengst bedroeg f 1025. K. haalde op zijn beurt zijn zakmes te voor schijn en stak A. in zijn pols, met een bloedige wonde tot resultaat. Getuige K. had intusachen nog een trap tegen zijn zitvlak gekregen „Messenstekerij is heel erg" zei de politie rechter tegen buurman K. Om zich te recht vaardigen draaide buurman K. een heele jeremiade van klachten tegen A. af „Allemaal goed en wel, maar U hebt ijzer gebruikt en A. hout en dat is veel minder erg." Ik hoef me toch niet dood te laten slaan. U behoeft hem ook niet achterna te loopen. Ze willen me zelfs nu nog doodslaan Ga dan naar de politie! was het laat ste woord van den politierechter. Een .belangstellend toeschouwer" van deze vechtpartij, A. van K„ hierna als getuige ge hoord, had een uitgebreiden plattegrond van de situatie ter plaatse meegebracht- Hij gaf daarbij nog een uitvoerige toelichting, waaruit bleek, dat ook de vrouw van K. zich met den twist had bemoeid en was gaan bekvechten Verd. A. kon zich niet heelemaal met het verhaal van getuige A. v. K. vereenigen. Hij had het stuk hout, waarmede hij K. had ge slagen, uit zijn jaszak gehaald en niet uit zijn binnenzak, zooals getuige A. v. K. beweerde. Getuige A. v. K.: Wél waar. Wél uit je bin nenzak. Verd. A. hevig verontwaardigd: „Wat, sta je te liegen tegenover het heele stel rechters?" Politierechter: Ho, ho. Zulk optreden duM ik niet, want ten eerste heeft getuige geen be zwarende verklaringen tegen je afgelegd en ten tweedewil ik het ook niet hebben! De officier tegen getuige A. v. K.: Ze hebben dus allebei gevochen en allebei schuld? Dan zal ik ze ook allebei wel krijen Een onderwijzeres was eveneens belangstel lend (en ook onvrijwillig) toeschouwster ge weest en bevestigde in hoofdzaak de verklarin gen van getuige A. v. K. Verdachte A-, die het eerst terzake van deze vechtpartij terecht stond, beweerde eerst ge slagen te hebben toen hij door K. gestoken werd, Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Geheel onverwacht, na een zeer kortstondig lijden, heeft de Schepper de ziel van een van de oprechtste K.J.M.V.'ers tot Zich genomen. Eef de Lange! Vriend Eef jou onverwacht en plotseling ontslapen heeft ons met droefheid vervuld, wijl wij aan jou een oprecht, openhartig en trouw lid verliezen. Jij was een échte K.J.M.V.'er van „St. Augus- tinus". Geen vergadering was er zonder jou! Anderen blies jij nieuw vuur en enthousiasme voor onze vereeniging in. Toch kon jij den heerlijken tijd van je jeugd niet ten volle beleven. Steeds moest jij offers brengen door je ziekte. Nu bidden wij voor jou, ofschoon overtuigd, dat jou reine, blanke jongelingsziel bij onzen Koning Christus jubelt. K.J.M.V.'ers, wij verwachten jullie, indien je eenigszins kunt, Donderdagochtend 9 uur in de H. Mis van Requiem in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat; en met het omfloerste vaandel uiterlijk 10.45 uur aan de St. Joannes de Deo, van waaruit de begrafenis op het R.K. kerkhof „St. Barbara" te 11.30 zal geschieden. Bovengenoemde club hield in het café-restau rant Gebr. Brinkmann haar eersten filmavond. De heer A. Sips opende met een kort woord, waarna de heer Hagelen, propagandist der Ned. Ver. v. Luchtvaart Clubs, een beschouw- wing gaf over de luchtvaart in het algemeen en over de luchtvaart-instanties in Nederland in het bijzonder. Na deze algemeene beschouwing ging hij over tot de détailleering van het streven der Haarlemsche Luchtvaart Club. De volgende spreker was de heer H. Hak kenberg v. Gaasbeek, propagandist der Natio nale Luchtvaartschool. Deze besprak oa. de vliegsport uit de drie volgende standpunten be zien: a. Wat men er voor noodig heeft; b. Wat men er aan heeft; c. Wat men er niet voor noodig heeft In aansluiting op de behandeling van dit populaire onderwerp werd na de pauze een in structiefilm geprojecteerd, getiteld: „Een man, die zijn tijd begrijpt." Dit filmproduct heeft niet nagelaten, de toe hoorders uitermate voor de vliegsport te inte resseeren. De film werd nog met enkele enthou siaste woorden bekrachtigd. De avond was dan ook zeer geslaagd. De heer Hakkenberg noodigde de leden van de Haarlemsche Luchtvaart Club uit de N.L.S. op Schiphol te komen bezichtigen. Deze uit noodiging werd natuurlijk aangenomen. Door het Provinciaal Bestuur van Zuid-Hol land is aanbesteed het onderhouden van de wegen LeidenNieuwe Wetering, Leiderdorp Aardam en de van der ValkBoumanlaan te Woerden gedurende de jaren 1934 en 1935. Laagste inschrijfster was de N.V. De Geruischlooze Weg te Heemstede voor 32.900.—. Voorts is aanbesteed het onderhouden van het Aardkanaal met daarbij behoorende wer ken gedurende de jaren 1934 en 1935. Het laagst werd ingeschreven door E. van Luiing te Doubrugge voor 53.138. wat door de getuigen werd tegengesproken. De grondwerker A. kreeg overeenkomstig den eisch 15 of 10 d. en buurman K., die als de hoofddader en aanstichtter werd beschouwd, 30 of 15 d. „Spreken is zilver en zwijgen is goud", dacht een echtpaar uit IJmuiden, dat voor den politierechter Maandagmorgen terecht stond wegens diefstal van eectriciteit en daarom zweeg het als een mof toen er uitgemaakt moest worden wie nu eigenlijk de electriciteit gestolen had: de man of de vrouw. Deze laat ste had voor de politie de schuld op zich geno men, maar had op een vorige terechtzitting van den politierechter haar bekentenis terugge trokken en zweeg nu in alle talen. Ook de man hield zich aan zijn wettelijk recht om als ver dachte te mogen zwijgen, beriep zich op zijn verschooningsrecht toen hij als getuige moest optreden in de zaak tegen zijn vrouwen bleef zwijgen De politierechter was over dit zwijgen alles behalve te spreken en gaf zijn verontwaardiging daarover in alle toonaarden lucht. Vooral de man kreeg duchtige schrobbeeringen te hooren over zijn houding, die tengevolge had dat de vrouw voor de geheele zaak zou moeten boe ten. De Officier van Justitie nam n.l. de vroegere (herroepen) bekentenis van de vrouw als schuldbewijs aan alhoewel hij overtuigd was dat de man den diefstal gepleegd had en eischte een maand gevangenisstraf een zeer hooge straf dus De verdediger, Mr. Veenhoven, probeerde nog vrijspraak op juridische gronden te verkrijen, maar de politierechter legde de reden tot zwij gen van den man op zijn manier uit: de man zweeg om zijn vrouw niet te bezwaren! Dit laatste werd-mede tot het „wettig en overtuigend bewijs" aangerekend, met het ge volg dat de vrouw een straf kreeg van f 30 of 30 dagen Zondag j.l. hebben de Verkenners en Kleine Welpen hun beste krachten ingespannen om aan hun ouders te laten zien, wat ze kunnen presteeren. Enkele Verkenners demonstreerden den bouw van een brug, die zoo sterk bleek, dat wel 5 Verkenners er tegelijk over konden loopen, terwijl andere Verkenners hun gewonde kame raden volgens de regels van E. H. B. O. ver bonden en met eigen gefabriceerde brancard vervoerden. Zoo leert een Verkenner hoe hij zijn medemen- schen in de maatschappij kan dienen. Ook de Kleine Welpen hadden veel succes met hun zevensprong en hun hanengevecht. Na afloop was er gelegenheid voor de ouders om, vragen te stellen. Een der ouders dankte leiders en leidsters voor het vele goede, wat zij hun kinderen leer den. Blijkens een van den Consul-Generaal te Shanghai ontvangen mededeeling zal China, dat reeds enkele jaren geleden het metriek stelsel in beginsel heeft aanvaard, dit, te be ginnen met 1 Februari 1934, ook doen toepas sen door de Chineesche zee-douane. Het is dus wel het grootste belang, dat zoowel fabrikanten als verschepers hun goederen fac- tureeren en merken in standaard-maten en ge wichten (meters en kilogrammen en fracties daarvan) teneinde moeilijkheden te voorkomen by de aankomst van de goederen in China. Maandagmorgen is de weleerw. heer L. A. Roozen, Em. Rector, te Overveen, waar hij den laatsten tijd woonde, plotseling ongesteld ge worden. Hy werd voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden en overleed des mid dags in de Mariastichting te Haarlem, waar heen hy was overgebracht. De weleerw. heer Roozen werd priester ge wijd 15 Augustus 1907. Hy was achtereenvol gens assistent te Beverwijk, kapelaan te Berkel en Rodenrijs, kapelaan te Hoorn en rector van het St. Jansgasthuis te Hoorn, uit welke functie hem indertijd op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag werd verleend. Eenigen tyd is hy ook redacteur geweest van „Onze Courant" te Hoorn. In 1932 vierde hij in intiemen kring te Over veen zijn zilveren priesterfeest en daarbij bleek o.a. uit de groote belangstelling, hoe bemind en gewaardeerd de thans overledene was wegens zijn actief priesterleven, dat niet verder kon uitbloeien wegens de doofheid, waaraan rector Roozen in hevige mate leed. Als rector van het St. Jans Gasthuis te Hoorn, heeft hij mede den financieelen grond slag van dit R.K. Ziekenhuis gelegd, o.a. door het houden van predikaties, lezingen, enz. tot dit doel. Het is zeker mede voor een groot deel zijn werk, dat het St. Jans Gasthuis van Hoorn thans uitgroeit tot grootste en belangrijkste Ziekenhuis van West-Friesland. Omtrent het overlijden van rector Roozen vernemen wij nog: Maandagmorgen om half 8 ruim was de rec tor gevonden op den vloer van de keuken zijnet woning aan het Zandvoorterpad. Op herhaald bellen had de dienstbode geen gehoor gekregen. Toen men zich toegang tot de woning had ver schaft, vond men hem, hoewel nog in leven, overvallen door een hartverlamming. Per ziekenauto van Mathot werd de patiënt naar de Mariastichting vervoerd, waar hy 's middags half 3 is overleden. De Metten zullen gezongen worden Woensdag avond om half 8 in de parochiekerk te Over veen (Korte Zylweg); de Lauden om half 10 Donderdagmorgen en om 10 uur zal de plechtige Uitvaartsmis opgedragen worden, eveneens in de parochiekerk te Overvee». Vraag: Is serie 23404 lot no. 24 van de Hol- landsche Grondcredietbank reeds uitgeloot? Antwoord: Nog niet uitgeloot. Vraag: Kunt u mij de adressen van eenige damespensions in de Ardennen opgeven? Antw'oord: Der-gelijke vragen worden in deze rubriek niet beantwoord. De opgave daarvan zou veel weg hebben van een advertentie. Vraag: Wat is het voordeel verbonden aan de „Koninklijke Goedkeuring" by een vereeni ging? Antwoord: Door de koninklijke goedkeuring verkrijgt een vereeniging rechtspersoonlykheid met al de voordeelen, die daaraan verbonden zyn. Vraag: Hoe bereidt men de huid van een konijn? Antwoord: Eerst 24 uur in het zout zetten. Spyker verder de huid goed gerekt op een plankje met den vleeschkant boven; dan dage lijks insmeren met een mengsel van gelijke deelen aluin en kamfer, tot het geheel door trokken is. Gewoonlijk duurt dat 10 dagen. Kloppen en kneden om soepel te maken. Vraag: Was de heer A. J. Loerakker, lid der Tweede Kamer, bij de eindstemming der web ter regeling en vermindering van de Indische pensioenen afwezig? Antwoord: Neen. Vraag: Hoe kan ik vlekken en benzine-kringen uit een satijnen japon verwyderen? Antwoord: Maak een schoonen doek of stuk watten een weinig nat met lauw schoon water en wrijf daarmede over de waterkringen tot ze verdwenen zyn. Wryf dan een beetje droog met een drogen doek. Ge hebt de stof veel te nat ge maakt, waardoor de kringen ontstonden. Vraag: Is serie 17698 no. 16 van de Holland- sche Grondcredietbank reeds uitgeloot? Antwoord: Neen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5