Eere-promotie Pater Kruitwagen Geen onderscheid W erkloozenzorg Waarom de SDAP niet verboden RADIO-PROGRAMMA u i r wSÊ DINSDAG 9 JANUARI DE DIESREDE „Gij zijt een kenner van gezag van geheel de cultuur van den over gangstijd van de middel eeuwen op de nieuwe historie" Hartelijke toespraak Prof. Theissen De eere-promotie Dr. B. Kruitwagen O.F.M. Eervolle vermelding Loonsverlaging bij de Spoorwegen 4 pet. met ingang van 1 Juli Soekarno geïnterneerd De promotor, Prof. dr. J. S. Theissen Omdat hij actie voert voor het ondermijnen van het gezag GEZELSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG Vergadering op 11 Februari te Amsterdam Woensdag 10 Jan. 1934 Nederland-Duitschland Oud-minister Posthuma over de economische verhoudingen tusschen beide landen Gelijkluidende bepalingen voor Rijks-, Provinciale- en Ge meente-ambtenaren Malaise mijnindustrie Rijkssubsidie in de kosten van het cultureele werk Soberheid geboden 2. Tot nu toe beperkte de hier- bedoelde arbeid voor wat betreft de jeugdige werkloozen, zich vrijwel uitsluitend tot de jonge mannen. Het verdient echter aanbeveling, dat daar waar mogelijk, het ontwik kelingswerk ook tot de jeugdige vrouwelijke werkloozen wordt uitge breid. Voor haar kan het met name van groot belang zijn, in de gele genheid gesteld te worden, huis- houdonderwijs te volgen. Internationale Bidweek Van 18 tot 25 Januari De Koninklijke en de Bataaf sche En de goud-clausule VLIEGTUIG NAAR URK Bezoek bij de Koningin-Moeder Reclame of propaganda Vooral de feitelijke gedragingen zijn beslissend Zeven goederenwagens ontspoord Drie hoofdsporen versperd. Ge ringe materieele schade In de aula van de universiteit van Amsterdam heelt de rector magnificus, prof. dr. H. A. van Bakel, Maandagmiddag ter gelegenheid van den dies natalis dezer instelling in een openbare vergadering van den senatus academicus een rede gehouden over: „Theologie des Kruises". Met een herinnering aan het „heilige jaar" der Katholieke Kerk begon spreker zijn rede. In dit jaar wordt de kruisdood van Christus vóór 19 eeuwen herdacht. Evenwel maakt de. ook door den paus erkende, onzekerheid om trent Christus' sterfjaar, ja de onvastheid der geheele oud-christelijke chronologie ons veeleer vrij van de „historie" in engeren zin en leidt ze ons als vanzelf tot de waardeering der supra- historische beteekenis van Christus' kruis. Spre ker wil haar trachten te verstaan, eerst in de theologie van Paulus, dan in die van Luther. Paulus predikt het evangelie der wijsheid Gods ln de dwaasheid van het kruis. Ook in Chris tus' evangelie stond het kruis in het middelpunt: Gods ontferming gaat tot de verworpenen en kruisdragenden, tot „dooden" en schuldigen uit. In den dienst van dit verlossingsbegeeren staat de zending des Zoons, een zoenoffer door God in liefde gebracht, opdat aan Zijn gerechtigheid zou zijn voldaan. In deze dwaasheid openbaart zich de wijsheid Gods, die wordt verstaan door dengene, die met Christus medelijdt en met hem wordt verheerlijkt, wiens leven evenals het zijne een kruisbelijdenis is, anderen ten zegen. Congeniaal met Paulus' prediking is Luther's Theologie des kruises. Zij vertoont zich het eerst in Luther's eersten Psalmcommentaar, in 1514. Bij de exegese van Psalm 70 ontsluit zich voor Luther het geheim, dat Christus Gods gerech tigheid is, die in ons geboren, ook ons rechtvaar digt, ons bevrijdt. Wij worden niet verlost door onze verdiensten, maar door het geloof alleen, Gods genadegave in Christus. Niet onbewogen, vallend en opstaand, beleven wij de verbonden heid met Christus' kruis en met zyn overw'inning Luther werkt deze visie uit ln haar antithese tegenover de theologia gloriae der middeleeuw- sche scholastiek, o.a. ln zijn Heidelberger the sen van 1518. De theologie der eere is filosofisch geïnteresseerd, de theologie des kruises kent het practisch weten, dat God ons niet openbaar wordt zonder den smaad des kruises. Luther's theologie des kruises bevat de Pau linische critiek op alle intellectualistische, mora listische vroomheid, hetzij die in het Katholicis me of in het Protestantisme gevonden wordt, in welke schakeering of vermomming ook. Reeds in 1514 was daarmee het Paulinisch réveil, de deformatie in beginsel gegeven. Verachter van de rede is Luther nimmer geweest, maar wel van haar vergoding. De wijsheid der menschen staat antithetisch tegenover de wijs heid der dwaasheid Gods. Het kan slechts tot. steun zijn voor de geschokte gemoederen in onze dagen, den diepen zin dier dwaasheid te leeren verstaan en den weg des kruises te leeren zien als den weg des lichts. Na de dies-rede ging men over tot het uit reiken van de doctorsbui in de Letteren en Wijsbegeerte honoris causa aan pater Bonaven- tura Kruitwagen te Woerden, lid van de orde der Minderbroeders. De rector gaf daartoe het Woord aan prof. dr. J. S. Theissen, die als pro motor fungeerde. Deze wenschte na het uitspreken der promo tieformule den jongen doctor geluk, en zeide voorts o.m. „Diep zijt gy ingedrongen in een allerbelangrijkste periode van de geschiedenis der menschheid, gy zyt een kenner van gezag geworden van geheel de cultuur van den over- gangstyd van de middeleeuwen op de nieuwe historie." Spr. stipte het werk van pater Kruit wagen ten aanzien van Thomas van Aquino (uitgave van de Summa Opusculorum in Biblio- théque Thomiste) aan: ook zyn studies over St. Franciscus van Assist. „Met ongeloofeiyke vlijt," zoo zeide spr., „hebt gij de vele handschriften, waarin het Speculum Perfectionis en waarin de Actus van dezen hei lige voorkwamen, nageplozen, beschreven en ge- collationneerd, en in het resultaat van dien ar beid hebt ge een voorbeeld van accurate tekst- critiek geleverd." Spr. citeerde verder dr. Kruit- wagen's redacteurschap van de Collectanea Franciscana, zyn deelneming aan den strijd over het auteurschap van de „Imitatio Christl", zijn ook in het buitenland befaamde kennis der incunabelen, zijn beschrijving van de wiegedruk- ken van het museum Meermanno-Westrenianum en zijn studiën over deze onderwerpen alsmede over de uitvinding der boekdrukkunst in tijd schriften enz. Spr. eindigde met een persoonlijk woord. „Onze relaties," zoo zeide hy o.m. „zyn van ouden datum, zy stammen uit den tijd, toen gij myn proefschrift onder de loupe hebt geno men, een instrument, dat ge dus toen reeds han- teeren kondt en mocht. Dat was een kennis making uit de verte. Sedert hebben wy elkaar vele malen ontmoet; op mijn werkkamer aan de Groningsche bibliotheek, op congressen, in de Rijkscommissie van Advies, in de Commissie vcor 's Ryks Geschiedkundige Publicaties, en altijd is de ontmoeting mij een genot geweest. Eenige malen ben ik u met hardheid te lijf gegaan; ik heb u, tot binnen de veilige muren van het Woerdensche klooster, bekogeld met de zv.'are deelen van onzen Groningschen catalo gus. Maar dat was op uw verzoek, en ik heb het slechts met genoegen gedaan, omdat ik wist geen dankbaarder gebruiker van dit werk te zullen vinden, dan u. Het incident heeft dan ><--;■ v s ook de goede verstandhouding in het minst niet geschaad; ongerept is die blyven voortbestaan; vandaar mijn persoonlijke verheugenis. Ik moge eindigen met u dus als eerste na deze plechtig heid nogmaals geluk te wenschen, en de hoop uit te spreken, dat het u gegeven worde nog jaren lang van uw nieuwe waardigheid te ge nieten en in haar mede aanleiding te vinden tot onverpoosden verderen arbeid op de terrei nen van wetenschap, die ons beiden zoo na aan het hart liggen." Doctor Kruitwagen dankte in een korte rede voor de hem verleende onderscheiding. De rector magnificus reikte hierop aan mej Henriëtte Boas, cand. in de klassieke letteren aan de universiteit van Amsterdam, het ge tuigschrift der eervolle vermelding uit voor haar antwoord op een prysvraag der litterarische fa culteit om een commentaar op Vergilius' Aeneis 1—641. De rector las het judicium der faculteit voor, en overhandigde mej. Boas het getuigschrift. Hierop volgde de gebruikelyke receptie. By de gehouden besprekingen tusschen de directie en den personeelraad der Neder- landsche Spoorwegen is voorloopig overeenge komen, dat de nieuwe verlaging od alle loonen, toelagen en premiën groot 4 zal worden toegepast. Omtrent den datum van in voering van deze loonsverlaging heeft de raad aan de directie verzocht, deze te willen be palen op 1 Juli 1934. Verder is verzocht na invoering dezer ver lagingen de loonregeling onaangetast te laten voor den geldigheidsduur van het R. D. V., om dan in 1935 na te gaan, welke herzieningen het R. D. V. zal behoeven. De directie heeft zich bereid verklaard, dezen wensch bij de regeering te steunen. Het minimum-bedrag van den kindertoeslag wordt door verlaging niet aangetast, terwijl het percentage wordt bepaald op 3. De verschillende organisaties zullen uiterlUk 15 Januari a.s. een beslissing hebben te nemen. BATAVIA, 8 Jan. (Aneta) De „Javasche Courant" bevat het Gouvernementsbesluit tot interneering van ir. Soekarno, waarin o.a. wordt geconstateerd dat: Ir. Soekarno na zijn vrylating op 31 Decem ber 1931 zijn actie hervatte, hy als bestuurslid van de Partai Indonesia ijverde om een massa actie tot stand te brengen, teneinde het Staats gezag in de handen van de marhaens (volk) te brengen, teneinde te komen tot de oprich ting van een Republiek Indonesia, de actie ln wezen neerkomt op een stelsel matige ondermyning van het Staatsgezag, haat zaaien tegen de Regeering en overtreding van de Strafwet, hy, tegen den hem bekend gemaakten wensch van de Overheid in, medio Februari in Midden- Java zeer krachtige propaganda voerde op ver gaderingen welke voor het meerendeel door de politie moesten worden ontbonden, in April 1933 op net Congres van de Partai Indonesia te Soerabaja als byzonder programmapunt was aangenomen te streven naar de oprichting van een „Republiek Indonesia", hy schryver is van het boek „Mentjapai In donesia Merdika" (streven naar vry Indone sia), dat aanspoort om het Staatsgezag in han den te .ïeinen en de bestaande maatschappy volkomen te vernietigen. Het Gezelschap van den Stillen Omgang houdt Zondag 11 Februari, des morgens 11 uur, zyn huishoudeiyke en des middags twee uur zyn algemeene vergadering in „Bellevue", te Am sterdam. Pastoor F. Filbry, van de Vredeskerk, zal een rede houden over het H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam, terwijl ook weder om de medewerking van een bekend zangkoor verzekerd is. Deze vergadering is toegankelijk voor iedereen, ook voor dames. De beide nachtelijke Stille Omgangen wor den dit jaar gehouden op 11 'en 18 Maart a.s., terwijl de algemeene intentie, waarvoor ditmaal een speciaal gebed wordt gevraagd, luidt: „Het bewaren der eenheid onder de Katholieken". HUIZEN, 296 M. 8.00 N.C.R.V. Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door Ds. D. Tom. 11.00 Bespeling van het studio-orgel door L. Blaauw. 12.00 Politieberichten. 12.15 gra mofoonmuziek. 12.30 Middagconcert door het ensemble van der Horst. 2.00 gramo foonmuziek. 2.30 Huishoudelijke raadgevin gen door mej. T. Hagenbeek. 3.00 Lezen van Chr. Lectuur. 3.30 gramofoonmuziek. 3.45 verzorging zender. 4.00 Liederen-recital door Jan van Roovaart, tenor. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuurtje. 6.30 Onderwijs voor de Binnenvaart. 7.00 Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Weekover zicht: „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. G. Crayé. 8.00 Bespeling van het studio-orgel door Ronald Parker. 9.00 Weer berichten voor de luchtvaart door Dr. H. G. Cannegieter. 9.30 Mandoline-ensemble „Ars et Labor". 10.30 gramofoonmuziek. 11.30 sluiting. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 VARA Gra mofoonmuziek. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven, m.m.v. het Vara-orkest 0.1.v. Hugo de Groot en gramofoonmuziek. 12.00 De Notekrakers o.l.v. Daaf Wins. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Knipcursus door Mevr. A. Blanken-van Kuijk. 3.00 voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. van Jan van der Horst. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 Bokssport (haar voor en tegen) P. M. C. Toepoel bespreekt „Voor". 7.20 Orgelspel d. Cor Steyn. 8.00 Herhaling S.O.S. berichten. Vaz Dias en varia. 8.15 Het omroeporkest o. 1.v. Hugo de Groot. 9.00 Low Staya zang en Joh. Jong, piano. 9.04 Vara-orkest o.l.v. Hu- go de Groot. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.15 Gra mofoonmuziek. 12.00 Sluiting. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Leonard Gyldmark's ensemble; 2.20 gramofoonmu ziek; 2.50 omroeporkest o.l.v. Emil Reesen; 7.20 Breuning-Bachkwartet. BRUSSEL, 509 M. 12.20 radio-orkest o.l.v. Franz Andre; 1.30 kleine orkest van 't N.I.r. o.l.v. P. Leemans; 5.20 idem: 6.35 ka mermuziek; 7.20 gramofoonmuziek; 8.20 pianorecital; 9.20 omroep-symphonieorkest; o. 1. v. Arth. Meulemans. 10.30 populair concert o.l.v. Max Alexys. BERLIJN, 419 M. 1.55 gramofoonmu ziek; 4.40 pianospel. HAMBURG, 372 M. 9.20 gramofoonmu ziek; 10.50 kleine omroeporkest o. l.v. Willy Steiner; 11.40 vervolg concert; 1.55 gramo foonmuziek; 5.45 gramofoonmuziek; 5.45 gramofoonmuziek: 5.45 idem; 8.20 kleinor- kest o.l.v. Hans Döring; 9.50 dansmuziek. LANGENBERG. 472 M. 11.20 gramo foonmuziek: 12.55 omroeporkest o.l.v. Wal ter Casper; 3.20 orkest van den Westd. om roep; 10.05 gramofoonmuziek; 10.20 strijk kwartet. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 orgelconcert I.05 Western Studio-orkest o.l.v. Frank Thomas; 2.20 orkest; 320 pianospel; 3.30 concert uit Bournemouth 5.05 gramofoon muziek; 8.20 Jack Hylton en zijn orkest; II.15 Roy Fox en zijn Band. PARIJS, R. 1725 M. 8.05 gramofoonmu ziek; 12.50 orgelconcert; 1.25 gramofoonmu ziek; 9.05 concert o.l.v. Paray. MILAAN, 331 M. 5.15 gramofoonmu ziek; 7.30 gramofoonmuziek; 8.00 blijspel. ROME, 441 M. 5.15 gramofoon; 8.20 operauitzending. WEENEN, (517 M. 4.45 concert: 7.25 om roeporkest; 9.50 populair concert door het omroeporekst o.l.v. Joseph Holzar, WARSCHAU, 1411 M. 4.15 vocaal con cert; 4.40 cello-recital: 7.20 omroeporkest; o.l.v. J. Oziwinsk; 8.35 Vioolrecital: 9.40 dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. sche muziek. 7.10 Zwitser- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ De „Kölnische Zeitung" bevat onder den titel „Holland en Wy" een uitvoerig interview met den Nederlandschen oud-minister van landbouw, Dr. F. C. Posthuma, over de economische en landbouw-verhoudingen tusschen Nederland en Duitschland. De moeilykheid bestond, volgens Dr. Posthuma daarin, dat in Nederland twee stroomingen el kaar kruisen, waardoor ook de onderhandelingen tusschen de beide landen steeds wteer moeilijk heden ondervinden. Hij doelt n.l. op het feit, dat Holland weliswaar voornamelijk landbouwbelan gen heeft, die tegenover de Duitsche industrieele belangen staan, doch dat Nederland daarnaast ook industrieele belangen heeft, die voor een deel met de Duitsche belangen in botsing komt. In dien de Nederlandsche belangen alleen maar waren ingesteld op argrarische productie, dan zouden de zaken heel eenvoudig zyn, doch Ne derland heeft rekening te houden met zyn in dustrieele producten als olie, super-phosphaten, zout, kolen, kunstzijde, enz., waardoor de onder handelingen bemoeilijkt worden. Op de vraag of de handels-politieke toestand sedert het tot standkomen van het eenige weken geleden Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag veranderd is, antwoordde Dr. Posthuma: „Neen, veranderd niet, wel echter is de stemming tus schen de beide landen veel beter geworden in vergelijking met het begin van 1933." Men heeft in Nederland niet meer het gevoel, door Duitsch land in een hoek gedrukt te worden, zooals eeni ge jaren geleden. Voorts zeide Dr. Posthuma nog tegenstander van zuivere uitwisseling van waren te zyn. Ten aanzien van de valuta-kwestie verklaarde hij, dat de gulden vast is, en tenslotte kwamen nog de verdragen van Oslo en van Ouchy ter sprake. Naar de meening van Dr. Posthuma bestond het Verdrag van Oslo in het geheel niet en moest het slechts beschouwd Worden als een verklaring, die nooit vastere vormen heeft ge kregen. Daarentegen noemde hij het Verdrag van Ouchy levend, ondanks de beteekenis, die België eraan heeft gegeven en hoewel het door de wereldcrisis nooit werkelijk in werking is ge treden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht tot de Gedeputeerde Sta ten der provinciën, waarin de wenschelykheid wordt uitgesproken om de provinciale en ge- meentelyke reglementen in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het Rijksamb tenarenreglement. Als de voorschriften niet binnen drie maan den tot stand komen, zal minister De Wilde aan vulling van de bedoelde reglementen bevorde ren bij Koninklyk besluit. De verlangde voorschriften betreffen: 1. Een verbod aan den ambtenaar om in dienst of by het gekleed gaan in - uniform in signes of andere onderscheiding-Steekenen, of uniformkleedingstukken, te dragen. 2. Een verbod aan den ambtenaar, wien een ambts- of dienstwoning ter bewoning is aan gewezen, om andere dan nationale of oranje vlaggen te hyschen of uit te steken. 3. De mogeiykheid van eervol ontslag we gens revolutionnaire gezindheid, lidmaatschap van of steun aan z.g. verboden vereenigingen. By een ontslag op grond van dit artikel, heeft de ontslagene geenerlei aanspraak op wacht geld. 4. Ontslag aan de huwende ambtenares. 5. Ontslag aan den vrouwelyken ambtenaar, die in concubinaat gaat leven. In verband -met gebrek aan afzet werd Za terdag niet gewerkt op de mijnen „Julia" en „Laura" te Eijgelshoven. De Minister van Sociale Zaken heeft be treffende cultureelen arbeid en werkloosheid d.d- heden het onderstaande schrijven tot de gemeentebesturen gericht: De bemoeiingen van de Overheid inzake het cultureele werk, zoowel voor ouder als voor jongere werkloozen. hebben zich in den loop van het jaar 1933 sterk uitgebreid. Vele ge- meentebedryven stelden mijn ambtsvoorganger en my in kennis van hun plannen betreffende de organisatie van dezen arbeid in hun gemeen ten. In de meeste gevallen was de uitvoering van deze plannen n.l. afhankelyk van de toe zegging van Rykssubsidie in de hieraan ver bonden kosten. Het staat wel vast, dat ook in dit jaar deze vorm van werkloozenzorg de aandacht van de overheid zal blyven vragen. Voor zoover de be schikbare middelen het toelaten, ben ik be reid, ook in het jaar 1934 in de kosten van cultureel werk voor werkloozen, indien de plannen door my zyn goedgekeurd, een Ryks subsidie te verleenen. De grondslag, waarop de subsidieering zal geschieden, maakt op het oogenblik nog een punt van overweging by my Uit. Ik behoef niet uiteen te zetten, dat thans, meer dan ooit. de grootst mogeiyke soberheid in deze is geboden. By den opzet van Uw plan nen dient dit voor alles in het oog te worden gehouden. Daarnaast moge ik het volgende onder de aandacht van Uw college brengen. 1. De „Landelijke Commissie ter bestryding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid", geves tigd te Amsterdam, Plantage Franschelaan 14. met welke myn Departement in deze aangele genheid samenwerkt, geeft u gaarne voor wat betreft den arbeid voor jeugdige werkloozen, de noodige inlichtingen. In dit verband vestig ik tevens Uw aandacht op de publicaties van deze commissie, welke op hetgeen voor jeug dige werkloozen kan worden gedaan. 3. In het afgeloopen jaar werd uit sluitend in de kosten van ontwik kelingswerk Rijkssubsidie verleend. De ervaring heeft echter geleerd, dat eenige ontspanning en eenige arbeidsgelegenheid, voorzoover zij passen in het schema der ontwikke lingscursussen, haar nut kan hebben. Mocht dus in Uw plannen ook daaraan eenige aandacht zijn geschonken, dan ben ik bereid, ook in de hiervoor te maken kosten een subsidie toe te zeggen. Het ligt intusschen voor de hand, dat eventueele werkobjecten zich voor het speciale doel moeten leenen en dat noch aan het vrije bedrijf, noch aan de werkver schaffing voor volwassen werkloozen, concur rentie mag worden aangedaan. Aan de jeug dige werkloozen die by deze objecten worden geplaatst, kan een kleine, door my goed te keuren tegemoetkoming voor slijtage van klee- ren ed. worden gegeven. 4. Samenwerking tusschen verschillende ge meenten, gelijk thans reeds hier en daar plaats vindt, kan het werk zeer ten goede komen en de kosten verminderen. De „Landelijke com missie" is gaarne bereid, U ten aanzien van de hierbedoelde samenwerking de noodige voor lichting te geven. Aangezien het met het oog op de beschikbare middelen noodzakelyk is, dat zoo spoedig mo gelijk vast staat, welke de kosten voor het hier bedoelde werk in 1934 zullen zijn, gelieve U my Uw plannen vóór 31 Januari 1934 te doen toekomen. Er kan nJ. geen zekerheid worden gegeven, dat plannen, welke na dien datum worden ingediend, nog voor subsidieering in aanmerking komen. Pater Willem Kea S.J., directeur van het Apostolaat des Gebeds, schryft ons het vol gende. Hebt u gelezen, wat Z. II. de Paus in zijn laatste Kerstrede gezegd heeft over den huidi- gen nationalen toestand? „Deze laat," aldus de H. Vader, „zoo veel vuldige tegenstellingen, zulk een onrust en vruchteloos zoeken zien als de geschiedenis nooit gekend heeft. Over dit alles kunnen Wy geen oordeel uitspreken. Slechts één woord kunnen Wij zeggen, wanneer men vraagt, wat zij, die bezorgd zyn voor den vrede en het wel zijn der wereld, kunnen doen: bidden en nog eens bidden." Welnu, dan bidden! Er staat een uitstekende gelegenheid voor de deur. De Internationale Bidweek van 18 tot en met 25 Januari. U weet, ook niet-katholieken doen hieraan mee. Het doel is van God te verkrijgen, dat het mensch- dom één worde in Christus. Zooals onze Hoo- gepriester Jesus op den laatsten avond van zijn leven Zelf gebeden heeft: „Dat allen één zijn!" Ons gezamenlijk gebed, vol vertrouwen, brengt ons tot de éénheid in Christus, wat alleen de oplossing kan geven van heel de wereldcrisis. Doe dus mee, ieder, die dit leest! Doe mee en spoor ook allen in uw omgeving en in uw huis gezin hiertoe aan. Voeg het voorgeschreven gebedje bij uw morgen- en avondgebed, bid het tydens de H. Mis en na de H. Communie, bid het 's avonds bij het gezamenlijke rozenhoedje in uw huisgezin. Loop eens een keer extra de kerk binnen en vraag den Zaligmaker in het tabernakel, dat toch eindelijk in vervulling moge gaan de eenheid van het menschdom in Hem, waarvoor Hyzelf heeft gebeden en Zich zelf heeft geslachtofferd. De gebedsblaadjes zyn verkrijgbaar in het Bestelhuis van het Apostolaat des Gebeds, Hertogstraat 47, Nijmegen. Gironummer 121378. Prijs 100 ex. 50 ct.; 500 ex. 21000 ex. 3.—; 10000 ex. 25.—. Voor de civiele kamer van de Haagsche recht bank is Maandag de vordering behandeld van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam contra de Bataafsche en de Koninklijke Petroleummaatschappyen tot betaling op goud basis van de vervallen coupons der dollarobliga ties, door genoemde maatschappyen een aantal jaren geleden aangegaan. Er was veel belangstelling van de zijde der betrokken partyen. De pleidooien hebben den geheelen dag in beslag genomen tot 's avonds zes uur. Mr. van Regteren Altena, die voor de V. v. d. E. pleitte, betoogde o.m„ dat de beteekenis van „gold coin" is, waarop de obligaties werden aan gegaan, is dat zy moeten worden afgelost in goud of de volle tegenwaarde daarvan en dat in dit geval betaling in papieren dollars niet voldoende is. De feitelijke of practische onmogelijkheid om in goud te betalen in den Staat New York waar de leeningen werden geëmitteerd door Dillon Read en Co. is thans in confesso, maar voor iemand, die in goud wil betalen, staan an dere wegen open. Pleiter concludeerde, dat de vordering be hoorde te worden toegewezen. Mr. Asser, eveneens pleitende voor de V. v. d. E., zette uiteen, dat de Koninklijke en de Ba taafsche niet eerder geacht kunnen worden te zyn gedéchargeerd, alvorens de gelden in de zakken van de obligatiehouders zyn terechtge komen. President Roosevelt, daartoe gemachtigd door den Amerikaanschen wetgever, heeft wel liswaar by decreet van 5 April j.l. betalingen in goud verboden en 22 April ook een uitvoerverbod voor het goud uitgevaardigd, maar hij kan niet verbieden aan debitrices om hier, in Nederland, in goud te betalen. Mr. Molster, optredende voor de gedaagde maatschappyen, betoogde, dat vóór alles de vraag moest worden beantwoord: zyn de bepa lingen, vervat in de obligaties, waartoe de cou pons behooren, bij de beoordeeling der vorde ringen beslissend? Vervolgens lichtte hij toe, dat de V. S. een federatie vormen van 48 staten onder één con stitutie, welke alle bindt. Volgens beginsel van internationaal privaat recht moet hier uitsluitend het recht van den staat New York worden toegepast. Een bepaling, waarmee de vreemde staat ter bescherming van de door hem in het algemeen belang gevolgde muntpolitiek goudbetalingen verbiedt en goudclausules nietig verklaart, is met de Nederlandsche openbare orde niet in strijd. De vraag of obligatiehouders zyn benadeeld, doordat zij papier-dollars in plaats van gouden dollars ontvingen, beantwoordde pleiter ontken nend. De dollars, welke zij kunnen ontvangen, zyn wel in waarde verminderd tegenover andere valuta doch voor die vermindering kunnen gedaagden niet verantwoordelijk worden ge steld maar de dollars, die in Amerika voor hen gereed liggen sinds Roosevelt president is, zyn in waarde niet verminderdintegendeel, de koopkracht van die papieren dollars is zelfs gestegen boven die van de uit de circulaire ge nomen gouden munten. De eisch tot betaling van iets op basis van den prijs vau gouden munten ter vrije goud- markt is een onbepaalde vordering, welke bij toewijzing tot heel wat verschil aanleiding zou geven. De prijzen op de onderscheidene goud- markten verschillen aanzienlyk. Indien men klaagt over de waardedaling van den dollar tegenover andere valuta, dan dient men zich tot den Amerikaanschen wetgever te wenden, doch niet tot de Bataafsche of de Ko ninklijke. Na re- en duplieken werd de uitspraak be paald op 15 Februari as. Maandagmiddag om half drie is het K.L.M.- vliegtuig, de P.H.AG.R., dat, zooals gemeld 's morgens van Amsterdam was veftrokken naar Urk, op Urk aangekomen. Het vliegtuig had 34 zakken post aan boord. By den terugtocht naar Amsterdam nam het toestel 3 zakken post en 3 passagiers mee. Om streeks kwart voor vier arriveerde piloot Viruly weer op Schiphol. De mogelijkheid bestaat, dat nog meer vluchten naar Urk zullen plaats vinden en in verband daarmede wijst de K.L.M. erop, dat voor reizigers de gelegenheid bestaat de vlucht naar, zoowel als van Urk, mede te maken. Ook voor vrachtverzenders bestaat de gelegen heid goederen mede te geven. Het bovenstaande geldt natuuriyk voor zoo ver de laadruimte der vliegtuigen niet door post wordt ingenomen. Maandagmoreen is de Prinses Victoria van Bentheim Steinfurt te Den Haag aangekomen, ten einde eenige dagen by H. M. de Koningin- Moeder te vertoeven Propaganda en reclame worden wel eens in één adem genoemd en daardoor met elkander verward. Ten onrechte natuurlijk. Ze zijn geen zaken van gelijk karakter, of gelijke waarde. Bij reclame denkt men vooral aan een belang. Bij propaganda aan een beginsel. Door de eerste dient men het stoffelijke, door de laatste meer het geestelijke. Men maakt reclame voor een handels-artikel en propaganda voor een idee. Het is niet altijd zoo; maar daar ligt toch het eigenlijke onderscheid. De wereld is vol van reclame, tc vol zelfs. De waarheid komt daardoor maar al te dikwijls in 't gedrang. Hoe moeilijk is het veelal kat en koren te scheiden' En welk een ruime voorraad van kaf is er niet! Jammer genoeg moet dit ook vaak van de propaganda worden gezegd. En dan is het misbruik nog erger, ■juist omdat het meer om ideeën en principes gaat. De oude zegsioijzemundus vult decipi, is nog steeds van een groote actualiteit, helaas. Onder geen voorwendsel mogen wij ooit anderen bedriegen. Maar wij moeten er ook voor zorgen, niet bedrogen te worden in dezen aan reclame en propaganda zoo rijken tijd. Op de vragen van het Kamerlid Westerman betreffende het niet voorkomen van de Sociaal- Democratische Arbeiders Party op de lyst der voor ambtenaren verboden vereenigingen en betreffende de door de Regeering aan te leggen maatstaf voor het nemen van op die lijst be trekking hebbende besluiten luidt het antwoord van Minister van Staat Colijn, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Minis ters, aldus: De simpele verklaring, dat een vereeniging staat op den bodem van het wettig gezag, is niet voldoende ter bepaling van het standpunt der Regeering met betrekking tot de vraag, of een ambtenaar lid van die vereeniging kan zyn. De daad moet ten deze met het woord in over eenstemming zijn. Dit is by voorbeeld niet het geval met de Nationaal Socialistische Beweging. Terwijl deze zich wel in bedoelden zin heeft uitgesproken, zyn nochtans vanwege haar lei ding instructies gegeven in lijnrechten stryd met een door de Regeering uitgevaardigd voor schrift. De Regeering volgt met groote waakzaamheid de gestie van alle politieke stroomingen en neemt haar maatregelen in verband met de ge dragingen, die te harer kennis komen. Die waakzaamheid geldt voor de Sociaal-Democra tische Arbeiders Party evengoed als voor an deren. Uit het voorafgaande volgt, dat naar het oor deel der Regeering niet alleen afgelegde ver klaringen, maar ook, en zelfs meer dan deze, de feitelijke gedragingen beslissend zijn voor de door haar te nemen beslissingen. Dat daarbij door de Regeering objectief te werk wordt ge gaan, vereischt geen afzonderlijke bevestiging, al kan er, bij de verscheidenheid van de ver schijnselen, van een vasten maatstaf, die voor allen gelijkelijk gelden zou, geen sprake zijn. Dat de Nationale Unie op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen zou zijn geplaats, is voor de Regeering een nieuwtje. Maandagavond te ongeveer half acht heeft op het emplacement van het Station Delftsche Poort te Rotterdam een ontsporing van een aantal goederenwagens plaats gehad, welke ten gevolge had, dat drie hoofdsporen, waaronder twee electrische, voor het verkeer werden ver sperd, waardoor groot ongerief voor het reizi gersverkeer op deze drukke lijn is ontstaan. De ontsporing, welke op zich zelf slechts wei nig had te beteekenen, geschiedde bij het uit einde van het station bij den overweg Beukels- dijk en het seinhuis A, precies op een hoofd wissel, welke verkeerd werd omgetrokken. Hier door zijn zeven ledige wagons van een rangeer- deel, dat uit tien wagons bestond, uit de rails geloopen en dwars over de spoorbaan terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De materieele schade is slechts gering. Met man en macht is men onmiddellijk aan het werk getogen om de spoorbaan weer vrij te maken. Men vermoedde, dat met de opruimings werkzaamheden wel den geheelen nacht zou zijn gemoeid. Het spoorwegverkeer tusschen Rotterdam en Schiedam kan alleen geschieden langs een vrij gebleven vierde spoor, dat alleen door stoom treinen kan worden gebruikt. Hierlangs heeft men de internationale treinen geleid, welke na genoeg geen vertraging hebben gehad. Wat het overige reizigersvervoer betreft, hiervoor had men een regeling getroffen, waarbij alle reizi gers voor Rotterdam, komende uit de richting Amsterdam, te Den Haag moesten overstappen en via Pijnacker Rotterdam konden bereiken met aankomst aan het Station Hofplein. De reizigers, bestemd voor Schiedam en Delft, kon den tot deze plaatsen op de gewone wijze ver voerd worden. Het verkeer in omgekeerde rich ting geschiedde met uitgangspunt Schiedam, in plaats van Rotterdam D.P. Reizigers van Rot terdam naar Den Haag en verder werden via het station Hofplein naar de residentie ver voerd. De verbinding RotterdamSchiedam kon slechts met autobussen plaats hebben en met de gemeentetram. Reizigers naar Vlaardingen en Hoek van Holland werden met den boottrein vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6