DE PARTIJ DER SNOEVERS I Amsterdams Luchthaven Uitvoering omzetbelastingwet Rondom de N.S.B. MARIA STICHTING SCHIPHOL IN 1933 HET COMPENSEEREND INVOERRECHT DONDERDAG 11 JANUARI SIGARENMAKERS STAKEN BRAND TE DE WIJK LEENING STAD DRESDEN HET UNIFORMVERBOD OMKOOPING TOT MEINEED VALSCH GELD VERVAARDIGD VALSCHHEID IN GESCHRIFTE DOOR DEN MIST MISLEID RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIË TRAGISCHE DOOD VERPLEEGSTERS AANGERAND „Een van ons tweeën gaat kapot" Vervoer toegenomen De Indië-vluchten IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Lijst van goederen, waarvoor de invordering voorloopig ach terwege blijft De toegangswegen SMOKKELSUIKER IN BESLAG GENOMEN Mastreechter Staar by den K.R.O. VRAGENBUS n een vraaggesprek, dat „De Telegraaf' met hem had, zeide lr. Mussert: „Ik ben vaderlander, hoofdingenieur van den Provinc. Waterstaat en doe mijn werk naar eer, plicht en geweten. Ik ben ook N. S. B.-er en ik blijf dit. Gelijk ik tot de burgerwachters gezegd heb dat het onwaar dig zou zijn uit een positie te treden, welke zij met liefde en uit plichtsgevoel vervullen, zoo zal ik mijn ontslag in mijn functie ais ambtenaar niet vragen. Ik laat mij dus noodgedwongen er uit trappen en zal gelijk Mussolini en Hitier mijn brood met schrij ven gaan verdienen en Van Geelkerken wordt mijn secretaris, zoo hij ook uit het ambtenarencorps verwijderd wordt, hetgeen te verwachten is." De heer Mussert gaat dus niet vrijwillig heen. Hij laat er zich „uit trappen". Maar hij zal doen als Mussolini en Hitler, met wie hij zich gaarne vergelijkt, zooals hij zijn volgelingen kapitein Dreyfus als voorbeeld in „Volk en Vaderland" voorhoudt: Gij moet heengaan. Eens was er in Frank rijk een kapitein Dreyfus, die veroordeeld werd wegens hoogverraad. Voor het front van de troepen werden hem zijn epauletten afgerukt en werd zijn degen op de knie ge broken .Hij zelf stond onbeweeglijk in de houding, de tanden vast opeen, de oogen gericht in de verte. Zoo zult gij ook nu in de houding staan, wanneer men u niet langer waardig keurt om in die gelederen te dienen en men u uw ontslagbrief geeft. Gij laat deze terreur over u heengaan en aanvaardt haar als on vermijdelijk. Er zijn superieuren geweest, dat weet ik, die u willen dwingen om zelf uw ontslag te nemen, die dus van, meening zijn, dat gij zelf moet te kennen geven on waardig te zijn om in uw korps te dienen Daartoe hadden zelfs degenen' die Dreyfus veroordeelden, niet den treurigen moed; die begrepen tenminste, dat men van den ver oordeelde niet kon verwachten, dat hij zelf zijn degen brak. Hieruit blijkt hoe diep bij sommigen, die hooge posities innemen, het fatsoenbegrip gevallen is. Ondanks het regeeringsverbod moeten ook zijn volgelingen in dit geval 1000 zich er dus uit laten „trappen". Hij beweert wel geen „bepaalde instructies" te hebben gegeven, maar h ijspoort zijn lui dan toch maar aan, niet uit de burgerwachten te treden. De Mussolini's, Hitlers en Dreyfussen luk ken niet in het landje, waar de knotwilg langs de slooten waait-Het waaien wel, maar niet het snoeven is iets voor de nuchterheid van Holland. Pas heeft de heer Mussert hoog geblazen over zijn 22.000 volgelingen, die de derde sterkste partij in het land zouden vormen. Die derde partij beteekende eigenlijk „het volk", waarmee hij opereeren wilde tegen de gummi-knuppels, welke hij aan de Re geering zou laten. Want „gelooft u mij, de' regeering krijgt naar aanleiding van het antwoord van min. Colijn nog een appeltje met mij te schillen," verzekerde hij aan De Telegraaf. En niet alleen de Regeering, ook de communisten, die hij zinspelenderwijze zonder bewijs beschuldigt, dat zij de Indra- poera en de Amsterdamsche Telefoocnen- trale in brand hebben gestoken. Met de derde sterkste partij zal hij tegen al die wanordelingen uittrekken Intusschen komt de N. R. Ct. ook dien derden sterksten waan ontnuchteren: Hoe groot is het ledental van onze po litieke partijen, op zich zelf, en in verhou ding tot hun kiezerstal en de achterhoede der jongeren? Deze vraag hebben wij ons gesteld naar aanleiding van een bewering van den heer Mussert, leider van de N.S.B., kort geleden in een openbare vergadering, dat zijn partij, die nu 22.000 leden telt, na de Roomsch-Katholieke en de sociaal-de mocratische partij de sterkste in het land is. Hij deed het zelfs voorkomen alsof dit ook bij een eventueele Kamerverkiezing wel zou blijken. Wat ls nu de waarheid? Er zijn niet twee, maar vijf politieke partijen, die op veel meer leden kunnen bogen. De anti-revolutionnai- ren boeken tusschen de 60 en 70 000 leden. De Christelijk-Historische Unie telt 38 000 leden. Het ledental van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond nadert eveneens de 40.000. Hiermede zijn wij er echter nog niet. Bij al deze partijen ls uitsluitend rekening ge houden met de volwassenen. Daarnaast zijn belangrijke organisaties van jongeren. De anti-revolutionnaire propagandaclubs zijn b.v. over het geheele land verspreid; het aantal afdeelingen dezer anti-revolutlon- naire Jongeren kan op 150 worden gesteld. Daarnaast is dan nog de A.R.J.A. (Anti- Revolutionnaire Jongeren-actie), waarvan meer dan 100 afdeelingen deel uitmaken De leden der A.R.J.A. mogen niet tevens lid zijn van de anti-revolutionnaire propa- pagandaclubs. Ook de christelijk-historl- schen en liberalen kunnen op tal van geest verwanten wijzen, die tot organisaties van jongeren zijn toegetreden, maar nog geen deel van de moederpartij uitmaken. Hun aantal loopt natuurlijk ook in de duizenden. Is dit ook bij de N.S.B. het geval? Nog kortgeleden ls bij een rechtszaak (mishan- deUng door communisten) aan den dag ge komen, dat een aanzienlijk aantal van hen, die zich nationaal-socialisten (partij Mussert) noemen, den zestien-of zeventien- Jarigen leeftijd nog niet overschreden had. Wij willen aannemen, dat de heer Mus sert de natlonaal-socialistische kinderen niet bij de 22.000 leden heeft medegeteld. Waar echter ligt zijn leeftijdsgrens? Boven of beneden de meerderjarigheid? Wat de kiezers betreft, de anti-revolu tionnaire partij, die volgens den heer Mus sert minder machtig is dan de zijne(i), bracht het bij de jongste Kamerverkiezin gen in ronde cijfers tot 500.000 stemmen. Bij deze partij zijn op één lid ongeveer acht kiezers. Dit percentage is echter bij elke partij verschillend. Bij de Roomsch-Katho lieke Staatspartij, die verreweg het grootste aantal leden telt, vindt men op ieder lid slechts 2.7 kiezers. Op 1 Januari 1933 telde deze partij namelijk 374.377 leden, terwijl het aantal op haar uitgebrachte stemmen op 26 April 1.037.343 was. De katholieken konden toen dus op ruim tweemaal zooveel kiezers bogen als de anti-revolutionnairen; het aantal leden hunner partij was echter ongeveer zesmaal zoo groot. Ook bij de ka tholieken zijn de jongeren in het algemeen niet medegerekend; vele katholieke kiesver- eenigingen laten alleen leden van 25 jaar en ouder toe. De C.-H. Unie had 339.808 kiezers of 1 lid op bijna 9 kiezers. De Liberale Staatspartij 258.732 kiezers of 1 lid op 7 kiezers. Over de sterkste partij der snoevers be schikt de heer Mussert in elk geval! Bij de „ParsivaP'-fabriek te Soestdijk Aan de sigarenfabriek „Parsival" te Soestdijk is een conflict uitgebroken. Sinds eenige we ken was aan de hoofdbesturen der vakbonden bekend, aldus meldt „de Volkskrant", dat aan deze fabriek de C. A. O. ernstig werd ontdo ken. Pogingen, aangewend om met de directie dier fabriek besprekingen te voeren, zijn mis lukt. Ten slotte het was bekend, dat er een staking zou komen heeft „Parsival" de si garenmakers ontslagen. De vakbonden hebben toen de niet ontslagen sigarensorteerders onmiddellijk laten ophouden en vanaf 8 Januari de werkstaking geprocla- meeerd. Aan de fabriek wordt gepost. Er werd gemiddeld 25 procent be weinig loon betaald Een vijftiental arbeiders is in dit geschil be trokken. heid in geschrifte en aan gebruikmaking van een valsch geschrift en vroeg met vernietiging van het vonnis der rechtbank verd. veroor deeling tot één jaar gevangenisstraf. Mr. Heijse, de verdediging voerend, conclu deerde tot bevestiging van het vrijsprekend von nis der Middelburgsche rechtbank. Na ré- en dupliek bepaalde het Hof het ar rest op 24 Jan. a.s. Kunnen we misschien ook. iets van het spook te zien krijgen? 't Spijt me juffrouw. Dat is net drie weken geleden gestor ven. Gente Nostra der sociale voorzieningen geschat op een be drag gelijk aan 46 pCt van de totale uitgaven en 100 pCt. der inkomsten. Als deel van de plannen om de uitgaven te verminderen zijn of zullen schikkingen worden getroffen met "de oinnenlandsche crediteuren der stad voor een vermindering der interest op alle binnenlandsche schuld tot maximaal 4 pCt. voor een periode van 3 jaar en de ophef fing der verplichting, gedurende eenzelfde tijd vak stortingen in het sinking fund te doen of aflossingen op die schuld te verrichten. Voorts is het onvermijdelijk gebleken obli gatiehouders te verzoeken zich te onderwerpen aan een opschorting der betalingen aan het sinking fund der buitenlandsche schuld voor 1934. Oorspronkelijk was de stad van plan een op schorting der staking fund-stortlngen voor een tijdvak van 5 Jaar te vragen, maar met het oog op de voorstellen, die haar zijn gedaan, heeft zij besloten de staking fund-stortingen voorloopig slechts voor een jaar door te voe ren. De staking fund-verplichtingen van de bovengenoemde leentagen voor 1933 zijn reds nagekomen, echter zal geen betaling op reke ning van het staking fund voor 1934 bij de Konversionskasse plaats vinden. De stad zal zoo spoedig mogelijk de stortin gen voor het sinking fund en alle andere ren tebetalingen op bovengenoemde leening her vatten. Verder zal zij zoolang de staking fund- betalingen voor de dollarleening gestaakt b'ij- ven geen enkele staking fund-storting doen op rekening van andere door haar uitgegeven buitenlandsche leentagen. Bewoners vluchtten in nacht gewaad Woensdagnacht is de woning van den klom penmaker E. Lubberts, staande in de kom van het dorp De Wijk, geheel afgebrand. De geheele inboedel werd mede een prooi der vlammen. In nachtgewaad moesten de bewo ners, bestaande uit man, vrouw en vijf kinde ren, het brandende huis verlaten Groot gevaar liepen de aangrenzende huizen, doch door krachtdadig optreden der Wfjker brandweer kon dit voorkomen woiden. Huls en taboedel waren verzekerd bij de Wüker Erand- assurantie Maatschappij. De oorzaak is onbe kend. Opschorting Sinking-Fund- stortingen Het Stadtische Ftaanzamt van de stad Dres den heeft den volgenden brief gericht tot de houders van 25-jarige 7 pOt. sinking fund goudobligaties, deel uitmakende van de inter nationale leening van 1925 ten laste der stad. De economische depressie noodzaakt de stad om te voorzien ta de steeds stijgende bediagen om de kosten van sociale maatregelen te dek ken, vooral om de werkloosheid te bestrijden. In 1913 kwamen de kosten der sociale voorzie ningen overeen met 13 pCt. van de totale be lastinginkomsten, in 1932 waren de kosten op- geloopen tot bijna de totale belastingopbrengst. In de begroottag voor 1933 worden de kosten Het O. M. bij het kantongerecht te Heerlen had 5 boete of vijf dagen hecjitenis geëlscht tegen W. G., fotograaf te Brunssum, wegens het dragen van een veerboden uniform. Woensdag heeft de kantonrechter den fo tograaf vrijgesproken op grond, dat het dragen van een bruin hemmd onder een man- dragen van een bruin hemd onder een man chester jas geen uitgesproken nationaal-so- Aangehouden en in verzekerde bewaring is gesteld de 25-jarige C. K. te Eindhoven, die er van verdacht wordt verschillende getuigen in een strafzaak voor het kantongerecht aldaar te hebben omgekocht een valsche verklaring on der eede af te leggen. Hij wordt naar 's Her togenbosch overgebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Het Gerechtshof te Den Haag heeft in hoo- ger beroep den 53-jarigen bankwerker P N. K. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche Neder- landsche guldens. Het O.M. bij de Middelburgsche rechtbank is in appèl gekomen van het vonnis dier recht bank waarbij de 34-jarige directeur eener tram weg maatschappij A. C. O. E. R. de T. is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde valsch- heid in geschrifte. In hooger beroep diende deze zaak Woensdag voor het Haagsche Hof. De advocaat-generaal, mr. baron Speyart van Woerden, achtte verdachte schuldig aan valsch- In 't water gereden en verdronken Door den mist misleid is Dinsdagavond om streeks half zeven de 50-jarige sigarenmaker J. uit Eindhoven toen hij van zijn werk te Nue- nen naar de stad terugfietste, onder Opwetten in de Dommel gereden en verdronken^ Zijn fiets en pet waren spoedig gevonden. De marechaussée heeft naar het lijk gedregd, maar het nog niet kunnen vinden. Gedurende December 1933 zijn ta het radio- telefoonverkeer met Ned. Indië ta totaal 145 gesprekken gevoerd, waarvan 55 in Nederland en 90 ta Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprek ken hadden er 46 betrekking op zakelijke en 9 op familie-aangelegenheden. Voor Indië be droegen deze getallen 61 en 29. In totaal werden 82 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan ta Nederland 30 en in Indië 52 werden aangevraagd. In het radio-telefoonverkeer van Ned. Indië met andere landen van Europa en Amerika via Nederland werden in totaal 8 gesprekken ge voerd, n.l. met Engeland 4, Italië 3 en Oosten rijk één. Van 21 tot en met 31 December 1033 werden 355 Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken gevoerd, v/aarvan in Nederland 71 en in Indië 284 wer den aangevraagd. Dinsdagavond ontdekten voorbijgangers te 'sHeerenberg bij Zwolle op den straatweg een auto, waarvan de bestuurder geen teeken van leven gaf. Vermoedelijk was de bestuurder, de heer G. G. overleden aan hartverlamming. De overledene is naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Hij was handelsreiziger te Meppel en laat een weduwe met twee kinde ren achter. Tusschen Hilversum en de Lage Vuursche zijn twee verpleegsters aangerand. Een harer werd door een man met een hard voorwerp tegen het hoofd geslagen, terwijl hij poogde haar heur handtaschje te ontrukken. Op het hulpgeroep de- dames vluchtte hij. Op haar terugweg ontmoetten zij een verple ger van een ander gesticht, die haar verder ge leidde. Plotseling voegde zich een man bij hen. die zeide, van de politie te zijn en op het hulp geroep te zijn afgekomen Plotseling riep de dame die niet aangerand was: „Dat is 'm." De begeleidende verpleger overweldigde den man daarop en wist hem naar het politiebureau over te brengen. Daar bleek, dat de gearresteer de een boschwachter was. Aangezien geen schuld vastgesteld kon worden, is hij weer op vrije voeten gesteld. BANDOENG, 10 Jan. (Aneia) H. C. B„ af komstig uit Malang, die tegen zijn onderluite nant zeide: „Een van ons tweeën gaat kapot, daar heb ik wel twee jaar voor over," werd door den Krijgsraad te Tjimahi veroordeeld tot twee maanden en veertien dagen hechtenis, onder aftrek van den tijd doorgebracht in pre ventieve hechtenis, welke van gelijken duur is, zoodiat hij onmiddellijk op vrije voeten werd gesteld. Verboden geschrift De minister van Defensie heeft als verboden geschrift aangewezen „Neen", orgaan van de Internationale Socialistische Anti-Oorlogsliga, verschijnende te Gent. „De roemrijke terugkomst van de „Pelikaan", een schitterende afsluiting van een voor spoedig jaar" Het jaarverslag van de Gemeentelijke Lucht haven Schiphol over 1933 vangt als volgt aan: De roemrijke terugkomst van de „Pelikaan" op den voorlaatsten dag van 1933 vormde een schitterende afsluiting van een in alle opzichten voorspoedig jaar voor de Amsterdamsche lucht haven. In weerwil van alle remmende factoren, voortvloeiende uit den ongunstigen nationalen en internationalen economischen toestand, nam het luchtverkeer ta het afgeloopen jaar toch in belangrijke mate toe. Het passagiersvervoer op de luchtlijnen ver toonde in het afgeloopen jaar een nog sterkere stijging dan reeds in 1932 het geval was; het steeg van 14020 ta 1931 tot 18420 in 1932 en tot 30640 in 1933. Van 1931 op 1932 een stijging dus van ruim 31 pet. en van 1932 op 1933 van ruim 66 pet. In 1931, 1932 en 1933 waren onder boven genoemde cijfers resp. 3780, 5525 en 8743 tran sito-passagiers begrepen Daalde het goederenverkeer in 1932 vergele ken met 1931 met 263.000 K.G., in 1933 herstelde deze hoeveelheid zich, niettegenstaande uitbrei ding der contingenteerings- en andere belem merende handelsbepalingen en gaf dit jaar in vergelijking met 1931 zelfs nog een stijging te zien van ruim 5 pet.; tegenover 1932 steeg dit vervoercijfer met bijna 33 pet., n.l. van 1.007.000 K.G. tot 1.337.000 K.G. in 1933. Het postvervoer begrepen onder boven staande goederencijfers vertoonde gedurende genoemde jaren een regelmatige toeneming. Was dit in 1931; 121.400 K.G., in 1932 bedroeg het 128.600 K.G., terwijl in 1933: 130.400 K.G werd bereikt. In 1932 kwam circa een vijfde en in 1933 een vierde gedeelte van dit totale postvervoer op rekening van de Indië-lijn. Alle luchtdiensten met het buitenland wer den evenals vorige jaren onderhouden door de K.L.M. in samenwerking met een zestal buiten landsche maatschappijen, t w. de „Deutsche Luft Hansa", de „Air France", de Zweedsclie „Aerotransport", de Tsjechische Luchtverkeers- maatschappij, de „Swissair" en de „Sabena". Het aantal luchtdiensten breidde zich weder om uit; in den zomer was de Amsterdamsche luchthaven met 21 geregelde dagelijksche dien sten verbonden. Onder deze Europeesche ver bindingen zijn de door de K.L.M. 'onderhouden binnenlandsche luchtdiensten, n.l. twee op Gro ningen, twee op Twente en een op Vlissingen, begrepen. Voor het eerst werden dit jaar de sneldien- sten uit Londen en Parijs via Amsterdam naar Scandinavië en terug ook in den winter des Zondags onderhouden; de diensten loopen se dert dien dagelijks het geheele Jaar door. Deze door de K.L.M. met de A.B. Aerotransport als de „Scandinavian Air Express" gezamenlijk ge- exploiteerde uitstekende en belangrijke lucht- verbinding, heeft door deze verbetering voor het reizend publiek nog in beteekems gewonnen. Katapultwatervliegtuigen van de s.s. Europa" en „Bremen" wierpen eenige malen post boven Schiphol uit. De Indiëvluchten hadden het geheele jaar door een geregeld verloop. Het op 4 Mei van Amsterdam vertrokken In- dië-vliegtuig gaf voor het eerst aansluiting op den Londeudienst Dit vliegtuig ging eveneens voor het eerst via Singapore. De ^dienstregeling gedurende de maanden Mei t.m. Augustus is wederom versneld. De uitreis duurde in die maanden 9 en de thuisreis slechts 8 dagen, niettegenstaande te Batavia op aan- Oppasser: U zit verkeerd op uw paard, luit. De luit: Ja want ik weet niet welken kant dat heest uit wil V Nehelspalter. Naar wij vernemen heeft de Minister van Fi nanciën in verband met het bepaalde bij art. 37 der Omzetbelastingwet 1933 (Staatsblad 546) de Ontvanger der Invoerrechten gemachtigd voorloopig de invordering van het compensee- rend invoerrecht, bedoeld in bovengenoemd ar tikel, achterwege te laten ten aanzien van de na vermelde goederensoorten: Aambeelden en schrooien, hoorns en onderza len, en boven en ondervulijzers daarvoor, smids- stuik of zadelblokken, zoomede vlakplaten. Aardolie (ruwe), petroleum, benzine, gasolie, minerale smeerolie, paraffine en vaseline, en naphta. Aardverven in poedervorm. Aluin (ruwe). Aluminiumsulfaat. Amaril (zoowel in poedervorm als anders). Amber (ruwe). Amllne- zout. Annattozaad. Arak. Artisjokken. Asbest en asbestvezels. Automobielbuitenbanden. Auto mobiel-, rijwiel- en vliegtuigmotoren en de cylinderblokken, krukassen, nokkenassen, zui gers, zu'gerveeren en kleppen daarvoor. Balata (ruwe). Balein (ruwe). Bamboe fonbe werkt). Barium carbonaat, Barium chloride. Barium hydraat, Barium sulfiet, Barium su- peroxyde. Barnsteen onbewerkt). Barometers. Bismuth. Boorzuur. Bougies. Bouw- en isolatie platen vervaardigd van papiergrondstof, plant aardige vezels, houtkrullen, zaagstel of hout- meel, al dan niet samengesteld met chemicaliën of bindmiddelen, een en ander voor zoover zij een gewicht hebben van 2 kilogram of meer per vierkanten meter. Breimachinenaalden. Bruin steen (ongemalen). Buffelhorens, Builgaas van zijde. Buizen en pijpen van tin. Cacaoboonen, Cachou. Campêchehout, Carbid. Carburateurs voor explosiemotoren. Chilisal- peter. Ohloorcalcium. Chloormagnesium. Chro nometers, losse horloges en zoogenaamde stop watches. Coca. Copra. Damwandijzer. Diamanten (onbewerkt). Dia- ceton alcohol. Dibutylphtalaat. Dieren levende exotische. Dlmethylphtalaat. Divi dlvi. Drijf- kettlngen, ook die gebezigd voor automobielen en rijwielen. Drijfsteen. Draivenwijn. Ebonieten staven of platen. Electromagnetl- sche opspanplaten. Ferromangaan, ferrosilicium, ferrochroom. ferrowolfram, ferromolybdeen, ferrophosphor en dergelijke ijzerhoudende alliages en mengsels, ta niet verder bewerkte bladen, blokken, platen of staven. Fittings van smeedbaar gietijzer. Gambler. Glaswol. Globes, zoomede planeta riums en andere toestellen, waarmede de be weging der hemellichamen aanschouwelijk wordt voorgesteld. Gommen en harsen. Goud en zilver in baren, zoomede gangbare vreemde munten. Grafietpoeder. Grondnoten, mits niet gepeld of gebrand. Guano. Haar- en wolvilt. Haken en oogen. Hand schoenen van glacé en wildleder. Heerenvilt- hoeden. Hoedvormen (z.g. cloches) van naar- of wolvilt. Hoefnagels. Hop. Hout, enkel be- zaagd of behakt, voor zoover betreft: cederhout, mahoniehout, teakhout, ebbenhout, mahoniehout, notenhout, okouméhout, palissanderhout, rozen- hout, wortelnotenhout. Illipinoten. Infusorlënaarde. Ivoor (onbewerkt) Jute (ruwe). Kaardenbollen voor het textielbedrijf. Kaard- machines. Kaas (Gruière-, Camembert-, Roque fort-, Emmenthaler- en Parmesaansche kaas). Kataiet. Kaliumchloride. Kalium permanganaat. Kaliumsulfaat. Kamfer. Kapok (ruwe). Kapok- pitten. Kardamom. Katoen (ruwe). Katoenpit- ten. Kaviaar. Keien voor bestrating en bedij king Kinabast. Koffie (ongebrande). Kogels en rollen voor kogel- en rollenlagers en blokken. Kokosvezels. Koolborstels. Koolstaven. Koper doek. Kopersulfaat. Korianderzaad. Kousen- vormapparaten. Krijt (ongemalen). Krokodille- leguane- en slangevellen (onbereide). Kurk (ruwe). Kwarts, mica en veldspaath (ruwe). Kwikzilver. Laschmachines, automatische en electrische met uitzondering van laschtransformatoren. Laurierbladen. Lavakies. Leisteen, hardsteen, marmer en graniet, zooals het uit de groeve komt of welke geen verdere bewerking heeft ondergaan dan bezagen met de draadzaag of grove bewerking met den puntbeitel. Linzen. Machines voor houtbewerking, zooals: boor machines, drevelmachines, persmachines, frais- machines, snij- en stansmachines, slijpmachines, spijker-, hecht- en krammendrijfmachmes, schaafbanken, lint-, kort- en cirkelzaagmachi nes, zoomede zaagbladen voor een en ander. Machines voor metaalbewerking, zooals: persen lexcenter-, hydraulische-, frictie-, en doorn-), boor-, snij-, slijp-, pons-, knip-, strek- en zaag machines, hydraulische en pneumatische kiink- machtnes, draai-, schaaf- en centreer- banken, electrische walsgroepen, draadsnij- lcoppen. Maïs. Manillahennep. Manioc- of ta- piocawortel. Meerschuim (onbewerkt), Metaal ertsen. Metalen (ruwe, in den vorm als om schreven ten aanzien van de metalen vallende onder den post: IJzer, enz. in onderdeel II van tabel B, bedoeld in artikel 17 van de Omzet belastingwet 1933 (Staatsblad no. 546). Metalen en metaalalliages van alle soorten, zoomede zoo genaamde bimetalen, waaronder ziln te ver staan producten, welke bestaan uit twee of meer lagen metaal, voor zoover niet verkregen door verzinken, vertinnen, vertakkelen of der gelijke bewerking: a. in al dan niet opgerolde of gevouwen rechthoekige vlakke platen, bladen of strippen, artikelen in handvorm daaronder begrepen; b. in rechte staven, plat, vierkant of rond of wel in balk- of anderen geprofileerden vorm, met uitzondering van buizen en draad; een en ander ook indien daarop door persen of walsen patroonsgewijze nopjes, lijnen, ruiten of dergelijke zijn aangebracht, echter met uit zondering van gegoten artikelen, van artikelen welke zijn gepolijst, gevernist, gelakt, geverfd, bedrukt, geëmailleerd, verzinkt, vertind, ver nikkeld, beplakt met papier of op andere wijze zijn voorzien van een bedekkende laag, zoomede van artikelen welke zijn voorzien van gaten of welke zijn vervormd of bewerkt op eenigerlel andere wijze dan hiervoor is aangegeven. (Noot: Metaal in staven, waarvan de afstand tusschen de twee verst van elkander verwijderde punten van de dwarsdoorsnede 5 m.M. of minder be draagt, wordt aangemerkt als metaaldraad.). Methylacetaat. Microscopen. Montaanwas. Mu ziekrollen, muziekwalsen, muzlekplaten en der gelijke artikelen gebezigd bij het mechanisch voortbrengen van muziek of geluiden, rollen, walsen en platen voor carillons, orchestrions, pianola's, muziekdoozen en dergelijke artikelen daaronder begrepen, zoomede zoogenaamde vierges (platen en rollen voor het opnemen van muziek en geluiden). Naai-, borduur-, zoom-, stik- en festonneer- machlnes. Natriumsuperoxyde: carbonaat, bi- carbonaat, chloraat, formiaat, nitraat, nltriet, sulfaat, sulfide, sulfiet, blsulfiet, hydro sulfiet, thyosulfaat. Natuurasfalt. Paarlemoer (onbewerkt). Parels (ongehoord en ongezet). Palmolie of palmboter (geen palm- pittenolie). Palmpitten. Papiermachines. Phenol. Photographietoestellen. Piassava. Pijp aarde, Pheumatische boren. Pneumatische klink-, breek- en bikhamers. Porceleinaarde. Potlooden. Quebrachohoutextract. Quebrachoschors. Rangoonboonen. Revolvers. Rhum. Ricinus zaad. Rijst (ongepelde). Rietsuiker (ruwe). Rot ting (onbewerkte). Rubber, caoutchouc en gutta-percha (ruwe). Salicylzuur. Sandelhout. Sardines, zoogenaamde pilchards daaronder oegrepen. Scharen van alle soorten. Scheermessen en Veiligheidsscheer- apparaten, met uitzondering van veiligheids scheermesjes. Schellak. Schildpad (onbewerkt). Schoenhaken en oogen. Schrijfmachines, reken machines (rekenlatten of rekenlinialen daar onder begrepen), boekhoudmachines en fran keermachines. Schrijfpennen (metalen), öeba- dillazaad. Sesamzaad. Sizalvezels. Slak- kenwol. Soyaboonen. Specerijen (onge malen) als kruidnagelen, moernagelen. en kruidnagelstelen; muskaatnoten foelie en foelieschillen, kaneelknoppen, kaneel, ook witte kaneel, bast en schors van kaneel- boomen, vanille, saffraan en peper van alle soorten, zoomede anijszaad. Spelden en naaiden. Sponsen (ruwe). Spoorstaven. Sprinklers voor brandbluschleidingen. Steenkalk. Steennoten. Stoomhamers. Sumak. Sylviniet. Tabak ta rollen of bladen. Tandenborstels. Terpentijnolie (natuurlijke) en houtolie. Thee. Thermometers en andere temperatuurmeters bij welke de temperatuur wordt aangewezen door middel van kwik- of vloeistofkolom. Traan van alle soorten (ruwe). Transportflesschen voor gecomprimeerde gassen, zooals: Zuurstof, kool zuur en acethyleengascylinders. Trikresylphos- phaat. Triphenylphosphaat. Valonea. Vruchten en deelen van vruchten, te weten: X. Abrikozen, perziken, pruimen, prul- medanten, prunellen en kroosjes (gedioogd). 2. Dadels en vijgen. 3. Rozijnen en krenten. 4. Kokosnoten en paranoten. 5. Amandelen, abri kozenpitten, perzikpitten, anacardienoten, cana- riumpitten, bombaypitten, cederboomnootjes, myrrahboontjes. 6. Ananassen, bananen, ceder appelen, citroenen, mandarijnen, pommeranzen. pompelmoezen, sinaasappelen (alle in verschen staat). Vulcanfibre, prespaan en pertinax. ta niet verder bewerkte platen, buizen of staven. Vuursteentjes. Walvischbaard. Walvisch en robbenspek. Weef-, spin- en breimachines. Welbladen. Zoutzuur. Zwaarspaat, Zwavel Zijde (onge- sponnen natuurzijde), sluiting uit Soerabaya werd gewacht. De door de „Pelikaan" volbrachte buitenge woon snelle Kerst- en Nieuwjaarsvlucht in ruim twee maal vier dagen zal weliswaar voorloopig niet de duur zijn van de vluchten volgens de regelmatige dienstregeling, doch deze prestatie geeft toch duidelijk aan wat, na verbetering der grondorganisatie op de verschillende langs de Indië-route liggende luchthavens en na invoe ring van vliegen bij nacht, in de toekomst be reikt kan worden. In het afgeloopen jaar werd Schiphol bezocht door 345 sport- en toeristvliegers tegen 295 in 1932. Wederom werd een aantal leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart aangewezen om een opleiding tot verkeersvlieger te volgen bij de Nationale Luchtvaartschool te Schiphol; met dit jaar wordt het derde jaar van den luchtvaartcursus afgesloten. Op 17 Juli kwam het clubgebouw der Am sterdamsche Aercclub gereed, hetwelk op 23 September door Z. K. H. Prins Hendrik en in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten offi cieel werd geopend. Hieraan was een door de A.A.C, georganiseerde luchtvaartvertooning ver bonden, welke zeer geslaagd is verloopen Op 9 April werden voor het eerst autolier- starts te Schiphol bij het zweefvliegen toege past. De Amsterdamsche Club voor Zweefvliegen kocht een nieuw zweefvliegtuig van het Duit- sche type „Grunau-baby"; dit vliegtuig werd door de lucht van Aken naar Schiphol gesleept. Opgericht werd de Amsterdamsche Lucht vaart Club, die zich ten doel stelt luchtvaart- enthousiasme onder jeugdige personen van 14 21 jaar aan te kweeken. Bezoek toegenomen Ook dit jaar bleek de belangstelling van de zijde van het publiek voor de bezichtiging van Schiphol niet verflauwd te zijn. Boekte de lucht haven in 1932 het niet geringe aantal van 119.482 belangstellende bezoekers, in 193-3 ver meerderde dit getal nog tot 150.261. Van de gelegenheid om per K.L.M. een rond vlucht boven Amsterdam, de Zaanstreek, de bollenvelden of Zandvoort te maken, werd in 1932 door 5511 en in 1933 door 6210 personen gebruik gemaakt. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den A.N.W.B. werd door dien Bond op 30 Juni een Stertocht gehouden, waaraan door een groot aantal personen met veertien verschillende mid delen van vervoer, o.m. ook vliegtuigen, werd deelgenomen. Schiphol was voor alle deelnemers als eindpunt aangewezen. 2200 personen namen deel aan den aldaar ingerichten en door den Bond aan de deelnemers aangeboden koffie maaltijd. Ten behoeve van de uitbreiding van het lan dingsterrein werden de onteigeningsstukken tot 9 October op het Raadhuis te Hoofddorp ter visie gelegd. Op 28 September werd het door de zorg van den Luchtvaartdienst van Waterstaat op Schip hol geplaatste landingsradiobaken officieel in bedrijf gesteld. Deze voor de uitrusting van de Luchthaven Schiphol zoo belangrijke installatie is een stap in de goede richting voor de oplos sing van het probleem „landen bij mist". Het opstijgen bij mist wordt vergemakkelijkt door een op het landingsterrein aangebrachten en per 16 September gereed gekomen z.g. mlst- pijl; dit is een witte pijl (van eenige honderden meters lengte) langszij waarvan bij het opstij gen wordt gestart, en welke dient om den vlieger de eerste richting aan te geven. In April werd een aanvang gemaakt met het maken van de aarden baan op het traject Am sterdam—Schiphol ten Noorden van de Ring vaart. Voorts werd begonnen met den onder bouw van de brug in dezen Rijksweg over de Ringvaart en werd net viaduct over den Spaarn- wouderdwarsweg voltooid. In de Haarlemmer meer zelf wordt, over een lengte van ca. 12 K.M., n.l. tot aan den Nieuwvenneperdwarsweg. aan deze voor Schiphol zoo buitengewoon belang rijke wegverbinding gewerkt. In 1935 zal de nieuwe verbinding AmsterdamSchiphol gereed komen, waardoor de luchthaven, bereikbaar langs een auto-strada, circa 3 K.M. dichter bij de stad wordt gebracht. Schiphols gunstige lig ging zal eerst tot uiting komen, zoodra de nieu we rijksweg door de Meer bij Sassenheim op den bestaanden weg naar Den Haag zai aan sluiten en zoodra de Provincie gereed zal zijn met den in aanleg zijnden weg Haarlem—Schip holAmstelveen—Ouderkerk—Diemen. Schip hol, gelegen bij de kruispunten dezer 2 groote wegen, zal dan ta alle richtingen directe snel- verbindingen te land hebben. Op 18 October werd een begin gemaakt met het bestraten van den Nieuwen Meeraijk (ge deelte Fort bij Schiphol tot Sloten), den vroe- geren toegangsweg naar Schiphol, die jarenlang in abominabelen toestand verkeerde. Deze weg- verbetering is, ondanks het bestaan der betere wegverbinding via den Spaarnwouderdwarsweg, toch van belang, in het bijzonder voor het lucht- havenbezoek, dat zich te voet of per fiets over het Jaagpad langs de Nieuwe Meer naar Schiphol begeeft. Te Valkenswaard zijn twee vrachtauto's met 6200 K.G. Belgische smokkelsuiker in beslag ge nomen. In België had deze partij een waarde van circa duizend gulden; hier te lande echter zou er ongeveer drie duizend gulden voor zijn ge maakt! Daar bovendien de beide wagens in han den der ambtenaren vielen, mag hier inderdaad van een gevoelige „pech" voor de smokkelaars gesproken worden. Naar ons van K.R.O.-zijde wordt medegedeeld, zal Dinsdag 16 Januari aa„ 's avonds tusschen 8.00 en 10.50 uur de Koninklijke Zangvereeni- glng „Mastreechter Staar" ol.v. haar curigent Peter Gielen, voor den K.R.O. concerteeren in samenwerking met het muziekkorps der Steen kolenmijnen „Willem Sophia" uit Spekholzer- heide o.l.v. Jacq. Grillen. Het programma van de Staar vermeidt o.a. werk van Palestrina, Hegar, Willem Landré, Milhaud en Bernard Diamant. Vraag: Hoeveel Rijnlandsche Roeden bevat 1 H.A. in de provinciën Drente en Groningen? Antw.: Dit is in alle provincies hetzelfde, n.L 700 Rijnlandsche Roeden per 1 H.A. Vraag: Kan men luchtpost verzenden van Amsterdam of Rotterdam naar Canada en van Amsterdam of Rotterdam naar de Philipptjnen? Antw-: De luchtpost van Amsterdam of Rot terdam naar Canada gaat per schip naai New- York en vervolgens per vliegtuig naar Canada, De luchtpost van Amsterdam naar de Philip- pijnen gaat per wekelijksch vliegtuig naar Ned.- Indië en vandaar per vliegtuig naar de Phl- lippijnen. Beide zijn dus mogelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10