De Post jager" terug in patria Na een reis met vele tegenslagen Berlijn heeft zich vergist" Het nieuws van heden mm HEDEN OM 11.40 UUR OP SCHIPHOL GELAND Naar een eenheids front DE STA VISKY-AFFAIRE ONDERHOUD MET ONZEN GEZANT DE BAROMETER 99 DONDERDAG 11 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ondanks alles heerschte een opge wekte stemming onder de wach tenden op Amsterdams vlieghaven Bemanning hartelijk verwelkomd Geland De eerste begroeting Waardeering voor prestatie Legerautoriteiten aan het woord Aide-memoire in Kamer-commissie Verklaringen van Herriot DE BEMANNING VAN DEN POSTJAGER Van links naar rechts: luitenant-vliegenier Asjes, piloot Geysendorffer en marconist Van Straten De strijd in Marokko Nieuwe militaire operaties Fransche socialisten noodigen communisten uit voor een bespreking Korte berichten PROF. DESSAUER Eerelid van het Radio-biologisch Congres te Venetië Tissier met den burgemeester van Bayonne Garat geconfronteerd Nieuwe protesten Radicalen eischen opheldering 99 De onthoofding van v. d. Lubbe heeft in Nederland en het buitenland groote veront waardiging verwekt De reactie in de Engel sche pers „Smet op de Duitsche beschaving Interview met mr. Stomps DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Tegen terreurdaden in Oostenrijk Chicago's melkoorlog ten einde Protestantsch congres Vereeni gde katholieke pers NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18576 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De „Postjager" is hedenmorgen om 11.40 vanaf Marseille na een zeer snelle vlucht te Schiphol aan gekomen. Ondanks het minder geschikte uur was er zeer veel belangstelling. De bemanning werd hartelijk verwelkomd. Meer dan een maand is het alweer geleden, dat op den vroegen morgen van den negenden December den zooveel besproken en zooveel be lovenden „Postjager" met hartelijke toespraken en welgemeende wenschen op Schiphol werd Uitgeleide gedaan. De beste verwachtingen vergezelden dit snel ste postvliegtuig ooit gebouwd, dat het lang ge koesterde ideaal van twee mannen in vervul ling zou doen gaan. Luitenant Asjes zag zijn wensch van jaren een recordvlucht naar Indië werkelijkheid worden en de bekwame instructeur der Pan- derfabrieken kon zijn zorgvuldig bestudeerde en uitgewerkte plannen aan de practijk toe vertrouwen. In meer dan één opzicht toch was de „Post jager" product der Haagsche Panderfabrieken. welke zich tot dusver uitsluitend op den bouw van sportvliegtuigen hadden toegelegd, iets ge heel nieuws. Tot in alle détails was de con structie op snelheid berekend om zoo te kun nen voldoen aan de modernste eischen van het Wereldverkeer. Zoo kon het niet anders of de beste ver wachtingen vergezelden den „Postjager" op zijn pioniersvlucht. Hoe geheel anders helaas is alles uitgeko men. Reeds den eersten dag begon de tegen slag en deze heeft den „Postjager" vervolgd met een hardnekkigheid, nog onbekend in de histo rie onzer luchtvaart. Toch heeft de bemanning den moed niet verloren en met taaie volharding teleurstelling en moeilijkheden overwonnen. En eindelijk nu was Schiphol in afwachting van den terugkeer, die wel sterk zal verschillen van de gekoesterde verwachtingen. Weinig reden toch was er nu voor geestdrift en bewondering. Het groote succes, dat de „Pe likaan" geheel onverwacht met haar record behaalde, drukt nog meer het poovere resultaat, dat de „Postjager" op zijn eerste vlucht boekte. Niettemin heerschte er hedenmorgen een op gewekte stemming onder de wachtenden op Schiphol. Wel was het officieele gezelschap ditmaal kleiner en de publieke belangstelling uiterst gering, maar het feit, dat een mild win terzonnetje door den grauw bedekten hemel brak en alles in feestelijken gloed zette, gaf aan het geheel een fleurig aanzien. Onder de aanwezigen merkten wij op de leden van het comité „Snelpost Nederland Indië" en voorts luitenant-generaal Seyffardt, chef van den generalen staf, kolonel van San ten, commandant van het vliegveld Soester- berg met een deputatie van officieren, Iwan Smirnoff, de heer van Beers, directeur van het Amsterdamsche postkantoor, verscheidene vlie gers en bekende persoonlijkheden uit de lucht vaartwereld, benevens vele civiele en militaire autoriteiten. Door de gemeente waren uitgebreide maat regelen getroffen om het autoverkeer in goede banen te leiden. Een groot aantal orde-com missarissen was in en bij de gebouwen gepos teerd. Achter op het terrein stond een aantal postauto's in afwachting, om onmiddellijk na aankomst van het vliegtuig, de post over de nemen en naar alle deelen van het land te ver zenden. De post werd o.a. onmiddellijk verzonden naar de kantoren te Amsterdam, Den Haag, Rotterda men Haarlem. De leiding daarvan had de heer H. van de Poll, chef van den Postdienst van het Centraal-Station. Ook was aanwezig de heer A. B. van Beers, directeur van het Amtserdamsche Postkantoor. Geleidelijk kwamen via de radiokamer de berichten over de situatie van den „Postjager" binnen. Omstreeks half elf werd hij 120 K.M. ooste lijk van Parijs gerapporteerd. Een kwartier la ter was hij Verdun gepasseerd. Om kwart over elf bevond zich het vliegtuig in de nabijheid van Antwerpen en om bij half twaalf was het toestel Roosendaal gepasseerd, zoodat men de aankomst op Schiphol omstreeks kwart voor twaalf verwachtte. De „Postjager" schijnt den laatsten dag de schade nog eens extra te hebben willen inhalen, want uit Marseille vertrokken om 8.23 uur, stond het vliegtuig na een vlucht met een gemiddelde snelheid van 300 K.M. om 11.40 uur stil op het vliegveld te Schiphol. Ondanks het minder geschikte uur was hier de belangstelling toch vrij groot en waren zeer velen aanwezig om de bemanning, bestaande uit de heeren luit. Asjes, Geysendorffer en Van Straten, hartelijke te verwelkomen in het vaderland. Een groot gejuich steeg op, toen de beman ning het vliegtuig verliet. De eerste, die het dappere drietal kwam be groeten, was de heer Bronsing, voorzitter van het comité Snelpost NederlandIndië. Deze spreker gaf uiting aan de groote span ning, waarmede niet alleen het comité en de naaste familieleden, maar geheel Nederland het verloop van dezen tocht heen en terug heeft ge volgd. Ondanks het feit, dat de bemanning niet te vreden zal zijn over het resultaat van dezen tocht, omdat zij door technische storingen ge handicapt was, spreekt de heer Bronsing toch een hartelijk woord van waardeering over deze prestatie, omdat het juist door den ondervon den tegenslag voor de bemanning zoo moeilijk moet zijn geweest den tocht een goed einde te brengen. Maar het kranige drietal, zonen van een volk van zeevarenden, heeft getoond de goede eigenschappen van het Nederlandsche ras te bezitten, waardoor ook nu weer getoond is, dat ons volk niet alleen is een volk van zeevarenden, maar in detoekomst ook zal zijn een volk van vliegeniers. Uit de opgedane ervaringen bij dezen tocht zal het comité waardevolle conclusies kunnen trekken, om aan de hand daarvan besluiten te kunnen nemen voor de toekomst. Spr. is overtuigd, dat deze tocht een baan brekende daad is geweest voor de verdere ont wikkeling der Nederlandsche luchtvaart. Als de verbinding NederlandIndië later in een sneller tempo zal gaan dan tot nu toe, dan kunt ge zeggen, aldus besloot spr., dat dit te danken is aan uw tocht. (Applaus). Namens de fa. H. Pander en Zonen zegde de heer Henk Tammer de bemanning dank voor de wijze, waarop zij de goede kwaliteiten van het toestel hebben weten te toonen. Al heeft hij spijt over de ondervonden pech, toch hoopt hij dat dat het goede voorbeeld zal worden opge volgd. Hierop voerden een viertal militaire autori teiten het woord om de bemanning dank te zeggen voor haar prestatie. De eerste enthousiastes preker was generaal Seyffardt, die den dank van het Nederlandsche leger overbracht. PARIJS, 11 Jan. In welingelichte kringen verluidt, dat in de gisteren gehouden zitting- van de commissie voor buitenlandsche zaken de leden algemeen op het standpunt stonden, dat het Fransche memorandum het vaste stand punt van Frankrijk, dat ligt in de lijn der politiek, welke sedert het sluitein van den vrede is gevoerd, duidelijk uiteenzet. Het memorandum is koel en voorzichtig. Het bevat, volgens de woorden van een lid der commissie, aanbiedingen, die Duitschland niet onopgemerkt kan laten, doch die afhankelijk zijn gesteld van voorwaarden, die geenszins verdienen „onvoorzichtig" te worden genoemd. Bij de debatten zijn verschillende problemen der controle, der troepensterkte en der even tueels sancties ter sprake gebracht. De voorzitter, Herriot, heeft aan de hand van documenten en met verwijzing naar feiten de Engelsche opvatting van de controle en den Engelschen afkeer tegen sancties uiteengezet. Herriot verklaarde .verder nog, dat Frank rijk geenszins weigerde met Duitschland te spreken, maar dat alle andere bü de oplossing- van het ontwapeningsprobleem geïnteresseerde naties evenzeer aan de onderhandelingen kon den en moesten deelnemen. Volgens zijn mee ning zouden op de afzonderlijke onderhandelin gen tusschen de naties, bij wijze van tweede fase, algemeene onderhandelingen volgen. De „Times" geeft een van zijn Parijsche cor respondent afkomstig overzicht van den inhoud van het Fransche Memorandum. Het doel der Fransche voorstellen zou zijn gelijkheid te brengen binnen een systeem van veiligheid op grond van een overeenkomst, waardoor een daadwerkelijke controle en collectieve garan tie van alle bij het verdrag betrokken troepen wordt voorzien. De schrijver acht de voorstellen ten zeerste geëigend om te leiden tot algemeene Europee- sche ontwapening te land en in de lucht op het Duitsohe gel-kheidsstandpunt en niettemin zonder verhooging van den Duitschen bewape ningsstand. PARIJS, 11 Januari Eenigen tijd geleden heeft een der linksche bladen de Fransche re geering om opheldering gevraagd naar aanlei ding van de geruchten over nieuwe militaire operaties in Marokko. Noch van officieele zijde, noch officieus had men toen echter eenig ant woord verkregen. Toch schijnt er van de ge ruchten iets waar te zijn. De „Matin" meldt thans uit Rabat, dat groo te troependeelen te Rabat en Marrakesch voor tiesden afmarsch gereed staan. De militaire operaties waarvoor deze troepen bestemd zijn, zouden op 15 Januari beginnen. Het is de bedoe ling de vooruitgeschoven stellingen aan de grens van Rio del Oro te beveiligen en te versterken. Een aantal inboorlingenstammen, die zich on der Fransche bescherming hebben gesteld, zou den op deze wijze beschermd moeten worden te gen de aanvallen der in deze streek zwervende nomadenstammen. Spanje neemt aan deze operatie niet deel. teurs toegestaan gedurende dertig dagen een onbeperkte hoeveelheid van het Amerikaan- sche wiskeytype in te voeren. De schepen, welke in de afgeloopen jaren samenwerkten met de bootleggers kunnen dus nu hun voorraden in de Amerikaansche ha vens verkoopen, mits zij de douane-rechten be talen. Gisteren is te München het kerkelijk huwe lijk voltrokken tusschen prinses Elizabeth van Griekenland, tweede dochter van prins en prin ses Nicolaas, en graaf Karl Theodore Toerring- Settenbach, neef van de Belgische Koningin en lid van een der oudste Duitsche families. De plechtigheid droeg een strict particulier karakter. «Sz PARIJS, 11 Jan. (V.D.) Het dagelijksch bestuur der Fransche socialistische partij heeft besloten de leiding der communisti sche partij en der onafhankelijke commu nisten uit te noodigen voor een bespreking over de vorming van het eenheidsfront. Het eerstvolgende partijcongres, dat op 10 en 11 Februari a.s. zal worden gehouden, zal niet te Parijs, doch te Rijssel in Noord- Frankrijk plaats vinden. In de nabijheid van het dorpje Olkemik'i in het Wilna-gebied is een met bruiloftsgasten bezette slede, die over een dichtgevroren meer reedj door het ijs gezakt; alle inzittenden zijn verdronken. Bij de Siameesche marine hebben zich kleine onlusten voorgedaan. Het publiceeren van mili tair nieuws is thans verboden. De aard van de onlusten is niet bekend, doch men zegt, dat ze „niet geheel ten voor- deele van de huidige regeering zijn. De Amerikaansche regeering heeft de distilla- D Itaiaansche Minister van Staat en Senator Graaf Volpi di Misurata heeft in zijn hoedanig heid als President van het eerste Internationaal Congres voor Electro-Biologie een uitnoodiging gezonden aan Prof. Dr. Fr. Dessauer om te wil len deelnemen aan bovengenoemd Congres, waarvan hij tevens als eerelid is benoemd. Dit Congres, dat het onderzoek wil bevorderen van de uitwerking van Röntgenstralen op orga nische stoffen, zal op voorstel van de Interna tionale Vereeniging voor Radio-biologie in Sep tember van dit jaar bijeenkomen. PARIJS, 11 Jan. De confrontatie van den gearresteerden directeur der Crédit Municipal de Bayonne, Tissier, met den eveneens gearres teerden burgemeester van Bayonne, het Kamer lid Garat, in aanwezigheid van den rechter van instructie, heeft weinig opheldering gebracht. Tissier blijft bij zijn bewering slechts in op dracht van Garat te hebben gehandeld, die met Stavisky één lfjn trok. Beiden hadden ook gedeeld in de winsten der financieele trans acties, welker bedrieglijk karakter hij niet had gekend. Garat bestreed deze verklaringen van Tissier, doch moest toegeven nauw met Tissier bevriend te zijn geweest. Hij had indertijd echter kennis met hem gemaakt door bemiddeling van zeer hoogstaande personen, wier namen hij echter weigerde te noemen. Na langdurig aandringen van den bij het verhoor aanwezigen verdediger, deelde hij tenslotte mede, dat Stavisky tegen over iedereen had betoogd, dat hij bij den Pa- rijschen prefect van politie Chiappe uit en thuis was. Garat zelf had Chiappe en Stavisky ech ter nog nooit samen gezien. Het dagelijksch bestuur der radicale partij heeft gisteren den politieken toestand bespro ken in verband met het Stavisky-schandaal. De partij-voorzitter Herriot verklaarde o.a. dat de eerlijke elementen er genoeg van hadden, steeds weer op de voorpagina's der bladen te lezen van misdaden, diefstallen en schandalen. Na een poging tot rechtvaardiging van den afgetreden minister van Koloniën Dalimier werd een resolutie aangenomen, waarin volledige op heldering van het jongste schandaal, zonder verschooning van welke hoogstaande personen ook, wordt geëischt en wordt aangekondigd dat de partij zelf onverbiddelijk zal optreden tegen alle leden, die niet waardig zijn er deel van uit te maken. De Ligue de la Jeunesse Patriote publiceert een oproep voor de hedenmiddag te houden groote openbare protestdemonstratie tegen „de verrotting van het régime". Aanhangers van de royalistische „Action Frangaise" hebben gisteravond gedemonstreerd voor het ministerie van financiën en voor het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Quay d'Orsay. Verscheidene hunner werden ge arresteerd. „Ik ben van meening," zoo verklaarde de Nederlandsche gezant te Berlijn, Van Lim burg Stirum, toen hij den Berlijnschen cor respondent van „het Volk" over de terecht stelling van Van der Lubbe te woord stond, „dat de Duitsche regeering zich heeft ver gist in den indruk, dien de executie in Ne derland en de overige wereld zal maken." De gezant zelf bleek zeer onder den indruk te zijn van het feit, dat het verzoek om gratie der Nederlandsche regeering was afgewezen. „Tot het laatste oogenblik nog, was ik van meening," zei hij, „dat de kans voor Van der Lubbe om niet te worden onthoofd, doch levens lange tuchthuisstraf te krijgen, 50 tegen 50 stond. Wjj hebben gedaan, wat wij konden doen, niet uit persoonlijke sympathie met den veroordeel de, maar omdat de Nederlandsche regeering voor al haar landgenooten moet optreden, als zij door moeilijkheden in het buitenland drei gen te worden getroffen. Reeds dadelijk na het afkondigen van de wet, waardoor de doodstraf met terugwerkende kracht voor een daad, als door yan der Lubbe werd Graaf van Limburg Stirum, onze gezant te Berlijn begaan, mogelijk werd gemaakt, hebben wij on ze bezwaren kenbaar gemaakt. Dat was zeer be grijpelijk, want het is voor alle denkende men- schen en vooral voor juristen ik ben zelf ook in het Romeinsche recht opgevoed eenvou digweg onbegrijpelijk, hoe men iemand kan ver- oordeelen tot een straf, die op het oogenblik van de misdaad hiervoor niet bestond. Toen het von nis was uitgesproken heb ik in naam van onze regeering het verzoek tot de Duitsche regeering gericht, Van der Lubbe tot een mildere straf te begenadigen." „Gistermiddag ben ik op verzoek van den mi nister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, bij hem geweest. Hij heeft mij toen meegedeeld, dat de Rijkspresident van zijn recht tot het verleenen van genade geen gebruik had gemaakt en dat dus ons verzoek was afgewezen. Ik heb toen onmiddellijk 's avonds nog onze regeering telefonisch daarvan in kennis gesteld. Maar toen was het afgeloopen en was er niets meer aan te doen. „Men moet aannemen, dat de Duitsche re geering deze kwestie goed heeft overwogen en tegen een definitief besluit viel niets meer te beginnen. Maar nogmaals: ik geloof, dat men zich heeft vergist. Als men heeft gemeend Van der Lubbe te moeten onthoofden om een voor beeld te stellen, dan heeft men daarbij niet be grepen, dat de binnenlandsche voordeelen, als die er zijn, wellicht niet opwegen tegen de ver ontwaardiging, die in ons land en stellig ook in de andere landen, zal ontstaan. Men begrijpt de Nederlandsche mentaliteit niet. „Een executie van een kerel had men wellicht begrepen, maar de onthoofding van dezen man kan men niet begrijpen. Er leven in ons land zeer veel gevoelsmenschen en ik ben er zeker van, dat die met groote veront waardiging zullen reageeren. En de meer ju ridisch geschoolden zullen stellig niet aan de zijde der Duitsche regeering staan. Het is een betreurenswaardig geval en het meest betreurenswaardig voor Duitschland zelf." LONDEN 11 Jan. (Reuter). Alle Londensche bladen leveren commentaar öp de terechtstelling van Van der Lubbe en becritiseeren de Natio- naal-Socialistische Justitie. De „Daily Telegraph" noemt het een onver dedigbare terechtstelling en zegt dat er geen twijfel bestaat of van der Lubbe was niet toe rekenbaar. Als men het vonnis gewijzigd had zou dit voor de reputatie van het Nazi-regiem beter zijn geweest. De „Morning Post" schrijft: „Wat wij ver werpelijk achten in deze affaire is de terecht stelling van een wrak, dat niet toerekenbaar was en slechts door een wet met terugwerkende kracht ter dood veroordeeld kon worden." De „Daily Express" zegt, dat Duitschland niet grooter is door de terechtstelling van Van der Lubbe. De „News Croniele" schrijft, dat de terecht stelling van een idioot een smet werpt op de Duitsche beschaving. Wij hebben mr. Stomps te Haarlem, die, zooals bekend is, tot de Duitsche regeerirug het verzoek had gericht tot gratieverleening aan den ter dood veroordeelden Van der Lubbe gevraagd, of hij op. dat request sinds gisteren nog een antwoord had ontvangen. Hij zeide ons, dat dit niet het geval is geweest en wat wel volgens hem het meest grievend is, is, dat de fa milie van Van der Lubbe niet in ken nis is gesteld van de afwijzing van het gratie-verzoek. Onze regeering treft daarbij geen schuld, deze kon niet anders veron derstellen dan dat Mr. B. W. Stomps te de familie door de Heemstede, die nog ge- Duitsche regeering tracht had de verde- van de terechtstel- diging van v. d. Lubbe mec*e in ken- te voeren nis was ^steid. Door bemiddeling van de burgemees ters der drie gemeenten., waar familie van v. d. Lubbe woonachtig is, is thans medege deeld, dat zij de beschikking kunnen krijgen over het stoffelijk overschot. Door de familie wordt daarop wel prijs ge steld. Mr. Stomps voert momenteel onderhan delingen in deze richting. Maar aan de over brenging van het lijk zijn vrij hooge kosten verbonden en de familie bezit niet de middelen om deze te dekken. Een begrafenisondernemer maakt thans een berekening van de onkosten. Het is niet on mogelijk, zeide ons mr. Stomps, dat ik een beroep zal doen op de pers om te trachten van het Nederlandsche volk de noodige gelden te verkrijgen. Ik vertrouw, dat zulk een beroep veel kans van slagen zal hebben. Op onze vraag of de familie in de laatste dagen nog een brief van den ter dood veroor deelde had ontvangen, antwoordde ons mr. Stomps, dat de dienaangaande loopende ge ruchten nioeten worden tegengesproken. Tot op dit oogenblik heeft geen der familieleden een in de laatste uren van zijn leven geschre ven brief van Marinus ontvangen. DE „POSTJAGER" IS HEDENMORGEN KWART VOOR 12 OP SCHIPHOL GELAND. Onze Berljjnsche gezant over de terechtstelling van v. d. Lubbe. Interview met mr. Stomps. De Stavisky-affaire. Tissier met Garat gecon fronteerd. Naar een marxistisch eenheidsfront in Frank rijk? Het oordeel van Mr. G. T. J. de Jongh over de terechtstelling van Marinus van der Lubbe. Heden onderteekening van het FranschRus- siche handelsverdrag. Belgisch kabinet gewijzigd. Van Cauwelaert Mi nister van Nationale Economie. Het ontwerp-grondwetsherziening in 'Oostenrijk gereed. Lijst van goederen, waarvan de invoering van het compenseerend invoerrecht voorloopig ach terwege wordt gelaten. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake tijdelijke afwijking Winkel sluitingswet. Gedeelte van een loopkraan afgeknapt te Vlaar- dingen; twee dooden. De R.K. Middenstandsbond houdt 6 Februari een congres ter bespreking van de saneering van het bedrijf. Nadere mededeelingen over de teelbeperkingen in den tuinbouw. Verboden wapens voor de N. s, b. uit Duitsch land itn ons land gesmokkeld? Prof. dr. M. C. van Mourik Broekman is tot hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad" benoemd. Mr. F. J. H. Bach tot directeur van het Natio naal Hanzebureau benoemd. Speciale afdeeling voor uitvindingen aan de Jaarbeurs te Utrecht. Overeenstemming over het arbeidscontract in het Visscherijbedrijf. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiNiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting: Matige tot zwakken SE Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken j= wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of M geen neerslag, meest lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het S= 5 vriespunt. j= Hoogste Barometerstand: 774.3 te Wee- nen. Laagste barometerstand: 721.9 te Reyk- S javik. H Zon op 8.08 - onder 4.08 - Licht op 4.38 15 Januari N. M. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllilllllllllllllllllllllllllllllllillll WEENEN, 11 Jan. (D. N. B.) Ingevolge de door de regeering voorgeschreven maatregelen tegen terreurdaden en de geestelijke vaders daarvan, heeft de veiligheidsdirecteur, naar officieel wordt gemeld, het overbrengen van elf radicale aanhangers der N. S. D. A. P. naar het concentratiekamp gelast. Onder hen bevin den zich advocraten, een notaris, voormalige landdagleden, enz. CHICAGO, 10 Januari. (Reuter). De melk oorlog is geëindigd. Beide partijen hebben er in toegestemd de kwestie aan arbitrage te on derwerpen. De bezorging van de melk zal ter stond worden hervat. Het negende Protestantsch Wereldcongres zal in Augustus van dit jaar te Boedapest bijeen komen. Het Hongaarsche comité van voorbereiding rekent op de deelneming van 2000 vertegenwoor digers van ongeveer 80 verschillende Protestant- sche kerken uit alle deelen der wereld. Stand op Donderdag 1 uur mm.: 754 Yorige stand 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1