IN EN OM HAARLEM BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 11 Jan. Een zilveren parochie- jubileum De aankomst van de „Postjager" De vroegbeurs Beurs-thermometer Wisselkoersen DONDERDAG 11 JANUARI HAARLEMS INWONERSTAL In 1933 tot 126.739 gestegen H.O.V. Het ledental steigt EM. RECTOR L. A. ROOZEN t Plechtige begrafenis CONTINGENTEERING VISCH Voor Deenschen en Zweedschen aanvoer overschreden STADSSCHOUWBURG Ballet Jooss ONGEMERKT JUBILEUM Het politiebureau op de Amster- damsche Vaart R.K. JEUGD-ESPERANTO- CURSUS Parochie St. Elisabeth en Barbara 33 GEVALLEN VAN ROODVONK Eén geval van nekkramp Uitvoering door „Ludamus" HET DAK IN BRAND Door oververhitte schoorsteen KINDERDOODSLAG Een jaar gevangenisstraf geëischt E. J. DE LANGE f 25 Jaar bij de N.Z.H.T.M. De Volkstuin Een vergelijkng Smirnoff feliciteert Het drietal zelf AGENDA 12 Januari 300 K.M. snélheid Personalia BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE DONDERDAG 11 JANUARI 1934 IX ix IX IX IX IX 3X uiiHiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zooals men weet is het deze maand 25 jaar geleden, dat de Eerw. Paters Ca pucijnen zich te IJmuiden-Oost kwa men vestigen om er hun zegenrijken arbeid te beginnen. Er wordt tegenwoordig veel gejubileerd en bij alle mogelijke gelegenheden begaan we herdenkingsfeesten, waarbij we stilstaan bij „mijlpalen" in den meest verschillenden vorm. Maar zoo ooit, dan is er toch zeker bij het jubileum der Paters alle aanleiding voor een herdenking en voor het werpen van een terug blik op een kwart eeuw van parochieelen ar beid die zoovele en rijke vruchten heeft voort gebracht. Toen de Paters in 1909 hun intrede in de gemeente Velsen deden, bestond IJmuiden- Oost nog niet. Het gedeelte, gelegen tusschen IJmuiden en het dorp Velsen, heette destijds Velseroord, terwijl de bevolking het den titel van ,,de hei" had gegeven. Voor hen, die de gemeente Velsen slechts in haar tegenwoordi- gen vorm "kennen, moet deze benaming wel eenigszins vreemd klinken; het uitgebreide stratennet van IJmuiden-Oost met zijn com pacte bebouwing roept geen enkele gedachte aan een heide wakker. Maar 25 jaar geleden was van dit stadsdeel, evenals van vele andere groote complexen in Velsen, nog geen spoor te bekennen. De situatie leek inderdaad veel op een hei; men kende er nog den ,,hoogen berg" en vele andere plekken, die thans nog slechts in de herinnering bestaan. Het was dus op „de hei", dat de Paters hun klooster en ker"k kwamen stichten, en er hun zorgen gingen wijden aan de menschen, die van overal elders zich in de buurt van IJmui den kwamen vestigen. De benoodigde grond werd gekocht van den heer F. J. Kockx, na onderhandelingen met den heer Uitendaal, destijds kerkmeester van de parochie Driehuis en met den toenmaligen pastoor dezer parochie, den zeereerw. heer S. H. van Ginkel. Op 2 November 1907 kwam de koop tot stand, waarna op 15 April 1908 met den bouw van het klooster en de kei'k werd begonnen. In Januari van het volgend jaar was het klooster gereed om de eerste bewoners te ontvangen, die op 12 December 1908 door hun geestelijke overheid waren aangewezen. Het waren Pater Natalis, van Gemert, Pater Chry- sostomus, uit Utrecht, met de broeders Chris- pinianus en Simorl. Dat het klooster gereed was om de bewo ners te ontvangen, moet in zeer betrekkelijken zin worden opgevat. De paters hadden een dak boven hun hoofd, maar overigens was er niets, om htm het verblijf in het nieuwe huis geriefe lijk te maken. Wat stroo om op te slapen, een paar oude rieten stoelen en een groote kolom - kachel vormden de ingrediënten, waarmede de paters moesten trachten een interieur te scheppen. Dit neemt niet weg, dat een dag na aan komst der Paters, op 21 Januari 1909, de in zegening van het klooster kon plaats hebben, welke plechtigheid werd verricht door den Hoogeerw. heer A. aWare, deken van Bever wijk. Op 20 September van hetzelfde jaar had de consecratie van de kerk plaats door den Bis schop van Haarlem. Z. Hoogw. Exc. werd bi) die gelegenheid plechtig ingehaald en na af loop door den heer Kockx toegesproken. Reeds korten tijd daarna, op 10 October, volgde de oprichting van de St. Fidelis-veree- niging. In 1912 werd Pater Natalis als rector opge volgd door Pater Angelus. Pater Natalis werd directeur van het patronaat, welke functie hij echter niet lang vervuld heeft, want spoedig werd hij vervangen door pater Alexander, die zich later zou onderscheiden door de groote stuwkracht, waarmede hij het organisatieleven en daarmede het geheele katholieke leven in IJmuiden-Oost bezielde. Intusschen breidde Velseroord zich uit en daarmede het parochiewerk der paters. Naast het priesterkoor der kerk stonden twee woningen die werden aangekocht en omge bouwd tot patronaatsgebouw. De grond, gren zende aan den Zeeweg en gelegen aan het klooster, werd op een publieke veiling door be middeling van den heer P. van Zutphen. die met een volmacht in z"n zak ter veiling was getogen, voor de paters gekocht, en bestemd voor den bouw van een school en een nieuw groot patronaatsgebouw. De aanbesteding der school geschiedde op 28 April 1914; zij werd in Januari 1915 vol tooid en op den 31sten van die maand plechtig ingezegend. Na het uitbreken van den wereldoorlog wer den ook hier vluchtelingen ondergebracht. Zij kregen huisvesting in het patronaatsgebouw, waar zij geruimen tijd verbleven. Een groote slag trof het klooster toen in de tweede helft van Januari 1915 pastoor van Ginkel overleed. Met dezen priester ging een iiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii legd. In Januari d-a-v. kon de groote tooneel- zaal worden geopend, de plaats waar het ka tholieke vereenigingsleven sindsdien bijeen komt en in velerlei aard uiting heeft gevonden. Velseroord was intusschen grondig van as pect veranderd. De groote waterstaatswerken trokken arbeidërs in grooten getale naar hier. Er werd intensief gebouwd en van „hei" me tamorphoseerde Velseroord tot een stadsdeel met een heterogene bevolking. Tegelijkertijd echter nam ook het katholieke leven in beteekenis toe. Het complex aan den Zeeweg nam voortdurend in omvang toe. Ter wijl reeds de bewaarschool was geopend, begon men in 1924 met dep bouw van een Jongens school, waarvoor de eerste steen werd gelegd op 11 November van dat jaar. De bestaande St. Anthoniusschool was aan vankelijk ingericht voor jongens en meisjes. De nieuwe school, naar St. Franciscus genoemd, zou voortaan voor de jongens bestemd zijn. Deze school werd in September 1925 ingezegend en in gebruik genomen. Sedert 1924 was Pater Mensuetes wederom als Rector opgetreden, om in 1927 te worden opgevolgd door Pater Fabianus. Na langdurige voorbereiding was de voormalige tuchtschool, in de onmiddellijke nabijheid van het klooster gelegen, geheel verbouwd en door de Mariastichting te Haarlem tot ziekenhuis in gericht. In November 1927 kon de inwijding plaats hebben en daarmede kreeg Velsen haar groot en modern ingericht katholiek zieken huis, waarvan de zielzorg aan de Paters werd opgedragen, die zeer zeker hun aandeel in deze schoone stichting hebben gehad. Nadien werd het scholencomplex wederom uitgebreid, waarbij aan de St. Franciscusschool een nieuw gedeelte werd toegevoegd, dat op 13 April 1931 kon warden ingewijd. In den loop der jaren schonken vooraan staande katholieken aan de Kerk beelden van het H. Hart, van Maria en Jozef en van St. Franciscus en St. Anthonius, terwijl de colleges van kerkmeesters, arm-meesters en collectanten en het zangkoor de kerk een doopvont schon ken, waarvoor in 1925 van den Bisschop toe stemming was ontvangen. Tenslotte schonken de burgers van Velseroord een uurwerk voor den toren van de klooster kerk. Ziedaar eenige data en feiten uit de 25 jaren gedurende welke de Paters te Velseroord, dat thans IJmuiden-Oost heet, hebben gearbeid- Thans getuigt een groot complex katholieke gebouwen van den ijver en de stuwkracht, door de Paters ontwikkeld, op het terrein van ziel zorg, onderwijs en jeugdorganisatie, van ka tholiek vereenigingsleven en charitas. Voor zichzelf weinig eischend, hebben zij veel ge geven en welgedaan op geestelijk en stoffelijk gebied. Dit alles moet tot groote dankbaarheid stem men en wij twijfelen er niet aan, of de paro chianen zullen op 21 Januari as., den dag, waarop het jubileum herdacht wordt, van haar dankbaarheid doen blijken. Tegelijk met de parochie jubileert een der kerkmeesters, de heer M. Zwanenburg, die vanaf de oprichting onafgebroken deze functie heeft vervuld. ons verre te houden van alle malafide-hande lingen. Gfezien de resultaten, tot heden door „Lu- damus" bereikt, meenen wij zonder veel reserve de verwachting te mogen uitspreken, dat ook de opvoering van „Schijn" in alle op zichten zal slagen. Zij die met deze ijverige Vereeniging en haar werk willen kennismaken, kunnen zich vervoe gen bij Ludamus' penningmeesteresse, mej. Mien Stam, Overtonstraat 6, Haarlem-Noord. De Officier van Justitie eischte een jaar ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. A. van Leyenhorst, wierp op, dat het kind niet gedood was, maa rdat het was blijven liggen zonder verzroging, waar door het gestorven was. Uitspraak 25 Januari. De loop der bevolking in het jaar 1933 was in de gemeente Haarlem als volgt: In 1933 zijn in deze gemeente geboren 1131 m., 1102 vr„ totaal 2233. Daarvan behoorden tot andere gemeenten 63 m., 75 vr„ totaal 138. Elders zijn geboren, behoorende tot deze ge meente 23 m-, 22 vr., totaal 45. Totaal der ge borenen, behoorende tot deze gemeente 1091 m-, 1049 vr-, totaal 2140. Alhier zijn overleden 598 m., 620 vr., totaal 1218. Daarvan behoorde tot andere gemeenten: 102 m-, 89 vr., totaal 191 Elders zijn overleden behoorende tot deze gemeente: 24 m„ 19 vr., totaal 43. Totaal der overledenen, behoorende tot deze gemeente: 520 m-, 550 vr., totaal 1070. In deze gemeente hebben zich gevestigd: 3473 m., 4923 vr., totaal 8096. Vertrokken zijn: 3117 m., 4165 vr„ totaal 7282. Meer gevestigd, dan vertrokken 356 m., 458 vr., totaal 814. Meer geboren, dan overleden 571 m., 499 vr., totaal 1070. Totale vermeerdering: 927 m., 957 vr.. to taal 1884. Blijkens het Provinciaal Blad van Noord- Holland no- 124 van 1933, bestond de bevolking dezer gemeente op 31 December 1932 uit: 59549 m., 65306 vr-, totaal 124855. Zij vermeer derde in 1933 met: 927 m., 957 vr., totaal 1884 en bedroeg op 31 December 1933 60476 m-, 66263 vr., totaal 126739. Men meldt ons: Het gaat met de werving van nieuwe leden voor de H. O. V. de goede richting uit. Op heden hebben zich 92 nieuwe leden opgegeven. De volgende Week zullen 30.000 circulaires hui? aan huis worden verspreid en na eenige dagen zal antwoord worden gehaald. Voor dit werk hebben zich 50 medewerkers opgegeven, leden mede-stichter van het klooster heen, die niet van de 4 vakcentrales. Men kan zich als lid opgeven, bij de admini alleen bij de voorbereiding van de stichting, maar ook daarna voor de paters een groote steun is geweest. In September van hetzelfde jaar trad pater Adolphus als rector op. In 1917 moest deze om gezondheidsredenen het rectoraat neerleggen. Hij werd opgevolgd door pater Mensuetes. Nadat in Juli 1916 het zangkoor was opge richt, ontstond de behoefte aan een begelei ding en zoo kreeg de kerk in Maart 1917 een harmonium in haar bezit. Spoedig daarna, in den zomer, had de plech tige oprichting plaats van de Derde Orde. waarna 2 November 1919 de oprichting van den Eucharistischen Bond volgde. Onder Rectoraat van Pater Servatius werd in Juli 1921 het koperen jubileum van kerk en klooster herdacht, bij welke gelegenheid de kerk met een nieuwe communie-Dank werd ver rijkt, geschonken door de parochianen. Een jaar later werd het nieuwe patronaats gebouw aanbesteed, waarvoor op 4 October 1922 door pater Ernestus, die inmiddels als rector was opgetreden, de eerste steen werd ge- In de parochiekerk van H. Maria Onbevlekt Ontvangen te Overveen werd gisterenavond om half 8 de Metten gezongen voor em. rector L. A. Roozen, die Maandagmiddag op 51-jarigen leeftijd plotseling is overleden. De Metten werden gehouden door den hoog eerw. heer Deken H. C. J. Sondaal met assisten tie van den zeereerw. pater missionaris Roozen en den weieerwt. heer kapelaan J. Verhaar. Hedenmorgen om half 10 werden de Lauden gehouden, eveneens door den hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal met assistentie van den zeereerw. heer pastoor W. F. Roozen te Boven kerk en missionaris Iioozen. Ook de plechtige H. Mis van Requiem werd hedenmorgen om 10 uur opgedragen door Deken Sondaal met dezelfde assistentie. Na de H. Mis had de plechtige bijzetting van het stoffelijk overscho- in het priestergraf naast de parochie kerk te Overveen plaats. De absoute werd ver richt door Deken Sondaal met assistentie van den zeereerw. heer pastoor W. F. Roozen en missionaris-pater Roozen. Het zangkoor der kerk voerde onder leiding van Kapelaan F. F. v. Buuren de liturgische ge zangen uit. Onder de talrijke aanwezigen (het kerkge bouw was telkens bijna geheel bezet) merkten wij o.a. op Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris generaal van het Bisdom, de hoogeerw. heeren kanunnik L. J. Boogmans, archivaris van hetb isdom, J. P. Huibers, deken van Hoorn, J. M. Lucassen. deken van Beverwijk, C. J. Boek horst, deken van Buitenveldert, en zeer vele andere heeren geestelijken. Voorts de heeren J. Prinsenberg, wethouder van Bloemendaal, notaris J. van Niekerk, B. Welkers en H. Schulte, vertegenwoordigers van het St. Jans iekenhuis te Hoorn en de direc teur en redacteur van „Onze Courant" te Hoorn. Op verzoek van den overledene werd geen lijkrede gehouden. De plechtigheid maakte op allen een diepen indruk. Naar wij vernemen is het contingent van den aanvoer van Deensche visch voor de periode 1 December1 Maart overschreden, zoodat tot 1 Maart a.s. geen aanvoer van visch door Deen sche visschersvaartuigen te IJmuiden kan plaats hebben. Voorts is ook het contingent van den aanvoer van Zweedsche visch, dat voor het tijdvak 1 December 19331 December 1934 was vastge steld overschreden, zoodat ook Zweedsche sche pen hier te lande geen visch meer mogen aan voeren. Gedurende 6 weken achtereen heeft het Ballet Jooss met steigendsucces voorstellingen gege ven te New-York. Bleef zijn optreden ditmaal uitsluitend beperkt tot de hoofdstad des rijks, voor het volgend seizoen, is reeds r oote tournee vastgesteld from coast to c ind December in Europa teruggekeerd net thans van 1 tot en met 14 Jan. vota. ..gen in het Theatre de Champs-Elysées te Parijs. Op de doorreis naar Londen zal het ballet dan nog enkele voorstellingen in Nederland geven. Te Haarlem op Donderdag 18 Januari in den Stadsschouwburg. Op algemeen verzoek voor de laatste maal het sensationeele dansdrama: „De Groene Tafel". Het politiebureau aan de Amsterdamsche vaart is daar juist een halve eeuw gevestigd. Volgens een bericht in de Nieuwe Haarl. Crt. van 3 November 1883 besloot de raad der ge meente toen n.l. tot het aanschaffen van een verplaatsbaar politiebureau, op te stellen bij de Amsterdamsche poort. Dit verplaatsbaar politiebureau is later veranderd in een vast- gemuurd bureau en heeft in den loop der ja ren in het zich steeds uitbreidend „Amster damsche Kwartier" in een groote behoefte voorzien. Op Woensdag 10 dezer bracht de geestelijke adviseur der R. K. Esperanto-vereeniging, prof. R. Andreoli, een bezoek aan bovengenoemden cursus. Z. E. werd bij het binnenkomen verwel komd door den directeur van het jeugdwerk in genoemde parochie, den weleerw. heer J. Stade- gaard. Het bezoek droeg een intiem karakter. Het was dan ook slechts de bedoeling eens meer van nabij te zien, wat hier gepresteerd werd. Vol lof was deze over den geest, die hier heerschte. Een van de jongens bad het Onze Vader en het Weesgegroet in het Esperanto en wel zonder één enkele fout. De heer C. Schijf, leeraar van een Esperanto- cursus in een andere parochie, kwam even daarna, om besprekingen te treffen over een binnen enkele maanden op te voeren tooneel- stuk. dat gespeeld zal worden door jongens der Esperanto-clubs in onze stad. Dit tooneelstuk, waarin het nut van Espe ranto naar voren zal worden gebracht, zal iets geheel nieuws zijn! Nadat de gebruikelijke K. J. C.-groet was ge bracht, kwamen alle jongens één voor één naar voren om den professor de hand te drukken ten afscheid. In de afgeloopen week zijn alhier 33 gevallen van roodvonk, 3 gevallen van diphterie en één geval van nekkramp geconstateerd. Naar de directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst ons mededeelt, behoeft het hooge aantal roodvonkgevallen geen ernstige vrees te verwekken. De gevallen zijn nagenoeg alle van lichten aard en waarschijnlijk veroor zaakt door de sterke wisseling in temperatuur in deze maand. De week daarvoor werden slechts 8 gevallen van roodvonk geconstateerd. stratie van d„ H. O. V. Bleekenbergstraat 15, Haarlem-Noord, bij Mr. A. Beets, Plein 8, of bij den heer Luijken, Nieuwe Kruisstraat 11 rood, Haarlem. De contributie bedraagt j 5.20 per jaar, naar believen, in wekelijksche, maandelijksche of driemaandfeliiksche termijnen, per half jaar of wel ineens te voldoen. De contributie zal worden opgehaald. Deze jonge, maar energieke vereeniging, die zich speciaal in het Noorden van onze stad in een enthousiast medeleven van talrijke dona teurs en donatrices mag verheugen, geeft as. Zondagavond in den Jansweg-Schouwburg we derom een tooneelvoorstelling. Heeft zij zich tot heden bepaald tot het op voeren van stukken van luchtigen en kluchti- gen inhoud, thans heeft „Ludamus" een stuk van ernstiger genre gekozen, hetgeen ongetwij feld door velen als een welkome afwisseling zal worden gewaardeerd. Het tooneelstuk heet „Schijn" en heeft een inhoud, die niet alleen weet te boeien, doch bovendien ons bewust maakt van onzen plicht Woensdagavond kwart over tien werd brand gemeld in de Maarten van Heemskerkstraat. Achter perceel 65a „Onder de poorten" staat een gebouwtje, behoorende bij de kopergieterij van den heer H. In dit gebouwtje bevindt zich een oven, waar van de schoorsteen zoo verhit was, dat de plan ken van het dak vuur hebben gevat. Het dak is gedeeltelijk verbrand. Van den in ventaris, die niet verzekerd was, is ook niets verbrand. De brandweer bluschte het vuur met een straal op de waterleiding. Voor de Haarlemsche rechtbank stond he denmorgen terecht mej. E. P. te Haarlem ver dacht van kinderdoodslag. In deze zaak waren zes getuigen gedagvaard, waaronder als deskundigen de doktoren Floor en J. P. L. Hulst. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Hedenmorgen werd op het R.K. Kerkhof „St. Barbara" te Haarlem-Noord het stoffelijk over schot van den heer E. J. de Lange ter aarde be steld. Voor het ziekenhuis „St. Joannes de Deo", van waaruit de begrafenis geschiedde, hadden zich vele leden van de K.J.M.V., waarvan de overledene lid was, met omfloerst vaandel op gesteld, en volgden achter den lijkwagen den rouwstoet tot op het kerkhof, waar de begrafe nis onder groote belangstelling plaats had. De plechtige H. Mis van Requiem in de pa rochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara werd opgedragen door den weleerw. heer kape laan C. Morsch. De absoute op het kerkhof werd verricht door kapelaan J. van Houten, geestelijk adviseur van de K. J. M. V. „St. Augustinus". Ook rector J. B. M. Timp, nationaal modera tor van de K. J. M. V„ was bij de droeve plech tigheid tegenwoordig, die op alle aanwezigen 'n diepen indruk maakte. Vandaag vierde de heer G. Uitermark zijn zilveren dienstjubileum als ploegbaas bij de N. Z. H. T. M. Het feest werd in den huiselijken kring ge vierd, waar de chef van afd. West, ig. B. Nug- teren, den jubilaris namens de directie compli menteerde en hem de gebruikelijke enveloppe »iet irih< ud overhandigde. Het jubileumfonds werd vertegenwoordigd door den voorzitter en den secretaris, die hun collega namens het fonds een gouden horloge aanboden. De drie Volkstuinvereenigingen te Haarlem „Eigen Tuin" G. A., „Zonder Werken Niets"' en „Ons Buiten" zullen op Vrijdag 12 Januari a.s. des avond 8 uur een gecombineerde cursus vergadering houden in café-restaurant „Bol werk" nabij de Kennemerbrug. Dezen avond zal als spreker optreden de heer G. Post, die de volgende onderwerpen zal be handelen: Het stekken van Dalia's, behandelen van zaadgoed en bloemisterij. Alles zal worden verduidelijkt met lichtbeelden, welke zullen worden voorgesteld door den heer A. C. Kloet. (Vervolg van pag. 1) De commandant van het veldleger was ver hinderd zelf te verschijnen. In zijn plaats wenschte kapitein Nientrasz de bemanning ge luk, met de behouden thuiskomst. Overste Best van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg merkte op, dat er de laatste weken nogal iets te doen geweest over de prestaties der Nederlandsche vliegers. Meermalen is een vergelijking gemaakt tus schen de „Pelikaan"-vlucht en die van den „Postjager". Spreker ziet deze zaak aldus. Bij de „Pelikaan" vlucht lag het zwaartepunt bij de personeele prestatie, terwijl bij deze vlucht het zwaarte punt is gelegd op de materieele prestaties, al heeft spr. geenszins de bedoeling hiermede de schitterende prestaties van het personeel te klei neeren. De tocht is met groote energie tot een zeer goed einde gebracht. Natuurlijk zal deze tocht bij de militaire luchtvaartautoriteiten een punt van dagelijksche bespreking uitmaken. Bij hen bestaat geen pro-„Pelikaan" of pro-„Post jager"- stemming, bij hen geldt alleen een „pro" voor de Nederlandsche aviatiek. Namens Amsterdam Wethouder Abrahams, die de bemanning bij haar vertrek naar Indië uitgeleide had gedaan, was verhinderd om nu bij haar ontvangst tegen woordig te zijn. In zijn plaats heette de heer L. Boogerd, directeur der Gemeentelijke Handels inrichtingen het drietal hartelijk welkom te Am sterdam en wenschte hen hartelijk geluk na deze moderne Odyssee. Het was een prettig moment, toen de oud commandant van luitenant Asjes, overste van Santen, zijn leerling amicaal en hartelijk ge- lukwenschte. Spr. achtte het een voorrecht hem te hebben mogen opleiden. „Jongen, zoo zeide hij, je hebt het goed gedaan, ik ben tevreden over je." Geysendorffer, die zijn leeraar was geweest en tegen wien hij dus een meer nederigen toon moest aanslaan, betuigde hij zijn hulde En al kende spr. den gelukkigen derde Van Straten pas sinds kort, ook hem wilde hij hartelijk fe- liciteeren. Aan de geheele bemanning bracht hij hulde voor de uitstekende prestatie. De piloot Smirnoff wilde niet achterblijven om zijn minder goed geslaagden kameraden te vertellen, hoe blij hij was, dat ze weer behou den en wel terug waren, en hun te zeggen, dat ze het goed gedaan hadden. Tenslotte voerden nog het woord de heer Kroone namens de Aero Club Amsterdam en de heer Kolf, namens de Nationale Luchtvaart- school en de sportvliegers. Deze laatste beschouwde dezen tocht als een sportieve daad, wel niet als zoodanig bedoeld, maar door de omstandigheden geworden. Dan was het woord aan luitenant Asjes, die hartelijk dank zegde voor de niet verwachte, hartelijke ontvangst. Helaas is deze tocht niet zoo verloopen als aanvankelijk was gedacht en is van de vele goede wenschen niet veel tot uiting gekomen. Bij dezen tocht is het opgevallen, dat de Ne derlandsche aviatiek in zoo'n hoog aanzien staat in de wereld. Spr. brengt daarvoor dank aan de organisatie Gebouw „St. Bavo" Proza, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuur Metaalbe werkers, 8 uur R.K. Politie, 8 uur Cursus St. Marcus, 8 uur Transportarbeiders, 8 uur Bestuur R.K. Volksbond, kwart voor 8. Gemeentelijke Concertzaal Concert Christ. Oratorium-Vereeniging, 8 uur. Café-Restaurant „Gebr. Brinkmann" K.J. M.V. „St. Augustinus", kwart vóór 9. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Alberdingk Thijm, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" Indische Vereeni ging Haarlem en Omstreken, 8 uur. van de K.L.M. en de zuster-organisatie in En geland. Hartelijk begroet trad hierop Geysendorffer voor de microfoon. Veel wist hij niet te zeggen, zoo begon hij. „We zijn een beetje ongelukkig geweest, pech gehad, doch het goede voorbeeld van de „Pelikaan" heeft ook ons aangespoord." Dan is het even stil. „Daar sta ik nuzegt „Geys", dat is de naam, waaronder hij te Schip hol bekend is. Ook hij zegt dan nog dank voor de onver wachte hartelijke ontvangst. Er is op dezen tocht veel studiemateriaal ver zameld. Geysendorffer hoopt, dat dit zijn nut zal hebben. Als derde vertelt van Straten nog, dat ze een prettige reis hebben gehad. Wel een beetje pech en tegenspoed, maar overigens gaat het toch best en is er nog wel iets van terechtgekomen. Hiermede was de officieele huldiging ten einde. In het douanekantoor had hierna een meer intieme huldiging plaats. De „Postjager" heeft heden gevlogen met een gemiddelde snelheid van 300 K.M. Tot volontair ter secretarie der gemeente Haarlem,merliede en Spaarnwoude, is toegelaten de heer M. J. in den Bosch, Haarlem. Ondertrouwd 10 Januari: H. Boxma en C. Klooster; c. A. v. Putten en C. v. d. Werff; J. H. C. Sieverts en T. C. Negenborn; F. J. v. Luijken en H. Amiabel; J. A. J. M. Eldering en A. M. C. Thijssen; IJ. J. Blokker en F. en F. Ptak; L. W. Veenendaal en M. Steeman: J. Gebe en A. E. M. M. Mudde; C. H. Smit en C. Joores; w. J. Wiedijk en K. Bruning. Getrouwd 10 Januari: A. G. v. Eis en A. A. Berlin; R. Klaster en P. A. v. Raamsdonk; G. Verdonk en N. v. Leen; A. A. Hommersen en H. v. d. Spek; J. Portegies en H. M. Bos; K. O. Buschendorf en E. Moldenhauer; P. L. Verkerk en A. A. Scheelings; J. B. Wijnants en J.Bohne. Geboren 8 Januari: J. H. GeertsSchouten d.; C. A. v. d. Helm—de Rooij d. 9 Januari: H- J. MosPrass z.; J. J. H. SmitsSeverijnse d. 10 Januari: H. Mülder—Droogendijk z. Overleden 8 Jan.: J. C. v. d. Beekde Lugt 76 j„ L. Heerenvest; H. M„ 4 d., d. v. J. J. M. Beerenhout 9 Jan.: W. F. de Rle, 58 j„ Havikstraat; S. Overtoom, 60 J., Rollandstraat. Het jubileum aan de Gasfabriek Het ju bileum aan de gasfabriek werd vandaag inge zet met een huldiging der drie jubilarissen, n.l. de heeren W. Verhoef, S. J. Smit en Chr. van Bakel, die met de fabriek hun 25-jarig jubileum vieren. Om 10 uur waren vrijwel alle ambtenaren en beambten der bedrijven, waaronder ook de directeur, de heer Ir. W. J. A. Duijnstee, in de zaal van Hotel van Ree bijeen. Per auto's wer den de jubilarissen met hun familie van hun woningen gehaald, en met luid applaus ont vangen. De heer J. Waldkötter, voorzitter der huldi- gings-commissie sprak een kort welkomstwoord, waarna Ir. Duynstee het woordt voerde. Met eenige toepasselijke woorden overhandig de Ir. Duynstee namens het geheele personeel den heer W. Verhoef een electrische lamp. den heer van Bakel een zilveren horloge met in scriptie en zilveren ketting, en den heer Smit een rookfauteuil. Den dames werden bloemen aangeboden. De jubilarissen dankten met enkele toepas selijke woorden voor deze huldeblijken. Als hoofdambtenaar der bedrijven voerde ver volgens het woord de boekhouder, de heer R. G. de Winter. Namens het fabriekspersoneel sprak dg chef, de heer Verdouw. Namens den modernen bond sprak de heer Galjaard, die den heer Verhoef een blóemstuk aanbood. Hierna kregen de aanwezigen de gelegenheid de jubilarissen en hun familie de hand te drukken. Op de voorbeurs was de stemming beter dan gisteren, toen op de officieele markt de koersen bij verder verloop afbrokkelden. Men sympa thieseerde blijkbaar eenigszins met de vastere houding van New-York, waar gisteren hoofd zakelijk de markt door twee factoren werd be- heerscht. Eerstens maakte het een goeden in druk, dat Roosevelt aandringt op de vorming van een amortisatiefonds voor de terugbetaling van uitstaande obligaties der spoorwegen en ruime credieten zullen worden aangewend voor rollend materieel en electrificatie en op de tweede plaats werd de markt aangenaam ver rast door de vermeerdering der uitgevoerde or ders der U. S. Steel Corporation gedurende de maand December J.I., zijnde de eerste stijging sinds Juli 1933. Speciaal voor spoorwegshares en staal-waren was de markt vast, maar de handel breidde zich niet uit, omdat het publiek zich afzijdig hield. Ten onzent was het van ochtend evenzoo. Voor zoover in leidende waar den iets werd ondernomen, werd dit geheel aan beroepshandelaars overgelaten, die echter op bescheiden schaal te werk gingen. Philips- lampen reageerden eenigermate op het feit, dat" aandeelen heden op de beurs te Parijs worden geïntroduceerd. De markt boekte een avans van tot 257, Koninklijke Olie kon circa 1 pet. verbeteren tot 176, H. V. A. liep 2 pet. op tot 173174 en Unilever bijna 1 pet. tot 89, Am sterdam Rubber monteerde circa 2 pet. tot 101%, Steels trokken 1 pet. aan tot 31%— 321/7, terwijl Bethlehem Steel en Ana conda's fractioneel opliepen. In Am. spoorweg shares was geen handel. De Youngleening was ook beter van toon en liep circa pet. op tot 54%. Nsderl. Staatsleen. ....prijshoudend Cremeenteleenprüshoddend Youngleening vast Philips „...prijshoudend 'nilever vaster Aku prijshoudend Koninklijke vaster H V A vaster Rubber vast Amerik. waarden ....tuier Tabak vast DONDERDAG 11 Jan. Vorige Slotkoersen, Heden Londen 8.12 8.11 Berlijn 59.14 59.15 Parijs 9.74% 9.74J* Brussel 34.56% 34.57 Zwitserland 48.17%j 48.17 Weenen Kopenhagen 3630 36.3o Stockholm 42.— 42.90 Oslo 40.90 40 90 New York (cable) 1.593/„ 1.58% Rome 13.05 13.05 Praag 7.37% 7.37% Madrid 20.50 20.50 Vorige Slotkoersen. Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4Yi Nederland 1916 4% Nederland l9J*ï 4 Nederland 1933 4% N Ind 1926 AB 4% N Ind. 1931 5% Youngleen. 1930 Banken Koloniale Bank 44% Indische Bank Cert. Handei-Mij Industrieën Onliever 88% Calvé Delft 59 Alg Kunstzijde 31% Van BerkeJ's Pat 20% Nieuwe Philips 254% Kilch. Accoustiek Ned. Ford 165 Indostr. Buitenland Anaconda Bethlenem Stee) Kennecot O. S Steel O. S. Leather 5% Intern Nickel 15of3 Stand Brands 14Vs Mijnbouw Boeton Mijnbouw 6% Alg Exploratie 128% Redjang Lebong U9% Petroleum Kon Oile 1751/8 Gaboes 13 Perlak 100% Peudawa 5% 101% 102% 101% 100% 941/4 94% 54 V* 50% 47% 9% 22% 12% 31% Heden 101% 102% 101% 100% 94% 94% 55% 45 50% 47% 59 32 20% 255 166% 9% 23% 12% 31% 3% 13% 14% 6% 129 119% 176% 12% 102% 3% Vorige Slotkoersen. Heden Continental Oil 10% 10% Shell Onion Oil 5% 5% Rubber A'dam Rubbe Bandar Dell Batavia Serbadjad) Silau V. L Q. O. Allied Intercontta 1 Scheepvaart Holl. Amerika Lijn Dito Gem Eigend. Kon. Ned. Stoomb Suiker EL V. A. N. L S. O. Vorstenlanden Actions idem Tabak Oude De. Oostkust Spoorwegen Union Pacific Wabasb Erie Kansas City South South Rallw Chic MiJw 100 101% 79 80 42 43 28% 29% 28% 29 49% 50 52 S3 25 25 9% 9% 46 47 172 174 95 95% 69 60 221/s 22% 14.40 14.40 118% 117% 109% 108% 19% 19% 131% 130 VIVt 72%. 1% 2 9% 10% y 9% 16% 16% 3% l5% 15%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2