STAD S NIE U W S m m NaVeibcHHJS 16 50 35 20 20 pCt. KORTING LEERT SPAANSCH PONT DONDERDAG 11 JANUARI Familieberichfen TIJDELIJK Kunsttanden 2.50 - 3.50 Geheel gebit 50,75,100, 1.25 -1.75 25; 35,50, TANDHEELK. KLINIEK \L halve prijzen te handhaven GELDBELEGGING 16 pCt. BADINRICHTING, Badhuisstr. 5t.o. Baan TENNISLESSEN BADMINTON Tennisclub (overd.) VERKEERD VERKEER MOEDER DOODDE HAAR KINDJE DE SPAERNE-SANGHERS Oprichting van een dameskoor N.-I. STAATKUNDIGE PARTIJ Vaderlandsche Club „ST. RAPHAEL" De loonsverlaging Jaarvergadering Trampersoneel „St. Raphael" Raad van Afgevaardigden „St. Raphael" Gevonden dieren en voorwerpen MANIFEST AAN DE BLOEM BOLLENKWEEKERS Een oproep om steun BENNEBROEK OVERVEEN SANTPOORT EEN AGENT BELEEDIGD Officier voor den Krijgsraad te Den Bosch KORTING OP JAARWEDDEN Voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers De Kerstcollecte voor het Bio-V acantieoord «tR T'o, NU goedkooperl Bemiddelingsbureau „Crisis" W. Kaars Sypesteyn t DAMMEN SCHAKEN Haarlemsch Schaakgezelschap UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL TIJDELIJK STOOMEN en VERVEN OOK OP TAPIJTEN RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD l\J Nurks liep niet veilig in Den Hout Hoe hij mij het verkeer rondom Haarlem liet zien Stereotiep is de uitdrukking heelemaal niet meer, maar het stopwoord van eiken politie agent in Nederland is: Ieder Nederlander wordt geacht de wet te kennen. Ieder Haarlemmer wordt dit dus even zeer! Daarom betaalt hij willig zijn fiscus-centen voor inkomen, inboedel, wegenfonds en.... omzet. Dit betalen geschiedt het mag dan met mopperen en tegensputteren gepaard gaan met de kennelijke bedoeling om er een gedeelte van te besteden aan de veiligheid in eigen land. Veilig, tegen alle ongemakken als diefstal, aanranding, op straat en in huis, tegen een al te groote ophooping van huisvuil, tegen ten slotte een hem overdonderend verkeer, speciaal als hij zelf voetganger is. Mijn vriend Nurks voelt zich een rasecht Haarlemmer, dus handelt hij volgens reeds ge noemde overwegingen. Hij is een liefhebber van Den Hout, doch mijdt deze des avonds veel liever. Hij heeft er dan ook bijzondere redenen voor. „Stel je voor", vertelde hij me op een avond opgewonden, „ik had juist een mijner liefste Uitstapjes gemaakt toen er met donderend geweld een auto in een schrikaanjagende Vaart aan kwam rennen. Ik sprong er nog tijdig voor om, maar kwam !n niet wat-je-noemt ontzachte aanraking met zoo'n geparkeerd vehikel. Als je me dus nog eens 's avonds noodig mocht hebben, zoek mij dan maar niet meer in Den Hout. We sloegen de richting naar de Amsterdam- sche Poort in. Vredig lag het politieposthuis, in een mistig Waas, slecht vaneengereten door den straal van doortrekkend lamplicht. Op den weg was het glibberig en Nurks Was niet te bewegen in een autobus te klim men, want vertelde hij me (alsof Ik dat al niet wist) op den Rijksstraatweg we moesten naar Oud-Schoten gebeuren maar niet veel ongelukken. Ik heb hem toen uitgelegd, dat die quaestie bok niet zoo heel makkelijk was. Het betreft hier immers een Rijksweg en stel je nu eens voor, dat de gemeente van de 100 opcenten, die zij vraagt, daar nog eens een paar verkeers agenten moest zetten, dan waren die 100 opcenten immers nog niet voldoende en je klaagde daareven reeds over de belastingen... Maar Nurks had nu zijn stalpaard pas te pakken. Hij troonde me mee naar het einde van het fietspad aan de Amsterdamsche Vaart waar We toen fietsers levensgevarlijke pogingen zagen aanwenden om aan den rechterkant van den weg te komen, zooals de verkeersregels der gemeente het willen. Te voet zijn we toen naar Oud-Schoten ge trokken. Het Soendaplein bereikten we veilig. Tot een stuk voorbij de Spaamhovenstraat ging het ook nog best. Maar toen was ook de knel volkomen. We waren toen op een gedeelte, dat voet pad moet ziin als er een voetganger is en is dit stuk voetgangerlóos, dan rost men er met fietsen over. Veiligheid is hier absoluut zoek, vooral als de grond glad of glibberig is. Want als voetganger en fiets en auto in één richting elkaar moeten passeren en de tegen overgestelde kant is niet verkeerloos, dan blijven vaak ongelukken, t zij groot of klein, niet Uit. „Wanneer gaat men hier nu eens verbree- den?" vroeg mij Nurks met een grootsch en wiidsch gebaar. Over de verbindingen met tram en autobus begon hij ook nog een klein boompje op te zetten. Ik heb hem echter verzocht daar maar liever niet op door te gaan. We mochten eens reeds Alkmaar ver gepasseerd zijn eer een vruchtbaar dispuut hierover zijn einde bereikt zou hebben. En eenmaal in Oud-Schouten, spaarde ik mijn inmidde1s moe geworden apostelpaarden maar liever, blij, dat ik veilig het einde te pakken had. durige besprekingen tot overeenstemming ge komen. Behoudens goedkeuring door de organi saties zal door de directie het volgende voorstel aan de regeering worden voorgelegd. Ingaande Juli 4 pCt. loonsverlaging, en den kindertoeslag te brengen op 3 pCt. met een minimum van 50 per jaar. Begrijpelijk was in deze druk-bezochte vergadering de verbittering over deze nieuwe verlaging, niet het minst door de lagere loon schalen. Ten slotte werd aan het afdeelingsbe- stuur een vrij mandaad meegegeven naar de bestuursvergadering op 11 Januari a.s. In de rondvraag bedankte de heer Castricum als voorzitter van den R. K. Volksbond de af- deeling voor de ruime bijdrage in de Kerstgave der werkloozen. In zijn slotwoord wees de voor zitter nog op de belangrijkheid der komende propaganda-vergadering op 8 Februari a.s. In een geanimeerde bijeenkomst is besloten tot het oprichten van een dameskoor te Haar lem, onder leiding van den dirigent Lieven Duvosel. Een groot aantal dames hebben zich reeds als lid opgegeven, zoodat met de voorbereidende werkzaamheden kan worden begonnen. Na ge houden stemming zijn een drietal dames, mevr. D. Sieswerda, mevr. J. M. E. Alofsen en mej. C. Koppen gekozen, om de werkzaamheden ter hand te nemen, welke dames zich bereid heb ben verklaard deze benoeming te aanvaarden. Het definitief bestuur zal eerst later worden gekozen. De eerste repetitie zal reeds plaats hebben a.s. Vrijdagavond in het repetitielokaal van „Die Spaerne Sanghers", Tempeliersstraat 1, Haarlem. Te Haarlem heeft zich geconstitueerd een Comité voor Studie en Propaganda van de afdeeling Nederland der N.-I. Staatkundige partij Vaderlandsche Club. Dit Comité is sa mengesteld uit de heeren J. C. Knoop, W. P. Clarkson, P. Burghgraaf, A. M. W. van Re- nesse en A. Emmink. Het adres voor aangelegenheden het comité betreffende, is: Prins Hendriklaan 129, O ver veen. Lijst van instellingen van weldadigheid Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat zü bij hun be sluit van 10 Januari 1934, le Afd. No. 5/2 heb ben besloten in te schrijven op de Hjst van in stellingen van weldadigheid de conferentie van den H. Bavo (voormalig Schoten). Personalia Voor het te Amsterdam gehouden Federatie examen Engelsche Handelscorrespondentie slaagde mej. H. Segaar te Haarlem. Onderzoek naar haar geest vermogens gelast Voor de Haarlemsche Rechtbank stond veer tien dagen geleden terecht de 22-jarige ge huwde vrouw E. M.T., die op 14 November j.l. in haar woning aan de Stormstraat te Haar lem haar tweejarig zoontje zoo ernstig mishan delde, dat het kind spoedig daarna aan de ge volgen overleed. Zi) had het ziekelijke kind met haar vuist op den grond geslagen en toen op het buikje ge trapt. De officier van justitie eischte wegens het toebrengen van lichamelijk letsel den dood ten gevolge hebbende en de omstandigheden in aanmerking nemende acht jaar gevangenis- EtDe' verdediger mr. J. Slotemaker vroeg in winning van een voorlichtings- en psychiatrisch rapport. De rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende, verwees de zaak terug naar den rech- ter-commissaris, teneinde een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van verdachte. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem een buitengewone ledenvergadering in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer Veltman, gaf een korte uiteenzetting van den stand van zaken, waama de heer Timmermans, secretaris van het hoofdbestuur en personeelraad het woord verkreeg. Deze gaf een zeer duidelijke uiteenzet ting van de verloopen besprekingen, waaruit het volgende naar voren kwam. In 1933 was een overeenkomst gesloten met de directie dat de bedrijfsuitkomsten in 1933 en 1934 geen invloed konden oefenen voor een nieuwe verslechtering. Ondanks dit moest de directie onder dwang der regeering met een nieuwe verlaging komen. Op 20 November jj. ontving de Personeelraad een afschrift van den brief der regeering, aan de directie gericht. Op 28 November had een be spreking tusschen directie en personeelraad plaats. Hierop werd door den personeelraad de onbillijkheid betoogd, dat ondanks de over eenkomst, het personeel weer een aderlating moest ondergaan. 6 December had de perso neelraad een onderhoud met den Minister van Waterstaat. Aan de loonsverlaging viel echter niet te ontkomen. In de laatste bespreking tus schen directie en personeelraad is men na lang- Woensdag vond in het gebouw St. Bavo, Smedestraat de jaarvergadering plaats van de afdeeling Haarlem II, trampersoneel, georga niseerd in den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael. Te acht uur opende de voorzitter, de heer L. Geers de vergadering met den christelijken groet. Spr. spoorde de leden aan tot meerdere activiteit en medeleven met de organisatie. Hij betreurde het, dat een enkeling nu be dankte omdat men niet in staat meer was gezien de hoogere kosten die men te dragen heeft naast de vermindering der inkomsten, de contributie te blijven betalen. De voorzit ter zegde toe in overweging te zullen nemen of eenige contributieverlaging voor de mini mum inkomens mogelijk zou zijn. Na gedane mededeelingen volgde het verslag van den secretaris, dat na een kleine opmer king onder dankzegging door den voorzitter werd aangenomen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd alsmede de begrooting 1934. TJit de rekening en verant woording bleek dat trots de vele uitgaven in 1933. toch nog een flink batig saldo viel te vermelden hiervoor en voor het geldelijk beheer werd den heer J. Out als penning meester een hartelijk woord van dank ge bracht. Bi) de verkiezingen werden herkozen de heeren A. de Rooij, Bransma, J. Out en Van Woerkom. Namens hen dankte de voor zitter de vergadering voor het in hen gestelde vertrouwen. Vervolgens werd een woord ter aanmoediging gesproken door den geestelijk adviseur, kapelaan De Wit. Spr. wees hierbij op de noodzakelijkheid van het stellen van vertrouwen in leiding gevende personen, om zooveel mogelijk de geestelijkheid te steunen door het leekenapostolaat en in daad en woord een voorbeeld te zijn voor zoovele sudsrcn Een hartelijk aplaus en dankwoord bewees wel, dat zijn woord goed begrepen en verstaan was. Van de nu volgende rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Hierna sloot de voorzitter onder dank en gebruikelijken groet de vergadering. Nar wij vernemen zal op Maandag 22 Ja nuari te Utrecht in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen de vervolgvergadering plaats vinden door den Raad van afgevaardig den der Ned. R.K, Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël". Op deze bij uitstek daartoe geschikte gelegen heid zal de scheidende bondsvoorzitter, Jan Hellemons, worden gehuldigd namens het hoofdbestuur, den personeelsraad en de organisa tie. Voor de laatst genoemde heeft zich op initiatief der afdeeling Roozendaal een ocmmis- sie gevormd, bestaande uit een bestuurslid der genoemde afdeeling en de voorzitters der vak groepen 1 tot en met 8. Vergissen wij ons niet, dan zal het een grootsche huldiging worden en voor Hellemons een onvergetelijke dag. Terug te bekomen bij: Steenhuis, Kleverpark straat 16, kinderarmband; Beenhaar, Saenre- damstraat 63, bus benzine; Kennel Fauna. Parklaan, katten; De Graaf, Tugelastr. 18, damesportemonnaie m. i.; Helmerfest, Zomer- vaart 12 C, portefeuille: Concierge, Rijks archief, Spekstraat, portemonnaie m. i.; Smit, Kleverlaan 103, rijwielbel. merk in étui; Mole naar, Waldeck Pyrmontstr. 29, heerenring; v. Houten, Baljuwlaan 26, - handschoen; Ken nel Haarlem, Regentesselaan, hond; v. Dijk, Graaf Willemstr. 50, 1 pr. motorhandschoenen; Habus, Rollandstr. 48, kinderhandschoen; Brederode, Groote Markt, 1 pr. handschoenen; Politiebureau, Smedestraat, heerenhandschoen; idem, idem, idem; idem, idem handbeschermer; Havik, Gen. de Wetstraat 46, hond; Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, zakmes en sleutel. Door het Hollandsch Bloembollenkweekers- Genootschap, den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, den Bond van Zuid-Hollandsche Kleine Kweekers en den Neutralen Bond van Land- en Tuinbouwers is een manifest gericht aan de bloembollenkweekers in Noord- en Zuid- Holland. in verband met de saneering van het bloembollenvak en de verplichte inlevering. Velen, die jarenlang gezwoegd en getobd heb ben om een bloembollenkraam de hunne te kunnen noemen, moeten nu 20 tot 50 pCt. gra tis offeren aan het algemeen welzijn. Ook eigen welzijn is er mede gemoeid, maar middelerwijl is de raap van elkeen volslagen on voldoende om de bedrijfskosten en levensonder houd er uit te dekken. Wat nu? aldus het manifest. Van de bankinstellingen is te verwachten, dat zij de bedrijven waarbij zi) voor groote be dragen geïnteresseerd zijn, wel door zullen fi nancieren. want het kapitaalverlies zou te groot zijn indien zij dat niet deden, maar er zijn er talloos velen, die niet over een bank- crediet beschikken, aan wie geen enkele fi- nancieele instelling nieuw crediet wil verschaf fen of die binnen het toegestane crediet het welk gedekt is door persoonlijke of zakelijke zekerheid, ook niet over de noodige fondsen om het bedrijf voort te zetten, beschikken. Waar moeten dezulken de fondsen uit putten, om door te gaan? De millioenen guldens, ge vraagd bij het L. T. B.- en C. B. C.-plan zijn niet toegestaan door de Regeering. Er zijn 17.000 bedrijven ingeschreven bij de N ederlandsche Bloembollenkweekers-Centrale Er zijn 500 exportzaken en neem aan 1000 groote of middelmatig groote kweekersbedrjj- ven. Schrijf van 17.000 ingeschrevenen er 5000 af, die weinig of geen bloembollen hadden. Dan zijn er nog 15.500 ingeschrevenen van klein tot aan de grens van het grootbedrijf. Neem aan, dat de exportzaken met hun handelswinst het verlies op de kweekerij weten te dekken. Neem aan dat de groot-bedrijven zich zelve uit hun reserve en door vermindering van uitgaven ten gevolge van de inkrimping of door het welbe grepen eigenbelang van de bank die bij zulke bedrijven financieel is geïnteresseerd, in staat zijn door te draaien. Wat moet er met die 10500 andere bedrijven gaan gebeuren? Wat zal er met hen gebeuren? Zullen die nog eens ongewild gaan saneeren? Moet de nood hen dwingen om geheel of gedeeltelijk te liqui deeren? Moeten de economisch zwakken maar verdwijnen om de plaats vrij te maken voor de sterken? Het aantal te betelen R.R. is door de sa- neeringsmaatregelen bepaald en kan in de naaste toekomst uitgebreid of zoo noodig nog ingekrompen worden. De wereldmarkt is in staat en gewillig om den thans gekweekten voor raad leverbare bloembollen op te nemen. Mil lioenen kilogrammen bloembollen kunnen ver kocht worden en het bestaan verzekeren van die duizenden bij het bloembollenvak betrok kenen. Er is in Holland ruimte voor die duizenden. En toch zijn er zoovelen die verder willen en niet kunnen, omdat zij geen reserve meer hebben, omdat zij geen mogelijkheid openzien, om aan crediet te komen. Zou het werkelijk een ramp zijn aldus het manifest zooals sommigen het voor willen stellen, indien het vak in zijn geheel zich ga rant stelde voor een leening op langen termijn om de benoodigde gelden te bekomen, om de moeilijke jaren door te komen? Van Regeerings- wege is men terecht zeer voorzichtig met t geven van steun. Wanneer een sterke groep steun afwijst omdat er aan vast zit de ver plichting tot terugbetaling, dan is dat een be wijs van oppervlakkigheid. De grootere bedrij- moeten toch om rond te kunnen komen bij hun bankiers aankloppen en daar ook op zich ne men om het opgenomen geld terug te betalen. Het bloembollenbedrijf kan ook de verplich ting aanvaarden om terug te betalen, hetgeen aan de instandhouding is besteed. Groepsgewijze kan de steun genoten, maar ook terugbetaald worden. De gelden voor steun aan de tulpenkweekers uitbetaald, zullen ook door een omslag door de tulpén moeten worden teruggebracht, evenzoo met hyacinten en nar cissen elk afzonderlijk naar verhouding van wat voor elke groep ontvangen is ook in dezelfde verhouding terugbetalen. Een voorstelling als zou een vroege-tulpen-kweeker vijftig cent per R.R. uitgekeerd krijgen en in ruil daarvoor 10 jaar lang 23 cent per R.R. terug moeten betalen is zoo in strijd met de rechtvaardigheid, dat geen enkele bewindsman er aan denken zal zoo'n plan uit te voeren. Elke groep afzonder lijk steun naar behoefte, maar elke groep terug betalen naar verhouding van wat die groep ge noten heeft, daar moet om gevraagd worden. De besturen van genoemde organisaties, voe lende de urgentie van het vraagstuk, doen een beroep op het saamhoorigheidsgevoel van allen die dit manifest lezen en er bij betrokken zijn en verzoeken instemming te betuigen met een op te zetten actie om de Regeering te bewegen eenige millioenen beschikbaar te stellen als crediet aan de bloembollenkweekers op de basis van hun ingeleverde leverbaar, met de ver plichting om- zoowel de uitkeering als de terug betaling groepsgewijze te doen plaats vinden. Wie dit streven steunen wil. zende z'n hand- teekening in met nauwkeurig adres met de woorden: „Ondergeteekende betuigt zijn in stemming met het streven als geuit in het ma nifest van 5 Januari 1934." De adressen zijn: A. Raaphorst Mzn., secre taris H. B. G., Kanaalstraat, Lisse; W. J. M. Dekker seer. L.T.B., Parklaan 12, Haarlem; A. H. de Bekker, secr. Bond van Kleine Kwee kers, Jac. van Beverenweg 24, Voorhout, en W. Vennlk, secr. Neutr. Bond van Land- en Tuin bouwers, Venhuizen. ontvangen" is nog altijd even waar, als toen dit gezegde ons voor eeuwen voor 't eerst werd voorgehouden. Zooals men weet, zal de bazar gehouden worden op 5 en 6 Maart in 't Jeugdhuis. Ge schenken voor die bazar zullen gaarne in ont vangst genomen worden aan de volgende adressen: K. IJzerman, van Stolberglaan 32 te Aer- öenhout, telef. 26223; Paviljoen „De Uitkijk" te Bloemendaal, tel. 23152; H. Grootegoed, Boschlaan 8, tel. 2267; paviljoen ,,'t Witte Huis" Zeeweg, tel. 23026. Het plaatselijk Crisis-comité. Nu de tweede periode van bovengenoemd comité wederom eerjgen tijd is ingetreden en dus de ingezetenen hun gaven, waarvoor zij op de lijsten hebben geteekend, per week of per maand offeren, zul len velen wel eens willen weten op welke wijze hun geld wordt besteed. De ontvangsten in de vorige periode waren 3599.06, waarvan de we- kelijksche giften in totaal bedroegen 516.20; de maandelijksche giften in totaal 2578.80, de driemaandelijksche 7.50 en de giften in eens 197.55. De bijdragen van Rijk en gemeente 200, rente Boerenleenbank 3.21, terugbetaal de voorschotten 27, saldo margarineverstrek king 33.80 en een voorschot van de gemeente a 35. De uitgaven werden als volgt verdeeld: aan ondersteuning in geld 384.77; aan ondersteu ning in natura 2393.41; bijdrage sub-comité werkloozen 404.66; onkosten 62.82; bijdrage aan 't Nat. Crisis-comité 329.98. In totaal dus 3575.64. Er bleef 'n saldo van 23.42. Daarbij komt dan nog dat aan het einde van het vorige jaar bonnen werden verstrekt voor brandstof en voor koopwaar bij de winkeliers in de gemeente. Snel uitgeleefd. Wat is het nog maar kort geleden, dat de N. Z. H. T. M. ons, Ovrveners, verblijdde met den aanleg van de tram van O verveen naar 't hart van de stad! Dat het begin- of het eindpunt van de baan aanvanke lijk lag op den Zijlweg ter hoogte van de fabriek van Hin_ was nog wel een minder prettig geval, maar spoedig kwam hierin verbetering, toen de lijn doorgetrokken werd tot het Zandvoorterpad. Gemakzuchtigen en slecht ter been zijnden wa ren nu toch maar fijn van dat „vervelende eind Zijlweg" af. Maar nog beter werd het, toen het eindpunt kwam te liggen op den Bloemendaal- schenweg nabij den spoorwegovregang. Overveen was kiplekker met z'n tram. Alleen werd het even ontstemd, toen de directie der tram, tegen de bepalingen in de concessie in, het tarief ver hoogde van 5 tot 10 ct. per rit. De wijze, waarop de directie haar „contractbreuk" weer onge daan maakte, was zeer geniaal, om niet te spre ken van sluw bedacht, maar kwam toch prac- tisch hierop neer, dat het publiek zijn dubbeltje had te betalen voor een rit. Een enkeling uit gezonderd, die geregeld zijn kaartje ging halen aan 't kantoor van de tram op den Kruisweg, legde het publiek zich, zij het ook morrend, bij de prijsverhooging neer. En toen men er „over heen" was en de narrigheid geweken was, schoot er weer, als vroeger, vaak een „plak" voor den conducteur over. Wel was de opbrengst van het lijntje niet van dien aard, dat men het een goudmijntje Kon noemen, maar de Zeeweg opende nieuwe pers pectieven. Wel was er nog een kaper op de kust, n.l. de E.N.E.T., maar de N.Z.H. had een streep voor, doordat ze breed spoor had. Zonder dat men nu kon zeggen, dat er twee honden voch ten om een been, ging toch een derde er mee heen, nl. de autobus. Toen deze meer en meer inburgerde, waren de kansen voor de trams verkeken. De tramruimte op den Zeeweg viel tenslotte ten deel aan de fietsrijders. En oe autobus ging meer en meer voort, terrein op de fraai veroveren. Tóerï' werd ten leste het doodvonnis over de tram voltrokken. En de t,Juliana-tram", die men eigenlijk gedoodverfd had met den vroegtijdigsten dood, bleek de kra kende wagen te zijn, die 't het langst uithield. In Haarlem, op den Zijlweg, herinnert er al niets meer aan (uitgezonderd dan de halte bordjes), dat er gedurende een aantal jaren een tram gereden heeft, die velen met evenveel vreugde hebben zien verdwijnen als eertijds verschijnen. En weldra zullen ook de laatste sporen van het kortstondig trambestaan in onze gemeente verdwenen zijn. In verband met het topecaceeren van den Bloemendaalschenweg wor den thans de laatste resten, de tramrails, ver wijderd. Zoo zorgvuldig als zij aan de aarde werden toevertrouwd, zoo ruw en meedoogenloos worden zij er aan ontscheurd. Met behulp van dommekrachten worden zij zonder pardon uit him rustplaats getrokken. Alleen wordt hun hier het lot bespaard van door een steekvlam in stukken en brokken gebrand te worden .Hier worden zij tenminste nog op fatsoenlijke wijze met behulp van moersleutels uit elkaar geno men. De hoopen puin langs t Bloemendaalsche ge deelte van den Zijlweg wettigen het vermoeden, dat ook hier de rails verwijderd zullen worden. Dit verwijderen zal dan mt heel wat minder moeite gepaard gaan dan 't leggen. Want 't veen onder 't zand van Overveen was bij den aanleg op den Zijlweg een lastige bijkomstig heid. Dit moest eerst -over 'n flinke breedte tot op groote diepte worden uitgegraven en de ont stane diepte met zand worden aangevuld. Afbreken is ook vaak makkelijker dan op bouwen. Maar vrouwtje, je moet me verkeerd verstaan hebben. Ik wou je heelemaal niet tegen spreken. Muskete Verbetering Hoofdstraat Eindelijk is men begonnen met de lang verwachte verbetering van de hoofdstraat. Eén rij boomen is reeds als slachtoffer gevallen. Het fraaie plantsoentje, tegenover „Vluchthoven", blijft gedeeltelijk ge spaard. Laat ons hopen het levensgevaarlijke puntenhek er om heen, niet! Wegens deze werkzaamheden, is het gedeelte van de Hoofdstraat, van de Middendorpsstraat tot aan den Rijksweg, aan den kant van Haar lem, afgesloten voor het verkeer. De 24-jarige tweede luitenant der hu zaren P. de P., geboortig van Bloemendaal en in garnizoen in Den Haag, had in die stad, toen een agent van politie in burger hem wilde wijzen op het feit, dat hij aan een kruispunt niet uit de file mocht rijden, dien agent uitgemaakt voor snotneus. De agent F. Reitsma, had daarop geantwoord: ik ben geen snotneus, ik ben agent van politie en had hem zijn ambtspenning getoond met de uit- noodiging zijn naam op te geven. De P. deed dat niet en wilde met vol gas weg rijden, waarop de agent op den auto sprong en een eindje meereed. Voor den krijgsraad zeide de luitenant niet te hebben geweten, dat de man, die hem toe sprak een agent was, noch te hebben bemerkt, dat deze zich achter op den auto vastklemde. De president achtte deze verklaring in hooge mate onwaarschijnlijk en wees den beklaagde daarop. Deze hield echter vol, niets te hebbenbe merkt van dat alles! De auditeur-militair eischte twee boeten van f 50 en f 150 en de krijgsraad veroordeelde den officier overeenkomstig den eisch. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben een brief gericht tot de gemeentebesturen in die provincie, waarin zij als hun standpunt mededeelen, dat een verlaging van de wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvan gers noodzakelijk is. Ged. Staten stellen zich voor, tijdelijk een korting toe te passen van 6 pCt. en daarnaast een definitieve korting, die ongeveer pet. kan bedragen. Deze kor ting zou van toepassing zijn op alle gemeenten van Noord-Holland, behalve Amsterdam en Haarlem. Het bestuur van de Stichting Bio-Vacantie- oord deelt mede, dat de Kerstcollecte, welke ten bate der Stichting in nagenoeg alle Neder- landsche bioscooptheaters is gehouden, in to taal heeft opgebracht ƒ49.105.02. Het bestuur der Stichting betuigt zijn dank aan alle bioscoopbezoekers, die door hun gave hebben medegewerkt deze schitterende op brengst te verkrijgen, waardoor het de Stich ting mogelijk is ook dit jaar weer aan een groot aantal kinderen van de meest behoefti- gen in ons land onderdak te verleenen in het Bio-Vacantieoord „Het Russenduin" te Ber gen aan Zee. Dr. Colijn naar het buitenland De minister-president dr. H. Colijn is voor nemens, zich a.s. Zaterdag voor enkele dagen naar het buitenland te begeven. ERT De Commissaris van Politie der afdeeling B te 's-Gravenhage raadt belanghebbenden aan voor zichtigheid te betrachten bij het aanknoopen van relaties met het bemiddelingsbureau „Crisis", gevestigd Laan 13, aldaar, .onder directie van P. J. H. de Leeuw. Tot het bekomen van inlichtingen kan men zich wenden tot genoemden commissaris Van politie te Den Haag, Alexanderplein 17, kamer no. 7, tusschen 9 en 18 uur. Te Aerdenhout is overleden de bekende in dustrieel de heer W. Kaars Sypesteyn, die pre sident-commissaris van de Nederlandsche Lyno- leumfabrieken te Krommenie was. De overle dene bereikte den leeftijd van 73 jaren. Vier-d istricten-wed st r ij d te Haarlem Zondag as. zal te Haarlem een damgebeur- tenis plaatsvinden die eenig is in de geschiede nis der damsport. Op dien dag zullen namelijk de vertegenwoordigende tientallen der districten Amsterdam, Noord-Holland, 's-Gravenhage en Rotterdam elkander ontmoeten ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van den districtsbond „Noord-Holland". In deze vier tientallen spelen om. mede de wereldkampioen, de kampioen van Nederland, de kampioenen van Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Rotterdam, alsmede niet minder dan elf meesters. Deze wedstrijden worden gehouden in de bovenzalen van „De Kroon", Groote Markt te Haarlem. Er zal gespeeld worden volgens het beker systeem. De eerste ronde zal door loting worden vast gesteld; in de finale spelen de winnaars der eerste ronde tegen elkander om den eersten en tweeden prijs en de verliezers om den derden en vierden prijs. De districtsbond „Noord-Holland" heeft voor deze wedstrijden vier fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De eerste ronde vangt aan te 10 uur vm.; de finale te 4 uur n.m. Wij vertrouwen dat zeer vele damliefhebbers van deze gelegenheid gebruik zullen maken om de bloem der Nederlandsche damspelers aan 't werk te zien, temeer omdat de toegang tot deze wedstrijden geheel gratis is. Finale persoonlijk hoofdklasse clubkampioenschap van N.-Holland Dukei kampioen! Door de overwinning van den Umuidenschen meester op J. W. van Dartelen (Haarlemsche Damclub) behaalde Barend Dukel (Damclub „IJmuiden") den titel van hoofdklasse kampioen van Noord-Holland. In deze partij had van Dartelen na zeer sterk spel een winststelling geforceerd, doch maakte juist op het beslissende moment een blunder, waardoor Dukel deze partij won. Hierdoor ontging van Dartelen op zeer on fortuinlijke wijze de titel. Kijk uit nHSG eetaoinshrdlucmfwypet KIJK UIT II—HSG H 1 J. GordijnJ. van Teunenbroek 1—0 2 A. LansaD. Wielenga 0—1 3 J. PoldermanA. Lichtenveldt 0—1 4 S. KooiH. D. v. d. Ouw 0—1 5 J. de VriesG. ter Plyt 0—1 6 J. A. StalsG. Sondorp 0—1 7 J. SchuurmanA. J. de Vries 0—1 8 J. Bilder—W. H. Saeijs 0—1 9 H. SaulJ. A. Erbiïnk 1—0 10 J. PlugboerF. F. Groos A—A 2A—1A HSG speelde met drie invallers. De lotenverkoop voor het Crisis-comité Al wordt tegenwoordig de „deur ook plat ge- loopen" voor allerlei bijdragen aan dit en aan dat, toch blijkt, dat men over het algemeen nog wel wat over heeft voor het crisiscomité. Want met den verkoop der 30 ets. loten, ten bate van het Bloemendaalsche (niet 't Natio naal!) Crisiscomité gaat het naar wensch. Bijna nergens behoeft de colporteur zonder een enkel lootje te verkoopen. heen te gaan. Dat geeft een burger moed! Maar er zullen nog heel wat loten geplaatst moeten worden, wil de commissie, die het verlotingsplan zal uitwerken, kunnen doen, wat zij wenscht te doen. Daarom is een aansporing (om 't woord dringende niet te gebruiken) om de hand nog eens over 't hart te strijken als de loten- man aan de deur komt, niet overbodig. Er is veel noodig. En „'t is zaliger te geven dan te Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader HENDRIK HERMAN HÖCKER in den ouderdom van 87 Jaar, Wed. A. HÖCKERBOSSE Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Heemstede, 10 Januari 1934 Glipperweg 94 De teraardebestelling zal plaats vinden op Zaterdag 13 Januari a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht Geen bloemen Ondergeteekende, Curator in het faillissement van M. J. ZANDBER GEN Mzn., Bloembollenkweeker te Hillegom, Meerstraat 74, heeft op heden ter Griffie der Rechtbank te Haarlem nedergelegd de eenige uit- deelingslijst in bedoeld faillissement, welke aldaar gedurende tien dagen voor de schuldeischers kosteloos ter inzage zal liggen. De Curator voornoemd: Mr. J. VAN DER VEGT Spaarnzichtlaan No. 10, Heemstede. De Curator in het faillissement der Naamlooze Vennootschap Tabak en Sigaren Exploitatie Maatschappij „Tesem" gevestigd te 's-Gravenhage, kan- toorhoudende te Haarlem, deelt mede, dat de eenige uitdeelingslijst op heden ter Griffie der Rechtbank te Haarlem is gedeponeerd en al daar gedurende tien dagen ter kos- telooze inzage ligt van crediteuren, Mr. G. W. C. PLIESTER, Curator. Haarlem, 10 Januari 1934 Kruisweg 61 rood. Bij vonnis van 19 December 1933 is door de Arrondissements-Recht- bank te Haarlem in staat van fail lissement verklaard: MAR GARE TH A LEENSLAG, Wed. C. Grisnigt, tuinierster, wonende Lisserweg 716 te Haarlem mermeer, met benoeming van den E.A. Heer Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten tot Rechter-Com- missaris en van ondergeteekende tot curator. Door den E.A. Heer Rechter commissaris in opgemeld faillisse ment is bepaald: le. dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op Woensdag 14 Februari 1934 des namiddags te 4 uur in het Paleis van Justitie, Jansstraat 81 te Haarlem; 2e. dat de schuldvorderingen vóór 30 Januari 1934 bij ondergeteekende moeten worden ingediend. De Curator: Mr. W. BRIËT Kruisweg 63 - Haarlem VOOR SLOOPING te koop gevr. oude gebouwen. D. K. MICHEL, Z. B. Spaarne 20, Telef. 10521. voorheen Met garantie, thans Pijnloos trekken. Spreekuur dagelijks 912, 2—4. Dinsdag- en Donderdagsavonds 6.308 uur. Aangezien loonsverlagingen nog steeds geen einde hebben genomen, besloten wij bovenstaande TE KOOP, direct van eigenaar, wegens vertrek: 2 RIANTE HEERENHUIZEN, op prima stand, te HAARLEM, benoodigd kapitaal circa 5 mille. Brieven onder nr. 1654 aan het Bureau van dit blad. HYGIËNISCH EN RUSTIG BADEN GEOPEND *S MORGENS 10.30 UUR TOT 'S AVONDS 9 UUR, Privéles van den tennisleeraar R. WYBRANDTS, Krelagehuis. Per les (incl. baanhuur) 4. 5 lessen 17.50. Ook Zaterdag, Zondag en 's avonds. Clubs o. 1. v. R. WYBRANDTS. Contr. 17.50 p. p. Br. en inl. Krelagehuis, Tel. 14824. Training in clubs o.l.v. tennis leeraar R. WYBRANDTS. Contr. 17.50 p. p. Ook Zaterdag en Zondag. Br. en inl. Krelagehuis, Telef. 14824, de 2e handelstaal Corresp. - Grammatica CONVERSATIE Cluhles t 5.p. mud, Privéles 9.p. mnd. door Madame Loubère (Spaansche van geboorte) INSTITUUT Oude Gracht 711

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3