Afwijking van de Winkelsluitingswet 1 RADIO-PROGRAMMA MEENING DER TWEEDE KAMER TWEE MANNEN GEDOOD DONDERDAG 11 JANUARI Vrijdag 12 Januari 1934 Bezwaren tegen verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag Zware kraan stort te Vlaardingen omlaag op een schip en ver dwijnt in het water De teeltbeperking in den tuinbouw En de goudwaarde Meer gezocht in vermindering van de beteelde oppervlakte Ook de cabine Middenstands- bedrijf Een buitengewoon congres over saneering en bescherming Hevige consternatie DE KWESTIE-SPOORHOUT Protest eener commisie BERECHTING VAN MUITERS 30 Januari de vierde groep Nadere bijzonderheden Nog 33 gedagvaard Meer Zondagsarbeid? NIEUWE ONDERSCHEIDING Voor de bemanning der Pelikaan AUTO TE WATER NIEUWE RIJKS H. B.S TE ZALTBOMMEL De zes inzittenden konden gered worden MEISJE AANGEREDEN dr. p. h. ritter jr TREEDT AF Aan de verwondingen overleden UITVOER VAN KOOL NAAR DUITSCHLAND FASCISTEN VOOR DEN RECHTER Als hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad" Regeling voor Januari De fruitoogst 1933 vrü van omzetbelasting Terug in de R.K. Staatsparty 5 pCt. korting symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meule- mans 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Pianorecital 7.20 Gramofoonmuziek 8.50 Omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Ar thur Meulemans 9.20 Vervolg concert 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Ensem ble uit Benciix 2.20 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Launy Grön- dahl 7.20 Omroeporkest o. 1. V. Emll Reesen 7.45 Treurspel 9.45 Piano- soli 10.20 Otto Lington's jazzband. BERLIJN. 419 M, 1.55 Wilhelm Kempf speelt sonates van Beethoven 6.20 Om roeporkest en koor o. 1. v. Kittel. HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Mor- gencoucert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 Het Kro-sextet o. 1. v. Piet Lusten- houwer 1.45 Verzorging zender 2.00 Jos. Boshouwer: „Klelnveeteelt" 2.30 Gramofoonmuziek 3.00 Orgelconcert in de St. Domlnicuskerk te Amsterdam door Evert Haak. Solist: Cor van Munster, tenor 8.30 Gramofoonmuziek 3.35 Voortzet ting orgelconcert 4.15 Gramofoonmuziek 5.00 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Ger ritsen 5.50 H. Teding van Berkhout: „Verzorging van honden" 6.10 Het Kro- orkest 7.00 Politieberichten 7.15 R. HAMBURG, 372 M. 10.50 Middagcon- J. Zorge de Raumonde: „Windhonden- cert o. 1. v. Carl Becker 12.40 Gevarieer- rensport" 7.35 Gramofoonmuziek de muziek 1.55 Gramofoonmuziek 8.10 Vaz Dlas 8.15 Het Sted. Orkest van 4.50 Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. José Maastricht o. 1. v. Henri Hermans m. m. Eibenschtitz 5.50 Gramofoonmuziek. v. Johan Llgtelljn, plano 9.05 „Die Nach- tigall", sprookje van Andersen. Voorge- LANGENBERG, 472 M. 11.20- Omroep- dragen door Lily Froud—Marlé. A. d. vleu- orkest o. 1. v. Erich Klosz 12.55 Gramo- gel Fred. Boshart 9.30 Het Stedelijk foonmuziek 2.20 Kamermuziek 3.20 Orkest van Maastricht 10.10 Gramofoon- Gevarieerd programma 9.50 Berichten, muziek 10.30 Vaz Dlas 10.35 De Kro- Boys o 1. v. Piet Lustenhouwer 11.15 DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelreci- Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. tal door Murray 12.50 B.B C.-dansorkest o 1. v Henry Hall 1.35 Northern Studio- HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 orkest o. 1. v. John Bridge 2.20 Solls- Gramofoonmuziek VPRO 10.00 Morgen- tenconcert 3.20 Kwintet 4.20 Mid- wijding VARA 10.15 Gramofoonmuziek land Studio-orkest o. 1. v. Frank Can teil 10.45 Orgelspel door Cor Steyn 11.15 4.50 Metropole Hotelorkest O. 1. v. Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting Emile Colombo 8.20 Concert van Brit- AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 sche muziek 9.55 Concert van Brltsche Kovacs Lajos en zijn orkest 12.40 Gra- muziek 11.00 Harry Roy en zijn band. mofoonmuziek 1.10 Kovacs Lajos en zijn orkest 2.30 Voordracht door Theo de Witte. O.m. „Het zijden harnas" 3.00 Fransche chansons en voordrachten door madame Jane Jempe en Jos. Borgeaud. A. d. vleugel Mile. Simone Preynon VARA 4.00 Overschakeling naar den zender Koot wijk 4.15 Gramofoonmuziek 5.00 Vara-orkest o. 1 v. Hugo de Groot 5.45 Gramofoonmuziek. Tenorzangers 6.00 Orgelspel door Johan Jong 6.20 Gramo foonmuziek 6.30 De Flierefluiters o. 1. v. Jan v. d. Horst 7.00 dr. F. M. Wibaut: „De vooruitzichten voor het socialisme" 7.20 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot VPRO 8.00 Lezing. Ds. A. Trouw: „Zeker heid" 8.30 Concert 9.00 Het Inter nationaal Verbond voor Vrijzinnig Chris tendom en Geloofsvrijheid 9.30 Concert 10.00 Vrijzinnig Godsdienstig Persbu reau 10.05 Vaz Dias 10.15 Cursus: Muziek en religie. Spr. ds. K. J. Groene- wegen 10.45 Gramofoonmuziek VARA 11.00 Populaire gramofoonplaten 12.00 Sluiting. BEROMt NSTER, 460 M. 3.20 Omroep- BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon- orkest o. 1. v. H. Hofmann 4.20 Gramo- muziek 1.30 Kleine orkest van het N. foonmuziek 4.30 Populair concert I. R. o. 1. V. P. Leemans 5.20 Omroep- 5.20 Gramofoonmuziek 6.50 Saxofoon- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS ls. Tot verruiming der openstellingsuren mag zeker niet worden overgegaan indien niet een aanzienlijke meerderheid van belanghebbenden dit wenscht. Sommige leden maakten nogmaals bezwaar tegen de regeling die uitzonderingen maakt voor hen, die den wekelijkschen rustdag vieren op den Sabbath of op den zevenden dag. Ons volk, zoo meenden zij, vertoont een algemeen Christelijk karakter. Willen groepen van ons volk een anderen dag als rustdag vieren, dan hebben zij daartoe volle vrijheid. Men mag ech ter niet toestaan, den Zondag tot werkdag te maken. Andere leden kwamen met kracht tegen, deze beschouwingen op. Naar hun oordeel Itjeft de wetgever terecht met de belangen van hen, die den Sabbath of den zevenden dag als rustdag vieren, rekening gehouden. In elk geval kan er niet over gedacht worden, bij ge legenheid van dit ontwerp terug te komen op dit eenmaal aanvaarde beginsel. De moderne techniek heeft ons op genomen in een gemeenschap, die- aan geen grenzen gebonden is. We telefo- neeren met Berlijn, Parijs en Londen. We zetten elk radiostation van Euro pa aan en halen „heel de wereld in onze kamer". Maar een brand breekt uit in de telefoon-centrale en we zijn verstoken van elke telefonische gemeenschap Een storing in den aetheren geen enkel radiostation geeft antwoord tenzij gillend of knetterend. En ineens voelen we onze geïsoleerd, heid. Ineens begrijpen we onze mach teloosheid als mensch alleen. We zijn zoo ingesteld op de moderne techniek met haar communicatiemiddelen dat we ons hulpeloos gevoelen indien we plotseling tot onzen kleinen kring rondom ons worden afgesloten, wor den geïsoleerd- We kunnen zoo weinig op ons zelf; we hebben de gemeen schap poodig. Zooals we die in 't geestelijk leven ook behoeven en kennen in die groo- te gemeenschap welke ons geloof rond millioenen sluit. Hoe kwam je aan die nieuwe verkoudheid Ik heb m'n haar laten knippen. Frankfurter Illustrierte Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van bijzondere afwijkingen van enkele bepalingen der winkel sluitingswet 1930. Hieraan wordt ontleend: Vele leden verklaarden, dat zij den voorge stelden werkingsduur van het wetsontwerp, tot 1 Januari 1935, te kort achtten. Sommigen hun ner zouden dien termijn willen zien bepaald op 2, 3 of zelfs 5 jaar, een ander deel zou er de voorkeur aan geven te bepalen, dat deze wet blijft werken totdat de Kroon zal hebben ver klaard, dat de heerschende buitengewone om standigheden hebben opgehouden te bestaan. PARIJS (Radio). 1725 M. 8.05 Gramo foonmuziek 12.50 Gramofoonmuziek 8.20 „Hamlet", opera van Thomas. MILAAN, 831 M. 8.00 Gramofoonmu ziek 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. Zan- donai. ROME, 441 M. 6.15 Gramofoonmuziek 8.00 Concert door het omroeporkest 9.20 Verzoekprogramma 9.50 Dansmu ziek. WEENEN, 517 M. 5.45 Gramofoonmu ziek 6.55 Omroeporkest 9.25 Popu lair concert door het omroeporkest o. 1. v. Joseph Holzer. WARSCHAU, 1411 M. 4.40 Vioolrecital 5.40 Populair concert 7.35 Philhar- monie-orkest van Warsohau o. 1. v. He- renestein 10.00 Gramofoonmuziek 10.25 Zlgeunermuziek. Verscheidene leden verklaarden, dat zij de indiening van dit wetsontwerp betreur den en dat zij die ook niet van de regee ring hadden verwacht. Naar hun meening is de Indiening van een ontwerp, dat de mogelijkheid opent tot verruiming van de openstelling van winkels op Zondag, waar tegen een niet onbelangrijk deel van ons volk principieele bezwaren heeft, niet in overeenstemming met de regeeringsver- klaring. afgelegd bij het optreden van dit Kabinet, waarin de regeering mededeelde, dat ter wille van de noodzakelijke een dracht het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen moest worden vermeden en te dien einde een ernstig beroep deed op de medewerking van de Staten-Generaal. Reeds op dezen grond werd erop aangedrongen, dat de regeering dit wetsontwerp zal terugnemen. Staat, zoo vroegen deze leden, het geheele Kabinet achter dit ontwerp? Een zeer ernstig ongeval heeft Woensdag middag omstreeks 4 uur op de werven van het N V. Havenbedrijf „Vulkan" te Vlaardingen- Oost plaats gehad. Op genoemd tijdstip was men bezig met een hefkraan een Duitsch schip, geladen met kolen, te lossen. Op de hefkraan bevonden zich de arbeiders J. v. d- Kuil en H. Schepen, beiden uit Vlaardingen. Juist toen een bak met kolen omlaag werd gehaald, schoot een bewegingsarm van de kraan, waarmede de elevator in bewe ging werd gebracht, los. Het groote gevaartp, dat ongeveer 30 ton woog, viel omlaag. Naar wij nader vernemen zullen de voorbe reidende maatregelen ten aanzien van de teelt beperking van tuinbouwgewassen zeer spoedig gereed komen. Het defintieve plan voor de beperking van de teelt van tuinbouwgewassen zal niet veel ver schillen van het schema van den Regeerings- commissaris dat reeds in November is gepubli ceerd. Het aanplanten en de teelt van pit- en steenvruchten kan voorloopig worden vrijge laten. Een uitzondering op dezen regel is de cultuur van druiven, waarbij het aantal trossen per boom zal moeten worden beperkt. Behoudens de hieronder nog nader aangege ven beperkings-percentages is de teelt van groenten vrij. De teeltbeperking van tuinbouwgewassen wordt gezocht in de inperking van de opper vlakte van het bedrijf, die met tuinbouwgewas sen mag worden beteeld. Onder dezen algemeenen regel valt ook de teelt van aardbeien en frambozen. Een uitzonde ring moet worden gemaakt voor de teelt van groenten onder glas. Onder plat glas (éénrui- ters) zal geen grooter aantal dan 20 stuks sla per raam mogen worden uitgeplant. De teelt van sla in twee rijen zal zijn toege staan tot een aantal van 15 stuks onder één raam zonder teelt van bloemkool; van 12 stuks onder één raam met teelt van bloemkool en van 9 stuks onder één raam met teelt van bloem kool in enkele rijen. Het aantal kroppen sla in met broeimest ver warmde rijen zal niet meer mogen bedragen dan 24 stuks voor den voorkant en 20 stuks voor den achterkant van de z.g. dubbele rijen. Het platte glas zal slechts één maal voor de teelt van sla mogen worden aangewend. Het teelen van sla of spinazie in druivenkassen, die ouder zijn dan 5 Jaar, is verboden. De teelt van bloemkool en andere groenten In kassen of warenhuizen blijft geheel vrij. De teelt van vroege aardappelen voor den verkoop is in bedrijven, waar tot nog toe geen vroege aardappelen werden verbouwd, verboden. Voor bedrijven waarin vroege aardappelen zijn geteeld, dient tenminste het volgens beperkings- schaal voorgeschreven percentage ten volle te worden toegepast op de in 1933 met vroege aardappelen beteelde oppervlakte. De beperkings-percentages voor de onder scheiden bedrijfsgrootten zullen de volgende zijn: Bedrijven van 0 tot 2 H.A. beperking 5 pet. van de met tuinbouwgewassen beteelde opper vlakte; Idem 2 tot 3 H.A. beperking 5 tot 10 pet. Idem 3 tot 4 H.A. beperking 10 tot 15 pet. Idem 4 tot 5 H.A. beperking 15 tot 20 pet. Idem 5 tot 6 H.A, beperking 20 tot 25 pet. Idem 6 tot 7 H.A. beperking 25 tot 30 pet. Idem 7 tot 10 H.A. beperking 30 tot 35 pet. Idem 10 tot 11 H.A. beperking 36 pet. Idem 11 tot 12 H.fy. beperking 37 pet. Idem 12 tot 13 H.A. beperking 38 pet. Idem 13 tot 14 H.A. beperking 39 pet. Idem 14 to 15 H.A. beperking 40 pet. Idem 15 tot 16 H.A. beperking 42 pet. Idem 16 tot 17 H.A. beperking 43 pet. Idem 17 tot 18 H.A. beperking 46 pet. Idem 18 tot 19 H.A. beperking 48 pet. Idem 19 tot 20 H.A. beperking 50 pet. Idem 20 tot 21 H.A. beperking 52 pet. Idem 21 tot 22 H.A. beperking 54 pet. Idem 22 tot 23 H.A. beperking 56 pet. Idem 23 tot 24 H.A. beperking 58 pet. Idem 24 tot 25 H.A. beperking 60 pet. en boven 25 H.A. beperking 60 pet. van de met tuinbouwgewassen beteelde oppervlakte. Iedere uitbreiding van de teelt van warmoe- zerü-gewassen naar den toestand van 1933 is verboden evenals alle nieuwbouw van kassen en het aanschaffen van nieuwe ramen. Het repa- reeren van kassen en plat glas is toegestaan. Het aanleggen van nieuwe tuinbouwbedrijven is voor 1934 onder iedere omstandigheid verbo den. Ten aanzien van de contractteelt voor inmaak en conserven-fabrieken gelden dezelfde beper kende regelen als hierboven zijn aangegeven. De landsadvocaat, mr. J. H. Telders, heeft zijn conclusie van dupliek ingediend in de bij de Haagsche rechtbank aanhangige zaak in zake de Indische Fondenleening, in welke zaak door de N.V. Cultuur Maatschappij Wilis te Amsterdam voor de obligaties te zijnen tijd betaling wordt gevorderd tegen den koers van de goudwaarde van het pond sterling, zooals het in Januari 1923 bestond (jaar van uitgifte)- zifnde minstens 12 per pond sterling. In zijn dupliek constateert mr. Telders. dat in de repls/.k als feit wordt gesteld, dat de be wuste leening de goudclausule bevat, op den grond, dat de aanduiding „ponden sterling" de goudc'ausute in zichzelf bevat. Daarlatende, dat het petitum der dagvaar ding op deze feiten en stejlingen niet aansluit, is volgens mr. Telders in deze volkomen front verandering te zien een verandering van het onderwerp van den eisch. welke niet toelaat baar is. Voorts verwerpt gedaagde het betoog van eischeres, dat de Nederlandsche rechter in deze zaak rechtstreeks zal hebben toe te pas sen internationaal privaatrecht, hetwelk in het betoog van eischeres gedacht wordt a's mate rieel een ander recht te zijn dan nationaal recht. Deze tegenstelling acht mr. Telders on juist, aangezien een recht als in dat betoog bedoeld, niet bestaat. De landsadvocaat stelt verder, dat het wei nige, dat eischeres nog weet te voorschijn te brengen uit de prospectus etc, zijn kracht ver liest tegenover de beschouwing, dat crediteur en debiteur het lot van de schuld aan het lot van het Enge'sche pond hebben verbonden. Gedaagde ia dan ook van meening, dat ieder zich bij de Engelsche emissie rekenschap heeft gegeven, dat het verder verloop van het En gelsche pond den inhoud van verplichtingen zou bepalen. Uitvoerig worden vervolgens weerlegd de be schouwingen van eischeresse, als zou tot 1931 geen verandering zijn gebracht in den Engel- schen gouden standaard Toen de beide Ned. Indische por.denleeningen in 1923 werden uit gegeven, bestond in Engeland nog een verbod van uitvoer van gouden munt en muntmate- riaal. Bovendien was de Bank van Engeland niet verp'icht haar bankbiljetten bij aanbie ding te betalen in gouden munt of goud in baren af te staan tegen inlevering van wet tige betaalmiddelen. Het pond sterling rustte dus niet op een goudbasis; de gouden stan daard was opgeschort. Hieruit volgt, dat ten tijde van de uitgifte der leeningen de munt soort, waarin de schuld was uitgedrukt, niet inwisselbaar was tegen goud en derhalve ook niet in een onveranderlijke verhouding tot de waarde van een bepaalde hoeveelheid goud stond. Ten tijde van de uitgifte was ook in Neder land de gouden standaard geschorst; de uit voer van gouden munt en muntmateriaal was verboden. Ook de gulden stond in 1923 dus niet in een onveranderlijke verhouding tot de waarde van een bepaalde hoeveelheid goud en de verhou ding tusschen den gulden en het pond ster ling was derhalve voortdurend aan verande ring onderhevig. Deze toestand duurde tot 1925, toen Enge land weer terugkeerde tot den gouden stand, hetgeen omstreeks denzelfden tijd ge schiedde door Nederland en Ned.-Indië. totdat in 1931 in Engeland opnieuw de gouden stan daard werd opgeschort. Gedaagde meent hiermede voldoende te heb ben weerlegd de stelling van eischeres. dat men in Januari 1923, sprekende van ponden sterling, goud zou hebben betoeld. De inter nationale leening was niet in goudgeld uitge drukt. Aan genoemden arm was ook bevestigd de cabine, waarin de twee arbeiders aanwezig waren. Met een zwaren slag kwam dit alles op een lichter terecht, die bij de werf voor den wal lag. De lichter kon echter deze vracht niet dragen. Zij brak in tweeën en zonk. Tot groote ontzetting van de arbeiders, die in de omgeving waren, verdween de cabine door de schuit in den Waterweg. Zij kwam geheel onder water. Aanstonds werd met het reddingswerk be gonnen, dat echter bijna onmogelijk was- Uren gingen hiermede heen, zoodat het tenslotte wel vast stond, dat beide mannen niet meer te redden zouden zijn. Om zeven uur was men nog met het reddingswerk bezig. De politierechter achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. Hierna stond terecht A. F. S., die den tekst gemaakt had voor hët aanplakbiljet. Verdachte zeide te hebben willen wijzen op het verkeerde van het feit. dat de heer v. Z., die baconfabrikant is, tevens directeur is van de Varkenscentrale, waardoor hij in deze func ties tegengestelde belangen heeft. De officier eischte 50 boete, de politierech ter sprak ook dezen verdachte vrij. Vele andere leden konden de hier uitgespro ken meening niet deelen. Zij herinnerden daar bij aan de voorgeschiedenis ervan. Sommigen dezer leden vestigden er de aandacht op, dat de omvang van het thans aangeboden ontwerp, vergeleken bü dien van het voorstel-Vos c-s., zeer beperkt is en juist de strekking heeft, slechts de hoognoodige wijzigingen aan te brengen en de principieele tegenstellingen, in vergelijking met dat voorstel, te verminderen. Opgemerkt werd, dat de regeering bij de be handeling van het ontwerp der Winkelsluitings wet 1930 zelf uitdrukkelijk verklaard heeft, dat de regeling van de sluiting op Zondag één der pijlers is, waarop de wet steunt. Uitgaande op de stelling, dat ook de winkelier recht heeft op een vrijen dag in de week, achtte de minister het toen van overwegende beteekenis, dien dag op Zondag te doen vallen, omdat daardoor de Zondagswet kan worden bevorderd. Dat de regeering van dit juiste standpunt schijnt te zijn afgegleden, werd ten zeerste be treurd. Andere leden, die het in het algemeen met de tegenstanders over het beginsel eens waxen, zouden toch met het ontwerp wel kunnen in- stemmen. Naar hun oordeel moet het vraag stuk van de Zondagsrust meer algemeen wor den beschouwd en worden geregeld in een alge- meene Zondagswet. Voor hen stond de zaak aldus, dat de keuze tusschen een zoo streng mogelijke handhaving van de Zondagswet en een tegemoetkomen aan de economische moei lijkheden van den middenstand, in dezen tyd behoort te gaan in de richting van eenige ver ruiming der openstellingsmogelijkheid. Tot behandeling van zijn in December gepu bliceerd program Inzake ordening, saneering en bescherming van het middenstandsbedrijf, hou'-t de Nederl. R. K. Middenstandbond een buiten gewoon congres op Dinsdag 6 Februari a.s. in den Dierentuin te Den Haag. Toen de kraan omlaag stortte waren in de omgeving verschillende arbeiders aan het werk, zoodat aanvankelijk de vrees gekoesterd werd, dat meer dooden of gewonden te betreuren zouden zijn- In Vlaardingen en omgeving deden dan ook allerlei geruchten de ronde, zoodat spoedig tientallen vrouwen en kinderen zich naar de werf spoedden. Angstig stond men voor het hek op mededeelingen te wachten. Slechts langzaam kwam de zekerheid wie het leven bij dit ongeval hadden verloren. Omstreeks zes uur des avonds arriveerde het parket uit Rotterdam, dat een onderzoek naar het gebeurde instelde. De commissie in zake het gebruik en de verwerking van inlandsch hout in Neder land heeft geprotesteerd tegen de voorstelling van den heer Westerman, als zou de tegen woordige houtaankooppolitiek der Neder landsche Spoorwegen gevoerde actie zijn een ketting van onwaarheden en verdachtma kingen, die door enkele groote Nederlandsche houthandelaren, wier enorme winsten door de gewijzigde inkooppolitiek der Nederlandsche Spoorwegen verloren gingen, naar voren zijn gebracht om de Sporen tot overgave te nood zaken en de houthandelaren zelf weer in de gelegenheid te stellen het oude spel, waarbij zü Wèl voeren, verder te spelen en voorts, als zou haar voorzitter, prof. Jager Gerlings, die volgens hem beter behoorde te weten, zich als pion op het commercieele schaakbord naar voren laten schuiven door een klein groepje houthandelaren, die volgens den heer Wester man voor geen enkel middel, hoe minder waardig ook, terugdeinzen om hun doel te be reiken. Het spreekt vanzelf, aldus het protest, dat de aandacht van onze commissie ook is gevallen op de Nederlandsche Spoorwegen, omdat deze tot enkele jaren geleden al hun hout via den Nederlandschen handel betrokken en een niet onbelangrijk gedeelte van het voor wisselhouten en dwarsliggers benoodigde hout door in ons land gegroeid hout werd gedekt, terwijl sedert eenige jaren zoo goed als alle hout uit het buitenland wordt betrokken met uitschakeling van den Inlandschen houthandel. Het is het streven van onze commissie in het belang zoowel van het inlandsche bosch- bedrijf, dat dit afzetgebied nu eenmaal niet kan missen, van den inlandschen houthandel en -zagerij, als ook van het geheele Nederland sche volk, als verruiming van de werkgelegen heid, die het houtbedrijf aan veel handen biedt, om dit verloren afzetgebied weer terug te winnen. Dat de houthandel en -zagerij vroeger geld hebben verdiend aan de levering van dwars liggers en wisselhout, spreekt vanzelf, maar dat enorme winsten zouden zijn gemaakt, hebben wij tot nu toe niet kunnen oonstateeren. De commissie uit de Tweede Kamer zal zich in den loop van haar onderzoek ook hieromtrent ongetwijfeld een oordeel kunnen vormen; even zeer als dan wel zal bltlken, of de feiten, die door verschillende personen bij de actie tegen de houtaankooppolitiek der spoorwegen naar voren zijn gebracht, Inderdaad als „onwaar heden en verdachtmakingen" behooren te wor den gequalificeerd. Het gaat echter niet alleen om den hout handel en -zagerij, maar evenzeer om onze bosschen en landgoederen, omdat hier het hout, waaruit men vroeger dwarsliggers en wissel houten placht te maken, thans zoo goed als onverkoopbaar is. SOERABAJA, 10 Januari. (Aneta.) De voor heden bepaalde zitting van den Zeekrijgsraad, waarin de berechting van de derde groep mui ters, bestaande uit 82 „meeloopers", zou plaats vinden, is niet doorgegaan, wegens ziekte van enkele beklaagden. Vermoedelijk zal de Zeekrijgsraad Zaterdag a.s. de behandeling voortzetten. Omtrent het ernstig ongeluk met de kraan te Vlaardingen, vernemen wij nog 't volgende: Het gevaarte ls terecht gekomen op het s.s. „Baldur". Dit was juist in de haven aangeko men, doch lag reeds gemeerd aan de kade. Aan weerskanten van het schip lag een lichter. Op den lichter, welke aan de binnenzijde lag, de „Anstad", kwamen de grijper met de kats, resp. wegende 28 en 180 ton, terecht. Hierdoor werd deze lichter als het ware geknikt. Het voor gedeelte van het schip verdween met de over blijfselen van de kraan onmiddellijk in de diep te. Het achterstuk, waarop zich een paar per sonen bevonden, bleef echter boven water uit steken. Die menschen zijn door een politieboot van het schip gehaald. Van den arm van de kraan, welke 50 M. lang is en 9J4 M. breed, is het uiterste gedeelte neergekomen op den twee den lichter, welke aan den buitenkant lag. Men heeft een stuk van den arm afgebrand en zoo doende de boot bevrijd. Het restant van den arm, die nog vastzit aan het vaste gedeelte van de loopkraan, die in het geheel 170 M. lang is, zou in den afgeloopen nacht worden weggebrand. De „Baldur" is slechts licht be schadigd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is, dat een van de scharen, waarmede de arm aan het geheel is bevestigd, geknikt en vervolgens gebroken is. Er werd normaal mede gewerkt. De capaciteit van de kraan is 80 ton en de vracht, die er op het oogenblik van het ongeluk aanhing, woog ï<8 ton. Het onderzoek, dat Woensdagavond door den Officier van Justitie en den Rechter-commissa- ris van Rotterdam werd begonnen, wordt heden ochtend met een deskundige voortgezet. Het opruimingswerk zou den geheelen nacht voortduren. De slachtoffers waren beiden gehuwd. De electricien van der Muil was ongeveer 35 jaar oud en deed dienst als smeerder. De kraanma chinist Scheepen was ongeveer 45 jaar oud. Vele leden konden zich met het ontwerp wel vereenigen. Zij meenden, dat eenige ver ruiming van de mogelijkheid tot openstel ling van winkels op Zondag noodzakelijTs is om een groot aantal bedrijven voor den ondergang te behoeden- Verscheidene an dere leden achtten het geenszins bewezen, dat de oorzaak der moeilijkheden, die zich bij den middenstand voordoen, vooral moet worden gezocht in de Zondagssluiting. BATAVIA. 10 Jan. (Aneta.) De ten laste leg ging voor de vierde groep muiters van de „De Zeven Provinciën" is thans aan de beklaagden beteekend. Zij zullen 30 Januari a.s. voor den Zeekrijgsraad verschijnen. Deze groep bestaat uit 33 schepelingen, aan wie primair hetzelfde ten laste is gelegd als jegens de vorige groepen, terwijl hun subsidiair overtreding der artikelen 144 en 132 van het Militair Wetboek van Straf recht is ten laste gelegd. Verscheidene leden merkten op, dat de minis ter mededeelt, te beschikken over gegevens, welke hem de overtuiging hebben geschonken, dat een onverkorte handhaving van de bepa lingen der winkelsluitingswet betreffende den Zondag, speciaal voor winkels in consumptie artikelen, te bezwarend is. Zij vroegen den minister, deze gegevens aan de Kamer over te leggen. Een aantal leden was van meening, dat de voorgestelde maatregel zich nog verder dan de winkelsluitingswet verwijdert van de door velen als zoo wenschelijk beschouwde uniforme Rijks regeling. Verscheidene andere leden zagen hierin voor een tijdelijken maatregel geen be zwaar. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat de voorgestelde wetswijziging ten ge volge kan hebben, dat vele duizenden filiaal houders, zetwinkeliers e.d. niet onder de be scherming van de arbeidswet vallende personen, hun Zondagsrust nog meer dan tot dusver zien beperkt. Ook werd gevreesd voor meer Zon dagsarbeid, niet alleen voor het verkoopen, doch voor schoonmaken, aanvulling van voorraden enz. Andere leden achtten deze bezwaren overdreven. In de bijeenkomst der Haagsche Kamer van Koophandel heeft de voorzitter medegedeeld, dat het Bureau besloten heeft, den zilveren ge denkpenning namens de Kamer uit te reiken aan de bemanning van de „Pelikaan" Iwan Smirnoff, Piet Soer, J. M. H. Grosfeld en C. H, van Beukering, alsmede aan den heer A Ple»- man, directeur der K. L. M., wegens de bijzon dere verdienste, welke de recordvlucht van de „Pelikaan" heeft. Bij acclamatie werd het voorstel door de ver gadering aangenomen. Naby Hoogezand Ls een auto, waarin een zestal metselaars, afkomstig uit Winschoten, gezeten waren, in het Wlnachoterdiep gereden. Alleen konden echter, zij het met moeite, gered worden. Woensdagmiddag heeft te Zaltbommel de opening plaats gehad van de nieuwe Rijks Hoo- gere Burgerschool met vijf-jarigen cursus, door den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Mr. H. P. Marchant, in tegen woordigheid van ongeveer 200 genoodigden. Minister Marchant zeide, dat, wanneer men in deze dagen hoort spreken over den Minister van Onderwijs, men onwillekeurig denkt aan een virtuoos op het gebied van schoolophefflng. Daarom vond hij het zoo buitengewoon prettig, dat hij nu juist niet een school behoeft op te heffen, maar een nieuwe school kan openen. Hjj is er echter van overtuigd, dat als het be sluit tot het bouwen van een nieuwe Rijks H. B. S. te Zaltbommel nu nog genomen moest worden, het niet zoo gemakkelijk zou gegaan zijn. Spr. beschouwt Zaltbommel als een troetel kind der regeering. Nog slechts kort geleden ls de nieuwe brug over de Waal geopend. De burgemeester van Zaltbommel, de heer N. F. Oambier van Nooten, bracht de gelukwen- schen over van het gemeentebestuur. Vervolgens sprak o.m. de heer A. v. d. Ent, oud-directeur der school, die een schilderij van Toorop. voorstellende een mijnwerker als sym bool van den arbeid, aan de school aanbood. Verscheidene leden meenden, dat het ont werp te ver gaat. Met name betwijfelden zij of het noodlg is, de mogelijkheid van open stelling op Zondag uit te breiden tot de winkels ln tabaksartikelen. Zij meenden, dat het pu bliek zich hier geheel heeft aangepast aan de sluiting op Zondag. Andere leden merkten op, dat juist de winkeliers in deze branche van de Zondagssluiting veel te lijden hebben gehad. Woensdagavond te ongeveer half acht is te Hilversum op den hoek Kapelstraat-Langestraat een 17-jarig meisje uit de Egelantierstraat aan gereden en tengevolge daarvan overleden. Het meisje, dat per fiets van de Langestraat in de Kapelstraat wilde rijden, werd aangereden door K. eveneens per rijwiel. Zij kwam te val len en kwam terecht op haar slaap, waardoor zij het bewustzijn verloor. Zij werd naar het nabijzijnde politiebureau vervoerd en vandaar later naar het Diaconessenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den avond is overleden. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal dr. P. H. Ritter Jr., met ingang van 1 Februari a.s., zijn ambt als hoofdredacteur bij het „Utrechtsch Dagblad" neerleggen. Dit besluit schijnt verband te houden met de omstandigheid, dat dr. Ritter tal van neven functies vervulde, o.a. bij het omroepbedrijf, die het hem onmogelijk maakten zijn Journalistiek werk langer naar behooren te verrichten. Als resultaat van de besprekingen op 9 Ja nuari jX te Berlijn, welke in volledig weder- zijdsch vertrouwen werden gevoerd, is het vol gende overeengekomen: In Januari 1934 zullen van roode en gele kooi niet meer dan 15 pet, en van witte kool niet meer dan 10 pet. van het in het verdrag vastgestelde contingent uit Nederland naar Duitschland mogen worden uitgevoerd. In overeenstemming met de tegenwoordige marktsituatie mag binnen- en buitenlandsche kool voorloopig niet onder den prijs mogen geleverd worden van R. M. 4.50 voor witte, en van R. M. 5.50 voor roode en gele kool. Als prijs stelde de groothandel-inkoopsprijs per 50 K.G. voor eerste kwaliteit (wegende van 12y, K.G. per stuk) prijs station van ont vangst. Door deze regeling is een regelmatige markt- aanvoer en een constante prijsontwikkeling ge waarborgd. Voor den politierechter te Den Haag Jhr. mr. Feith stonden twee fascisten terecht, leden der N.S.N.A.P., wien ten laste is gelegd beleediging van den heer v. Zwanenberg, directeur van de Varkenscentrale. Het eerst stond terecht A. M. v. L., die een biljet had aangeplakt, waarop voorkwam, dat de dood der boeren het brood beteekende van den heer v. Z. Verdachte zeide met alles de bedoeling te hebben gehad, leden te werven voor de N.8.N. A.P. Mr. Felth: Wat deed de naam v. Zwanenberg er dan bij? Verdachte: Dat weet lk zelf niet. Mr. Felth: Dat gaat dus boven uw pet. Getuige v. Z. zeide zich beleedigd te ge voelen. Hij heeft een ongesalieerde betrekking en op het aanplakbiljet wordt geïnsinueerd, dat hij aan de Varkenscentrale zou verdienen. De elsch van den officier, mr. Hoekstra, luidde 25 boete subs. 25 dagen. Sommige leden zouden ln plaats van op 6 uur den duur der openstelling op 8 uur willen brengen. Enkele leden zouden verkoop van bloemen in kramen of stalletjes in de onmiddellijke omge ving van ziekenhuizeen, begraafplaatsen en zoo mogelijk ook stations mogelijk gemaakt willen zien en eveneens verkoop van bad- en strand- artlkelen. Zij zouden het ook wenschelijk ach ten Indien voor café's en rrestaurants geduren de de uren, waarop zij geopend zijn, ook op Zondag de slijtverkoop werd mogelijk gemaakt van die dranken, welke zij mogen afleveren. Enkele leden hadden bezwaar tegen net voorschrift, dat de winkeliers moeten worden gehoord. Een soort referendum, als hier wordt Ingevoerd, hoort in ons Staatsrecht niet thuis. Verscheidene andere leden merkten hiertegen op, dat van een zuiver referendum geen sprake In verband met de bijzondere moeilijkheden in verband met de vraag hoe van den fruitoogst 1933, die nu nog voor een deel ter vellingen wordt aangevoerd, belasting moet worden ge heven, is thans van hoogerhand beslist, dat de geheele fruitoogst 1933 van omzetbelasting vrij gesteld zal worden en dat de heffing eerst zai ingaan met de verkoopingen en aanvoeren van den nieuwen oogst. Bij K. B, is bepaald, dat op de wachtgelden, welke krachtens het West-Indisch Wachtgeld- besluit 1925 worden gekweten uit de Surtnaam- sche geldmiddelen, gedurende 1934 een korting wordt toegepast van 5 pet. De heer A. Lamers, bondssecretaris van de Katholieke Arbeiderspartij, heeft, naar de „Maasbode" verneemt, als zoodanig ontslag ge nomen en is toegetreden tot de R. K. Staats partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6