Van der Lubbe's droevig einde ■K Pelikaan-bemanning gehuldigd Georg Lang over zijn plannen Een onderhoud met Mr. de Jongh NEDERLAND GENOEMD IN ALLE WERELDDEELEN ZON, GEEN KUNSTLICHT Passiespel voor het laatst in oorspronkelijken tekst DONDERDAG 11 JANUARI »,De Nazi's hebben hun rechtspraak een eeuw achteruit gezet Marinus niet normaal De indruk bij de Amster- damsche balie 4/.: Mr. G. T. J. de Jongh, oud-vice-president der Amsterdamsche rechtbank Regeering teleur gesteld Bij Marinus' vader Polen en Danzig Sanjurjo geïnterneerd HULDE AAN DE KRAN BEMANNING De Pelikaan-bemanning is gistermiddag te Amsterdam in het Koloniaal-Instituut gehuldigd Het vertrouwen in eigen kunnen is door deze prestatie vergroot Medeleven van jong en oud Naar moderniseering? Spanje en de H. Stoel Betrekkingen voorloopig ongewijzigd De zaak-Stavisky Rechters in staat van be schuldiging De Volkenbond 14 jaar Twee „vaders" van het bonds- statuut aan het woord ANTI-REV. PARTIJ Wijziging Program van Beginsel Herinnering aan oude moordzaak De Zaandamsche kermis Naar aanleiding van de terecht stelling van Marinus van der Lubbe, de tragische figuur van het Rijks dagbrandproces in Duitschland, heeft een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias een onder houd gehad met mr. G. T. J. de Jongh, oud-vice-president en oud- kinderrechter van de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. Naar men weet heeft mr. de Jongh een belangrijk deel van dit proces als toehoorder bijgewoond. Op den grijzen rechtsgeleerde, die, toen de verslaggever in zijn studeervertrek werd toege laten, nog onkundig was van het feit der te rechtstelling, maakt de mededeeling daarvan een diepen indruk. „Nu u mij echter op den man af vraagt, of dit droeve einde voor Van der Lubbe een verrassing voor mij is," aldus verklaarde Mr. de Jongh vervolgens „moet ik daarop m ontkennenden zin antwoorden. U dient in aan merking te nemen, dat de Duitsche pers over het verloop van dit proces geen juiste ver slagen heeft gepubliceerd. Persoonlijk heb ik geconstateerd, dat alles, wat in het nadeel der verdachten naar voren kwam, door de Duit sche kranten werd onderstreept, terwijl van het materiaal, dat hen zou kunnen ontlasten, eenvoudigweg geen notitie werd genomen. Dientengevolge heeft het Duitsche volk waar schijnlijk dan ook niet anders dan een veroor deeling verwacht van alle verdachten. Gedurende de zittingen, die ik persoonlijk heb meegemaakt, was ik het meest bevreesd voor het hoofd van Torgler; zijn vrijspraak is dan ook voor het Duitsche volk een groote teleurstelling geweest. Voorbereid als het was op een dramatisch slot, heeft het .om het aldus te zeggen min of meer voldoening gekregen door de te rechtstelling van Van der Lubbe. Van Martinus' familie te Oegstgeest had ik eenige kiekjes ontvangen, met de bedoeling om, als het mij gelukken mocht ,in de gevangenis tot hem te worden toegelaten, hem ook daar mede wat op te beuren. Zondag 1.1. heb ik deze foto's op verzoek der familie teruggezonden, met een begeleidend schrijven, waarin ik haar als mijn meening te kennen heb gegeven, dat zij er op voorbereid moest zijn, dat het verzoek om verzachting van straf, dat de Nederland- sche regeering heeft doen indienen, wel geen resultaat zou hebben. Met Prof. Dr. A. H. de Hartogh, die in dezen het initiatief heeft genomen, en nog enkele andere heeren, heb ik een dag voor Kerstmis eveneens een request tot gratie-verleenlng aan Van der Lubbe verzonden. Dit request hebben wij niet van een lang commentaar voorzien; in onderling overleg hadden wij besloten daarbij 6lechts een artikel in te sluiten, dat ik over den persoon van Van der Lubbe heb geschre ven. Pastor Voges, Duitsch predikant te Amster dam, heeft dit artikel vertaald. ..Hoe is uw oordeel over de terechtstelling zelve?" „Ik keur deze, aldus Mr. de Jongh on voorwaardelijk af en daarvoor heb ik goede gronden. In de eerste plaats is naar mijn vaste overtuiging Marinus van der Lubbe niet schul dig aan hoogverraad, doch enkel aan brand stichting. Doch zelfs indien hij zich aan hoog verraad had schuldig gemaakt, zou men hem niet ter dood hebben mogen brengen, omdat ten tijde dat de brand in den Rijksdag gesticht is, de doodstraf op hoogverraad nog niet van toepassing was. Ik weet echter dat de Nationaal- Socialisten in Duitschland te dien opzichte hun eigen weg gaan; ook, al weten zt). dat de ge- heele wereld het op dit punt met hen niet eens is. In den tlld der Romeinen was een dergelijke rechtspleging niet mogelijk. Wat echter voor ml) ook van veel gewicht ls. is het feit dat Van der Lubbe als een ab normaal mensch moet worden gekwalificeerd, ook al zou het moeilijk zijn, uit te maken, met welk medisch etiket zijn geestesgesteldheid zou dienen te worden aangeduid. In elk beschaafd land aldus besloot mr. de Jongh het onderhoud geldt abnormali teit bij een delinquent als reden tot strafver lichting. De Hitlerianen houden daar echter geen rekening mee en hebben ook hierdoor hun rechtspraak een eeuw achteruit gezet. ,,Van der Lubbe is vanmorgen om half acht te Leipzig terechtgesteld"; als een loo pend vuurtje verspreidde zich deze tijding gisteren door de wandelgangen van het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam. Hoe men ook politiek georiënteerd moge zijn, toch schokt een dergelijke tijding, een landgenoot betreffende, altijd. Dit was ook de indruk, dien wij opmerkten onder de talrijke leden van de Amsterdam- sche balie, die ln groepjes deze tijding be spraken. Het ls wel merkwaardig, zoo zeide een onzer bekende strafpleiters, dat een man, afkomstig uit een land waar de doodstraf al sedert lang is afgeschaft en waar men over het algemeen afwijzend staat tegen de herinvoering van deze onherroepelijke straf, een der slachtoffers wordt van de doodstraf ln Duitschland. De rechtmatig heid van de toepassing van de doodstraf op Van der Lubbe, zoo vervolgde hij, is bovendien vol- gens de geldende moderne rechtsprincipes zeer twijfelachtig. In deze zaak komt wel sterk naar voren de onherroepelijkheid van de straf, waar onze land genoot Van der Lubbe de hoofdgetuige zou kun nen zijn geweest bij een eventueel nader onder zoek. Het staat n.l. vast deze meening hoor den wij van verschillende verdedigers dat Van der Lubbe niet alleen den brand heeft ge sticht. De medewerking van de vier verdachte communisten is in geen enkel opzicht bewezen. Wat zou nu logischer zijn, dan dat de justitie al het mogelijke in het werk stelde om de werke lijke mededaders in handen te krijgen en te doen veroordeelen? Hierdoor zou het aanzien van de Duitsche politie en justitie belangrijk stij gen. Voor een nieuw proces is echter de getuige Van der Lubbe onmisbaar. Algemeen was men van oordeel, dat ons be staande strafstelsel voldoende waarborgen biedt, om misgrepen, als in het proces Van der Lubbe zijn gebeurd, te voorkomen. Van verschillende zijden hoorden wij veront waardigde opmerkingen over de geringe aan dacht, die de Duitsche regeering heeft geschon ken aan de interventie van de Nederlandsche regeering inzake de ten uitvoerlegging van het vonnis aan Van der Lubbe. De executie van het vonnis deed opnieuw weer de vraag rijzen, wat het lot zou zijn van Dimitrof en de Bulgaren, die hoewel vrijge sproken nog steeds in arrest zitten. Ook dit is in strijd met ons Hollandsch rechtsgevoel, het vonnis immers is in kracht van gewijsde (hoo- ger beroep is noch mogelijk van de zijde van het O.M., noch van den kant der verdachten). Zou een geval als dit in Nederland zijn voorgekomen, dan zouden de verdachten onmiddellijk in vrij heid zijn gesteld. Door deze zaak werd bi) de balie algemeen het verlangen gevoeld, ons huidige strafstelsel ten opzichte van de fundamenteele instellingen, te handhaven en in geen geval over te gaan tot herinvoering van de doodstraf. Toen Woensdagmorgen een redacteur van „De Telegraaf" te Oegstgeest bij de familie van Van der Lubbe kwam, bleek, dat men daar nog niets van de terechtstelling van Marinus afwist. De heer Sjardijn was niet thuis, doch wel diens vrouw, Van der Lubbe's halfzuster, die veel van den jongen hield. De droevige tijding, die zich allengs als een loopend vuurtje had verspreid, bleek aan den stedeling door de bulletins zelfs nog eerder be kend geworden dan in het dorpshuisje, waar de familie van den terechtgestelde woont De verslagenheid was groot in dit gezin, waar Marinus zeven jaren inwoondemenschen, die hem kenden en van hem hielden, en voor Bij navraag ter bevoegder plaatse vernamen wij, dat het aan Van der Lubbe voltrokken doodvonnis de Nederlandsche Regeering, die alles gedaan heeft wat mogelijk was om de straf veranderd te krijgen, zeer heeft teleurgesteld. wie deze vonnisvoltrekking, juist nu de kans groot geacht werd op een mildere straf, een onverwachte slag is. „Wij hadden juist zoo'n goede hoop," vertelde Sjardijn's vrouw ons, „dat de straf nog gewijzigd zou worden, vooral nu, behalve het gratieverzoek van de familie, er een verzoek door onze regeering was inge diend, voor een minder zware straf en het ergste vind ik," zei de vrouw weenend, „nu dit afschuwelijke vonnis is voltrokken enkele dagen voor zijn verjaardag, dat ik hem heelemaal niet meer gesproken heb en dat hij niemand van de familie gezien of gesproken heeft al dien tijd." In de Dolhuisstraat te Dordrecht trof een vertegenwoordiger van „Het Volk" den vader var. v. d. Lubbe in zijn winkeltje aan. Hij was nog onkundig van het lot, dat zijn zoon Marinus getroffen had. Tusschen den ouden v. d. Lubbe en zijn zoon is in den loop des jaren een ver wijdering ontstaan, ook al doordat Marinus niet thuis was. De vader reageerde op de ont zettende mare niet merkbaar. „Er is niets aan te doen," zei hij. Marinus' broer Cor, die bij den vader in woont en samen met den halfbroer Peute alles had gedaan wat in zijn vermogen lag, was niet thuis. Hij was gaan stempelen, waarschijnlijk eveneens nog onkundig van het lot van zijn broer. Peute kwam later. Hij was zeer onder den indruk en zeide steeds gehoopt te hebben, dat de verzoeken om gratie, die van alle kanten in Duitschland binnenstroomden, hun uitwer king niet gemist zouden hebben. DANZIG, 10 Jan. (Reuter) De vertegenwoor diger van Polen heeft heden in verband met de onlangs te Warschau gevoerde besprexingen tusschen den President van den Senaat van Danzig en vertegenwoordigers der Poolsche re geering het volgende medegedeeld: Maarschalk Pilsoedski heeft verklaard, dat hij de door president Rauschnig inzake het handels verkeer tusschen Danzig en Polen opgestelde principes voor betere betrekkingen tusschen beide staten een geschikte basis acht. Hü acht het verder gewenscht, dat door een geleidelijke oplossing van de bestaande moeilijk heden de economische betrekkingen tusschen Danzig en Polen normaal worden gemaakt. De Poolsche minister van Buitenlandsche Za ken, Beek, heeft bij den Volkenbond voorstellen ingediend om door rechtstreeksche onderhande lingen de bestaande geschillen uit den weg te ruimen, CADIX, 10 Jan. (Reuter). De voormalige lei der der Gtiardia Civil, generaal Sanjurjo, is geïnterneerd in fort Santa Oatalina, LA CORUNA, 10 Jan. (V.D.). Stakers heb ben een brandbom geworpen en schoten ge richt op eer auto, waarop zich tien arbeiders bevonden. Negen arbeiders zijn ernstig ge wond. Bij de gisteren i het Kol. Instituut te Amster dam gehouden installatie-vergadering van het Pelikaan-comité, merkten wij onder de talrijke aanwezigen op ir. Damme, directeur-generaal P.T.T., Plesman, directeur K.L.M. en K.N.I.L M„ ir. de Vogel, voorzitter van de Kon. Neder landsche Vereeniging voor de Luchtvaart, Ede Bergsma, voorzitter A.N.W.B., luitenant-kolonel Wallaerdt Sacré, secretaris Kon. Ned. Vereeni ging voor de Luchtvaart, luitenant-generaal H. A. Seyffardt, chef van den Generalen Staf. ir. Stephan en den heer Vattier Kraane, direc teur en president-commissaris der Fokker fabrieken. Verder had Soesterberg een deputa tie afgevaardigd, terwijl ook de Indië-lucht- pionier va a Weerden Poelman bij de plechtig heid tegenwoordig was. De Pelikaan-bemanning Smirnoff, Piet Soer. Ch. H. van Beukering en H. J. Grossfeld werd bij haar binnentreden langdurig toegejuicht. De vliegers, die hun K. L. M.-uniform droe gen, namen met hun dames op de eerste rij plaats. Na de rede van generaal Snijders was het woord aan ir. Damme, directeur-generaal van de P. T. T. Deze spr. wilde in het bijzonder belichten de bijzondere beteekenis van de lucht- verbinding met Indië voor het postvervoer. De ontwikkeling van deze luchtverbinding is niet altijd vlot en vanzelfsprekend geweest. Er waren menigmaal inzinkingen en groote moeilijkheden, die moesten worden overwon nen. Vaak is geweifeld of men op den inge slagen weg moest voortgaan. Waar eens echter aarzeling bestond is thans de stemming wel zeer gewijzigd. In breede kringen is er erken ning. dat de belangrijke offers, die zijn ge bracht gerechtvaardigd waren. Men is gaan in zien, dat er een groot belang mee gediend werd. (Van onzen bijzonderen correspondent) Nu de verkiezingen zijn afgeloopen en alle dorpelingen weten, welke rol hun is toegewezen, bereidt heel Oberammergau zich voor op het aanstaan de drie-honderd-jarig jubileum van zijn wereldberoemd passiespel. Naast de voor naamste spelers ls de regisseur thans een der meest vooraanstaande personen uit het dorp. Reeds voor de derde maal draagt Georg Lang de verantwoordelijkheid voor de regie, en, het moet worden erkend, zij is bij hem in veilige handen. Georg Lang is een groote, sterke Beier, met een glimlach en stralende oogen in zijn goedig gezicht. Ook in Oberammergau doet de men- schelijke natuur zich gelden; persoonlijke eer zucht en kleine intrigues spelen ook in dit idyllisch Alpendorp wel eens een rol. Maar Georg Lang is eenvoudig van harte en ruim van opvattingen; bi) hem geeft alleen het spel der acteurs den doorslag. De uitvoerin gen van dit Jaar zullen wederom bewijzen, dat de leiding hem ten volle is toevertrouwd. Georg Lang was in zijn atelier bezig, toen ik hem kwam bezoeken. In zijn bombazijnen pak leek hij meer een boer dan op een kunste naar, maar reeds spoedig bleek, dat achter dit eenvoudig uiterlijk een beeldhouwer met een buitengewone kennis der kunstgeschiedenis verborgen was. Wij bespraken de opvattingen van Ulestrovic en Milles in verband met den stijl van zijn e.lgen sterke, eenvoudig gemodelleerde figuren, die in het atelier overal verspreid stonden. Spoedig kwam het gesprek natuurlijk op het giiimiiiiiilllliii Georg Lang George Lang die voor den derden\ keer de regie zal hebben bij het Pas- siespel van Oberammergau, wanneer binnenkort het derde eeuwfeest van het Passiespel herdacht wordt, ver- 1 telt in nevenstaand artikel iets over 1 de voorbereiding der jubileum-viering 1 welke met Paschen een aanvang zal nemen. üMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiHiiimiiiiiiiiniimiiiiNiiiiiiHiiiiiMiiiiiimimiiS passiespel en op de verschillende problemen, die daarmee in verband staan. Toen ik de laatste maal, in 1930 een onder houd had met George Lang, was deze vol van zijn nieuwe belichtingsexperimenten. Trucs mo gen er natuurlijk niet worden gebruikt bij het passie-drama, maar Lang hoopte enkele nieuwe effecten te kunnen verkrijgen door bi) som mige tafereelen gebruik te maken van ge- kleurd licht. „De proefnemingen" zeide hij, „zijn totaal mislukt. Wij hebben van alles geprobeerd maar ten 6lotte moesten wij erkennen, dat wij de natuur niet konden verbeteren. Geen enkele verlichting ls bij het zonne licht te vergelijken. Wij hebben dan ook ,alle kunstlicht afgeschaft. Het normale spel van licht en schaduw, zoowel op zon nige dagen als bij betrokken lucht zal op ons openlucht-tooneel niet gewijzigd worden door electrlsche lampen. Juist het weer heeft altijd een hoofdrol gespeeld bij onze opvoeringen en daaraan een absoluut eenig karakter verleend. Sommige Oberammergauers en vooral enkele van de voornaamste spelers, dringen voort durend aan op moderniseering van het spel. Zoo wordt voorgesteld een hal te bouwen, die, de toeschouwers tegen den regen kan bescher men. Ik zal mij altijd blijven verzetten tegen deze nieuwigheden. Het passiespel is altijd in de openlucht uitgevoerd, onze voorouders kon den het onder alle weersomstandigheden ge nieten en waardeeren, waarom zouden wij nu andere eischen moeten stellen. In verband met de veranderingen, die sedert de zestiende eeuw onze taal heeft ondergaan, zouden eenige wijzigingen in den tekst kunnen worden aangebracht." Juist voor ik George Lang bezocht, had de regisseur een conferentie gehad met dr. Weiss- müller, den auteur van „de Gelofte", een too- neelstuk, waarin een beeld wordt gegeven van den oorsprong van de Oberammergausche pas siespelen. Dr. Weissmüller en Georg Lang lezen teza men de tooneelen, waarbij alle noodelooze her halingen worden gecoupeerd, om zoodoende het wel wat al te langdurige drama eenigszins te bekorten. Dit jaar gaat aan het spel een proloog voor af, die niet langer dan 10 minuten duurt. Zij werd opgesteld door dr. Weissmüller. die hierbij den raad heeft ingewonnen van George Lang, alsmede van de voornaamste spelers. Zooveel mogelijk zal men trachten den stijl van deze voorrede geheel in overeenstemming te brengen met het spel zelf. De oorspronkelijke tekst van het spel, zooals die werd geschreven door Daisen- ber, zal ditmaal voor het laatst gebruikt worden. Op veelvuldig verzoek zullen daarna vele passages, die voor den modernen hoor der verouderd zijn. geheel gewijzigd wor den. Ook de muziek van Dealer zal door een meer moderne compositie worden ver vangen. In Oberammergau bestaat nog veel verschil van meening omtrent de wenschelijkheld van deze moderniseering. maar de jongere generatie zal ongetwijfeld langzamerhand het spel laten aanpassen aan den smaak van het moderne publiek. De medewerking welke men thans ondervindt, wordt gedragen door een algemeene sympathie. De vorming van het Pelikaan-Comité is daar van weer een uiting. Het wil de herleefde be langstelling benutten om door fondsvorming toekomstige moeilijkheden te overwinnen. Spr. besloot met den wensch, dat de moeite en zorg van het comité mogen gesteund worden door een spontaan en eensgezind gehoor geven aan den oproep, welke aan ons volk is gericht. Kolonel van Wallaerdt Sacré, algemeen se. cretaris van het uitvoerend comité deed hierna eenige zakelijke mededeelingen. Getracht zal worden de actie te decentraliseeren door het oprichten van plaatselijke comité's. Steun zal odk worden verleend aan de lucht vaartkundige ontwikkeling van de jeugd. Generaal Snijders verklaarde daarop het Pelikaan-comité geïnstalleerd. Om half vier ving in de groote aula van het Koloniaal Instituut de huldigingsplechtigheid van de Pelikaan-bemanning aan. Als eerste spreker op deze receptie trad naar voren mr. De Veer, chef van de Afdeeling Luchtvaart van het Departement van Water staat. Na de bemanning, die op het podium stond geschaard, geluk te hebben gewenscht met hun groote prestatie, zeide spr. te denken aan die velen, die in vreemde landen gezorgd hebben voor de gelegenheid om goed te landen, voor weerberichten en verder die iets hebben bijgedragen tot het welslagen van den tocht. Allen zijn er trotsch op geweest voor u te kun nen werken om den luchtweg te effenen (ap plaus). Ir. De Vogel, voorzitter van de Kon. Ver. voor de Luchtvaart, zeide, dat er wel veel meed voor noodig is geweest, toen de tocht van de „Zil vermeeuw" mislukte, onmiddellijk de reis te beginnen in een toevallig aanwezig vliegtuig. Aan de twee uitersten van uw reis hebt ge de hulde van de bevolking in ontvangst mogen ne men, terwijl op uw reis, Nederland en Ned.- Indië hebben meegeleefd met uw prestaties. Toen de „Pelikaan" was neergestreken, ver wachtte men, dat de bemanning moe zou zijn en afgetobd. Hoe geheel anders kwam dat uit. Een viertal gesoigneerde menschen stapte uit de keurig met kransen en bloemen versierde cabine, welke bloemen en kransen door tropisch Nederland waren aangeboden. In plaats dat de stoere bemanning hier bloemen kreeg, werden de twee dames van het kleine gezelscnap met bloemen door de „Pelikaan'-bemanning ver eerd. Bij die gelegenheid moest ook een tele gram beantwoord worden aan de K.L.M., waar in stond .sein omstandig". Dit bracht comman dant Smirnoff in verlegenheid, want hij had niets omstandig te seinen, zeide hij. Ziedaar een kleine schets van deze bemanning. Buiten gewoon is spr. verheugd, deze mannen hier te rug te zien. Namens de Kon. Ver. voor de Luchtvaart bood spr. tenslotte een zilveren exemplaar aan van de herinneringsmedaille van de Vereeniging (applaus). Luitenant-generaal Seyffardt, chef van den Generalen Staf, kwam vervolgens hulde bren gen namens het geheele officierskorps van het Nederlandsche leger. Door uw prestatie, zoo zeide spr., is de naam van Nederland weer ge noemd in alle werelddeelen. De heer De Kanter, algemeen voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, zeide, dat het doel van den Bond is de Nederlandsch sprekende bevol king zoo veel mogelijk te verbinden. Aan dat doel hebt gij, bemanning van de „Pelikaan", veel bijgedragen. Daarom bood spr. de zilveren medaille aan van het Verbond met daarbij be- hoorende oorkonde. De heer Vattier Kraane, sprekende namens de directie van de Fokker Fabrieken, herinnerde eraan, dat hij de bemanning op Schiphol op den avond van hun aankomst reeds had ver welkomd. Hij was toen onkundig van het feit, dat de echtgenoote van commandant Smirnoff ziek was. Hjj was dan zeker korter geweest ln zijn toespraak. Namens de Fokker Fabrieken overhandigde spr. aan elk lid der bemanning een enveloppe. Luitenant-kolonel De Bast, commandant van Soesterberg, had op den avond van de landing van de „Pelikaan" op Schiphol vele gesprekken over de mogelijkheid of onmogelijkheid van de landing gehoord. Toen het vliegtuig neerstreek, begreep hij de schitterende prestatie daarvan, maar boven zijn begrip gaat, wat deze beman ning op den geheelen tocht gedaan heeft. Na mens het geheele personeel van de militaire luchtvaartafdeeling wenscht hij Smirnoff en de zijnen geluk. De burgemeester van Enschede, de heer Rueckert, verklaarde, dat er in Twenthe veel bewondering is voor dezen vliegtocht en dat daardoor het vertrouwen in eigen kunnen is vergroot. De vrouwen van Twenthe hebben ech ter ook gedacht aan de vrouwen van deze vlie gers. Zij wenschen haar te huldigen. Er is op dracht gegeven aan een van de Twentsche tex tielfabrieken voor ieder een tafellaken met ser vetten te weven als Twentsch product. Ter ge legener tijd zullen deze blijken van belangstel ling worden gezonden. De burgemeester van Havelte, de heer Eg- gink, was gekomen, om hulde te brengen in liet algemeen aan de geheele bemanning, maar om Soer in het bijzonder. Hij kwam om „onze Piet" te huldigen. Spr. zich tot Soer wendende, zeide: Ik behoef U zeker niet te zeggen wat het beteekent, dat Havelte den burgemeester af vaardigt. De hulde komt van de geheele bevol king." Spr. bood Soer een foto aan van de Havelter Dorpsstraat, zooals die er voor 20 Jaar uitzag. Nadat de heer Kalf namens de Aeroclub te Rotterdam hulde heeft gebracht namens de sportvliegers, zegt de voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Den Haag, dat deze tocht bevestigd heeft de suprematie van de Nederlandsche luchtvaart. Namens die Kamer bood spr. een zilveren legpenning aan, die ge geven wordt voor prestaties op het gebied van handel, nijverheid en verkeer. Ook den heer Plesman, directeur van de K. L. M., overhandigde hij een dergelijken pen ning. Daarna bracht kolonel Ferwerda, comman dant van den Marine Luchtvaartdienst hulde MADRID, 10 Jan. (Reuter) Naar het mi nisterie van Buit. Zaken mededeelt, bestaat voorloopig geen plan tot wijziging van de Spaansche betrekkingen met het Vaticaan. Het bericht over een benoeming van een ambassa deur bij den H. Stoel is dus onjuist gebleken. namens dien Dienst en ook van dien in Ned. Indië. Nadat nog gesproken is door den voorzitter van de Ned. Reisvereeniging en den voorzitter van de Gecombineerde Besturen van de Unita- tes en Bonden van de Nederlandsche Universi teiten, is de .officieele huldiging ten einde. Hierop kwam de openbare hulde. In de ves tibule van het Kol. Instituut waren zeker nog wel een paar honderd menschen die de beman ning van de „Pelikaan" persoonlijk kwamen gelukwenschen. Onder dezen waren nog vele li chamen en vereenigingen die het woord richt ten tot de bemanning van de „Pelikaan" en geschenken overhandigden. Daartoe behoorden allereerst hat personeel der K. L. M.. de offi cieren van het 8ste Regiment, het Bestuur van de Beurs voor den Diamanthandel, de Phila- telistenvereeniging „Hollandia", het Bestuur van het vliegveld SchouwenDuiveland, de maatschappij „Shell" enz. We dienen nog te vermelden dat de Pelikaan bemanning ten huize van gezagvoerder Smir noff aan de Beethovenstraat per auto werd af gehaald en dat zij zoowel bij haar vertrek daar, als onderweg, als ook bij aankomst aan het K. I. groote belangstelling van de zijde der Amsterdamsche bui-gerij ondervond. In de hal van het koloniaal Instituut waren de vele geschenken, die de Pelikaanbemanning bij haar thuiskomst mocht ontvangen, tentoon gesteld. PARIJS, 10 Jan. (V. D.) De minister van Justitie heeft besloten de rechters, die door na latigheid verscheidene malen processen in een der oplichtingszaken van Stavisky hebben ver daagd, te dagen voor den hoogsten magistra- tuur-raad. Tevens deelt de minister mede. dat sancties zullen worden toegepast, nadat een on derzoek zal zijn ingesteld, tegen die ministers, die niet geprotesteerd hebben tegen die ver dagingen. PARIJS, 10 Jan. (V. D.) De directeur van het Empire theater, Hayotte, tegen wien in verband met de Stavisky-affaire een bevel tot inhechte nisneming was uitgevaardigd, heeft zich. ver gezeld van zijn verdediger, bij de politie aange meld. „Ik ben gelukkig voor de rechtbank te kunnen verschijnen," aldus verklaarde Hayotte, „want ik ben van plan openhartig te spreken, aange zien ik zeker ben van mün onschuld." LONDEN, 10 Jan. Ter gelegenheid van den veertienden verjaardag van den Volkenbond zijn aan United Press interviews verleend door lord Cecil en generaal Smuts, die mét den Belgi schen minister Hymans de eenige nog in leven zijnde samenstellers zijn van het statuut van den Volkenbond. Generaal Smuts verklaarde zich, in verband met de hachelijke positie van den bond, voorstander van geduld oefenen meer dan van overhaaste pogingen voor een in grijpende hervorming. Hiervoor zou waarschijn lijk geen algemeene overeenstemming kunnen worden gevonden en het uiteindelijk resultaat zou een ineenstorting zijn van den Volkenoond. En dit zou uitloopen op een internationale chaos. Een hervorming moest in ieder geval worden uitgesteld totdat de ontwapeningskwes tie van de baan zou zijn. Voor de huidige crisis zijn verantwoordelijk de gTOOte mogendheden bulten den bond. Lord Cecil was van meening, dat de in 1933 tegen den Volkenbond gerichte scherpe aanval volkomen mislukt was. (United Press) Woensdag is in „Tivoli" te Utrecht een bui tengewone huishoudelijke deputatenvergadering gehouden der Anti-Revolutionnaire Partij, hoofd zakelijk ter bespreking van de voorgestelde wij zigingen van het Program van Beginsel. De vergadering was druk bezocht. Na opening door den voorzitter, het Tweede Kamerlid, den heer J. Schouten, van Rotterdam, zette de ver gadering zich aan de behandeling van de inge diende voorstellen tot wijziging van het Program. De besprekingen droegen een strikt vertrouwe lijk karakter. In de 's middags voorgezette vergadering heeft de voorzitter onder lulde Instemming der aan wezigen verwelkomd de heeren Dr. H. Colijn, mi nister-president en Mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken, het lid van den Raad van State, den oud-Gouvemeur-Generaal A. W. F. I. Idenburg en het lid der Eerste Ka mer, professor Mï. A. Anema. Minister de Wilde heeft de vergadering kort toegesproken, waarna de minister-president in een uitvoerige toespraak een terugblik wierp op het vervlogen Jaar 1933 en bij tal van verschijn selen nader stilstond. De toespraak van Dr. Colijn werd luide toege juicht. In een vijver nabij kasteel Bouvigne te Gin- neken vonden eenige werklieden bij het uit baggeren een ijzeren geldkistje. BU opening bleek het kistje eenige papieren en doosjes te bevatten. De politie heeft vastgesteld, dat het geld kistje afkomstig is uit een woning te Breda, waar in 1929 een moord ls geschied, welke tot nu toe niet kon worden opgehelderd. De verpachting van 20 standplaatsen op de in 1934 te houden kermis heeft te zamen opge leverd 9213 tegen 10938 in. 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7