STADSNIEUWS UITSPANSEL IN JANUARI Commensaal stichtte brand Haarlem, 12 Jan. Treinbotsing te Utrecht BEURS VAN AMSTERDAM MAANSVERDUISTERING BEROERING IN STADJE MEDEMBLIK Wisselkoersen VRIJDAG 12 JANUARI R.K. MIDDENSTANDSVEREEN. Triduum en feestavond VAN ONZE RECHTBANK Postbode aangereden Gederailleerd Twee houtdieven Uitspraken van Donderdag 11 Jan. AUTOBUSDIENST Haarlem-Bloemendaal-Santpoort OUDE RAADZAAL BLOEMEN DAAL Wordt verhuurd R.K. Metaalbewerkers jubileeren HET BEDROG AAN DE DEUR Kooplui met minderwaardige waar Verkoopingen BURGERLIJKE STAND Eerste groep muiters veroordeeld Straffen van lx/2 tot 18 jaar Omzetting O. L. school Venus gaat 3 uur na de zon onder en vormt een schitterend ver schijnsel aan den avond hemel Pracht van sterren heelden Economische crisis-maatregelen AGENDA De machinisten sprongen van de locomotieven en bleven ongedeerd Materieele schade 13 Januari De daad werd gepleegd om den kostbaas uit zijn geldelijke moeilijkheden te redden Verdachte gehoord Getuigenverhoor De straf Het zwemfeest van H.V.G.B. ,De Snelvlieger' Beurs-thermomëter VRIJDAG 12 JANUARI 1934 W* Donderdag- en Vrijdagavond 18 en 19 Ja nuari om half negen zal in de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt een triduum worden gehouden door den zeergel. heer M- M. H. Haring, leeraar aan het klein seminarie „Ha- geveld". Dit triduum zal Zondagavond 21 Januari des avonds om 7 uur gesloten worden. Vervolgens vindt in den Schouwburg JJans- weg op Maandag 22 Januari as. een feest avond plaats. „Het Nieuwe Schouwtooneel" zal dezen avond een harer stukken opvoeren. In den avond van 22 Mei fietste de post bode P. de W. te Vogelenzang nabij de krui sing van de Bekslaan en den Vogelenzangschen weg. Hü wilde oversteken en achtte zijn weg vrij, hoewel hij op ongeveer 150 Meter af stand een auto zag naderen. Toen hij bijna over was, viel het hem op, dat de auto bijna geheel links van den weg reed, op hetzelfde oogenblik werd hij gepakt en tegen den grond geslingerd. Met een ernstig beenfractuur werd de man opgenomen en bijna 4 maanden moest hij verpleegd worden in de Mariastich- tlng. Wegens het toedienen van zwaar lichamelijk letsel door schuld stond nu gisteren de 33-ja- rige reiziger M. R. te Amsterdam terecht voor de Haarlemsche Rechtbank, De W. strompelde met twee stokken de zaal in en vertelde hoe het ongeluk gebeurde. Dr. Th. Koot noemde de gevolgen van het on geval zeer ernstig, omdat het been waarschijn lijk stijf zal blijven, waardoor hervatten van de vroegere werkzaamheden onmogelijk is. De officier van justitie achtte verdachte schuldig en eischte 14 dagen hechtenisstraf. Verdacthe bleek na het gebeurde een zeer sympathieke houding aangenomen te hebben. Hij bekende ook een verkeersfout gemaakt te hebben en vroeg indien mogelijk een voor waardelijke straf of een geldboete. Een 27-jarige zwerver, oud-logé van het gesticht te Hoenderloo, zwierf in den avond van 29 November te Haarlem rond zonder middelen van bestaan. Hij ontdekte een villa, aan de Middellaan. waarvan de bewoners kennelijk afwezig wa ren, brak een ruitje aan den achterkant van het huis, stapte naar binnen en eigende zich een groote hoeveelheid tafelzilver,- byouterieën en linnengoed toe. De pret duurde niet lang, hij werd gesnapt en stond gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. Hij bekende eerlijk en ging ook accoord met zijn strafblad, waarop tienmaal veroordeeling wegens diefstal prijkte. De officier van justitie eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. F. v. d. Goot, die twee huizen voorbij den bestolene woont, getuigde van zijn dankbaar heid, dat het bezoek niet bij hem gebracht was. Pleiter noemde verdachte een maat schappelijk gederailleerde. Gevangenisstraffen geven niet meer, steeds breekt de man op nieuw in. Daarom vroeg pleiter of een voor waardelijke veroordeeling naast een onvoor waardelijke geen zin zou hebben, temeer daar verdachte tuinman is en in het voorjaar wel licht aan werk geholpen kan worden. Donderdagmorgen stonden voor de Haarlem sche rechtbank terecht de 21-jarige chauffeur 't H. en de 23-jarige v. L. Zij hadden zich Vrijdagavond 29 September van het vorig jaar schuldig gemaakt aan dief stal van hout, dat zij achter een school aan de Zomervaart weggehaald hadden. Eerst hadden ze aan een tweetal rechercheurs een valschen naam opgegeven en waren aan deze politiemannen ontsnapt. Later in den avond werden ze door twee an dere rechercheurs gesnapt en waren tenslotte door de mand gevallen. De officier eischte tegen ieder drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Januari. C. S. V., constructie-arbeider, wonende te Amsterdam, thans, gedetineerd. Vrijgesproken. C. S. V., constructie-arbeider, wonende te Am sterdam, thans gedetineerd. u.a.h. H. Z„ boerenknecht, wonende te Zuidwolde, thans gedetineerd u.a.h. .Diefstal door twee ver- eenigde personen", ieder negen maanden gevan genisstraf o.v. met bevel tot gevangenneming van verdachte sub 1. P. H. M., stoker, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. u.a.h. .Diefstal", acht maanden ge vangenisstraf o.v. A. A. v. R., fabrieksarbeider, wonende te Haar lem, thans gedetineerd. .Diefstal", drie maanden gevangenisstraf m. aftr. prev. hecht. o.v. A. A. D., huisknecht, wonede te Zandvoort, thans gedetineerd. „Diefstal door middel van in klimming", acht maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. L. V., los werkman, wonende te Amsterdam, thans gedetineerd. .Diefstal", zes maanden ge vangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. P. A. V., timmerman, zonder bekende woon plaats, thans gedetineerd. „Diefstal", één jaar ge vangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. A. de G., chocoladeventer, wonende te Heem stede. „Overtr. art. 247 en 248bis W. v. Str.", vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. J. v. D., mijnwerker, wonende te Haarlem. Vrijgesproken. J. H., los werkman, zonder vaste woonplaats,, thans gedetineerd. „Diefstal, meermalen ge pleegd", één jaar en vier maanden gevangenis straf met aftrek prev. hechtenis o.v. W. K„ schoenmaker, zonder vaste woonplaats,. „Heling", zeven maanden gevangenisstraf o.v. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben besloten, naar aanleiding van twee brieven van de N. V.' Haarlemsche Brockway-Bus Maat schappij, te Heemstede, de N. V. Autobus- Exploitatie „Stormvogels", te IJmuiden, en de N. V. Autobusondememing van Geelen en van den Berkhof, te Heiloo, houdende verzoek de aan eerstgenoemde onderneming verleende ver gunning tot het uitoefenen van een autobus dienst van Haarlem over Bloemendaal naar Santpoort en terug over te dragen aan de beide laatstgenoemde ondernemingen, te besluiten de bij besluit van 11 October 1933 aan de N. V. Haarlemsche Brockway-Bus Maatschappij, te Heemstede, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem (Kennemerplein) over Bloemendaal naar Santpoort (Middenduinerweg) en terug over te dragen aan de N.V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels", te IJmuiden, en de N. V. Auto busonderneming van Geelen en van den Berk hof, te Heiloo. Door de autobussen van ondernemers worden de volgende wegen gevolgd: a. in de richting naar Santpoort: Van Haarlem (Kennemerplein) langs het Frans Halsplein, den Schoterweg, de Kleverlaan, den Verbindingsweg, de Korte Kleverlaan, den Bloemendaalscheweg, den Rustenburger weg, het Kerkplein, den Kennemerweg, den Duinlust- parkweg, den Van Ewijckweg, den Brederode- weg en de Willem de Zwijgerlaan tot den Mid denduinerweg te Santpoort. b. in de richting naar Haarlem: Van Santpoort (Middenduinerweg) langs de Willem de Zwijgerlaan, den Brederodeweg, den Van Ewijckweg, den Duinlustparkweg, den Bloe mendaalscheweg, de Dr. Bakkerlaan, de Iepen laan, de Kleverlaan, den Schoterweg, de Ken- nemerstraat, de Frans Halsstraat en het Frans Halsplein naar het Kennemerplein te Haarlem. B. en W. van Bloemendaal stellen voor aan prof. R. N. RolandHolst voor den tijd van een jaar te verhuren, tegen een huurprijs van f 25 per maand en een bedrag van f 200 per jaar voor schoonhouden, kachel-aanmaken, licht enz., de voormalige raadzaal aan den Korten Zijlweg te Overveen. Naar wij vernemen is prof. Roland Holst voor nemens zijn atelier daar te vestigen, teneinde zijn gedenkraam voor de kerk in Utrecht ge reed te maken. lijke bovenwoning aan het Klein Heiligland No. 68 zwart en rood, alles aaneengelegen, opge houden. Diverse opstallen, erven en grond te Haar lem aan het Wijde Geldeloozepad, Nos. 3, 5, 7 en 9. Opbod 6000.by afslag voor 6005, aan H. Bredeveld q.q. Een winkel en woonhuis te Haarlem aan de Korte Begijnestraat No. 19, by afslag voor 4005.aan W. J. Nagtegaal q.q. Een opstal en erf te Haarlem, naby den Har- menjansweg, No. 57 k, bij afslag voor 130.—, aan J. P. Nieuwenhoven q.q. Een huis en erf te Haarlem aan de Amster damstraat No. 3, by afslag voor 495.aan Ch. J. J. Jacques. De afd. Haarlem van den Ned. R.K. Me- taalbewerkersbond zal a.s. Zondag op beschei den wyze haar 45-jarig bestaan herdenken. Des morgens zal in de parochiekerk van de H. Lidwina een H. Mis worden opgedragen tot intentie van den Bond. Des avonds zal in het gebouw „St. Bavo" de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" voor de Metaalbewerkers opvoeren „Op afbetaling". Donderdag heeft een bewoner van de Lan- gendijkstraat bij de politie aangifte gedaan, dat een z.g. Belgische koopman hem een cou pon stof voor een costuum heeft verkocht voor 32.—. De koopman vangt aan met goedkoope lijf goederen op monster aan te bieden. De prijzen zyn heel laag en als men er dan in vliegt, volgt de bestelling nooit. De coupons stoffen, die ze hierna als een z.g. koopje aanbieden, bestaan uit minderwaardige weefsels, wat op het eerste oog niet dadelijk opvalt. Een bewoner van de Rijkslaan heeft aangifte gedaan, dat hij van eenige onbekende personen aan de deur 5 mud kolen gekocht heeft voor 2per mud. Hij weet niet of het woord anthraciet ge bruikt is. Toen de kooplui weg waren, bleken het smeedkolen te zijn, die niet bruikbaar waren om in de kachel te branden. Men zy Jus weer gewaarschuwd. Uitslag van de verkooping in ,,'t Notarishuis", Bilderdijkstraat 1, op Donderdagavond 11 Ja nuari. Een winkel- en woonhuis met erf te Haarlem aan de 16 Vooruitgangstraat No. 49, hoek Tey- lerstraat, by opbod voor 3025 aan S. de Jong. Een garage met bovenwoning en erf te Haar lem aan de Korte Hëerenstraat No. 24, by opbod voor 6250, aan J. J. Haye q.q. Een magazyn met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Pieter Maritzstraat No. 48, in totaal voor 5400.aan J. J. Haye qq. Het winkelhuis met afzonderiyke bovenwoning te Haarlem aan de Groote Houtstraat No. 155 zwart en rood, pakhuizen, bergplaatsen, zol ders en kelders, alsmede het huis met afzonder- Getrouwd: 11 Januari. D. J. Schol en J. E. Veldt; S. Glastra en J. V. Kamp. Geboren: 8 Januari, d. van N. W. Peltenburg Botje;; d. van A. C. BinbergenScheepens; 10 Januari, z. van J. Koppelaarden Uil; 11 Ja nuari. d. van A. B. A. DijkhoffBuijs. Overleden: 9 Januari. M. A. H. v. d. Eem Lamers, 62 j., Oranjeboomstraat; 10 Januari. H. C. Stehouwerde Bas, 55 j„ HazepaterslaanJ. Portegüs, 83 j„ Eikenstraat; C. Elsgeest, 21 j., Kamperlaan. BATAVIA, 12 Jan. Het Hoog Militair Ge rechtshof wees heden vonnis in hooger beroep tegen de eerste groep van „De Zeven Provin ciën". Het Hof legde de volgende straffen op: Kawilarang, achttien jaar gevangenisstraf conform den eisch. Tuhumena, twaalf jaar ge vangenisstraf, conform den eisch. Manuputty, achttien jaar gevangenisstraf, conform den eisch. Soedyana, zestien jaar gevangenisstraf, eisch achttien jaar. Parinussa, zes jaar gevan genisstraf, eisch acht jaar. Wahap, anderhalf jaar gevangenisstraf, eisch een jaar. Sarif, tien jaar gevangenisstraf, conform den eisch. Posu- mah, tien jaar gevangenisstraf, conform den eisch. Ramelan, zeven jaar gevangenisstraf, eisch zes jaar. Soewarso, zes jaar gevangenisstraf, eisch zeven jaar. Arnadi, acht jaar gevangenis straf, conform den eisch. Saleh, negen jaar ge vangenisstraf, conform den eisch. Mintje, acht tien jaar gevangenisstraf, conform den eisch. Hendrik, achttien jaar gevangenisstraf, con form den eisch. Soehardjo, zestien jaar gevan genisstraf, conform den eisch. Abdoelkarim, acht jaar gevangenisstraf, eisch negen jaar. Partodi- hardjo, zes jaar gevangenisstraf, eisch acht jaar. Tatipikalawan, negen jaar gevangenisstraf, eisch tien j»ar. De openbare lagere jongensschool te Baexem zal in een R.K. bijzondere school worden om gezet Zon: De tydsvereffening bedraagt om 12 uur G.M.T. op 1 Jan. +3ml4s; 6 Jan. +5m32s; 11 Jan. +7m40s; 16 Jan. +9m34s; 21 Jan. +llmlls; 26 Jan. +12m29s; 31 Jan. -I-I3m26s. Deze bedragen geven, opgeteld by den waren tqd (aangewezen door een zonnewyzer), den middelbaren tyd (aangewezen door een uur werk). De declinatie van de zon verandert in Januari van 23 °0 tot 17°5. Daardoor neemt de middaghoogte toe van 15°0 tot 2CP5 en de dagboog van 7u46m tot 8u58m (voor 52° N. Br.). Maan; 8 Jan.: L.K.; 15 Jan.: N.M.; 22 Jan.: E.K.; 30 Jan.: V-M. Op 30 Jan. vindt een ge- deelteiyke maansverduistering plaats. Intrede in de Kernschaduw: I6u20m5. Maansopkomst16u33m0. Midden der verduistering: 17u01m7. Uittrede uit de Kernschaduw 17u43ml. Einde der verduistering: 19u36in0. Grootte der verduistering: 0.117- Planeten: Mercurius is in Januari niet waar te nemen. Op 20 Januari is de planeet in bo venste conjunctie met de zon. Venus gaat in het begin van de maand ruim 3 uren na de zon onder en is dan aan den avondhemel een schitterend verschijnsel. De planeet verdwijnt echter snel in de avondsche mering. Op 5 Februari is de planeet in beneden- conjunctie met de zon. Mars is in het begin van Januari nog maar nauwelijks als avondster te zien. Zyn waar neembaarheid wordt gedurende Januari nog slechter. Jupiter beweegt zich rechtloopend in de Maagd. Aan het begin van de maand komt de planeet te 1 u. 15 m. 's nachts op, aan het ein de der maand reeds voor middernacht. De pla neet is aan den morgenhemel uitstekend waar te nemen. Saturnus is niet geschikt voor de waarne ming. Het zodiacale licht is gedurende Januari nog Vallende sterren: De werkzaamste radiant (uitstralingsplek) van vallende sterren ligt in de omgeving van de ster bèta van Boötes. zy is werkzaam in het begin van Januari. De zwerm Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft een nieuwe uitgave het licht doen zien, getiteld „Economische Crisismaatregelen". Dit boekje van 40 bladzijden behandelt achtereen volgens de Crisis-Uitvoerwet, de Clearingwet en de Retorsiewet, terwyi daarnaast de staats garanties voor exportcredieten en het Devie- zenprotocol met Duitschland worden besproken. In de inleiding wordt gewezen op het feit, dat Nederland aan het begin van een nieuwe periode van handelspolitieke toepassingen staat, welke vele mogelükheden biedt. Dit werd een goed moment geacht een overzicht samen te stellen van de diverse maatregelen, welke op dit oogenblik bestaan. Te meer achtte het Verbond van Nederlandsche Werkgevers hier toe aanleiding, daar de Regeering verklaard heeft voorloopig het handelspolitieke arsenaal voldoende gevuld te achten. De prijs van deze brochure bedraagt 60 cent, terwql zq door middel van den boekhandel verkrügbaar is. der Boötiden munt echter niet door grooten rykdom uit. Sterrenbeelden: Schemering: De eerste ster ren verschynen in het N.O. Capella van den Wagenman, Wega van den Lier, en daarboven Deneb van den Zwaan. In het O. Beteldjuza en Ridjel van Orion en dichterbö bet Zenith: Al- debaran van den Stier. Om 10 uur 's avonds (begin der maand 11 uur, eind der maand 9 uur) prijkt in het Z.Z.O. de helderste ster des hemels Sirius. Rechts bo ven Sirius, in het Zuiden, het schitterende ster renbeeld Orion, met Beteldjuza (Arabisch: schouder van den reus) en Ridjel (Arabisch: voet van den reus). Capella bevindt zich thans in het Zenith. Een weinig later in het Z.O. de Tweelingen met Cas tor en Pollux. Rechts daarvan, in het Z.Z.W., Hedenmorgen om kwart voor 10 reed een convooi-trein te Utrecht, bestaande uit 35 wa gens, naar de werkplaats, toen op hetzelfde oogenblik een goederentrein van 10 wagens, welke juist gerepareerd waren, de werkplaats verliet. Op het rangeer-emplaoement, ter hoogte van de spoorbrug van den Vleutenscheweg aldaar, botsten beide treinen tegen elkaar. De machi nisten sprongen op het moment van de botsing van de machines, waardoor zij hun leven red den. De treinen schoven in elkaar en een 5-tal wagons werd versplinterd en uit elkaar ge worpen. De cabine voor den machinist van de loco motief, die uit de werkplaats kwam, werd ge heel ingedrukt, terwyi de buffers, de voorste zoowel als de achterste, totaal vernield werden. Kris en kras liggen de wagons door elkaar. De dwarsliggers zyn uit den grond gerukt, terwyi vier wagons in een rechten hoek dwars over de rails kwamen te staan. Over een afstand van 150 M. werd de spoorbaan totaal versperd. Met matigen gang gereden Volgens verklaringen van een der machinis ten in een gesprek onder zyn collega's, was het een geluk, dat er met een matigen gang ge reden werd, want was er met normale vaart gereden, dan hadden zy het er zeker minder goed afgebracht. Om groote vertraging te voor komen, werd er aanstonds met het opruimings- werk een aanvang gemaakt. 'i '.rur.-rrrcc' \-.f:v Volgens verklaringen van den heer Admiraal, hoofd-stationschef van het Centraal Station te Utrecht, zouden alleen de treinen van en naar Amersfoort vertraging ondervinden. Op de plaats des onheils was o. m. aanwezig de commissaris van politie van Utrecht, le afd., de heer Hamoen, en een tiental rechercheurs. De oorzaak van het ongeval is momenteel nog niet bekend. (Ongecorrigeerd) Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Alberdingk Thym, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik" Indische Vereeni- ging Haarlem en Omstreken, 8 uur. Rembrandt-Theater „Fra Diavolo" Op het tooneel Dennis King en Thelma Todd en James Finleyson, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Ein Lied geht um die Welt" Op het tooneel Hertha en Ruth, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „My kips betray", 2.30, 7 en 9.15 uur. (HEEMSTEDE) R.K. Vereenigingsgebouw Tentoonstelling „Heemgas", 25 en 711 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt-Theater „Fra Diavolo" Op het tooneel Dennis King en Thelma Todd en James Finleyson, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Ein Lied geht um die Welt" Op het tooneel' Hertha en Ruth, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „My kips betray", 2.30, 7 en 9.15 uur (HEEMSTEDE) R.K. Vereenigingsgebouw Tentoonstelling „Heemgas", 25 en 711 uur. eveneens dichtby het Zenith, de Stier met Al- debaran, Hyaden en Pleiaden. Lager, in het W.Z.W. gaat de Walvisch onder Links boven Sirius: Procyon van den kleinen Hond. In het N. zijn de Poolster en de Kleine Beer gemakkeiyk te vinden, evenals in het N.N.O. de Groote Beer. Tusschen beide slingert zich de Draak. In het Oosten, halverwege tusschen Zenith en horizon: de Leeuw met Regulus. Links van de Poolster, in het N.N.W.: Cassio peia, rechts daaronder Cepheus. In het N.N.W. gaat de Zwaan onder en in het W.N.W. Pegasus. Hoog aan den W.-hemel vindt men Perseus met Algol en halverwege het Zenith Andromeda en den Driehoek. De Melkweg loopt te 10 uur 's avonds van het N.N.W. naar het Z.Z.O., een weinig ten W. van het Zenith. (Nadruk verboden.) (Copyright Redactie „Hemel en Damkring" en V. K. P.) De doode stad aan de stervende Zuiderzee, Medemblik, bracht onlangs het hee'.e land in beroering door de mare van een hevige ont ploffing in een clubhuis van de S.D.A.P., waar bij de commensaal der bewoners tamelijk ern stig zou zijn verwond. De wildste geruchten over politieke aanslagen deden de ronde en een heftige pennestryd in sommige bladen was een van de gevolgen. Een minutieus ingesteld justitieel onderzoek, waarbij de crimineele analyst dr. v. Ledden Hulsebosch assistentie verleende, bracht echter het verrassend resultaat, dat het hier slechts een eenvoudige brandstichtingsaffaire gold, zy het dan een geruchtmakende affaire en eenigs- zins buitengewone brandstichting, gepleegd door een overspannen persoon, die daarmede zyn kostbaas uir de geldeiyke moeilijkheden wilde redden. Deze daad van piëteit had hem echter by'na het hachje gekost, want met hevige brand wonden werd hij in het Neutraal Ziekenhuis te Hoorn opgenomen. De Alkmaarsche rechtbank kwam heden in buitengewone zitting byeen voor de behande ling van deze zaak tegen W. Wilkens, een 19- jarigen los-arbeider, wien ten laste was gelegd, dat hy in den nacht van 14 op 15 Augustus, of ongeveer dien tyd brand had gesticht in perceel Oosterhaven 33 te Medemblik, met het oogmerk daaruit geldeiyk voordeel voor zich of een ander te doen ontstaan. Blijkens de dag vaarding bad hy den brand gesticht door in den kelder van dat huis een hoeveelheid ben zine uit te gieten, en vervolgens een lucifer aan te steken, waardoor de benzinedampen ont ploften en brand ontstond. In het perceel woon de zekere Roelogje Uneken, weduwe van W. J. ter Haar; voorts ontstond, volgens de dagvaar ding, door den brand, brandgevaar voor het perceel en de aangrenzende perceelen, alsmede levensgevaar voor de bewoners van het bran dende en de aangrenzende perceelen. Het per ceel was verzekerd by de Assurantie Maat- schappy .Amethyst". Als getuigen waren gedagvaard de Rüks- veldwacht-majoor D. v. d. Schans, D. J. Geuze- broek, V. v. d. Vies en als deskundige dr. J v. Ledden Hulsebosch. Toegevoegd verdediger was mr. C. P. Eecen uit Oudkarspel. In de rechtszaal merkten we o.m. op bur gemeester Peters van Medemblik. Er was overigens geen bijzondere publieke belangstel- ling. De Pres. mr. Ledeboer ondervraagt ver dachte, met wien hy als kinderrechter vroeger meermalen kennis had gemaakt; hy vraagt daarom den verd. vertrouwelijk te spreken. Verd. zegt in een aan den kelder grenzend lokaaltje van genoemd perceel benzine te heb ben gegoten over daar liggend hout. De ont ploffing ging vrijwel met den brand gepaard, nadat hij een brandende lucifer er over ge gooid had. Over de bedoeling wilde hy zich niet uit laten; hy had ziin woord gegeven en wilde den medeplichtige niet verraden. Ook al zou de Pres. in zijn belang de deuren sluiten, zou hij hierop niet antwoorden. Nadat de verdediger, mr. Eecen zich even met verd. heeft onderhouden, zegt deze de bedoeling gehad te hebben de wed. Ter Haar te helpen, door middel van de uit te keeren verzekeringssom. Uit 'n zekere vrees durfde hij dit niet eerder te zeggen. De get. deskundige dr. Ch. J. van Ledden Hulsebosch verklaart hoe benzine-gas, dat ont stoken wordt, de in dezelfde ruimte zich be vindende benzine terstond met een ontploffing tot ontbranding doet overgaan. Door met 't ont steken van de lucifer even te wachten, was er veel gas ontstaan en de ontploffing zóó hevig, dat de vloer en muren boven den kelder ver nield werden. De bus benzine was geheel leeg. Majoor v. d. Schans uit Medemblik deelde mede, dat by zyn aankomst de brand reeds gebluscht was; de vernieling door de ontplof fing was geweldig. Het karakter van verd. noemt get. storm achtig; hij had omgang met linksche elemen ten; ideëele inzichten ontbraken bij nem; hy was veel op straat en den laatsten tyd niet veel in café's. Get. D. Geusebroek was de brandweerman, die het eerst water gaf; toen hy aankwam, brandde het byna niet meer. C. v. d. Vlies, brandassuradeur, maakt be zwaar tegen den eed; hü noemt zich organisa tor van de Assurantie Mü. „De Ametyst Het pand met inboedel was voor ƒ11.000 verzekerd; het pand voor 7000; de Inboedel van de A.J.C. voor 4000. De verzekering stond ten name van den zoon van de wed. Ter Haar. 3 De reclasseeringsambtenaar J. Wiggers noemt verd. heftig, brutaal; hij heeft een goed ver stand en verheft zich boven het niveau van den gewonen arbeider; als 16-jarige jongen bezocht hü al druk café's. Nadat spr. hem eens met hem onderhouden had, beloofde hy be terschap; 't werd ook beter, tot hij met de familie ter Haar in aanraking kwam; toen kwam hij weer op 't verkeerde pad. Toch heeft hij het hart op de goede plaats en is hij op zich zelf niet slecht. Spr. adviseert een voorwaar- deiyke veroordeeling. De Pres. zou als voorwaarde willen stellen het niet-omgaan met bepaalde menschen. Hy vraagt den recl-ambtenaar hoe hü tegenover een gecombineerde straf staat. Get. Wiggers staat daar niet afwyzend tegen over. De Pres. herinnert verd. aan een brief, waarin hy eens aanhanger der A. J- C. later O. S. P.-er zei niet op 1 Mei te kun nen komen, omdat hy Prinses Juliana d'r ver jaardag moest vieren; dit viel spr. tegen. Spr. vraagt of hy met die menschen wil breken en beterschap wil beloven. Verd. antwoordt bevestigend. Mr. van der Feen de Lille gaat de feiten na en beperkt zich tot het primair ten laste ge legde. Doel was de assurantie-penningen te ver krijgen, hetgeen verd. heeft toegegeven. Zyn doel was brandstichting. De ontploffing had hy niet voorzien. Dat alles zoo tot klaarheid is ge komen, is niet aan verd. te danken, die eerst ontkende, maar aan het accurate onderzoek van dr. van Ledden Hulsebosch, die het geval reconstrueerde, zooals het nu blykt gebeurd te zijn. Dat verd. nu bekent, is in zyn voordeel. Het was geen aanslag op het huis en zyn bewoners, waarop een maximum straf van 15 jaar staat, doch slechts brandstichting om wille van de assurantie-pogingen, waarop een maxi mum straf staat van 4 jaar. Gelet op den ernst van de omstandigheden en den persoon van verd., die er niet tegen op zag een dergelyk delict te plegen, zal spr. geen voorwaardelijke straf kunnen opleggen. Sur. kan geen rekening houden met de even- tueele niet bewezen medeplichtigheid, hoewel hü er van overtuigd is, dat er nog meer mo- reele schuldigen zyn. Als spr. meer gegevens heeft, zal hij niet nalaten in te grüpen. De verd. zal moeten boeten voor het feit. Spr. re- quireert twee en een half jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. Eecen betoogde, dat de politieke kleur van het geval is verdwenen. Het betwyfelt de tenlaste legging. Het was slechts een poging tot brandstichting. En voor de be woners bestond geen levensgevaar. PI. vraagt ontslag van rechtsvervolging. Wat de persoon van verd. betreft, deze komt uit een gezin van 10 kinderen, waar de om standigheden veel te wenschen overlieten. H;i verliet het ouderlijk huis en kwam btj familie waar menschen huisden met verwarde socialis tische ideeën. Hy was werkloos en kreeg den kost voor niets. Hy dacht het zich een plicht tot dankbaarheid die menschen te helpen door brand te stichten. Spr. kan zich vereenigen met het advies van den heer Wiggers om een Januari. voorwaardelijke veroordeeling en verd. een jaar te plaatsen in een landbouwkolonie met de voorwaarde, dat hy niet meer in aanraking mag komen met een milieu, waar socialistische ideeën worden gepropageerd. Na repliek werd de uitspraak bepaald op 23 Januari. Hoewel de inschrijvingsdatum voor het zwem feest van H.V.C.B. nog niet is verstreken, kan reeds nu gezegd worden, dat de deelname bij zonder groot zal zyn. O. a. komt H. Z. P. C. uit Den Haag met zijn kampioensploegen aan den start. J. Stotijn, kampioen van Nederland, neemt deel aan het nummer schoonspringen. Voor de wedstrijden om den wisselbeker „In Memoriam Dr. Willem E. Merens" bestaat groo te belangstelling. Zelfs scholen uit Amsterdam schreven in, doch moesten worden afgewezen, omdat slechts Middelbare Scholen uit Haarlem mogen deelnemen. lob Bovengenoemde vereeniging houdt hare jaar- lijksche tentoonstelling op Zondag a.s. in het Gebouw „Olympia" aan den Kinderhuissingel, met vrijen toegang voor de leden van den Haar- lemschen en Nederlandschen Bond. Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleen prijshoudend Youngleenlnq 'nier Philips flauw inilever prijshoudend ilcu prijshoudend Koninklijke zwak RVA «vak Rubber Amerik waarden onveranderd Tabak luier VRIJDAG, 12 Jan. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.11% 8.113* ïJerhjn59.10 59.12 Parijs 9.743* 9.74% Brussel 34.56 34.56 Zwitserland 48.16% 48.17 Weenen Kopenhagen 30.35 36.30 Stockholm 41.90 41.95 Oslo 40.80 40.80 New York (cable) 1-S9% 1.59% Rome 13.05 13.05 Praag 7.37% 7.37% Madrid 20.50 20.50 Vorige Slotkoersen. Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% A% Nederland 1916 102% 4Nederland 1917 101% 4 Nederland 1933 100% 4% N. Ind. 1926 AB 94% 4y. N. Ind. 1931 9414 514 Youngleen 1930 55% Banken Koloniale Bank 50 Indische Bank47*!* Cert. Handel-Mü47% Industrieën Heden 101% 102% 101% 100% 94% 94% 54% 44% 50 47% Vorige Slotkoersen. Heden Van Berkel's Pat. Küch. Accouri'k Ned. Ford 887/e 884* 58 57 32 32% 20% 20% 254 250% 167 167% Industr. Buitenland Anaconda 9% 9 Bethlehem Steel 23% 23% Kennecot 12% 12% U. S. Steel 32% 31% U. S. Leather 57/6 6 Intern. Nickel 137/g 137/e Stand. Brands 14% 14'/g Mijnbouw Boeton Mijnbouw 6% Alg. Exploratie jj/* Redjang Lebong '19% 120 Petroleum Kon. Olie 176% 175% Gaboes 13 12 Perlak 1Ü3% 102 Peudawa 3% 3% Continentol Oil Shell Union Oil Rubber 10% 5% 10% Bandar V. I. G. O Allied Intercontin. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan Holl. Amerika Lijn Dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoom. Scheepvaart-Unie Suiker H. V. A Java Cultuur N. I. S U. Vorstenlanden Actions idem Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie South. Railw Chic. Milw Kansas City South. Maxwell L. Gr. 1017/g 100 81 79% 427/8 42 29% 30% 30% 51 50% o3 s2 1% 1% .4 24 1% 1% 1% 1% 16 10 47 46 174% 171% 96 9b 70Vs 70% 23 23 14.50 14.50 il8% 119% HO 110 19% 19% 130 130% 73% 73% 2 i 10% 10 9% 17% i7 3% 0% 15% 15%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2