STA D S N I E U W S De Leidsche Courant j de Bilt kreeg gelijks VRIJDAG 12 JANUARI Emigratie voor tuinders „Een plan, dat belangstelling verdient Een urgente zaak In Canada Een redelyke kans FILMNIEUWS REMBRANDT-THEATER „Willem van Oranje" Zondagmorgenvoorstelling MUZIEK CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING Groote Mis van Mozart VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM De verboden organisaties Kennemer Fotokring Gevonden dieren en voorwerpen Tentoonstelling „De Brug" Rijkspostspaarbank Danstenten Congres Personalia HUISSLACHTING VAN VARKENS Zonder slachtbewijs strafbaar UIT DEN OMTREK BEVERWIJK VELSEN IJMUIDEN is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Op uitnoodiging van den Kring „Kennemer- land" van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, hield gistermiddag de heer Hartland. directeur van het bureau der Stichting Landverhuizing Nederland, te 's-Gravenhage, voor de leden van den L. T. B. een lezing over emigratie. De lezing werd gehouden in het veiling gebouw „Kennemerland", waar de Kringvoor zitter, de heer Jac. v. d. Wetering, den talrijk opgekomen aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Spr. richtte zich daarby in het byzon- der tot den geestelyken adviseur, den weleerw. heer Rector Th. Boonekamp, den heer Kamp- schöer, algemeen voorzitter van den L.T.B., den heer J. Groen, voorzitter van den Tuindersvak bond, den heef Ch. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer en den spreker van dezen middag. De goede opkomst was voor spr. een groote voldoening. Op allerlei wyzen wordt getracht den land- en tuinbouw uit den put te helpen. De organisatie is hiervoor dankbaar, maar niet voldaan. Niettegenstaande het vele, door de organisatie in het belang van den land- en tuinbouw gedaan, biyven sommigen nog steeds buiten hun vereenigingen staan, terwyi zy dan nog critiek uitoefenen ook. Men kan hen be schouwen als eep soort parasieten, die leven op kosten der organisatie. Spr. drong er dan bij de leden op aan, dat zy geen enkele actie buien thun organisatie om zouden voeren. Het bestuur is steeds bereid tot hulp en steun, teneinde de eventueele wen- schen by hoogere instanties aan de orde gesteld te krijgen. Spr. eindigde zijn openingsrede met den wensch uit te spreken, dat 1934 voor allen een voorspoedig jaar zal mogen zyn. Hü gaf hierna het woord aan den heer Hartland. De spreker begon met er op te wijzen, dat het punt emigratie juist in dezen tyd, waarin velen rondkyken of er elders geen goede boterham te verdienen is, onder de oogen moet worden ge zien. Merkwaardig is het daarom, dat dit onder werp weinig aan de orde komt. De aanvragen by de Stichting Landverhuizing zyn veel gerin ger, dan men zou mogen verwachten. Tydens de landbouwcrisis van 18801890 was de drang naar emigratie veel grooter. Velen zyn toen naar de Vereenigde Staten getrokken. Na- tuuriyk gaat een vergeiyking met vroeger en nu niet geheel op, omdat de toestand vroeger an ders was, terwyi' men destijds op eigen initiatief ging en geheel op zich zelf was aangewezen. Tegenwoordig wordt hulp en voorlichting in groote mate verleend. Door de stichting, welke met steun van de Regeering werkt, worden van tevoren inlichtingen ingewonnen, de menschen worden op de hoogte gebracht van wat zy in den vreemde zullen ondervinden en er worden hun adressen verstrekt, waarbü zy zich by hun aankomst kunnen vervoegen. De taak van de stichting is om te onderzoe ken, waar zich ergens mogeiykheden voor ves tiging voordoen. Sprekende voor 'n tuindersor ganisatie zou spr. het hier alleen hebben over landbouw-emigratie en zich daarom bepalen tot het bespreken van een plan tot vestiging van tuinders, hetwelk den laatsten tyd aan de orde is gekomen. In den staat .Ontario (Canada)., in de om geving van Toronto, ligt een groote polder, waarvan de grond zich uitstekend leent voor groentencultuur. Onze tuinbouwconsulent te Washington heeft daar een onderzoek ingesteld en een rapport uitgebracht, waaruit de conclu sie kan worden getrokken, dat daar inderdaad een redelijke kans van slagen ligt voor een bekwaam tuinder. Men heeft grond in optie voor 150 bedryven van 4 H.A. oppervlakte elk. Dit jaar worden er 19 bedryven in orde ge maakt. De polder, welke 3000 H.A. groot is, wordt gevormd door een vroegere rivierbedding, welke voor een tiental jaren is ingepolderd. De bodem bestaat uit laagveen en leent zich vooral voor de teelt van selderie, welke daar zeer veel gebruikt wordt. Op 60 K.M. afstand ligt To ronto, een groote stad, waar de producten kun nen worden afgezet. Het land is dichtbevolkt en er zyn spoorverbindingen zoowel als goede auto wegen. Er is dus een behooriyk afzetgebied. Er bestaan daar nog maar 25 bedryven, waarvan er 14 bezet zijn door Hollanders. De resultaten, welke er bereikt zijn, zijn zeer voldoende en men is regelmatig vooruitgekomen. Men moet beginnen met aardappelen, worte len en sla te teelen. Op den duur kunnen deze producten vervangen worden door selderie. Vol le grond cultuur is overheerschend. Vervroegen van de cultuur geeft niet dezelfde voordeelen als hier te lande, in verband met den snellen overgang van winter in voorjaar. Het afzetgebied ligt hoofdzakeiyk in Toronto, een stad van 700.000 inwoners. Gezorgd moet worden voor een coöperatief vervoer naar die stad. Een veiling zal den eersten tyd niet mo gelijk zyn. Zoolang namelijk niet vaststaat, dat een regelmatige toevoer van bepaalde produc ten van dezelfde kwaliteit verzekerd is. Op het bedryf wordt een houten woning ge zet, bevattende een kamer, keuken en twee slaapkamers, zoodat men, na aankomst, direct met de teelt kan beginnen. De koopprijs bedraagt 1875 dollar, plus 120 dollar voor een pomp, hetgeen te zamen, in Hollandsch geld omgerekend, een bedrag van ongeveer f 3200.beteekent. By aankomst moet 375 dollar worden betaald, terwijl de rest over een aantal jaren wordt verdeeld. De lasten zyn er niet hoog. Natuurlijk is er' meer geld noodig, er is huisraad noodig en men moet den eersten tyd kunnen leven. Hier voor is een bedrag van minimum f 1200. noodig, waarbij dan nog de reiskosten komen (ongeveer f 200. Wanneer men niet over het geheele bedrag beschikken kan en men is bona-fide tuinder en gehuwd, dan bestaat er misschien gelegen heid om een gedeelte van het bedrag ter leen te verkrijgen. In ieder geval moet men echter zelf over eenig geld beschikken kunnen. Het klimaat is er anders dan hier. maar een gezond mensch kan er zonder nadeel verbly- ven. Met 't oog op den aanvang van de teelt in half April, moet men er begin April arri- veeren en dus half Maart van hier vertrekken. De bevolking spreekt Engelsch. In verband hiermede is het een belangrijk voordeel, dat groepsvestiging mogelijk is. In de eerste moeilijke jaren heeft men dan steun aan elkaar. Een nog belangrijker voor deel zou wezen, wanneer personen uit dezelfde streek en van hetzelfde geloof deze groepsves tiging vormden, maar hierop kan niet ge wacht worden. Zooals reeds gezegd, is het een dichtbevolkte Streek, met veel dorpen, waarvan er één op een half uur afstand ligt met scholen en ker ken van allerlei richting, dus ook een Katho lieke kerk. Spr. wilde intusschen opmerken, dat hy niet stond te „werven". De taak van de stichting is kennis te geven van gelegenheden op de wereld, waar bepaalde menschen zich kunnen vestigen. Het gaat hier vooral om jonge men schen, die zich goed kunnen aanpassen. Hoe veel jongeren zyn hier niet, die in Holland niet kunnen beginnen, terwijl er in een ander land een behoorlijke kans geboden wordt. Na tuurlyk gaat ook daar niet alles van een leien dakje. Maar er bestaat een befcoorlyke kans van slagen. Men kan te allen tyde nadere inlichtingen krygen by het bureau der stichting. De stich ting komt in de gelegenheid om plaats te vin den, maar een bezwaar is altijd, dat wy niet weten of er liefhebbers zyn. Is het voor de tuinbouworganisaties geen taak om zelf het vraagstuk der emigratie onder de oogen te zien en te onderzoeken of er behoefte aan bestaat, vooral voor jonge menschen? Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat zyn lezing een aansporing zou zyn voor de liefhebbers, om nadere inlichtingen te vra gen en voor de organisaties om te onderzoeken of de behoefte bestaat. By de hierna volgende gedachtemwisseling zeide Rector Boonekamp, dat hij het vraag stuk gaarne nog wat breeder had willen zien uitgewerkt. Is er geen vingerwyzing te vinden, dat emigratie een absolute noodzakelijkheid wordt? Vele jongeren zien aankomen, dat er voor hen geen plaats meer is, ook niet in de toekomst. Ze moeten zachtjesaan inzien, dat er nog maar twee mogelijkheden zijn: of in de industrie gaan en dat is ellendig en ge beurt hier al ófwel den goeden en trouwen vaderlandschen bodem verlaten om in een vreemde omgeving te trachten een eigen on afhankelijk bestaan te vestigen, hetgeen toch altyd nog te verkiezen is boven een afhankelyk bestaan. De heer Hartland merkt op, dat emigranten in loondienst niet meer door den Staat worden toegelaten. Overigens zijn Hollanders daar gaar ne geziene emigranten, om hun energie en door zettingsvermogen. Maar natuurlyk komen er anderen, wanneer de Hollanders wegblijven. De heer Kampschöer verklaarde persoonlyk van meening te.zyn, dat emigratie noodig is en dat het inderdaad een vraagstuk is, waard om door de organisatie heden bezien en overwogen te worden. De opmerking dat zy door uitbreiding van den tuinbouw elders onzen export benadeelen is te weerleggen met het antwoord, dat die uitbrei ding dan toch komt; is het niet door ons, dan zal het zijn door anderen. De heer Hartland is uitgenoodigd deze lezing te houden, omdat er een plan is, dat aanneme- lyk lykt en waarvoor belangstelling mag wor den gevraagd. Spr. hoopte, dat de organisatie de zaak in overweging zal nemen. Inmiddels spoorde hy de jongeren aan om er over na te denken en nadere inlichtingen over deze emigratie aan het bureau der stichting aan te vragen. De tyd is kort en hy vraagt daarom een spoedige beslis sing. Hierna volgde een bespreking over teeltbe perking met den voorzitter van den Tuinders vakbond in den L.T.B., den heer Jac. Groen, waarby tal van vragen betreffende détails over deze aangelegenheid werden behandeld. O.m. werd er door den heer Groen op gewezen, dat over de pas verschenen regeling het advies der organisatie niet is gevraagd. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd de vergadering met een dankwoord gesloten. Deze eerste Nederlandsche geluidsfilm werd veroorzaakt door eenige zwaar-patriottischq Nederlanders, die onder den indruk van de her denking van den 400sten geboortedag van den stamvader van ons Koningshuis, o.a. het initia tief tot de vervaardiging ervan namen. Men heeft de zaak buitengewoon ernstig op genomen en een groot aantal Nederlandsche ar- tisten (waarvan het opnoemen der namen en hun kwaliteiten alleen reeds twee foliovellen in beslag nemen) voor het idee warm gekregen om hun medewerking te verleenen. G. J. Teunigsen, bekend door zyn korte volks filmpjes kreeg de opdracht voor de uitvoering zorg te dragen, terwyl Cor van der Lugt Melsert de hoofdrol van den Prins van Oranje op zich nam. Met veel liefde en toewyding hebben allen zich aan hun taak gegeven en toen da film een dezer dagen voor enkele autoriteiten en genoo- digden werd voorgedraaid, was de burgemeester van Haarlem, de heer O. Maarschalk zoo enthou siast, dat hij oogenblikkelyk bereid werd gevon den een voorwoord voor de film te spreken, dat door Polygoon zou worden opgenomen en dan aan de vertooning van de hoofdfilm zou vooraf gaan. Men ziet het, medewerkers en executanten genieten alle mogelijke medwerking ai wat dat betreft hebben zij zich dus niet te beklagen, even min als het daaraan zal liggen, indien de film niet dat succes heeft, wat men er van verwacht. Dat deze film ondanks alles nu niet direct een reolame is, voor den groei van de Nederlandsche Geluidsfilmfabricatie heeft tweeërlei oorzaken. Vooreerst is het onderwerp te zwaar geweest voor degenen die met de uitvoering ervan waren belast en ten tweede is men kennelijk gehandi capt geweest met het geld, want hoewel er toch nog een slordige ton mee gemoeid was, vroeg een behoorlyke uitvoering van dit veeleischende onderwerp ettelyke malen dat bedrag. Daar komt nog by, dat deze film, juist voor hen, die het welslagen in handen hadden, een experiment was, daar zij voor dien nog nimmer groote films hadden gemaakt. En als men nu zou zeggen, dat net resultaat slecht is, mag men dan degenen die er een dergelijk oordeel op na houden gebrek aan va derlands liefde verwijten, wijl zij niet met de noodige edelmoedigheid een Hollandsch product beoordeelen? We gelooven, dat dan de zaak om gedraaid wordt. Er zyn genoeg filmstudio's in Europa en ook daarbuiten waar men kan „lee- ren" höè een groote film gemaakt moet worden, wil zy effect sorteeren. Voegt men dan daarbij de persoonlyke „feeling" en visie, dan krijgt men tenminste een resultaat, (kan dat althans ver wachten! dat een gezond oordeel rechtvaardigt. Pioniersarbeid voor het in elkaar zetten van goede films behoeft men in Nederland niet meer te verrichten. Men heeft hier slechts gebruik te maken van de ervaringen en de ondervindingen, die men in buitenlandsche filmcentra's, gedu rende al die jaren heeft opgedaan en doet men dat niet, dan dwingt men het pubhek doodeen voudig door in zyn waardeering een maatstaf aan te leggen, welke jaren terug misschien ge motiveerd was; en daaraan heeft natuurlijk nie mand ook maar de geringste behoefte. Ter verduidelijking van onze bedoeling zouden we nog deze vergelijking willen maken: Worden er op een gegeven oogenblik in alle landen, de zelfde nauwelijks te genieten koeken gebakken, dan is er natuurlyk alles voor de eigen koek-in- dustrie te steunen. Maar worden er in het eigen land koeken gebakken volgens het primitieve re cept der Kaninefaten en in andere landen bak sel dat meer aan onzen verfynden smaak be antwoordt, dan kan men van het eigen publiek niet verwachten, dat het uit chauvinisme het Hollandsche maaksel gaat prijzen en koopen. Dat we inmiddels nog weinig over de film zelf gezegd hebben, ligt meer aan de film dan aan ons. Men heeft heel fragmentarische episo den uit het leven van Willem van Oranje in beeld gebracht en er voor zorg gedragen, dat costumeering en entourage geheel in overeen stemming waren met den tijd waarin het drama verondersteld wordt zich af te spelen. By 't zien daarvan zullen degenen, die hun eigen vader- landsche geschiedenis goed kennen, haar meer waardeeren, dan zij die op school voor dit ge deelte van het lesrooster permanent onvoldoen de hadden. Daarom lykt ons deze film speciaal voor leerlingen van scholen en anderszins een goede tekst voor hun ontwikkeling in dezen tak van onderwijs. Ten overvloede merken wy op, dat de film vanaf Maandag in het Rembrandt Theater in iedere voorstelling vertoond wordt. L. V. Niet minder dan vier interessante filmpjes worden aanstaanden Zondagmorgen in het Rem brandt Theater vertoond en wel: Opleidings school voor Verkeersvliegers, waarin men ziet hoe speciaal de Duitsche verkeersvliegers wor den geoefend en getraind, alvorens hun verant woordelijke taak te aanvaarden; Van teeken tafel tot vliegboot, een film die niet alleen om haar technische bijzonderheden te waardeeren valt; Europa-Amerika en terug, waarin men den tocht van de Graf Zeppelin naar Amerika v.v. meemaakt en Een reis om de wereld in 20 dagen, een zeer interessante reis-film van den tegen- woordigen tyd. Zooals we reeds ter inleiding van de uitvoe ring der „Grosse Messe" van Mozart schreven, heeft de componist dit werk niet voltooid. De Agnus Dei ontbrak geheel (deze tekst werd later op dezelfde muziek van het Kyrie ge plaatst), terwyl van het Credo slechts twee on derdeden bestonden. Voor het overige gedeelte van het Credo heeft men fragmenten uit of schetsen voor andere aangewend. Vermoedelyk is by de eenige uit voering in Mozart's tyd hetzelfde geschied. Voor „Crucifixus" wordt door den bewerker opgegeven: „Chorskizze zu einem Requiem", doch dit zal wellicht op een misverstand berus ten, daar de Requiem-mis geen Credo heeft. De bewerking mag zeer oordeelkundig wor den genoemd. Voor alles is er in dit groote mis-deel voor contrasten gezorgd. Na de glans- ryke sopraan-solo: „Et incarnatus est", een breed gehouden, stemmingsvol „Crucifixus" en een jubelend „Et resurrexit" voor koor, het „Et unam, sanctam" (hier: Credo in unam, sanc- tam) voor koor, breed en statig van karakter en tot slot zooals gebruikelyk een groote fuga op „et vitam". Al bestaat het Credo uit fragmenten, toch ontdekt men een logische volgorde in dit deel. Het is voldoende in styl gehouden. De styi, die wel eens aan Handel doet denken (o.a. de schryfwyze voor koor en de rhythmiek), doch melodisch het Mozart-cachet draagt. De so- praansoli en het duet voor twee sopranen: „Domine Deus" zyn zuivere Mozart-kunst. En als zoodanig is het werk ons gisteren door dirigent Georg Robert aangeboden. Het werd fyn, voornaam en gevoelvol vertolkt. Deze Mis schynt wel met een bijzondere voorliefde door Robert te zyn ingestudeerd, want het koor der Chr. O. V. hoorden we nog nimmer zoo voor- treffelyk zingen. Niet alleen dat het mate riaal in alle partyen mooi van klank en zeer evenredig was (tenoren waren opvallend goed, doch hoeden zich voor forceering der stem, en kele malen dreven zy het toonpeil iets op), en het koor zyn taak technisch goed beheerschte, werd ook met groote toewyding en juist tekst begrip gezongen. Dat dit ook van de solisten kan gezegd wor den, behoèft geen betoog. Jo Vincent droeg haar, de groote soli in het werk voor zooals men dat aHoos van haar kan verwachten: met glansrijk, weelderig geluid en door het juiste styibegrip en ingetogen voordracht, toch zoo echt gewyd van karakter. Di Moorlag sloot zich in duet en quartet goed aan, Louis van Tulder maakte van de tamelyk simpele solo: „Et in Spiritum" iets gedistingeerds en Ravelli gaf in de Benedictus met zyn sonore stem een prachtig fond aan het solisten-en semble. In hooge mate voldeed de H. O. V. Het „hout" gaf opvallend fraai samenspel. Het is dus niet te verwonderen, dat het werk een superieure herschepping verkreeg. Wellicht zou de Mis het auditorium nog ster ker hebben geboeid, wanneer het Gloria niet onderbroken werd, het tempo van dit deel iets vlugger was genomen en de fuga's nog een wei nig levendiger waren gezongen. Gevolgd werd de Romeinsche uitspraak van het Latijn. Echter ontdekte men een verschil in de e-uitspraak. Het koor zong steeds de korte e, de solisten niet. Dit viel natuurlijk vooral op in de deelen voor koor en solo. Er was verzocht om gedurende de uitvoering niet te applaudisseeren. Hieraan werd gevolg gegeven. O. K. De commandant van de Vrijwillige Burger wacht Haarlem heeft de volgende circulaire aan de leden verzonden: Den leden wordt hierby medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, by circu laire van 16 Maart 1933, het standpunt van de Regeering bekend maakte, dat, op gelijksoor tige gronden, als waarop tot revolutionnaire groepen van links behoorende personen, niet worden toegelaten als lid van de Burgerwacht, ook personen, welke lid zyn van eene fascisti sche vereeniging van het lidmaatschap van eene Burgerwacht behooren te worden uitge sloten. Hetzelfde geldt voor personen, welke deel nemen aan, tot diezelfde vereenigingen behoo rende organisaties, aangeduid als „militie" en „weer", „garde" of anderszins. Diensvolgens is het derhalve voor leden van de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, op straffe van verlies van het lidmaatschap, verboden lid te zyn, eventueel te blyven of te worden, van onderstaande vereenigingen: De Algemeene Nederlandsche Fascistenbond „de Bezem" ((Baarsgroep). De Algemeene Nederlandsche Fascistenbond (Haightongroep). Het Nederlandsch Verbond van Nationalis ten. Het Verbond van Nationalisten. Het Nieuw Verbond van Nationalisten. Het Verbond van Nationaal Solidaristen in Noord Nederland. De Nationaal Socialistische Arbeiderspartij (N.S.A.P.). De Nationaal Socialistische Partij (N.S.R.) De Nationaal Socialistische Beweging (Mus- sertparty). De Nationale Unie. Naar aanleiding van het vorenstaande ver zoek ik u, namens het Bestuur der Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, onderstaande verkla ring door uw handteekening te willen bekrach tigen. De verklaring luidt: Ondergeteekenden, le den der Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, ver klaren, door onderteekening dezer, dat zij geen lid zyn van een der, in vorenstaande bekend making, genoemde vereenigingen, noch van eene vereeniging op revolutionnairen grond slag en dat zy, overeenkomstig artikel 1 der Statuten, nog altyd bereid zyn en blyven, om desnoodig, het wettig gezag, gewapend of onge wapend te steunen. Mocht him gevoelen ooit in stryd komen met deze verklaring, dan zullen zy direct be danken als lid der burgerwacht, ook wanneer zy niet toetreden als lid eener revolutionnaire vereeniging. Woensdagavond hield voor deze vereeniging in een der lokalen van de Sociëteit Vereeni ging aan den Zijlweg de heer H. Kleibrink Jr. een lezing over „De Fotografie in de sterren kunde." Spreker behandelde eerst op voor leekengoed begrypelijke wyze den stand van ons planeten stelsel, de beweging van de aarde ten opzichte der andere hemellichamen en ging daarna over tot andere sterrenbeelden in het heelal. Uit voerig werd stilgestaan by de instrumenten, die de sterrenwachten in Europa en Amerika gebruiken, alsook by de kleinere, welke in ge bruik zyn by de amateurs in de sterrenkunde. Spreker wist zijn gehoor als 't ware mee te sleepen het luchtruim in en het daar in hoofd trekken duidelyk te maken wat er gebeurt. Daarna kwam de fotografie van den sterren hemel en de hemellichamen afzonderiyk aan de beurt. Mooie foto's van de maan en den melkweg, van sterrennevels en meteoren pas seerden achtereenvolgens het projectiescherm en de interessante conclusie, die de heer Klei brink ten slotte trok was deze, dat amateur fotografen in grooten getale zich by een ster renregen als b.v. in October j.l. moeten toe leggen op het maken van foto's van den ster renhemel, zij kunnen daar zichzelf een genoe gen en de wetenschap een grooten dienst mee bewijzen. De voorzitter dankte den spreker voor zyn leiding op dezen „clubtocht naar de maan." v. Leeuwen, Madoerastraat 9, autoped; Wil- lemse, Verwulft 3, broche; Kennel Fauna, Park laan, 4 katten; Rembrandt-Theater, Groote Markt, loterijbriefjes; E. Klaassen, Ooievaar straat 44, rijwielbel.-merk in étui; Politiebureau Smedestraat, damesrywiel; W. Herton, Marnix- straat 112, rozenkrans; H. G. Runhaar, Saen- redamstraat 63, heerenrywiel; v. Merle, Zomer straat 18 i, melkkraansleutel; G. de Bruin, Soendastraat 12, ring met sleutels; J. Riko, Timorstraat 19 b, spaarzegels; T. Daan, 2e Hoo- grwoerddwarsstraat 28, taschje met inh.; Spaar garen, Merkmanstr. 19, vulpotlood; Gerbranda, Rembrandtlaan 32, vulpen; M. Drenth, Fr. Varkensmarkt 20, damesvest; T. Bok, Assendel- verstraat 17, handbeschermer; Middelbeek, Ber kenlaan 16, Bloemendaal, heerenhandschoen; G. Kamstra, Nachtegaalstraat 76, herdershond; Postkantoor, Haarlem, portemonnaie m. inh. Zaterdag as. opent de schildersvereeniging „De Brug" een tentoonstelling van schilderyen en beeldhouwwerken by den Kunsthandel Ree- ker, Wagenweg, alhier. Doel dezer Vereeniging is meer verbinding te verkrijgen tusschen kunstenaars en publiek. Deze zijn nog altyd veel te veel gescheiden. De Vereeniging tracht haar doel te bereiken o. m. door tegen een zeer lage contributie kunstzinni ge leden te verwerven, waardoor deze ieder jaar kans hebben op het winnen van een beiangryk kunstwerk, terwyl zy tevens ieder jaar een origineéle houtsnede, houtgravure, litho of ets ontvangen. Deze Vereeniging is ook de eerste in ons land, waar men kunstwerken in huurkoop kan ver krijgen. Men verzuime niet de tentoonstelling te bezoeken. ,m - Aan het postkantoor Haariem en zyni bij kantoren: Aerdenhout, Frans Halsstraat en Tempeliersstraat werd, in den loop der maand December 1093 op spaarbankboekjes ingelegd 272.139.11 en terugbetaald 352.393.04. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald 80.253.93. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 134. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 1400 en afgeschreven 3700. Derhalve minder in- dan afgeschreven 2300. Het aantal nieuw uitgegeven schaatssehuld- boekjes bedroeg 2. kenscentrale, genoemd in het bovenbedoeld rondschrijven van 2 November 1932. Dit kan geschieden hetzij door het zenden van een af schrift van het slachtbewijs, hetzy door het verstrekken van een afzonderlijke opgave. In elk geval moet hieruit blijken op welken dag en op welk uur de slachting zal plaats vin den. Aan het einde van iedere maand wordt door u aan de Nederlandsche Varkenscentrale mede gedeeld welke opgaven door u aan den boven- genoemden kringzaakvoerder zyn verstrekt. Duidelykheidshalve wordt er nog op gewezen, dat door 't inwerking treden van 't Crisis-Var kensbesluit 1933 de moeilykheden ontstaan door de bekende uitspraak van den Hoogen Raad inzake de huisslachting van varkens zijn onder vangen. Ik verzoek u dan ook dringend uwe medewerking te verleenen, opdat de betaling van de heffing verschuldigd by 't slachten van varkens, regelmatig geschiedt, tenzy men in het bezit is van rechtsgeldige en afgestempelde akte van vrijstelling, afgegeven door een der Gewes telijke Varkenscentrales. Mocht u te dezer zake nog nadere inlichtin gen wenschen te ontvahgen, dan zult u zich voor het verkrijgen daarvan in verbinding kun nen stellen met de Nederlandsche Varkenscen trale, le Van den Boschstraat no. 1 Den Haag. De minister van Sociale Zaken heeft de commissarissen der Koningin medegedeeld, dat het voorkomt, dat exploitanten van dansten ten veelal tydens kermissen vergunning krijgen hun tent tijdelijk te plaatsen op een open aanhoorigheid van een vergunnings- of verlofslocaliteit. De aandacht wordt er nu op gevestigd dat de verkoop van dranken in die tenten niet krachtens de vergunning of het verlof mag plaats vinden, aangezien dergelijke tenten noch als gebouwde aanhoorigheid, noch als open aanhoorigheid in den zin der Drank wet kunnen worden aangemerkt. de automobilist voelde duidelijk, dat het regen de. Maar een ander dacht, dat hij linksafwilde. Direct daarop werd zijn auto zoodoende zwaar yC beschadigd. Houdt Uw hand in bedwang De Ned- Bond van Kleinhandelaren in Aard appelen, Groenten en Fruit, houdt op Woens dag 17 Januari in hotel „De Leeuwerik". Kruis straat een congres. De heer C. v. d. Aardweg te Lisse, behaalde te Haarlem het diploma der Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden. Zijn leeraax is de heer P. W. v. Buuren te Heemstede. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten vervolge van zyn circulaire van 8 Decem ber j.l„ betreffende de uitvoering van het Cri sis-Varkensbesluit aan de Gemeentebesturen een schryven gericht waarin wordt medege deeld, dat ingevolge het bepaalde in de artike len 11 en 12 van het Crisis-Varkensbesluit 1933 (Stbl. 531) hy, die een varken wil slachten als huisslachting, zonder dat keuring plaats vindt, daartoe niet zal mogen overgaan dan na dat hy daarvan kennis heeft gegeven overeen komstig het bepaalde in artikel 6a van de Vleeschkeuringswet 1919 en de ontvangst van die kennisgeving hem schriftelyk is bevestigd. In de meeste gemeenten bestaat reeds de ge woonte tot het afgeven van deze schrifteiyke bevestiging in den vorm van het z.g. slachtbe wijs. Mocht zulks in uwe gemeente aldus luidt het Ministerieel schryven niet het geval zyn, dan gelieve u daartoe over te gaan. Op het slachtbewijs zullen dag en uur van slachting moeten worden vermeld. Bovendien zal dit slachtbewijs moeten worden getoond aan den- gene die de heffing voor de Ned. Varkenscen trale int. Uwe aandacht wordt er op gevestigd, dat ingevolge de nieuwe wettelijke bepalingen, hy, die een huisslachting verricht, als bedoeld in artikel 6a van de Vleeschkeuringswet, zon der in het bezit te zyn van een slachtbewys, daarmede een strafbaar feit pleegt. De vroegere regeling is hiermede derhalve ver vallen. In stede daarvan verzoek ik u in het vervolg overeenkomstig het onderstaande te han delen: De slachtbewyzen worden afgegeven aan den- gene, die de huisslachting wil verrichten. Op deze slachtbewyzen wordt dag en uur van slach ting vermeld. Ingeval voor het varken, dat geslacht zal worden, door u geen akte van vrijstelling wordt afgestempeld, wordt van de aangifte van het slachtbewys' ten spoedigste kennis gegeven aan den kring-zaakvoerder der Nederlandsche Var- Gouden echtpaar Op 30 Jana.s. hoopt het echtpaar A. Kuenen en G. Wiegman, wonende Groote Houtweg 29, den dag te herdenken 'waar op zy vóór 50 jaar in den echt werden verbon den. Jubileum Op 3 Februari zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer D. Kuenen in dienst trad by den heer A. Goemans, bloembollenkweeker. Nedeil. R. K. bond van technici „St. Bemul- Phus" Woensdagavond hield de Ned. R. K. bond van technici „St. Bemuphus", afdeeling Beverwyk-Velsen in hotel ter Burg een leden vergadering. Voorzitter P. Kee opende de vergadering op de gebruikelyke wijz en heette alle aanwezigen van harte welkom. Hij wenschte hun een Zalig Nieuwjaar toe en sprak de hoop uit dat 1934 voor de afdeeling mocht zyn een jaar van groo ten bloei en vooruitgang. Hierna werden eenige ingekomen stukken be handeld. Vervolgens had de benoeming plaats van den 2en secretaris tot secretaris der afdee ling, wegens bedanken van den heer Verbunt, onder dankzegging voor het vele en nuttige werk door laatstgenoemden collega verricht voor den R. K. Bond van Technici. Dan volgden de onderlinge vraaggesprekken, die zeer in den smaak vielen en waarby de leden in hun weetgierigheid bevredigd werden. De Eerw. adviseur Rector Bonekamp beloof de den leden een lezing met lichtbeelden over rijn bekende Rome-feïs, welké'lézing vooriooplg' werd vastgesteld op Woensdag 1*4 Febr. a.s. én dankbaar door den voorzitter Werd aanvaard. Collega Lammertinck zal op de eerstvolgende ledenvergadering een causerie houden over den houw en werking van een stoomturbine. Intusschen waren de oliebollen en koffie ge arriveerd en werd de avond besloten met een gezellige oliebollenfuif. Om elf uur sloot de voorzitter deze zeer leer zame en geanimeerde vergadering. Burgorlyke Stand Geboren: C. E. de Jong —De Jager, zoon; T. Wieringa—v. d. Struik, dochter; J. Spaanderman—Rijk, dochter T IJ. Groot—Schipper, dochter; E. G. Schaap—Bos, dochter; P. HaesekerPlug, dochter; E. van Opbergen—Holman, dochter; H. M.' Sombroek Balk, dochter; A. Zwanenburg—Van Schinkel, dochter; M. Hoogewerf—Post, zoon; T. Boevink —Bax, dochter. Gehuwd: J. van Aalst en R. Wiegman; W. J. Vryhoef en C. M. C. Zwanenburg; M. van Geest en C. C. Boonstra; C. Stekelenburg en K. Wyker; J. Wartenhorst en J. H. Wiljouw; T. h! Punt en A. Groen. Overleden: Elisabeth Stof fyn, 74 jaar, wed. van H. Meenderinck; Gerrit Bels, 63 jaar onge huwd; Marytje v. d. Werff, 6 maanden, dochter van G. v. d. Werff; Jacobus van Lierop, 69 jaar, echtg. van G. Mulder. De bevolking. Op 31 December j l. telde onze gemeente 43.596 zielen, tegen 43.073 op denzelfden datum van 1932. De bevolking is dus met 523 personen toegenomen. In 1932 bedroeg de toename 553 personen. JUBILEUMCONCERT IJMUIDENS MANNENKOOR Het programma van IJmuiden's Mannenkoor stond in 't teeken van het zilver, en in de Schouwburgzaal Thalia waren de donateurs, le den en begunstigers, benevens tal van autori teiten samengekomen om met de jubileerende vereeniging het 25-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Het Mannenkoor zelf zou een vier tal composities ten gehoore brengen, en „De Operette-Sanghers", onder leiding van Dick Weiman, zouden den avond opluisteren door 'n éné-acter van Jacques Offenbach. Voor de opening met den feestelyk klinkenden Zangersgroet 't zou niet onaardig zijn wan neer ieder zangkoor een dergelijken toepasse- lyken groet had riep devoorzitter der feest vierende vereeniging alle aanwezigen, den be schermheer, Notaris W. A. Döllman, de Eere leden en leden met hun dames het welkom toe in een korte toespraak. Dan werd een aanvang gemaakt met het af werken vanh et lange feestprogramma, waarvan wy tot onzen spyt wegens het vergevorderde uur de beide laatste nummers niet konden hooren. De dirigent der jubileerende vereeniging, de heer Henk Arisz, had op woorden van mej. Maartje Zwaan een frissche, eenvoudige melo die gezet, die het goed deed, en met geestdrift door het mannenkoor ten gehoore werd ge bracht. Reeds onmiddellyk viel ons de zeer ge voelige akoustiek op dezer zaal, waarin elke klank als 't ware versterkt tot den hoorder komt. Dat houdt het gevaar in zich dat ook iedere onzuiverheid o, die 2e tenoren en ieder ongelykheid, ieder bygeluid sterk vergroot wordt, natuurlyk ten nadeele van den gesammt- indruk der reproductie. Zoo werd in .Morgen stemming" van Theo van der Bijl, niet de teere, lichte sfeer behouden, welke het werk vraagt, de zang werd eenigszins geforceerd en hier en daar zelfs by hetr uwe af. Maar we weten dat IJmuiden's Mannekoor tot betere prestaties in staat is, al ware het alleen maar om dat ééne kostelyk geïnterpreteerde pianissimo-zinnetje: „Want zyn zingen is een bidden". Zie, een dirigent, die z'n zangers zóó kan laten zingen, kan het koorgeluid ook in de forti beschaafd en beheerscht houden. En juist daar om immers een gewaarschuwd man geldt voor twee en in de pauze was daarvoor gelegenheid te over juist daarom vonden we het zoo jam mer, dat we beide prachtige laatste composities niet konden beluisteren. Maar trein en bus wachten niet.... Intusschen hopen we, dat 't 'n waardige prestatie geworden moge zijn, het stevig en gezond zingende Umuidensche Man nenkoor waardig. We vermeldden reeds de opvoering van 'n aardige één-acter van Offenbach door de „Ope rette-Sanghers" onder leiding van Dick Wei man. Het is voor Hollanders in t algemeen steeds 'n hachelyke onderneming om de vlotte, geestige, sterk parodistische muziek van Offen bach uit te voeren, en aan parlando en actie de Fransche geestige pointe en vooral het tempo te geven, welke de hoofdvereischten zyn voor een reproductie van een dier meesterlyke klein- genre-stukjes. Met uitzondering van één enkele der medespelenden is het ensemble hierin dan ook niet geslaagd, al was het pogen op zich zelf reeds verdienstelyk. Maar het tempo werd over 't algemeen te log en dramatisch gehouden, was niet licht en luchtig genoeg, om dit petillantje repertoirestukje het noodige relief te verleenen. Wat niet wegneemt, dat de aanwezigen er zich blijkbaar kostelyk mee amuseerden. Mevr. D. AriszSchrama zong en speelde de partij van Rosine werkeiyk verbazend knap: haar zang techniek is uitstekend, de stem draagt sterk, en laat aan zuiverheid niets te wenschen. Deze zangeres ons byzonder compliment. Nel Hooren- man als haar vriendin deed haar best om ge- lyken tred te houden met haar, al kunnen we niet zeggen dat ze hierin steeds evengoed slaag- "de? Hans» Klaasen speelde vlot en zong-ook^niefi onverdienstelijk en ook de kleinere party van den kaalhoofdigen echtgenoot werd door Kees Wolf verdienstelyk weergegeven, zoodat het ge heel, al voldeed het dan ook aan geen hooge artistieke eischen, desondanks toch bevredigend slaagde. De muziekbewerking door Lies de Waal klonk in deze bezetting wel wat schraal. De solisten werden met hu* directeur Dick Weiman, die met eenige ups and downs alles in 't rechte spoor wist te leiden, hartelijk gehul digd. Tydens de pauze vond de huldiging plaats der jubileerende vereeniging door den Edelacht- baren heer J. C, Dunnebier, Wethouder van IJmuiden namens het Eere-Comité, en verder door afgevaardigden namens tal van plaatselyke en zustervereenigingen. Den eere-leden, den hee- ren Baas, Haak, v. Houwelingen en v. Leeuwen werd een herinneringsspeld aangeboden. Moge het IJmuiden's Mannenkoor, dat in den loop van dezen zomer met een grootsch opgezet Concours zyn zilveren jubileum nog eens extra hoopt te vieren, gegeven zyn het gouden feest) van zijn oprichting te vieren. J. S. Aanvoer natuurijs Alhier is gisteren aan gekomen met Noorsch natuurys het Noorsche s.s. Skoger. Het schip heeft een lading groot 650.000 Kg. voor de alhier gevestigde Noorsche ijscombinatie. Gesnapt Woensdag ontdekte de schipper van een Vlaardinger stoombeuger, liggende in de Visschershaven, dat een hem onbekend per soon uit het logies kwam. Het was een zekere Z. en het bleek dat de man een briefje van 25 had meegenomen. Toen hy zich ontdekt zag, gooide hij het biljet in het water. De schipper zag kans het biljet op te visschen en deed aangifte van het ongewenschte bezoek by de politie. Paard op hol Woensdagmiddag om onge veer drie uur reed een tweewielige wagen, be spannen met een paard, op de Wilhelmina- kade. Op den wagen waren gezeten de heer S. uit Santpoort met zijn zwager. Dicht naby da betonnen brug sloeg het paard op hol, waar door de beide lemoenen van den wagen stuk geraakten en de wagen een eind achter het paard aanrolde. De wagen, die vooroversloeg, raakte één der achterpooten van het paard, waardoor het dier een verwonding bekwam. Met den heer S. was het anders gesteld. Deze was van den wagen gevallen en moest zich onder behandeling van een dokter stellen, waarna hy naar het- St. Antonius-Ziekenhuis moest worden vervoerd om verder behandeld te worden. Het voorthollende paard werd naby den Wijk aan Zeeërweg door eenige mannen tot staan gebracht. Zilveren dienstjubileum Zaterdag hoopt de heer C. Kelderman, in functie sub-agent bij de N.V. Alkmaar Packet, den dag te herdenken waarop hy vóór 25 jaar in dienst trad by die onderneming. Geslaagd Voor het diploma Engelsche Handelscorrespondentie Mercurius slaagde onze plaatsgenoot de heer H. v. d. Weyden. JillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllLI llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3