STAD S NIE U W S INCASSO-BANK n.v. HANDELSCREDIETEN %lch wat SPAARNE BAIMK ZATERDAG 13 JANUARI R. K. POLITIEBOND „ST. MICHAEL" Afscheid van vijf leden N. Z.H.T. M. Vervoersopbrengsten gedurende December 1933/32 K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Lezing over den gasoorlog IN MEMORIAM RECTOR ROOZEN Alg. R.K. Ambtenaarsvereeniging F1LMNIEUWS REMBRANDT THEATER Fra Diavolo Willem van Oranje CINEMA PALACE Ein Lied geht um die Welt LUXOR THEATER My lips betray 33»'— MUZIEK H. O. V. Zondagavondconcert Muziekschool der afd. Haarlem Mij. t/b der Toonkunst „Zwei Herzen in drieviertel Takt" Kap. f 3o.ooo.ooo.— Haarlem - Kruisweg 59 Reserve 9.300.000- ACTIE TEGEN HET SPORT FONDSENBAD Op grond van algemeen belang Comité van Kath. Actie Graalagenda Personalia 177 TREKJES No. 813 De duisternis, die licht bracht Er kwam 'n specialist bü, <iie zich eveneens fi. K Van bovengenoemden bond moest een vijftal leden, aan het einde van het afgeloopen jaar, wegens het bereiken van den pensioen-gerech tigden leeftijd, afscheid nemen. Het bestuur meende, dat, waar het hier betrof leden, die den bond mede hebben opgebouwd, dus de grondleg gers van de afd. Haarlem en Omstr., het dit niet zonder meer mocht laten voorbijgaan en besloot daarom een extra feestelijke ledenver gadering te beleggen. Op Donderdagavond j.l. werd bedoelde verga dering gehouden, in gebouw „St. Bavo", in de Smedestraat waarop behalve de leden met hun ne dames ook de scheidende leden t.w. de hee- ren Zwartkruis, Komen, Glas, De Boer en Ver- brugge met hunne dames aanwezig waren. Na afhandeling van de gewone agenda, wer den zü toegesproken, door den voorzitter, den heer v. d. Hulst. In deze toespraak liet spr. uit komen, dat drie van de genoemde leden, die thans allen met de „stille trom" zijn verdwenen uit het Haarlemsche Politiecorps, vanaf de op richting lid zijn geweest en twee kort daarna lid werden. Begonnen met zeven leden, telt de afd. thans ruim vijftig leden, wat ook voor een groot deel te danken is, aan de stoere werkers, die thans afscheid van ons moeten nemen, al dus spr. Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren, met hunne echtgenooten van hun welverdiend pen sioen mogen genieten en getuige mogen zijn van den groei en bloei van den bond, waarvan zij zoovele jaren lid waren. Verder werd nog het woord gevoerd, door den bondsambtenaar, den heer Klein, die hun in eenige welgekozen woorden toesprak en gaarne namens het hoofdbestuur, hulde bracht aan die mannen, die in 1916 den moed hadden, hun lid maatschap van andere organisaties op te zeg gen en besloten tot de oprichting van een R. K. Politiebond. Hierna verkregen achtereenvolgens de schei dende leden het woord, die in de eerste plaats dank brachten aan de Hoofd- en afdeelingsbe- sturen voor alles wat deze voor den bond en hen persoonlijk deden. Zü spraken de hoop uit, dat „St. Michael" in de toekomst zal moge groeien en bloeien. Na afloop van dit officieele gedeelte bleef men nog lang gezellig büeen, terwül door eenige le den enkele nummers ten beste werden gegeven. Een speciaal daarvoor gemaakt stukje, be trekking hebbende op bedoelde leden, viel bü- zonder in den smaak. Voor het naar huisgaan, dankte de heer Zwartkruis, namens het vüftal, voor deze niet verwachte huldiging. den mensch. Spr. legde er den nadruk op dat het gebruik van chemische middelen in den wereldoorlog in den letterlijken en figuurlijken zin „niets nieuws onder de zon" was, want reeds in400 jaar voor Chr. werden derge lijke middelen toegepast bij oorlogen. De strijd vraag is: wie heeft ze het eerst in den wereld oorlog toegepast. Het staat vast dat de Duit- schers dit het eerst op groote schaal gedaan hebben. De oorlog was n.l. na den slag aan de Marne vastgeloopen in een loopgravenoorlog en men moest zeer veel munitie verschieten, wilde men eenig effect sorteeren. Daarom nam men zijn toevlucht tot gassen. De eerste uitwerking op 22 April 1915 bü IJperen was ontzettend. De ge allieerde troepen vluchtten in de grootste wan orde en het resultaat was 5000 dooden, 12000 gewonden en 5000 krijgsgevangenen. De Duit- schers wisten echter geen strategisch voordeel te behalen van deze „Pyrrhus-overwinning". De Pransche en Engeïsche legers gingen daarna tot tegenaanvallen over, zoodat het gebruik van chemische middelen een van de geducht- ste strijdwapens werd, dat echter om algeheele resultaten te hebben, vooral bü verrassing ge bruikt moet worden. M enbegon toen ook het gas te schieten, n.l. met mortieren en er wer den ook beschermingsmiddelen tegen gas ont worpen, zoodat het aantal dooden steeds min der werd. Toen het mosterdgas, dat het ge- vaarlükste is en overal doorheen dringt, het terse werd toegepast, werden 12000 Engelschen buiten gevecht gesteld. Wat de gassen zelf betreft, deelde spr. mede, dat het mosterdgas het meest in het brand punt der belangstelling staat, omdat men tegen mosterdgas nog geen afweermiddelen heeft ge vonden. Het groot aantal invaliden in den wereldoorlog is dan ook aan het gebruik van mosterdgas te wijten. Phosgeen is het meest gebruikt, men bemerkt het gas haast niet en het openbaart zün vergiftige werkzaamheden pas eenige uren later. Traangas is vrijwel on- gevaarlük en wordt in vredestijd voor proef nemingen gebruikt. Spr. memoreerde dat ver schillende „opzienbarende" gassen ontdekt zün, maar toonde aan dat men dit niet al te tra gisch moet opvatten. Spr. besloot zijn rede met er op te wijzen dat vliegtuigen in een toekomstigen oorlog waarschijnlijk het gevaarljkste en meest ge bruikte wapen zullen zijn. Vandaar dan ook dat Duitschland een luchtvloot eischt. Ook burger- lüke vliegtuigen zullen dan eventueel voor oor logsdoeleinden gebruikt worden. Nadat eenige vragen uitvoerig beantwoord waren, bleef men nog geruimen tüd gezellig bijeen. De vroolüke stemming was echter reeds tüdens de lezing aanwezig! Ljnen: ScheveningenLeidenKatwijk Noordwük (incl. stadslijn Leiden) opbrengst in 1933 f 91.878; per dagkm. in 1933 f 72.64. Leiden (stat.)Haarlem (stat.) opbrengst in 1933 f 29.116; per dagkm. in 1933 f 31.31. AmsterdamZandvoort opbrengst in 1933 f 78.514; per dagkm. in 1933 f 90.45. StadsUjnen Haarlem opbrengst in 1933 f 47.561 per dagkm. in 1933 f 83.38. Tram-Buslijnen en Veren in Waterland, op brengst in 1933 f 26.412; per dagkm. in 1933 f 17.04. Totalen f 273.481. Opbrengst in 1932 van alle genoemde lijnen: f 284.432, per dagkm. f 58.22. De K. J. M. V. „St. Augustinus" hield Don derdagavond een bijeenkomst in het café-res taurant „Gebr. Brinkmann". De opkomst was zeer groot. De voorzitter, de heer J. v. d. Berg, herdacht het overleden lid van de vereeniging, den heer E. J. de Lange, en dankte allen voor de bij de begrafenis betoonde kameraadschappelijkheid en solidariteit. Hü verzocht allen dringend aanwezig te zün in de H. Mis voor den over ledene op Zondag a.s. in de kapel der Zusters in de Koningstraat en in de H. Mis op den daaropvolgenden Zondag in de kerk in de Paul Krugerstraat. Ook de Geesteljken Adviseur, kapelaan J. van Houten, sprak eenige woorden ter nagedachte nis van het overleden lid E. J. de Lange. Spr. schetste hem als een der meest actieve en trouwe leden, die zich als een van de eersten heeft opgegeven voor de actiegnep en veel heeft medegewerkt aan den groei van de ver eeniging. Gedenkt hem in uwe gebeden, besloot spreker Nadat voor E. de Lange gebeden was, hield de voorzitter zün aangekondigde lezing over den gasoorlog, een zeer interessante en actueel, maar ook een uitgebreid onderwerp. Spr. zeide dat zün rede bedoeld was als een anti-oorlogsrede en stipte even den politieker, kant van den gasoorlog aan. Spr.' besprak ver volgens eenige chemische strijdmiddelen, hun gebruik in den wereldoorlog en gevolgen voor De „Vereenigde Parochiebladen", orgaan van de parochie te Overveen, schrijft na overname van ons overlijdensbericht van rector Roozen, het volgende: In zoo verre de mare van Rector Roozen's vrü plotselingen dood niet reeds Maandagavond of Dinsdag op den dag, in onze parochie was doorgedrongen, zal dit doodsbericht en levens overzicht door velen van onze parochianen met verwondering en ontsteltenis tevens, zijn gelezen in de Nieuwe Haarlemsche Courant van Dinsdagavond 1.1. Velen immers in Overveen kenden hem zoo goed als oud-Overveener, en de andere paro chianen kenden hem minstens van aanzien, door zjn dagelijksche aanwezigheid in onze kerk. Maar allen kenden hem bovendien uit zün pennevruchten. Rector Roozen, die sinds lang de kerkelüke geschiedenis van ons Bisdom tot speciaal stu dievak had gekozen, stelde bij de oprichting van ons Parochieblad gaarne zijn tüd en be kwaamheid op genoemd gebied disponibel tot het beschrüven van de geschiedenis der parochie Overveen. die hem geboren Over- veener bovendien zoo na aan het harte lag. Ze zullen nu niet meer van zün hand ver schenen: zjn pen ligt voor eeuwig stil! En hü die ze hanteerde, behoort nu zelf tot de ge schiedenis van het verleden. Moge hü echter in de nagedachtenis onzer parochianen tot het heden blijven behooren, opdat allen die hem gekend hebben, niet zullen vergeten dikwijls een bede te storten tot rust voor zijn pries- terziel, die nu haar priesterlijke levens-verant woording voor Gods Rechterstoel heeft afge legd. Moge hij de eeuwige rust en de zalige aan schouwing van God reeds zün binnengegaan, of anders, geholpen door onze gebeden, spoe dig daartoe geraken! Donderdag vergaderde de groep Gemeente ambtenaren in Hotel „de Leeuwerik", alhier. De voorzitter opende de vergadering met het gebed, heette de aanwezigen hartelük welkom en wenschte hun en hun gezinnen een gelukkig en zalig Nieuwjaar. Hij hoopte, dat 1934 voor hen geestelijk en lichamelijk een goed jaar mocht zün. Vervolgens een terugblik werpend op 1933. moest hü constateeren, dat dit jaar met zwarte letters zal blijven te boek staan. Nadat eenige mededeelingen waren gedaan en de ingekomen stukken waren behandeld, deed de secretaris in een uitvoerig overzicht verslag over het afgeloopen vereenigingsjaar. In de vacature, ontstaan wegens het bedan ken van den heer E. Steger, werd gekozen de heer J. Steinhoff. De heer Renne, die periodiek aftrad, werd herkozen, evenals de afgevaardig den naar de Commissie van Overleg voor de Ambtenaren. Benoemd werden voorts de vertegenwoordi gers in de verschillende Dienstcommissies. Na een zeer geanimeerde rondvraag w'erd de vergadering gesloten met den Christelijken groet, waarna de leden nog eenigen tüd bijeen bleven onder de doeltreffende leiding van de Commis sie voor de attracties. Het is dezen keer een büzonder programma. Tot Maandag loopen Stan Laurel en Oliver Hardy nog over het witte doek en daarna de Willem van Oranje van G. J. Teunissen. Beide films hebben we reeds besproken en de verschil lende aantrekkelükheden c.q. eigenaardigheden ervan belicht. Het zal dus voor velen niet moei- lük vallen alsnog hun keus te bepalen. Gezien het resultaat van de beide Amerikaansche ko mieken, zal het succes in het begin van deze tweede week nog wel aanhouden. Het voorprogramma is natuurlük geheel nieuw wat vooral aan de journaals te zien is. Daarin is de aankomst van den „Postjager" zeker wel het allerbelangrijkst. Juist door de pech, welke deze mannen gehad hebben verdienen ze onge twijfeld onze sympathie. Gingen de anderen met toestellen, die zij door en door kenden, dit drietal waagde onversaagd zün leven in een „nieuwigheidje" en schroomden niet ondanks pech en tegenslag, om in het toestel waarin zij vertrokken ook weer thuis te komen. Voor deze daad alleen reeds hebben wü groot respect. Verder is er in 't programma een muzikale film en op het tooneel de twee Harolds, die een keu rig balanceernummer te zien geven, dat besloten wordt met een solo-record-rijwielwedstrijd. We hebben de schlagers uit deze film al ge hoord op pathéfoon platen, een gedeelte is door de radio uitgezonden, de slagersjongen hebben we het lied dat door de wereld gaat hooren flui ten en den bakkersknecht hebben we het zien zingen. Nu is dan de film in Cinema Paace en we hebben er dus dubbel van genoten. Het voor proefje is inderdaad gevolgd door een voortref- felük menue. „Ein lied geht um die Welt" is de film van Joseph Schmidt, het is een zang-film en men moet ze gaan bewonderen mede om de prachtige opnamen van Venetië. Joseph Smidt heeft een geweldig geluid en daar heeft de regisseur ge bruik van gemaakt. Alle mogelijke liederen zingt deze buitengewone tenor en het is een genot er steeds naar te luisteren. Er is ook nog een intrige in deze film, natuur lijk, daar zouden wij niet buiten kunnen. Er komt een aardig meiske in het verhaal voor en zelfs de liefdes-smart van Paljasso ontbreekt niet. Ricardo, de kleine onoogelijke man met het zeldzame geluid komt tenslotte tot de conclu sie, dat zün hart niet aan een knap meisje, maar aan 't publiek toebehoort. En dat verdrijft de bitterheid en de hevige iefdessmart. Maar de stem van Schmidtonvergetelijk. Het voorprogramma geeft in het Orion-nieuws de aankomst van „De Postjager" op Schiphol. Een „kü'kje in het radioland" past zich goed aan bij de hoofdfilm. Op het tooneel Hertna Levden—Ruth. „Ein Wiener Bild," een beschaafd optreden van twee dames, waarvan er een zelfs een Hollandsch liedje met een ondeugend accentje zingt. Kort om: een goed programma, voor iedereen ge schikt en dat wü gaarne aanbevelen. Veel hoeven we over deze film niet meer te zeggen, dat hebben we de vorige week al ge daan. Daar komt nog bü, dat het feit alleen dat deze eerste Amerikaansche Lilian Harvey film, na een week gedraaid te hebben, nogmaals voor een week wordt aangekondigd, reeds bewüs genoeg is dat ze in den smaak van het publiek is gevallen. Het spreekt trouwens vanzelf, dat de vele bewonderaars van Lilian Harvey, die haar telkens en telkens weer in haar Berlünsche films hebben zien optreden, nu ook nieuwsgierig zün, haar in een geheel nieuwe omgeving te zien. Dat die hernieuwde kennismaking een aangename is, N.V* Sie und Er. Ais bet diner nog niet klaar is, ga ik naar een restaurant. rleb nog naai tien minuutjes geduld. Heb je dan nog maar tien mi nuten noodig? Ja, dan ben ik klaar om met je mee te gaan. weten onze lezers al en hoeven we dus niet nog maals te vertellen. In het voorprogramma kregen we twee aar dige twee-acters te zien: „De Hypnotiseur" en „Yoo Hoo" beide van de bekende Amerikaansche kluchtensoort, waarom je moet lachen, of Je wil of niet, hoe onwaarschünlük dwaas ze ook ge woonlijk zün. Voorts kregen we nog een Terry Toon teeken film „Toyland" die, daar ze heelemaal op Kerst mis slaat, eigenlük wel wat laat kwam, maar daarom in haar soort niet minder aardig was. Ten slotte vermelden we nog het geluidsnieuws, dat ditmaal weer zeer belangwekkend was. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging (diri gent Frits Schuurman) geeft op Zondag 14 Januari des avonds om kwart over 8 in de ge meenteconcertzaal een concert met als solist: Samuel Brill, violoncel. Het programma vermeldt Ouverture „Der Freischütz" van C. M. v. Weber; In de steppen van Midden-Azië" van A. Borodin; Rhafsodie Georgienne voor violoncel en orkest van A. Tscherefnin; l'Arlésienne suite No. 1 van G. Bizet; Valse triste van J. Sibélius; Danse Macabre van C. Saint-Saëns en ouverture „Le Carnaval Romain" vn H. Berloz. Ten einde de leden-bezoekers die Zondag j.l. verhinderd waren het concert, dat aanvanke lijk des avonds was vastgesteld en nu des mid dags is gegeven, alsnog in de gelegenheid te stellen dit concert in te halen, wordt het avond concert van 14 Januari niet alleen voor volle dige abonnementen en serie 2, ook toegankelük gesteld voor houders van kaarten serie 3. Solist op dit concert is Samuel Brill. Frits Schuurman dirigeert. Van de aangekondigde uitvoeringen, te geven door leeraren van de Toonkunstschool alhier, welke ten doel hebben de leerlingen in te lei den tot het doen hooren van belangrijke wer ken der muziek, om daardoor den lust tot musiceeren te bevorderen, zal de 2e uitvoering plaats hebben op Vrijdag 19 Januari a.s. des avonds om uur 8 in het schoolgebouw, Nieuwe Gracht 41. Medewerkenden zün: de heeren Karei de Jong, piano, Jos de Klerk, fluit en M. Adam, Clarinet. Het programma bevat werken van Bach, Schumann en Brahms. Gedurende de Kerstweek heeft in den Prin- cesse Schouwburg te Den Haag de première plaats gevonden van het nieuwste werk van Robert Stolz: „Zwei Herzen im dreiviertel Takt" (Die Geschichte eines verlorenen Walzers), door Fritz Hirsch en de zünen. Robert Stolz heeft deze operette vrij bewerkt naar de film van dien naam, doch de muziek is geheel nieuw; slechts het walsmotief is hier en daar gehand haafd gebleven. Genoemde operette is te Den Haag en te Rotterdam met succes ontvangen, zoowel door de pers als door het publiek. De première van Zwei Herzen im dreiviertel Takt vindt plaats op Zaterdag 27 Januari in den Stadsschouwburg, des avonds om acht uur. Deze geschiedenis geheel en al gebaseerd op liefde en muziek, speelt zich af in Weenen, heden ten dage, en wel in de operettewereld. Fritz Hirsch en Paul Harden zün hier twee librettoschrijvers met een groote reputatie. Zij hebben een zusje Hedi (Friedl Dotza), waar ze zóóveel van houden, dat het voortdurend een strüd tusschen hen is om haar het meest te verwennen. In hun omgeving verkeert ook Franz Gschwendtner (Albert May), een Heuri- gensanger, de hian die zün liefdesliederen zingt, buiten onder de groene boomen, wanneer de jonge wün geschonken wordt. Hij gaat gebukt onder een gebroken hart. De operettezangeres Anny Hildebrandt (Elly Krasser) is het, waar aan hü nog steeds denkt, en zü aan hem. Het toeval breng- hen weer büeen in het huis van Fritz en Paul Waldau? waar ook de directeur van het Zentral Theater (Fritz Geiger) ver schijnt en de bekoorlijke soubrette Mizzi (Claire Clairy). De rol van Toni Hofer, de componist die zijn wals heeft verloren, wordt vervuld door Arno Velecky, die in deze rol (als partner van Friedl Dotza) bü het gezelschap debuteert. Arno Velecky is een Tsjechische tenor en was o.m. verbonden aan het National Theater te Praag. De operette heeft vele verrassende wendingen, doch aan het einde van de voorstelling zün er niet slechts twee, maar zün alle harten ver- eenigd in het walstempo van de driekwartsmaat. De operette bestaat uit drie bedrüven (13 tafereelen). Gerard Vroom ontwierp voor deze gelegenheid fonkelnieuwe, moderne décors, bü- gestaan door een bekende firma voor binnen huisarchitectuur. Bekende Haagsche modehui zen ontwierpen de toiletten voor Friedl Dotza, Elly Krasser en Claire Clairy. Josef Ziegler leidt het orkest. Fritz Hirsch heeft wederom het artistiek geheel verzorgd. Volgens de „O. H. Crt." heeft zich te Haar lem een comité gevormd, dat een adres gericht heeft tot den Minister van Binuenlandsche Zaken, waarin geprotesteerd wordt tegen de kapitaaalsvernietiging, die zal plaats hebben door den bouw van het Sportfondsenbad op het terrein van het v.m. Brongebouw. Men grondt deze kapitaalsvernietiging op het bestaan van Stoop's Bad, dat volgens adressanten reeds in de behoeften voorziet. Ook tegen de ligging van het gebouw hebben adressanten bezwaren, die zü nader toelichten. Een en ander zal, naar zü meenen, ten gevolge moeten hebben, dat het raadsbesluit om aan de N.V. Sportfondsenbad, Haarlem, grond in voortdurende erfpacht uit te geven en de gemeente als borg te verbinden voor de richtige betaling van rente en aflossing der door de vennootschap afgesloten geldleening, zal worden vernietigd. Het adres is onderteekend door een groot aantal personen uit Haarlem en omgeving. Daarnaast word nog een andere actie tegen het Sportfondsenbad gevoerd. In opdracht van onbekenden wordt door een particulier recherche-bureau hier ter stede een onderzoek ingesteld naar het aantal spaar- briefhouders, dat niet aan zijn verplichtingen voldoet. Vermoed wordt n.l. dat het krachtens genoemd raadsbesluit vereischte aantal van 750 spaarders niet meer aanwezig zou zün of in werkelijkheid nimmer aanwezig geweest is. Aan de spaarbriefhouders wordt gevraagd of zü in derdaad hun verplichtingen nakomen. Indien mocht blüken, dat dit vermoeden juist is, dan zou dit ofschoon er, naar men ons van be voegde züde verzekerde, geen enkel verband bestaat tusschen beide acties van invloed kunnen zün op de beslissing van den Minister op het adres van bovengenoemd comité. Vernietiging van het raadsbesluit zou be- teekenen, dat de aangekondigde aanbesteding niet door kon gaan. Van de zü'de der N.V. Sportfondsenbad ver zekerde men uitdrukkelük, dat er zelfs nog een overschot op het vereischte aantal spaarbrief houders aanwezig is en dat de aanbesteding op 22 Januari a.s. absoluut doorgaat. Het argu ment betreffende de ligging van het gebouw, mende men, was gemakkelijk te ontzenuwen, omdat zü, die thans bezwaren maken tegen de ligging, vergeten, dat er vroeger ook een ge bouw stond, waartegen niemand ooit protes teerde en dat dit gebouw slechts afgebroken werd om er een ander te plaatsen. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Dinsdag 16 Januari 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in Gebouw St. Bovo. Woensdag 17 Januari 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade van het Kruisverbond in he militairengebouw, Zoetestraat 14. Donderdag 18 Januari 8 uur: Bestuursvergade ring R. K. Reclasseeringsvereeniging in t Sint Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8 uur: Cursus R. K. Esperantisten vereeniging Abbé Richardson, waarna te 9 uur ledenverga dering met conversatie bü Brinkmann. Repetitie R. K. Oratorium-Vereeniging bü Brinkmann. 8.15 uur: Sopranen. 9.30 uur: Tenoren en bassen. Vrijdag 19 Januari 8.1 uur: Lezing voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Jans schouwburg. 8.30 uur: Ledenvergadering van de Handels- reizigersvereeniging „St. Christoffel" in „Cen- Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilüken wordt allen R. K. Vereenigingen verzocht bü het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat mej. W. van der Singel, Klever- laan 194, telefoon 23608 en bü vaststelling hier van onmiddelbjk mededeeling te doen. voor deweek van 13 tot en met 20 Januari '34 Graalhuis St. Jeanne D'Arc, Spaarne 29 ZONDAG, 12 uur. Inwijdingscursus. Van 3t ot 6 uur groote algemeene repetitie voor de Ouderavonden, al degenen, die spreek koren of dansen, moeten aanwezig zün. Nie mand ontbreekt, afgesproken? Het zangkoor wordt om 4 uur verwacht. WOENSDAG-avond 8.15 uur Ouderavond in de St. Jozefgezellenvereeniging, voor de Spaar- ne-parochie. VRIJDAG evenzoo voor de parochies van St. Jozef en Johannes den Dooper. Plaatsbespreken hiervoor is er in het Graal huis Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond van 7 tot 9 uur. Graalhuis St. Veronica, Emmastraat ZONDAG 2.30 uur: Repetitie voor het Kerst spel. Niemand is afwezig, hè! 4.30 uur: Dadenclub de Justa's en Inwüdings- cursus. 5 uur: Inkleedingscursus. 8 uur: Dadenclub de Troubadour. WOENSDAG 7.30 uur: De Fiere Blüheid. DONDERDAG: Ouderavond in de Leonardus- zaal aan de Westergracht. Graalhuis Stanislaus Kostka, Middenweg 116 ZONDAG 11.45: Dadenclub. 3.30 uur: Repetitie voor Oudersavond. Allen moeten komen! Na het Lof staat het clubhuis voor de leden open. Maandag, Dinsdag en Woensdag plaats bespre ken voor den Oudersavond op Donderdag 18 Januari in de St. Jozefsgezellenvereeniging (voor de parochies van St. Elis. en Barbara en St. Lidwina). Voor den Oudersavond op 21 Januari plaats bespreken Vrüdag en Zaterdag van 7 tot 9 uur en Zondags na de Hoogmis. Uitnoodigingskaar- ten zün aan het clubhuis verkrijgbaar. De Apologetische club gaat deze week nog niet door, maar begint definitief 26 Januari (Vrü dag)' om 8.15 uur. Geef je spoedig op, ook con- greganisten zün van harte welkom. Excelsior. De heer W. M. van den Akker, alhier, is be noemd als politie-agent bij het politiekorps te 's-Gravenhage (afdeeling motor-brigade). Ik zat in den Nieuwjaarstüd knusjes bij mün Moeder in Lisse. De kachel had een gezond kleurtje, mijn pijpje smaakte uitstekend en ik liet mij verder zonder eenige gewetenswroeging door Moedertje vertroetelen, zooals alleen Moe ders dat kunnen doen. En ik dacht er aan wat een, groot voorrecht het voor mij is, dat O. L. Heer deze toevlucht van rust en .nnige toewü- ding totnutoe voor mij bewaard heeft. Hü zü er voor geloofd en gedankt. Ik werd opgeschrikt door de bel. Het was de post, die een bosje brieven bracht, welke men mij uit Hoorn had nagestuurd. Eerst sneed ik ze allemaal open en toen keek ik naar de afzenders Er waren een paar onbe kenden bü. Een brief had heelemaal geen afzen der op de envelop: ik haal den inhoud er uit; een brokje postpapier met „voor een armen student" er op entwee bankjes van f 100!!! Gü begrijpt dat toen mün reeds zeer goede bui nog een paar graadjes verder omhoog ging. Ik pakte onverhoeds mijn Moeder beet, die niet wist hoe ze.het had (ofschoon ze mün streken tamelijk goed kent) en waaretnpel heb ik een soort Duitsche polka met haar gedanst. Ik wou, dat die onbekende weldoener (s.ster.s) ons eens gezien had(den). Enfin ik neem deze gelegen heid te baat om ze op deze wqze even te laten weten, dat en hoe de zending ontvangen werd. En moge God hem (haar, hen) zegenen. Ja, het is alweer meerdere jaren geleden, dat ik soms drie, vier Stichters per week er bij kreeg. Toen was een week van geen onbekend en van twee heel gewoon. Nu, zooals u aan het cüfer boven mün stukjes zien kunt, is geen heel gewoon en één soms weken lang onbe kend. Maar die zending tusschen de Nieuwjaars brieven is een heel goed begin voor 1934. Moge het goede voorbeeld navolging vinden. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postrek. 120937. Ik ben natuurlük altijd nog bereid zelf wat goeds te komen halen of te komen bespreken. Bijna alle bezoekers van het groote dansfeest Waren vol bewondering voor de schitterende zaalversiering. Het was dan ook wèl de moeite waard. In een der hoeken stond een champagne tent, waarvan het witte latwerk was omslingera met kunst-ranken en als het ware bezaaid me: electrische licht-bolletjes in allerlei kleuren. In 'n andere hoek had je 'n snoepkraam in de vorm van 'n snoezig landhuisje en weer ver derop 'n üstent vol spiegels en geslepen glas blokjes. Er was een overvloed van groen, bloemen planten, wimpels, vaantjes en kleurige slingers Op 't podium zat 'n orkest van eerste klas musici, keurig in rok en voorzien van de beste en meest moderne band-instrumenten. Onophoudelijk kwamen nieuwe paren of groe pen de zaal binnen en werden door de reeds aanwezigen ontvangen met kreten van verba zing, goedkeuring of hilariteit, al naar gelang den aard van hun costumeering. 't Was 't groote maskerade-feest van een der voornaamste amusementsvereenigingen uit de Stad. En tegen het aanvangsuur bewoog zich daar de menigte als een levend mozaïek van kleuren glans en schittering. Hier liep 'n groep Arabieren.... daar 'n ge zelschap in nationale kleederdrachtverderop w'eer pierrots en pierrettes in zwart met goud groen met zilver of wit met gekleurde vlakken. Dan had je historische figuren, personen uit bekende boeken of films en frappante naboot singen van lui uit de wereld-politiek. En allen passeerden in de meest voordeeligs houding de vijf jury-leden, kunstenaars van ge vestigde naam. Een der dames-costuums trok wel zeer bijzon der de aandacht. De draagster het was Mia Verdaalen, dat wist de heele zaal binnen tien minuten stelde voor een bronzen beeld en de kleur van gelaat, armen, haar en kleeding was zóó prachtig gelijk, dat er zelfs bij nauw keurige beschouwing haast geen onderschei-,: viel waar te nemen. En toen Mia daar doodstil, met de slanke waterkruik op haar schouder, voor de jury stond, ging er een spontaan ap plaus door de groote zaal, waaraan ook de jury leden zich niet konden onttrekken. Mia liet de büvalsbetuigingen met een effen gelaat over zich heen gaanaccepteerde de meer directe complimentjes met 'n glimlachje van bewuste meerderheid. ZJb was 'n bekende verschijning bü dergelijke feestenhad 'n aardig snuitje, danste uit stekend en zag zich altijd omringd van 'li zwerm aanbidders. Bij 't begin van zoo'n bal was ze gewoonlijk nogal gereserveerden liet 'n paar dozün jongelui in twijfel, of er nog wel 'n dansje op zou overschieten.... Zoo liet ze voelen, dat ze niemand noodig had, om de avond door te komen.... Verstandige jongemannen vonden haar 'n verwaand nest.geblaseerd van 't vele uitgaan, en lieten haar eenvoudig voor wie ze was. Na 't demasqué liet Mia zich meer „gaan".... ze had de eereprijs voor 't fraaiste costuum en werd van alle kanten gelukgewenscht en beju beld.twintig, dertig jongelieden droegen haar hoog door de zaal en bezongen haar als de koningin van 't bal. Dat nu eigenlük pas goed begon. Er werd gehost, gebruld, gedronken, gespron gen.... en op 't laatst was 't een uitgelaten bende, die van geen ophouden scheen te weten. En daar middenin Mia Verdaalen, hügend, ver hit en dol.... Mia was nog geen twintigen 't kind van 'n gemakkelijke, te toegeeflijke moeder.... en een vader, die alles van de luchtige kant op nam. Hü was als jongeman zóó in de dik-beklante zaak van z'n vader gestapt en had weinig of geen zorgen gekend. Bijna elke avond zat ie in z'n sociëteit te schaken of pandoeren en bekommerde zich er weinig om, hoe thuis de boel rolde. De verdaalden's deden maar net precies, soms iets meer, dan ze volgens de Vüf Geboden ver plicht warenen als 't zoo uitkwam, dan werd er ook wel es nog iets gemakkelijker over gedacht. Van Katholiek vereenigingsleven wis ten ze niet veel af en debiteerden te dien op zichte natuurlük de dikste domheden. 'n Slap, zorgeloos en zielloos gezin was t daar En toen een der zoons met 'n ongeloovi? meisje ging „scharrelen", opgedaan bü gelegen heid van een of andere knal-fuif, zei moeder Verpaalen dood-gemoedereerd„Nou ja, 't kan tóch nooit wat worden met die twee, want ze is niet eens Roomsch 't Werd natuurlük tóch waten toen was 't te laat om er nog iets tegen te doenErg veel herrie werd er trouwens niet om ge maakten ze besëften nauwelüks, dat 't met Mia of een van de anderen ook wel es die kant op zou kunnen gaan. En zoo ging alles maar z'n gang bü de fami lie Verpaalen. Uitgaan en vertering hielden ge- lüke tred met de overvloedige inkomsten Mia vlinderde van fuifjes naar bals.... van bals naar concerten.... van concerten naar dancings en cabaret-avonden. Meneer Verpaalen had 'n „boekhouding" van de meest primitieve vorm.... en bemerkte op 'n keer veel te laat, dat z'n zaak er niet meer zoo florisant bü stond als vroeger. Er kw'amen 'n paar geweldige stroppen bü met huizen en effecten't werd critieken hü ging spe- culeeren, om de boel te reddenmaar 't liep verkeerd af.... en de zaak, die door de te royale uitgaven geen reserve had gemaakt, was na twee k drie jaar op de flesch. Verpaalen kreeg 'n baantje als reiziger ze trokken in 'n klein huurhuisje en 't duurde niet lang, of ook Mia moest mee verdie nen.... kwam ergens klaar als winkeljuf frouwMaar ze had niet de minste erva ring en tobde van de eene zaak naar de andere Er kwam in het nu nog maar kleine gezin 'n toestand van gedruktheidmoedeloosheid en elkaar minder verdragenMia werd 'n nuk kig, ontevreden meisje, dat geen kracht en moed had, om zich in de omstandigheden te schik ken en de godsdienst zat er zóó dunnetjes op, dat ook daarin naar geen enkel lichtstraaltje werd gezocht. Er kwam ruzie vanmet felle verwüten over en weer.... en meer dan eens gingen ze gedrieën zonder groet of woord de nacht in. Mia lag dan soms uren te denken aan de weelde en de feesten van vroeger.... 't Werd er niet plezieriger op toen Mia leelük aan haar oogen ging sukkelen.... 'n kwaak waarvan de arts niet kon of Wilde zeggen hoe het einde zou zün. heel vaag uitliet. Mia kwam in 'n inrichting voor oogziektenen voelde zich wreed-lang- zaam blind worden. Dat werd een jaar van angst, verschrikking, van onbeschrüfelijk leed. 't Meisje had buien van razende opstandigheid en wanhoop.... en dan wilde ze 'n eind aan haar leven maken 'n leven van hopeloosheid en geheel afhanke lijk zyn. En zoo sleet ze thuis de eindelooze dagen van moordende duisternisbü 'n moeder, die zoo droef-weinig te zeggen wist.... omdat ze haar kind niet gegeven had, wat nu zooveel troost en berusting zou kunnen brengen.... Maar op 'n macht hoorde Mia haar moeder biddenluidop en snikkendmeer dan 'n uur lang.... En in haar woorden was een omkeer van 'n ziel en 'n levens-inzicht. Mia lag ademloos te luisterentot er ook bij haar iets braken zij de genade van 'n oneindig barmhartige God op zich voelde af komen als 'n engel van liefde en troost.... Moeder en kind zochten elkaar die nacht.... en samen vonden ze de weg, die ze gaan moes ten.... En het kwam zóó piet Mia Verpaalen, dat ze niet eens meer beklaagd wilde zyn.... wan', met haar doode oogen zag ze nu datgene, w(aar- voor haar levende oogen voorheen blind waren geweest. Ze werd een voorbeeld van godsvrucht en berustingen als ze aan vroeger dacht, dan was het met afkeer en schaamte. Vrij spoedig kwam ze in aanraking met de R. K. Vereeniging voor Blindenzorgen nu begreep ze pas goed, wat anderen voor blin den.... en blinden voor lotgenooten konden zijn.... Ze kwam in 'n heel andere wereld... in "n heel ander leven, dat haar bracht tot d° blüde ervaring, dat ook die anderen zich niet tot de meest beklagenswaardigen der maat schappij gerekend wilden zien.... omdat ze wisten, dat ze schepselen Gods waren.... en dat éénmaal toch het eeuwige licht zou ko men.... bestemd voor allen, die offers weten te brengen en hun kruis dragen met de ge vraagde bhjmoedigheid.het kruis, dat niet door de menschen gebracht wordt.... En het Was de gelukkigste dag in Mia's jong leven, toen eindelük haar vader, wiens koppig heid ze na veel moeite en gebeden had over wonnen, naast haar ter communiebank ging.... Met deze groote dag van genade kwam de zon in het schamele huisje, waar voorheen enkel donkerheid en wanhoop was geweest. Met 'n enkel woord sprak ik in bovenstaand verhaaltje van de R. K. Vereeniging voor Blin denzorg. En dit had 'n reden. Buitenstaanders kunnen niet het duizendste vermoeden van wat deze vereeniging tot stand brengthoeveel blijheid en geluk zü brengt in de „huizen van duisternis", waar de moeder, de vader, of 'n kind het mooiste en sennonste aller zintuigen, het licht, moet missen. Büna 'n uur heb ik met verbazing geluisterd naar wat juffrouw Poelhekke me daarvan vertelde.... en het is me niet uit 't hoofd te praten, dat deze vereeniging een der mooiste is op charitatief gebied.... en nog te weinig steun ondervindt omdat ze te weinig bekend is. Op 20 en 21 Januari wordt ten bate van deze vereeniging een uitvoering gegeven in den Stadsschouw burg.... en 'n goeie, hoor! Het is een mooie operette, van iemand, die er al meer met succes voor het voetlicht heeft gebracht. Katholiek Haarlemhandhaaf uw naam als de stad der liefdadigheid't Is voor 'n schitterend doeldat Weet u nu.... en 't is erg.... heel erg noodig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11