Nationalisme en algemeen nut Schandalen aan het licht Het nieuws van heden IEDER LAND LETTE OP ZIJN ZAAK België en Holland DE STA VISKY-AFFAIRE STA VISKY'S OPTREDEN INBELGIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 13 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling »J)e volksgemeenschap is ouder dan de volkerengemeenschap en heeft dus oudere rechten Vrees voor onlusten op Cuba Mr. C. Goseling Voortzetting der Kamerdebatten. Verklaring van minister Bonnet Her riot laat de tanden zien Het Weer Storm boven Engeland De Duce over Duitsch- lands eischen Zijn recht op defensieve pariteit" valt niet te ontkennen Darré Slagschip aan den grond geloopen Na vele vergeefsche pogingen weer vlot gekomen Botsingen te Madrid Darré „boerenleider" Een tweetal vergeefsche pogingen om het Belgische publiek op te lichten En het commissarissen- schandaal? Siameesch koningspaar naar Europa Gasexplosie te Pletten- berg Woonhuis in vlammen; bewoners onder de puinhoopen Nazi-leider niet met rust gelaten De Oostenrijker Materna Hon' garije uitgewezen Scherp optreden tegen de Nazi's Frauenfeld gearresteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium Na de bezetting van Foetsjau Chineesche regeering staat borg voor de levens der Japanners Giften naar Rusland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18578 Advertentieprijzen: Per. lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Dezer dagen heeft Mr. Goseling te Antwer pen een rede gehouden over den politie ken toe stand in Nederland. Naar aanleiding daarvan schrijft men ons van geachte zijde; Terecht heeft Mr. Goseling in zijn te Ant werpen gehouden lezing gewezen op het verband tusschen de nieuWe politieke stroo- mingen en het overal weer ontwakend natio nalisme. Bij alle beschouwingen over het Neder landsch fascisme, dat veelal van Duitsch maak sel gehouden wordt is het wellicht goed er aan te herinneren, dat er wel geen volk ter wereld bestaat, dat zich zoo sterk aan grond en bloed verbonden voelt als het Fransche. En daardoor is het, dat geen volk ter wereld eerder begrepen heeft en dieper doordrongen is geweest van de waarheid, dat het levende geslacht slechts een klein deel uitmaakt van een volksgemeenschap, waartoe ook alle vroegere en latere geslachten behooren. Bij geen ander volk ter wereld heeft ten alle tijden het in een bepaalde periode levende ge slacht zich dermate bereid getoond tot het bren gen van ieder offer terwille van de latere ge slachten, dan juist bij het Fransche volk. Maar ook juist daardoor is er geen volk ter wereld, dat er steeds in die mate als het Fran sche volk naar gestreefd heeft, om de belangen van anderen dienstbaar te maken aan die van het eigen nageslacht. Dit is een nationalisme dat men imperialistisch kan noemen. Het kenmerkende van den geest van Valois en van de politieke stroomingen, die men fascistisch of nationaal-socialistisch heet, zien wy hierin, dat zij de eigen volksgemeenschap vrij van vreemden invloed willen houden, maar juist daarom, in tegenstelling met het vroegere na tionalisme, ook geen vermenging der belangen van de eigen volksgemeenschap met die van andere dulden. Het steeds sterker worden van bedoelde stroo- mingen, zien Wij als een reactie tegen het stre ven van Volkenbonds-idealisten, die meenen, van het nationaal belang moet wijken, waar dit „ten algemeene nutte" wenschelijk wordt ,,eacht. Die idealisten hebben niet begrepen, dat zij, die nog met het oude nationalisme bezield zijn hierdoor juist de gelegenheid krijgen „ten al gemeene nutte" het belang van anderen dienst baar te maken aan het eigen belang of aan dat van het eigen nageslacht. Dit streven is het. wat wij in tegenstelling met het Fransen Nationalisme van Valois zien bij de Fransch- Nationalistische politiek der Fransche regeering in den Volkenbond. En tegen dien idealistischen Volkenbondsgeest, die bij ons in Den Haag maar al te sterk leeft, moet het Nederlandsche Nationalisme front maken. In de memorie van Antwoord betreffende de verbreeding van het Kanaal door Zuid-Beve land lezen we, dat de subsidies en premies van Belgische zijde verleend aan het verkeer tus schen Belgische havens en den Rijn, schadelijk zijn voor het Rijnverkeer der Nederlandsche ha vens, maar dat dergelijke maatregelen (van Bel gische zijde) er niet toe mogen leiden om een werk van algemeen nut achterwege te laten. Honderd jaar geleden heeft Friedrich Liszt, een der grootste Duitsche economen gezegd, da: van oneindig veel grooter belang dan de welvaart zelve, zijn de bronnen, die welvaart brengen. Door 'le eeuwen heen is de ligging van ons Vaderland aan de monden van den Rijn een der rijkste bronnen voor de Nederlandsche wel vaart geweest. Is het dan niet Gode verzoeke om „door een werk van algemeen nut" die bron uit handen te geven? Want willens en wetens gaan wij dit doen met de verbreeding van eer, kanaal, dat reeds thans het drukst bevaren kanaal van Europa heet te zijn. En al is dan, zooals de Memorie van Ant woord zegt, van de schepen, die door het Kanaal gaan, naar de tonnenmaat berekent 47 procent Nederlandsch, daarom is het toch niet noodig om mede te werken het aantal Nederlandsche schepen, dat gebruikmakende van het Belgische Subsidiestelsel het verkeer aan onze eigen ha vens onttrekt, nog meer te vergrooten? Moeten wij op ons eigen Nederlandsch grond gebied werken uit gaan voeren, die ten voor- deele komen aan 'n mededinger, die zelf op ons Nederlandsch Grondgebied maatregelen toepast welke schadelijk zijn. voor onze eigen Neder landsche havens en die door die maatregelen onze havens berooft van een deel van het ver keer, dat hun door hun natuurlijke ligging toe komt? Is het niet duidelijk, dat ter wille van de ko mende geslachten van onze Nederlandsche Volksgemeenschap, hier het nationaal belang niet mag wijken voor iets wat van algemeen nu: wordt geacht? En ligt het niet in de natuur van den mensch zelf, wanneer als reactie tegen opvattin gen zooals die, welke in de Memorie van Ant- woord tot uiting komen, de nieuwe politieke stroomingen steeds meer aan kracht winnen? Laten wij ons hoeden voor de gevaren, die aan het fascisme en nationaal-socialisme verbonden zijn. Maar laten wij het goede, wat in de nieuwe politieke stroomingen is, overnemen, en laten wij bedenken, dat overeenkomstig het Pause lijk woord ook de volksgemeenschap ouder is dan de volkerengemeenschap en dus de rechten van de Nederlandsche volksgemeenschap meer onmiddellijk uit de natuur voortvloeien dan die van „het algemeen nut". Nationaal-solidair moet heel Nederland zijn. waar het de belangen van de Nederlandsche volksgemeenschap betreft en waar niet aan rechten van anderen tekort wordt gedaan. Dat is het ware nationalisme! (Nadruk verboden) HAVANA, 12 Jan. (VD.) Sedert gisteren worden de regeeringsgebouwen te Havana weer zwaar bewaakt, aange- -i in verband met de staking der onderwijzers weer onlusten dreigen Bovendien zijn ook in vele plaatsen in de pro vincie gevallen van brandstichting ontdekt die men ook te Havana zelf vreest. Het staat vrijwel vast, dat de brand die dezer dagen in de werk plaatsen der United Railways Company heeft gewoed, door brandstichting is ontstaan. Gisteren hebben 500 stakende onderwijzers een protestdemonstratie voor het presidenteeJ paleis gehouden. PARIJS, 12 Jan. De ochtendzitting ier Ka mer heeft een kalm verloop gehad. De tribunes waren bijna leeg. Des middags was de belang stelling weer veel grooter en volle tribunes luis terden naar de debatten over de affaire-Sta- visky. Afg. IJbarnegaray merkte op, dat over Oustric sinds twee jaar nog steels geen oordeel is ge veld De bankier had zijn avontuurlijk leven en zijn operaties inmiddels hervat. Spr. verlangde instelling eener enquête-commissie. De minister van Financiën, Bonnet, zette de rol uiteen, welke Stavisky had willen spelen in zake de bons voor de Hongaarsche optanten- Door zwendelarij met deze bons hoopte Sta visky voldoende contanten te krijgen om de bank van leening te Bayonne aan haar ver plichtingen te laten voldoen. De minister van Justitie opende tijdig een onderzoek, netgeen voor Stavisky het sein was om zich weer te gaan bezighouden met de „autonome kas voor internationale werken". Herriot ontkende, dat zijn party van Stavisky gelden voor het verkiezingsfonds had ontvan gen. Hü protesteerde ertegen, dat men het schandaal tegen mannen van links tracht uit te buiten. Wanneer men deze lastercampagne te gen ons voortzet, aldus de rad.-soc. partijleider, dan zullen wü ons antwoord gereed hebben. PARIJS, 12 Jan. (Reuter) In een zitting van de Radicaal-Socialisten te Versailles crongen onverwachts 60 Royalisten binnen en sloegen met stoelen en tafelpooten op de aanwezigen in. De lichtkronen werden van de zoldering ge rukt en de spiegels stukgeslagen. Aan een ster ke politiemacht lukte het de zaal te ontruimen; 20 personen moesten zich in het ziekenhuis noodverbanden laten aanleggen. Er zyn geen arrestaties verricht. Voor het Kamergebouw en op de boulevards te Parijs was heden weer een groote politie macht samengetrokken, ten einde eventueele demonstraties in den kiem te kunnen smoren Talryke zaken en koffiehuizen hebben voor zichtigheidshalve de üzeren rolluiken neergela ten. PARIJS, 12 Jan. (V. D.) In een onderhoud met een Amerikaansch persvertegenwoordiger verklaarde mevr. Stavisky, dat zü er niet aan twyfelde of haar man zelfmoord gepleego had. Hij had echter gered kunnen worden, wanneer niet te laat geneeskundige hulp was ontboden. PARIJS, 12 Jan. Bü de voortzetting der Kamerdebatten over de affaire-Stavisky kwam het tot woelige scènes. Tardieu verdedigde in zijn rede het voorstel tot instelling van een par lementaire enquêtecommissie. Toen hy er op wees, dat onder zyn regeering harder was op getreden tegen bedriegers en dat de leenbank van Bayonne op touw was gezet onder een inksch bewind, ontstond een zoodanig tumult, dat spr. zich vrijwel niet meer verstaanbaar kon maken. De socialist Laffont memoreerde, herhaalde lijk door Tardieu onderbroken, een aantal ver waten, welke men Tardieu vroeger had gedaan. Bij de eerste stemming bleef de regeering met 360 tegen 229 stemmen in de meerderheid Chautemps' overwinning is verzekerd, daar de socialisten besloten, vóór de motie van veftrou- iwen te stemmen. H Verwachting; Matige tot krachtigen Z.W. tot Westelijken wind, half tot zwaar H bewolkt of betrokken, waarschijnlijk en- H kele regenbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Opklarend en j| kouder. Zon op 8.06 - onder 4.11 Licht op 4.41 15 Januari N. AL iiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LONDEN, 12 Jan. Boven geheel Engeland heerscht stormachtig weer, waardoor de scheep vaart ernstig belemmerd wordt. De „Mauretania" kon gisteravond de haven van Plymouth niet blnnenloopen en zette onmiddeliyk de reis voort naar Cherbourg. Het 22.500 ton metende En- gelsche stoomschip „Strathnever", dat met pas sagiers, post en 350.000 pond sterling aan goud uit Australië kwam, kon pas na 4 uur moeilijk manoeuvreeren te Plymouth binnenkomen. De storm bereikte op sommige plaatsen een snelheid van 100 KM. per uur. LONDEN, 12 Jan. De speciale correspondent van de „Daily Mail," Ward Price, had een onder houd van een uur met Mussolini over de ont wapeningskwestie. Mussolini verklaarde daarby o.a. te wenschen, dat Duitschland volledige de fensieve pariteit met andere naties zou krügen. Mussolini gelooft niet. dat een andere oplossing van het probleem mogelijk is. Duitschland heeft zich bereid verklaard afstand te doen van bom bardementsvliegtuigen, geschut van zwaarder kaliber dan 15 c.M. en tanks van meer dan 6 ton. Doch Duitschland verlangt de defensieve wapens, die geen enkele andere Europeesche mogendheid van plan is op te geven. Aangezien Duitschlands moreel recht op gelijkheid door de West-Europeesche mogendheden ten voile is er kend, kan men onmogelyk de logische kracht van den eisch ontkennen, zelf deze defensie wa penen te mogen aanschaffen. Mussolini volgt met gespannen aandacht den Mill II11 IJ 111 11111 ML koers, die het nationaal-socialistisch régime in Duitschland inslaat. Hy is van meening, dat Rykskanselier Hitier oprecht tracht, de daad kracht der Duitsche jeugd in vreedzame richting te wenden. Mussolini gelooft, dat de vooraan staande mannen in Europa die aan den wereld oorlog hebben deelgenomen, zich wel zeer diep zullen bezinnen alvorens een nieuwen oorlog te beginnen. Ten aanzien van de reorganisatie van den Volkenbond heeft Mussolini nadrukkelijk ver klaard, dat er geen sprake van is dat hy de kleinere staten zou willen intimidseren of uit schakelen. Er waren echter eenige kleinere landen, die ijverig meededen aan de onderhandelingen en intriges te Genève, doch die zich onttrokken aan de verantwoordeiykheid voor ae uitvoering der besluiten, die zü zelf hadden helpen aanne men. Eenigen hunner speelden in den Volken bond een belangrijke rol, doch waren met hun contributie-afdracht ver ten achter. LONDEN, 12 Jan. Hedenmorgen vroeg is het Engelsche slagschip „Nelson" dü het verlaten van de oorlogshaven van Portsmouth aan den grond geloopen. Men verwacht, dat het voor middernacht niet mogeiyk zal zyn het schip vlot te krijgen. De „Nelson" is een der grootste en modern ste oorlogsschepen ter wereld. Biykens een nader bericht is de „Nelson" in den loop van den avond vlot gekomen en in het dok gebracht om nagekeken te worden. Aanvankelijk waren alle pogingen, om het slagschip vlot te brengen, zonder succes ge bleven. Het schip lag op een bodem van kei steentjes; gelukkig was er geen wind. Het vaartuig lag in de breedte voor den nauwen haveningang. Men trachtte het schip omhoog te brengen door 7 torpedobooten er in volle vaart langs te laten varen, maar ook deze po ging bleef zonder gevolg. MADRID, 12 Jan. (V.D.). In verband met het weder verschenen van een fascistisch tyd- schrift, dat gisteravond op straat werd verkocht, hebben eenige botsingen plaats gevonden tus schen fascisten en marxisten. Een student werd doodgeschoten, terwül verscheidene personen werden gewond. BERLIJN, 12 Januari (VD.). De Rykskanse lier heeft den Rijksleider der NSDAP en Ryks- minister voor Voedingswezen en Landbouw, R. Walther Darré, officieel benoemd tot „Reichs- bauernführer". BERLIJN, 12 Jan. (V.D.) Het Rükskabinet heeft heden in zyn eerste zitting na de Kerst- vacantie oa. goedgekeurd een wetsontwerp in zake de aanpassing van de vermogensbelasting, de successiebelasting en de belasting op de op brengst van den grond aan de sedert 1 Januari 1931 ingetreden waardevermindering. (Van een bijzonderen correspondent) (Per telefoon) ANTWERPEN, 12 Jan. De zaak van de politie-commissarissen in België schünt in het vergeetboek te zijn ge raakt; ook het Belgische krantenlezend publiek lükt schünbaar voor n.ets anders meer aandacht te hebben, dan voor de daden van Stavisky. die ook in België heeft willen opereeren en wei tot tweemaal toe. Hü heeft hier namelijk een maat- schappü willen stichten tot ontginning van moe rassen en heide in de Antwerpsche Kempen. Daartoe had hy reeds een maatschappy ge vormd, die een leening van 100 millioen francs wilde uitschrijven tegen zeer voordeelige voor waarden; tegen zulke voordeelige voorwaarden eigenlyk, dat het Belgische gerecht zonder meer een onderzoek instelde, omdat deze zaak al te duideiyk naar zwendelarij rook. zy steunde op twee mannen, van wie de eene niemand anders was dan Stavisky. Het behoeft wel niet gezegd, dat Stavisky het onderzoek van het Belgische gerecht niet heeft afgewacht en maar liever naar het voor hem veiliger Frankrijk terugtoog. De andere poging, die de zwendelaar aanwend de, om zich het geld der Belgen toe te eigenen deed hy te Antwerpen, waar hij* diamanthan delaren bepraten kwam voor het oprichten van een maatschappy, waarvan het bedryfskapitaal twintig millioen zou bedragen. De Antwerpsche diamanthandelaren vonden de zaak zóó verdacht, dat de onderhandelingen schipbreuk leden en om zoo te zeggen in de kiem gesmoord werden. Stavisky moest weder om onverrichterzake terugkeeren. Maar wij zyn afgedwaald van de Belgische commissarissen. Waarschünlyk heeft het Belgi sche gerecht gemeend, dat de publieke belang stelling naar andere zyden uitkeek en heeft men het aldus gewaagd ook den hoofdcommis saris te Brussel, den heer Angerhausen, in voor- loopige vryheid te stellen. Maar het Belgische publiek heeft by het vernemen van deze in- vryheidstelling wel zeer verrast opgekeken en wijdt thans weer opnieuw volle aandacht aan het schandaal. Het publiek vraagt zich af, hoe het mogelyk is, dat als het den eenen dag ver neemt. dat het beschuldigingsmateriaal almaar zwaarder wordt ten laste van de betrokkenen, men dezen toch maar in vrijheid stelt, omdat een arrestatie van geen belang meer zou zy'n voor het onderzoek. Het publiek vraagt zich af, waardoor het komt, dat men nog zoo weinig van deze zaak gehoord heeft in den laatsten tyd. Enkele vage dingen werden wel vernomen, maar positieve zaken bleven uit. De zaak zit waarschünlyk zoo: verschillende vereenigingen van politiemannen hebben pro test aangeteekend tegen de groote ruchtbaar heid, die aan het schandaal gegeven werd. Dezer trouw moet nimmer tcwen elke verdenking ver heven staan en waarschünlyk hebben de politie mannen van het geheele rijk in den laatsten tyd aan den lyve ondervonden, dat hun prestige by de bevolking zeer gezakt is. Vermits het een waarheid is van groot for maat, dat politie zonder prestige geen politie kan zün, zal men van hoogerhand hebben in gezien, dat het een verkeerde politiek is. door te gaan met te groote ruchtbaarheid te geven aan het onderzoek. Daaraan is het te wyten dat de lezer nog zoo weinig nieuws in de krant vindt over het corruptie- en onderscheidings- teekensschandaal, waarby nog komt. dat bü het tweede corruptieschandaal alweer een politie man betrokken is. Van den anderen kant 16 het echter ook waar. dat de gewone sterveling by dit stilzwygen veel meer denkt, dan de politie lief is. Dat zulks niet bevorderlijk is voor de politie in het algemeen spreekt vanzelf. BANGKOK, 12 Jan. (V.D.) De koning en de koningin van Siam vertrekken heden uit Bangkok voor een bezoek aan Europa en de Ver. Staten. Tydens zijn verblyf in de Ver. Sta ten zal koning Prajadhipok waarschynlyk een verdere oogheelkundige behandeling ondergaan, evenals tydens een vorig bezoek aan Amerika. ESSEN, 12 Jan. (D. N. B.) Hedenochtend omstr„ks negen uur heeft te Plettenberg een gasontploffing plaats gehad, waardoor een woonhuis instortte en in brand vloog. Vier bewoners werden onder de puinen be graven. Aan het reddingswerk namen de brandweer, S. A. en S. S.-mannen deel. Men is erin geslaagd een vrouw zwaar ge wond te bergen en naar het ziekenhuis te ver voeren. Drie anderen liggen nog onder de puinhoopen. De oorzaak wordt gezocht in een lek in de gasleiding. ESSEN, 12 Jan. (VD.). By de ontploffing te Plettenburg zijn vier personen om het leven gekomen. Een 45-jarige vrouw, die met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis was overge bracht, is daar vanmiddag overleden. Een 21- jarige vrouw kon slechts ais lyk worden ge borgen. Om half vier vanmiddag heeft op de zelfde plaats een tweede ontploffing plaats ge had. Een woning aan den overkant werd be schadigd. Een man liep een beenbreuk op. BOEDAPEST, 12 Jan. Alle bladen brengen de officieele mededeeling, dat de architect Ma terna, de leider der Oostenrijksche Nationaal- Socialisten, die eergisteren over de grens naar Hongarije is gevlucht, door de Hongaarsche regeering is uitgewezen. Het is echter nog niet bekend, of hij reeds is vertrokken. Zeven en twintig andere leden der Oosten rijksche nationaal-socialistische groep zyn reeds uit Hongarije vertrokken. Zij zouden zich via Tsjechoslowaküe naar Duitschland hebben be geven. Te Pinkamindzent zou zich daarentegen nog een groep Oostenrykscne nazi's bevinden, die eerst het resultaat willen afwachten van de be raadslagingen der bevoegde autoriteiten over hun lot. Volgens de Hongaarsche bepalingen inzake de vreemdelingen-contróle kunnen vreemdelingen twee maanden in Hongarye vertoeven zonder zich te moeten melden of andere lormaliteiten te moeten vervullen. Bovendien moeten de Oos tenrijksche nationaal-socialisten als politieke vluchtelingen worden beschouwd. WEENEN, 12 Jan. (Reuter). Als gevolg van de buitengewoon scherpe maatregelen, die de regeering tegen de nationaal-socialistische be weging heeft genomen, zyn, naar verluidt, in den afgeloopen nacht de nat.-soc. gouwleider Frauenfeld. de chef-redacteur der door de re geering verboden „Deutsch-Oesterreichischer Ta- geszeitung" Schattenfroh en de landsleider voor Beneden Oostenryk, Leopold, gear resteerd. Officieel wordt de arrestatie van Frauenfeld en Schattenfroh gemotiveerd met de verklaring, dat beiden hun arbeid voor de verboden nat. soc. party hebben voortgezet. De arrestatie van Leopold wordt tegengesproken. Verder is gearresteerd de Heimwehrleider van Neder-Oostenryk. graaf Albert!. Hy zou met de nazi's in verbinding hebben gestaan. Het Bayonne-schandaal in de Fransche Kamer. Men gelooft, dat Chautemps een gewonnen spel speelt. Mussolini voor Duitschland. defensieve gelijkheid van uit De Oostenrijksche Nazi-leider Materna Hongarije uitgewezen. Scherp optreden tegen de nazi's in Oostenrijk. Het slagschip „Nelson" gestrand en weer vlot gekomen. Ernstig verkeersongeval te Eindhoven. Bijzonderheden over de in aanbouw zijnde Die» sel-electrische treinen. Ministerieel schrijven betreffende het Nationaal Luchtvaartfonds. Felle brand te Oss. Samenwerking tusschen Departementen en Ged. Staten inzake gemeente-begrootingen. Brand in een kuiperij te Vlaardingen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Rjjksbegrooting voor 1934. 99 NANKING, 12 Jan. De Chineesche regeering heeft den Japanschen gezant Ariyoshi de ver zekering gegeven, dat de noodige maatregelen zyn genomen om leven en eigendom van de meer dan 20.000 Japanners te Foetsjau en Amoy in de provincie Foekien te beschermen tegen eventueele onlusten, die het gevolg zou den kunnen zyn van de nederlaag van de se paratistische regeering in deze provincie. Niet temin heeft Japan twee oorlogsschepen naar Foetsjau en twee naar Amoy gezonden als voor zorgsmaatregel. PEKING, 12 Jan. Japansche troepen zyn gisteren begonnen met den aanleg van een luchthaven te Malangkoe binnen den Grooten Muur, ter voorbereiding van een bezoek per vliegtuig van den binnenkort tot keizer van Mandsjoekwo te kronen Poe Yi, die o.a. een bezoek zal brengen aan Toenling om te bidden by de graven van zyn voorvaderen en hun mededeeling te doen van zyn troonsbestyging in het land zyner voorvaderen. Na de kroning, die waarschynlijk zal wor den uitgesteld tot Maart a.s. zal Poe Pi een officieel bezoek aan Japan brengen. BERLIJN, 12 Jan. Door een deel der inter nationale pers loopt het bericht, dat de zendin gen van geld en levensmiddelen, door de ver schillende hulporganisaties in Europa aan de hongerlydenden gestuurd, door de communis ten aldaar in beslag worden genomen. Van be voegd» züde verneemt hieromtrent het Duit sche) N(ieuws) B(ureau), dat er wel dergelijke gevallen zijn voorgekomen, doch dat de duizen den dankbrieven bewyzen, dat de meeste zen dingen haar plaats van bestemming hebben be reikt. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: Vorige stand 740 14g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1