Verhuisdrukte in den aether Na de Stavisky-debatten in de Kamer Verheugende groei Bedrog met eieren NACHTELIJK DEFILE DER ZENDERS MOOIE OVERWINNING VOOR CHAUTEMPS ZATERDAG 13 JANUARI INDISCHE PENSIOENREGELING Brutale diefstal L. M. KATTENBURG EINDELIJK UIT HET IJS DE ZENDER KOOTWIJK Van deze masten af worden reeds maanden de lange-golf- programma's den aether ingezonden Huizen blijft 1875 M. Onthullingen van Mevr. Stavisky? LAWNTENNIS DEBUUT VAN VINES ALS PROFESSIONAL OVERDREVEN GEVAAR BOKSEN NEDERL. BOKSPLOEG IN NOORWEGEN AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR MONTE CARLO DUIZEND OF HONDERD? DE BRAND OP DE „INDRAPOERA" Tegelijk met de eerste Nijver- heidsonderwijsstatistiek mochten wij welkome recente gegevens ont vangen betreffende het gewoon en uitge breid lager onderwijs en wij beschikken daardoor nu zelfs over gegevens, die den toestand op 31 December 1932 weereeven. Enkele der interessantste dingen zullen wij hier in 't kort behandelen. Zooals te begrijpen is, richtte onze be langstelling zich op de eerste plaats naar die bladzijden, die de ontwikkeling van ons katholiek onderwijs aanduiden. Mochten wij daarbij de nog immer bestaande groei kracht van het bijzonder onderwijs in zijn geheel constateeren, bijzonder verheugde ons de snelle aanwas, dien vooral het Katho liek onderwijs kon aanwijzen. Terwijl van 1929 op 1932 het gewoon lager onderwijs in zijn geheel met 38.000 leerlingen toenam, groeide alleen het katholiek onderwijs reeds met 48.000 leerlingen. Welk een belangrijk deel het katholiek onderwijs uitmaakt van 't geheel mag wel daaruit blijken, dat in 1929 van de 100 leerlingen bij het geheele lager onderwijs er 35 een kath. school be zochten, welk aantal in 1932 zelfs tot 38 was gestegen. Bij het openbaar onderwijs daarentegen daalde het aantal leerlingen in het tijdperk 19291932 met 28.000 leer lingen, zoodat in 1932 van de 100 leerlin gen nog slechts 36 een openbare school be zochten. Zooals wij zien heeft in den loop van 1932 het kath. onderwijs zelfs het openb. onderwijs overvleugeld. Hoe zijn dank zij vooral het werk van vorige generaties de verhoudingen veran derd. Bezocht omstreeks 1350 nog geen vijfde deel der bevolking een bijzondere school en was het bijzonder onderwijs wer kelijk uitzondering, nu geeft ongeveer 2/3 deel der bevolking de voorkeur aan prin cipieel onderwijs voor hun kinderen en is het bijzonder onderwijs regel geworden. Interessant is een kaartje van Nederland, waarop de gemeenten zijn aangegeven, die geen openbare school hebben. Vooral in N.-Brabant en Limburg blijken de open bare scholen tot de zeldzaamheden te gaan behooren. Het openbaar onderwijs trekt in die provinciën dan ook slechts resp. 5 en 10 pCt. der schooljeugd tot zich. Een materie, die immer de aandacht heeft, is die der school-grootte. Opnieuw wijzen de cijfers uit, dat de dure dwerg schooltjes relatief het geringst in aantal zijn bij het katholiek onderwijs. Het per centage katholieke scholen met 1100 leerlingen bedroeg 16, terwijl het bij het openbaar onderwijs 39 bedroeg. Ook de grootste scholen treft men naar verhou ding bij ons onderwijs het meest aan. En wanneer men dan weet, dat kleine scholen ook'dure scholen zijn, verbaast het ons nog eens te meer, dat men nog maar steeds spreekt van het dure bijzonder onderwijs. De officieele cijfers wijzen toch wel anders uit.*" I|jde vorige statistiek vestigde dr. Iden- burg de aandacht op het niet onbelangrijk verschil dat er bestond tusschen het aantal jongens en het aantal meisjes bij het kath. onderwijs. Hij meende, dat dit te danken was aan de offervaardige activiteit, die vooral onze zusterorganisaties vóór de ge lijkstelling aan het meisjesonderwijs had besteed en hij voorzag een verdwijning van dit verschil bij verdere doorwerking der financieele gelijkstelling. Inderdaad is zijn voorspelling waarheid geworden en de aan tallen jongens en meisjes zijn thans gelijk. Voor de eerste maal bevat deze statis tiek ook gegevens omtrent het „zittij-blij ven" der leerlingen. Werkelijk schrikbarend Is dit aantal. Het einde van het schooljaar 19291930 telde niet minder dan 140.000 leerlingen ofwel 12.3 pCt. van het totaal aantal, die niet bevorderd werden. Hoeveel leed van kinderen en ouders zullen deze simpele cijfers bergen. In den aanvang van den leertijd blijkt het euvel het meest voor te komen. Het bedraagt voor de eerste klas se ruim 15 pCt. en daalt dan voor de vol gende klassen. Gemiddeld blijft van de jongens 13.4 pCt. en van de meisjes 11.3 pCt. zitten. Het grootst is de voorsprong der meisjes in de aanvangsklassen, daarna neemt het geleidelijk af. Velen zullen wel eens de meening hebben hooren verkondi gen, dat de onderwijzers op het platteland minder selectief te werk gaan bij de be vordering hunner leerlingen. Deze meening vindt in de statistische uitkomsten echter minder steun dan men wellicht zou ver wachten. Opvallend zijn de cijfers in de grootste gemeenten. In Amsterdam, Rot terdam en Utrecht blijft het aantal leerlin gen, dat niet bevorderd wordt belangrijk boven het gemiddelde van het rijk, terwijl het daarentegen in 's Gravenhage, Haar lem en Groningen onder dit gemiddelde blijft. Tenslotte nog iets over de bestemming der leerlingen. Volgens de statistiek volgt pl.m. 30 pCt. der leerlingen na het verlaten der lagere school nog voortgezet dag-on derwijs w.o. 31.9 pCt. van de jongens en 29.8 pCt. van de meisjes. Overbodig is het nog te zeggen, dat wij deze rijke bron van gegevens over dit on derwijs in handen wenschen van allen, wien de belangen van ons volksonderwijs ter harte gaan. M. len hun tegenwoordige aanspraken behouden, al J geldt voor hen uiteraard de pensioenkorting. Voor het overige zal waarschijnlijk het vol- gehs de bestaande pensioenreglementen gelden de percentage gehandhaafd blijven, behoudens dat het percentage van 2 toegekend voor elk jaar dat na het bereiken van aanspraak op normaal pensioen doorgediend wordt, verlaagd wordt tot het gewone percentage per dienst jaar. Bij do pensioenkorting zal onderscheid ge maakt worden tusschen hen die naar den grond slag van de B.B.L. '25 zijn gepensionneerd en hen, wier pensioen geheel of gedeeltelijk is be rekend naar den grondslag van de herziene B.B.L. Voorts ligt een verhooging van den pensioens rijpen leeftijd van 45 tot 50 jaar in het voor nemen, terwijl een degressie van de hoogere pensioenen en een verlaging van het thans gel dende maximumpensioen in overweging zijn, zoomede verlenging van de periode, waarnaar de pensioens-grondslag wordt vastgesteld. Het blad voegt hier nog aan toe dat met de laatste mededeeling bedoeld wordt dat voor de tractementen beneden 1000 per maand de grondslag zal worden berekend naar het ge middelde tractement gedurende de drie hoog ste jaren (instede van twee) en voor de tracte menten van 1000 en hooger het gemiddelde gedurende de vier hoogste jaren (instede van drie). ,,Dat kistje met geld zal ik maar Nadere mededeelingen over de herziening Het „Bat. Nbl." meldt het volgende over de mededeelingen van mr. dr. van Buuren aan de commissie voor georganiseerd overleg in zake de nieuwe Indische pensioenregeling. Ten departemente van financiën te Batavia is een nieuwe pensioenregeling in voorbereiding, welke waarschijnlijk nog in de hoofdzitting 1934 van den Volksraad zal kunnen worden behan deld. Zij die op den dag, voorafgaande aan de nieuwe regeling, reeds pensioenrijp waren, zul meenemen Omstreeks 11 uur vervoegde zich ter gemeente secretarie te Lochem de 29-jarige werklooze ar beider J, S., om den burgemeester te spreken, met wien hij een kort onderhoud had. Daarna kwam hij de trappen af en ging de secretarie binnen. Daar boog hij zich plotseling over de balustrade en pakte een geldkist, die op den les senaar stond van den ambtenaar, belast mét het ontvangen der gelden, verschuldigd, inge volge den vleeschkeuringsdienst, wleke ongeveer f 200 bevatte. Onder den uitroep: „jullie hebt daar een kistje met geld staan dat zal ik maar mede- nemen", nam hij het kistje onder den arm en wilde verdwijnen. De met de inning der gelden belaste amb.enaar liep hem direct achterna. Op de stoep trachtte hij S. vast te grijpen, wat hem evenwel niet gelukte. Hij gaf S. evenwel zulk een opstopper, dat deze struikelde, waar door hij het geldkistje moest loslaten, dat over den grond rolde. S. trachtte zich opnieuw van het kistje mees ter te maken, doch dit werd hem door den ambtenaar belet. Ook de overige ambtenaren waren ter hulp geschoten, benevens een ge meen ta-veldwachter, die S. vervolgens in de politiewacht heeft opgesloten. S. is reeds bij de werkverschaffing te werk gesteld geweest, doch is daai ümen tijd ge leden wegens brutaliteit ontslagen. Daarna werd hij bij de gemeentelijke werkverschaffing te werk gesneld, ook daar werd hij echter kort ge leden weer ontslagen. Tegen deze schorsing wilde hij bij den burge meester protesteeren. Hij weigerde evenwel zijn excuus aan te bieden en werd daarom niet bij de werkversohaffing herplaatst S. staat bekend als een lastig persoon, die voortdurend met zijn werkgevers overhoop ligt. Zijn daad wordt meer beschouwd als demonstratie, dan als een over val om zich rechtmatig het geld toe te eigenen Hij werd naar Zutphen overgebracht om door den officier van justitie te Worden gehoord. DE ABDIJ VAN EGMOND Bouwfonds ten behoeve van de vestiging der E.E. Paters Benedictijnen te Egmond Totaal vorige opgave f 18.691.23 Ingekomen giften van 11 November 1933 tot en met 11 Januari 1934: G W te G. 10.—, Mevr. M te B. 25.—, mgr. J v O te B 25.—, N N 5.—, J P H J te P. 10.—, Th J W K te A. 5.heer en mevr. Sm.-V 10.—, mej. M f 5.—, mej E P M T te S. 25.—, dr. K-S te B. 10.—, L te B. 10.—, not. D te B. 10.not. S te B. 3.mevr. v S-S te B 10.—, A A te 's-G. 5.—, A T te 's-H. 5.—, A J P H te R. 1.—, St. F K te B. 5.—, A G A H te 's-G. 5.Feestcomité Eerste H. Mis, Uitgeest 40.—, v B te U. 5.—, H R te A. 2.50, C S te C 10.B G te A. bijdrage 1933 25.past. S te N. 10.jhr. mr. A F O S v. Y te 's-H. 25. C B te H 1.—, B te V. 10.—, past. A C D te O. 5.H J A M te R 25.mt den spaarpot van den kleinen Adalbert ter eere van zijn grooten patroon 1.opbrengst boekjes 5.60, busje St. Paulus Abdij 22.03, door bemiddeling van het sub-comité Limburg 530.door be middeling van het sub-comité 's-Gravenhage Th M F V 10.door bemiddeling van het sub comité Alkmaar: W B 50.—, J V te L. 100.—, E Z 10.—, E B 25.—, rector J B A F 40.—, H P 25.—, mevr. M 100.—, mr. K 100.— (totaal 450.kerkcollecte parochie St. Antonius Abt, Scheveningen 79.61, id. parochie De Goede Herder, Wassenaar 140.21, id H. Bonifatius, Rijswijk 334.21. Totaal f 20.606.39. Giften voor dit doel worden aangenomen bij de St. Paulus-Abdjj te Oosterhout (N.Br.). Gi ronummer 39167 en ten kantore van de firma Theodoor Gil-ssen, Nieuwe Doelenstraat 12-14 te Amsterdam, Gironummer 28485. In den trein overleden Toen Vrijdagavond te vijf uur de gewone trein van Amsterdam naar Rotterdam en vijf uur te Haarlem stopte, werd daar uitgedragen het stoffelijk overschot van een heer, die tusschen Amsterdam en Haarlem geheel plotseling onwel was geworden en spoedig daarop overleed. Het bleek te zijn de 56-jarige heer L. M. Katten burg, wonende te Rotterdam en sedert geruimen tijd president-directeur van de N. V. Goederen handel L. A. en F. L. Kattenburg, exploitante van de bekende kleedingmagazijnen „Neder land". Het lijk is tijdelijk overgebracht naar het Jolus-Ziekenhuis te Haarlem, vanwaar net Za terdagavond naar Rotterdam vervoerd zal wor den. De motorboot „Koningin Emma" van de Noord Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschap pij, die 4 December in de Gouwzee in het ijs vast raakte en sindsdien daar heeft gezeten, is Vrijdag na veel moeite de haven van Marken binnengelcopen. De post wordt nog steeds per slede van Mon nikendam gehaald. Zuiderzeesteunwet Bij K. B. is benoemd tot secretaris van de Generale Zuiderzeesteunwet in tij dèlijken dienst Mr. D. van der Werf te Amsterdam. In den nacht van Zondag op Maan dag zullen de Europeesche zenders van golflengte wisselen De nacht van Zondag op Maandag as. zal belangwekkend worden voor menigen radio liefhebber, die, wanneer hij met den waren geest bezielt is, dien keer wel niet aan zijn volle portie nachtrust toe zal komen. Dien nacht toch hzullen bijna alle Europeesche zenders stuivertje wisselen, en de aether zal tot aan den morgenstond vervuld zijn van de „verhuis-drukte". Alleen de Ne- derlandsche zender Huizen zal haar oude golflengte blijven behouden en derhalve aan de draadlooze nachtbrakerij niet meedoen. De conferentie van Luzern Een en ander is een gevolg van de nieuwe verdeeling der golflengten, zooals die dezen zomer op de conferentie te Luzern is overeen gekomen. Men herinnert zich dat hier de post administraties van de verschillende landen als beheerdsters der zendstations beraadslaagd hebben om de ouder verdeeling, die door di verse omstandigheden het versterken van oude zenders en het oprichten van nieuwe door een meer doelmatige te vervangen. Ter stond na den aanvang der conferentie bleek er reeds gevaar te bestaan dat Nederland bij den ruil zijn lange golf zou verliezen. Toen heeft men de laatste maanden van het vorige jaar, om aan alle landen te demonstree- ren hoezeer wij op het bezit van den 1875 M.- golf prijs stelden, de uitzendingen op deze golf lengte niet meer via Huizen een zender met een energie van 7 kilowatt den aether in gezonden, doch dagelijks, althans na vier uur n.m. gebruik gemaakt van het zendstation Kootwijk, dat met zijn 50 kilowatt, energie beer geschikt was om den „grooten mond" op te zetten die noodig was om zijn recht te laten gelden bij de nieuwe veideeling van den aether- koek. Evenwel dit heeft niet mogen baten. Er waren kapers op de kust, en bij de conventie van Luzern is de 1875 M.-golf, die vanaf 1926 Nederlandsch bezit was, toegewezen aan het Roemeensche zendstation Brasov, een zender die feitelijk nog niet eens bestaat, doch slechts experimenteert met een energie van.... 1 kilo watt. Nederland zou dan als vergoeding toege wezen krijgen de golflengte van 1345 M., op zich zelf een heel goede golf, maardie we zouden moeten deelen met den Russischen zen der Charkov. Daar deze zender een energie heeft van 20 Kilowatt is het duidelijk dat onze Hui- zer-zender op deze golflengte geheel en al over- bulderd zou worden. Ook de korte golf van Hilversum, van 298 M., zouden we moeten afstaan, en daarvoor in de plaats krijgen de golflengte van 301.5 M. Het is duidelijk dat Nederland met deze regeling geen genoegen nam en de conventie niet heeft geteekend, evenals trouwens een ze vental andere landen, w.o. Zweden en Polen. Ofschoon we ons, wat de korte golf betreft, aan de nieuwe indee— Oppositie ontstemd over het feit, dat de socialisten vóór de regeering stemden PARIJS, 13 Jan. (Reuter). Minister-president Chautemps heeft gisteravond in de Kamer, zooals we reeds in het kort meldden, ten aan zien van het voorstel tot instelling van een parlementaire commissie van onderzoek in de affaire-Stavisky, de vertrouwenskwestie gesteld. De regeering bleef met 360 tegen 229 stemmen in de meerderheid. In aansluiting hierop werd over de door Herriot ingediende motie van wan trouwen gestemd. Chautemps stelde opnieuw de kwestie van vertrouwen. Het resultaat was 376 tegen 205 stemmen. Tenslote werd over de opheffing van de im muniteit van den afgevaardigde Bonnaure ge stemd. Het voorstel werd door de Kamer aan genomen. De zitting werd om half een gesloten. De „Echo de Paris" verklaart, te hebben vernomen, dat Madame Stavisky uitvoerige mededeeling heeft gedaan over den kring van vrienden bekenden van haar man. Ver scheidene politici en financiers, wier na men tot nog toe niet genoemd zijn, zouden door deze verklaringen belast zijn. Persstemmen over het Kamerdebat De „Te.nps" schrijft over het slot van het interpellatie-debat over het Stavisky-schandaal „Wij hebben geen nieuwe feiten gehoord, geen nieuwe vingerwijzing gekregen en geen nieuwe namen ervaren. Op grond van een stilzwijgende overeenkomst schijnen de sprekers van alle rich tingen zich in algemeenheden te hebben uitge drukt en tot zuiver politieke factoren te heb ben beperkt. Hiermede was het resultaat der debatten gegarandeerd. Chautemps kreeg een votum van vertrouwen. De zaak Stavisky wordt van het politieke spoor afgebracht en geleid op juridisch en bestuurs-technisch gebied. De radicaal-socialistische en links staande pers schrijft, dat het votum van vertrouwen de regeering ook de verplichting oplegt, thans ener giek door te tasten. De zaak mag niet verdoe zeld worden. Ook de oppositie-bladen deelen deze opvatting. Zij betreuren echter het resultaat van het debat, omdat zij op den val der regeering gerekend hadden en het heeft hen teleurgesteld, dat de socialisten vóór de regeering hebben gestemd. Zij zien daarin het teeken voor den terugkeer van een linksch kartel. Engelsehe bladen tevreden LONDEN, 13 Jan. (Reuter). De overwinning der regeering-Chautemps in de Fransche Ka mer wordt in de Engelsehe bladen druk bespro ken- De correspondent van Reuter te Paijs acht de stemming een goote persoonlijke overwinning voor Chautemps. Dit votum van vertrouwen heeft nieuwe lau weren bezorgd aan Chautemps. die reeds een groot succes had behaald bij de jongste stem ming over de financieele wetgeving. De „Daily Mail" schrijft, dat hetb esluit van de Fransche socialisten om de regeenng-Chautemps te steu nen. algemeen met bevrediging is ontvangen. Blijkbaar hebben de socialisten ingezien, dat een val van de regeering-Chautemps een rechtsche regeering in haar plaats gebracht had. PARIJS, 13 Jan. De politie heeft gisteren de weduwe van Stavisky aan een verhoor onder worpen, dat vier uur duurde. Volgens de „Echo de Paris" heeft mevr. Stavisky uitvoerige mededeelingen gedaan over de vrienden en bekenden van haar man en dat talrijke politici en financieele persoonlijkheden, wier namen totdusver niet genoemd worden, door haar mededeelingen worden belast. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat Stavisky drie jaar geleden bij een Engelsehe verzekeringsmaatschappij een levensverzekering van drie millioen francs voor zijn vrouw heeft afgesloten. Deze som zou ook in geval van zelfmoord wor den uitgekeerd. geholpen worden. Van „bevrijden" kan men dus niet spreken. Wij informeerden nog ter bevoegder plaatse of in de eerstvolgende dagen, wanneer al het ijs, dat nu nog vastzit, in beweging komt, de dijk beschadigd zou kunnen worden. Men deelde ons mede, dat dit in het geheel niet verwacht werd. Vermeld kan nog worden, dat bij den dijk een groot deel ijsvrij is, waarvan aanstonds ge bruik werd gemaakt om er te gaan visschen. Nederlaag tegen Tilden Omtrent den wedstrijd van Tilden te gen Vines wordt uit New-Yoi-k het volgende gemeld: Tilden won van Vines in straight sets en had eigenlijk alleen in de eerste set moeite met zijn tegenstander. Tilden nam toen de leiding en op 41 met verschillende canon-balls van Tilden kwam Vines in zijn spel, volleerde fraai en maakte den stand 4 games all. Er ontspon zich toen een felle strijd om de leiding waarbij Tilden eerst in de 14e game den doorslag wist te geven door uitstekend plaatsen. Vines was dermate gedemoraliseerd, dat hij eigenlijk de tweede en derde set cadeau gaf. Tilden liet hem van den eenen hoek van het veld naar den andere loopen. Met 63, 62 won Tilden zooals hij wilde. Het debuut van Vines de wedstrijd werd voor niet minder dan 15.000 toeschouwers ge speeld was dus als professional minder goed dan verwacht werd. Hij revancheerde zich overigens eenigszins in het dubbelspel, dat hij met Richards won van Tilden en Hunter met 60, 60. Donderdag a.s. vindt een revanchewedstrijd plaats tusschen Tilden en Vines in het enkel spel. Het ijs en de Afsluitdijk (Van onzen eigen verslaggever) Gisteren verspreidde zich het gerucht, als zouden groote massa's ijs, gedreven door den Zuid-Westerstorm, ten Oosten van Kornwerder- zand, den afsluitdijk bedreigen. Zelfs was het ijs zoo ver gekomen, dat het verkeer stagnatie ondervond en een vrachtauto uit het ijs, dat reeds over den dijk heen was geschoven, moest worden bevrijd. Bij een onderzoek, dat wij ter plaatse In stelden, bleek ons, dat er noch van gevaar voor den afsluitdijk noch van groote ijsbergen sprake was. Wel is waar is het ijs door den sterker Zuid-Wester wind naar het noordelijk gedeelte van den dijk gedreven, waardoor eenige hoe veelheid ijs nabij Kornwerderzand tegen de glooiing werd gestuwd, tot een hoogte van en kele meters, doch niet zoo, dat er van last voor den dijk kan worden gesproken. Slechts was op één plaats, ten Oosten van Kornwerderzand, schoof het ijs tot over den rijweg. Een vrachtauto, geladen met vee, reed over dat ijs heen, doch doordat de wielen door de gladheid slinten, moest het voertuig wat De a.s. Daviscupwedstrijden Het organisatiecomité van het Daviscuptour- nooi 1934 ontving inschrijvingen van de Veree- nigde Staten, Mexico, Brazilië, Peru, Britsch- Indië, Zwitserland en Estland. Vrijdagavond vond onder groote belangstel ling te Oslo een bokswedstrijd plaats, waarin een team Nederlandsche amateurboksers uit kwam tegen Noorsche tegenstanders. De wed strijden waren georganiseerd door de sports- klubben A. V. 1909 Oslo. In het bantamgewicht wist J. Nieuwenburg (Den Haag) een k.o.-zege te behalen in de tweede ronde op den Noor Torvund. In het lichtgewicht bokste A. Rasenberg (Eindhoven) tegen Ragnar Haugen (Noorwe gen) een match over 3 ronden, welke eindigde in een punten-overwinning van den Noor. De Amsterdammer J. Jelders bracht het in het weltergewicht er minder goed af tegen zijn tengenstander Anker Paulsen, van wien hij in de eerste ronde door knock out verloor. P. Koret (Amsterdam) won in het midden gewicht op punten van Li" "egard (Oslo), ter wijl J. H. Kiks (Amsterdam) een fraaie zege op den Noor Qien behaalde door knock out in de derde ronde. De laatste partij van den avond vormde een zwaargewicht-ontmoeting tusschen H. de Gooier (Den Haag) en Peder- sen (Oslo), welke wedstrijd op punten door on zen landgenoot werd gewonnen. Nederland won dus vier van de zes partijen, een fraai resultaat. Nog een Nederlandsche deelnemer De Kon. Ned. Automobiel Club meldt ons: Het is ons gebleken, dat het aantal Neder landsche deelnemers aan den Sterrit naar Monte Carlo nog grooter is dan de lijst van inschrijvers aanvankelijk deed vermoeden. De heer J. A. Thoenes te Londen, die met een Rover uit Stavanger zal vertrekken, heeft na melijk onze aandacht gevestigd op het feit, dat hij weliswaar te Londen woont, maar toch een volbloed Nederlander is. Het aantal Nederland sche deelnemers bedraagt dus 18. De heeren Cornelius en Strubben, die met een D.K.W. in Tallinn zullen starten, zijn gis termorgen uit Arnhem vertrokken. De ploeg van de heeren van der Heyden en Habnit, welke de vorige week met een Stude- baker 8 cylinder uit den Haag was vertrokken, heeft nabij Mtinchen met ernstige pech te kam pen gehad. Bij avond kwam plotseling op een besneeuwden weg een paard en wagen zonder licht uit een zijweg; de bestuurder stond voor de keus een wielrijder aan te rijden dan wel den auto tegen een langs den weg staanden boom te zetten, en koos het laatste, waarbij de Stude- baker zoodanig werd beschadigd, dat aan verder rijden niet meer viel te denken. Dank zij de medewerking van de Internationale Automobiel Mij. te 's Gravenhage, welke na telefonische waarschuwing oogenblikkelijk een nieuwen 8 cy linder uit haar voorraad beschikbaar steide, en van de K.N.A.C., welke haar bemiddeling ver leende ter bespoediging van de verschillende formaliteiten, was het de bemanning mogelijk reeds twee dagen later opnieuw uit den Haag te vertrekken met een anderen Studebaker. Wij hebben thans bericht ontvangen, dat men in middels Weenen reeds gepasseerd is op weg naar Athene. WIELRENNEN ANTWERPSCHE ZES- DAAGSCHE Thans zes Hollandsche koppels Reeds zijn zes Hollandsche koppels voor de Antwerpsche zesdaagsche geëngageerd, hetgeen er op wijst, dat men veel belangstelling uit ons land verwacht. De aangeworven ploegen zijn: LinariDi Paco (Italië), PijnenburgWals, Van KempenBraspenning, BogaertSlaats. van Houtvan Hoeck, van Oers—Muller, Maas van der Horst (Holland), LetourneurDe- baets (Frankrijk-België), Richli—Schön ((Zwit- serland-Duitschland). AertsHuertgen (België- Duitschland)BuysseDeneef, DepauwVan Nevele, LonckeCharlier, DebruyckereJules van Hevel, RaesMortier, MortelmansVer- schueren, MeulemansDegraeve, Verdijck Verreycken, Mertens—Meerschaert. Het is voorgekomen, dat koelhuis eieren voor versch werden verkocht Het valt den fijnproever niet moeilijk versche eieren te onderscheiden van koel huiseieren. Maar aan den buitenkant is dat op zichzelf niet te zien. Evenwel, zooals bekend is, moeten allé eieren, behalve versche, tegenwoordig gestempeld wor den verkocht, waardoor de koopers kunnen zien, wat hun geleverd wordt. Zoo moeten koelhuiseieren met een zwarten kring ter grootte van een dubbeltje zijn ge stempeld; kalkeieren met zoodanigen kring, waarbinnen een kruis is getrokken, In plaats van met deze aanduidingen mogen de geconserveerde eieren ook met de stempels „koelhuis" of „kalkei" in een ellipsvormige om lijning zijn voorzien. Eieren, die niet geconserveerd zijn, maar toch niet geheel versch, moeten gestempeld zijn als „tweede soort". De stempeling van de eieren moet plaats hebben, zoodra zij in de koelhuizen of kalk putten worden gebracht, zoodat het grootbedrijf steeds onmiddellijk gestempelde eieren af levert. Het is echter in de laatste weken meer malen geconstateerd, dat de kleinhandelaar de stempels van de eieren had verwijderd en deze voor versch verkocht. Het publiek krijgt dan oude eieren voor den prijs van versche. De Keuringsdienst heeft deze bedriege rijen vastgesteld bij enkele melkhandelaren. In één dezer gevallen bleek de melkslijter zelf, in het andere de grossiers, die de eie ren leverden, de schuldigen te zijn. Ook een groothandelaar, die per auto eieren bij den kleinhandel rondbracht, bleek de stempels netjes verwijderd te hebben. De bedriegers zijn door den keuringsdienst geverbaliseerd. Zij hebben door schikking een vonnis weten te voorkomen en daarmee een publicatie van hun naam in de couranten. De schatkist is door hen met bedragen van f 60.— tot f 400.— ver rijkt. Men zal dus goed doen bij het koopen van eieren er op te letten of op de schalen der eieren resten van een stempel of veegvlekken te zien zijn en dergelijke waar met de noodige kritiek te behandelen. ling zullen houden en Hilversum dus vanaf Maandag a.s. op 301.5 zal gaan zenden, zullen we onze lange golf niet prijsgeven, doch rustig blijven doorzenden op 1875 M. -.Intusschen zal het nachtelijk verhuizen van de overige zenders voor de luisteraars interes sant genoeg zijn. Zondagavond te 11.20 zullen alle Europeesche zenders hun programma's be ëindigen, en dan na een korte pauze terug komen op hun nieuwe golflengten. Dan zullen zij elkaar wederzijds controleeren, of ze die golflengte wel goed te pakken hebben. Ver schillende stations, die als contróle-post zullen dienst doen, zullen de golflengte van het eigen land en van de naburige landen peilen en na gaan of zij wel de goede golflengte hebben. Zoo zullen alle zenders op hun beurt hun stem laten hooren: Hilversum eerst te 2.35, en dan gecontroleerd worden door het Duitsche station Zeesen. De aanwijzingen, die noodig zijn wan neer een zender nog niet juist de nieuwe golf lengte heeft, zullen gegeven worden door de contróleposten via Radio-Paris, de Deutscli- landzender en Warschau. Deze onderlinge controle zal duren tot 2-50. Dan zullen alle zenders nog eens de revue pas- seeren, waarbij als internationale contrólepost zal optreden het station Brussel. Bij deze twee de inspectie zal Hilversum aan de beurt zijn te 7.15 v-m. Het spreekt dat Huizen aan deze contróle inet zal meedoen. De contróle zal geschieden door dat alle sta tions, na opgeroepen te zijn, huhn naam in de eigenlandstaal zullen noemen, gevolgd door het door hen gebezigdep auze-teeken en een karakteristieke gramofoonplaat. Dit „pro gramma" zal ten onzent niet verzorgd worden door een omroepvereeniging, doch door de N. s. F. zelf. Het is nog niet vooruit te zeggen, of we na de hergroepeering op onze lange golf nog ge- toord zullen worden door den Moskou-zender, die den laatsten tijd de programma's van Hil versum nogal eens verstoorde. Mogelijk houdt ook dat op, en dan gaan we nog vooruit door deze nieuwe verdeeling, waaraan we zelf niet meedoen. (Ongecorrigeerd.) Naar aanleiding van het verbod aan de leden van de Vrijwillige Burgerwacht om lid te zijn of te worden van de N. S. B. heeft de „Tele graaf" zich gewend tot den waarnemend com mandant van de Rotterdamscne Burgerwacht, Overste Van der Flerk, om hem te vragen hoe veel leden van de Rotterdamsche Burgerwacht in verband met dit verbod zijn uitgetreden. De heer Van der Flerk deeide mede, dat dit niet meer dan honderd leden zijn, terwijl de Burgerwacht thans nog uit ongeveer Vijfduizend leden bestaat. Het grootste deel van deze leden, die niet zijn uitgetreden, zijn personen, die zich in de laatste jaren als lid van de Rotterdamsche Burgerwacht lieten inschrijven. Dezer dagen heeft, zooals gemeld is, ir. Mussert meegedeeld, dat duizend leden van de Rotter damsche Burgerwacht hun ontslag hadden ge nomen Naar wtf vernemen, zal de Raad voor de Scheepvaart 19 Januari a.s. een onderzoek in stellen naar de oorzaak van den brand aan boord van het motorschip „Indrapoera", van den Rotterdamschen Lloyd, op 29 November 1933 te Rotterdam. Slachtoffer van het ijs Vrijdagmorgen heeft het zesjarige zoontje van den heer G. Wind te Munnikedam zich op het ijs begeven, hetwelk niet meer betrouwbaar was, met het gevolg, dat het knaapje er door zakte en verdronken is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3