Begrafenis van v. d. Lubbe Oostenrijks strijd om de vrijheid Wat gebeurt er in Oostenrijk De geldpolitiek in Amerika Het nieuws van heden Mandsjoekwo een keizerrijk FOEKIEN WEER ONDER WORPEN? SCHEEPSRAMP IN CHINA Tot dusver 120 dooden ZONDEREENIG VERTOON TE LEIPZIG De Nazi-actie in Oostenrijk DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 15 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 GEEN VERSMELTING MET DERDE RIJK „De Oostenrijker is zich bewust ge worden van de waarde van een eigen staat en het recht op onafhankelijkheid" Plichten tegenover de geschiedenis Dollfuss Dollfuss zou een sensationeele omwentelingspoging heb ben voorkomen Rondom de arrestatie van Alberti Poe-Yi wordt tot keizer geprocla meerd. Japans invloed versterkt Ook Fransche belangen in het spel Poe-Yi De opstandige regeering zou zijn afgetreden. Kanton steunt Sjang-Kai-Sjek Loekweitoeng valt Sjantoeng binnen De familie vol erkentelijkheid voor het optreden van onzen consul Gesprek met mr. Stomps Met den auto, waarmee de familie lntusschen Mr. Stomps over de weigering Socialisten protesteeren Sjang Kai Sjek Opkooping van het gemunte goud en wijziging van het goud ge halte van den Dollar Voorstel van Roosevelt Beul in Pruisen zenuw ziek Opgevolgd door een paarden- slachter Hongersnood bedrijgt Britsch-Guyana Als gevolg van de hevige overstroomingen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer Duitsch gezantschapsattaché in een geheime vergadering gevon den. Officieel protest De „Codex Sinaiticus" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18579 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In het begin van 1933 stond Oostenrijk bijna op het laagste punt der economische crisis. En toch moest in de openbare vertegenwoor digingen van het Parlement de toestemming tot de meest elementaire noodzakelijkheden van den staat in zwaren strijd worden verkregen. Het lot van den heelen staat was weerloos overgeleverd aan dit gevecht tusschen de par tyen. De, op een hoogtepunt gekomen, poli tieke ophitsery leidde tot een spoorwegstaking en in de discussie daarover faalde het Parle ment tengevolge van een strijd om een stem briefje. Het was karakteristiek, dat het aftre den van den president van den „Nationalrat" vergezeld ging door den extatischen bijval der sociaal-democratische partij. Daar het Parle ment zich zelf had uitgeschakeld, moest de re geering op een anderen rechtsgrondslag voor de noodzakelijkheden van den staat zorg dra gen. De nationaal-socialistische beweging was van meening, dat het conflict tusschen de re geering en de marxistische oppositie-partij het geschikte tydstip was, om een deelneming aan de staatszaken af te dwingen, welke ver zou uitgaan Doven de feitelijke beteekenis der be weging in Oostenrijk. Toen deze eisch werd af gewezen, begonnen de stelselmatige terreur acties en een druk van buiten, zooals in de laatste jaren nog nooit was voorgekomen, ja, zelfs officieele represailles. Tegen de ruwe terreur moest de regeering, in het belang der vredelievende bevolking, met vaste hand op treden. De strijd der nationaal-socialisten tegen Oos tenrijk ontwikkelde zich stelselmatig tot een kamp, om Oostenrijk in het Derde Rijk te voegen; het werd een aanval op de zelfstan digheid van den staat Oostenrijk, wat ook door het binnen- en buitenland steeds meer als zoo danig werd erkend. Toen begon den Oosten- rykers bewust te worden: de waarde van den eigen staat, het recht op autonomie en de plicht tegenover him geschiedenis. De, door mij In Innsbruck voor bijna 30.000 Tirolers uitge geven leus: „Oostenrijk ontwaakt!" is tot een feit geworden. In het afgeloopen jaar heb 'k herhaaldelijk gelegenheid gehad, met leidende staatslieden vari andere landen in voeling te komen en de belangen en levensnoodzakely'k- heden van den vrijen zelfstandigen Duitschen staat Oostenryk te bepleiten. Het zal mij on- vergeteiyk blijven, dat het mij mogelijk was, den Heiligen Vader in Rome te spreken. Nie mand kan zich ook onttrekken aan den indruk, dien de boven alles uitstekende persoonlijkheid van den leider van het Italiaansche volk, Mus solini, maakt. Met hem heb ik in dit jaar driemaal uitvoerige gesprekken over de poli tieke en ecrnomische situatie van Midden- Europa kunnen voeren. Italië heeft het reeds vroeger gesloten vriendschapsverdrag met Oos tenryk niet alleen werkelijk ernstig en loyaal vervuld, maar heeft ons ook op economisch gebied geholpen en is voor ons een sterke po litieke vriend geworden en gebleven. Oosten rijk zal ook niet vergeten de hartelijkheid, waar mee de chef der Oostenrijksche regeering op de Economische Wereldconferentie te Londen en bij de beraadslagingen van den Volkenbond in Genève door de heele wereld is begroet; in Londen vooral ook door de Engelsche regee ring en dooi het Engelsche volk. Ondanks aanmerkelijke interne en externe moeiiykheden heeft de Fransche regeering zien aan de bij het protocol van Lausanne bewe zen, loyale hulpvaardigheid tegenover Oosten rijk gehouden.' Hetzelfde kan gezegd worden van de overige onderteekenaars van het lee- nlngsprotocol van Lausanne. In het bijzonder tusschen Oostenrijk en Hongarije bestaan nier. alleen goede betrekkingen als buren, maar een waarlijk vriendschappelijke verhouding, welke het vorig jaar herhaaldelijk bij ontmoetingen van verantwoordelijke regeeringsleden der bei de staten is gebleken. En in de heele wereld zün werkelijk warme deelneming en sympathie voor Oostenrijks lot, Oostenrijks cultuur, voor Oostenrijks stryd om de vrijheid, te vinden Het is een gebod van zelfachting, dat wy Oostenrykers politieke en militaire rechtsge lijkheid verlangen. In al deze punten loopen de Duitsche en de Oostenrijksche politiek even wijdig. Maar onze politiek onderscheidt zich van de Duitsche door de overtuiging, dat Duit sche politiek voor Duitsch wezen en Duitsche cultuur sympathie en vriendschap moet win nen. We houden het voor een levensgevaar voor de Duitschers, een politiek der isoleering en zelf-omsingeling te volgen. Een politiek van zuiver nationale autarkie beteekent, met het oog op de tegenwoordige wereld-situatie, een katastrophaal gevaar. De noodzakelijke samen werking is echter alleen mogelijk op den grond slag van het gelijke recht en we moeten ver langen, dat dit recht door ieder ook door het Duitsche Rijk tegenover Oostenrijk wordt erkend. Inmengingen in onze interne politieke zaken wijzen we naar alle kanten van de hand. De basis van onze heele politiek is: het behoud van ons volk. onze onafhankelyk- heid. de ondeelbaarheid van ons grondgebied en de verdere ontwikkeling van de scheppende cultureele, politieke en economische krachten van het Qostenrijksche volk; met andere woor den: het 'behoud der historische zending van Oostenrijk in de Duitsche, maar ook in de Midden-Euiopeesche wereld. De wereld heeft, wat we met groote voldoe ning kunnen vaststellen, dezen grondslag van onzen staat erkend en uit deze basis voor onze scheppende kracht vloeit van zelf voort de energieke terugwijzing van elke inmenging m onze levensontwikkeling. Dat is en blüft ons onwrikbaar doel. Elke, daarmee te vereenigen, kans op ontspanning zullen wy met beide han den aangrijpen. We willen in dezen gevaarhj- ken, aan spanningen zoo ryken tijd bydragen tot den politieken vrede van Midden- en daar mee van heel Europa. Dr. ENGELBERT DOLLFUSS, Bondskanselier van Oostenrijk. aiiimiiiiiiiimiiiiii imimmimiimiiü Oostenrijk staat onder een nieuwe I terreurgolf der illegale nationaal- i socialistische actie, die van Duitsch- I land uit wordt geleid. Een proclama- tie der Bondsregeering handelt over de erbarmingslooze onderdrukking van deze terreur. De gewapende 1 hulptroepen zijn in groot aantal op- f geroepen, om rust en orde te verze- f keren. De Bondskanselier, in wiens hand alle machtmiddelen vereenigd zijn, eischt in dit artikel nadrukke- lijk voor Oostenrijk volstrekte souve- reiniteit- 71111111111111111111111111111M11111111111111111111111111111111111111111111111~ LONDEN 13 Jan. De Engelsche pers wijdt groote aandacht aan de jongste 'gebeurtenis sen in Oostenrijk. Vooral de arrestatie van graaf Alberti heeft opzien gebaard. Te Londen verluidt, dat graaf Alberti inder tijd op het Heimwehr Congres den wensch te kennen had gegeven te worden benoemd tot minister van justitie. Uit ergernis over het feit dat dit hem geweigerd werd, zou hij zich tot de nationaal-socialistische beweging hebben gewend. De Weensche correspondent van de „Daily Herald" doet mededeeling van een sensationeel omwentelingscomplot, dat tegen de regeering-Dollfuss zou zijn ge smeed en welks entdekking op het laatste oogenblik tot de arrestatie van Alberti leidde. Niet slechts nat. socialisten doch ook Heimwehr-leiders «zouden daarbij be trokken zün en het blad meent zelfs te mogen vermoeden, dat de hoogste leider der Helmwehren, vorst Starhemberg, op de hoogte was van wat er stond te gebeuren. De arrestatie van graaf Alberti beteekende voor den Bondskanselier een aanzienlijk risico, aangezien hij er het gevaar door loopt, dat de Heimwehr uit het Vader- landsche Pront treedt. Inmiddels is Alberti echter weer in vry- heid gesteld. Omtrent de beraadslagingen van het Chris- lijk sociale fractiebestuur wordt i» een offi cieel party-communiqué medegedeeld dat by de bespreking der politieke toestanden en ge beurtenissen van den laatsten tijd de algemeene overtuiging tot uiting is gekomen, dat de samenvatting van alle vaderlandsche krachten onder leiding van den bondskanselier onver mijdelijk is en door niets mag worden gehin derd. De beraadslagingen zullen de volgende week worden voortgezet. De afgevaardigden zullen dan den bondskanselier rapport uit brengen over de bij besprekingen tot uiting ge komen voorstellen. HSINKING, 13 Jan. Henri Poe-Yi die thans de functie heeft van regent van den staat Mand sjoekwo, zal op 15 Januari tot keizer van Mand sjoekwo worden geproclameerd. Opnieuw verluidt, dat onmiddeliyk na de uit roeping van het keizerrük een protocol met Japan zal worden onderteekend, dat den Japan- schen invloed in Mandsjoekwo nog sterkei uit breidt. PARIJS, 13 Jan. (V.D.). Uit Tokio wordt ge meld, dat aldaar definitief is opgericht het reeds geruimen tyd voorbereide Fransch-Japansche consortium voor de economische ontwikkeling van Mandsjoerije. De officieele instanties van den Zuid-Mandsjoerijschen Spoorweg en de vertegenwoordiger van de Fransche Nationale Vereeniging voor Economische Ontwikkeling, André d'Olivier, zullen de overeenkomst onder teekenen zoodra de Fransche belanghebbenden hun toestemming daartoe hebben gegeven. De overeenkomst houdt in, dat een Fransch- Japansch bureau zal worden ingesteld, dat by het plaatsen van orders bemiddelend zal op treden. President van het consortium wordt een vooraanstaande Japansche persooniykheid, waar- schqniyk de president of de vicepresident van den Zuid-Mandsjoerijschen Spoorweg. Vice- president van het consortium wordt d'Olivier. De Raad van Beheer zal bestaan uit zes ver tegenwoordigers der Japansche en zes vertegen woordigers der Fransche industrie. Het consor tium zal er naar streven, Mandsjoerije te voor zien van alles wat er momenteel op industrieel gebied ontbreekt. SJANGHAI, 13 Jan. (VD) De Chineesche officieele instanties verklaren, dat volgens een mededeeling uit Foetsjau de regeering van Foekien, welker troepen onlangs door het leger van TsjangKaiSjek zijn verslagen, vrywil- lig is afgetreden. Op order van maarschalk Tsjang-Kai-Sjek is tegen de leden der Foekien- regeering, die na de bezetting van Foetsjau naar Ajnoy zijn gevlucht, een arrestatiebevel uitgevaardigd. De Kantonregeering heeft aan de regeering Sjang-Kai-Sjek medegedeeld, dat zij zich steeds verre heeft gehouden van den opstand in Foekien en dat zij niets met de Foekien- regeering heeft uit te staan. Met het oog op de buitenlandsche politiek en ter handhaving van den binnenlandschen vrede, heeft de Kan tonregeering besloten, alle maatregelen der centrale Chineesche regeering te steunen. SJANGHAI, 13 Jan. (VD.) Volgens een be richt uit Peking is generaal Loekweitoeng die kort geleden Peking bedreigde, in de provincie Sjantoeng binnengedrongen. Naar verluidt heeft zyn leger 33 dorpen uitgeplunderd. Vele bewoners zouden zyn gedood of gewond. Daar in deze provincie Japansche belangen op het spel staan, verwacht men, dat de Japansche militaire en marine-autoriteiten zullen in grepen. TOKIO, 15 Jan. (V.D.). Bijna 300 Japansche matrozen zijn Zaterdag te Foesjau aan land gezet door Japansche schepen, welke op de reede lagen in verband met de dreigende crisis na de debacle der separatistische beweging van Foekien. In een proclamatie aan de bevolking verklaart de commandant der landingstroepen, Sjoji, dat de troepen slechts tijdelyk aan wel zijn ter bescherming van de levens en eigen dommen der Japansche onderdanen. De Ja pansche troepen zyn ingekwartierd in het Japansche consulaat-generaal en in het ger bouw der Japansche club. Volgens berichten in de bladen is Foetsjau bezet door Chineesche landingstroepen onder bevel van admiraal Sjan Sjaukean, den mi nister van marine der Nankingregeering, nadat overeenstemming was bereikt tusschen Nanking en de separatisten. De overeenkomst voorziet in de ontbinding der separatistische regeering en den terugkeer van het negentiende leger in zyn vroegere positie bij Sjoean Sfcau. FOETSJAU, 15 Jan. ((euter). Het Britsche oorlogsschip „Berwick" heeft hier 30 mariniers aan wal gezet, ter bescherming van het Engel sche consulaat. Ook Amerikaansche mariniers zijn gedebarkeerd. Het Britsche oorlogsschip „Cornflower" is naar Amoy opgestoomd, waar het 19e leger corps slaags is met de regeerings-troepen. SJANGHAI, 13 Jan. (Reuter). Naar eerst thans bekend wordt, is een Chineesch schip, dat Woensdag j.I. uil Sjanghai naar Hong kong vertrok, tengevolge van een ketel ontploffing gezonken. Aan boord bevonden 'zich behalve de bemanning meer dan 490 arbeiders. Tot dusver worden 120 dooden gemeld. LEIPZIG, 15 Jan. In tegenwoordigheid van enkele officieele personen, van den Nederland- schen consul te Leipzig, dr. Haschke, en van eenige familieleden van v. d. Lubbe, vindt hedenmorgen op het Siegfriedkerkhof te Leip zig, zonder eenige plechtigheid, de begrafenis plaats van Marinus van der Lubbe. Persver tegenwoordigers worden niet toegelaten. Zondag hadden dr. Haschke en de halfbroer van v. d. Lubbe, de heer Peute, het lyk in het anatomisch instituut te Leipzig in oogenschouw genomen. (United Press) Blykens verdere byzonderheden in 't „Nieuws van den Dag" was de heer Peute Zaterdagavond alleen per huurauto te Leipzig aangekomen, „daar hij zijn familie nabii Hameln had moeten achterlaten met den auto, die daar in den mod der was blyven steken. Zaterdagavond werd mr. W. Stomp» te Haar lem door den Nederlandschen consul te Leipzig opgebeld, die meedeelde, dat v. d. Lubbe van de armen zou moeten worden begraven, omdat de familie geen geld meer had. Mr. Stomps tele grafeerde daarop terstond, dat hij persoonlijk borg zou staan voor de kósten. Zondagmiddag werd mr. Stomps daarop opgebeld door den heer Peute, die allereerst sprak over de groote erken telijkheid van de familie voor den consul te Leipzig en zijn secretaris, wien geen moeite te veel was geweest. „Het resultaat is geweest, dat, na aanvanke lijke aarzeling van den Oberreichsanwalt Wer ner, de familie toestemming kreeg om Maan dagochtend om half negen op het Siegfriedkerk hof te Leipzig in allen eenvoud het stoffelijk overschot van Marinus van der Lubbe ter aarde te bestellen. Voor de afgifte van het stoffelijk overschot moest Peute echter een verklaring teekenen, dat hij het lyk ontvangen had in een toestand, waaruit bleek, dat het lichaam na de executie overigens intact was gelaten. Maar voordat de heer Peute bereid was deze verklaring te teeke nen, wilde hy zich volledig overtuigen, dat dit inderdaad het geval was, waarop hem in het anatomisch instituut hiertoe de gelegenheid is verschaft. Hij heeft gezien, dat op het lichaam van Van der Lubbe geen sporen van sectie te bekennen waren. Een byzonderheid, die den heer Peute zeer trof, was dat men het hoofd weer aan het lichaam had bevestigd. in Leipzig was gearriveerd, is het stoffelijk over schot van Van der Lubbe vervoerd naar het Siegfriedkerkhof. „Wat is uw opinie als rechtskundige, over de weigering om het stoffelijk overschot van v. d. Lubbe naar Nederland te doen overbrengen?" „Voor zoover de berichten uit Duitschland, aldus antwoordde de heer Stomps, „behelzende de motieven der Duitsche regeering, die ge meend heeft, geen toestemming te moeten geven voor het transport, juist zijn, wil ik opmerken, dat ik geen van de beide motieven als juist kan aanvaarden. Het laatste artikel van paragraaf 454 van de Duitsche strafvordering schryft ge biedend voor, dat het lyk van den terechtge stelde moet worden afgegeven aan zyn fami lieleden, indien deze zulks verlangen, ten einde het te doen begraven op eenvoudige wijze en zonder plechtigheden. Met geen woord wordt er over gerept, dat dit dus niet buiten Leipzig zou mogen geschieden, noch buiten Duitschland. En alleen voor dit speciale geval is daar thans deze interpretatie aan gegeven. En dat deze inter pretatie eraan gegeven is, wordt weer gemoti veerd met het opwerpen van het bezwaar, dat er geen zekerheid bestaat, dat een eventueele begrafenis in Nederland óiet zonder demonstra ties zou verloopen". „Onze Nederlandsche regeering is gelukkig nog mans genoeg," zoo betoogde de heer Stomps, „om demonstraties by welke gelegen heid dan ook te beletten. Deze uitlating grieft mij dan ook als Nederlander en toont aan, hoe weinig helaas vaak in Duitschland de menta liteit van andere landen begrepen wordt." Zondagmorgen werden namens een plaatselijk bureau van Actie en Propaganda te Amsterdam iwee protestvergaderingen belegd tegen 't dood vonnis van Van der Lubbe. In het Concertgebouw voerden de heeren K. Voorink en dr. Wiardi Beekman het woord in Carré de heeren mr. G. T. de Jongh en J. W. i Matthyssen. WASHINGTON, 15 Jan. (Reuter) Pre sident Roosevelt en de minister van finan ciën, Morgenthau, hebben gisteravond een lange bespreking van twee uur gehad met de democratische en republikeinsche leden van de parlements-commissie voor bankwe zen en dekkingsvraagstukken. Op de eerste plaats is er over gesproken, al het gemunte goud in de Vereenigde Staten in het bezit te brengen van de schatkist; en verder is gesproken over de wyziging van het goud gehalte van den dollar. Maandag zal Roosevelt in het Congres een boodschap afgegeven, waarin deze beide vraagstukken worden behandeld. Naar verluidt zijn de maatregelen tot de valuatie van den dollar noodzakelijk gebleken om de schatkist, welke in de komende vijf maanden een tekort van 7 milliard dollar moet dekken, te sty ven door de 3«^ milliard gemunt goud aan de reserve-banken te ont trekken. Aldus zou het crediet voor de komen de leeningen worden versterkt en zou aan ban ken en particulieren, die deel willen nemen aan dé leeningen op korten of langen termijn, een zekere garantie worden gegeven voor de stabiliteit van den dollar. De Federale regeering zal de genoemde 3\4 milliard a pari van de Reserve-banken koopen en dan oveargaain tot devaluatie van den dollar en grootere winst maken. Men neemt aan. dat het Congres deze plan nen van Roosevelt zal goedkeuren. In een United Press-telegram over hetzelfde onderwerp wordt gesproken van resaluatie van den dollar. BERLIJN, 13 Januari (V._.) Sedert het nieuwe regiem in Duitschland zijn alleen reeds in Pruisen meer dan 50 terechtstellingen met de handbyl uitgevoerd. Als scherprechter fun geerde dj te Maagdenburg wonende wasschery- ondernemer Gröppler, die de beulsfunctie als nevenambt uitoefent. Than- wordt medegedeeld, dat Gröppler zyn functie neerlegt. Bij de laatste terechtstelling, welke hij met de handbyl uitvoerde, de terechtstelling van drie jeugdige arbeiders, heeft zich een eigenaardig tooneel afgespeeld. Gröppler kreeg een zenuw instorting en verklaarde niet langer in staat te zijn de functie van scherprechter uit te voeren. In zyn plaats is 'hans benoemd de paarden- slachter Bollmann uit Maagdenburg. GEORGETOWN, 13 Jan. De jongste over stroomingen in Britsch-Guyana hebben zoo groote schade aan den oogst en defl veestapel toegebracht, dat de regeering van Britsch- Guyana buitengewoon scherpe noodmaatregelen heeft moeten nemen tot regeling van de pryzen der levensmiddelen. De schade wordt geraamd op ongeveer 300 000 pond sterling. Byna de helft van den oogst is vernield. De gebieden in de buurt van de kust vormen een groot meer. De wegen zyn onbruikbaar en de spoorlynen staan onder water. Duizenden menschen moesten hun woningen verlaten. Voor zoover bekend is, zijn geen menschenlevens te betreuren, doch wel dreigt het gevaar van een hongersnood. Ook wordt de hygiënische toe stand bedreigd door de tallooze kadavers van om het leven gekomen dieren. Acht lichters en drie zeilschepen zyn in de tiaven van Georgetown gezonken. Japansche, Engelsche en Amerikaansche ma trozen te Foetsjau ontscheept. De geldpolitiek in Amerika. Boodschap van Roosevelt aan het Congres. De nazi-actie in Oostenrijk. Duitsch gezani- schapsattaché gecompromitteerd. Heden de begrafenis van het stoffelijk overschot van M. v. d. Lubbe te Leipzig. Volgens de Engelsche bladen zou Dollfuss een sensaioneele omwenelingspoging tegen de regee ring ontdekt hebben. Mandsjoekwo heden een keizerrijk. Ook Fran sche belangen in het spel. De Foekien-regeering zou vrijwillig zijn afgetre den. Men telt 120 dooden bij een scheepsramp in China. Afscheid Burgemeester Wendelaar te Alkmaar. Leekenspeldag voor K. J. C.-Ieiders te Am sterdam. Internationale schaatswedstrijden te Davos. Zesdaagsche te Dortmund. De auto-racebaan te Arnhem. Ernstig auto-ongeluk te Zenderen. VERWACHTING Meest matige Westelijke tot Zuid- Westelijken wind, half- tot zwaarbewolkt, regen- buitjes met hagel of natte sneeuw, tijde- lijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 765-6 te La Coruna. Laagste stand: 732.8 te Skudesnaes. Zon op 8.05, onder 4.14. Maan op v.m. 8.24, onder 4 uur n.m. N. M. 1.57 n:m. FilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli WEENEN, 15 Jan. In hqj; huis van den ge arresteerden nat-soc. leider Frauenfeld heeft de politie een geheime vergadering van nationaal- socialisten overvallen. Onder de aanwezigen be vond zich de attaché van het Duitsche gezant schap, graaf van Weideck Pyrmont. Om aan een arrestatie te ontkomen, beriep deze zich op zijn diplomatieken onschendbaarheid. De Oostenrijk sche regeering heeft daarop officieel by den Duitschen gezant geprotesteerd tegen het optre den van graaf van Waldeck Pyrmont. Het ver luidt, dat graaf van Weideck Pyrmont reeds het land heeft verlaten. WEENEN, 13 Jan. (V.D.) Starhemberg heeft heden een bevel aan de „Heimwehren" uitge vaardigd, waarin den leden het verkeer of het spreken met nationaal-socialisten streng wordt verboden. Overtreding van dit verbod kan met uitsluiting worden gestraft. Onder verdenking van nat -soc. actie zijn de leider van het juridische bureau van het minis terie van oorlog, Ilz, alsmede drie andere per sonen in hechtenis genomen. ROME, 15 Jan. (Reuter.) In Vaticaansche kringen is men er zeer voldaan over dat het Museum de Codex Sinaiticus voor 100.000 pond Sterling van de Sovjet-regeering heeft ge kocht. De „Osservatore Romano" schrijft: Wy kunnen de Voorzienigheid danken dat dit be roemde manuscript thans in veilige handen is. Een lid van de Vaticaansche Bybel-commis- sie heeft aan een Reuter-correspondent ver klaard, dat het Britsche Museum een zeer voor- deelige koop heeft afgesloten. De Sinaiticus en de Codex Vaticanus zijn de kostbaarste manuscripten ter wereld. Het Va- ticaan zou de Codex niet voor milioenen pon- Stand op Maandag 1 uur n-m.: 738 Vorige stand: 748 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1