Boodschap van Roosevelt aan het Congres Aardbeving in Indië Eméraude" stort neer Frankrijk dreigt Saarkwestie in den Volkenbond Het nieuws van heden DOLLAR-REVALUATIE De kerk in Spanje DE GEHEIME ZITTING VAN MAANDAG HET DERDE RIJK EN DE KATHOLIEKEN Nieuwe President op Cuba DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 16 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De regeering wenscht al het mone taire goud in bezit te nemen, dat Amerikaansch eigendom is Geen inflatie De indruk in de V.S. President Roosevelt Op weg van Saigon naar Parijs verongelukt en in vlammen opgegaan Elf dooden Wanneer Duitschland den Fran schen invoer weert, zal Frank rijk maatregelen nemen Duitschland onwillig Aantal dooden nog niet te over zien; talrijke gebouwen verwoest Paniek te Calcutta Nadere bijzonderheden Onderhandeling met het Vaticaan voor een „modus vivendi" Henderson Dinsdag naar Genève De Fransche regeering wil Duitsch land tijd laten alsnog een vertegenwoordiger te zenden Zal Duitschland den stap doen? Massigli De houding van Engeland ,De Pauselijke eischen zijn niet alleen erkend, maar ook doorgevoerd," verklaart Von Papen Ook schaduwzijden Aanslag voorbereid op Poe-Yi Zes personen gearresteerd Generaal Sjan Hai Pen terechtgesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Carlos Hevia Catalonië blijft links Weinig belangstelling voor de verkiezingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18580 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WASHINGTON, 15 Jan. Roose velt heeft vandaag bij het Congres een wetsvoorstel ingediend strek kende tot het verleenen van machti ging aan de regeering om bezit te nemen van al het monetaire goud, dat Amerikaansch eigendom is. De betaling voor goud zal geschieden in goud-certificaten, die steeds zul len worden gegarandeerd door goud uit de schatkist van een ge wicht en een gehalte als van tijd tot tijd zal worden vastgesteld. De president vroeg voorts machtiging een stabilisatiefonds te stichten tot een bedrag van 2 milliard dollars voor den handel in vreemde valuta zoomede tot steun der regeeringsleenin- gen, voor het geval deze door speculanten aan de markt zouden worden gebracht. Roosevelt is van meening, dat een reva luatie van den dollar op meer dan 60 pet. van de waarde, zooals deze tot nu toe was vastgesteld, niet in het algemeen belang zal zijn. Hij beveelt derhalve het congres aan als uiterst toelaatbare grens voor de revaluatie vast te stellen 60 pet. Het zilver mag als factor in den wereld handel niet worden verwaarloosd, doch presi dent Roosevelt doet te dien aanzien geen enkele aanbeveling alvorens nader kennis te hebben gekregen van de zilverovereenkomst van Lon den en andere monetaire maatregelen. Volgens de nieuwe wet is men niet van plan terug te keeren tot de goudafgifte. Slechts in dien de Vereenigde Staten een passieve han delsbalans zouden hebben, zou verscheping van goudstaven plaats vinden. Men acht het even wel niet waarschijnlijk, dat deze noodzakelijk heid zich zal voordoen. De bedoeling van de vaststelling der grens van revaluatie op 60 pet. is het de bevolking duidelijk te maken, dat de revaluatie van den vroegeren gouddollar niet boven 60 pet. en niet beneden 50 pet. zal plaats vinden. Hier door zou men verder bereiken, dat de prijzen in het binnenland zullen worden gestabiliseerd en dat het publiek zich een juist beeld zal kun nen vormen van zijn financieelen toestand. De waarde van den dollar zal dus in de toekomst nog slechts kunnen fluctueeren binnen een ka der van 10 pet. Uit het bezit aan goud van de federale ban ken verwacht Roosevelt een winst van 3.4 4.2 milliard dollar. Tenslotte heeft Roosevelt er den nadruk op gelegd, dat hij streeft naar een gezonde valuta met een zoo goed als stabiele koopkracht en niet naar inflatie. WASHINGTON, 15 Jan. (Reuter.) Het Huis van Afgevaardigden nam heden een wetsont werp aan, waarbij de door Roosevelt in zijn boodschap gevraagde maatregelen worden goed gekeurd. WASHINGTON, 15 Jan. (V. D.) De goud- boodschap van Roosevelt wordt hier beschouwd als een fundamenteele breuk met de tot dus verre gevolgde traditie, daar de staat voortaan alleen het geldwezen controleert en zelf de zaken van de circulatiebanken, voor zoover deze betrekking hebben op den handel met deviezen, voor het grootste gedeelte op zich neemt. Men juicht den stap van Roosevelt toe, als een groote stap in de richting van stabiliseering van den dollar en daarmede van opheffing der huidige groote onzekerheid over de waarde van den dollar. Genoegdoening gevoelt men er ver der over, dat Roosevelt aan het goud de oude hoofdtaak wil teruggeven en dat een aan de huidige behoeften aangepaste goudpolitiek wordt gevolgd, die in groote mate den huidigen stand van zaken legaliseert. Volgens de ont worpen wet wordt een nieuwe dollar geschapen, die tegenover den vroegeren 4" pet. in waarde is verminderd. 99 PARIJS, 15 Januari, (Reuter). Heden stortte het groote Fransche verkeersvliegtuig „Eméraude" in vlammen gehuld neer in de omge ving van Corbigny. Op het oogenblik, dat het toestel den grond raakte, had een hevige ontploffing plaats. De i,Eméraude" verbrandde ge heel. Om half tien vanavond was men er in geslaagd zes lijken uit het wrak te bevrijden. Nader wordt gemeldt, dat de „Eméraude" kort na 9 uur vanavond in de onmiddellijke nabijheid van Corbigny (dep. Nièvre, Oost- Frankrijk) brandend neergestort is. Aan boord van het vliegtuig bevond zich de gouverneur- generaal van Indo-China. Pasquier, terwijl de reis voorts werd meegemaakt door den direc teur der Fransche handelsluchtvaart, Chau- mier en mevr. Cchaumier, den Franschen con sul te Damascus, Larrieneu, zoomede vier hooge ambtenaren van de Fransche lucht vaartmaatschappij Aire France. Het laatste radiogram van de Eméraude is vanavond om 7 uur 19 te Parijs ontvan gen. Hierin werd gemeld, dat het toestel op ongeveer {>00 M. hoogte in een ernstigen sneeuwstorm was geraakt. Om kwart voor negen zagen de bewoners van Corbigny, dat een machine, in vlammen gehuld, om laag stortte. Aangezien het toestel geheel ls uitgebrand, wist men eerst niet, of het wel de Eméraude was. De bevestiging der onderstelling is pas laat in den avond te Parijs ontvangen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. Toen het toestel in vlammen gehuld was neergestort trachtten de inwoners van Cor bigny den inzittenden ter hulp te snellen. Het bleek echter niet mogelijk het brandende toe stel te naderen. De inzittenden zijn allen ver brand en zoo verminkt, dat de identificatie onmogelijk is. De Eméraude bevond zich op haar eersten grooten tocht. Onlangs vloog zij binnen 4 da gen van Parijs naar Saigon en keerde thans naar Parijs terug. Het toestel is Maandagmorgen uit Athene vertrokken en bereikte na in Italië en in Mar seille geland te zijn in den vooravond Lyon. Kort na zessen vertrok men naar Parijs. PARIJS, 15 Jan. (V. D.) Een nader bericht meldt, dat in de „Eméraude" 11 passagiers za ten, die allen verbrand zijn. PARIJS, 15 Jan. (Reuter) Hedenavond wordt een officieel communiqué gepubliceerd in antwoord op de officieuse Duitsche nota, welke een vermindering door contingenteering van den Franschen uitvoer naar Duitschland met 160 millioen aankondigde. In bevoegde kringen wijst men er op, dat de Fransche voorstellen weliswaar een verminde ring met 300 millioen van den Duitschen uit voer naar Frankrijk in uitzicht stelden, doch desondanks bleet er voor Duitschland dan nog een overschot op de Fransch-Duitsche han delsbalans bestaan van 900 millioen. Frankrijk wilde Duitscnland dit voordeel laten om het Rijk in staat te stellen aan zijn financieele verplichtingen te voldoen. Zelfs zou Frankrijk aan Duitschland nog eenige verlichting van die financieele verplichtingen hebben toege staan, doch Duitschland weigerde de Fransche voorstellen te aanvaarden. Ten slotte beperkte Frankrijk er zich toe om alleen de voorziene beperkingen door te voe ren en niet de algemeene bepalingen in wer king te doen treden, wat tengevolge had, dat slechts 25 procent van het totaal der contin- genteeringen van kracht werd, terwijl over 75 procent nader zal worden onderhandeld. De schade, toegebracht aan den Duitschen uitvoer, welke anders 600 millioen zou bedragen heb ben; is op deze manier tot de helft beperkt gebleven. Dat de Duitsche officieuse nota de 900 mil lioen overschot op den uitvoer naar Frankrijk verzwijgt, komt neer op een scheeve voorstel ling van den stand van zaken. Waarneer de Duitsche bepaling, zooals werd aangekondigd, inderdaad den 17en Januari a. s. in werking treedt, lijkt het waarschijnlijk, dat Frankrijk zich verplicht ziet, alle maatregelen te overwegen, welke geschikt zijn, om aan den aldus geschapen toestand het hoofd te bieden. CALCUTTA, 15 Jan. In geheel Indië is vandaag een sterke aardbeving waarge nomen. Nadat het zich in den beginne had laten aanzien, alsof geen slachtoffers te betreuren waren, werd later gemeld, dat te Jamalpoel (Oostelijk deel van Indië) het station aldaar tengevolge van de aardbe ving was ingestort. Eenige personen zijn om het leven gekomen. De aardbeving heeft haar haard in de pro vincie Bihar, ten N.W. van Calcutta. Te Patna aan de Ganges zijn acht personen gedood, ter wijl in de stad Gaya (provincie Bihar) negen personen om het leven zijn gekomen. Een groot aantal gebouwen is verwoest. Voortdurend komen nieuwe ernstige berich ten binnen over de groote aardbeving, welke Maandagmiddag groote gebieden in Indië heeft geteisterd. De geweldige aardschok heeft onge veer drie minuten geduurd. Inboorlingen be weren nog nimmer zoo'n langdurige beving te hebben meegemaakt. Het aantal dooden is nog niet te overzien, aangezien de berichten uit de afgelegen streken slechts langzaam binnenko men. De aangerichte schade is evenwel aan zienlijk. Te Calcutta zelf is een groote paniek uit gebroken, toen de eerste schok werd waargeno men. De arbeiders en bedienden snelden uit hun werkplaatsen en kantoren de straat op om zich in veiligheid te brengen. Bij het wilde gedrang zijn honderden personen gewond De menschen verzamelden zich in de parken en op de pleinen. Sterke politieafdeelingen moesten de orde handhaven. De telefoon- en telegraaf lijnen zijn gedeeltelijk gestoord. Tal van bouw werken, o. m. de torens der Katholieke Kerk en het Gerechtsgebouw werden beschadigd. MADRID, 15 Jan. (Eig. tel.) In een onder houd met „United Press" zeide Lerroux, dat nog voor het einde van Januari onderhandelingen met het Vaticaan zullen beginnen. Letterlijk drukte Lerroux zich als volgt uit: wij zullen ons beijveren om te komen tot een „modus vivendi", waarin het probleem van onze verstandhouding met de Kerk van politiek standpunt uit behan deld wordt. Er is stilzwijgend overeengekomen, dat de privileges, welke de Kerk vroeger onder de monarchie genoot, niet ter sprake zullen ko men, omdat ze ons niet aangaan. (United Press) LONDEN, 15 Jan. Henderson zal Dinsdag ochtend uit Londen naar Genève vertrekken. In een interview verklaarde hij, dat hij niets uitstaande heeft met de Raadsbijeenkomst te Genève, doch zich uitsluitend bezig houdt met de Ontwapeningskwestie. Na Genève zal hij terugkeeren „om te zien wat we kunnen doen, om het resultaat van vele maanden ingespan nen arbeid tot stand te brengen." GENèVE, 15 Jan. Het secreta riaat van den Volkenbond publi ceert het volgende communiqué: „De Raad heeft in het verloop van zijn geheime zitting vandaag (Maandag) besloten de Duitsche regeering door bemiddeling van den Duitschen consul te Genève het vol gende uittreksel uit het protocol van zijn zitting van heden te doen toe komen. Dit heeft betrekking op de be spreking van punt 26 van zijn agen da: Saargebied, voorbereidende maatregelen, welke moeten worden genomen met het oog op de Volks stemming. Massigli herinnert er aan dat onder nr. 26 der agenda de kwestie der voorbereidende maat- regelen voor de volksstemming in het Saar gebied voorkomen. Om redenen, waarvoor de Raad niet verant woordelijk is, blijft de zetel van den Duitschen gedelegeerde in den Raad op dit oogenblik on bezet. Aangezien Duitschland nog twee jaren lid van den Volkenbond en lid van den Vol kenbondsraad is, zendt het secretariaat de do cumenten, welke den Raad betreffen geregeld naar Berlijn. De Duitsche regeering is er dus van op de hoogte, dat deze discussie over de volksstemming in het Saargebied in den Raad zal plaats vinden. De Fransche regeering had, met het oog op de beteekenis, welke zij aan de latere overwegingen in deze kwestie toekent, levendig gewenscht, dat de Duitsche regeering haar aandacht nadrukkelijk zou hebben gericht op het feit, dat de debatten over dit punt zul len plaats vinden, tijdens deze Raadszitting. Uit overwegingen van loyaliteit en fair play wenscht de Fransche regeering, dat de aandacht der Duitsche regeering op dit punt der agenda wordt gevestigd en dat, aangezien de discussies over punt 26 der agenda pas de laatste dagen van deze bij eenkomst zullen plaats vinden, de Duitsche regeering, indien zij zulks zou wenschen, in ieder geval nog tijd blijft, zich hier te laten vertegenwoordigen. De president stelt voor de verklaring van den vertegenwoordiger van Frankrijk op te nemen in het protocol van de zitting en dit te doen toekomen aan de Duitsche regeering door be middeling van den secretaris-generaal. Tegelij kertijd stelt hij voor de discussie over dit punt te verdagen tot het einde van de week. Baron Aloisi stelt voor een telegram te zen den naar Berlijn en den dag der debatten vast te stellen, zoodra het Duitsche antwoord op het secretariaat zal zijn ontvangen. De president is van meening, dat men den datum der debatten onder voorbehoud zou kun nen vaststellen op het einde van de week en eventueel kan wijzigen, zoodra het Duitsche ant woord is ontvangen. De voorstellen van den president worden aangenomen." LONDEN, 15 Januari. (V. D.) Te Londen wei gert men te antwoorden op de aanvallen, waar van men uit Duitschland bloot staat, omdat men er geen rekening mede kan houden, dat de hoo ge commissaris voor het Saargebied van En- gelsche nationaliteit is, aangezien hij optreedt als functionnaris van den Volkenbond, Ten aanzien van het plebisciet kan men de Engel- sche houding als volgt definieeren: lo. Te dezer zake moeten de regelen, welke door den Volkenbond zijn vastgesteld, absoluut worden in acht genomen; 2o. de commissie, welke waarschijnlijk door Genève wordt be noemd om van advies te dienen, zal de noodige voorzorgen moeten nemen om pressie op de kie zers te vermijden en er voor te waken, dat Duit sche functionnarissen van den Volkenbond in het Saargebied worden gemolesteerd, indien het gebied weer by Duitschland wordt gevoegd. De zitting in de zaak tegen den terrorist Ma- joemdar moest worden geschorst. Pas toen de beving voorbij was, werd de zitting hervat, waarna het doodvonnis werd bekrachtigd. Ook het gebouw der Imperial Bank en het hoofdpostkantoor zijn ernstig beschadigd. Tot de dooden behooren de vrouw en kinde ren van den Engelschen directeur der spoor- wegwerkplaatsen en de vrouw van dep plaat selijken officier van gezondheid. Te Travancour in het Zuiden zijn twee vrou wen door vallend gesteente gedood. Ook te Benares, Lucknow en in verschillende steden in de provincies zijn huizen ingestort. Te Bombay zqn slechts lichte trillingen waar genomen. LONDEN, 15 Jan. (V.D.) Ten gevolge van de hevige aardbeving zijn te Cawanpoer 300 huizen ingestort, terwijl 7000 andere huizen ernstig werden beschadigd. Te Calcu'ta zijn verscheidene gevangenen uit de gevangenis ontsnapt tijdens de paniek, wel ke door ie beving werd verwekt. Zij sprongen over de traliehekken, doch slechts een is er in geslaagd in vrqheid te blijven. GLEIWITZ, 15 Jan. In een rede, welke vice- kanselier von Papen op een bijeenkomst van Duitsche katholieken heeft gehouden, ver klaarde nij, dat de geschiedschrijver van de toekomst het nationaal-socialisme dezelfde be teekenis zal toekennen als aan den heroischer, strijd der Dv.itschers om de christelijke cultuui tegen het aanstormen van den Islam te be schermen. Overal bestaat een gelukkige harmonie tus- schen de eischen van Z. H. den Paus en de nationaal-socialistische politiek. De verheven principes van den Paus zijn niet slechts er kend, maar, wat veel waardevoller is, zij zijn in praktijk gebracht. Zeker zijn er ook schaduwzijden. In het stre ven van zekere kringen, om een Noordsch- Germaansche kerk in het leven te roepen, heb ben de Bisschoppen hun standpunt bepaald. De katholieken hebben daaraan niets toe te voe gen. De liefde voor het eigen ras zal nooit ont aarden in haat tegen andere volken of rassen In de kwestie van het vereenigingswezen zal men via net concordaat een oplossing moeten vinden. Het is zeker, dat de Kerk nooit kan afzien van de confessioneele opvoeding en ver zorging van de jeugd. Maar daarvoor zijn geen sport- en turnvereenigingen noodig. Tusschen de functies van de staats jeugd en de Kerk moet een vrede gesloten worden, die ieder net zijne geeft. Vervolgens sprak von Papen over den brief der Oostenrijksche Bisschoppen. Deze herder- lqke brief spreekt zelfs van den twist met het Duitsche broedervolk, welke in zijn diepste wezen in Oen religieuzen gedachtenkring van het nationaal-socialisme gegrondvest is. Men kan slechts aannemen, dat de Bisschoppen zien niet bewust geweest zijn van den ernst Van dat verwut. Want dan moest men, ofwel het Duitsche katholicisme verwijten, dat het deel neemt aan een godsdienstoorlog tegen het ka tholieke Oostenrijk, of men moet er uit con- cludeeren, dat de Duitsche Bisschoppen te zamen met het Duitsche katholieke volksge deelte zich in hun aanhangen van den natio- naal-sociaüstischen staat op een religieuzen dwaalweg bevinden. De Oostenrijksche Bisschoppen trachtten vier „fundamenteele dwalingen" uit te werken: ras senhaat, -adicaal anti-semitisme, extreem na tionaliteitenprincipe en nationaal-kerkelijk streven. De doctrine van het nationaal-socialisme en hare toepassing wordt uitsluitend door den lei der bepaald en niets is bekend, dat een ten laste legging aan het nationaal-socialisme, van een der genoemde dwalingen zou rechtvaar digen. Wij, Duitsche katholieken, aldus eindigde von Papen, willen met onze gansche ziel en volste overtuiging achter Hitier en zijn regeering staan. Wij bewonderen zijn vaderlandsliefde zqn daadkracht en zijn staatsmansbeleid. TSJANGSJOEN, 15 Jan. (Reuter). Gisteren z(jn te Tsjangsjoen zes personen in hechtenis genomen, onder wie zich een vrouw van Chi- neesche nationaliteit bevindt. Zij worden er van beschuldigd een aanslag te hebben voorbe reid, welke ter gelegenheid van de kronings ceremonie van Poe-Yi zou worden gepleegd De gearresteerden zullen, naar men aanneemt, ter dood worden veroordeeld. HSINKING, 15 Jan. Henry Poe Yi, het hoofd van het Uitvoerend bewind in Mandsjoekwo zal in de maand September a.s. een bezoek aan Tokio brengen. CHARBIN, 15 Jan. (V. D.) Het agentschap Kokoezoe deelt mede, dat de vroegere opper bevelhebber van het Noord Chineesche leger in Mandsjoerqe, generaal Sjan Hai Pen, die later in dienst is getreden van de regeering van Mandsjoekwo, vandaag wegens hoogverraad bij Tsitsikar is terecht gesteld. Vóór de executie, waarbij 20.000 menschen aanwezig waren, verklaarde de generaal, dat hq met vreugde voor het vaderland stierf. De geheime zitting van den Bondsraad. Offi cieel communiqué aan Berlijn. Maandag is in het Vaticaan een half-openbaar Consistorie gehouden, Japansche, Engelsche en Amerikaansche ma trozen te Foetsjau ontscheept. Boodschap van Roosevelt aan het Congres; re valuatie van den dollar. De „Eméraude" in Oost-Frankrijk neergestort; elf dooden. Carlos Hevia president van Cuba. Dreigende handelsoorlog tusschen Frankrijk en Duitschland? Fransch officieel communiqué. Zes buitenlanders in Rusland gearresteerd we. gens „economische spionnage". Aardbeving in Indië. Beplanting van Moskou's plantsoenen met Hol- landsclie tulpen ëh hyacinten. De veerdienst EnkhuizenStavoren volledig hersteld. S Verwachting: meest matige wind uit westelijke richtingen, half tot zwaar be- S wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn- lijk regenbuien met hagel of natte sneeuw, H iets kouder. ÏEÏ Verdere vooruitzichten: guur en buiig. Zon op 8.04, onder 4.16. Maan op 8.52 H v.m., onder 5.36 n.m. Licht op 4.48 FilllllllllllllllllllllllllMIlllllllllllllliilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllil HAVANA, 15 Jan. (Eigen tel Naar erluidt hebben de politieke leiders Carlos Hevia tot president van Cuba benoemd. Nader wordt gemeld, dat Hevia reeds den eed heeft afgelegd om voorloopig als opvolger van Grau San Martin op te treden. Troepen buiten het paleis verspreidden met machinegeweren de oproerige menigte. WASHINGTON, 15 Jan. (Eigen tel.) Drie Amerikaansche oorlogsschepen zijn naar Cuba vertrokken. (United Press) NEW-YORK, 15 Jan. (V. D.) Naar de „Asso ciated Press" uit Havana meldt, is aldaar een militaire beweging ten gunste van den afge treden president Grau San Martin ontstaan, nadat kort te voren de minister van landbouw Hevia door een revolutionnaire junta tot pre sident was gekozen. BARCELONA, 15 Jan. De gemeenteraadsver kiezingen zqn gisteren in het algemeen kalm verloopen. Slechts in enkele plaatsen kwamen inciden ten voor. Volgens de laatste officieele gegevens be treffende de verkiezingen te Barcelona heeft de linksche coalitie 162.616 stemmen verkregen, de regionalisten kregen 132.947, de radicale re- publikeinsche partij 21.044. het landarbeiders- bloc 1979, de Catalaansche nationalistische par tij 1951. de Spaansche communistische party 1503 en de extreem-linksche federalen 657 stem men, In den staat Catalonië zijn zooals we reeds meldden de verkiezingen zeer gunstig voor de linksche partijen verloopen. Volgens de laatste uitslagen hebben van 120 steden in de provincie Barcelona er 84 ten gun ste van de linksche party en en .36 ten gun ste van de regionalisten gestemd. In 96 steden van de provincie Gerone heb ben er 75 ten gunste van de linksch en 21 ten gunste van de rechtsche partijen gestemd. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 743 Vorige stand; 741

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1