T STADSNIEUWS Muiterij in Indië Haarlem, 16 Jan. BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen DINSDAG 16 JANUARI HET SPORTFONDSENBAD Een adres van ongeruste spaar- aandeelhouders Ex-koning Peter JUBILEUM OP HAGEVELD „St. Paulus" TOONEEL OPERA ITALIAN A „Faust" Geloof en Wetenschap STADSSCHOUWBURG ,'t Wordt weer lente" Jubilea bij de Ned. Spoorwegen Doopsgezind Zangkoor Wielrijder geslipt BURGERLIJKE STAND DAMMEN Clubkampioenschappen Haarlem sche Damclub Competitie 2e klas Ned. Dambond District Noord-Holland WIELERSPORT DE DORTMUNDSCHE ZES- DAAGSCHE Snelverband Bogaerts verandert van partner UIT DEN OMTREK Gevonden dieren en voorwerpen BLOEMENDAAL DRIEHUIS HEEMSTEDE AGENDA Een diocesane hockey- organisatie D.H.V.B. heeft de voorbereiding ter hand genomen NIEUWE BURGEMEESTER VAN ALKMAAR SANTPOORT 17 Jan. INSTELLINGEN Beurs-thermometer DINSDAG 16 JANUARI 1933 4=% 241A 1% 1% 97/8 46 SVs Aan de leden van den Raad der gemeente Haarlem is een adres gericht door een 14-tal Spaaraandeelhouders der Haarlemsche Spaar kassen van de N.V. „De Sportfondsen", waarin zy te kennen geven, dat zij zich ernstig bena deeld achten door de overeenkomst, die de ge meente Haarlem ingevolge het door den Raad op 8 Februari 1933 genomen besluit met deze N.V. „De Sportfondsen" te Amsterdam heeft aangegaan, dat toch N.V. „De Sportfondsen" zich bij deze overeenkomst bereid verklaard heeft om alle door de Haarlemsche Spaarders in hare kassen te storten penningen aan de Gemeente Haarlem in pand te geven; dat deze inpandgeving de rechten, die de Spaarders aan de Statuten der N.V. „De Sport fondsen" kunnen ontleenen, eenvoudig krach teloos maakt; dat deze Statuten nJ. in art. 3 voorschrijven, dat bij de uiteindelijke verdeeling der Spaar kassen den Spaarders tenminste de helft hun ner stortingen, vermeerderd met rente, in geld moet worden terugbetaald; dat nu weliswaar de N.V. „De Sportfondsen" van alle Spaarders de toezegging heeft weten te verkrijgen, dat zij met een uitkeering van enkel aandeelen Sportfondsenbad genoegen zouden nemen, doch dat deze toezeggingen, die in strijd met een gebiedend voorschrift der Sta tuten verkregen zijn, rechtsgeldigheid missen, zoodat deze toezeggingen de statutaire rechten der Spaaraandeelhouders om bij de verdeeling der kassen de helft hunner stortingen in geld terug te ontvangen, niet kunnen aantasten; dat deze rechten evenwel door de door de Ge meente bedongen inpandgeving van alle in de Spaarkassen gestorte gelden volkomen illusoir worden, dat zij hunne stortingen, waartoe zij ove rigens slechts gedurende één jaar verplicht zijn, onder de huidige omstandigheden dan ook zeker niet voortzetten zullen; dat, wanneer dit voorbeeld van ondergetee- kenden door andere Spaaraandeelhouders ge volgd wordt, de zekerheid die de Gemeente in meergemelde inpandgeving hoopt te vinden tot een minimum gereduceerd zal worden. Zy verzoeken den Gemeenteraad om mede in het belang der Gemeente, de overeenkomst tus- schen de Gemeente Haarlem en de N.V. „De Sportfondsen" alsnog in dier voege te wijzigen, dat de Spaardersgelden, die in de Haarlemsche Spaarkassen gestort zullen worden overeenkom stig de Statuten der N.V. „De Sportfondsen" slechts voor de helft aan de Gemeente in pand zullen worden gegeven. De onderteekenaars zyn Taco Mulder, Accoun tant; D. M. Klijzing, Notaris; mevr. H. C. D. v. d. Sleen—Daams; J. J. Petri, Arts; A. H. de Bruyn Jr., Electro Techn. bureau; L. E. Q. Nolf, Apotheek; M. Funke, Dir. Broodfabriek; mevr. E. de KlerkOut; J. de Klerk, Bakker; mevr. Wed. Mr. D. E. LioniJungblut'; mevr. J. Stok kinkHavee; mevr. D. HofmanVeldman; mevr. Wed. C. Kluft—Busé; H. N. Mul, Boek handel. Beiden sloegen biykbaar de beteekenis van het stuk te hoog aan, terwijl een luchtiger inter pretatie juist veel had kunnen redden. Lau Ezerman en Fientje Berghegge deden wel hun best er wat humor in te brengen, maar de juiste stemming wilde toch niet komen, evenmin als door de overigens te loven uitbeelding van de bemoeizuchtige Mrs. Denniss door mevrouw Royaards. Jacques Snoek, als de medeminnaar Pat, en Arend Hauer als de, in dit milieu on- mogeiyk correcte huisknecht, waren al even serieus. Een enkele maal mocht er gelachen worden en zeker waren er details, die waardeering ver dienen, maar voor de tooneelliefhebbers was dit toch een onbevredigende avond. Het goede, dat er verder nog van te zeggen valt, is dit zeldzame; de vertooning mag zelfs door kin deren gezien worden. H. B. v. d. S. Gude, Iordensstraat 74, idem; Bertholee, Lange Heerenstraat 11, 2 bos veters; Spijker, Sirius- straat v, heerenhandschoen; v. d. Vlugt, Pleia- denstraat 25, idem; Mooren, Scheepersstraat 9, reservewiel; Korloge, Saenredamstraat 23, kin derhandschoen; Kuit, Alb. Thymstraat 8, hee renhandschoen; Fortgens, Nieuwe Groenmarkt 24, heerenhoed; Hymensen, Rollandstraat 78, dameshorloge; v. Raay, Riouwstraat 39, dames handschoen. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert in den Stadsschouwburg te Haarlem morgen (Woensdagavond 17 Jan.) een eerste vertooning geven van dit nieuwe biy- spel door Zoltan Horvath, dat in de Haagsche pers en door het publiek zeer gunstig in ont vangen. Peter VI, ex-koning van Molavië (Cor v. d. Lugt Melsert) is door een revolutie koning-iif geworden en is dolbiy, dat hy nu heelemaal vrij man is en zich aan zyn amusementen kan wyden en met zyn secretaresse op de vlucht slaat als aanhangers hem weer op den troon willen zetten. Verschillende bladen waren vol lof over dit biyspel. In de rolverdeeling komen verder voor: Louis Gimberg (de president der republiek), Hermann Schwab, Dick van Veen, Piet Bron, Mimi Boes- nach, Wilh. Schwab-Welman, e.a. Regie: Cor v. d. Lugt Melsert'. Vandaag herdenkt de heer J. Kraakman den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van het Seminarie Hageveld te Heemstede. De jubilaris mocht hedenmorgen van vele zij den blijken van belangstelling en waardeering ontvangen, oa.. in den vorm van brieven, tele grammen, bloemstukken en geschenken. Van het Seminarie ontving de jubilaris een gouden horloge met inscriptie, van de professoren een geschenk onder couvert, van de studenten een fauteuil en tenslotte ook een geschenk van het personeel. De heer Kraakman, die zich als kok Zfeer verdiensteiyk, vooral in den oorlogstijd gemaakt heeft, werd op harteiyke wyze gehuldigd met zyn jubileum. De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" houdt haar jaarvergadering op Vrydag 19 Januari, in ge bouw „St. Bavo", Smedestraat 23, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.a.: Verslagen Controle commissie, secretaris en penningmeester; Be leid bestuur; Bestuursverkiezing, aftredend zijn; de heeren Warmerdam, Tesselaar, Boogaard, Genevasen en Stolvoort (allen stellen zich her kiesbaar) Benoeming Dienstcommissie-leden. Op deze vergadering zal de huldiging plaats hebben van den secretaris, den heer van der Meyden, ter gelegenheid van zyn 12%-jarig jubileum als secretaris. Maandag 22 Januari zal de N.V. Italiaansche Opera, Intendente: Cor v. d. Lugt Melsert, Di- rezione Musicale: Cav. Mario Parent!, in den Stadsschouwburg een vertooning geven van „Faust", Opera in vyf bedrijven van J. Bar bier en M. Carr, muziek van Charles Gounod. De solistenpartijen zullen hierin worden be- bier en M. Carré, muziek van Charles Gounod, zet door Ester Guggeri, Mafalda Chiorboli, Luisa Squarzina, Leo Piccioli, José Santiago-Font, Pietro Mariotti en Ottavio Serpo. De opvoering zal worden gedirigeerd door Maestro Vincenzo Marini. Medewerking zal wor den verleend o.a. door het Corps de Ballet on der leiding van Heana Leonidoff met de pri- mi ballerini Elena Penescu en Milli Kansky. Regie van Enzio Cellïni. Vrijdagavond as. om kwart over acht zal pa ter Friedrich Muckermann S. J. voor de ver- eeniging „Geloof en Wetenschap" voor Haar lem en Omstreken in den Schouwburg Jansweg een lezing houden over „Nation und Katholizis- mus". Bovendien is het het bestuur gelukt op Woensdag 31 Januari een reprise te verkrijgen voor de vereeniging van Vondel's „Gysbrecht van Aemstel", in de geheel nieuwe monteering, te geven door de Amsterdamsche Tooneelver- eeniging onder directie van A. van Dalsum en A. Defresne. Blijspel in drie bedrijven door Peter Garland. Nieuw Schouwtooneel. Stadsschouwburg. 'n Veel belovende titel zeker in het midden van Januari, wanneer je jezelf en anderen pro beert wys te maken, dat het voorjaar naby is en mét het voorjaar; een nieuwe wereld, nieu we gedachten, nieuwe verwachtingen, 'nieuw leven! Een vertrouwen, dat ieder jaar op te leurstellingen uitdraait. Laten we maar ronduit erkennen, dat de lenteverwachtingen der optimisten, gewekt door de aankondiging van deze première, een wer- keiyke teleurstelling hebben opgeleverd. In- plaats van een stuk, dat iets van het nieuwe leven in zich draagt, een stuk, dat den menseh van vandaag iets te zeggen heeft al zou 't zijn met een lach en een grap in plaats daar van hebben we uit de oude en nog altyd niet weggeborgen doos een spel zien opdiepen, dat al de gebreken van den ouden dag vertoont en toch pretendeert in den modernen tyd een goed figuur te kunnen maken. Er is misschien een tyd geweest, waarin zoo'n oppervlakkige idylle het wel doen kon. In ieder geval was de auteur vlug met zyn werk klaar. Hy zette op het tooneel een nog jongen, maar toch al drogen geleerde, gaf hem als gezelschap een nog jeugdiger, met alles tevreden secreta resse en liet die twee een huweiyk voor den vorm sluiten, alleen omdat de buitenwereld hun samenwonen in één huis met kletspraatjes omringt. Dat schyn-huweiyk brengt dan na tuur lyk moeilijkheden voort, maar die worden keurig opgelost, omdat de man en de vrouw zich bewust worden, dat zy werkelijk van el kaar houden, en hiermee is het happy end in allen vrede veroverd. Neen, dat gaat nu toch heusch niet meer. Had de schrijver, die wel eens een aardig tooneeltje schept en af en toe met een goeden dialoog voor den dag komt, het oude, simpele conflict met levendige, van buitenaf komende verwik kelingen omringd, het vertrouwde gevalletje zou ons nog wel hebben kunnen boeien, maar zoo als het nu gegeven werd, zonder eenige ver rassing, zonder ergens den prikkel van het nieuwe, maar tot in bijzonderheden ontleend aan een verschimmeld romantisch tydperk neen, Dogi Rugani had zich de moeite van de vertaling beter kunnen besparen. Er werd met toewyding geacteerd. Als we het niet reeds lang wisten, zou hun optreden van dezen avond ons ervan hebben kunnen overtuigen, dat Frits Bouwmeester en Dogi Ru gani spelers van talent zyn. Maar met de op vatting van hun rollen zijn we het niet eens. Bouwmeester maakte den archeoloog Stephen Gretton tot een onaanvaardbaar nerveus type en zijn partner miste geheel den biyspeltoon- Vandaag vieren de heeren W. Heinimeijer, monteur, Pieter Maritszstraat 262 en Nederpelt, voorman-monteur, Westergracht 13 rood, hun zilveren dienstjubileum by de Ned. Spoorwegen. Zij w'aren een van de eersten, die, toen tractie bij de Spoorwegen ingevoerd werd, by dezen dienst werden tewerkgesteld. In het storingsbureau, ingang Kinderhuissin gel, werden de jubilarissen hedenmorgen door ambtenaren en personeel gehuldigd. Allereerst sprak de heer Arens, waarnemend opzichter, eenige waardeerende woorden tot de jubilarissen en bood hen namens de directie der Ned. Spoorwegen de gebruikeiyke gratificatie met oorkonde aan. Daarna hield de heer G. v. Roon een vlotte, har- telyke toespraak en prees daarin de beide jubi larissen als goede kameraden, voor wie de col lega's een spontane huldiging bereid hadden. Spr. betrok in zijn speech mede de kinderen, die hij opwekte altyd maar het voorbeeld van hun vader te volgen, en de echtgenooten van de jubilarissen, aan wie bloemstukken werden ge schonken. Den heer W. Heinemeijer werd na mens het personeel een rookfauteuil en den heer Nedergelt een rooktafel, rookstel en schemer' lamp, aangeboden en aan beiden een fraaie door den heer Nowel ontworpen oorkonde. De jubilarissen hielden des middags van 35 uur een drukbezochte receptie ten hunne hui zen. Het Doopsgezind Zangkoor Haarlem geeft op Donderdag 18 Januari aa., des avond om 8 uur een concert in de Gemeentelyke Concertzaal onder leiding van den directeur, den heer Jac. Zwaan. Solisten zyn Maja Reilingh, sopraan uit Den Haag, Bram Misset, bariton te Haar lem, Gosse Kroese te Haarlem, begeleiding, en Dolly Jacobszoon te Heemstede. Het programma vermeldt o.a. liederen van Fr. Schubert, Hendrika van Tussenbroek, Cath. v. Rennes, Joh. Brahms en C. Dopper. Na de pauze wordt „Ein deutsches Requiem" van Joh. Brahms uitgevoerd. Maandagmorgen om 7 uur is de wielrijdster J. op de tramrails van de Gierstraat geslipt. Zy viel en kreeg een hersenschudding. Na door een lid van den Ongevallendient voorloopig verbonden te zijn, is zij per auto van Mathot naar haar woning in de Steenbokstraat ver voerd. Geboren, 14 Januari: A. Donker-Louwen, z. B. de Moes-v. d. Laan, z. 15 Januari: M. E. List-Smit, d. 14 Januari: C. C. Langeveld- v. d. Kroft, z. 12 Januari: M. Prenen-Schwarz d. H. M. Hulsebosch-v. d. Putte, d. 11 Ja nuari: M. W. Zwart-v, Zonneveld, z. 13 Ja nuari: H. W. Spaargaren-Groeneveld, d. 14 Januari: J. v. d .Hoven-Haringsma, z 15 Ja nuari: G. J. Abeelen-Platel, z. 14 Januari: C. F. Turkenburg-Vissers, z. 12 Januari: B. J. Paap-Lenstra, d. 13 Januari: J. K. Had- ders-Schierbeek, z. Overleden, 13 Januari: E. A. Visser-Cunes, 36 j., Overtonstraat J. Koenigs-Bunge 82 j., Florapark A. A. Begemann, 93 j., Parklaan 14 Januari: A. J. over de Linden 55 j„ Kenau park 13 Januari: J. C. v. Outvorst 80 j., L. Margarethastraat 13 Januari: H Kok, 54 j., Nagtzaamstraat J. F. Benink 66 j„ Hyacin- thenlaan. In „t Hof van Holland" werden Maandag avond j.l. de wedstryden om de clubkampioen schappen 1933/1934 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. Wielenga wint van C. Kool; A. de Jong wint van H. Greeuw; J. P. van Eyk wint van J. W. van Dartelen. Derde klasse: J. J. van Toorn wint van H. G. J. Andriessen; G. Bakker wint van Jac. Fr. van Garderen; W. Jonkhof wint van M. van Leeuwen; K. Oly wint van J. Zurel; J. J. van Kesteren wint van I. Revensbergen; B. Henneke remise met E. Son- nega. Te Haarlem speelde Zondag j.l. voor boven genoemde competitie de Haarlemsche Damclub II tegen de Heldersche Damclub I. De gedétailleerde uitslag was als volgt: Haarl. Damclub IIHeldersche Damclub I. 1. Joh. Fabel—D. Stoll 2. J. Wielenga—D. C. W. Rab 3. P. J. ByryD. Dissel 4. D. KleenA. A. Bremer 5. J. PoppenJ. de Best 6. Ph. F. Amelung Sr.O. Ottevanger 7. Th. WesselmanL. Simonse 8. J. KlaverstijnP. Kwast 9. M. van LeeuwenP. J. Smolenaars 10. G. BakkerJoh. Bremer 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 2—0 1—1 0—2 20 0—2 Totaal 119 Voor bovengenoemde competitie speelden Maandagavond te Haarlem de Haarlemsche Damclub III tegen de Beverwyksche Damclub I. Beverwyk won met 137. Te Castricum speelde voor bovengenoemde competitie de Castricumsche Damclub I tegen de Damclub „Haarlem" II. De Castricummers wonnen met 137. Voor E. H. B. O. „Snelverband" zal Dr. J. J. van Luin Vrijdagavond a.s. om kwart over acht in het gebouw der H. J. M. V., Lange Margare thastraat 13, een lezing houden over „Bloed transfusie en Bloedtransfusiedienst". De Westfalenhalle was vanmiddag goed be zocht. De strijd liet niet lang op zich wachten. EhmerFunda ontketenden reeds spoedig tal rijke jachten, welke hen aan den kop brachten. In het verdere verloop van den stryd verover den BroccardoGuimbretière opnieuw de lei ding; af en toe hadden zij zelfs een voorsprong van drie ronden. SchönIppen en Lohmann Dinale waren de sterkste koppels van het veld terwyi KlausmeierDagurna achterop raakten. De Friansche renner Deschamps heeft wegens uitputting op moeten geven. Zyn koppelgenoot Ignat vormde daarop met Bogaerts een nieuw paar. Na de klassementsprints van vyf uur luidde de stand als volgt: 1. BrocardoGuimbretière 34 ptn; met één ronde achterstand: 2. SchönIppen 69 ptn; met twee ronden achterstand: 3. LohmanDinale 16 ptn; 4. ZimsKüster 14 ptn; 5. Van Bruggen- houtMartin 14 ptn; met drie ronden achter stand: 6. EhmerFunda 61 ptn; 7. Vopel Korsmeijer 55 ptn; 8. RiegerSchenk 32 ptn; 9. O. NickelKroll 10 ptn; met vier ronden achterstand: 10. KilianPützfeld 62 ptn; met vyf ronden achterstand: 11. KlausmeierSagur- na 23 ptn; met zes ronden achterstand: 12. IgnatB o g a e r t s ptn. De afgelegde afstand bedroeg na dit klasse ment 1557.2 K.M. Cramer, Oranjestraat 125, armbandhorloge; v. Tongeren, Alb. Thymstraat 13, bybeltje; Blok, Arnulfstraat 28, cape; De Looze, Hyr. v. Al- phenstraat 26, cigarettenkoker; Afman, Moluk- kenstraat 34, kerkboekje; Rypma, Joh. de Breukstraat 30, cyp. katje; Ketselaar, Damiate- straat 44, leesboek; Bur. v. politie, Smedestraat 9, slagersmes, handschoen; v. Aken, Saenre damstraat 27 rd., portemonnaieKrouwels, Lan- gendykstraat 33, idem; Nachtegaal, Schoter- veenstraat 5, idem; Braspenning, Fabriciusstr. 52, rijwbel.plaatje; Past, Ooievaarstraat 16, idem; Ruygrok, Laurierstraat 4, damestasch; gelegenheid zee- velen uit Alkmaar en daar buiten gebruik maakten, om met den nieuwen burgemeester van Alkmaar kennis te maken en hem met zijn benoeming geluk te wenschen. Tuinbouw- en Plantkunde. De My. voor „Tuinbouw- en Plantkunde" houdt op Dinsdag 16 Januari in café Rusthoek haar jaarvergade ring. Als aangename afwisseling zal de heer J. C. Mol de Multifilm „De wonderen der natuur" vertoonen en toelichten. Burgerlijke Stand. Geboren: G. M. Kokkel- KorenPeperkoorn, z. Ondertrouwd: J. A. H. van de Kasteele en H. Desier. Gehuwd: J. B. A. Janus en Ph. C. J. Reusch; P. Th. Vogel en A. C. van den Elshout. Overleden: R. Rutgers van de Loef, wed. H- Ph. de Kanter, 79 j; H. G. Schornagel, 66 j., wonende te Haarlem; M. Weijers, wed. N. J. Assendelft, 93 j; J. Windhorst, 62 j; W. Kaars Sypesteyn, 73 j. Opvoering Kerstspel. Zondagavond werd door de studenten van het Missiehuis 'n Kerst spel opgevoerd. De lange file auto's vóór het Missiehuis etuigde van de groote populariteit, waarin de Paters met hun jongens zich mogen verheugen. Het spel is de bewerking van de legende van Felix Timmermans: „Waar de ster bleef stille staan." Vóór den aanvang werden de vele gasten verwelkomd door den eerw. Pater régisseur. Deze memoreerde het heengaan van Pater Timmerman, zyn bekwamen en gezienen voorganger, die overgeplaatst is. Na een klare uiteenzetting van den inhoud en de beteekenis van het spel, door den eerw. Pa ter, werden we aanstonds verplaatst naar het „Zeemeerminneken" een week vóór het Kerst feest. Zoete gemoedelijkheid was hier zooals we die van Timmermans kennen en in dien geest werden, het heele spel dóór, de schoone mysteries van Kerstmis doorleefd. Voor de jeugdige spelers niets dan 'of: hun rollen waren niet ingestudeerd, maar ingelééfd, in diepe concentratie, en werden in harmoni sche eenheid vertolkt. Treffende oxymora wa ren het temperament van een Pitje Vogel en de deemoed van Suskewiet; het „jeugdige" spel van Hippoliet en de bezonkenheid van Sint Jozef. Na een climax van steeds roerender Kerst vrede vond de schoone legende haar bekroning in het visioen van „Schrobberbeek". Toen de laatste klanken van het koor waren verstorven, bleek, dat de ster ons gevoerd had gelijk het slotkoor luidde „ver van ons rustig thuis, naar een kribbe en 'n kruis". Tentoonstelling van „Heemgas". De be langstelling voor deze tentoonstelling heeft verre de verwachtingen overtroffen. Was er gemiddeld gerekend op een bezoek van 200 per sonen per dag, gezien het getal betalende be zoekers dat de 2700 naby was, en de vele in troducties, o.a. van de verschillende vrouwen organisaties en andere genoodigden mag een bezoek van 4000 in totaal als niet overdreven beschouwd worden. Zondagavond was het bezoek overweldigend. Er was, omdat de film byzonder de aandacht trok, besloten twee filmvoorstellingen te geven. En terwyl de eerste filmvertooning van een 200-tal bezoekers plaats had, stonden er zeker 200 in de gangen om de plaatsen voor de 2e voorstelling machtig te worden. En in dien tyd was het bijna niet mogelijk zich in de tentoonstellingzaal te bewegen. In intiemen kring had op den laatsten avond de sluiting der tentoonstelling plaats. Hierbij waren o.m. aanwezig de standhouders, het dames-comité, de gezamenlijke loodgieters en de staf uit het personeel der bedrijven. Namens het gemeentebestuur sprak de bur gemeester jhr. J. P. W. v. Doom woorden van dank aan den directeur, den heer ir. Duynstee, voor het groote werk aan deze tentoonstelling welke zulk een enorm succes is geworden, be steed. Dank bracht de burgemeester ook aan de heeren standhouders, die met hun keurig ma teriaal en hun goede voorlichting de bezoekers meer met het gasgebruik vertrouwd hebben ge maakt. Mede sprak de burgemeester woorden van dank aan het volijverige damescomité, voor de groote propaganda die zij gevoerd heeft, waar aan het geweldig groote bezoek voor een over groot deel te danken is. Ir. Duynstee wilde de woorden van dank, aan hem gericht, voor een groot deel overbrengen naar den heer R. G. de Winter, de organisator dezer tentoonstelling en zyn volyverigen staf. Hun voorbereidend werk, aldus ir. Duynstee, verdient in alle opzichten lof. Namens het damescomité sprak mevr. Ven- huizen-Kesseler dankwoorden voor de gioote medewerking van alle zyden ondervonden, en waardoor de propaganda zoo bijzonder werd vergemakkelykt. Tenslotte sprak de heer Koningsberger, na mens de gezamelyke standhouders. Wy twijfelen dan ook geen oogenblik, of de afname van gas voor verwarming en koken zal door deze tentoonstelling in sterke mate toe nemen. R. K. Volksbond Woensdag 17 Januari houdt de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond een ledenvergadering, waarop de heer A. A. Meeuwenoord een causerie zal houden over: „Het sprekende trilbeeld", een heel interessant onderwerp, dat zeker 'veler belangstelling zal trekken. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen by J- Piet, Lombokstraat 44 boven: een acte- tasch met inhoud; C. J. Behage, Molenwerfslaan 158: een heerenhandschoen; P. d, Graaf, Bor- neostraat 22: een grijze kinderhandschoen; G. Otten, Bankastraat 75: een heeren nappa handschoen; J. C. Heihorst, Lombokstraat 28: een hamer: P. van Bakel, Jan v. d. Bergstraat 19: een duif; J. Jansen. Havenstraat 19: een kruisje van een rozenkrans; W. van Zanten, Leidschevaartweg 51: kwitantiezegels; Brink man, Borneostraat 65: een konyn; J. Preyde, Kerklaan 55: een vulpotlood; Balvoort, Heem- steedschedreef 81: een étui met schrymbe- hoeften; Bureau van politie, Raadhuisstraat: handschoenen en een sleuteltje. SOERABAJA, 16 Jan. (Aneta). Heden heeft de Zeekrijgsraad vonnis gewezen in de zaken van 82 schepelingen van de „De Zeven Pro vinciën", die als medeloopers betrokken zyn geweest by de muiterij. Een beklaagde werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf; een andere tot tien jaar ge- vangenistraf. Vier beklaagden kregen gevange nisstraffen van zeven jaar, zes beklaagden ieder acht jaar, tien beklaagden vyf jaar, vijf tien beklaagden vier jaar, een beklaagde vier jaar en zes maanden, 34 beklaagden ieder drie jaar, twee beklaagden twee jaar en zes maan den, vier beklaagden twee jaar, een beklaagde een jaar, een beklaagde elf maanden, een be klaagde zes maanden en 20 dagen en een be klaagde één dag gevangeisstraf. Voorts werden de vonnissen van 78 dezer be klaagden gewezen met veroordeeling tot ont slag uit 's Lands dienst. Reeds enkele malen verschenen in de pers publicaties, waaruit bleek, dat de behoefte ge voeld wordt aan een lichaam, hetwelk diocesaan de organisatie van de Hockey-sport in katholiek verband ter hand neemt. Het bestuur van den Diocesaan Haarlemschen Voetbal-Bond heeft daarin aanleiding gevonden de voorbereiding ter hand te nemen van de stichting eener diocesane organisatie van Hockey-sport voor het Bisdom Haarlem. Een en ander met instemming van de kerkelijke overheid. Het is daarom, dat genoemd bestuur verzoekt aan alle katholieke Hockey-vereenigingen, en aan alle personen, die zich interesseeren voor Hockey-sport in katholiek verband, van hun in stemming met bovengenoemd plan te laten blij ken door een kort bericht aan het secretariaat: Prins Hendrikstraat 133, Zaandam. luk door een glasruit te vallen, waarby zij een hevig bloedende wond aan haar hand opliep- De EHBO verleende eerste hulp, waarna mej. E. zich verder onder doktersbehandeling moest stellen. Ongelukkige val Maandagmiddag kwam mej. A. uit Santpoort zóó ongelukkig met haar rijwiel te vallen, dat hulp van de EHBO moest worden ingeroepen. Deze legde 't eerste verband, waarna de ontboden geneesheer Dr. de Groot constateerde, dat de wielrydster een vinger bentje gebroken had. Tooneeiavona De R. K. Gemengde Too- neelvereeniging „Vootag" alhier zal morgen (Woensdag) avond een derde opvoering geven van het tooneelspel „Als de oogen open gaan" van J. Grosfeld. De uitvoering heeft plaats in de theeschen- kerij „Het Huis te Velsen" te DriehuisSant poort. Maandagmiddag is in een buitengewone raadsvergadering te Alkmaar de nieuwe bur gemeester «ihr. mr. Fr. H. van Kinschot, de opvolger van mr. W. C. Wendelaar als burge meester geïnstalleerd. De Alkmaarsche bevolking heeft hem een zeer harte djke ontvangst bereid. Aan het sta tion stonden ongeveer 30 vereenigingen opge steld met banieren en vaandels, toen om 1.40 uur de nieuwe burgemeester per trein arri veerde. De loco-burgemeester weth. J. Westerhoi hield de installatierede. In de ourgemeesterskamer van het stadhuis hield jhr. Van Kinschot oen receptie, van welke Motorrywiel te water. Zaterdagavond reed de vischliandelaar Z. met z'n driewieler in de richting Haarlem. Op het donkere gedeelte van het rijwielpad, vóór de Delft, kwam hy plotse ling in botsing met een stilstaand motorrijwiel, dat niet verlicht was. De driewielige haring- kraam kantelde, terwyl het motorrijwiel, met z'n eigenaar, die iets aan het repareeren was, in de sloot naast den weg belandde. Van de haringkraam werden eenige visschen droogge legd, terwyl de motorrijder er met een nat pak afkwam! santpoort in donker. Door den storm, die Zondag gewoed heeft, geraakte het bovengrond- sche electriciteitsnet onklaar, zoodat Zondag avond een groot deel van Santpoort zonder licht was. Alléén de Hoofdstraat, Terrasweg en Wüste- laan waar het lichtnet ondergrondsch is waren van de Egyptische duisternis gevrijwaard. Door glasruit gevallen Zaterdag had mej. E-, wonende Tulpenstraat, Santpoort, het onge- Gebouw „St. Bavo" Lezing kleermakers, half 9 Loma, 8 uur Collectanten St. Josef, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Alberdingk Thijm, 8 uur. Schouwburg, Jansweg R.K. Haarlems Ge mengd Tooneel, kwart over 8. Rembrandt-Theater „Prins Willem van Oranje", 7 en 9.15 uur. Cinema „Ein Lied geht um die Welt" Op het tooneel Hertha en Ruth, 7 en 9.15 uur. Luxor „My lips betray", 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid, 8 uur. Stadsschouwburg Ver. Rotterd. Hofstad- tooneel Opvoering van „Ex-koning Peter", kwart over 8. Schouwburg Jansweg R. K. Haarlemsch Gemengd Tooneel „Thalia" Opvoering van „Graaf-Loodgieter", kwart over 8. Hotel ,,De Leeuwerik", Kruisstraat Ned. R. K. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, half 11. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann Groote Markt Vereeniging voor Aquarium- en Ter- rariumkunde „De Natuur", kwart over 8. Rembrandt-Theater „Prins Willem van Oranje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Ein Lied geht um die Welt" Op het tooneel Hertha en Ruth, 2.30, 7 en 9.15 u. Luxor „My lips betray", 2.30 en 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. Roosenvelt's boodschap aan het Congres, in houdende een revalorisatie van den dollar tot een maximum van 60 pCt. en de confiscatie van al het goud der Vereen. Staten, oefende op de voorbeurs heden bijna geen invloed uit. Even als te Londen en Parijs staat men sceptisch tegenover de thans definitieve plannen en vraagt men zich af of deze wel een zóódanige uitwerking zullen hebben, dat de economische crisis in Amerika binnen afzienbaren tyd tot het verleden behoort. Dit te meer, omdat Roo sevelt zelf verklaarde geen hooge verwachtin gen te koesteren van de verdere prysontwik- keling der goederenmarkten. Intusschen stelt men zich de vraag, of de goudlanden weer stand zullen bieden, wanneer Amerika even tueel aanvallen op het goud in Europa mocht ondernemen, om ons werelddeel aan dit land te onderwerpen. Te dien opzichte verklaarde reeds de Fransche minister Bonnet, dat de Fransche frank door de Amerikaansche experimenten niet het minst zal worden aangetast. Men nam vanochtend weder een volkomen terughoudend standpunt in, waarom de handel uiterst beperkt bleef. Voor Amerikaansche waarden was de stemming in navolging van Wallstreet vaster, maar deze viel toch tegen, omdat de dollar op 1.53% (v. slot 1.56 3/8) flauw was. Steels verbeterden slechts 5/8 pCt. tot 33, Bethl, Stee. liep 7/8 pCt. op tot 26 en Anaconda 14 pCt. tot 9)4. Leidende locale waarden waren iets beter van toon. Koninklijke Olie bedong 176170% (175%), Fhilipslampen c"a monteerden tot 253%254 (252%), H.VJV. goed prijshoudend op 174 (173%), Amsterdam Rub ber gold 103 (102) en Unilever 86% na 88 (87%). De Youngleening was pryshoudend op 54% 55 (54 5/8). Ter wille van de verhouding met den dollar was het Pond Sterling flauw op 7.86 (8.02). Veder! Staatsleer) tameL prijshoudend ïemeenteleen vast Youngleening ""end Philips prijshoudend Unilever zwak Aku luier Koninklijke vaster H V A vaster Rubber prijshoudend Amerik. waarden verdeeld Tabak vast DINSDAG, 16 Jan. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.01% 7.85 Beriyn59.04 59.05 Parys 9.771/2 9.77V4 Brussel 34.67 34.671/2 Zwitserland 48.20 48.15 Weenen Kopenhagen 36.85 35.07)4 Stockholm 41.35 49.47)4 Oslo 40.35 40.42Va New York (cable) 1.566/s 1-53 Rome 13.05 13.07)4 Praag 7.37)4 7.40 Madrid 20.50 20.55 Vorige Slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 101% i Nederland 1916 102 102 Vo Nederland 1917 101% 101% Nederland 1933 100)4 100% 4% N. Ind. 1926 AB 94% 94% 4% N. Ind. 1931 94% 94% 5% Youngleen 1930 546/8 S43A Banken Vorige Slotkoersen. Heden 4% 4% 4 Industrieën Van Berkei's Pat. 44)4 50)4 50 47)4 47% 87Va 85% 59 58 31% 31 21% 211/4 252 252 7/fl 169 170% Ned. Ford - Industr. Buitenland Anaconda 9% Bethlehem Steel 25'/a Kennecot 12Vs U. S. Stee) 323/s U. S. Leather 6% Intern. Nickel 14 Stand. Brands 14% Mijnbouw Boeton Mynbouw Jj% Alg. Exploratie }29% Redjang Lebong 119)4 Petroleum Kon. Olie 175% Gaboes 12V4 Perlak l°33/8 Peudawa 3)4 9% 26% 1276 337/6 676 137/6 15 6 129 120 176% 13 103 3Va Continentol Oil Shell Union Oil 10)4 SVü Rubber A'dam Rubber 101SA Bandar 30 Deli Batavia Rubber 42Vs Serbadjadi 30 Silau *?2 V. X» G. O. Allied Intercontin. Rubber 1 Scheepvaart Java Ch. Japan Holl. Amerika Lyn Dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoom. Scheepvaart-Unie 11 101% 80 42 30 32 52)4 52 1% 24 1% 1% 97/g 46 Suiker H. V. A173)4 Java Cultuur 96% N. I- S 70 Vorstenlanden n Actions idem 12.10 Tabak Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah - 1183A 110% 20 1293/4 Spoorwegen Union Pacific 73% Wabash 2% Erie l°3/a South. Railw10 Chic. Milw15s/t Kansas City South3% Maxwell L. Gr15% 175 97 70 22 12.50 119 109 20 131 72Vs 2V* 10% »7% 33/8 1SV1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2