Financiën van Indië Zedeloosheid en kansspel Kamiel Huysmans in Amsterdam ANTWERPENS BURGER VADER OP STUDIEREIS MAATREGELEN NOODIG DINSDAG 16 JANUARI Grootsche bouwplannen in de Sin jorenstad: nieuwe wijken in Noord, Zuid en ter linker Schelde-oever „Wij komen hier om te leeren" Opleving in de haven Crisis-Rundveecentrale UTRECHTS NIEUWE BURGEMEESTER Gisteren geïnstalleerd HET IJS OP HET IJSELMEER Bootdienst HoornAmsterdam hervat AUTO TEGEN AUTOBUS OPGEREDEN Twee zwaargewonden ONJUISTE CONCLUSIE ZIEKTE ONDER VARKENS? VEERDIENST HERSTELD Spoediger optreden tegen het Stra- perlo-spel zou veel kwaad hebben voorkomen Lof voor ministers Pachtregeling Rechtszekerheid verminderd Er moet nog 35 millioen worden bezuinigd Toenemende zedeloosheid BUM A-monopolie Loonsverlaging voor spoorwegpersoneel StRaphael" aanvaardt het tus- schen Directie en Personeel- raad getroffen accoord LINKSCHEN EISCHEN DE STRAAT Colporteerende N. S. B.-ers aan gevallen en in een café belegerd HET DUITSCHE JUWEELTJE ST. PETRUSKERK TE LEIDEN Nieuwbouw tegenover Leliestraat EEN GOEDE VANGST 464e STAATSLOTERIJ AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN VARKENS NAAR RUSLAND HET IJS BIJ MARKEN Tal van maatregelen getroffen Met de Pullmann zijn Maandagavond te Amsterdam aangekomen de burgemeester van Antwerpen, Kamiel Huysman, vergezeld van zijn schepenen P. Somers (Maatschappelijke Werken), J. Somers (Openbare Werken), J. Wilms (Hygiëne en Stads-Eigendom), A. de Bruijne (Financiën) en W. Eeckelers (Openbaar Onderwijs) Het gezelschap nam zijn intrek in het Am- stel-Hotel, waar wij nog dienzelfden avond met de heeren een onder houd hadden. De heer Huysmans verklaarde, dat dit of ficieus bezoek ten doel had het bezichtigen van verschillende dien sten en bedrijven, waarvan men profijt hoopt te trekken bij de groote uitbreidin gen welke de stad Ant werpen in de naaste toekomst zal onder gaan. Op Antwerpsch grondgebied zullen drie Kamiel Huysmans nieuwe wijken ste den zeide de burgervader met trots verrijzen, één van 1000 H.A., een linkeroever van de Schelde, waarheen thans de tunnels leiden, één in het Noorden op een gebied van 3400 H.A., dat in 19271928 werd geannexeerd en ten slotte een in het Zuiden op de voormalige ten toonstellingsterreinen. Hierbij dient opgemerkt, dat meer dan de helft van het Antwerpsch grondgebied eigendom is der gemeente, onge twijfeld een unicum ter wereld. Wü staan, zoo verklaarde de burgemeester, in een tijd van crisis en juist nu moeten wij denken aan opbouw. Voor wij hiertoe overgaan, wilden wij in Amsterdam bestudeeren datgene, waarin het Noorden ons nog ver voor is. Zoo staat voor deze dagen op het program een be zoek aan het pompstation aan den Haarlem merweg. In verband met de tij-beweging op de Schelde hebben wij voor een regelmatigen af voer van het rioolwater in de nieuwe wijken pompstations noodig. Verder heeft het abattoir met de veemarkt onze belangstelling, de scholenbouw, de woning bouw, de verkeerspolitie, de lichtsignalen, alles waarin Amsterdam up-to-date is. Wij reizen om te leeren! Het havengebied heeft minder de belangstel ling, daar Antwerpen op dit gebied modern ge outilleerd is en zelfs zijn tijd vooruit. In de Antwerpsche haven is eenige opleving te constateeren. Vergeleken met het vooraf gaande jaar is de scheepvaartbeweging ongeveer met 5 pCt. toegenomen. In 1933 bezochten 9844 schepen de haven met een totaal van 20.440.000 ton, tegen in 1932: 9407 schepen met een totaal van 19.666.000 ton. Een hoogtepunt, dat wel niet spoedig terug zal k'eeren, beleefde Antwerpen in 1929, toen 11.582 schepen de haven aande den met een totaal van 24.325.000 ton. Inzake de verhouding HollandBelgië zeide Huysmans, dat hij steeds een toenadering krach tig heeft voorgestaan. Het is zooveel beter el kaar te verstaan dan elkander nutteloos con- Door de Crisis-Rundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zij langer dan zeven maanden of korter aan vier maanden drachtig zijn); versch afgekalfde vaarzen en koeien, te Amsterdam Maandag 29 Jan. 1011; Brada Maandag 29 Jan. 911; Russen 29 Jan. 810; Doetinchem Dinsdag 30 Jan. 810; Pur- merend Dinsdag 30 Jan. 810; R'dam, Dinsdag 30 Jan. 8—10; Tilburg, Dinsdag 30 Jan. 9—11; Apeldoorn, Woensdag 31 Jan. 810; 's-Hertogen- bosch, Woensdag 31 Jan. 810; Lochem, Woens dag 31 Jan. 810; Gouda, Donderdag 1 Febr. 810; Leeuwarden, Donderdag 1 Febr. 810; Schagen, Donderdag 1 Febr. 810; Zutphen, Donderdag 1 Febr. 810; Zwolle, Donderdag 1 Febr. 810; Hengelo, (O.) Vrijdag 2 Febr. 810; Leiden, Vrijdag 2 F'ebr. 8—10; Utrecht, Vrijdag 2 Febr. 810 uur. De kaarten voor aangifte tot levering moeten Uiterlijk Maandagmiddag 22 Jan. ten kantore van de Crisis-Rundveecentrale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. De ovememingsprijzen zijn met ingang van Maandag, 29 Januari als volgt vastgesteld: Voor drachtige dieren in klasse A plus 32 ct. per K.G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse A 28 ct. per K. G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse B 23 ct. per K.G. levend gewicht; voor drachtige dieren in klasse C 18 ct. per K.G. levend gewicht. Voor versch afgekalfde dieren in klasse A plus 34 ct. per K. G. levend gewicht; voor versch afgekalfde dieren in klasse A 30 ct. per K.G. levend gewicht; voor versch afgekalfde dieren in klasse B. 25 ct. per K.G. levend gewicht; voor versch afgekalfde dieren in klasse C 20 ct. per K.G. levend gewicht. Van dieren in klasse C min worden de prijzen per stuk bepaald. De overige voorwaarden zijn onveranderd gebleven. Tot 1 Januari 1934 zijn geleverd circa 62.000 stuks drachtig vee, zoodat indien in dezelfde mate blijft geleverd worden als tot dusverre ge schiedde op 1 Februari het in het plan voor de veestapelbeperking gestelde aantal dieren zal ge leverd zijn. Dit heeft tengevolge, dat de gelegen heid tot vrijwillige levering kan worden gehand haafd. Indien de levering in de eerstvolgende weken zoodanig is, dat verwacht mag worden, dat op 15 Mei 2/3 van het aantal aan den vee stapel te onttrekken dieren is geleverd, zal de vrijwillige levering tot dan kunnen voortduren. Het is dus ieders belang, naar de mogelijkheid, welke zijn bedrijf biedt, dieren in de gevraagde soorten aan de Crisis-Rundveecentrale te leve ren. Ook de versch afgekalfde vaarzen en koeien moeten uitgemolken aangeboden worden. currentie aan te doen. Laat men aan tafel gaan zitten en niet beginnen elkander te becritisee- ren. Wij moeten tot bezinning komen aan weers zijden van de grenzen. Inzake de Kanalenkwestie was de heer Huys mans eveneens van meening, dat gemeenschap pelijk overleg tot resultaat kan leiden. Wat de haventarieven aangaat, ook hier is overleg noodig, want wanneer wij voortgaan met tot in het oneindige te verlagen, heeft nie mand er meer voordeel van. Tenslotte kwam het gesprek weer op de nieuw ste attractie der Scheldestad, de tunnels. De burgemeester kon mededeelen, dat de belang stelling voor dit technisch wonder zoo groot is, dat de cijfers der passage, ofschoon de linker oever nog niet bebouwd is, de verwachtingen voor 1940 reeds overtreffen. Dagelijks passeeren reeds 3000 auto's en 30.000 personen de tunnels. Het bezoek aan Amsterdam duurt tot Woens dagmorgen. De gemeenteraad van Utrecht heeft gister middag in de Statenzaal van het Provinciaal Gouvernementsgebouw een buitengewone verga dering, waarin de heer Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk (oud-gemeentesecretaris van Den Haag), die bij Kon. besluit van 15 Dec. 1933 als opvolger van Dr. J. P. Fockema Andreae is be noemd tot burgemeester van Utrecht, als zoo danig werd geïnstalleerd. Voor deze plechtigheid bestond groote belang stelling. Onder de vele aanwezigen werden o.m. opgemerkt mevr. ter Pelkwijk, familieleden en vrienden van den nieuwen burgemeester; Dr. H. Th. s' Jacob, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, burgemeester van 's Gravenhagede hoofden van de gemeente lijke takken van dienst en de secretarie-afdee- ling en de burgemeesters van enkele omliggende gemeenten, o m. de Bilt en Zuilen. Nadat de loco-burgemeester, wethouder A. H. Smulders, de buitengewone raadsvergadering had geopend en de nieuwe burgemeester door den gemeente-secretaris Dr. J. de Lange was binnengeleid, werd voorlezing gedaan van het Kon. besluit, waarbij Mr. Dr. G. A. W. ter Pelk wijk benoemd is tot burgemeester van Utrecht. De heer Smulders begroette hierna namens geheel Utrecht den nieuwen burgemeester en wenschte hem met deze zoo hooge onderschei ding geluk. De regeering, zoo ging spreker voort, stond voor een wel moeilijke taak, een opvolger te vinden, die tevens plaatsvervanger kon zijn van een man, die met zoo groote kennis de burgerij had geleid en bestuurd. Of gij dat geheel van eigenschappen zult bezitten, die u geschikt doen zijn voor de ver vulling van het hooge ambt, waartoe gij ge roepen zijt, zal de tijd moeten leeren. Indien echter niet alle teekenen bedriegen, dan be staat er alle reden te vertrouwen, dat dit wel het geval zal zijn. Wij hebben vertrouwen in u; wij spreken den wensch uit, dat gij wederkeerig vertrouwen wilt stellen in ons. Gij treft hier aan een goed volk. Gij zult hier een staf van bekwame ambtenaren vin den, waaronder niet op de laatste plaats het politiecorps en een gemeentesecretaris. Vervolgens wijst spreker op het zeer veel schoons, dat Utrecht biedt, maar toch wil hij ook niet verhelen, dat de nieuwe burgemeester aanstonds voor de oplossing van moeilijke en voor de welvaart van de gemeente Utrecht hoogst belangrijke problemen staat. Spr noemt de uitlegging van Utrechts grens en de obstakels, veroorzaakt door de aanwezigheid van de spoorwegovergangen. De heer Smulders hangt daarna dr. tér Pelkwijk de ambtsketen om. Met den wensch, dat het dr. ter Pelkwijk gegeven moge zijn deze keten met waardigheid te dragen en Gods zegen moge rusten op zijn arbeid, verklaart spr. hem als burgemeester van Utrecht geïnstalleerd. Nadat ook de hec r Serton had gesproken, werd de vergadering gesloten en was er in de koffie kamer van de Statenzaal voor raadsleden, ge- noodigden en pers gelegenheid met den nieu wen burgemeester kennis te maken. In den namiddag ontving Mr. Dr. ter Pelk wijk in de oude trouwzaal ten Stadhuize de plaatselijke autoriteiten, terwijl a.s. Zaterdag middag voor de vertegenwoordigers der plaatse lijke vereenigingen en instellingen gelegenheid bestaat ten Stadhuize hun opwachting bij den nieuwen burgemeester te maken. Het woord werd gevoerd door het oud ste raadslid, den heer G. Serton, waarna de heer ter Pelkwijk de beide sprekers beantwoordde. Spreker wijdde eenige woorden o.m. aan de autonomie der gemeenten, welke hij tot het uiterste zal verdedigen. Hoewel er nog veel ijs ligt voor de haven van Hoorn, is toch het sa. „Mr. W. K. Baron van Dedem" van de Hoornsche Stoombootreederij er in geslaagd Amsterdam te bereiken. Hier mede is de dagelijksche bootdienst Hoorn—Am sterdam hervat. Zondagavond is de luxe-auto, toebehoorende aan den heer A. Jaspers, te Valkenswaard op een autobus gereden. De twee inzittende hee ren, nJ. de heer Jaspers en Nijens, werden bei den ernstig gewond. Zij zijn naar het gesticht St. Carolus te Valkenswaard vervoerd, waar zij van de laatste H.H. Sacramenten werden voor zien. Hun toestand was hedenmorgen iets ver beterd. Men achtte toen geen levensgevaar aanwezig. Onder bovenstaanden titel schrijft het „Han delsblad", naar aanleiding van het ook door ons uit de „Haagsche Post" overgenomen bericht over de bezuiniging bij de marine het volgende: In de „Haagsche Post" van 13 Januari pu bliceert de marine-medewerker van dat blad enkele gegevens uit de bijzonderheden (van het rapport-Idenburg) die hier en daar reeds zijn uitgelekt. Wij willen daarop thans nog niet uit voerig ingaan omdat wij de publicatie van het rapport als geheel liever willen afwachten. Maar de publicatie in de „H. P." kan misverstand wekken, en daartegen willen wij reeds terstond waarschuwen. Want daarin wordt het voorge steld alsof op de 37 millioen, die de geheele marine in 1933 kostte, een bezuiniging van niet minder dan 13 millioen, d.i. 35 pCt. m o g e 1 ij k bleek. En in dien vorm is dat onjuist Wanneer wi) immers de instructie aan de commissie-Idenburg nalezen dan zien wij, dat in de opdracht imperatief werd voorgeschreven dat een bepaald bedrag moest worden bezui nigd; de taak van de commissie was dan ook niet om te zien hoeveel k a n op de marine wor den bespaard, doch hoe moet de marineorgani satie zijn die 13 millioen (het bedrag door de H. P. genoemd) goedkooper is dan de hui dige organisatie. Naar aanleiding van het bericht, dat België den invoer van varkens uit Nederland en Dene marken wegens het voorkomen van vlekziekte in deze landen met ingang van heden heeft verboden, hebben wij ons tot de bevoegde instan ties gewend met het verzoek over het voorkomen van deze ziekte nadere inlichtingen te willen verstrekken. Ons werd verzekerd, dat ter bevoegder plaatse niets bekend is van een in bijzondere mate voor- komenv an deze ziekte. Ontleend is aan het Voorloopig' Verslag der Eerste Kamer over de Justitiebegrooting: Algemeen werd instemming betuigd met het optreden van dezen Minister, terwijl men dank baar herdacht het werk, dat zijn ambtsvoorgan ger in 's lands belang had tot stand gebracht. Vele leden drongen weder aan op een wijziging van de wetgeving betrekkelijk de echtscheiding. Niet zonder verwondering hadden verscheidene leden kennis genomen van de mededeeling van den voorzitter van den Raad van Ministers aan de Tweede Kamer, dat bij het Departement van Justitie een ontwerp van wet tot nadere regeling der pachtovereenkomst in voorbereiding is en dat de regeering hoopt, nog in den loop van dit zittingsjaar de indiening daarvan te bevorderen. Geheel afgezien van de vraag of het aanbeveling verdient, dit onderwerp, waaromtrent zoo ernstig verschil van inzicht in de Volksvertegenwoordi ging is aan den dag getreden, spoedig weder aan de orde te stellen, waren de leden, hier aan het woord, van meening, dat de behandeling van bedoeld vraagstuk behoort te worden uitgesteld totdat de toestand van den Nederlandschen landbouw vasten vorm zal hebben herkregen. Met instemming hadden vele leden vernomen, dat „nopens een vereenvoudigde regeling voor het langs gerechtelijken weg incasseeren van kleine vorderingen" overleg gaande is. Zij spra ken de hoop uit, dat te dezen spoed worde be tracht. Met leedwezen had men vernomen, dat de Minister overweegt, de geheele werkzaamheid schijn te komen als de barre winterkou met sneeuw en hagelstormen is doorstaan. Wanneer de tijd zal zijn aangebroken dat wij weer voor waarts kunnen gaan, kan niemand voor spellen. Dat dit tijdstip in een ver verschiet ligt, daarop zal moeten worden gerekend bij het betrekken der winterkwartieren, al dragen wij bij het doorstaan van alle sneeuw en koude de hoop in het hart dat achter de wolken toch de zon schijnt. De rede van den regeeringsgemachtigde werd bij deze beeldspraak enkele malen door gelach onderbroken, waarop de heer De Leeuw op merkte: „de heeren lachen, doch dit is bittere ernst". der deurwaarders in strafzaken af te schaffen en dat hij eveneens de afschaffing van de deur waardersexploten in civiele zaken wenscht te bevorderen. Men was n.l. van meening, dat toepassing van den laatstgenoemden maatregel de rechtszeker heid zou verminderen en dat beide voorzieningen aan de goede rechtsbedeeling afbreuk zouden doen. Vele leden brachten de toenemende zedeloos heid ter sprake, met name in badplaatsen. Betreurd werd, dat de Minister pas op 12 October den procureurs-generaal bij de Ge rechtshoven opdracht heeft gegeven tot het nemen van maatregelen tegen straperlo e.d. spelen, terwijl toch zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken reeds in Juli 1933 een aan schrijven over dit ontwerp tot de burgemees ters had gericht. Men vroeg, waarom één en ander niet te gelijktijdig is geschied, vermits daardoor veel kwaad gedurende het zomerseizoen ware voorkomen. Enkele leden betreurden, dat ingevolge de motor, en rijwielwet aan een bestuurder van een motorrijtuig de bevoegdheid om zoodanig voertuig te besturen, slechts voor ten hoogste één jaar kan worden ontzegd. Zij wenschten dien termijn uit te breiden tot 3 jaar. Naar aanleiding van de tallooze klachten van de zijde van koffiehuishouders, eigenaars en exploitanten van restaurants over de duurte van muziekuitvoeringen ten gevolge van het aan het B.U.M.A. verleende monopolie, werd gevraagd of deze klachten juist zijn en zoo ja, of de Minister bereid is, daartegen maatregelen te nemen. Enkele leden waren bevreesd, dat de Minister te groote beperking wenscht te betrachten wat betreft de bezetting der rechterlijke colleges. Gevraagd werd, of aan de positie van het personeel bij de Rijksveldwacht wel voldoende zorg is besteed. i gende ontleend. De heer De Leeuw releveerde dat het doel van de regeering is om het peil der landsuit- gaven tot ƒ300.000.000 terug te brengen. Dit kan echter niet ineens geschieden, daar een en ander niet slechts afbraak insluit, doch tevens een veel verder gaande herordening. Zooals bekend is, wordt voor 1935 gestreefd naar een begrooting der uitgaven die nog 42.000.000 boven dit cijfer van 300.000 000 uitgaat, waarbij echter een verdere toeneming der landsschuld wordt voorkomen. Het niveau der landsinkomsten liep van ƒ551.000.000 in 1928 tot ƒ284.000.000 in 1932 terug, terwijl de zuivere gewone uitgaven in die periode van 509.000.000 tot 421.000.000 wor den teruggedrongen. Hieruit blijkt, dat de inkrimping der uit gaven den val der middelen niet beeft bijhouden. De hierdoor ontstane tekorten veroorzaakten een vorming van nieuwe schuld tot een totaal-bedrag van circa 550.000.000. De raming der uitgaven voor 1934 (na doorvoering der pensioenskorting en der salarisherziening) beloopt ƒ377.000.000, zoo dat om het niveau van ƒ342.000.000 te be reiken, nog 35.000.000 moet worden be zuinigd. Hierbij moeten buiten beschouwing blijven de verminderingen van uitgaven, die kunnen wor den gevonden uit beperking der defensieuit- uitgaven, en verlichting van den rentelast door conversie (met dit laatste is reeds een aanvang gemaakt door het ontwerp, dat beoogt de dollarleeningen te converteeren in guldens- leeningen) De uit de Defensieherziening en de conversie voortvloeiende bezuiniging mag niet in aitrek worden gebracht van het eerder genoemde be drag, wijl de Defensiebezuiniging eerst na langeren tijd kan worden gerealiseerd, en tegenover de uit conversie verkrijgbare bespa ring een rentestijging uit hoofde van verdere consolidatie der vlottende schuld komt te staan. Deze 35.000.000 zullen dus moeten worden ge vonden uit de maatregelen waarvan de regee ringsgemachtigde voor Financiën in zijn exposé een overzicht gaf. Het Hoofdbestuur en de afdeelingsbesturen van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel vergaderden om tot een oplossing te komen betreffende de aangekondigde loons verlaging voor het spoorwegpersoneel. Bij de beraadslagingen werd door tal van afgevaardigden er op gewezen, dat het spoor wegpersoneel, dat aan salaris alleen reeds ge middeld 25 pet. geofferd heeft, door deze nieu we loonsverlaging, gepaard gaande met bedui dende stijging van de kosten voor levensonder houd, belastingen en schoolgelden en mede door de zwaar drukkende huishuren, aan den rand van zijn kunnen is en dat vele, vooral de laagst bezoldigde groepen, daar al overheen zijn. Ofschoon gewaardeerd werd, dat het percen tage van den kindertoeslag zal worden gebracht op 3 pet., sprak de vergadering unaniem hare teleurstelling uit, dat voor den minimum kin dertoeslag geen verhooging kon worden bereikt. Zeer sterk werd dor de vergadering aangevoeld, dat de laagste loonen geen bescherming had den gevonden. De vergadering gaf het hoofdbe stuur opdracht te trachten op dit punt alsnog eenige verbetering te bereiken. Na een gedachtenwisseling, die bijna vier uren duurde, aanvaardde de vergadering, met de stemmen van vijf afdeelingen tegen, op ad vies van het Hoofdbestuur het tusschen Di rectie en Personeelraad getroffen accoord. In een te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den B. A. N. S. is met één stem meerderheid aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om een loonsverlaging van 2M en niet van 4 pet., zooals de directie der Ned. Spoorwegen voorgesteld heeft, te aan vaarden. Volgens den Bond zou de verlaging 1 Juli in plaats van 1 Maart moeten ingaan. Zaterdagavond waren de N.SaB.-ers. te Am sterdam naar gewoonte aan het colporteeren met „Volk en Vaderland". Een groep van hen begaf zich naar de omgeving van de Ceintuur baan en Amstellaan. Al spoedig werden de col porteurs lastig gevallen door groepen van uiterst linksche tegenstanders. Het kwam tot een handgemeen, waaraan twee agenten een einde maakten. Men dacht reeds dat de zaak beëindigd was toen plotseling een groepje per sonen op een der agenten toe kwam en een man hem een slag in het gelaat gaf. De agen ten trokken opnieuw hun wapens en joegen de demonstranten uiteen. Tegen half elf bégaven de N.S.B.-ers zich na afloop van hun colportagetocht naar een café in de Scheldestraat gelegen. Toen men er een tijdje gezeten had drongen plotseling een aantal tegenstanders het café binnen en begonnen met de aanwezigen te vechten. Voor het café had den zich veel personen verzameld en het ging er rumoerig toe. De politie, per telefoon ge waarschuwd, was spoedig met den „Overvalauto" van het bureau Pieter Aertsstraat ter plaatse en joeg met sabel en gummistok de demon stranten in verschillende richtingen. In ver band met den aanval op een der agenten werd een persoon door de politie gearresteerd. Het bleef nog lang rumoerig in de omliggende stra ten. Bü een familie te Amsterdam was een Duitsch dienstmeisjej in betrekking. Mevrouw was zeer over 'haar tevreden en voldeed in alle opzichten. Men had het met blonde Else goed getroffen. Doch de familie had te vroeg gejuicht. Toen Else Zondag vroeg te mo gen uitgaan, werd haar dit door mevrouw gaar ne toegestaan. De tijd van haar thuiskomst was echter reeds lang verstreken en nog steeds bleef Else weg. Toen het steeds later werd begon de familie onraad te vermoeden en men kwam tot de minder prettige ontdekking, dat met Else ook een bedrag van ruim achthonderd gulden ver dwenen was. Daar het meisje in het bezit is van een geldigen pas zoekt de politie van het bureau Overtoom haar in de richting van „Het Groote Vaderland". Er loopen sedert eenigen tijd geruchten over den herbouw der St. Petruskerk te Leiden, al dus „De Leidsche Crt.", die voorbarig wa ren (en nog zijn) en ook onvolledig en ten deele onjuist. Het blad kan thans het volgende mededeelen: Indien de onderhandelingen, welke nog gevoerd worden en nog niet ten einde zijn, sla gen, zal de St. Petruskerk niet op de oude plaats worden herbouwd, doch verrijzen op een terrein achter het St. Lidwinahuis, aan de overzijde van den Lammenschansweg. Waar precies kan nog niet worden medegedeeld, omdat de onderhandelingen loopen over meerdere ter reinen. Waarschijnlijk is, dat bij het slagen der onder handelingen de kerk zal komen te staan onge veer tegenover de Leliestraat. Er moeten dan overwegen worden gemaakt over de trambaan, waarlangs voorloopig zoolang het uitbrei dingsplan der gemeente nog niet verder is uit gewerkt alleen de kerk te bereiken zal zijn. Wat betreft het gerucht, als zou het gemeen tebestuur met het kerkbestuur onderhandelin gen voeren met de bedoeling het vrijkomende terrein aan de Langebrug aan te koopen, om daar een brandweerkazerne te bouwen, kan het blad nog mededeelen, dat van deze onderhan delingen bij het kerkbestuur officieel of offi cieus niets bekend is. Door de Rijkspolitie van Wieringen, Wierin- germeerpolder en Anna Paulowna is te Hippo- lytushoef in verband met de vele inbraken en diefstallen, die den laatsten tijd op Wieringen en omgeving werden gepleegd, een inval gedaan in de woonwagens van H. Hendriks en F. Liebe. Dat deze inval niet vruchteloos was, bleek wel uit het feit, dat een vrachtauto volgeladen met goederen, als: manufacturen, kruidenierswaren, oliepakken, verrekijkers, dekens, enz. benevens een partij schapenvleesch kon worden meege nomen. De goederen waren van verschillende inbra ken afkomstig, terwijl de schapenbouten afkom stig waren van schapen, die de woonwagenbe woners in het land slachtten. Zij namen dan de bouten mee en lieten de rest van het kadaver achter. De eigenaars van de woonwagens H. Hendriks en F. Liebe, die geen verklaringen over de her komst van de gestolen goederen konden geven, zijn gevangen genomen. Zij zijn overgebracht naar Alkmaar, waar zij voor den Officier van Justitie zullen worden geleid. Ook de goederen zijn naar Alkmaar overgebracht. Zondagmiddag heeft de politie in verband met de vele diefstallen te Medemblik en om geving eveneens een inval gedaan in den woon wagen van N. Moeliker en in het woonhuis van J. Wagenaar. Hier werden eveneens gestolen goederen aangetroffen en in beslag genomen. N. M, en J. W. z(jn naar Medemblik overgebracht, waar zy voor den burgemeester zullen worden geleid om verhoord te worden. Naar wij nog nader vernemen, is ook een vrouw aangehouden, verdacht van heling der gestolen goederen, en heeft een der aangehouden mannen een bekentenis afgelegd. (Niet officieel) 5de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 16 Januari 1934 Hooge Prijzen f 1000.— 1212 20501 f 400.— 1772 9750 f 200.— 3030 9180 19943 f 100.— 2895 7563 8523 8558 10064 12701 16371 Prijzen van 70 114 472 474 1058 1104 1124 1223 1367 1371 1589 1606 1612 1854 1865 1912 2157 2408 2439 2811 2818 2832 3029 3053 3073 3092 3194 3301 3536 3790 3942 4114 4313 4340 4500 4820 4826 4938 5035 5201 5338 5451 5678 5956 6007 6111 6167 6242 6364 6928 7128 7138 7210 7369 7761 7767 7792 7933 8184 8368 8628 8636 8744 9341 9431 9883 9897 10146 10205 10215 10274 10287 10377 10398 10464 10667 10731 10952 10958 11122 11411 11414 11474 11613 11674 11725 11860 31927 12009 12160 12352 12372 12433 12438 12545 12576 12733 12862 13211 13248 13372 13428 13560 13755 13832 13845 13975 14014 14198 14377 14916 15022 15127 15134 15553 15776 15858 15860 15911 15956 16413 16437 16578 16622 16711 16764 16986 17225 17577 17794 17883 17931 18150 18268 18417 18421 18533 18920 19027 19708 19732 19745 19977 20018 20062 20259 20287 20363 20427 20519 20602 20978 Nieten 25 41 120 162 271 425 465 492 511 532 653 654 672 694 760 774 817 830 842 862 913 937 939 954 971 977 996 1001 1076 1097 1098 1103 1140 1170 1233 1313 1323 1343 1402 1423 1496 1550 1555 1649 1662 1694 1733 1782 1803 1868 1984 2006 2050 2067 2103 2232 2253 2319 2333 2353 2388 2449 2457 2469 2511 2594 2656 2708 2713 2798 2831 2891 2896 2916 2925 2936 2985 3002 3024 3048 3080 3149 3154 3171 3247 3258 3265 3449 3480 3631 3645 3663 3727 3772 3913 3928 3944 3962 3987 3989 4010 4053 4151 4266 4379 4470 4529 4588 4597 4606 4657 4693 4700 4711 4756 4783 4819 4876 4908 4910 5126 5149 5190 5262 5264 5292 5320 5365 5377 £425 5494 5563 5581 5594 5648 5659 5664 5698 5725 5746 5783 5885 5898 5944 6000 6053 6067 6070 6096 6217 6254 6290 6326 6334 6420 6457 6458 6496 6533 6620 6637 6679 6717 6746 6780 6805 6808 6826 6842 6858 6360 6914 6925 7081 7086 7119 7186 7252 7270 7338 7347 7410 7521 7552 7588 7663 7956 8001 8014 8058 8067 8162 8180 8213 8240 8258 8306 8411 8426 8480 8500 8557 8577 8597 8624 8665 8674 8775 8800 8915 8921 8942 8987 9018 9040 9063 9066 9069 9207 9304 9347 9374 9511 9514 9579 9745 9817 9875 9959 9967 10036 10051 10130 10140 10155 10183 10255 10380 10394 10413 10427 10441 10447 10523 10527 10544 10550 10584 10652 10679 10741 10791 10795 10798 10868 10973 10983 10988 11062 11073 11119 11131 11156 11159 11184 11202 11240 11297 11317 11326 11329 11358 11375 11409 11454 11492 11620 11630 11696 11715 11724 11741 11780 11965 11995 12002 12029 12092 12124 12126 12131 12157 12233 12284 12346 12359 12400 12415 12435 12480 12550 12624 12650 12657 12664 12692 12700 12702 12773 12815 12823 12854 12958 12999 13023 13061 13094 13150 13171 13185 13189 13232 13328 13386 13394 13440 13451 13459 13538 13570 13603 13664 13685 13734 13749 13826 13848 13898 13972 14030 14036 14095 14176 14206 14350 14422 14448 14475 14498 14524 14526 14540 14586 14603 14755 14772 14836 14850 14969 15007 15075 15093 15116 15124 15141 15153 15157 15202 15207 15217 15219 15280 15281 15332 15343 15363 15370 15405 15436 15481 15537 15635 15654 15718 15937 15958 15976 16013 16040 16073 16093 16305 16395 16440 16464 16486 16647 16689 16725 16731 16826 16833 16834 16861 16940 16942 16952 16956 16978 16996 17020 17063 17064 17072 17183 17187 17195 17217 17235 17336 17340 17347 17389 17440 17446 17447 17464 17486 17515 17526 17607 17621 17632 17635 17706 17773 17791 17796 17830 17838 17914 17951 17964 18048 18102 18182 13246 18274 18288 18318 18346 18364 18405 18446 18452 18477 18493 18551 18617 18653 18685 18759 18787 18789 18807 18824 18876 18879 18945 18965 19004 19096 19098 19101 19157 19158 19177 19190 19241 19288 19345 19392 19407 19432 19489 19516 19531 19549 19551 19568 19591 19599 19632 19667 19711 19783 19965 19990 20057 20064 20118 20196 20202 20227 20261 20286 20294 20306 20347 20396 20418 20467 20472 20473 20479 20504 20529 20546 20566 20600 20601 20614 20649 20651 20716 20724 20773 20792 20831 20840 20868 20881 20902 20936 Verbeteringen 5e kl. Ie lijst; 1557 m. Z. 1552; 10697 m. z. 10699; 14973 m. Z. 14972 In dit licht bezien krijgen de door de com missie-Idenburg voorgestelde bezuinigingen een geheel ander aspect. Er is dan geen sprake van „dat een bezuiniging van 13 mil lioen m o g e 1 ij k bleek" dit zou niet minder dan een ernstige beschuldiging van ver spilzucht aan het adres van den minister van Defensie zijn de rigoureuze besnoeiingen moesten „noodgedwongen" worden voorgesteld om een organisatie te krijgen, die binnen de aan de commissie voorgeschreven grenzen bleef. Wij achten het noodig om dit naar voren te brengen teneinde te voorkomen dat uit deze publicatie in de „H. P." verkeerde gevolgtrek kingen zouden worden getrokken. Tusschen Reuver en Swalmen werd de 18- jarige A. Toornen, die met zijn auto den on- bewaakten overweg overstak, door een rangee renden trein gegrepen. De auto werd totaal vernield. Toornen sprong door de ruit van den auto en wist op de treeplank van den trein te sprin gen, waardoor hij ongedeerd bleef. Zooals men weet heeft de Nederlandsche Var kenscentrale 10.000 varkens aan Rusland ver kocht. Omtrent deze transactie vernemen wij nog, dat zij plaats heeft tegen contante betaling met levering op korten termijn. De varkens zullen gedeeltelijk worden inge vroren en gedeeltelijk worden ingezouten. Het betreft hier varkens van een gewicht bo ven de 100 K.G. In den laatsten tijd was er een stijgend aan bod van zware varkens op onze markt, zoodat men, door dit quantum naar het buitenland te exporteeren onze markt aan steunen. Gistermiddag is te Schellingwoude binnen gebracht de stoomboot „Jhr. Coenen". Deze boot was Zondag van Kampen vertrokken en in het ijs bij Marken blijven steken. Hedenmiddag heeft de sleepboot „Schokland" het schip, dat toebehoort aan de firma Van der Boom, bin nengebracht. Ook de passagiersboot „IJssel" van de firma Koppe, komende uit Kampen, is in Schelling woude aangekomen. De laatste boot evenwel op eigen kracht. BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). De regeerings gemachtigde voor Financiën, de heer De Leeuw, gaf hedenmorgen in den Volksraad het Zater dag aangekondigde exposé over den financiee- len toestand van Ned.-Indië, waarbij hij een overzicht gaf van de maatregelen tot bezuini ging die bij de departementen zijn of worden uitgewerkt. Wij laten hieronder de voornaamste maat regelen volgen: Justitie: sluiting van eenige gevangenis sen en huizen van bewaring; overdracht der landsopvoedingsgestichten aan particuliere in stellingen; sterke inkrimping der arbeidsin spectie en van het veiligheidstoezicht. Financiën vermindering van het aantal landskassen; reorganisatie van den belasting dienst. Binenland sch bstuur: verdere in krimping der politie; opheffing der kleine ge meenten en van het Volkscredietwezen. - Onder wijs: contingenteering der Hoogere Burger Scholen; verdere versobering bij het Mulo; verdere omzetting van standaardscholen in volks- en vervolgscholen. Bij den onder dit departement ressertee- renden Dienst van Volksgezondheid zijn o.m. de volgende maatregelen tot bezuiniging getrof fen: vermindering van het aantal artsen in Gouvernementsdienst; inkrimping der corpsen ziekenverplegers; inkrimping van het admini stratief en het technisch hulppersoneel. Economische zaken: bezuiniging op het economisch werkplan; reorganisatie der zeevisscherijbezuiniging op de Middelbare landbouwscholen; samenvoeging der cultuur scholen te Malang en Soekaboemi; tijdelijke sluiting der Ned.-Indische veeartsenschool. Verkeer sw ezen: personeelsverminde ring bij de Gewestelijke Waterstaatsdiensten in de buitengewesten en bij den dienst van den Mijnbouw; versobering en inkrimping' der Gou vernementsmarine en der gewestelijke vaar tuigen. De heer De Leeuw liet de militaire departe menten buiten de opsomming der verschillende bezuinigingsmaatregelen. De regeeringsgemachtigde wees er nog op, dat uit het niet-opsommen van maatregelen op eenigerlei gebied .niet de conclusie mag wor den getrokken dat een dergelijk gebied bij de bezuiniging buiten schot blijft. De heer De Leeuw besloot zijn rede met de op financieel gebied te volgen tactiek te ver gelijken met: „een strategische terugtocht op groote schaal, een terugtrekking achter de ver dedigingslinies om daar de winterkwartieren te betrekken, om vandaar uit eerst weer te voor- De K.N.A.C. meldt, dat de veerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren met ingang van 16 Jan. weer volledig is hersteld. BATAVIA, 15 Jan. (Aneta). Aan de rede van den regeeringsgemachtigde voor Financiën over den financieelen toestand wordt nog het vol-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7