Boncour over de verhouding Frankrijk—Duitschland 1 Ordening van den nat. arbeid De ondergang van de „Eméraude" Het nieuws van heden Aardbeving eischt 100 dooden HET BLIJFT NOG EEN VRAAGTEEKEN FRANKRIJK IN ROUW DE ROOSEVELT-DOLLAR DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 17 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Frankrijk kan de Saarbevolking het recht op vrije stemming niet ontnemen Balkan-pact op komst Paul-Boncour Maatregelen tegen vrij metselaarsloges „Er is geen reden meer om ze langer in stand te houden" Goering op Goebbels terrein Balbo's tocht kostte 7.442.000 lire Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De ministers Seldte en Schmidt zetten in een persconferentie het doel der nieuwe wet uiteen Wet treedt 1 Mei a.s. in werking DE OUDE KEIZERSSTAD AKEN lp®»|s Minister Seldte De bladen maken zich ongerust over de vele beproevingen waardoor het land bezocht wordt Telegram aan de K..L.M. Deelneming der Neder- landsche Regeering Deelneming in den Indi- schen Volksraad Deelneming van de K.L.M. Morgenthau voor een internatio nale stabilisatie. Indrukken te Parijs en Tokio Tsjang Hsu Liang en het fascisme „De eenige redding voor China" Starhemberg leider der Heimwehr Ook in Beneden-Oostenrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Onder de bevolking heerscht een paniekstemming, daar opnieuw aardschokken zijn gevoeld Meer dan ÏOOO gewonden HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18581 Advertentieprijzen: Per lossen regej 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 16 Jan. De Senaat heeft vandaag de debatten over de bui- tenlandsche politiek voortgezet. De minister van Buitenlandsche Zaken Paul-Boncour heeft hierbij een groo- te rede gehouden over de ontwape ningsconferentie, de crisis in den Volkenbond en de directe onder handelingen met Duitschland. Men heeft hem, Paul-Boncour, met nadruk verzocht duidelijk te spreken, Frankrijk heeft tot nu toe steeds ondubbelzinnig gesproken. Men heeft misschien niet zooveel kabaal ge maakt als in zekere andere landen. Men mag de huidige moeilijkheden niet over het hoofd zien, maar de regeering is van meening, dat zij geen gevaar, noch verontrusting of moede loosheid rechtvaardigen, in het bijzonder met het oog op den steun, welke Frankrijk van andere landen heeft te verwachten en met het oog op de overeenstemmende meening met vele nabuurstaten. De Duitsche revolutie plaatst Europa voor een vraagteeken, omdat men nog niet duidelijk ziet wat de werkelijke bedoelin gen van Duitschland zijn. Het is begrijpelijk dat verschillende lan den zich verontrust gevoelen. De laatste Opvatting van deze natie is de grenzen over ie trekken om de volken van het zelfde ras voor zich te winnen. Het bewijs is het probleem van het Saargebied en het Oostenrijksche probleem. Van het Saarge bied is te zeggen, dat Frankrijk niet het recht heeft af te zien van de volksstem ming. Krachtens voordeelige aanbiedingen, welke men Frankrijk op economisch gebied heeft gedaan, kan Frankrijk de Saarbevol king het recht op vrije stemming niet ontnemen. Evenals Frankrijk deze rechten der Saar bevolking wenscht te garandeeren, wenscht het ook de onafhankelijkheid van Oostenrijk te handhaven. Frankrijk heeft de onafhankelijk heid van Oostenrijk steeds beschouwd als den sleutel voor het Europeesche evenwicht. Het ge lukkigste resultaat der Fransche politiek in de Oostenrijksche kwestie is het juridische oordeel over den „Anschluss" door het Haagsche Hof. Over de noodzakelijke onafhankelijkheid van Oostenrijk bestaat tusschen Frankrijk en Italië yolkomen overeenstemming. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken behandelde vervolgens de algemeene Europeesche politiek en verklaarde dat Frank rijk steeds geprobeerd heeft de vredelievende landen om zich te scharen en niet om Duitsch land te isoleeren, doch om met alle volken te werken. Het hangt slechts van Duitschland af zich aan te sluiten bij deze samenwerking- Geruchten over een verslappen der Vransche betrekkingen met Polen en de Kleine Entente zijn een legende, want de overeenstemming met deze landen is sterker dan ooit. Frankrijk wenscht slechts niet deze vriendschappen in den vorm van een blok tegenover een ander blok te plaatsen, doch probeert steeds weer daarvoor nieuwe vriendschappen te winnen. De Fransch-Italiaansche betrekkingen zijn in de laatste maanden zeer verbeterd. Tegenover Rusland voert Frankrijk een be wuste toenaderingspolitiek, welke tot uiting is gekomen in het sluiten van het non-agressie pact en het Fransch-Russische economische verdrag. Paul-Boncour kondigde aan, dat binnen kort een Balkanpact zal worden gesloten, waaraan zal worden deelgenomen door Roe menië, Zuid Slavië, Griekenland en Turkije. De hoop bestaat, dat ook Bulgarije zich bij dit pact zal aansluiten. De Italiaansche regeering, welke afwijzend tegenover dit pact heeft gestaan, keurt het thans goed. In verband met de eischen inzake een her vorming van den Volkenbond is Frankrijk be reid tot zekere aanpassingen, doch Frankrijk is er tegen, dat de grondvesten van den Volken bond worden aangetast. Wanneer Frankrijk naar de Ontwapenings conferentie is gegaan, heeft het zulks niet ge daan om de Fransche wapening met een slag er aan te geven, zooals men in rechtsche krin gen beweert, maar omdat Frankrijk door de verdragen daartoe wordt verplicht en omdat de ontwapening een der hoogste taken van den Volkenbond is. Wanneer de Ontwapeningsconfe rentie mislukt, zou een bewapeningswedloop beginnen. Frankrijk zal dan alle maatregelen nemen, welke de omstandigheden noodig zullen maken. Tevoren wil het evenwel alles doen om de ontwapeningsconferentie resultaat te doen hebben. Paul-Boncour besprak ten slotte in het kort het Fransche memorandum van 1 Januari en verklaarde dat de daarin vervatte voorstellen de Fransche veiligheid niet in gevaar brengen. De senaat heeft de redevoering van Paul- Boncoür met grooten bijval begroet. Göring BERLIJN, 16 Jan. (D. N. B.) Minister president Göring van Pruisen heeft den drie grooten vrijmetselaarsloges in Duitschland een missive gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij, daargelaten de vraag, of deze drie oud-Pruisische loges en haar afdeelingen evenals de andere tot de wereld-vrij metsela- rij behoorende loges als gevaarlijk voor den staat beschouwd moe ten worden,in de te genwoordige omstan digheden geen grond meer ziet voor het in stand houden en de haar tot dusver ver leende bijzondere be scherming van staats wege. De minister ver ordent daarom o.m., dat: de ontbinding eener loge geschiedt door besluit der leden met ge wone meerderheid van stemmen. een ledenvergadering voor dit doel moet op verlangen van één lid worden gehouden; de vergadering kan in elk geval het besluit nemen, ongeacht het aantal deelnemers; elke vergadering besluit over het vermogen van haar bezittingen, die dus niet aan een „groot-loge" mogen vervallen: een lid, dat een voorstel tot ontbinding heeft gedaan, mag op geenerlei wijze tot verantwoor ding worden geroepen; wanneer het aantal leden tot minder dan ze ven is geslonken, behoudt de minister zich de ontbinding voor. De bedoelde drie groote loges zijn: de „Grosse Nationale Mutterloge Zu den Drei Weltkugeln", de „Grosse Landesloge der Freimaurer von Deutschland Deutsch-Christlicher Orden" en de „Grosse Loge von Preussen genannt Zur Freundschaft". BERLIJN, 16 Jan. Hedenmiddag heeft de Pruisische premier, Goering, voor een speciale bijeenkomst van tooneelspelers en -speelsters, spelleiders en technisch personeel van de beide Staatstheaters van Berlijn een redevoering ge houden, waarin hij de taak van de staatsthea ters in het nieuwe rijk schetste. Voorts deelde hij mede, dat, teneinde in de beide staats theaters de passende houding in den nat.-soc. staat te verkrijgen, hijzelf in zijn eigenschap van Pruisisch premier de leiding over beide theaters op zich genomen had. BERLIJN, 16 Jan. (V. D.) Eenige uren nadat Goering's toespraak tot de tooneelspelers en -speelsters van de Berlijnsche staatsschouwbur- gen verspreid was, werd de mededeeling door gegeven, dat het verslag van de rede van Goe ring niet mocht worden gepubliceerd. ROME, 17 Jan. (Reuter). De totale kosten van de transatlantische vlucht onder leiding van generaal Balbo, bedragen 7.442 000 lire. Deze mededeeling is gedaan door generaal Valle, den ondersecretaris voor Luchtvaart bij de bespreking van.ije luchtvaartbegrooting in den Senaat. S Verwachting: stormachtige tot krach- 5 5 tige, later afnemende Zuidelijke tot Wes- S telijken wind, betrokken tot zwaar be- H wolkt met tijdelijke opklaring, aanvagike- kelijk regenbuien en zachter. H Hoogste barometerstand 772.8 te Tou- louse. Laagste barometerstand 729.7 te Stor- j= noway. Zon op 8.03, onder 4.17. Licht op 4.47 S Maan op v.m. 9.11, onder n.m. 7.10. H HÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli BERLIJN, 16 Jan. In het Rijksministerie voor Volksvoorlichting en Propaganda is Dinsdag een persconferentie gehouden, waarin de ministers Seldte en Schmidt het doel en de beteekenis van de wet tot ordening van den nationalen arbeid uiteenzetten. Rijksminister Seldte verklaarde, dat de onder nemer al^ leider van het bedrijf de verantwoor delijke positie ontvangt, welke hem volgens de principes der nationaal-socialistische wereldbe schouwing toekomt. De vrijheden welke hem zijn gegeven moeten op juiste waarde worden geschat en de sociale „Ehrengerichtsbarkeit" moet er voor zorgen, dat in de bedrijven geen willekeur ontstaat. In de wet zijn bewust tegen over elkander gesteld de definitief opgeheven marxistische klassenstrijd en de gemeenschap pelijke arbeid van allen, die in een bedrijf werk zaam zijn. Wij brengen in het bedrijf onderne mers en werknemers tot elkander. De werk relatie wordt een relatie van trouw. Niet uit de op papier staande contractsbepalingen moet in de toekomst het recht van arbeid, de rechten en plichten van alle leden van de bedrijfsge- meenschap worden afgeleid, doch uit het levende begrip van trouw, van trouw van den leider aan het personeel en van het personeel tot den leider. Op die wijze komt men tot den noodzakelijken gemeenschappelijken arbeid en het wederzjjd- sche vertrouwen. De raad van vertrouwenslieden zal o.m. moeten medewerken bij de beslechting van geschillen, welke zich eventueel zouden kunnen voordoen. Het instituut van „Treuhander" van den arbeid blijft bestaan. Deze gevolmachtigden wor den thans rijksambtenaren met alle rechten en verplichtingen, zij zijn ondergeschikt aan het Rijksministerie van Arbeid en ontvangen hun Een karakteristieke kijk op Aken, de hoofdstad van het grensgebied, dat volgens Hitier, het hart van de Duitsche natie is- instructies van den Rijksminister van Economi sche Zaken. Ter handhaving van den arbeids- vrede hebben zij geheel omlijnde, in de wet gestipuleerde werkzaamheden te verrichten. De ontwikkeling van dit begrip der sociale eer en van de schepping van een bijzondere „Elrren- gerichtsbarkeit" vormt de kern der wet. De wet zal op 1 Mei a.s. van kracht worden. Minister dr. Schmidt lichtte vervolgens nog enkele punten toe, waarbij hü er op wees, dat de rijksminister van Arbeid, Seldte, een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de nieuwe wet. PARIJS, 16 Jan. (Reuter.) De vliegtuig catastrofe heeft in de bladen groote ontroering verwekt. Pas over eenige dagen zullen de noo- dige inlichtingen worden gepubliceerd en het is waarschijnlijk dat er eenige punten nimmer zullen worden opgehelderd. Verklaringen van getuigen zijn echter eensluidend, n.l. dat het weer gisteren afschuwelijk was; de storm was hevig, het bliksemde fel en regen wisselde met sneeuw af. Het schijnt dus dat het slechte weer de odfzaak van de ramp is. Eenige andere ge tuigen verzekeren evenwel, dat de antenne van het vliegtuig met een electrischen draad in aan raking kwam en in brand vloog. De ontploffing van een cylinder met samengeperste lucht, wel ke voor het starten der motoren diende, beze gelde het lot van het vliegtuig. De 3-motorige eendekker „Eméraude", die gisteravond bij Corbigny is neergestort, is on geveer 4 maanden geleden door de Air France in dienst genomen. Het uit metaal vervaardigde toestel was uit gerust met drie Hispano Suiza motoren, elk van 575 P.K. Het verlies voor de Fransche lucht vaart is bijzonder groot. De „Paris Midi" schrijft dan ook: „Zal de reeks ongelukken evenzoo voortduren als de serie schandalen?" Het blad maakt zich onge rust over de onophoudelijke reeks van beproe vingen van allerlei aard, die over Frankrijk komen. Frankrijk schijnt het offer van omstan digheden te zijn, waarin overmoed, misschien ook onvoorzichtigheid, verouderd materiaal en ook het verouderd zijn van bepaalde instellin gen, misschien zelfs nog ernstiger en geheim zinniger invloeden een rol spelen. Het blad acht zelfs de mogelijkheid van sabotage niet geheel uitgesloten en wil, dat de minister voor de Luchtvaart onmiddellijk een onderzoek zal in stellen. Göring, de Duitsche rijksminister voor de luchtvaart, heeft minister Cot een telegram met betuiging van deelneming gezonden. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft onzen gezant te Parijs verzocht aan de Fran sche Regeering de deelneming van de Neder- landsche Regeering te betuigen met het over lijden van den gouverneur Pasquier, onder toe voeging dat Z. Exc. persoonlijk zeer getroffen is bij het vernemen van het bericht over het heengaan van den door hem zoo hoog geachten oud-collega en vriend. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta) De voorzitter van den Volksraad heeft bij den aanvang van de zitting, terwijl de leden van hun zetels opston den, de vliegramp in Frankrijk, waarbij de „Emeraude" verongelukte, herdacht. Hij sprak namens den Volksraad woorden van deelneming. De K. L. M. ontving heden van de Fransche Maatschappij Air France het volgende tele gram: „Geven U met groote droefheid kennis van het ongeval van de Eméraude machine Maandagavond tegen half 8 door sneeuwstorm overvallen in de buurt van Morvan, stootte te gen een hindernis aan, waarna het toestel op den grond in brand vloog bemanning en pas* sagiers daarbij omgekomen de lijst der slachtoffers is als volgt: Gouverneur-Generaal Pasquier, diens adjudant Brussant, de heer en mevrouw Chaumie, de heeren Noguès en Bala- zuc van Air France de journalist Larrieu en de bemanning, Launay, Queyrel en Campbell." Inmiddels had de K. L. M. ook reeds telegra fisch haar deelneming met dit ongeval aan de Air France betuigd. Met de Air France staat de K.L.M. in zeer nauwe betrekking en in haren Chef Vliegdienst, den heer Noguès, en haar Chef Technischen Dienst, den heer Balazuc, welke beiden bij dit ongeval zijn omgekomen, en met wie geregeld besprekingen werden gehouden, verliest de K.L.M. ook persoonlijke goede vrienden. WASHINGTON, 16 Jan. (V. D.) De staats secretaris van financiën Morgenthau deelde mede, dat het goud voor de Reconstruction Finance Committee zal worden aangekocht voor den ouden koers van 20.67 per ounce. Het verlies zal de Refico hebben te dragen. Minister Morgenthau staat verder op het standpunt, dat een overeenkomst tusschen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk -'oldoende zou zijn om tot internationale stabilisatie te komen. De goudvoorraden der Ver. Staten zou den in den vorm van handelscredieten ook aan andere staten gedistribueerd kunnen worden. NEW YORK, 16 Jan. (Reuter). De „Roose- velt-dollar" wordt door de Amerikaansche pers luide toegejuicht als een gebeurtenis van his torische beteekenis. In bevoegde kringen te Parijs is men van meening, dat de nieuwe wetsvoorstellen der Vereenigde Staten den franc niet zullen raken. Een stijging van den koers en de soliditeit zou den de eenige consequenties voor het Fransche devies kunnen zijn, terwijl bovendien de mo gelijkheid bestaat, dat buitenlandsch kapitaal in den Franc zal vluchten In Japansche financieele kringen vreest men van Roosevelt's maatregel geen ongunstigen invloed voor Japan. SJANGHAI, 17 Jan. (Reuter). Sprekend over zijn indrukken tijdens zijn verblijf in Europa, weidde veldmaarschalk Tsjang Hsu Liang tegenover persvertegenwoordigers die hem da delijk na zijn aankomst te Sjanghai interview den, lang uit over de omstandigheden in Italië. De veldmaarschalk toonde zich een groot be wonderaar van wat daar tot stand was ge bracht. In het bijzonder gaf Tsjang als zijn meening te kennen dat China alleen maar ge saneerd zou kunnen worden door een beweging waarvan het enthousiasme en de vaderlands liefde gelijken op de fascistische beweging die Italië heeft gebracht tot de tegenwoordige grootheid en die Rome heeft gemaakt tot een centrum van internationale politie. In de voor naamste Chineesche dagbladen heeft de veld maarschalk een foto laten publiceeren van zijn kind in de uniform der balilla (jeugdige Ita liaansche fascisten), terwijl het den Romein - schen groet brengt. WEENEN, 16 Jan. De leider der Oostenrijk sche Heimwehr, Starhemberg, vaardigt in ver band met de veel besproken arrestatie van den bondsleider van Beneden-Oostenrijk, graaf Al- berti, een proclamatie uit tot de Heimwehr in Beneden-Oostenrijk. Starhemberg verklaart hierin zelf de leiding op zich te nemen van de Heimwehr in Beneden-Oostenrijk. Binnen 48 uur zal hij een geschikten plaatsvervanger be noemen. Starhemberg wil absoluut niets weten van onderhandelingen met de nationaal-socia- listen. Officieel wordt medegedeeld, dat de directie van. den veiligheidsdienst te Weenen Frauenfeld tot zes weken en den hoofdredacteur van de Deutsch Oesterreichische Tageszeitung, Schat- tenfroh, tot drie weken arrest heeft veroordeeld. In de mededeeling wordt voorts verklaard dat Dinsdag 20 nationaal-socialisten naar Woellers- dorff zijn overgebracht. BOEDAPEST, 16 Jan. De 117 nationaal- socialistische Oostenrijksche vluchtelingen wer den Dinsdag uit het kamp bij Allerheiligen in drie groote wagens overgebracht naar Belses- gyule aan de Z.O.-grens van Hongarije. Na de ramp van de „Eméraude". Telegram aan de K. L. M. Duitschland en de Saarkwestie. Arabieren organiseeren overal betoogingen in Palestina. De wet tot ordening van den nationalen arbeid in Duitschland. Exposé van de ministers Seldte en Schmidt. Paul-Boncour over de verhouding Frankrijk Duitschland. Rampzalige tocht in de Indische wateren. 154 Chineezen vermist. Aardbeving in Indië heeft meer dan 100 slacht offers geëischt. Starhemberg leider der Heimwehr in Beneden- Oostenrijk. De lijst van voor de ambtenaren en Rijks dienaren verboden vereenigingen opnieuw vast gesteld. Besprekingen over den „Postjager" zullen wor den voortgezet. Minister De Graeff zal vanavond voor de radio de inzichten der Regeering over de reorganisatie van den Volkenbond mededeelen. Minister Van Schaik over „inboedelveilingen". De Rijksmiddelen hebben in December zes-en- ean-half millioen meer opgebracht dan het jaar tAoren. Over het geheele jaar 1933 bleef de opbrengst bijna acht-en-een-half millioen be neden die over 1932. Eerstdaags begint de vervolging voor het ver gunningsrecht van den tabaksaccijns. De suikerbietenteelt bedreigd? Nieuwe parochie te Leiden. Deelneming in den Indischen Volksraad met de vliegramp in Frankrijk. Conclusies van het Georganiseerd Overleg be treffende de salariskorting in Indië. Nabij Halfweg is een auto over den kop gesla gen, waarbij een inzittende ernstig werd ge wond. Roofoverval te 's Gravenhage. De Mijdrechtsche millioenenzaak komt 29 Jan. voor den Hoogen Raad. CALCUTTA, 16 Jan. (Reuter.) De hevige aardbeving in Midden- en Oost-Indië heeft tot dusverre minstens 100 dooden en 1000 gewon den geëischt. Onder de bevolking heerscht een vreeselijke paniekstemming, daar op verschil lende plaatsen vandaag weer aardschokken zijn waargenomen. Alleen in het district Patna zijn meer dan 60 personen gedood en 407 gewond. In Gaya kwamen 15 menschen om het leven. Van de 180 huizen zijn er 130 verwoest. Een hulptrein met voedings- en geneesmiddelen is naar de zwaar geteisterde stad gezonden. De zomer-residentie van den gouverneur is Dinsdag door de aardschokken voor een groot gedeelte verwoest. Ernstige schade is ook aan gericht in Allahabad en andere steden in N.O.- Indië. Het Indische volk is zeer onder den indruk van het gebeurde. Vele inboorlingen hechten aan de aardbeving een godsdienstige of poli tieke beteekenis. Zoo werd Dinsdag in de noofd- stad New Delhi verteld, dat de aardbeving een groote verandering in de politieke verhouding van Indië aangekondigd heeft. Het epicentrum der aardbeving lag zeer waar schijnlijk in Nepal. In totaal werden Maandag dertien aardschokken gevoeld. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 743 yorige stand: 741

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1