De schandalen in België Duitschland niet naar Genève HOE VAN DER LUBBE STIERF Het nieuws van heden De aardbeving in Britsch-Indië STAVISKY EN DE BOUW DER FORTEN Naar een handels oorlog? Wat is er met Rosenberg? Spoorwegramp in Rusland? SAARREGEERING HER KOZEN OOGGETUIGE VERTELT Schip gestrand DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 18 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De liberale heeren raken bij al deze kwesties hoe langer hoe erger in het gedrang Het zonderlinge duet Max-Angerhausen Frankrijk zegt het handelsverdrag met Duitschland op Ook Italië Het Weer lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj| Een nieuw hoofd aan het buiten- landsch bureau der N.S.D.A.P. Er zouden driehonderd dooden en gewonden zijn Poe Yi's proclamatie tot keizer HET SCHANDAAL VAN BAYONNE De voorzitter vraagt speciale be voegdheden in verband met den huidigen toestand „Een vuist op een oog" Marinus sliep vast; hij bood geen weerstand aan den beul; hij had geen bijzondere wenschen „Mijn God!"- „Eindelijk" Ongekende terreur Voorstel van Braun Steeds hooger in de stratosfeer Plan in Amegika Roosevelt's goudwet Niet in strijd met de Grondwet DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN In gevaarlijke positie op de Eier- landsche Gronden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18582 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van een bijzonderen correspondent) Het wordt al langer hoe mooier. Wat men dezer dagen in Belgenland verneemt is alles behalve stichtend. Wij hebben hier onze lezers trouw op de hoogte gehouden van het olie- en polltie-schandaal. Men weet dat er intusschen een ander schandaal Is uitgebroken in het departement der genadeverleeningen. En thans is een onderzoek begonnen tegen een groot aantal ambtenaren van mindere en hoo- gere orde wegens schending van het beroeps geheim 1 Men zou meenen dat het nu welletjes is, maar alles wijst erop dat men nog niet aan het einde is en dat er nog andere, eveneens minder aangename verrassingen „in het vet" liggen.... Met enorme verwondèring heeft men ver nomen dat de naam Stavisky gemoeid is met den fortenbouw aan de Oostgrens. Het is voor niemand een geheim dat de Belg in permanente vrees leeft voor een inval van de Oosterburen. Of die vrees gewettigd is of niet moeten wij hier niet onderzoeken, maar dat die vrees nooit heeft opgehouden en in den laatsten tijd wel zeer versterkt ls geworden is een onbetwistbaar feit. Vermoedelijk in accoord met Frankrijk houdt België er aan om zijn Oostgrens zoo stevig mogelijk te maken en te houden en te her maken. Een plan van vestingbouw is door het departement van landsverdediging opgemaakt en om dit plan uit te voeren is een som van 700 millioen uitgetrokken. Welnu. Stavisky had ook een maatschappij opgericht met den nogal pompeuzen naam van „Caisse autonome des reglements et des grands tra- vaux internationaux". Hij had aan den raad van beheer voorgesteld obligaties uit te geven voor een bedrag van 500 millioen. Men beweert eenerzijds dat hij met dit geld hoopte den mil- lioenenzwendel van Bayonne goed te maken, maar het schijnt toch dat hij wel niet eerlijker maar grootscher plannen had. Zijn bedoeling was niet minder dan door deze maatschappij de vestingwerken waarvan boven sprake is te laten uitvoeren! Belangrijk ware het nu wel te vernemen in hoeverre hij hiervoor reeds onder handeld had en met wie.... Den lezers van dit blad is het bekend dat Stavisky poogde in België te opereeren. Ziehier thans nadere bijzonderheden daarover. Het betreft hier twee maatschap pijen de „Standard Foncier et Immobilier de Belgique" en de „Trust Foncier Beige". In deze zaken wordt de naam genoemd van den heer Robert Petitjean, liberaal senator en gewezen minister van Schoone Kunsten en Wetenschap pen. Men heeft in verschillende dagbladen aen heer Petitjean uitleg gevraagd en de verkla ringen van den liberalen leider konden inder daad precieser en minder vaag zijn.,.. De tweede zaak brengt den heer Alberic de Frai- pont in het gedrang. Deze heer is, naar „De Standaard" zeer juist (en zonder de grenzen der welvoeglijkheid te buiten te gaan) schrijft „een fraternelles-heethoofd en een Vlamingen- vreter"! De heer de Fraipont speelde een nogal woelige rol in de geschiedenis van de gestrafte ambtenaren. En de Vlaamsche oud-strijders hebben er dan ook een eerezaak van gemaakt om dit heerschap te ontmaskeren. Zij zijn daar uitstekend in geslaagd en eens te meer is het bewezen dat zij die zich steeds verzetten tegen het recht dat den Vlamingen staat te geschie den beter zouden doen van schaamte tezwij gen. Het is trouwens niet de eerste maal dat Fratemellenleiders (de Fraternelles zijn fran- kiljonsch-fascistische vereenigingen, die vooral anti-Vlaamsch zijn) gemengd worden in zaken waar een eerlijk mensch liefst tusschen uit blijft. De heer de Fraipont is al de derde leider wiens naam genoemd wordt in een weinig ver kwikkelijke historie. De Vlaamsche oud-strijders maken dan ook bijzonder gewag van de roi die de Fraipont heeft gespeeld. De heer de Frai pont, schrijven zij in hun blad, is 100 pet., mis schien wel 250 pet. patriot, vijand van allen die niet paradeeren met vuurlijn vuurkruis en vaderland. De heer de Fraipont heeft een werkzaam aandeel gehad in de „Trust Foncier Beige". Daar waren 39.600 acties van 500 fr. en 40.000 acties van vijf frank. En de acties van vijf frank waren zooveel waard als de acties van vijfhonderd! Alberic de Fraipont bezat 160 hec taren heide te Zoersel en te Westmalle in de Antwerpsche Kempen. Hij bracht dien heide grond in als zijn aandeel in de maatschappij en kreeg daarvoor 8.000 aandeelen van 500 frs. of vier millioen. Maardie heidegrond was belast met tweehypotheken van vijf millioen groot. De maatschappij nam die hypotheken ook maar over, zoodat de heer de Fraipont in feite negen millioen trok. Wat is die grond nu waard? Hij brengt elk jaar 23.000 aan pachtrechten op en dat is alles! De bedrijvigheid van deze Trust bestond er in obligaties uit te geven. On- middelijk na de stichting: vijf millioen, later honderd millioen! Zij werd gelikwideerd in Mei 1932.... Bij de likwidatie van deze maatschap pij is de heer Petitjean betrokken, te zamen met den helper van Stavisky: Henrique Dorn y de Alsua.... Wellicht zullen we spoedig daar meer nieuws over vernemen We zouden ook wel graag nader nieuws willen hooren over het geval van den Brusselschen hoofdcommissaris van politie, den heer Angerhausen. Maar, weet men dat burgemeester Max de reddende en beschermende hand over dit wenig kieskeu rig heerschap uitsteekt? Het lijkt wel ongeloo- felijke maar het is zóó! De heer Max meent dat de heer Angerhausen ten prooi is geweest aan een voorbijgaande zwakheidDie meneer Max toch! Hii is groot-patriot, door de Duit- schers tijdens den oorlog geïnterneerd geweest. Kortom, hij is in het Brusselsche een zeer ge ziene personaliteit. En waarom dit alles? En waardoor? (Hij is immers de man die Brussel van Vlaamsche en demokratische elementen moet vrij houden en vrij houdt, trouwens, dank zij zijn uitstekenden verkiezingsagent die.... Angerhausen heet). De heer Max meent dat Angerhausen wel verplicht te zijn, voor bedre ven diensten waarschijnlijk. Ja, ja, de heer Max durft nogal wat! Op eigen gezag laat hij bruggen afbreken, die den Staat bouwt om de verbinding van het Noordstation met het Zuidstation tot stand te brengen. De Brusselsche handelaars zijn tegen deze verbinding en de heer Max handelt om zijn kiezers terwille te zijn. De heer Max laat betoogingen toe van de Fraternelles, omdat zij zijne kiezers zijn.... De heer Max is werkelijk een invloedrijk man. Hij heeft machtige beschermers, Indien hij Adolphe Max niet was zou hij reeds lang geen meneer Max zijn.... Maar dat hij een hoofdcommissaris op zulke wijze kan dekken is toch wel een beetje kras! Is het dan toch zulk machtig iets anti-Vla ming te zijn en anti-Vlaamsche daden te be drijven? Waar gaat men in het Brusselsche naar toe? BERLIJN, 17 Jan. De Fransche regee ring heeft Woensdag door bemiddeling van de Fransche ambassade te Berlijn het ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota doen toekomen, waarin wordt mede gedeeld, dat zij het Duitsch-Fransche Han delsverdrag van 1927 opzegt en wel met den dag van het van kracht worden der Duit- sche verordening inzake de contingentee- ring van Fransche artikelen, d.i. 19 Januari. In de Fransche nota wordt medegedeeld, dat de Fransche contingenteeringsinstanties ten einde een verscherping van den toestand te vermijden op 19 Januari de vereischte in structies zullen ontvangen om de contingentee- ring van Duitsche waren terug te brengen tot den van het begin af voorgenomen omvang, ni. 300 millioen franken. ROME, 17 Jan. Ingevolge de recente douanemaatregelen, welke door de Fransche regeering zijn genomen om de Italiaansche uitvoeren naar Frankrijk, welke reeds aan con- tingenteering waren onderworpen en in het bij zonder landbouwproducten te beperken, ziet de Italiaansche regeering zich genoodzaakt te ant woorden met beschermende maatregelen voor de Italiaansche markt. In het staatsblad zijn decreten gepubliceerd, waarbij de contingenten van zekere Fran sche producten worden vastgesteld en de in voerrechten voor een aantal andere artikelen, welke uit Frankrijk afkomstig zijn, worden ver hoogd. Verwachting: Stormachtige tot krachti- H gen, later afnemende noordwestelijke tot Hj westelijken wind, zwaarbewolkt met tij- =j delijke opklaring, wellicht nog enkele H regenbuien, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkia- rend, illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tot dusver was Alfred Rosenberg de „leider van het buitenlandsche bureau der nationaal- socialistische beweging". Het is niet bekend geworden, dat hij als zoodanig was afgetre den. Wel was het opgevallen, dat, toen Goe- ring een paar dagen geleden, met groote para de zijn 41en verjaardag vierde, de 41e verjaar dag van Rosenberg, die op denzelfden dag viel, geheel „sang-und klanglos" verliep. Maar van zijn aftreden was nog niets vernomen. Nu is dit aftreden desniettemin een feit. Want in de „Vólk. Beobachter" schrijft op de plaats van het hoofdartikel, dat altijd onderteekend werd met A(fred) R(osenberg), thans Ernst Wil helm Bohle, lid van den Rijksdag, en onder zijn naam staat „leider van het buitenlandsch bureau van de N.S.D.A.P." Rosenberg heeft dus als zoodanig afgedaan. PARIJS, 17 Jan. (Reuter) Uit Riga wordt gemeld: Tengevolge van een ontzet tende treinramp nabij Stalingrad, zijn bijna 300 personen gedood of ernstig gewond. Een personentrein reed in volle vaart op een goederentrein. De wagons van den personentrein werden totaal vernield. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie dementeert, dat er bij Stalingrad een trein ongeluk heeft plaats gehad. De overbrenging van de dagblad-di recteuren Aymard (links) en Dubarry rmet baard) naar ie gevangenis te Bayonne LONDEN, 17 Jan. Uit Tsjang Tsjoeng wordt gemeld, dat de proclamatie van Poe Yi tot keizer van Mandsjoekwo is uitgesteld tot 20 Januari. GENEVE, 17 Jan. De Duitsche consul te Genève, Dr. Krauel, heeft zoo Juist den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, het volgende antwoord der Rijks- regeering overhandigd: „Mijnheer de secretaris-generaal. De ontvangst van Uw schrijven van 15 Januari met dank bevestigend, heb ik de eer U daarop mede te deelen, dat de Duit sche regeering met alle waardeering voor de in de zitting van den Volkenbondsraad van 15 Januari naar voren gebrachte ge zichtspunten tot haar leedwezen uit princi- pieele overwegingen er van moet afzien, de beraadslagingen der bijeenkomst van den Volkenbondsraad over punt 26 der agenda bij te wonen. Aanvaardt enz. w. g. Freiherr v. Neurath." GENÈVE, 17 Jan. (Reuter.) De Volkenbonds raad is hedenmorgen om half elf in geheime zitting bijeengekomen. Van dér Lubbe werd ter dood ge bracht op het oogenblik dat heel de wereld verwachtte dat hij begena digd zou worden. De openbare meening kantte zich tegen de voltrekking van het vonnis. De Nederlandsche regeering deed stappen te Berlijn. Volgens de Fransche bladen zou zelfs H. M. de Koningin tus schen beide gekomen zijn door de diploma tieke actie der Nederlandsche regeering te Berlijn te steunen met een beroep op den Duitschen Gezant te Den Haag. Waarom stierf Van der Lubbe? Was er te veel agitatie geweest? Had men in het buiten land de nationaal-socialisten te veel geprik keld om op hun genade te mogen rekenen? Heb ben zij zich willen wreken op het Bruinboek dat Marinus tot hun betaalden huurling stem pelde? Is niet overal het bericht verspreid dat het de Nazi's zelf waren geweest die het ge bouw van den Rijksdag in brand staken en dat Van der Lubbe zestig-duizend Mark ontving met de verzekering dat hy binnen acht maan den in vryheid zou worden gesteld, mits hy de schuld op zich nam? Er leefden in Duitschland en vooral bij de na tionaal-socialisten heel andere gevoelens dan in het buitenland. Zeide niet de president der politie van Bres- lau, Heines, voor het Rijksgerechtshof, dat hy niets begreep „van de ongeloofelyke traagheid waarmee dit proces werd gevoerd"! En welk een heel andere mentaliteit dan overal elders spreekt er uit het commentaar van de „Angriff", de krant van Goebbels, op de terechtstelling van Marinus: „De snelle voltrekking van het vonnis dat over Van der Lubbe was uitgesproken, bewyst dat het proces van dezen ellendigen provocateur niet de comedie was welke men er in heeft willen zien, doch een daad van justitie." Hoe stierf Van der Lubbe? Ondanks enkele dramatische verhalen in buitenlandsche bla den, weten we het tot heden niet. Vertegen woordigers van de pers waren er bij de voltrek king van het vonnis niet aanwezig. De Duitsche kranten en ook de meeste internationale pers- bureaux gaven slechts het officieel communi qué dat zeer arm was aan bijzonderheden. Daarom is het wel interessant hier het re laas te laten volgen van dr. Meyer-Collings, den tolk, die Marinus tydens het proces bij stond en ook zyn terechtstelling bijwoonde, zoo als een medewerker van de „Croix" het van hem vernam: In den vooravond van zijn laatsten dag ver gezelde ik den Procureur-Generaal naar de cel van Van der Lubbe. Het was een uur of tien. Marinus stond voor het getraliede venster. Dr. Werner las nog eens het vonnis voor en zeide dat de Rykspresident had gemeend geen gebruik te moeten maken van zyn recht om gratie te verleenen. Ik begon dadelijk zyn woorden in het Nederlandsch te vertalen, toen Van der Lubbe my in de rede viel: „Doet u maar geen moeite. Ik heb het wel verstaan." „Heeft u nog eenig verlangen?" „Neen, neen, dank u wel. Tot morgen." Terwyl hy deze woorden sprak, was Van der Lubbe zeer kalm. Ik had den indruk dat hy zich volkomen beheerschte. Den volgenden morgen werd hy om half zeven gewekt. Hy was in een diepen slaap verzonken en men moest hem letteriyk door elkaar schudden voor hy wakker werd. Zonder een woord te spreken stond hy op waschte zich en dronk twee koppen koffie. Hy kleedde zich sneller dan ik in deze om standigheden had durven verwachten. Toen hij gereed was ging hy op den rand van zyn yzeren bed zitten. Dominé Hollmann trad op hem toe en sprak eenige woorden van opbeuring. Marinus ant woordde echter op geen der vragen welke de dominé hem stelde. Het had juist zeven uur geslagen toen de le den van de rechtbank en twaalf burgers der stad Leipzig zich verzamelden op het binnen plein van het „Landgericht". De valbyl, welke in den nacht van Dresden naar Leipzig was overgebracht, stond reeds klaar. Van der Lubbe, die in het Huis van Be waring aan de Moltkestrasse verbleef, werd in een auto naar het Landgericht gereden. Hij moest wachten in een gang. De President van het Ryksgerechtshof, dr. Bünger en de Procureur-Generaal dr. Werner waren in roode toga. De rechters droegen zwar te zijden mantels en hooge hoeden. Het aller laatst verscheen Van der Lubbe op het binnen plein. Op hetzelfde oogenblik begon het „Arme Sünderglöckchen", de doodsklok der gevangenis, te kleppen. Met zijn eentonige stem las dr. Werner voor den laatsten keer het vonnis voor. Hy besloot met de woorden: „Ik lever Van der Lubbe over aan de aard- sche gerechtigheid". Plots grepen de beul en zijn beide knech ten Van der Lubbe aan en liepen met hem op een draf naar het schavot. Het is de ge woonte om een ter dood veroordeelde als het ware te overrompelen en onverwacht naar het schavot te sleepen, ten eerste, om zyn laatste oogenblikken niet noodeloos te rekken, en ten tweede, om zooveel mogelyk te voorkomen, dat de veroordeelde zich gaat verzetten, wat de terechtstelling nog pijn- lyker zou maken dan zy reeds is. Marinus bood geen tegenstand. Gewillig liet hy zich vastbinden, voorover en met zijn hoofd omlaag.... Een doffe slag.... Hy was dood. Dominé Hollmann verzekert dat hy Van der Lubbe in zijn laatste oogenblikken eenige woor den hoorde murmelen. Duidelyk verstond hy: ,Myn God!" En even later: „Eindelyk!" Deze woorden, die in het Nederlandsch ge zegd werden, heeft dr. Meyer-Collings niet verstaan. Als voornaamste punt stond verkiezing van de Saar-regeering op de agenda. Naar algemeen verwacht werd, is de afge treden regeering eenstemmig herkozen. De Saar-regeering bestaat dus uit de volgen de leden: Knox, Engeland; Ehrenroth, Finland; Kossmann, Saarland; Morice, Frankryk; Zorit- schitsch, Joego-Slavië. By den Volkenbondsraad zyn van verschil lende zyden petities ingediend. De voorzitter der regeeringscommissie Knox heeft tot den Raad het verzoek gericht de commissie met speciale bevoegdheden te bekleeden in verband met den huidigen toestand in het Saargebied. Dit verzoek wordt ondersteund door petities van de Arbeidsgemeenschap voor de Economi sche belangen van het Saargebied en de Saar- landsche economische vereeniging. In dit docu ment wordt o.a. gezegd: „De nationaal-socia- listische party van het Saargebied oefent, met medeweten van de gelyknamige Duitsche party en de Duitsche regeering, in het geheele ple- biscietgebied van de Saar een ongekende ter reur uit. Het is de regeeringscommissie bekend, dat plaatselijke autoriteiten zich daar vaak by aansluiten. Er wordt op gewezen, dat het doen voortbestaan van een dergelyken toestand de eer van den Volkenbond benadeelt, terwyl le ven en bezit van duizenden personen op het spel staan. Verlangd wordt, dat een eerlyk ver loop der stemming zal worden verzekerd, ter wijl den Raad voorts wordt verzocht buiten gewone bevoegdheden te geven aan de regee ringscommissie, opdat deze de onafzetbaarheid der rechters kan opschorten, de plaatselyke autoriteiten kan zuiveren evenals het personeel van politie en onderwys. Een delegatie van het socialistische „Vrijheids front", onder leiding van den sociaal-democra- tischen hoofdredacteur Max Braun en het lid van den Landraad Hermann Petri, heeft den voorzitter van den Volkenbondsraad een memo randum overhandigd, waarin verzocht wordt de volksstemming, die in Januari 1935 moet worden gehouden inzake de bestemming van het Saar gebied, 5 a 10 jaar uit te stellen, aangezien het Saargebied momenteel geterroriseerd wordt door de nationaal-socialistische party, zoodat een vrije onbeïnvloede volksstemming niet moge lyk is. In verband met de herkiezing van de regee ringscommissie voor het Saargebied schrijft het officieele Duitsche persbureau o. a.: „De taak, die de commissie heeft te vervullen, zal altijd mislukken, omdat het systeem en de methode verkeerd zyn. Een uit buitenlanders bijeenge raapte regeering past in Duitsch gebied als een vuist op een oog. In ongecultiveerde koloniale gebieden kan zulk een regeering misschien haar taak vervullen, maar niet in het Saargebied. Overigens is de herkiezing in zoover van be lang, dat het den Marxisten niet gelukt is het Duitsche lid te vervangen door een niet-Arisch geestverwant." WASHINGTON, 17 Januari (Reuter) De militaire luchtvaart en de Geografische Vereeni ging van de Vereenigde Staten hebben heden 'n plan gepubliceerd tot den bouw van een nieuwen stratosfeer-ballon, welke grooter moet worden dan alle tot nu toe gebouwde en waarmede alle bestaande records gebroken zullen worden. De ballon moet een hoogte van 24.000 meter bereiken en van die hoogte monsters lucht mee naar beneden brengen. De piloot van dezen ballon zal de bekende bal lonvaarder Majoor William Kepner zyn, terwyl kapitein Stevens als waarnemer zal optreden. WASHINGTON, 17 Jan. (Reuter) De at torney-genera], Cummings, heeft aan de se- naats-commissie voor het bankwezen verklaard, dat de inbeslagneming van de goudvoorraden Biet in strijd is met de constitutie. Radiorede van minister De Wraeff over even- tueele reorganisatie van den Volkenbond. Wat is er met Rosenberg? Een nieuw hoofd aan bet buitenl. bureau der N.S.D.A.P. Poe Yi's proclamatie tot keizer tot 20 Jan. uit gesteld. Duitschland gaat niet naar Genève. Saarregee- ring herkozen. Italië neemt maatregelen tegen de Fransche contingenteering. Treinramp nabij Stalingrad? Er zouden 300 dooden en gewonden zijn. Frankrijk zegt het handelsverdrag met Duitsch land op. By de aardbeving in Indië zouden 2000 personen gedood en 10000 gewond zyn. Bezoek van minister Deckers aan Madrid. Afgekondigd is de .heffing van een coupon belasting. Complot betreffende brandsticVtfngen in Am sterdam en Haarlem? Stoomschip naby Texel gestrand. Te Weert heeft een 16-jarige jongen zyn oom doodgeschoten. Vyf hulp-keurmeesters van het Rotterdamsche abattoir aangehouden. CALCUTTA, 18 Jan. (Reuter.) De aardbe ving, welke deze week Britsch-Indië heeft ge teisterd, is een van de grootste rampen van de Biitsch-Indische geschiedenis. Hoewel op het oogenblik nog geen nauwkeurige opgaven bekend zyn, schat men officieel het aantal doo den op omstreeks 10.000. Volgens berichten van ooggetuigen is dit aantal niet te hoog geschat. Volgens de berichten uit het rand-gebied van de Himalaya, waar de aardbeving de grootste schade aanrichtte en geheele dorpen verwoest te bedraagt het aantal dooden te Bettish meer dan 1000 en in Darbhanga meer dan 300. Tot op het oogenblik heeft men nog geen berichten ontvangen, dat zich ook Europeanen onder de slachtoffers bevinden. In regeeringskringen is men van oordeel, dat het nog weken kan duren eer de nadere bij zonderheden, vooral vanuit de veraf gelegen streken, bekend worden. Volgens een officieel telegram uit Patna schat men het aantal dooden in he district Bihar op 2000 en het aantal gewonden op 4000. In het telegram worden de overdreven be richten over. het aantal slachtoffers ernstig ver oordeeld. Men vreest evenwel, dat de materieele schade zeer aanzienlyk is. Uit Cocksdorp (Texel) wordt gemeld, dat Woensdagavond om kwart over zeven op de Eierlandsche Gronden, ten Noordwesten van den vuurtoren, een tot nu toe onbekend stoom schip gestrand is. Het schip zit zeer gevaar- lyk. De motorreddingsboot „De Eierland" is om half acht ter assistentie uitgevaren. De motorreddingsbooten „Brandaris" van Terschelling en „Dorus Rijkers" van Den Hel der liggen gereed om eveneens te vertrekken, als verdere hulp noodig mocht blyken te zyn. Omtrent het op de Eierlandsche Gronden gestrande onbekende stoomschip, vernemen wy nader, dat de reddingsboot „De Eierland" om streeks half tien nog steeds in de nabijheid was, doch dat geen hulp verleend kon worden, daar het schip zeer gevaarlijk zit en er een hooge zee stond. Het schip heeft vuurpijlen afgestoken en op een vraag van den vuurtoren heeft het schip geseind, dat het de „Tajkford" was. Omtrent de nationaliteit en de herkomst van het schip kon men nog niets te weten komen. De reddingsboot blyft in de nabyheid. IVWWWUmiliiiuiif Stand op Donderdag 1 uur n.m.; 745 .Vorige stand: 748

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1