MINISTER EN KAMERLID GAAN DUELLEEREN S Ramp van Lagny in de Kamer Rust in Portugal weergekeerd i Nazi's roeren zich Het nieuws van heden BEMIDDELING MISLUKT Het Fransche aide- mémoire GEBREKKIG SPOORWEG STELSEL VASTBERADEN OPTREDEN DER REGEERING DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 20 JANUARI 1934 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18584 Duel tusschen dagbladdirecteur Ferry en Kamerlid La Grosi- lière gaat niet door Boncour verdedigt zich De Monzie De Stavisky-affaire in den Senaat Nog een duel? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Het Duitsche antwoord aan den Franschen gezant te Berlijn overhandigd Hitler's eischen -x Lord Halifax overleden DE STICHTING VAN HET DUITSCHE RIJK HERDACHT Om bezuinigingsredenen heeft men zooveel personeel ont slagen, dat de dienst ontwricht is Hulptrein veel te laat Mc. Een vergadering van communisten en anarchisten ontbonden Talrijke arrestaties De gepleegde terreur Menschen als handels waar Een bankier ontvoerd in Minnesota Hakenkruisvlaggen wapperen op het gebouw der Technische Hoogeschool te Weenen Onlusten te Innsbrtick DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium De drie Bulgaren INVAL IN COMMUNISTISCHE CENTRALE Aanslag op Japanschen pantsertrein INDISCHE POSTVLUCHTEN HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 19 Jan. Inzake de heftige woorden- Wisseling tusschen den minister van Onderwijs, de Monzie, en den rechtschen afgevaardigde Henriot, die in de Kamer tegen den minister verdachtmakingen had geuit in verband met de Stavisky-affaire, meldt men nog het volgende: De Monzie overhandigde in aanwezigheid van verscheidene afgevaardigden en overhaast toe geschoten journalisten zijn aanvaller zijn kaar tje en stelde de neo-socialisten Marqueet en Deschizeairx als zijn getuigen. Henriot van zijn kant nam daarop zijn partijgenooten Blaisot en Ybarnegaray toj getuigen. Vanochtend zouden partijen en getuigen ge zamenlijk den officieelen tekst van Henriot's woorden onderzoeken. Zoo dit niet tot een be vredigenden afloop leidt, of Henriot geen ex cuses aanbiedt, zou dus een duel tusschen Hen riot en De Monzie moeten plaatsvinden. Natuurlijk hoopt men vurig, dat deze pijn lijke zaak alsnog in der minne kan worden geregeld. De Pransche wet verbiedt wel is waar het tweegevecht, doch in het verleden Co.a. tij dens de Dreyfus-affaire en in den oorlog) is het herhaaldelijk voorgekomen, dat partijen aan de grens, even buiten Fransch grondgebied, hetzij in België of Noord-Spanje, hebben ge duelleerd. PARIJS, 19 Jan. (Reuter) De vier perso nen, die door minister De Monzie en Henriot zijn aangewezen als getuigen bij hun duel en die op zich hebben genomen vooraf het officieele ste nografische verslag der Kamerzitting te onder zoeken, hebben vastgesteld welke beschuldigin gen Henriot heeft geuit. De afgevaardigden be sloten den minister de betreffende passage te laten lezen en hem te vragen of hij zijn verkla ring staande hield. De Monzie liet weten, bij zijn verklaring te blijven, dat hij Arlette Simon niet kende. Ook handhaaft hij den eisch, dat Benriot de aantijging intrekt of wel hem ge noegdoening geeft. Volgens nadere berichten is het geschil tusschen den Minister van Onderwijs De Monzie en het Kamerlid Henriot nog steeds niet opgelost. Een conferentie tusschen de getuigen is op niets uitgeioopen. Men besloot nu de bemiddeling in te roe pen van Francois Pietri, die als voorzitter van den schermbond volledig op de hoogte is met eerezaken en uit moet maken of hier sprake is van beleediging en wie in dit geval de beleedigde is. De regeering publiceert den tekst van een telegram dat Paul-Boncour gisteravond uit Ge- nève naar Parijs zond om te protesteeren tegen de lasterlijke aantijgingen van Henriot en om tevens de voor hem Paul-Boncour alles zins eerbare, bizondere omstandigheden uiteen te zetten, welke er toe hebben geleid dat hij, op aandringen van zijn familie, in Juli 1926 de verdediging op zich nam van Arlette Simon, de latere Madame Stavisky. Arlette Simon schrijft Paul-Boncour was de nicht van een mijner vrienden en de dochter van een kameraad. Haar moeder was hertrouwd en, naar ik geloof, vertrokken naar het buitenland. Arlette Simon bleef alleen te Parijs achter waar zij den avonturier Stavisky leerde kennen en na eenigen tijd voor de recht bank verscheen onder de beschuldiging van zijn medeplichtige te zijn. Ik kende Stavisky toen nog niet en kon zijn toekomstige bekendheid zelfs niet vermoeden. Ik heb hem ook nooit ge zien. Toén niet en later ook niet. Arlette Simon heb ik slechts gekend als een ongelukkig jong meisje dat ik alleen en uitsluitend ter wille van haar vader en vol komen belangeloos als advocaat heb bijge staan. Bijzonder moeilijk was deze zaak overigens niet. Waar het onderzoek aan toonde dat zij niet verantwoordelijk kon worden gesteld en de eischende partij zich daarbij neerlegde, werd zij van rechtsver volging ontslagen, terwijl ik op vacantie was. Ik heb haar sindsdien niet meer terug ge zien tot de kranten, toen het schandaal een maal tot uitbarsting was gekomen, haar por tret afdrukten. Het was ook toen pas dat ik te weten kwam dat zij getrouwd was met den- gene dien ik tegen mün zin eenmaal in de uitoefening van mijn beroep als advocaat ver dedigd had. Dit is alles wat ik met de Stavisky-affaire heb uit te staan of ooit uit te staan heb gehad. Tot zoover Paul-Boncour, Inmiddels berichtten de bladen reeds, dat ook de directeur van het nationalistisch blad „Liberté", Désiré Ferry, die met het socialistisch Kamerlid La Grosilière in de „couloirs" van het Parlement handgemeen geworden was, zijn tegenstander tot een duel had uitgedaagd. Naar aanleiding dezer geruchten maakt Désiré Ferry bekend, dat het Kamerlid La Grosilière reeds meermalen strafbare hande lingen heeft gepleegd en dat hij dus niet in staat geacht kan worden om in een duel voldoening te geven. Ferry heeft een gerechte lijke aanklacht tegen hem ingediend. PARIJS, 19 Jan. (Reuter). Ook de Fransche senaat heeft naar aanleiding der zaak-Stavisky zijn vertrouwen in de regeering uitgesproken. In de zitting van Vrijdagmiddag sprak aller eerst senator Chéron, die zeide, dat erger dan dergelijke schandalen de manier is, waarop ze worden uitgebuit. Hij wekte de regeering op, om het afzakken der moraal van openbare per sonen te bestrijden en eischte een wijziging van de perswet. Minister-president Chautemps verklaarde, dat Frankrijk aan een moreele crisis lijdt. Hij ge looft echter, dat het voldoende is de justitie haar taak te laten verrichten en de noodig ge bleken wetsveranderingen door te voeren, voor al ten opzichte der banken van leening. Na uiteengezet te hebben waarom hij het voorstel een enquête-commissie in te stellen had afgewezen zeide Chautemps een voorstander te zijn der persvrijheid, maar het moet mogelijk zijn de oplichters, die onder den dekmantel der journalistiek hun bedrijf uitoefenen aan te pak ken, zooals het ook onmogelijk gemaakt moet worden dat journalisten geld ontvangen uit het buitenland. Tenslotte waarschuwde de premier voor een herhaling van zoo rumoerige zittingen als die der Kamer op Donderdag j.l. Dergelijke dingen doen veel kwaad. Het is in het belang der republiek de sociale discipline te herstellen. De rede van Chautemps werd met groot ap plaus ontvangen. De senaat nam een resolutie aan, waarin hij zijn vertrouwen in de regeering uitspreekt en de verwachting te kennen geeft, dat er zonder genade en zonder partijdigheid een onderzoek zal worden ingesteld naar de fei ten welke de openbare meening zoozeer in be roering hebben gebracht. De zitting werd daarop verdaagd tot 25 Ja nuari. PARIJS, 19 Jan. (Reuter.) In de wandelgan gen van de Kamer diende Lagrossilière na een woordenwisseling een oorvijg toe aan Désiré Ferry, die zich verantwoordelijk had verklaard voor een artikeltje in de Liberté". dat com- promitteerend was voor eerstgenoemde. Ferry verzocht hierop aan twee collega's de kwestie met de wapens te beslechten. §1 Verwachting: meest matige westelijke tot H noordwestelijken wind, gedeeltelijk be- wolkt, waarschijnlijk eenige regen- of 3 5 natte sneeuwbuien, kouder. 3 Verdere vooruitzichten: kans op vorst 3 des nachts. BERLIJN, 19 Jan. Officieel wordt medege deeld: Vanmiddag heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken den Franschen ambassa deur Frangois Poncet ontvangen, dien hij het Duitsche antwoord op het door den Franschen ambassadeur op 1 Januari overhandigde aide- memoire in zake ontwapening heeft overhan digd. De Rijksminister lichtte den inhoud van het document toe. Het Duitsche antwoord houdt zich over het algemeen in het kader van de tot dusverre ge voerde Fransch-Duitsche besprekingen. Men heeft er van Duitsche zijde bovendien met na druk op gewezen, dat de voortzetting van deze besprekingen in wederzijdsch belang gewich tig is. Eén punt van het Fransche memo randum heeft echter van Duitsche zijde prin- cipieele bezwaren gewekt. Al is ook in dit memorandum het woord „proeftijd" niet meer aanwezig, weet men toch, dat Frankrijk daar aan vasthoudt. Van Duitsche zijde verklaart men in dit verband, dat alles wat naar een dergelijken proeftijd zweemt, een discriminee ring vormt en een kwetsing van zijn eer. Men is van Duitsche zijde van opvatting, dat de ontwapening niet in twee phases ten uitvoer kan worden gelegd. Een ander Duitsch bezwaar geldt de effectieve sterkte van het toekomsti ge Duitsche leger. Men legt er den nadruk op, dat 200.000 man niet voldoende zijn om de vei ligheid van Duitschland te waarborgen. Onder deze omstandigheden is het momenteele be roepsleger met zijn gering effectief nog meer waard. Het nieuwe Duitsche leger moet boven dien over alle wapenen beschikken, die erkend zijn als verdedigingswapenen. Het schijnt, dat de rijkskanselier toegestemd heeft in de con trole ovar de op militaire leest geschoeide or ganisaties, verondersteld, dat deze contröle eveneens op alle dergelijke organisaties in de andere landen wordt toegepast. Wat ten slotte de kwestie der luchtstrijdkrachten betreft, houdt men aan Duitsche zijde de veylaging van de Fransche luchtstrijdkrachten met 50 pet. voor onvoldoende resp. zonder beteekenis, wanneer Duitschland over geenerlei luchtvloot kan be schikken. Bovendien wenscht men aan Duit sche zijde een verklaring over wat er geschie den zal met de 50 pet. vliegtuigen, die men wil afschaffen. LONDEN, 19 Januari. (V. D.) Lord Halifax, de oudste pear, en vader van den minister van onderwijs. Lord Irwin, is vanavond op zijn land goed bij Doncaster op 94-jarigen leeftijd over leden. Een der politietroepen marcheert met den historischen schellenboom voorop PARIJS, 19 Jan. In tegenstelling met de zit ting van gisteren biedt de Fransche Kamer, die hedenochtend weer is bijeengekomen, een beeld van rust en leegte. Bij den aanvang der zitting was op de re- geeringsbank alleen de minister van justitie aanwezig: later verschenen ook de minister president en de minister voor de luchtvaart. Slechts een klein aantal afgevaardigden was hedenochtend aanwezig. In behandeling kwam het wetsontwerp, waar bij wordt voorgesteld hun. die wegens het be- nadeelen van spaarders veroordeeld zijn, den handel 4n waardepapieren en het verrichten van financieele operaties te verbieden. Bij de algemeene debatten verklaarde de rapporteur, dat het tijd wordt uit het jongste schandaal de noodige practische conclusies te trekken. De Fransche wetgeving inzake de controle op financieele operaties is onvoldoen de. Men moet niet alleen de misdaden bestraf fen, doch ook door de politie voorzorgsmaat regelen laten nemen. De wet van 1930, waar bij aan recidivisten de uitoefening van het ban kierschap wordt verbpden, heeft geen betrek king op zekere medewerkers van financieele instellingen. PARIJS, 19 Jan. (Reuter). Havas meldt uit Lissabon, dat de Portugeesche minister van binnenlandsche zaken aan persvertegenwoordigers de volgende nadere bijzonderheden heeft meegedeeld over de pas ontdekte communistisch-anarchisti- sche samenzwering. Bij de ontbinding van een extremistische vergadering, waarin toebereidselen werden getroffen voor de uitroeping van de algemeene werkstaking, De regeeringsgebouwen in de Por tugeesche hoofdstad» waar de rust is weergekeerd. heeft men, zoo verklaarde de minister, heel nauwkeurige plannen gevonden over de voorgenomen omwenteling, welke waren ontworpen naar het voorbeeld van wat in Spanje gebeurd is. Aan deze vergadering werd deelgenomen door communisten, anarchisten en leden van vak- vereenigingen, van wie een groot aantal gear resteerd is. Bij de voorbereiding van de alge meene werkstaking speelde verder de vroegere legerofficier, kapitein Carlo Vilhena, een rol. die reeds een keer uit Portugal verbannen is geweest en ook van de jongste amnestie was uitgesloten. Ook hij is in hechtenis genomen. Als vertegenwoordiger van den voormaligen officier de Carvalho zou hij Donderdagochtend de revolutie organiseeren. In verschillende deelen des lands hebben, aldus de mededeelingen van den minister, in cidenten plaats gehad. De telefoonleiding tus schen Porto en Coimbra is doorgesneden: op talrijke plekken werden helsche machines op de spoorwegrails gevonden. Te Parinha Grande wierpen stakers een bom naar een politieposthuis. Er ontstond een hand gemeen, waarbij verscheidene personen ernstig verwond geraakten; 17 stakers werden gear resteerd. Eenige agitatoren zijn in de bosschen ge vlucht en omsingeld door troepen. Hun ar restatie zal niet lang op zich laten wachten. Te Lissabon heeft de politie 100 en te Se- tubal 80 zware bommen in beslag genomen. LISSABON 19 Jan. (Reuter) De eenige slachtoffers van de algemeene staking in Por tugal zijn twee spoorwegarbeiders, die gewond werden toen bij Santaira een trein tot ont sporing werd gebracht. Donderdagavond om 10 uur publiceerde de regeering een communiqué, waarin het volgen de wordt gezegd: „Onder het voorwendsel, dat door de grondwet zoowel stakingen als uitslui tingen onwettig zijn geworden, wilden de rad draaiers een aantal arbeiders in een misdadig avontuur storten, omdat naar hun zeggen eeni ge revolutionnaire klasse-organisaties niet lan ger konden functionneeren. De maatregelen der regeering hebben echter het plan der extremis ten overal doen mislukken onder omstandig heden, die een herhaling uitsluiten. De schul digen zullen worden gestraft." Lissabon bood in den loop van den avond den gewonen aanblik. Donderdagmorgen werd het werk overal als gewoonlijk hervat. In het land heerscht een absolute rust. ST. PAUL (Minnesota) 19 Jan. (Reuter) Edward G. Bremer, een bankier en zoon van een rijken brouwer, is door bandieten ontvoerd. Voor zijn vrijlating wordt een losprijs van tweehonderdduizend dollars gevraagd. Bremer was door de bandieten ontvoerd, toen hij gisterochtend met zijn auto naar zijn bank ging. De familie had de politie buiten de zaak gehouden om het leven van den ontvoerde niet in gevaar te brengen. De politie kwam er ech ter achter en stelde een onderzoek in onder lei ding van den inspecteur Charles Tiemey. die bij vorige ontvoeringszaken dikwijls licht in de affaire bracht. PARIJS, 19 Jan. (Reuter). Geheel tegen de verwachting heeft de regeering hedenmorgen niet geantwoord op de rede, welke Henriot gis teren hield over de zaak-Stavisky. De afgevaardigde Ybarnegary heeft opnieuw een motie ingediend tot het benoemen van een enuête-commissie naar de Stavisky-affaire, nadat zijn eerste motie van deze strekking door Chautemps van de hand was gewezen. Ook in de namiddagzitting kwam de zaak- Stavisky, waarover eerst in den loop van de volgende week verder zal worden gedebatteerd, niet ter sprake. Intusschen hield de Kamer zich bezig met een ander schandaal, waarbij niet alleen veel geld, maar, wat erger is, ook tweehon derd menschenlevens verloren gingen. Vijftien afgevaardigden hebben interpellaties ingediend naar aanleiding van de spoorweg ramp bij Lagny, welke zoowel betrekking heb ben op de verantwoordelijkheid voor de ramp als op de algemeene organisatie der Fransche spoorwegen. De belangrijkste interpellatie was van Jules Moch, den algemeenen rapporteur van de Ka mer-commissie voor Openbare werken. Deze cri- tiseerde het signalenstelsel, de organisatie en het materiaal. Op het net van de Chemins de Fer de l'Est zijn verleden jaar 270 ongelukken gebeurd, welke elk voor zich een ramp hadden kunnen veroorzaken. Spr. herinnerde aan eenige nalatigheden, wel ke zijn komen vast te staan en waarvoor niet de machinisten, maar de vooraanstaande amb tenaren verantwoordelijk zouden zijn te stellen, stellen. Uit overwegingen van bezuiniging heeft men zoowel bij de technische als bij de ad ministratieve diensten zooveel menschen ontslagen, dat er van een goed geregeld be drijf geen sprake meer is. De locomotieven, welke bij de maatschappij in gebruik zijn, zouden volgens een rapport van ingenieurs ondeugdelijk zijn. De laatste onge lukken hebben plaats gehad met deze locomo tieven. Bovendien moeten de houten wagens door stalen worden vervangen. Aan het slot van zijn rede wees afgevaardigde Moch ook nog op de geheel, onvoldoende orga nisatie van de eerste hulp, zooals deze was bij de ramp te Lagny. De eerste reddingstrein is pas twee uur 20 minuten na het ongeluk ter plaatse ver schenen. Moch eischte het in staatsbedrijf nemen van de spoorwegen met de motivee ring, dat deze misstanden niet slechts op een, doch op alle spoorwegen betrekking zou den hebben. WEENEN, 19 Jan. Onbekende personen hebben Vrijdagochtend op de Technische Hooge school te Weenen zes groote hakenkruisvlag gen geheschen. De politie heeft de vlaggen ver wijderd. INNSBRUCK, 19 Jan. (Reuter). In de omge ving van de universiteit hebben vandaag weer betoogingen plaats gehad. Op de eerste en tweede verdieping van het hoofdgebouw ont. ploften eenige papieren bommen. Vervolgens verzamelden de studenten zich op de beneden verdieping en zongen het Horst Wessellied en andere nationale liederen. Toen een „Ueberfall- kommando" verscheen om een eind aan de de monstraties te maken, kwam het tot botsingen tusschen de politie en de studenten. Een groot aantal studenten werd gearresteerd. Nader seint Reuter nog uit Innsbruck: De laatste dagen is in heel Tirol weer een groot aantal Nazi's gearresteerd, en naar het concen tratiekamp Woellersdorf overgebracht. De Stavisky-affaire. Boncour verdedigt zich. Duel tusschen min. De Monzie en afgevaar digde Henriot. Duitschlands antwoord op de Fransche memorie aan den Franschen gezant te Berlijn overhan digd. De rust in Portugal weergekeerd. Vastberaden optreden der regeering. Oostenrjjksche nazi's in actie. Minister Deckers heeft een bezoek gebracht aan den president der Spaansche republiek. De schipbreuk bij Texel; indrukken over de ramp. Plan tot teeltbeperking der aardappelencultuur. Wetsontwerp tot aanvulling der NetL-Indische Leeningswet 1931. Vragen aan den Minister van Justitie over het bekende strooibiljet der N.S.B. Maatregelen in voorbereiding tot teeltvergun ning ter saneering van de bloemisterij. Nadere bijzonderheden over de verduistering te Dalmsholte. O yy LEIPZIG, 19 Jan. (D.N.B.) De verdediger der Bulgaarsche verdachten in het Rijksdagbrand proces, Dr. Teichert, publiceert een verklaring, waarin hij het in de buitenlandsche pers ver spreide bericht, dat Dimitrof op sterven ligt een infame leugen noemt. Hij zegt, dat de 3 Bulgaren uitstekend behandeld worden, een ruim gebruik mogen maken van het recht om te rooken en goed gezond zijn. Dimitrof mag geregeld bezoek ontvangen van zijn familiele den. DANZIG, 19 Jan. (D. N. B.) De politie heeft een inval gedaan in een communistische cen trale, die als een der grootste van Europa kan worden beschouwd. Er werd een ontzaglijke hoe veelheid communistisch materiaal in acht of tien verschillende talen gevonden. De leiders, twee Polen, werden gearresteerd. MOEKDEN, 20 Jan. (Reuter.) Naar een Ja- panscl} telegraafbureau meldt, is een Japan- sche pantsertrein op den Chineeschen Ooster spoorweg nabij Chandochedzi door dynamiet- patronen tot ontsporing gebracht. Een groot aantal soldaten is om het leven gekomen. De „Pelikaan" is op de uitreis te Athene aan gekomen. Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 765 Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1