Nieuw schandaal in Frankrijk Engeland vertrouwt Japan niet Interessant allerlei uit het Duitsche Rijk i De verwoesting in Nepal O D Nieuwe opstand in Spanje? Het nieuws van heden ST. MORITZ BANKDIRECTEUR MELDT ZICH AAN ADMIRAALS BIJEEN TE SINGAPORE OVERMAAT VAN IJVER GEGISPT Is Dimitrof ziek? IJSBAAN MORGEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 23 JANUARI 1934 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 138(56 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hij zou kleine spaarders hebben benadeeld voor 200 millioen francs Verband met affaire- Stavisky? Maatregelen van Chautemps Oostenrijksch minister te Stockholm Hij brengt een strijkje en zestien mannequins mee Het Weer Duizenden menschen zijn om het leven gekomen. Vernieling der groote steden De hulpverleening in vollen gang DE 11 VIS IIS ST OR TIN G TE HELL Groot-Britannië vreest een aanval in de Pacific; garanties voor Nederlandsch Indië? Nederlands positie Briining Overdreven nationalisme leidt tot een gevaarlijke stemming, die de regeering niet wenscht Rond Kard. Faulhaber en Dr. Brüning Wat is er met dr. Brüning Z. Em. Kard. von Faulhaber Moedige houding van Z. E. Kardinaal von Faulhaber ,Wij staan aan den vooravond van beslissende gebeurtenissen aldus een bekend socialist Alles reeds voorbereid DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Van uitwijzing geen sprake meer Jongetje loopt 24 mijl Om zijn zieken vader te zien De „Atlantique" Verzekeringsmaatschappij moet betalen b.d. A'damsche Poort GEOPEND?? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18586 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor PARIJS, 22 Jan. (V.D.) Gemeld wordt dat een nieuw financieel schandaal aan het licht is gekomen. De politie en de justitie zouden reeds sedert langen tijd deze zaak in on derzoek hebben. Het betreft den bank-directeur Georges Alexandre, tegen wien een bevel tot voorge leiding is uitgevaardigd wegens be drog van kleine spaarders. Alexan dre heeft zich Maandagmiddag by de justitie aangemeld. De rechter van instructie heeft hem aangeklaagd wegens bedrog, misbruik van vertrouwen en over treding van de wet op de stichting van vennootschappen op aandeelen en hem direct in hechtenis genomen. Alexandre dreef jaren geleden In de provin- die een zaak in tweede-handsch-kleeding, totdat hij op de gedachte kwam te Parijs een bank te stichten, welke ambtenaren en menschen met vaste inkomens tegen geringe rentevergoeding leeningen verstrekte. Het stichtingskapitaal be stond uit inteekeningen van ambtenaren, die een deel van hun inkomen ter beschikking moesten stellen. Op deze wijze zou Alexandre niet minder dan 50 millioen francs hebben bij eengebracht, waarvoor hij op zijn naam ge stelde obligaties uitgaf. Met het aldus ontvan gen geld nam hij deel in eenige ondernemingen en stichtte hij eenige maatschappijen, die in- tusschen zijn gefailleerd- Men beweert dat Alexandre op deze wijze kleine spaarders in het geheel voor niet min der dan 200 millioen francs heeft benadeeld. Zooals bekend is, trad Stavisky zoo nu en dan ook op onder den naam Alexandre, Tietgeen aanleiding gaf de bank van Alexandre in ver band te brengen met de affaire-Stavisky. PARIJS, 22 Jan. Minister-president Chau temps gaf in den heden gehouden ministerraad een overzicht van de onderzoekingen in de zaak- Stavisky. Daar het onderzoek van de justitie en de controle-beambten van de ministeries van Handel, Arbeid en Financiën nog niet geëin digd is, kunnen de als gevolg hiervan te nemen maatregelen eerst over eenige weken worden genomen. Verder heeft de minister-president in groote lijnen mededeeling gedaan van 't wets ontwerp tot reorganisatie van de politie; dit wetsontwerp zal hij heden bij de Kamer indie nen. Na den ministerraad werden de volgende maatregelen gepubliceerd, welke door den pre mier zijn genomen in verband met de affaire- Stavisky. De commissaris van politie Bayard en de in specteur van politie Bony worden, hangende het onderzoek van den raad van discipline, ge schorst. De commissaris der ffemeentepolitie van Bayonne, Gibert, is ontslagen. Er wordt schriftelijk opheldering verzocht over verschil lende gevallen, welke bij het onderzoek aan het licht zijn gekomen. Een commissaris, die dienst deed als rechter van instructie, Hennot, is ter beschikking gesteld. De directeur der gerechtelijke politie van de prefectuur, Guichard, heeft pensioen aange vraagd. PARIJS, 22 Jan. (Reuter) Maandag heeft in verband met de affaire-Stavisky in het ge bouw van Justitie een incident plaats gehad. Zooals bekend, heeft de radicaal-socialistische afgevaardigde Hesse een herboeming tot vice- president van de Kamer niet aanvaard, omdat hij Stavisky als rechtskundig adviseur had ter zijde gestaan. Hesse verscheen in toga in het paleis van Justitie, waar hij door zijn confrater Lhermitte ter verantwoording werd geroepen. Het eene woord lokte het andere uit, totdat Lhermitte Hesse sommeerde direct het gebouw te verlaten. Hesse gaf Lhermitte hierop 'n slag in het gezicht. De vechtenden werden ten slotte door toeschietende confraters en boden ge scheiden. De deken der advocaten heeft de zaak ge- protocoleerd en dat kan verdere gevolgen hebben. PARIJS, 22 Jan. (Reuter) Een der Stavisky- aangelegenheden zal niet. zooals de bedoeling was, 30 Januari voor het Hof van Appèl word 21. behandeld, daar meer dan honderd stukken ver mist worden uit het dossier, met name een lijst van mede-beschuldigden. PARIJS, 22 Jan. (Reuter) De Kamer zette Maandagmiddag de beraadslagingen over de be grooting van het ministerie van Justitie voort. Tegen den avond werd de zitting wat levendiger toen de door den vroegeren minister voor be- grootingen, Palmade, voorgestelde aanvulling voor het reglement ter sprake kwam. Hierdoor wil men de regeering de mogelijkheid geven, het verwijzen van amendementen naar de financi- eele commissie te verhinderen. De uiterste rech terzijde en de linkerzijde spraken zich uit tegen de voorgestelde wijziging. Met 294 tegen 241 stemmen werd het voorstel verworpen. De tegen Maandagavond verwachtte voort zetting der debatten over de affaire-Stavisky is door de Kamer uitgesteld. „Petit Parisien" meent, dat Chautemps zich zal keeren tegen de instelling van de door de rechterzijde geëischte parlementaire enquête commissie. Hij is wel voor een eere-jury. PARIJS, 22 Jan. (Reuter) Na de Kamer- ziting was de boulevard St. Germain Maandag avond het tooneel van woeste vechtpartijen tus- schen demonstreerende aanhangers der „Ac tion Franqaise" en de politie, welke moeite had de woedende menigte in bedwang te houden. Evenals verleden week hebben ook vandaag de demonstranten het traliewerk om de boomen verwijderd en op straat geworpen, om aldus het autobusverkeer te belemmeren. Knalbommen waren tusschen de tramrails gelegd, die bü ex plosie eeh dichten rook ontwikkelden. Van een hotel terras op den 'boulevard Ras- pail werden verscheidene stoelen kapotgeslagen, terwijl ook verschillende lantaarnpalen werden vernield. Verder werd een autobus omgeworpen. De politie sloeg er hevig met den gummiknup pel op los. Daarbij werden ook enkele onschul- digen getroffen, o.m. een afgevaardigde. Deze had in het gedrang geen tijd gehad zich te le- gitimeeren. Ook eenige journalisten zijn niet gespaard gebleven. Tot 's avonds 8 uur waren ongeveer 200 personen gearresteerd, o.m. de lei der van de „Action Frangaise", Pupo, De meeste arrestanten zullen weer vrijgelaten worden. En kelen zullen gerechtelijk worden vervolgd. In den loop van den avond hebben royalisten onophoudelijk politiebeambten aangevallen. Zij probeerden in kleine groepen door de afzettin gen heen te dringen. Vanmiddag heeft een groep communisten ver geefs geprobeerd voor het raadhuis te demon- streeren. KOPENHAGEN, 22 Jan. (D. N. B.) De Oostenrijksche minister v. Handel, Stockinger, is te Stockholm aangekomen voor het voeren van economische onderhandelingen. Het blad „Poli- tiken" deelt onder het opschrift „Ongewone methoden ter bevordering van den export", de volgende interessante bijzonderheden omtrent dit bezoek mede. In gezelschap van dei minis ter bevonden zich n.l. zestien mannequins om de jongste creaties der Weensche modemaga zijnen te demonstreeren. Verder behoort tot deze merkwaardige handelsdelegatie een orkest van vijf man, die bij de mode-shows Weeensche „Schrammelmusik" zullen spelen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiu* VERWACHTING: Meest zwakke Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, g overdag lichte vorst tot temperatuur om k het vriespunt. H Hoogste stand: 782.1 te Danzig. H Laagste stand: 741.7 te Jan Mayen. Zon op 7.57 - onder 4.28 - Licht op 4.58 30 Jan. V.M. illinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllli CALCUTTA, 22 Jan. (Reuter) De omvang van de verwoestingen, welke de aardbeving in Nepal heeft aangericht, wordt thans geleidelijk bekend. Duizenden menschen zijn om het leven gekomen. Op één na zijn alle spoorwegverbindingen met Britsch-Indië vernield. In de drie voornaamste steden zijn de groote gebouwen grootendeels ingestort. LONDEN, 22 Jan. (V.D.). In Bihar en Orissa worden thans bergingswerkzaamheden ver richt in de verwoeste steden. In drie sleden wordt gratis voedsel verstrekt, terwijl het in andere plaatsen wordt verkocht. Negen medici zijn te Monghyr aangekomen even nadat de ramp had plaats gehad, tien te Moezaffarpoer en drie te Darbhanga, resp. de drie steden waar de meeste menschenlevens te betreuren zijn. De plaatselijke artsen zijn eveneens aan het werk. Te Monghyr werken geniesoldaten en mijnwerkers aan de afbraak en opruiming van gevaar opleverende gebouwen; 400 k 500 dooden zijn in deze stad uit het puin gebor gen. Vandaag is te Darbhanga een systemati sche opruiming begonnen. De watervoorziening te Moezaffarpoer levert slechts tweederden der normale hoeveelheid. Er is dringend behoefte aan tentenmateriaal en kleeding voor de dakloozen. Het is thans de koudste maand van het jaar. Ook wordt er druk gewerkt om verontreiniging van het wa ter tegen te gaan. Volgens een officieele schatting uit Patna bedraagt het aantal dooden in de provincie Bihar minstens 4000. Gezicht op de ruïne, nadat een zes verdiepingen hoog huis te Hull was inge stort. Zooals men weet, vielen hierbij negen dooden en twaalf gewonden te betreuren LONDEN, 23 Jan. Hedenmorgen be gint te Singapore aan boord van den kruiser „Kent" een conferentie van Britsche, Australische en Nieuw Zee- landsche admiraals en andere militaire autoriteiten ter bespreking van ver schillende kwesties van gemeenschap pelijk belang voor de zee- en lucht strijdkrachten van het Britsche Rijk in Indië, Australië en Nieuw Zeeland. llllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIlllillllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIII||||||||||||lllllll||||||||||||||||||||||||||lllll|lll|lllllllli;illlllllllMllllllllllllllllllll"lllllll p mijn schrijftafel, zoo schijft men ons uit Berlijn, ligt een aanplakbiljet van groot formaat, voorstellende een gezonde Duit sche familie in het Derde Rijk, een stralende moeder, omgeven door een viertal stramme spruiten. Het opschrift luid: Gezonde Ouders, gezonde kinderen! Deze plaat werd uit gegeven en overal aangeplakt op initiatief van de rijksleiding der Volkswelvaart, welke haar bureau in den voormaligen rijksdag heeft. De teekening werd uitgevoerd door zekeren Würbsl. Weken achtereen kon men te Berlijn dit plak kaat aan de reclamezuilen en in vele étalages bewonderen of critiseeren. Totdat plotseling S. A. mannen verschenen, die aan deze propa ganda voor gezond volksleven een eind maak ten. Waarom? Vindingrijke menschen hadden vastgesteld, dat de blouse van een der knapen het portret van den communistischen leider Thalmann verborgen hield. Houdt rqen de plaat ondersteboven, dan ziet men een verbonden hoofd, waardoor de rijkskanselier Hitier be lachelijk wordt gemaakt. Het randje van een kinderschortje geeft drie letters weer: TOT! Dood! Ziedaar de reden, waarom de plaat overal wordt verwijderd! De rijksregeering wil echter van zulk een overmaat van nationalen ijver niets weten. Zij vaardigde de volgende verordening uit: Den laatsten tijd komen herhaaldelijk bij de over heid kaarten, platen en plakkaten binnen, waar achter een verkapte communistische propaganda wordt gezocht. In de haren van een bepaald portret wil men een verborgen portret van Lenin ontdekt hebben, hoewel vastgesteld is, dat het hierbij om een fotografische opname gaat. Op een plakkaat (het door mij aange duide) heeft men een verminkten schedel ont dekt en het gelaat van een communist vastge steld. Men moet de plaat ondersteboven houden, om tot zulke en soortgelijke ontdekkingen te komen. Van officieele zijde keert men zich tegen zooveel overmaat van politieken ijver, waar door slechts onnoodige ongerustheid bij de be volking wordt gewekt en openlijke belangen worden benadeeld. Daar zulk een overbodig streven tot een gevaarlijke psychose kan lei den, worden de betrokken Instanties verzocht, hiertegen maatregelen te nemen. e voormalige rijkskanselier, dr. Heinrich Brüning, die na de benoeming van Adoif Hitier, een zeer teruggetrokken leven leidde (zoo meldt men ons van bijzondere zijde uit Berlijn), woonde den laatsten tijd in het katholieke St. Hedwigziekenhuis, Grosse Ham burger strasse, in het noorden van Berlijn. Daar hem te kennen gegeven was, dat men hier onder de gegeven omstandigheden op zijn aan wezigheid niet prijs stelde, wilde hij aanvanke lijk naar Dahlem verhuizen, maar ook hier werden bezwaren geuit. Naar mij verteld werd, hin gen deze bezwaren samen met de benoeming van bisschop Bares uit Hildesheim tot opvol ger van dr. Schreiber als bisschop van Ber lijn. Dr. Brüning en dr. Bares zijn studievrien den en in regeeringskringen schijnt men een vrienschappslijk verkeer tusschen bisschop Bares en dr. Brüning niet voor gewenscht te houden. Dr. Brüning heeft derhalve, waarschijnlijk om onnoodige wrijving te voorkomen, reeds enkele weken geleden de rijkshoofdstad verlaten en nam voorioopig verblijf te Feldkirch in Vorai- jju-yM""' berg. Hier woonde hij in een voormalig Jezuïe tenschool en werkte aan een boek, dat zijn er varingen als kanselier zal weergeven. Voor de buitenwereld is hij slechts langs een omweg te bereiken, want de aan zijn adres ge richte brieven moeten gezonden worden aan het bureau van zijn advocaat, dr. Etscheid, Unter den Linden 21, te Berlijn. Op uitnoodiging van bevriende zijde bevindt dr. Brüning zich op het oogenblik tot het hou den van enkele voordrachten in Engeland. Het wordt niet voor waarschijnlijk gehouden, dat hii binnenkort naar Duitschland zal terugkeeren. Uit München bericht het Katholieke bureau „Kipa'> het volgende: Op 6 Ja nuari 1.1. werd de „Geistlicher Rat" Steltze, pastoor van Traunstein, gearresteerd. Eenigen zijner parochianen hadden hun herder bij de wereldlijke autoriteiten aangeklaagd, om dat hij in een predikatie critiek had geoefend op het Derde Rijk. Geloofwaardige getuigen ver klaarden echter, dat dit absoluut niet het geval is geweest. Z. E. Kardinaal von Faulhaber, Aartsbisschop van München, heeft thans de kerkelijke straf van het interdict over de pa rochie Traunstein uitgevaardigd. Totdat de pastoor wordt vrijgelaten, zijn in Traunstein verboden plechtige godsdienstoefeningen, het luiden der klokken en het bespelen van het or gel. Er mag dagelijks maar een H. Mis worden gelezen. De besprekingen worden gevoerd aan boord van de „Kent", die op de reede van Singapore voor anker ligt. Zij zullen ongeveer een week duren en worden gehouden onder strikte ge heimhouding. Aan de besprekingen wordt o.a. deelgeno men door den commandant van hét schier eiland Malakka en den opperbevelhebber der te Singapore gedetacheerde troepen, aangezien speciaal gesproken zal worden over de positie van Singapore en de samenwerking der ver schillende deelen der Britsche strijdkrachten in den Pacific. Naar verluidt, staan de besprekingen onder leiding van den Britschen maarschalk Lord Allenby, die per vliegtuig uit Java te Singapore zou zijn gearriveerd en wiens deelneming aan de besprekingen men getracht zou hebben ge heim te houden. Ook omtrent het doel van Lord Allenby's bezoek aan Nederlandseh- Indië doen allerlei geruchten de ronde. Men verklaart, dat Groot-Britttannië uit bezorgdheid voor een Japanschen aanval in den Pacific met Nederland wil samenwerken voor defensieve doeleinden. Groot-Brittannië zou o.a. Nederland het Nederlandsch bezit van Oost-Indië willen garandeeren. Van andere zijde wordt verklaard, dat ook de kwestie van verdediging van Australië en Achter-Indië uitvoerig aan boord van de „Kent" zal worden besproken. Geruchten in de Japansche pers, dat er reeds een geheim defensief verdrag tusschen Engeland en Nederland zou bestaan, zijn juist dezer dagen door de Nederlandsche regeering officieel tegen gesproken. Te Singapore zijn momenteel behalve de „Kent" nog twee kruisers, een vliegtuig-moeder- schip, twee torpedojagers, een hulpvaartuig en eenige duikbooten bijeen. De conferentie aan boord van de „Kent" is oorspronkelijk een der bijeenkomsten, die elk jaar zouden worden gehouden en waarmee in 1921 werd begonnen. Inmiddels zijn deze be sprekingen in zeven jaar niet gehouden. MADRID, 23 Jan (Reuter) Het rechts staande dagblad „Informaciones" publiceert onthullingen over een Socialistisch plan tot ver overing van de regeeringsmacht. Het blad schrijft o.a.: Tusschen de Socialistische leiders heerscht een volmaakte overeenstemming, hoewel de schijn vaak anders is; de algemeene arbeiders federatie zou zich tegen een eenheidsfront niet verzetten. Alle toebereidselen zijn getroffen voor een ge organiseerde revolutie. Heimelijk zijn verschil lende uniformen besteld om de revolutionnairen als beambten van de openbare veiligheid te ver mommen. Aan de Middellandsche zee nabij Alicante wordt een bloeiende smokkelhandel in wapenen gedreven. „Ik kan verzekeren, zoo verklaarde een be kend socialist aan het blad, dat wij aan den vooravond staan van beslissende gebeurtenissen voor de rust in Spanje". Nieuw financieel schandaal in Frankrijk. Bank directeur meldt zich aan. Dollfuss tegen de Nazi's. Het geschil met Duitschland voor den Volkenbond? De verwoesting in Nepal. Duizenden menschen gedood. Maatregelen tegen politie-ambtenaren in de Stavisky. af faire. Blijft Berlijn in zijn antwoord op de Fransche nota op zijn standpunt staan? Belangrijke rede van Hirota over Japans buitenlandsche politiek. De brandstichters-affaire; de ontvluchte De B. meldt zich zelf aan. Bevredigend verloop der Nederlandsch-Duitsche onderhandelingen over het transfermoratorium. Huldiging van Jan Hellemons, eere-voorzitter van „St. Raphael". Contingentecring van manufacturen. Ministerieel schrijven betreffende distributie van rundvleesch. ZURICH, 22 Jan. (V.D.). Uit Berlijn wordt alhier vernomen, dat Dimitrof in de gevangenis te Leipzig ziek zou zijn. Van de zijde van de gevangenisartsen te Leipzig wera op verzoek om informatie een ge ruststellende verklaring gegeven en medege deeld, dat Dimitrof lijdt aan een lichten aanval van bronchitis, die voornamelijk veroorzaakt is doordat hij te veel sigaretten heeft gerookt. Van uitwijzing der drie door het Rijksge rechtshof vrijgesproken Bulgaren uit Duitsch land, wordt momenteel in het geheel niet meer gesproken. DURBAN, 22 Jan. (V.D.) Een reis van twee dagen over een afstand van 24 mijlen is door een zevenjarig jongetje gemaakt om zijn zie ken vader te zien. Het is een inlandsch jongetje van ongeveer zeven jaar en hij trok van Umvoti, een inland- sche kraal, naar Dalton. Hij werd vergezeld door een meevoelend kameraadje uit dezelfde kraal, van ongeveer denzelfden leeftijd. Erg dun gekleed, terwijl ze hun slaapplaats en voedsel onderweg zochten, namen de kinderen twee dagen om de reis te volbrengen. Toen men vroeg hoe hij den weg wist, zei het jochie dat hij wist dat de telegraafdraden over de Noodsberg en door Dalton liepen, en deze volgde hij maar. PARIJS, 22 Jan. (Reuter). De handelsrecht bank van de Seine heeft, overeenkomstig de op vatting van de Compagnie Sud-Atlantique, de „Atlantique" onherstelbaar verklaard en de ver zekeringsmaatschappij veroordeeld tot betaling van 170 millioen, benevens van de kosten van proces en deskundigenonderzoek. Zie vlaggetjes op de stadsbussen I's Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 772 Vorige stand: 770

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1